Commissaris der koningin opent bejaardencentrum te Zierikzee UITLOKKEN CONFLICTEN IN METAAL ONVERANTWOORD Nederlandse varkensproduktie: 10 miljoen Het melk- en zuivelbeleid STREEKNIEUWS Datum vastgesteld op 19 januari a.s. ZIERIKZEE, 5-1. Naar \vy vernemen zal de officiële opening van het Aan de opening vooraf gaat een bejaardencentrum „Borrendamme" aan de Schcldestraat alhier plaatsvinden ontvangst van genodigden in de op 19 januari aanslaande. De opening zal worden verrieht door de Com- Concerttaal. Tydensj missaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen. door de directeur algemene zaken van de stichting Nederlandse Cen trale voor Huisvesting van Bejaar den, de heer W. Scheerens, worden overgedragen aan de Stichting Alge mene Bejaardenhuisvesting en ver zorging Zierikzee. De overdracht zal worden aanvaard door de voorzitter van deze stichting, de heer C. Bij de Vaate. Hierna volgt de officiële ope ning van het centrum door de Com missaris der Koningin. Na deze plechtigheid volgt vertrek per autobus naar het bejaardencen trum, bezichtiging van het complex in een receptie door het bestuur van de Stichting Alg. Bejaardenhuisves ting en -verzorging Zierikzee, in de recreatiezaal. Honderdveertien bedden Het bejaardencentrum „Borren- damme" beschikt over 114 bedden (71 éénpersoonskamers, 9 tweeper soonskamers, 11 personeelskamers met 13 bedden, 5 ziekenkamers met 8 bedden en 4 logeerkamers met 4 bedden). Rond het hoofdgebouw zijn 68 bejaardenwoningen gesitueerd. De eerste paal werd geslagen op 5 no vember 1969. Het gehele centrum is gebouwd en ingericht voor rekening van de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden (N.C.H.B.) te Amsterdam. Het wordt geëxploi teerd en beheerd door de Stichting Algemene Bejaardenhuisvesting en -verzorging te Zierikzee. Deze stichting is opgericht te Zie rikzee op 15 december 1964 door de N.C.H.B., het gemeentebestuur van Zierikzee en de woningbouwvereni ging „Beter Wonen". Het oorspron kelijk initiatief is uitgegaan van de woningbouwvereniging „Beter Wo nen". Aanbesteding vond plaats op 21 november 1968. De architect van Een gezellig onderling gesprekje tussen enige beiooonsters in één der gangen ^et k°mPlex *s prof. ir. P. K. A. Pen- van het imposante „Borrendamme". (Foto: Joh. D. C. Berrevoets). nink te Amsterdam. Mening beainbtenbonilen LAND- EN TUINBOUW RIJSWIJK, 5-1. De Nederlandse varkenshouderij heeft in het afgelo pen jaar voor het eerst in zijn ge schiedenis tien miljoen varkens afge leverd. Voor 1972 is de verwachting: over het hele jaar genomen ongeveer hetzelfde aanbod en redelijke afzet- kansen. Dat laatste zal te danken zijn aan aanbodvermindering in West-Duits- land en België, terwijl het Franse aanbod ongeveer gelijk zal blijven. De pas benoemde voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, ir. G. A. J. M. Meyer, deelde dit woensdag mee in zijn eerste nieuw jaarsbeschouwing. Over het verloop van de varkensmarkt in 1971 ver telde hij o.m. het volgende: een diep tepunt in de prijzen in voorjaar 1971, niettemin geen ernstige overschot- situatie, van juni af prijzen die weer opliepen doch, dank zij ruim aanbod in Nederland en de EEG, niet in be langrijke mate. In vrijwel alle traditionele pro- ducentenlanden, zo meldde de heer Meyer, is de totale vleesproduktie met sprongen omhoog gegaan. En nog is er