STREEKPLAN AGENDA B. en w. van Zierikzee verheugd over totstandkoming van „Borrendamme" Zierikzee en de „immateriële zorg" Bonipakketten naar Israël Lonen en prijzen „Aversie tegen het bedrijfsleven" De winkelcentr a in Nederland Bekendmaking DENNEN Het ontwerp Streekplan Schou- wen-Duiveland is niet direkt treinlektuur, maar wel hoogst in teressant voor degenen, die werke lijk in de toekomstige ontwikkeling van Schouwen-Duiveland belang stellen. Het ontwerp is een aange past model van het voor-ontwerp en men kan niet zeggen dat bij de samenstelling, geen rekening is gehouden met de destijds inge brachte bezwaren. Niet alle voorgestelde wijzigin gen zijn „gehonoreerd", maar een groot deel wel. Belangrijk punt is de schrapping van de centrale Deltaweg noorde lijk van de oost-west-verbinding. Van meetafaan is deze voorgestel de weg niet goed gevallen en het zelfde geldt voor een strandont- sluitingsweg Oude Hoeve. Deze twee duidelijke winstpunten op het voor-ontwerp verstevigen de overtuiging, dat bij de opstelling voorzichtigheid moeder van de porseleinkast is geweest. De Westhoek intussen wil in de toekomst toch nog wel een ont- sluitingsweg, maar Iaat men een zo neutraal mogelijke plaats zoe ken en alles doen om te verhinde ren, dat er uitverkoop van natuur wordt gehouden. Er is immers al zoveel veranderd, dat met het res tant uiterst omzichtig dient te worden omgesprongen. Vijf caravans per boomgaard sluit uiteraard aan bij een landelijke trend en is een aanvaardbare mid denweg, want een boomgaard transformeren in een klein kam peert erreintje is geen zaak, die het in de praktijk zou doen. Een duidelijke concessie is ge daan voor het gebied ten noorden van de Hogezoom, waarvoor een gewijzigde kwalifikatie werd ge geven. Van „landschappelijk waar devol agrarisch gebied" werd het tot gebied voor verblijfsrecreatie. een wijziging die men uit een oog punt van natuurbescherming geen vooruitgang kan noemen, maar duidelijk de noodzaak van een pluriforme begeleiding van de ontwikkeling, demonstreert. Een wens staat er bij, n.l. die tot behoud van het natuurschoon, maar zo'n wens kan gemakkelijk „vroom" blijven, want er zijn te veel praktijkvoorbeelden van hoe teer dit alles ligt Algemeen gezien overigens is het streekplan een moedige en verant woorde poging, werkelijk een zin nige vingerwijzing voor de toe komst van dit gebied te geven. Met mogelijk nog enkele wijzigin gen in tweede instantie, maakt het kans op de waardering van een overtuigende meerderheid. Bedrijfsauto RAI 72 AMSTERDAM, 6-1. Aan de be drijfsauto RAI '72, die van 17 tot en met 27 februari wordt gehouden in het RAI-gebouw in Amsterdam, wordt deelgenomen door 221 expo santen (1970: 228). Een speciale at tractie wordt een prototype van de eerste Amerikaanse maanauto, de L.V.R. (Lunar Roving Vehicle). Voorts zijn in alle hallen van het RAI-gebouw alle soorten bedrijfsau to's, aanhangwagens, opleggers au tobussen, voertuigen voor speciale doeleinden en onderdelen en toebe horen te zien. Verminderde werkgelegenheid voelbaar ZIERIKZEE, 6-1. In hun nota van aanbieding by de gemeentebegroting 1972 spreken b. en w. van Zierikzee hun vreugde uit over de ingebruik name van het complex bejaardenwo ningen en het verzorgingscentrum „Boirendamme", waarmee een ja renlange achterstand op het gebied van de huisvesting van bejaarden te Zierikzee is ingehaald. Alhoewel de financiële gevolgen, voortvloeiend uit de bijstandsverle ning, aanzienlijk zijn en een grote belasting vormen voor de gemeente lijke financiën, achten b. en w. deze zorg voor bejaarden zonder meer noodzakelijk. De periodieke en bijzondere bij- standsverstrekkingen zijn in 1971 vrij constant gebleven. Wij menen, aldus het college, dat de verhogingen van het wettelijk minimumloon ach terblijven bij het gehele leef- en bestedingspatroon in Nederland, het welk tot gevolg heeft dat de van 'dit loon afgeleide bijstandsuitkeringen niet aangepast zijn. Ook te Zierikzee is de verminde ring van de werkgelegenheid in het land waar te nemen. In de laatste maanden van 1971 is het aantal