speciale januari t.v.- aanbieding STAKING TEGEN APARTHEID Prijs Inruil 759,- 161,- U betaalt 598- SUCCESJES Verton's Schoenen BALANSOPRUIMING Paul van Geesbergen 1 ATTENTIE! ATTENTIE! BLIK DOOR HET WERELD De ontwikkeling van Zuidwest-Nederland 11 Drehsen Poell HEROPENING D. DE JONGE - Haamstede Damesveterschoenen De Zuici-Afrikaanse regering kijkt met zorg naar een diepe barst die is geslagen in althans het ekonomische deel van de apartheidspoliteik. Dit gebeurt in Zuidwest-Afrika het ge bied xoaarop volgens het Internatio naal Gerechtshof Zuid-Afrika geen enkel recht heeft. In het noorden van dit omstreden gebied ligt Ovambo- landj een zogenaamd bantustan - een gebied waar de inheemse bevolking veel eigen bestuur heeft. Zuid-Afri ka laat dit graag zien als een etalage hoe goed de zwarte bevolking het eigenlijk wel heeft. Maar de Ovambo's zelf denken daar kennelijk anders over. Hun eigen land biedt geen werkgelegen heid en ze moeten dus naar Wind hoek, Walvisbaai en andere indus triestreken om hun brood te verdie nen. Er is een overheidsinstantie die daarvoor de kontrakten regelt - zelf mogen zij het niet. Ze kunnen niet over lonen onderhandelen, niet over de duur van het kontrakt, ze kunnen niet zelf uitzoeken waar ze willen lü erken. Deze Ovambo's hebben nu op ver scheidene plaatsen het werk neerge legd en zijn teruggereisd naar hun eigen land. Met als resultaat dat de kopermijnen stilleggen, dat de spoor wegen moeilijkheden hebben en dat tal van openbare diensten nog slechts draaien door blanke schooljongens die vakantie hebben in tijdelijke dienst te nemen. Die jongens verdie nen dan honderd rand per maand, tegen de Ovambo's acht rand. Bantoe-arbeiders onontbeerlijk Niemand xoeet hoe het tot de sta king is gekomen. Er is geen organi satie, er zijn geen oproepen geweest, het verliep allemaal heel spontaan: de Avambo's eisen rechten om over hun loon te onderhandelen, vrijheid te werken waar ze dit het beste uit komt en het recht om hun gezinnen mee te brengen. Eisen die als zo lo gisch worden ervaren dat steeds meer Ovambo's zich spontaan aansluiten bij de staking en liever de bittere ar moe thuis ondergaan dan de slechts weinig mindere onder condities die niet veel van slavernij verschillen. En eigexüijk kan Zuid-Afrika het zich ook niet permitteren dat Ovambo- land een schouwspel van ellende gaat opleveren - het is tenslotte de etala ge van ivat de goede kant van de apartheid wordt genoemd. De toestand wordt nog ernstiger doordat niet alleen in de industrie de ontbrekende werkkrachten tot sluiting nopen maar ook de boeren problemen krijgen met het binnen halen van de oogsten en daarna met het transport van wat nog geprodu ceerd is. En in Zuid-Afrika is men zich ter dege bewust dat de welvaart van het land afhankelijk is van de produktie waarvoor de legioenen bantoe-arbei ders onontbeerlijk zijn. Wat nu in Zuidwest-Afrika gebeurt laat zien wat de Achilleshiel is van het Zuid- Afrikaanse systeem - niet zozeer de dreiging van geweld en guerrilla geeft de regering reden tot bezorgd heid, maar dit soort stakingen waar tegen veel moeilijker iets is te doen. