TWINTIG STAPPEN TERUG Bruinisse krijgt subsidie voor aanleg van jachthaven Kwik in prehistorische vis Koolzaadolie schadelijk voor het hart? Personeelstekort bij Rijkswaterstaat De financiële situatie van Bruinisse Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIK7.EESCHE NIEUWSBODE Donderdag G januari 1972 Nr. 21009 Compensatie voor wegvallen mosselcultuur BRUINISSE, 5-1. Het ministerie van economise he zaken heeft aan het college van gedeputeerde staten van, Zeeland bericht, dat over het jaar 1971 een subsidie van f 993.600,- is verleend voor de aanleg van een jachthaven te Bruinisse. Bruinisse krijgt daardoor de eerste jachthaven aan het Grevelingenmeer zoals het enkele jaren geleden ook vergunning en subsidie kreeg voor de aanleg van een kleine jachthaven 100 ligplaatsen) in de Werkhaven, die door Rijkswaterstaat was ge bruikt bij de aanleg van de Greve- lingendam. De nieuwe jachthaven krijgt 550 ligplaatsen. Een en ander moet wor den gezien als compensatie voor liet wegvallen van de mosselcultuur in de Grevelingen. DEN HAAG. 5-1. Inclien de visres- ten die op prehistorische vuilnisbel ten van Indianen in het midden wes ten van Amerika zijn gevondeyi even veel kivik bevatten als de vis thans, krijgen de alarmerende berichten over kwikconcentratie in vis een an dere betekenis, aldus het Tweede Kamerlid ir. Vredeling in vragen, die hij als lid van het Europese parle ment aan de Europese commissie heeft gesteld. Ir. Vredeling vraagt de commissie na te gaan of de bevindingen van de geleerden uit Michigan die deze vuil nisbelten hebben onderzocht juist zijn, en of de recente berichten over kwik in voor consumptie bestemde vis geen rechtzetting behoeven. De nieuwe jachthaven is gepro jecteerd in de buitendijkse slikken westelijk van de Grcvclmgendam, westelijk ook van de bestaande werkhaven-jacht haven. Een onder burgemeester Van de Linde ontstaan, door burgemeester Hokken krachtig voortgezel initia tief, is hiermee met succes bekroond. Een en ander is zeker niet in het minst te danken aan het werk van de Werkgroep Bruinisse, een college van ambtenaren van diverse minis teries die bij de Deltaschadewet en bij de recreatie betrokken zijn, in dertijd ingesteld door minister Bak ker de toenmalige minister van vor keer en waterstaat. Bij een bezoek aan Den Haag, vo rig jaar zomer door het gemeentebe stuur van Bruinisse gebracht, werd de toezegging gedaan, dat in januari 1972 de beslissing zou vallen. Deze belofte is nu reeds de eerste dagen van deze maand ingelost. DEN HAAG, 5-1. Onderzoekingen van Franse, Nederlandse en Canade se geleerden naar de gevolgen van het gebruik van koolzaadolie hebben aangetoond dat bü sommige proef dieren beschadiging van de hartspie ren optreedt (rat, chinees biggetje, konün, jonge eend), bü andere (aap, dwergvaiken) echter niet. Voor zover bekend is nog niet on derzocht of het gebruik van levens middelen met veel koolzaadolie ook voor de mens schadelijk is, aldus heeft de Europese Commissie mee gedeeld in antwoord op vragen die de Belgische christen-democraat Al fred Califice als lid van het Euro pese parlement heeft gesteld. Califi ce verwijst in zijn vragen naar be richten, volgens welke bij de ver vaardiging van voor de menselijke voeding bestemde olie, margarine, koekjes en chocolade steeds meer ge bruik wordt gemaakt van koolzaad. De Belgische afgevaardigde had er op aangedrongen dat levensmid delenfabrikanten worden verplicht op de pakking aan te geven welke DEN HAAG, 5-1. In zijn nieuw jaarsrede tot het personeel heeft de directeur-generaal van Rijkswater