aan vragen om een uitkering ingevolge de Wet Werkloosheidvoorziening sterk toegenomen. Verwacht wordt dat dit zich in 1972 zal voortzetten. Bij langdurige werkloosheid dient naar de mening van het co'lege de wet Soc. Werkvoorziening te wor den toegepast, teneinde opname in eon werkverband te bewerkstelligen. De huidige conjunctuurdaling doet zich eveneens gevoelen in de groep zelfstandigen. Zo nodig zal ook hier aan aandacht worden geschonken. Toenemende behoefte aan streek-revalidatiecentrnm ZIERIKZEE, 6-1. De coördinatie welke tct stand gekomen is by de beide protestantse instellingen voor maatschappelyk werk en gezinsver zorging wordt, zo blykt uit de nota van aanbieding gemeentebegroting 1972 door b. en w. van Zierikzee ten zeerste toegejuicht. Het college hoopt dat hiermee het optimaal functione ren van deze organisatie op het ter rein van haar werkzaamheden kan worden bereikt. Ten aanzien van de gehandicap tenzorg is in het jaar 1971 een be langrijke taak vervuld. De Stichting Dagverblijven Schouwen-Duiveland heeft haar dagverblijf in gebruik ge- TEL AVIV, "6-1. In Israël zijn op nieuw bompakketten aangekomen, die uit landen als Oostenrijk en Zuid- Slavië gezonden waren aan vooraan staande Israëliërs. De helse machines zijn zonder ongelukken gedemon teerd. De pakketten waren o.a. bestemd voor de directeur-generaal van de Israëlische vliegtuigindustrie, Al Shwimmer, en het hoofd van de Is raëlische Jaarbeurs. De Israëlische autoriteiten hebben meer dan zes Europese landen ge waarschuwd, dat wellicht via hun postdienst bompakketten naar Israël worden verzonden. DEN HAAG, 6-1. De voorzitter van DS'70, dr. F. Polak, heeft don derdag in een radio-uitzending van zijn party verklaard dat de Neder landse economie op het ogenblik een diepe recessie doormaakt, die een voor Nederlandse begrippen grote werkloosheid tot gevolg kan hebben. Hy vindt daarom in het komende halfjaar overheidsmaatregelen op het gebied van de prijs- en loonpoli tiek onvermijdclyk Sprekend over de zgn. Club van Rome zei dr. Polak afwijzend te staan tegenover de zyns inziens „wat paniekerige voorstelling van zaken." GIGANT TEGEN SNEEUW Babies zullen op de ïpaan worden geboren WASHINGTON, 6-1. Dr. Werner von Braun, adjunct directeur van het Amerikaanse Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) heeft donderdagavond in een vraaggesprek voor de televisie gezegd dat de maan zal worden gekoloniseerd en dat er voor het jaar 2000 babies op de maan geboren zullen worden. Het toekomstige leven op dc maan vergeleek hy met dat in de huidige kampementen vóór wetenschappelyk onderzoek aan de Zuidpool. De babies die op de maan geboren zullen worden, zullen zich mogelijk maar weinig op hun gemak voelen als zy, eenmaal opge groeid, voor hun studie naar de aarde komen en te maken krijgen met de aardse aantrekkingskracht. Volgens Von Braun zullen de kosten die aan een reis naar de maan verbonden zijn aanzienlyk dalen als gevolg van het woensdag door president Nixon goedgekeurde programma voor een ruimte veer, de zogenoemde „Space Shuttle". Het zal mogelyk worden maanbases te bouwen met verblijven in de geest van de huidige kampeerwagens. Zodra mannen er enkele maanden hebben gewerkt en hun verblijf gaan verlengen „zullen zy hun vrouwen vragen zich bij hen te voegen. En op een mooie dag, zal er een baby op de maan worden geboren". nomen. Dit is een goede stap in de richting van de bevordering van de sociale redzaamheid van een 25-tal gehandicapten. Wat betreft de kosten deelt het college mee dat de bepalingen van de Alg'. wet Bijzondere Ziektekosten ingaande 1 januari 1972 van toepas sing zijn geworden. Dit is voor de deelnemende gemeenten een finan cieel gunstig aspect. In verband met een en ander at tenderen b. en w. op de werkzaam heden van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie, welke instelling in be langrijkheid toeneemt. Gebleken is altlus b. en w., dat er in deze streek behoefte is aan een revalidatie centrum, door dc toename van het aantal gehandicapten en door de ontwikkelingen op het ge bied