Bij vele Zeeuwse ondernemers goede moed en rustig vertrouwen Nieuwe R.K. omroep? Huwelijksbemiddeling in nieuw stadium STREEKNIEUWS Te dure tanks Voorzitter Kamer vau Koophandel: MIDDELBURG, 5-1. Ondanks de ontspanning van de conjunctuur bestaat er by vele Zeeuwse ondernemers goede moed en rustig vertrouwen, aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, de heer C. A. Kammeraad, in zijn woensdagmorgen uitge sproken nieuwjaarsrede. In deze tyd van verminderende economische groei verkeert Midden- Zeeland in een betrekkelijk gunstige positie, zei de heer Kammeraad ver der o.a. in zjjn rede. In de afgelopen jaren hebben er zich een aantal gro te bedrijven gevestigd, die in de eerstkomende jaren bun produktie zullen uitbreiden. Die uitbreiding heeft overigens in 1972 minder ge volgen voor de werkgelegenheid dan in 1971. De bouw van een raffinade rij voer Total zou een teruggang in de bouwvakken enigszins kunnen opvangen. Nood-Zeeland krijgt het moeilij ker. Dat gebied is structureel een zorgenkind en zal tengevolge van de ontspanning meer moeilijkheden op leveren. Wanneer de economische toestand weer gunstiger zal zijn, zal Zeeland over betere ontwikkelings- voorwaarden beschikken. De aan trekkelijkheid van de uitbreiding en vestiging van bestaansbronnen in Midden- en Noord-Zeeland komt dan door verscheidene gewijzigde econo mische, sociale en politieke faktoren in een ander daglicht te staan, aldus de heer Kammeraad, die hier ove rigens niet verder op in ging. De voorzitter van de Middelburg se Kamer vond, dat er in het afge lopen jaar weinig zichtbare vorde ringen zijn gemaakt bij de totstand koming van een nationaal en Bene lux zeehavenbeleid. ,We moeten Wel lang op de vorming van het natio naal beleid wachten". Bepalende structuurelementen Voor de verdere ontwikkeling van Midden- en Noord-Zeeland is voort durende zorg voor de volgende struc tuurelementen in hoge mate bepa lend: De oost-west en noord-zuid ver bindingen voor het wegverkeer, die de bereikbaarheid van de om ringende wereldsteden verhogen. De havens en andere voorzienin gen voor de scheepvaart. De omvang en hoedanigheid \ran de dienstensector. De vestiging en uitbreiding van onderzoeks- en ontwikkelingsak- tiviteiten. DODELIJKE ONGELUKKEN VC'LLENHOVE. De 15-jarige Alida Costwoud uit Genemuiden is in Vol- lenhove door een auto overreden. Zij was op slag dood. Het kind wilde, na uit een autobus te zijn gestapt, ach ter deze bus om de weg oversteken. Het meisje was vandaag 15 jaar ge worden. NAARDEN. De 51-jarige mevrouw J. P. Pedroli-Bos uit Badhoevedorp is om het leven gekomen toen de au to die door haar echtgenoot werd be stuurd bij Naarden in botsing kwam met een politieauto. De heer Pedroli werd gewond in een ziekenhuis te Naarden opgenomen. De twee man nen van de rijkspolitie kregen resp. een shock en glaswonden in het ge zicht. Het gebruik van de schaarse ruimte voor uitbreiding en ves tiging van industrie. De integratie van de recreatieve en industriële funktie van het ge bied. De integratie van het Wester- seheldebèkken. De uitbreiding en verdieping van de stedelijke leefgemeenschappen. De leefbaarheid van het platte land. De kwaliteit van het onderwijs. Momenteel staan de rubrieken „huwelijk en kennismaking" in de advertentiekolommen van de Neder landse dagbladen bol van protseri ge annonces, waarin huwelijksbu reaus meedelen dat zij „erkend" zijn. Die erkenning is verleend door een docr de Gezinsraad ingestelde Raad van Toezich. Dit kollege heeft zich het afgelopen jaar door een rijste brijberg van ongeveer honderd hu- welïjksbemiddelingsbureaus heen moeten worstelen en tenslotte zijn er elf in het register van erkende hu- wolijksccnsulenten ingeschreven. Slechts één bureau, t.w. het Lan delijk Centrum voor Huwelijkskon takten te De Bilt werkt niet op com merciële basis. Alle ander, erkende en niet-erkende willen verdienen aan hun dienstverlening voor huwelijks kontakten. Omzet huwelijksbureaus 6 a 8 miljoen In alle sociale milieus is de laatste jaren de behoefte aan huwelijksbe middeling toegenomen. Ongeveer 60 a 65.000 Nederlanders per jaar pro beren via een advertentie een part ner te vinden; vele duizenden geven echter de voorkeur aan bemiddeling via een bureau dat zich op deze vorm van dienstverlening heeft gespeciali seerd. Jaarlijks werd door