staat, ir. Van de Kerk zyn bezorgd heid uitgesproken over het gebrek aan personeel, nu en in de toekomst. Hij illustreei'de dit met enkele cij fers: in 1972 heeft men bij Rijkswa terstaat behoefe aan totaal 375 nieu we personeelsleden, o.m. om het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater de zo noodzakelijke uit breiding van mankracht te geven. Een uitbreiding, die eveneens hard nodig is om nieuwe werken te kun nen bemannen, dit om de verkeers veiligheid op peil te houden. De har de werkelijkheid is echter dat Rijks waterstaat in 1972 met nog geen 30 man zal kunnen worden uitgebreid boven het voor 1971 toegestane aan tal. „Het publiek verwacht bepaalde dingen van Rijkswaterstaat, maar het zal in diverse gevallen minder kunnen krijgen dan verwacht", al dus de directeur-generaal. (Van een medewerker) BRUINISSE, 5-1. De gemeente Bruinisse had eind van 1971 een to taal aan vaste geldleningen (van f 4.555.382,03. Gedeeld op het aantal inwoners is dat (aan vaste schuld) plm. f 1800,. per inwoner. Niet mee geteld is hierbü de lening in reke ning courant bü de Bank van Ne derlandse Gemeenten. Over het bedrag van f 4.555.382,03 is in 1972 aan rente verschuldigt 1 210.740,45 en aan aflossing f 122.038,04 of f 130,- per inwoner. Het grootste deel van deze schuld is ontstaan, uit werken, die na üe oorlog moesten worden uitgevoerd. Het grootste deel is nl. geleend voor de woningbouw. (Bruinisse was in 1945 een verwoest dorp). Voor de bouw van 105 woningen (oude nieuwbouw) moest indeiiijd worden geleend f 128.401,38 voor grondaankoop en f 1.173.289,13 aan bouwkosten. Er kon dus toen nog ge bouwd worden voor f 11.000,- per woningwetwoning, grondkosten ruirn 1' 1200,- per woning. DACCA (Bangla Desj). Blijgestemde mensen overhandigden bloemengaven aan de vrouw van de Bengaalse lei der, sjeik Moedjiboer Rahman (voor grond rechts) en een van haar doch ter (achtergr. midden), bij het hek van hun woning in Dacca. De felici taties kwamen nadat bekendgemaakt was dat de sjeik binnen enkele dagen door de Pakistaanse overheid zal worden vrijgelaten. Duizenden jui chende en zingende Bengalen stroom den de straten op in een spontane uitbarsting van feestvreugde. Andere woningbouwposten De 26 woningen die in 1972 in Plan West III zullen worden gebouwd ko men op ruim f 30.000,- per woning. Andere grote posten voor woning bouw zijn f 286.790,- voor 24 wonin gen in 1961, grondkosten daarvoor f 71.448,-, 381.435,40 voor 35 wo ningen in 1962 (grondkosten f 85.981,78) f 521.122,87 voor 20 wo ningen in 1966 (grondkosten f 68.852,68). Veel bouwleningen zijn afgesloten tegen een rente van 4 procent. Veel leningen ook voor 4J/4 procent. In 1970 en 1971 komen dan de hogere percentages, maar het geheel van de gemiddelde rente is plm. 4 Va pocent). Reserves Aan reserves staan geboekt f 22.000,-; reserve woningbouw f 258.490,- (risico en onderhoudsre- serves). Het woningbezit van de ge meente omvat de volgende com plexen: 48 weekendwoningen, 24 be jaardenwoningen Marijkestraat, 7 woningwetwoningen aan Kerkstraat en Schoolstraat, 105 woningwetwo ningen oude nieuwbouw, 7 kleine woningwetwoningen aan de Noord straat 4 woningwetwoningen aan de Accacialaan (2, 4, 6 en 8) en 4 idem nummers 10, 12, 14 en 16, 24 woning wetwoningen Hertsbekestraat, 14 woningwetwoningen 21 bejaarden- woningen. Deltastraat, Meidoorn- straat en Prinses Marijkestraat 4 be- stedingsplichtwoningen voor Bejaar den Prinses Wilhelminalaan en 20 woningwetwoningen aan Accialaan en Prinsbernhardstraat. Boekwaarde op 1 januari 1972 f 3.281.990,25. plantaardige