geen overaanbod: een op, expansie gericht prijsbeleid voor rundvlees (niet alleen in de EEG) en U kunt niet ALLES iveten BOTERVLEKKEN verwijdert u door direkt met heet water te spoelen, lukt dit niet of is het goed er niet geschikt voor, dan uitstrijken tus sen grauw papier en nabehandelen met tetra. BLOEMEN moeten altijd een voor een in de vaas worden gezet. Hoe groot de bos ook is, het is dé ma nier om de bloemen op zijn best geschikt te krijgen. ASTERS, CHRYSANTEN, GOUDS BLOEMEN, ZONNEBLOEMEN enz., moeten voor minstens de helft van de steel ontbladerd wor denDe bladeren zorgen er voor dat het water direkt vies wordt en de bloemen gaan eerder dood of in ieder geval hangen. CAKEBLIKKEN kunt u als ze een beetje geroest zijn, toch gedruiken door er een aluminium folie in te leggen. Dit wordt met wat boter besmeerd. De cake zal nu niet aan branden of aan het blik vast gaan zitten. CORSAGES VAN LEVENDE BLOE MEN blijven langer goed wanneer u het eind van de stelen even af brandt. CORSAGES VAN ZIJDE, T AFT ZIJDE enz., worden voorzichtig gewassen, gesteven in een 3D gr. arabische gomoplossing en voor zichtig aan de verkeerde kant ge streken. De blaadjes zijn nu zo stijf, dat ze leuk in de vorm kun nen worden gebogen. DOOIERS VAN VERSE EIEREN kunt 11 een poosje bewaren door er koud ivater op te gieten. Voor het gebruik het water er even afgie ten. GELATINE lost vlugger op als het eerst een poosje geweekt wordt in koud tvaier en dan overgoten wordt met kokend water. een alleszins ruim beleid in andere veehouderij sektoren hebben niet tot moeilijkheden geleid. Hogere omzet veiling Kapelle-Biezelinge KAPELLE, 5-1. De fruitveiling in Kapelle-Biezelinge op Zuid-Beve land heeft in 1971 een omzet behaald van 12,7 miljoen gulden, dat is elf procent meer dan in 1970, toen bij deze veiling de omzet 11,3 miljoen gulden bedroeg. Dit deelde woensdag de adjunct directeur van deze veiling, de heer P. G. Vermaire, mee in zijn nieuw jaarstoespraak bij het begin van de eerste veiling in 1972. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wekerom: J. Catsburg, St. Maartensdijk; te Papendrecht: A. Vroegindeweij, Veenendaal; te Del den: H. J. Vedder, Den Haag-Loos duinen; door de Gen. Syn. tot zen dingspredikant (t.b.v. de Presb. Kerk te Ghana standplaats Bawku): G. D. E. v. Veldhuizen, kand. te Beekber gen; te Aalst, te Hagestein, te Poe- derooyen en te Wilsum (O.): J. J. W. Mouthaan, kand. te Bleskensgraaf; te Hoevelaken: J. Catsburg, St. Maartensdijk; te Montfoort: J. P. Verkade, Nieuwe Tonge. Aangenomen naar Eindhoven: Chr. Mondt, Sneek. Geref. Kerken Beroepen te Treebeek: K. W. Ka- kes te Idskenhuizen; te Enter en te Gees: B. J. W. Schclhaal, kand. te Amstelveen; te Nieuwlande (Dr.): W. van Benthem, kand. te Amstelveen. Beroepbaar: kand. B. J. "W. Schel haas, Bancrashof 71, Amstelveen. Bedankt voor Sassenheim: A. C. Boswijk, Oosterhout (godsdienstle raar te Breda). Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Hoogkerk (2de maal): S. Cnossen, Vollenhove-Cadoelen. Aangenomen naar Apeldoorn: R, Hoogstecn, Enumatil; naar Urk en Nagele: T. O. G. M. Bosma, Rijns burg, die bedankte voor Noordber- gum. Bedankt voor Zuidhorn: R. te Vel de .Hattem; voor Drachten en Zwolle H. D. van Herksen Heemse. Beroepbaar: H. K. Poelman, v.h. pred. Geref. Kerk, Veerweg 102. Kamperland. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Elburg: P. Beekhuis, Noordeloos; te Oud-Beijerlnnd: W. J. Quist. Opperdoes; te Utrecht-C.: H. v. d. Schaaf, Dordrecht-Z. Gcrcf. Gcm. Beroepen te Genemuiden: Chr. v. d. Poel, Yerseke; te Wngeningon: L. Blok, Beekbergen; te Veen: A. Hof man. Schevcningen; te Rilland-Bath: A. M. den Boer, Ridderkerk. Bedankt voor IJsselmonde: J. van Haaren. Amersfoort; voor Rotter dam-West: A. Hoogerland, Werken dam. Geref. Gem. in Ned. Bedankt voor Barneveld: F. Mnl- lan, Gouda. Bapt. Gem. Bedankt voor Muntendam: R. J. Vóórhaar, Hengelo (O.) Jac. Catsstr.) Ned. Prot. Bond Beroepen te Ede: mej. J. J. Wijle, kand. te Arnhem, die dit beroep heeft aangenomen; te Treebeek (streekgem. Brunssum, Treebeek, Hoensbroek): mej. E. Muntinga, kand. te Morstel, België. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Neerlangbroek: kand. J. J. Mouthaan, Bleskensgraaf. Aangenomen naar Tricht (toez.): G. v. d. Weiden, Boyl; het beroep door de Gen. Synode tot zendings predikant (t.b.v. Presb. Kerk te Gha na), standplaats Bawku: G. D. E. van Veldhuizen, kand. te Beekbergen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Apeldoorn; drs. A. Vergunst, Rotterdam-C; voor Capelle aan de IJssel en voor Poortvliet: E. Venema, Zwijndrecht. Boeken en brochures Nieuw nummer „Zeeuws Tijdschrift" In liet laatst verschenen nummer van het Zeeuws Tijdschrift, schrijft drs. M. C. Verburg over het onder werp: „Economische groei en milieu" waarin hü o.m. concludeert dat het economisch en ecologisch systeem grootscheeps moet worden gecorri geerd. „Buitenlandse werknemers in Zee land" is de titel van een artikel van J. Veel en drs. A. M. van den Broec- ke. „Aju, wij moeten elkander groe ten. is de „kop" van een artikel over het veer Terneuzen-Hoedekens- kerke, dat werd stil gelegd. De schrijvers L. W. de Bree, M. P. de Bruin geven vele historische bijzon derheden over het veer, dat zozeer de beide plaatsen, die het verbond, heeft gestempeld. Schouwen-Duivc- land heeft de droefheid ooit gekend over het verdwijnen van een veer dienst en daarom komen de gevoe lens van de bewoners van Terneuzen en Hoedekenskerke hier goed over. Een interview verder over Hede- nesse met R. J. Wasterval, afgeno men door Wil Verkerk, waarin een diepgaander beeld wordt geschetst van dit vormingscentrum dat een niet weg te denken plaats in de pro vincie inneemt. J. L. van der Valk publiceert een artikel over: „De Stichting van het Goese Sas", waar na de „Zeeuwse kroniek" en Mede delingen van het Kon. Zeeuwsch Ge nootschap de inhoud besluiten. Inge last zijn enkele gedichten o.m. „Reflex" van J. C. van Schagen. „Best geklede" mannen van de wereld NEW YORK. De Griekse schceps- magnaat Onassis en de bokser Moe- hammad Ali zijn volgens de Mode- stichting van Amerika" twee van 's werelds best geklede mannen van het jaar. Onassis, die werd geprezen om zyn zin poor eenvoud, iverd gekozen in de categorie internationale samenle ving. De oud-wereldkampioen zwaar gewicht Ali was de best geklede sportman. De Amerikaanse minister van financiën, Connally, had de lei- ding in de categorie staatslieden, waarin hij zijn baas, Nixon, van zijn plaats verdreef. UTRECHT, 6-1. De drie bij het N.K.V. aangesloten bonden van be ambten en leidinggevend personeel, de N.B.T., de K.L.P. en de Unie B.H.P., menen dat het verschil tus sen de voorstellen die de