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. In het depot van de Hermitage, het bekende museum in Leningrad, is een verloren gewaand schilderij van de zestiende eeuwse Florentijnse schilder Andrea del Sar- to teruggevonden. DJAKARTA. De Indonesische landbouwproduktie is het afgelopen jaar gestegen, maar niet in die mate als was voorzien, aldus heeft de mi nister van landbouw, prof. Tojib Ha- diwidjaja, meegedeeld. Zeeuws iliseussieproject' (Ingezonden) ZIERIKZEE, 5-1. In 1971 publi ceerde de Ryks planologische com missie een studie onder de titel „De ontwikkeling van Zuidwest-Neder land". In dit boek wordt de ontwikkeling van het Deltagebied geschetst met de daaraan verbonden conclusies voor de jaren zeventig. De in het N.V.N.-verband samen werkende volksontwikkelingsorgani saties in Zeeland: Nut-De Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, Nivon-Nederlands instituut voor volksontwikkeling en natuurvrien- denwerk, B.N.V.U.-Bond van Neder landse Volksuniversiteiten, Zeeuw- sche Volksuniversiteit, meenden, dat dit rapport veel aandacht verdiende. Aandacht met name van de in het gebied levende bewoners. Het is in de eerste plaats immers hun belang te weten hoe hun omgeving zal wor den. Het is hun recht om die omge ving, het milieu, zelf te helpen vor men. Dat betekent de inwoners van Zeeland in al hun schakeringen pro beren te betrekken bij de discussie en meningsvorming rond die komen de ontwikkeling. Om die doelstelling te bereiken or ganiseert de N.V.N.-Zeeland in fe bruari en maart 1972 in zeven plaat sen (Oostburg, Terneuzen, Vlissin- gen Middelburg, Goes, Zierikzee en Tholen) een reeks van vijf discussie avonden over dit rapport. Na een inleidende avond komen de drie in dit rapport geschetste model len: het economische, het sociaal- culturele en het milieumodel op ach tereenvolgende avonden aan de beurt. Deze modellen worden inge leid door de deskundigen. Daarna volgt een algemene discussie. Op de slotavond vindt een nabe spreking plaats en kunnen de deel nemers hun slotconclusie ten aan zien van dit rapport vaststellen. Het hoogste gebouw van de wereld NEW YORK. Het Wereldhandelscentrum in New York zal eind 1973 voltooid zijn. Het gebouw zal uit een wolkenkrabber-tweeling van 110 verdiepingen bestaan met een hoogte van plm. 420 meter. In het hoogste bouwwerk van de wereld zullen maar liefst 50.000 mensen kunnen werken, die 208 liften tot hun beschikking hebben. Het totale vloeroppervlak dat verhuurd zal kunnen worden, meet meer dan een miljoen vierkante meter. De bouwkosten van de wolkenkrabber-tweeling bedragen 6 miljoen dollar. HONGKONG. De pro-Sihanoek guerrillastrijders in Cambodja heb ben in 1971 bijna 80.000 tegenstanders gedood, gewond of gevangen geno men, zo meldt het persbureau Nieuw China. Het persbureau haalt deze gegevens uit een rapport van het Na tionaal Verenigd Front van Cam bodja. ROME. Zeven werken van oude meesters en talrijke antiquiteiten zijn uit een villa in Napels gestolen. De eigenaar van de villa is de musicus Ernesto Rocco. VALLETTA (Malta). De Blitse te rugtrekking van Malta zal zaterdag beginnen met het ophalen via een luchtbrug van de vrouwen en kin deren van de Britse militairen. Dit is in een uitzending van de radio- omroep voor Britse strijdkrachten bekend gemaakt. TEL AVIV. Een Israëlische politie man heeft in Tel Aviv ernstige ver wondingen opgelopen, toen hij pro beerde een bom te