oliën zijn gebruikt. De commissie zal deze mogelijkheid on derzoeken. Aclittiende-eeuwse plantenboeken op „Floriade" AMSTERDAM, 5-1. Acht planton- boeken, in de achttiende eeuw ge schreven door de Amsterdamse doc tor in de medicijnen M. Houttuyn, zullen te zien zijn op de internatio nale tuinbouwtentoonstelling „Flo riade die van 30 maart tót en met 1 oktober in Amsterdam wordt gehou den. De stichting „Floriade Amster dam 1972" heeft de boeken voor f 2200 gekocht tijdens de door de NCRV georganiseerde veiling „Een maal andermaal". Zij ontlenen hun hoge waarde aan het feit dat de schrijver bij de indeling van het plantenrijk is uitgegaan van het sys teem, zoals dit enkele decennia te voren door de beroemde Zweedse plantkundige Linnaeus was inge voerd. Nederlanders aten in 1971 7 miljoen kg kaas meer GOUBA 5-1. Ondanks de zeer forse prijsverhogingen is de Neder landse kaasconsumptie in het afge lopen jaar sterk toegenomen. Wij aten 7 miljoen kilogram meer dan in 1970. Ook de export was een stuk groter dan in 1970. Het jaar 1971 zal dan ook de „kaasgeschiede nis" ingaan als een bijzonder jaar, ook wat de financiële resultaten be treft. Dit staat te lezen in het jaarver slag van de Goudse Kamer van Koophandel en fabrieken. Cu riosi teil enexposi tie rond „Inname van Den Briel" DEN BRIEL, 5-1. In Den Biicl werdt met het oog op de vierhon derdste verjaardag van de inname op 1 april 1972 door de geuzen een tentoonstelling gehouden van allerlei schrifturen en voorwerpen uit die t(jd. Er zullen onder meer afschrif ten te zien zijn van het smeekschrift der edelen aan Margaretha van Par ma en vijf brieven van de Spaanse krijgsman Bossu aan de hertog van Alva. Verder worden tentoongesteld ge gevens over de inname van Den Briel, originele geuzenpenningen, een brief van Willem van Oranje, een gravure van de zitting van de Bloed raad, een door een gevangen Geus geschreven verhaal en een kaart van opmars der Watergeuzen in de Ne derlanden. De expositie gaat 15 maart open. Binnen de Brielse ves tingwallen is tijdens de festiviteiten rond het 400-jarig herdenkingsfeest ook het kruis van martelaar Nicolaas Pieck, dat dag en nacht bewaakt zal worden en verzekerd is voor hon derdduizend gulden. Gewapende roofoverval HOEK VAN HOLLAND, 5-1. Drie mannen, waarvan er één met een pi stool was gewapend, hebben in de nacht van dinsdag op woensdag bü een roofoverval op het kantoor van de Wagons Lits in het station te Hoek van Holland voor ongeveer 13.000 gulden aan Nederlandse en buitenlandse valuta buitgemaakt. VRIJDAG 7 JANUARI. NED. 1. Als alles meezit vanavond zowel op het eerste als op het tweede net een babbel met onze minister president mr. Biesheuvel. De TROS maakt echter een kleine kans. De TROS heeft genoeg pijlen op de boog: na fabel en het journaal „De kleinste diamant te wereld", een ajlvering uit de serie „Nancy". In De laatste spo ren, uit te zenden vlak voor het nieuios van acht uur, toont de cine ast Eugen Schumacher nog bijna on gerepte meren in Spanje en Oosten rijk en bij die meren levende vogels. Direct na het nieuws een fonkelnieu we serie: Tatort, waarvoor de Duitse omroepen bij toerbeurt afleveringen maakten. De gezochte vanavond is Femel Racadi. Racadi blijkt geboekt te hebben voor een vlucht Beiroet. De politie zit hem op de hielen. Om precies klokke tien TROS-Sport, waarin Cees van Nieuwenhuizen en Marion Bogaardt de rubrieken Die van Tien: Zij van Hem en Op de Tri bune presenteren. Jan Cottaar ver telt de laatste nieuwtjes over de Olympische Spelen. Prodziktie Rob Schouten, regie