werkgevers in de metaalindustrie op 28 december hebben gedaan en de door de geza menlijke werknemersorganisaties op 3 november ingediende voorstellen zo gering is, dat het onverantwoord is conflicten uit te lokken De beleidsorganen van de drie or ganisaties staan op het standpunt dat op basis van de werkgeversvoorstel- len een c.a.o. in de metaalindustrie voor 1972 kan worden afgesloten in dien bijzondere aandacht wordt be steed aan een volledige compensatie van de verhoogde premielast voor het bedrijfspensioenfonds. De com pensatie is volgens hen nodig omdat de maximumpremie (3.3 procent) vervalt. De bonden menen, het be steedbaar inkomen van de groep werknemers die al een zwaardere premielast moeten opbrengen door de verhoging van de premiegrens voor de a.o.w. en van de premie voor de ziektekostenverzekeringen er in 1972 niet op mag worden achteruit gegaan. N.B.T., K.L.P. en Unie B.H.P. stel- Druktoetstelefoon UTRECHT, 3-1. Als eersten in ons land krijgen circa 50 telefoonabon nees in de Utrechtse wijk Overvecht binnenkort een druktoetstelefoon in plaats van de gebruikelijke kies- schijfapparaten. Het nieuwtje houdt verband met de installatie deze maand van een computersysteem (prx) in de centrale Overvecht waar op eind dit jaar 1000 nummers kun nen worden aangesloten. In augustus zullen circa 10 aansluitingen in dienst zijn. Dit heeft de directeur van het telefoondistrict Utrecht, ir. G. G. Douw, maandag op de nieuw jaarsbijeenkomst met het personeel meegedeeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Drees (ver keer en waterstaat) is van mening, dat geenszins vast is komen te staan dat de Volkswagen-kever en -bus in hun huidige uitvoering uit een oog punt van verkeersveiligheid slechter of beter zou zijn dan een ander type personen- of combinatiewagen. Vol gens de bewinsman voldoen beide Volkswagentypen aan alle in de Ver enigde Staten gestelde veiligheids eisen. ROTTERDAM. De politie in Rotter dam heeft de 19-jarige verkoper R. L. T. M. L. uit Maassluis aangehou den in verband met een vals bom alarm. De meldkamer van de politie kreeg een anoniem telefoontje, waar in werd gemeld dat zich een bom zou bevinden aan boord van een vlieg tuig dat van de luchthaven Zestien hoven op vertrekken stond. VAALS. De verhoging van de ben zineprijs in Nederland met 5,3 cent per 1 januari jl. heeft vele automo bilisten in de Limburgs-Duitse grens streek doen besluiten bij de ooster buren de tank van hun auto's te la ten vullen. Het prijsverschil tussen Nederlandse en Duitse benzines is thans zo groot geworden, dat velen het de moeite waard vinden er een aantal kilometers voor om te rijden. ROTTERDAM. Het openbaar ver voer in Rotterdam is in 1971 gecon fronteerd met een vrij aanzienlijke daling van het aantal passagiers. In vergelijking met het jaar daarvoor liep hun aantal met 9 procent terug. Het aantal metropassagiers daalde met 7Yz procent van Z2Vz tot 30 mil joen. Scheepvaartberichten Abida, 5-1 bij Hoek van Holland. Acmaea, 5-1 te Killingholme. Ameland, 4-1 30 m. O Alicante. Atys. 6-1 te Darwin. Diloma, 11-1 le Bydney verwacht. Kenia, 4-1 te Bukom. Kelletia, P. Dickson naar Luton. Krebsia, 5-1 te Curacao. Vivipara, 8-1 te Kaapstad verwacht. len in een gezamenlijk uitgegeven verklaring, dat door het afsluiten van een ca.o. voor één jaar de on derhandelingen over de nog niet af geronde