demonteren. Deze bom zat in een postpakket, zoals er de laatste tijd verscheidene uit We nen naar Israël zijn gestuurd. WASHINGTON. In 1971 werden in de Ver. Staten 120 politiemannen ge dood door vuurwapens en vijf op an dere wijze, zo heeft de Amerikaanse recherche in een rapport bekend ge maakt. Dit totaal is 25 pet. hoger dan dat van 1970. MOSKOU. In Moskou begon, woens dag het proces tegen de jonge acti vist Wladimir Boekovsky, die onder meer bekend werd door zijn protes ten tegen het opsluiten van dissiden te intellectuelen in psychiatrische in richtingen. SAIGON. Amerikaanse Rode Kruis helikopters zijn sinds tien jaar al uitgerust met machinegeweren. Dit heeft een Ameiikaanse militaire woordvoerder in Saigon onthuld. LONDONDERRY. Bij bomaansla gen op twee winkels in Londonderry hebben vijf burgers door rondvlie gend glas lichte verwondingen opge lopen. De plegers van de aanslagen hadden de klanten bijtijds gewaar schuwd, zodat deze de straat op kon den vluchten. STOCKHOLM. De secretaris van de Zweedse academie, dr. Ragnar Gierow, denkt in het voorjaar naar Moskou te kunnen gaan om de Rus sische schrijver Solzjenitsin de oor konde van de Nobelprijs voor litera tuur, die hem in 1970 verleend werd, te overhandigen. ALGESIRAS (Spanje). In de auto van de Nederlander E. R. van K. heeft de Spaanse douane achter de bekleding 13,5 kg. hasjiesj gevonden. De Nederlander kwam met de veer- boor uit Tanger in Algesiras aan. Hij is opgesloten. PARIJS. Koningin Juliana zal dit jaar een staatsbezoek aan Frankrijk brengen, aldus heeft president Pom pidou tijdens een ontvangst op het Elysee tegenover journalisten ver klaard. De president noemde geen data. Doorgaans wordt het tijdstip van een staatsbezoek gelijktijdig in beide hoofdsteden bekendgemaakt. ZAGREB. Bij de explosie van een plastic-bom, die in een pakketje was verpakt, is woensdag de bode van het Zuidslavische dagblad „Borba" om het leven gekomen. WASHINGTON. Een groep ver wanten van Amerikaanse krijgsge vangenen in Noord-Vietnam heeft president Nixon verweten, dat hij de publieke opinie over zijn inspannin gen voor de vrijlating der gevangen nen maar wat voorliegt. ROME. Emilio Schuberth, een van de internationaal bekendste mode ontwerpers, is in Rome aan een hart aanval overleden. Hij was 67 jaar. Enige weken geleden was hij met een hartaandoening in een ziekenhuis op genomen. MILAAN. De 21-jarige Marianne de Loos uit Oudekerk a.d. Amstel is- bij een verkeersongeluk in de buurt van Milaan om het leven gekomen toen de auto waarin zij met twee Ita liaanse vrienden onderweg "was in reed op de achterkant van een vrachtwagen met oplegger. TEL AVIV. Bij bomontploffingen in twee plaatsen ten noorden van Tel Aviv zijn woensdag vijf mensen ge wond. BERN. Een zware brand in het souterrain van het spoorwegpostkan toor in Bern heeft voor verscheidene honderdduizenden guldens schade aangericht. PARIJS. De Ver. Staten en Zuid- Vletnam hebben Noord-Vietnam en de voorlopige regering van Zuid- Vietnam (Vietcong) laten weten, dat zij bereid zijn heden (donderdag) het Vietnamgesprek in Parijs te hervat ten. Deze datum was door Noord- Vietnam voorgesteld. DODELIJKE ONGELUKKEN WINTERSWIJK. Dc 45-jarige E. M. Munsterman uit Halle (Gld.) is om het leven gekomen op een niet-bc- vciligde