Gerard Trebert. Als vanouds het laatste nieuws. NED. II: Zo Vader, zo Dochter, NCRV's populaire quiz, volgt op fa beltje en nieuws. Het panel bestaat uit Liane Engelman, Rita Hovink, mevr. I-Iaya van Someren-Downer en Kirsten Klijnsma. Spelleider is Ge rard van den Berg. In Gouwe Ouioe presenteert Eddy Becker van de Ed dy Ready Go-show tophits uit de zes tiger jaren. Na het tweede nieuws bulletin het interview met mr. Bies heuvel Om half negen Farce Majeure met alle oude bekenden, zoals Ted de Braak, Alexander Pola, Jan Fille- kers, Fred Benavente en Hen van der Horst. Het leven is heerlijk bekent Fie Carelsen aan Wim lbo. Dik over de tachtig is ze nu, maar nog vol energie en levenslust. Een klein uur later de quiz „Waar of niet waar". In het strijdperk: ploegen van Leuth tegen inwoners van Kwadendamme. Hebben we het ja-en-nietes gehad dan Nieuios uit1 de klassieke religi euze discotheek. Het is Jan Pasveer die voor dat nieuws zorgt. Ander nieuws wordt om half twaalf opge- lepeld door de journaalman. Na het nieuwsbulletin Uit de Kunst, het programma van Ageeth Scherphuis en Agna Arens. VRIJDAG 7 JANUARI. NED. I: IS.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Nancy; 19.30 De laat ste sporen; 20.00 Journaal; 20.21 De minister-president; 20.30 Toestel AE 612 mag niet landen; 22.10 Trossport; 22.50 Journaal. NED. II: 1S.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Zo vader, zo dochter; 19.30 Gouwe ouwe; 20.00 Journaal; 20.21 Hier en nu; 20.30 Farce majeu re; 20.55 Het leven is heerlijk; 21.40 Waar of niet; 22.20 Nieuws uit de klassieke en religieuze discotheek; 22.30 Journaal; 22.35 Uit de kunst. ZATERDAG 8 JANUARI. NED. I. Vanmiddag kijken naar Ard, Jan, Kees en Eddy die zich in de komende dagen, samen met de an dere leden van de Nederlandse ploeg waar moeten maken op het gladde ijs van Deventer. Commentaar van Theo Koomen en Fred Racké. Na deze sportieve beelden het AVRO- kinderpr o gramma met Rikkie en Slingertje, het wel zeer gevarieerde programma Hot Dog en de vanuit 't Spant in Bussum' te brengen Stuif- es-in van Rita Bremer. Na fabel en nieuws de Mary Tyler Moore show. Amor kan vreemd schieten. Gescho ten wor.dt er ook in Poets: bokken. Na het journaal opnieuw een Moun- ties-show. Gasten zijn Des O'Connor, Mieke Bos, Johnny Hart en de bal letgroep Kiss van Hannah de Leeu- Zaterdag 8 januari, 20.20 uur: De Mounties show. Piet Bambergen en René van Vooren als de Mounties. we. Om tien over negen Tony Cur tis en mooie Roger Moore op hei Versierderspad. Tot slot - op het al lerlaatste nieuws na - AVRO's Sport- panorama. Presentatie Ruud ter Weijden en Hans Eysvogel. NED. II. We beginnen met de fa bel, nieuws, koorzang vanuit Gro ningen door christelijk gemengde koren onder leiding van F. Reitsma, de E.O. rubriek Nader Bekeken en het nieuws van acht uur. Hierna de uit 1936 daterende film Merijntje Gijzen's jeugd. Marcel Krols speelt de rol van MerijntjeNa Merijntje aktualiteiten gebracht door KRO's Brandpunt met daarna Tot de dood ons scheidt, de satirische komedie die het zo goed doet. Er zijn weer heel wat zaken waar de familie zich over opioindt. Enfin, men kent de familie Hanekam zo langzamerhand wel. Het KRO-avondje wordt afgerond met een epiloog door pastoor A. Verwey uit Zutphen en het laatste bulletin van de nieuwsdienst. ZATERDAG 8 JANUARI. NED. I: 10.00 Teleac; 15.30 Schaat sen; 17.30 Schaatsen; 16.00 Journaal; 16.02 Rikkie en Slingertje; 16.30 Hot Dog; 16.50 Stuif-es-in; 18.45 Fabel tjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Mary Tyler Moore show; 19.30 Poets; 20.00 Journaal; 20.21 Mountiesshow; 21.10 De Versierders; 22.00 Sportpanorama; 22.50 Journaal. NED. II: 1S.