punten op een zo vroeg tijd stip in 1972 kunnen beginnen, dat er een grote kans is dat een éénjarig contract alsnog kan worden omgezet in een c.a.o. voor de periode 1972 tol en met 1974. Achtergronden van onze zuivelproduktie (i) Wanneer onze veehouders zeggen, dat zy te schriel worden bejegend is dat ten dele wel juist. De melkprijs volgt de stijging der produktiekosten niet op de voet. Vandaar dat er dui zenden veehouderijbedrijven zijn die het in 1971 slecht hadden en die met zorg 1972 ingaan. Daar staan dan twee waarheden tegenover. De eerste is, dat er veel verschil in produktiekosten en doelmatigheid is tussen de bedrijven. De tweede is, dat tal van grasbedrijven erin zijn geslaagd de stijging van de kosten meer dan goed te maken door ver beterde produktie. Het L.E.I. geeft in zijn publikaties meermalen goede voorbeelden van beide waarheden. Van melk en zuivel is geen tekort Van veehouderszijde wordt in de laatste maanden herhaaldelijk aan gevoerd, dat er in de E.E.G. een schaarste aan melk en zuivel zou be staan en dat men daarom de produk tie dient aan te moedigen door een betere prijsstelling. Dit argument is per se onjuist. Wat melk en zuivel betreft is de E.E.G. zelfvoorzienend en er is zelfs een klein uitvoerover- schot. Nauwkeurig is dit niet te be rekenen aangezien er nogal wat melk op de hoeve blijft, hier en daar, en doordat er een veelheid van produk- ten is. Tevens wordt van zekere zijde herhaaldelijk aangevoerd, dat de be ruchte boterberg in 1971 is wegge smolten als sneeuw voor de zon en dat wij thans zelfs een tekort daar van zouden hebben. Het is goed, even na te gaan in hoeverre dit klopt. Hierbij moeten wij ervan uitgaan, dat melk tot een massa produkten kan worden verwerkt (koffiemelk, condens, room, vla, pap, yoghurt, drinkmelk enz.), maar dat kaas en boter hoofdprodukten zijn. Bij de kaasfabrikage blijft alleen wei over, die zonder meer geen produkt voor menselijke voeding is. Boter bereidt men hoofdzakelijk van room, zodat er taptemelk overblijft die hoofdza kelijk gebruikt wordt voor de berei ding van magere-melkpoeder, de be kende grondstof voor de kalvermelk. Zou er dus een tekort aan boter zijn, dan moest er tevens een tekort aan poeder zijn. Aan beide is echter geen reëel tekort. Om dit te begrijpen moet men weten, wat er in 1970 gebeurd is. Pas dan wordt de situatie van 1971 en 1972 duidelijk. In 1971 is nl. op nieuw enige voorraad van boter ge vormd. Die voorraden zijn niet groot. Maar bij het huidige produktie en afzetapparaat zullen ze onherroepe lijk aangroeien, tenzij we miljoenen besteden aan het opruimen ervan. Waar bleef de boterberg Van 1965 tot 1969 bedroeg onze bo- teruitvoer zo'n 50 miljoen kg. per jaar, maar in 1970 vloog hij plotse ling omhoog tot 143 miljoen kg. Daarbij steeg de uitvoer naar de E. E.G. zelfs tot het negenvoud: van 7 naar 63 miljoen kg. en die naar derde landen steeg van 43 tot 80 miljoen kg. (dus in pet. weinig maar in kg. zeer veel). Tegelijk daalde het ver bruik van verse boter van 36 naar 16 miljoen kg. (waarbij echter het ver bruik van goedkope boter steeg, nl. van 5 naar 19 miljoen kg.). Die goed kope boter bestond uit: bejaarden- boter, soldatenboter, bakkerijboter enz. maar tevens uit koelhuisboter die niet tot een van deze werd ver werkt. Van 1965 tot 1969 kwam er jaarlijks maar 6 miljoen kg. koel huisboter beschikbaar, maar in 1970 was dat 30 miljoen kg.! U ziet dus, welk een grote opruiming van boter er toen gehouden is. Die koelhuisboter ontlokte drs. Schelhaas van de F.N.Z. cle verzuch ting, dal de afzet daarvan zonde van het geld was. Hij bedoelde: nu gaan de mensen koelhuisboter eten i.p.v. verse boter (en hij levert juist ver se boter). Een andere verzuchting was die van de heer Van Dam, voor zitter van het Produktschap voor Zuivel: „Het E.E.G.