overweg in Wisch (Gld.). Hij reed met zijn auto tegen een trein. BOXMEER. Dc 45-jarige heer M. G. Koreman uit Haps (N.B.) onder Nijmegen is in een ziekenhuis in Boxmeer overleden. Hij werd in zijn woonplaats als voetganger door een auto aangereden. VINKEVEEN. De 75-jarige heer C. Burggraaf uit Vinkeveen is in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij op zijn fiets de kruising Kor te Molcnwcg-Donkereind overstak cn door een busje werd aangereden. WESTZAAN. Dc zesjarige Nico J. Ruttc uit Westzaan is aan de ver wondingen overleden die hij opliep toen hij op de Overtoom uit een bus stapte, achter dc bus om de rijweg overstak en werd aangereden door een personenauto. ONDANKS VELE PRIJSVERHOGINGEN Natuurlijk weer bij: WELTEVREDEN Telef. (01110) 2805, Zierikzee ARISTONA 61T21105 Een super-televisie ontvanger met een 61 cm push-through beeld buis. Eenvoudige afstemming op zes voorkeurzenders VHF of UHF d.m.v. een elektronische kanaalkiezer. Grote ovale luidspre ker in het front. Aansluiting voor extra luidspreker, die tevens gebruikt kan worden om recorder-opnamen te maken. Kast uitgevoerd in mat noten. Afmetingen: BxHxD: 67,5x48,8x40,5 cm. Uitsluitend a contant met volledige garantie Te koop Tweewielige aanhangwagen, slooponderdelen, banden en uitlaten. Beuzenberg, Bo- gerdweg 38, Dreischor. Grammofoonplaten - talen cursussen: Frans, Duits, En gels, Spaans en Italiaans, ge heel compl. p. cursus f 30, Tel. (070) 652405 of 111097. Z.g.a.n. wandelwagen bij J. Moerland, Renesse. Telefoon (01116) 610. Nog ruime sortering hand en moesappelen, o.a. Cox Orange, Golden Delicious en Winston. Fruitbedrijf W. v. d. Berge, Nieuwerkerk (telef. 01114-1615). Voor Bruinisse bij J. v. Egmond, Deestr. 20. Door inruil: Drie Solexen; één meisjesfietS (8-10); één meisjesfiets (6-8). Gebr. de Jonge, St. Jacobstr. 17, Zie rikzee. Donkerblauwe Koelstra kin derwagen. C. Stouten, M. H. Jobsweg 4, Oosterland. Telef. (01114) 1703. Opel 1500, b.j. 1962, prima wagen. Te bevragen: A. G. v. d. Zande, Mulockstr. 54i Zie rikzee. Tel. (01110) 3411. Eén Fobrux en één Hoenson oliekachel. Zeer mooi! J. C. Beuzenberg, Zuidstraat 20 te Haamstede. Tel. (01115) 1408. Zeiljacht 4- buitenboordmo tor, 5Yz p.k. (merk Johnson); ook goed om te vissen. Sluis- pad 24, Haamstede. Vijf oude gekleurde tegels, f 75,—. Tel. (070) 652405 of 111097. Twaalf speelfilms, 8 mm, f 100,—. Tel. (070) 652405 of 111097. Te koop gevraagd Wij hebben verschillende aanvragen voor huizen te Zierikzee en omgeving. Wilt u verkopen? Wij verlenen gaarne onze bemiddeling. - A. Vermaat, makelaar o.g., Schuithaven, Zierikzee. Tel. 2173, b.g.g. 2257. Gehele of gedeeltelijke in boedels, oud ijzer, oude zak ken en oude metalen. G. Heij- boer, Bogerdweg 47, Drei schor. Tel. (01112) 471. Personeel gevraagd Thuiswerkzaamheden! In ie dere gemeente worden per sonen gevraagd voor het vouwen van brochures, sor teren van brieven, schrijven van adressen, enz. Alle thuis werken zijn dirékt te aan vaarden! Inlichtingen (post zegel insluiten): Lucratief Be drijf, postbox 2059, 's-Herto- genbosch. Diversen Een goede panty f '1,75 per paar; Braziel-kleurigc panty f 2,per paar. Sigarenma gazijn D. C. Viergever, Ha venpark 42, Zierikzee. Voor reproduktics, schilderij lijsten, alsmede het