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Koorzang; 19.25 Na der bekeken; 19.50 Tenslotte; 20.00 Journaal; 20.21 Merijntje Gijzen's jeugd; 21.35 Brandpunt; 22.25 Tot de dood ons scheidt; 22.55 Epiloog; 23.00 Journaal. Oosterlandse „Doe-het-zelf'-zaak start met verkooppunt op Goeree-Overflakkee OOSTERLAND, 5-11. Het sinds 1968 bestaan de „Doe-hct-zclvers-bc- drijf van de firma Jan P. Boogert aan de Lange Dreef alhier, heeft, een uitbreiding ondergaan in die zin dat de heer Boogert nu ook op Goeree- Overflakee er een verkooppunt bij - gekregen heeft door overname van de bekende zaak van de firma N. Snoey te Dirksland. De vertegenwoordiger-verkoper die sinds jaren aan dit bedrijf ver bonden is geweest, treed nu ook als zodanig voor de nieuwe eigenaar, de heer Boogert op. Verdere uitbreiding manifesteerde zich doordat er in het bedrijf te Oosterland een bedrijfs ruimte geschapen is van rond 500 m:'. Een heel verschil met het prille be gin vier geleden, toen het een kleine loods was van enige vierkante me ters. Er zijn nu drie personeelsleden die zich in hoofdzaak bezighouden met het opzetten van allerlei opstal len, zoals garages, schuurtjes schut tingen enz. Er is in deze zaken van alles te krijgen. Alle mogelijke soor ten bouwmaterialen, zoals metsel steen, beton-vloer- en wandtegels in verschillende variaties, cement, zand. grint, metselkalk. Vervolgens alle mogelijke soorten hout, en "vooral niet te vergeten boards in diverse prijzen en kwaliteiten. Ook alle soor ten gereedschappen voor welk vak dan ook liggen te kust en te keur uit gestald in alle mogelijke uitvoerin gen, te veel om- op te noemen. Keukens en kasten Ook complete keukens en kasten voor iedere beurs zijn aan het uitge breide assortiment toegevoegd. Nieuw is de verkoop van buitenzon- werings artikelen, zoals jalouzieën etc. De handel in sanitair is er pas bijgekomen. En nauwelijks is deze grote uitbreiding gerealiseerd of er zijn weer al plannen voor nog een nieuwe loods 20 x 25 m-. FEUILLETON 54 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „Je mag nog tevreden zijn, Bert. Men heeft bij alles, wat ten nadele van je sprak, niet over het hoofd ge zien, dat jij heel veel voor de n.v. hebt gedaan. Vandaar, dat je voor lopig een maandelijkse uitkering van vijfhonderd gulden krijgt. Ik weet wel, het is bij lange na niet voldoen de, om tè blijven leven, zoals je ge wend was, maar je zult het ermee moeten doen. Of je behalve je huis en je wagen nog beschikt over geld is mij niet bekend en hoef ik ooi: te weten. Mocht je eventueel in fi nanciële moeilijkheden komen, dan stel je mij ervan op de hoogte. Kui- singa lijkt me niet ongeschikt; ik neem aan, dat hij dan wel zal voor stellen je toelage te verhogen. Het ging gedeeltelijk langs Bert heen. Het kon hem nu allemaal nog maar weinig schelen. Na de zondag alleen in zijn grote huis doorgebracht te hebben, begreep hij, dat alles voor hom verloren was. Dat men hem niet meer lustte. En gelaten wachtte hij het resultaat van de aandeelhou dersvergadering af. Zijn ontslag had hij venvacht. Dat het niet oneervol was, viel hem au fond nog mee. Dat .hem een toelage was toegezegd ac cepteerde hij als een extraatje. Fei telijk had hij ei- op gerekend, dat men hom helemaal zou laten vallen. Dat was dus niet gebeurd. „Waar is Betty. Joop?" „Ik weet het niet. Bert. Ze heeft mc gebeld en gezegd, dat ze ver trok om niet meer terug te keren. Of ze al of niet scheiden