van de revalidatie. Horoscopen waardeloos ROME, 6-1. - Een Italiaanse professor, Renato Novelli, heeft in de astrologische wereld een revolutie ontketend met zijn onthulling dat alle horoscopen .van de af gelopen 2.500 jaar op een vergissing berusten. Want, zo zegt de professor, de as van de aarde heeft een andere stand aangenomen, terwijl nie mand ooit op het idee is geko men de tekens van de dieren riem aan de veranderde situ atie aan te passen. Wie meent een steenbok te zijn is in wer kelijkheid een boogschutter en wie zich tot de stieren rekent is in die 25 eeuwen een ram geworden, zo meent professor Novelli. Zo heeft bijvoorbeeld de horoscoop van de paus, ge trokken door een Vaticaans correspondent, alle betekenis verloren. De vrees voor het „vreselijke besluit", dat de paus in februari 1972 zou ne men en voor de „fatale crisis" die hem in september talrijke vijanden zou bezorgen, blijkt geheel ongegrond, aldus No velli. Een jong meisje dat da gelijks haar horoscoop raad pleegt kan daar beter mee op houden, want in feite bestu deert zij de horoscoop van Cleopatra of die van een Baby lonische dame, zo vervolgde hij in een televisie-interview. FREIBURG IM BREISGAU. Zesdui zend ton per uur geeft men voor het vermogen van deze geweldige sneeuwfrais op. Ze werd in St. Bla- sien in het Zwarte Woud Bondsre publiekontwikkeld en vervaardigd en gaat thans door voor de tot nu toe grootste ter wereld, liet 3.80 meter hoge en bijna tie\i meter lange voer tuig - dc diameter van de fraistrom- rnels bedraagt 1.50 meter - wordt door twee dieselmotoren met teza men 900 p.k. aangedreven. Bij een gemiddelde snelheid van 25 km. per uiir kan de gigant sneeuwhoogten tot drie meter door de beide sneeuwka nonnen wegslingeren, liet eerst zal dc sneeuwfrais, die by topvermogen 80 liter brandstof per uur verbruikt, op het vliegveld van Stuttgart ge bruikt worden. HILVERSUM, 6-1. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Gooiland, ir. R. S. H. Hylkema, heeft donderdagmiddag in zyn nieuwjaarsrede er zijn leedwe zen over uitgesproken, dat zich een toenemende aversie tegen het be- dryfsleven aan het ontwikkelen is. Een luidruchtige minderheid helpt hier met al of niet steekhoudende argumenten voortdurend aan mee, doch ook bij serieuze mensen krijgt men soms het gevoel dat zij overi gens ten onrechte ervan overtuigd raken, dat b.v. milieuvervuiling voor het grootste deel door de industrie veroorzaakt wordt. Bij omstreden kwesties als die van winst en milieu bederf gaat het tenslotte om het ima go van het bedijfsleven. Het behoeft de totaliteit van het bedijfsleven niet zo veel moeite te kosten het juiste gezicht te laten zien ervoor te zorgen dat altijd voorko mende slechte uitzonderingen niet de normale houding vertegenwoor digen. door tram Benen afgekneld AMSTERDAM, 6-1. Beide benen van de 24-jarige Israëlische toerist A. K. werden donderdagochtend af gekneld toen hij op het Muntplein in Amsterdam door een tram werd aangereden en onder de wielen van de wagen terechtkwam. Hij was bij het oversteken van het drukke plein aan de verkeerde kant van een hek gaan staan, dat een af scheiding vormt tussen de rijweg en de trambaan. DEN HAAG, 6-1. In de laatste twee jaar (1969-1971) zijn er in ons land 78 winkelcentra tot stand ge komen. Een en ander is medegedeeld door de afdeling algemeen-economi sche en statistische publikaties van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. In de periode 1966-1969, bedroeg het aantal nieuwe winkelcentra jaarlijks 37, tegen dus de laaiste twee jaar 39. Het totaal aantal sinds 1945 ver rezen winkelcentra bedraagt 606, wat een jaargemiddelde van nog geen 24 oplevert. Mild zijn voor woonwagenbewoners HOOFDDORP, 6-1. De gemeente politie van Haarlemmermeer heeft besloten voorlopig niet op te treden tegen de drie woonwagenbewoners die met hun wagen op het woonwa genkamp aan de Vijfhuizerweg in Haarlemmermeer staan. De wagens werden woensdag weggesleept, om dat zij er teveel waren, maar keer den in de loop van donderdag weer in Hoofddorp terug. Dode vogels te Goederede