inlijsten van gobelins, diploma's etc. naar J. F. v. d. Ven, Schuit haven 6, Zierikzee. Roestvrijstalen kookpannen met de befaamde Sandwich- bodem. J. F. v. d. Ven. Schuiihavcn 6. Zierikzee. Tel. 3407. Weg mei dc gladheid.' Haal bij ons het ideale middel „Strooizoutsneeuwschui vers enz. Tuinbouwhuis Sluys Zn., Hoogezoom 44. Haam stede. Telefoon 1437. Mooie kollektie Nertshoeden colliers en cravattes Dam 10 - Zierikzee Verdelg ratten en muizen! Haal daarom gauw een bus „Tomorin" of muizenkorrels bij Tuinbouwhuis Sluys Zn., Hoogezoom 44, Haam stede. Telefoon 1437. Miskleur sigaren; kistjes klei ne en grote sigaren. Sigaren- en souvenirmagazijn D. C. Viergever, Havenpark 42 te Zierikzee. Goed ideevoor uw bont in ieder geval kijken bij de grootste en goedkoopste bont zaak van Nederland. Duizen den korte en lange bontman tels, bonthoeden en colliers, tegen aantrekkelijke lage betaalbare prijzen! Bont ko pen is een zaak van ver trouwen. Een 3-jarig garan tiecertificaat is dat vertrou wen waard. Meer waarborg voor bont. Desgewenst zeer soepele kredietservice. - „De Bontkoning", Hoogstraat 97, Rotterdam-Centrum, tel. (010) 117.117. Bij koop krijgt u al gehele reiskosten voor 2 per sonen terugbetaald. Vrijdags avonds tot 9 uur geopend; Tank nu superbenzine, 3 cent p. ltr. goedkoper. Mengsme- ring 75 cent per ltr. Antivries afhaalprijs f 2,- per liter. M. Muller, Lammermarkt 24, Zierikzee. De nieuwe collectie stalen 1972 van meubelstoffen en tapijt is in ons bezit. Ons ad vies is uw voordeelStof f eer- derij Goudzwaard, Meel- straat 24, Zierikzee. Tel. 2491. Denkt u er aan dat op zater dagmiddag 15 januari a.s. de nieuwe cursus typen begint? Stichting Handelsonderwijs Zierikzee. Leest het streekblad de „Zierikzeesche Nieuwsbode" In verband met de donderdag 13 januari a.s. van onze vernieuwde zaak, is onze slagerij maandag 10, dinsdag II cn woensdag 12 januari GESLOTEN. Daarna weer gaarne tot uw dienst Modelslagerij -V oedingsma rkt Noordstraat 45 - Telefoon (01115) 1497 Telefoon (01115) 1497 nu 25,00 m 11111111111111111111111M1111111111111111111111111111111111 ii M1111111111111111 Volgende week donderdag 13 januari begint 5 5 de E Misschien is het nu toch wel eens leuk om onze E E zaak vrijblijvend binnen te stappen en zo links en rechts uw ogen de kost te geven. E Wie weet is er iets voor u bij „De speciaalzaak in vrijetijdskleding" E Zierikzee - Telefoon (01110) 2347 E !l 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111Illll 'W Vanaf heden elke zaterdagmiddag om 5 uur gesloten* Elke dag (lussen de middag) gesloten van 12.30—1.00 uur. Onze Service-Dienst deell mee: Storingen s.v.p. 's morgens lussen 8-9 uur doorbellen. Ondanks vele prijsverhogingen gaan onze reparalieprijzen voorlopig niet omhoog. In verband mei hoge koslen van de rekening-adminisfrafie rekenen wij op uw medewerking betredende conlanle belaling van alle repa- ralies. Natuurlijk kunt u ook met een giro- ol betaalcheque aan onze service-monteurs uw reparaties verrekenen. Voor zeil al Ic halen reparaties in onze winkel geldt natuurlijk 't zeilde Alle leveringen en reparaties op rekening beneden 25, worden noodzakelijker wijs met 2,50 administratiekosten verhoogd. WEurmiDiN WELTEVREDEN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 8