wil, is me evenmin bekend. Vrijdagmorgen L ze weggereden. Ze heeft het perso neel, met uitzondering van de tuin man ontslagen en betaald. Dat is al les. wat ik weet." Bert stond op. „Bedankt, Joop, voor wat je gisteren nog voor me hebt gedaan. Je blijft zeker aan de n.v. verbonden als raadsman?" De man achter het bureau knikte. „Gelukkig maar. Zelf zal ik geen advokaat meer nodig hebben. Of misschien voor de scheiding. Als Bet ty van me af wil. Misschien mag ik dan nog één keer op je hulp reke nen?" „Ik heb je in Arnhem al gezegd. Bert, dat ik je niet in de steek zal laten. Tenslotte heb ik het een en ander aan je te danken, want toen ik een beginnend advokaat was, gaf jij me werk voor de n.v. Je kunt dus ten allen tijde op me rekenen." Bij de deur hield Van der Voorde de man, die nu een verslagen indruk maakte, staande. „Wat ga .ie nu doen Bert?" De ander glimlachte even. „Welke mogelijkheden zijn er voor mij? Als ik mijn naam noem, slaat iedereen op de vlucht. Voorlopig ga ik maar rentenieren. En als Betty wil schei den, verkoop ik ook de bungalow. Die brengt tenminste nog wat geld op. De auto ruil ik in voor een .klei nere. Ik moet nu zuiniger aan doen". Kop op, Bert. Te zijner tijd slijt alles wel. Heb maar wat geduld". Teruggekeerd naar de bungalow, realiseerde hij zich, dat hij elke dag moest eten cn drinken. En naar een restaurant gaan werd te duur. Ik moet maar ergens anders inkopen gaan doen. Misschien kan ik wel le ren, zelf m'n potje te koken. Vroeger kon ik het ook. Dat is het voordelig ste. Als ik maar wist, waar Betty en de kinderen zaten. Ik verlang naar 7.e. maar de jongens zullen waar schijnlijk niets meer van me willen weten, om van Thea maar te zwijgen. Die avond had Bert. in de salon alle gordijnen gesloten. Hij had de tele visie aangezet, maar die verveelde hem. waarna hij een boek zocht in zijn kast. Vele had hij nog nooit ge lezen. Als er een nieuw boek uit was. kocht hij het, als hij dacht dat het boeiend kon zijn, las er enkele blad zijden in, maar kon zijn gedachten toch niet concentreren, omdat er zo veel andere dingen te doen waren. Hij stond immers altijd met. de fa briek op en ging ermee naar bed. Dat was nu allemaal voorbij. Voorgoed. In zijn kantoor zetelde voortaan Henk Kruisenga. Uit zijn kast haalde hij een boek en bladerde er even in. Maar toen hij de titel las, smeet hij het haastig van zich af. alsof het onder stroom stond: „Misdaad loont niet". In arren moede stak hij een sigaret op en ging zitten. Ergens klopte het. Misdaad loonde niet. Wat had hij nu bereikt? Na die twintig jaren? Toen had hij in elk geval nog Sientje, die op gezette tijden een nacht bij hem bleef, voor hem kookte en waarmee hij stoeide .als dat zo uitkwam. Nu zat hij op de puinhoop van zijn ge luk. Geen baan meer. van de ene dag op de andere gedegradeerd van fa- brieksdirekteur tot misdadiger. Met een mensenleven op zijn geweten. Je kon het draaien en keren, maar als ze Boskemper die avond niet hadden meegenomen in de auto, zou hij niet aan een hartverlamming zijn gestor ven. Ergens waren Sien en hij ver antwoordelijk voor zijn dood. Hij had er de laatste jaren helemaal niet meer aangedacht. Er was immers zo veel. waaraan hij moest denken. Vooral de fabriek. De grote verant woordelijkheid. die hij droeg, voor zijn honderd mensen, die moesten el ke dag eten hebben en iedere maand hun salaris. Er moest verdiend wor den. steeds maar weer. Telkens op nieuw orders, orders, orders, want dat was het levensvoedsel voor zijn bedrijf. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 7