GOEDEREDE, 6-1. De Rijkspolitie te Goederede stelt een onderzoek in naar de dood van honderden vogels in de kop van westelek Goeree- Overflakkee. Op een perceel zijn meer dan honderd dode vogels aan getroffen, waar er later nog vele honderden bijkwamen. De vogels werden aangetroffen op een perceel, ingezaaid met winter tarwe. Deze bleek vermengt te zijn met tarwe gedrenkt in parathion. Dc boeren gebruiken de vergiftigde tarwe om het uitpikken van de wintertarwe te voorkomen. Berovingen te Middelburg MIDDELBURG, 6-1. Een 78-jarige Middelburger zal zijn geëmigreerde kinderen niet kunnen bezoeken. Ter wijl dc man donderdagmiddag afwe zig was. werd dc voordeur van zijn noodwoninkje geforceerd en een por tefeuille met f 2.000 weggehaald. Zijn reispotje. waarvoor hij jarenlang had gespaard. Een 94-jarige Middelburger werd woensdag door twee mannen beroofd van f 350. Twee mannen vroegen dc bejaarde man dc weg. Hy bood be hulpzaam aan hen te vergezellen, in dc gevraagde straat stond namelijk zijn eigen huis. Door zich als ambte naar van de personele belasting voor te doen. zagen de twee mannen kans binnen te komen. Na hun bezoek mis te dc Middelburger f 350. Maar ook individueel kan en moet elk bedrijf aktief zijn om zijn juiste gezicht te laten zien, zijn imago niet opkleuren en verfraaien. Tezamen moet men, waar men kan, meehelpen de milieuvervuiling met alle midde len te bestrijden. Bejaardenpas voor openbaar vervoer ROTTERDAM, 6-1. De bejaarden in Rotterdam krijgen de beschikking over een speciale pas, waarmee zij voor gereduceerd tarief kunnen rei zen met bus, tram en metro in de Maasstad. De gemeenteraad gaf don derdagmiddag zijn goedkeuring aan een voorstel van burgemeester en wethouders om een bedrag van .295 duizend gulden uit te trekken voor de uitgifte van de passen aan de 65- plussers. Wethouder H. van der Pols, die zijn zieke collega van sociale zaken en volksgezondheid verving, zei tij dens de raadsvergadering dat de ge meente Rotterdam bekijkt of op den duur de bejaardenpas ook nog recht kan geven op reducties bij culturele- en sportevenementen in Rotterdam. Een speciale werkgroep bestudeert op het ogenblik dit vraagstuk. Bejaarde vrouw beroofd AMSTERDAM, 6-1. Tijdens haar vakantie van twee weken in Duits land is uit de woning van een 78-ja- rige vrouw in de Willem Royaards- straat in Amsterdam voor f 80.000 aan sieraden en f 16.000 aan contan ten gestolen. De politie staat voor een raadsel omdat de inbrekers het hele huis overhoop gehaald hebben, maar aan ramen en deuren geen sporen van braak zijn te vinden. Vermoed wordt dat de dieven beschikten over een valse sleutel. De buren hebben niets gemerkt. Toen de alleenwonende vrouw woensdag van vakantie terug keerde was de voordeur van haar woning niet op slot en waren de ra men aan de achterkant van de wo ning opengezet. De bestolene is ver zekerd. Draaideuren funest voor rovers UTRECHT, 6-1. „Draaideuren zijn voor overvallers bijzonder onaan trekkelijk. Ze kunnen een overhaaste vlucht met de buit belemmeren iemand hoeft er maar een paraplu tussen te gooien en de deur is ge blokkeerd". De heer E. R. Westerbeek van Eer ten, burgemeester van Varik en Op- hemert, zegt dit in een beschouwing in het algemeen politieblad over de preventie van overvallen. Hij pleit ervoor, in de gemeentelijke bouw verordeningen een bepaling op te ne men die de draaideur voor bankge bouwen en postkantoren als toegang verplicht stelt. WEEKEINDE- ARTSENDEENST Zaterdag 8 cn zondag 9 januari Dokter W. Bontkcs, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter v. d. Waarden en dok ter Van Hoorn. Dc weckeindedicnst voor Zierikzee e.o. gaat In op vrydagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter W. J. Terpstra. Brouwersha ven, tel. (01119)280, neemt waar voor dokter Simons en dokter Stenger. De weekeinde-dienst voor dc West hoek cn Brouwershaven gaat in op zaterdagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01J 14)-1280, neemt waar voor dokter Dc Bruin. Dc artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vrijdagavond 19.00 uur. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee lel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster Adriaansc. Drclschor. telc- foon(01112)-341. heeft dienst voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Rrrgsma. Zierikzee. tel (01110)2180 heeft dienst. Vrijdag 7 januari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta Foto. „De Vlinder", 21.00 uur, optreden zangduo „Lotus", programma van folkmusic. Haamstede Soosgebouw, 19.30 uur, vergadering Jeugdsoos Big „S". Bruinisse Café Centrum, eilandelijke postdui- venten toonstelling. Zaterdag 8 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal C.J.V. aan boord van het m.s. „Schouwen-Duiveland" (lig plaats Luitje), 8 uur. De Vlinder, 10.30 uur, opening wand- kledenexpositie. Bruinisse Café Centrum, eilandelijke postdui- vententoonstelling. Dinsdag 11 januari Zierikzee 's Landskamer, 3 uur n.m., vergade ring Waterschap. Sch.-Duiveland. Mondragon, 8 uur, Philatelica. Dreischor De Drie Schorren, 7.30 uur, vergade ring Z.L.M.-afdeling. Brouwershaven Hotel Graaf Floris V, vergadering V.V.V. Brouwershaven. Woensdag 12 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 13 januari Zierikzee Concertzaal, De Jasperina show, (Z.V.U.). Vrijdag 14 januari Zierikzee Mondragon, 15.30 uur, samenkomst afdeling Schouwen Plattelandsvrou wen Bond. Advertentie Met ingang van 8 jan- 1972 zulleh de meeste winkels in Zierikzee op zaterdag om 5 uur gesloten zijn. Z.O.C. Toen de dennebomen pardoes uit de grond werden getrokken - het zal medio december zijn geweest - ke ken de bomen rondom vreemd en een beetje meewarig. Je hoorde ze denken: „Daar gaat weer een stel letje". Een al wat oudere boom, al tijd vol verwondering dat hij er nog stond, zei het maar gewoon keihard: „Die zie je niet meer terug". In de „Dennekrant" werd het aan tal kerstgesneuvelden gemeld. Het was een hoog aantal, maar er was ook (helemaal weggedrukt op de achterpagina trouwens) een klein be richtje over kluiten aarde, die aan sommige bomen waren blijven han gen. Er werd niet veel aandacht aan ge schonken. Wat die razzia's in de laat ste maand van hel jaar betekenden, kon het bos ook niet verklaren. Er waren wel geruchten, maar daar bleef het bij. De verdwenen bomen zouden het eerst erg plezierig krij gen, maar dan langzaam sterven en nadien worden verbrand op hoeken en pleinen van plaatsen, waar de mensen woonden. Het is allemaal nieuws, van alle jaren, maar toen Driekoningen voor bij was, kwam de sensatie in het dennebos goed aaner keerden bo men terug en niet eens zo'n klein beetje. De oude(re) boom kon het nauwe lijks geloven, toen een kleumige den- nepeuter het vertelde. „Bestaat niet" zei hij, maar verderop ivas het alle maal duidelijk en olie dennen rekten hun stekelige halzen om beter te kunnen zien. Het was zo, er kwamen bomen terug en ze hadden prachtige verhalen. Een eerste indruk was medelijden. „Wat zien jullie er uit" was de meer spontane, dan hartelijke begroeting van de blijvers. ..Dat kan wel zijn", zeiden de reisbomen „maar we heb ben ook het een en ander meege maakt". En ze vertelden: sterren zaten er in ons haar cn ronde bollen en licht jes 7>an heel dichtbii. Dat is heel wat anders dan het schijnsel wat soms van ver flauwtjes door 't bos schijnt. Toen werden de blijvers een beetje jaloers, want ze hadden eigenlijk niet zoveel meegemaakt. Ze hadden in het stille bos gestaan en vee. er was eigenlijk niemand wezen kijken. De oude boom was lichtelijk uit zijn humeur. „Nou, ik moet non zien. of al die grappen geen schadelijke gevolgen hebben en of die avontu riers straks wel groene scheuten aan hun takjes krijgen", sprak hij geme lijk, maar de redaktic van de „Den nekrant" was mooi op hol geslagen. De koppen logen er niet om: „Ont- voerde collega's terug van mensen lichtfeest". stond er met vette letters. Dr volgende dag echter ivas men aI- wcer wat aan dc situatie gewend en een roddeldennetje Titselde 's avonds tegen zijn buurman: „Ach man. je mort niet alles geloven". SCH1EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2