deze bureaus gezamenlijk een omzet van 6 a 8 mil joen gulden bereikt! Een bewijs dat de huwelijksbemiddeling tot een gi gantisch bedrijf is uitgegroeid. Sinds 1964 heeft het klachten geregend over vele van deze op commerciële basis werkende bureaus. Terwijl elke bakker die een peuk meebakt in zijn brood, beboet wordt en voor vrijwel elk zelfstandig beroep diploma's en een vesigingsv er gunning zijn ver eist, kan iedere Nederlander een hu welijksbemiddelingsbureau oprichten als hij (zij) daar zin in heeft. Dit „vak" bracht daarom een groot aantal beunhazen en charlatans voort, in enkele gevallen bleken de huwelijksbemiddelaars, die zich wil den inzetten voor de eenzame mede mens, zelfs goed bekenden van de politie te zijn! Het bereik van een grote lucht haven. Er moet Jn Zeeland een achter stand op het gebied van de milieube scherming worden ingehaald. Vooral de kwaliteit van het Schelde- en Noodzeewater zal een extra inspan ning der overheid vereisen. De af valwaterleiding bU waarde en ver scheidene gemeentelijke afvalwater leidingen vergen een voorziening, die de vuilbelasting van de Wester- schelde beperkt. Diverse recreatie gemeenten kunnen een extra uitke- kering voor de aanleg van een af valwaterleiding met voldoende zui vering niet ontberen, aldus de voor zitter van de Middelburgse Kamer van Koophandel. Circa 100 bureaus hebben zich op de huwelijksmarkt laten zien, af en toe verdwijnen er ook bureaus, maar er komen oók geregeld nieuwe bij. Tal van wantoestanden zijn de laat ste jaren bij diverse bureaus gesig naleerd. Veel mensen die zich in de registers van een of meerdere van deze bureaus lieten inschrijven, wer den ernstig gedupeerd. Tegenover de soms grote sommen, die zij op ta fel moesten leggen, stond heel weinig of helemaal geen service. Vandaar dat de Gezinsraad na overleg met de staatssekretaris van C.R.M. een Raad van Toezicht instelde, die de werk methoden van alle bureaus aan een onderzoek onderwierp. Dit onderzoek resulteerde in een voorlopigeer kenning van enkele bureaus. Eisen voor erkenning Wat zijn de eisen waaraan de bo nafide en bijgevolg erkende bureaus moeten voldoen? In de eerste plaats moet de huwelijksbemiddelaar te goeder naam en faam bekend staan. Voorts moet hij vijf jaar algemeen vormend voortgezet onderwijs heb ben gehad, beschikken over mensen kennis en op de hoogte zijn van „geestelijke en sociale stromingen in de samenleving". Ook op financieel en administratief terrein dient hij enige bekwaamheid te bezitten. Aan deze eisen heeft een aantal huwelijksbemiddelaars voldaan. Van daar hun erkenning waarmee zij nu zoveel reclame maken. Toch kunnen we ons afvragen of de Raad van Toe zicht haar eisen nu wel zo hoog ge steld heeft. Het heeft er de schijn van dat zij een aantal huwelijksbe middelaars, die althans geen onbe trouwbare indruk maakten, alleen maar heeft erkend om daarmee de zuigkracht van de niet-bonafide of ondeskundige bureaus enigermate te neutraliseren. De eisen die zijn gesteld zeggen op zich namelijk helemaal niets. Vijf jaar vormend onderwijs biedt geen enkele garantie voor deskundige hu welijksbemiddeling. Welke maatsta ven wil je hanteren om te kunnen beoordelen of iemand „mensenken nis" bezit? Wat versta je onder „ken nis van geestelijke en sociale stromin- gen"? Een eerste jaarsstudent in de sociale wetenschappen bezit die ken nis al, maar dat maakt hem nog niet tot een goede huwelijkskonsulent. Niet commercieel Het enige bureau in Nederland dat zonder commerciële bedoelingen dienstverlening voor huwelykskon- takten verleent is het Landelijk Cen trum voor Huwelijkskontakten te De Bilt. In dit centrum zijn de voorma lige bureaus van de Rooms-Katho- lieken, Hervormden, Humanisten en Gereformeerden opgegaan. Het zal wel altijd een raadsel blijven waar om zoveel trouwlustigen dit bureau niet raadplegen en de voorkeur blij ken te geven aan een bureau, dat winst wil en moet maken. Hoewel het centrum in De Bilt momenteel toch zeer goed draait en er dit jaar via ditbureau ongeveer één huwelijk per dag werd afgesloten. Dit bureau wordt geleid door maat schappelijk werkenden, mensen dus die via een gedegen opleiding en er varing tot dit verantwoordelijke werk werden geroepen. De commer ciële bureaus beschikken over het al gemeen niet over dergelijke deskun digen en staan bovendien te allen tij de aan de verleiding bloot om zake lijke overwegingen te laten prevale ren boven de belangen van de klient. Wellicht komt er nog eens een op leiding voor huwelijkskonsulent in ons land. De sociale academies zou den een dergelijke opleiding in hun studiepakket kunnen opnemen. HILVERSUM. 