-stelsel ter onder steuning van de melkprijs leidt er automatisch toe dat bij een pro duktie die de vraag overtreft, het melkoverschot zich kenbaar maakt in ter interventie aangeboden weg- geefboter en magere melkpoeder". Het is goed deze waarheid nog eens onder ogen te zien, nu de verbitte ring over de te laag gestelde melk prijs zo aangewakkerd wordt door eenzijdige kostprijspublikaties. De kwestie is duidelijk :ware er geen overschot dan was er ook geen inter ventiepoeder en boter. Beide zijn er en beide zullen weer groeien. En dat kost veel geld. ZIERIKZEE Ce-animeerde Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur Dinsdagavond heeft het stadhuis gegonsd van de mensen, die zich - gesplitst naar op verschillende tijd stippen geconvoceerde groepen ophielden in de trouwzaal, waar het college van b. w. en de voltallige gemeenteraad met hun dames de fe licitaties in ontvangst namen. Zelden is een nieuwjaarsreceptie zo ge-animeerd geweest en het gaf velen een welkome gelegenheid ook onderling te contacten, hetgeen on der het gebruik van een (gemeente)- glas best lukken wilde. Ter inleiding sprak burgemeester Th. H. de Meester - voor hem vooral was 1971 een belangrijk jaar - een welkomstwoord. Het was geen sfeertje voor dorre cijfers, maar hij wilde toch wel doorgeven, dat de gemeente aan het eind van het jaar 8127 inwoners telde; dat is 282 meer dan vorig jaar zodat de bevolkings groei zich nu toch wel duidelijkei doorzet. Door het grotere aantal inwoners en de funktie van centrumgemeente, mikt het gemeentebestuur op een op waardering in de klassifikatie naar een inwonertal van 14-18.000. Hier door is er ook een kans dat een rem wordt gezet op het personeelsverloop dat nogal zorgen baart. De gemeente gaat zich voor deze opwaardering inspannen en zal de steun van rijk en provincie hiervoor vragen. Juist de funktie van cen trumgemeente zal veel vergen en in de verschillende gemeenschappelijke regelingen is samenwerking met de andere gemeenten in de regio een duidelijke noodzaak. DODELIJKE ONGELUKKEN SITTARD. De 21-jarige bromfiet ser H. Mariens uit Sittard is bij een verkeersongeluk te Sittard om liet leven gekomen. Hij werd overreden door een personenauto. STADSKANAAL. De ^-jarige mevrouw R. Niekamp-Mcns.ing uit Musselkanaal is in het ziekenhuis te Stadskanaal overleden. Kort daar voor was zij in haar woonplaats, toen zij wilde oversteken, aangere den door een auto. SEATTLE. Behoeftigen in Seattle kunnen voedsel krijgen in het dezer dagen daar geopende distributiecen trum voor overtollige voedselvoorra den. Washington is de enige staat in de V.S. waar zowel voedselbonnen worden uitgereikt als overtollige voorraden werkelijk uitgedeeld. In deze maand zal een hoeveelheid voedsel worden uitgereikt genoeg om 90.000 personen te voeden, in deze periode voor een waarde van 7 mil joen gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 4