6-1. Pater drs. W. Kottc, voorzitter van de pas begon nen St. Wi 11 ibrordomroep, het rooms- katholieke equivalent van de Evan gelische Cmroep, hoeft woensdag avond voor de televisie gezegd dat zijn omroep al kan rekenen op zeker 20.000 sympathisanten, waarvan een bepaald gedeelte zich al heeft opge geven als contribuant. Pater Kotte deed dez.c mededeling tijdens een discussie met mr. Roosjen van de NCRV. ds. Maris van de Evangeli sche Omroep en adjunct-directeur van de KRO mr. Wust over het ge bruik van dc publiciteitsmedia voor de verkondiging van het evangelie. MADRID. Koningin Annemarie van Griekenland (r.) op het platform pan het Mndrileensc vliegveld Barajas, even voordat hef toestel naar Kopenhagen zou vertrekken, waar de koningin haar zieke vader koning Frederik heeft bezocht. De koningin wordt hier vergezeld door haar schoonzuster prinses Sophia ran Spanje. Erkenning van een bureau zegt niet zoveel HONOLULU. Terwijl een deel van de deklading, bestaande uit nieuwe auto's, overboord schiet, arriveerde het vrachtschip „Geronimo"gebeukt door zware storm en hoge golven, met zware slagzij in de haven van Honolulu. EDE. Verscheidene inwoners van Ede zijn volgens de plaatselijke po litie de laatste weken benadeeld doordat zij namaak gouden tientjes voor echt hebben gekocht of aange nomen als betaalmiddel. AMSTERDAM. Twee circa 20-ja rige mannen, van wie er één gewa pend was, hebben een overval ge pleegd óp een bijkantoor van de Amrobank op de Koninginneweg in Amsterdam. De twee jongemannen verdwenen met f 4G.000, BERGEN OP ZOOM. De politie van Bergen op Zoom heeft, op ver denking van diefstal van f 25.000, ten nadele van zijn werkgever, de kantoorbediende A. H. uit Bergen op Zoom gearresteerd. De verdachte heeft tot nu toe nog niet bekend. Hij werkt op een makelaarskantoor in zijn woonplaats. DEN HAAG. Vrijdag 14 januari zal prinses Beatrix in de Haagse Houtrusthallen de 75ste tentoonstel ling openen van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Avicultura". Er zullen konijnen, zang- en siervo- gels en ook kleine huisdieren als ca via's en dwerggeiten te zien zijn. DEN HAAG. De Haagse rechtbank heeft de 58-jarige kleermaker J. V. uit Den Haag wegens zedenmisdrij ven met z ijn twee stiefdochtertjes van 12 en 13 jaar en zijn stiefzoontje van 14 jaar veroordeeld tot zes maan den en twee weken gevangenisstraf met psychiatrisch toezicht waarvan twee weken voorwaardelijk. AMSTERDAM. Woensdag is de nieuwe voorzitter van de Nederland se vereniging tot steun aan het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding, de heer E. A. Schut- tenhelm te Bussum, geïnstalleerd. SCHIPHOL. De K.L.M. zal met in gang van (heden) donderdag 6 janu ari de West-Pakistaanse stad Kara chi weer in haar diensten naar het verre oosten opnemen. ARNHMEM. In Arnhem is een speciaal politie-team gevormd be staande uit leden van rijles- en ge meentepolitie van Gelderland om het grote aantal antiekdiefstallen van de laatste tijd lot een oplossing te bren gen. AMSTERDAM. In Amsterdam zyn het afgelopen jaar 10.209 slooprijpe auto's van straat verwyderd. Dc op ruiming van de wrakken kostte dc stadsreiniging ca. f 270.000,- onder de sloopauto's waren ruim 4.400 (zeer) oude of (ernstig) beschadigde voertuigen waarvan de eigenaars af stand deden. Het Bolwerk te Zierikzee heeft altijd lot de verbeelding van de fotografen gesproken. Hier een kijkje op de mo len en de achterzijde van de Hoofd- poortstraathuizen. De foto is merk waardig door masten en pijp van de toenmalige provinciale bootdie juist boven de Westhavendijk uitsteken. ZIERIKZEE, 5-1. „Het jaar 1971 heeft een niet onbevredigende sta ging van de omzet in bakkerijgrond stoffen te zien gegeven, waarby moet worden aangemerkt, dat die op dc binnenlandse markt slechts vrij moeizaam tot stand kwam. De ex- portaktivitciten werden aanzienlijk uitgebreid; op de buitenlandse markt werden nieuwe verkoopkanalcn aan geboord." Dit wordt medegedeeld in de deze wéék verschenen „samenvatting van de berichten van bedrijfsleven, over. de gang van zaken in 1971, samen gesteld door de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Ten opzichte van 1970 zal vermoedelijk een lichte stij ging van de winst kunnen worden ge realiseerd. De grotere omzet, die de meerkosten redelijk kon opvangen en een lager prijspeil van de voornaam ste grondstoffen zijn daarvan de oor zaak. De personeelsbezetting bleef vrij wel ongewijzigd. In het verkoopap paraat vond enige inkrimping plaats, die door hel natuurlijk verloop tot stand kon worden gebracht. De in 1971 benoemde personèels-conlact- raad bereidde de totstandkoming voor van een Ondernemingsraad, welke inmiddels een feit geworden is. In 1971 vonden, aldus wordt ver der medegedeeld, aanzienlijke inves teringen plaats, waardoor de effi ciency verder kon worden verbeterd. Hoewel de economie de pas in houdt, is men ten aanzien van 1972 met somber gesteld. Mede met de nieuwe mogelijkheden op de export markten ziet men 1972 gematigd op timistisch tegemoet. ZIERIKZEE Inbraak De politie heeft in de afgelopen nacht een tweetal uit Zierikzee af komstige personen aangehouden, die verdacht woi-den van alweer een in braak bij Superdam; de derde in een tijd van veertien dagen. De politie zet elders nog het onderzoek voort, omdat zij de indruk heeft dat nog een derde of derden bij deze inbraak zijn betrokken. Politie legt beslag op hennep In een pand aan de Oude Haven heeft de rijkspolitie een bepaalde hoeveelheid hasjiesj (hennep) in be slag genomen. Zij heeft niet de in druk hier met een handelaar of han delaars te doen te hebben, maar het huis werd nogal eens gefrenkwen- teerd door jongeren, zodat een on derzoek een evidente zaak werd. Ge ruchten over „grote hoeveelheden" en onderzoek in (ook) andere panden zijn geheel onjuist. Tegen de bewo ners van het pand C. S. en J. d. H. is proces verbaal opgemaakt. De politie zet het onderzoek voort. Enige voor raad van „het spul" werd overge bracht naar het bureau. WASHINGTON, 6-1. Het Ameri kaanse departement van defensie heeft een order voor tanks bij Gene ral Motors geannuleerd. Zij moesten een miljoen dollar per stuk kosten en het congres vindt dat te veel, zo deelt het departement mee. Aan de fabriek moet toch nog 40 miljoen dollar worden betaald; de kosten van het prototype. Het Pentagon zal nu omkijken naar een minder „luxueus" type. BELFAST. In de rooms-katholioke wijk Lower Falls van de Noordierse hoofdstad Belfast is woensdag op nieuw een Britse soldaat gedood door vuur van een sluipschutter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Bij de Amsterdam se politie zal een werkgroep worden gevormd die de situatie en de pro blematiek zal onderzoeken met be trekking tot het niet of niet geheel valide personeel. Dit deelde hoofd commissaris P. A. Jong-mede in de nieuwjaarsbijeenkomst van het korps BUSSUM. In Bussum is op 88-jari- ge leeftijd overleden de bekende bo tanicus. A. J. Herwig. Hij heeft in zijn leven tal van boeken over bloemen en planten, waaronder een tuinency- clopedie, geschreven. Enkele jaren geleden hield hij ook radiopraatjes over dit onderwerp. RIJSWIJK. Het Nederlandse ver bruik van varkensvlees per hoofd dei- bevolking is in het afgelopen jaar gestegen van 26,5 tot 30,5 kilo. De hoofdelijke consumptie van rund vlees daalde van 19.1 tot 18.2 kilo, die van kalfsvlees van 0,6 tot 0,5 kilo. Dit blijkt uit statistische gegevens van het Produktschap voor Vee en Vlees. DEN HAAG. De parlementen van Suriname en de Antillen zullen in de toekomst meer dan voorheen worden betrokken bij de behandeling van wetsontwerpen - bijv. ter goedkeu ring van internationale verdragen - die voornamelijk de West betreffen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. RIJSWIJK. De 51-jarige J. J. M. de Haan uit Rijswijk is in zijn woon plaats verongelukt. De man reed met zijn fiets tegen het portier van een geparkeerde auto op dat plotseling werd geopend. Hij kwam ten val en werd overreden door een achterop komende personenauto. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft woensdag vier Italianen aangehouden, die \'ermoedelijk be trokken zijn geweest bij een schiet partij voor een bar in de Lange Leidsestraat in Amsterdam, waarbij de 32-jarige portier H. E. Ferrol in zijn been werd geschoten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5