TWINTIG STAPPEN TERUG Wens van Zevibel: „Laat de mosselen in Zeeland verwateren" P.T.T. gaat Delta (post) zegel uitgeven „Glaasje op" maar tóeli rijden veroorzaakte dood van 28.000 Amerikanen Levensmiddelen voor werklozen Algemene beschouwingen gemeentebegroting Middenschouwen „Wintergasten" in de Bruse werkhaven Volksmilitie in Bangla Desj Kritiek punt in daling rentabiliteit MIDDELBURG, 3-1. De Zeeuwse mosselkwekers en -handelaren vin den dat het „verwateren" van mos selen na de afsluiting van de Ooster- schelde in 1978 toch in Zeeland moet blijven gebeuren. Voor de handel in oesters en mosselen zou dit volgens hen de beste oplossing zijn, zo blijkt uit de resultaten van een enquête, die de vereniging tot bevordering van Zeeuwse visserijbelangen „Ze vibel" heeft gehouden. De mosselen zouden wel in de Waddenzee gekweekt moeten worden maar daarna met vissersschepen naar Zeeland vervoerd moeten wor den om ze daar in een aangepast af gesloten deel van de Oosterschelde te laten verwateren. De landelijke vereniging „De Mos- selhandel", waarbij oester- en mos selkwekers zijn aangesloten, denkt aan een vakverdeling van de Oos terschelde door middel van dijken. Het compartiment dat het dichtst bij de zeekant komt, zou door middel van een soort spuisluizen van vers zeewater voorzien moeten worden. In dit gedeelte zou de mosselverwa- tering kunnen gebeuren, menen de ruim negentig Zeeuwse oester- en mosselkwekers. De vereniging voor de mosselhun- del heeft het provinciaal bestuur van Zeeland om een onderhoud gevraagd dat waarschijnlijk nog deze maand zal plaats hebben. Tijdens dit ge sprek, waarbij ook „Zevibel" verte genwoordigd zal zijn. wordt de vrrag aan de orde gesteld, hoe het provin ciaal bestuur ven Zeeland over de?e plannen denkt en of het eventueel bereid is zich veel moeite te ge troosten om de mossel- en oester cultuur voor Zeeland te behouden. „Zevibel" heeft de uitslag van de en quête ook meegedeeld aan diverse ministeries, aan het Zeeuwse pro vinciale bestuur en aan de belang hebbende gemeenten. DEN HAAG, 3-1. De PTT zal op 15 februari een zegel van 20 cent (drukwerktarief) wijden aan de Del tawerken. Het is de eerste van drie bijzondere drukwerkzegels die dit jaar in omloop zullen worden ge bracht. In juni verschijnt nog een zegel ter gelegenheid van de 100ste sterf dag van de liberale staatsman Jan Rudolf Thorbecke (1798-1872) en in juli wordt een zegel gewijd aan „400 jaar Nederlandse vlag". Op de door R. J. Draijer ontwor pen Deltazegel zijn op een kaart van het project in kleurcodering de uit gevoerde en nog uit te voeren wer ken aangegeven: dijken (zwart), ÏÖC NEDERLAND kunstwerken (wit), de laatste kunst werken (rood) en de ontworpen dijkplannen (stippellijn). Verder zijn op de zegels nog de kleuren blauw, geel en groen verwerkt. De zegel, die tot en met 20 mei a.s. verkrijgbaar zal zijn, is voor onbe paalde tijd voor frankering geldig. Technische gegevens: beeldfor maat 36 x 22 mm, zegelformaat 36 x 25 mm, tanding 14 12%, papier zonder watermerk, velindeling 10 x 10 is 100 zegels, druk: rasterdiep- druk bij Joh. Enschede en Zonen, Gi'afische Inrichting N.V., Haarlem. Nixon denkt inflatie te kunnen halveren WASHINGTON, 3-1. President Nixon meent dat hjj zjjn doel zal be- ieiken en dat hjj tegen het eind van dit jaar de inflatie in de Verenigde Staten zal hebben gehalveerd. Dat heeft hjj gezegd in een vraaggesprek voor de. televisie. Hij gaf toe dat de beperkingen op loonsverhogingen en prijsstijgingen mogelijk voor bepaalde sectoren ook daarna nog van kracht zullen blij ven. De beperkingen zullen alge meen blijven gelden zolang zij nodig zijn. NEW YORK, 3-1. In 1971 hebben meer dan 28.000 Amerikanen het le ven verloren bij verkeersongelukken veroorzaakt door dronken automobi listen. Deze veroorzaakten met el kaar meer dan 800.000 verkeerson gelukken. Ook de economische schade als ge volg van deze ongelukken is aller minst te verwaarlozen. Zij wordt ge raamd op 8 miljard dollar (26 mil jard gulden). Door de verkeersongelukken is de autoverzekering opgelopen, evenals de ziekenhuiskosten en de autorepa ratiekosten. Als gevolg van het grote aantal verkeersongelukken veroorzaakt door dronken automobilisten, is de wetgeving t.a.v. dit soort automobi listen scherper geworden. De ene Amerikaanse staat na de andere is hiertoe overgegaan. Niettemin zijn de straffen in sommige andere lan den op dit gebied veel drastischer dan in de Verenigde taten. In EI Salvador kan een dronken autobestuurder zelfs met de kogel gestraft worden. In Zuid-Afrika kande recidivist tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van - in Nederlands geld om gerekend - ruim negenduizend gul den veroordeeld worden. In Australië wacht de dronken veroorzaker van verkeersongelukken publikatie van zijn naam in de krant SEATTLE, 3-1. De vele duizenden werklozen in Seattle en omgeving, in het noordwesten van de V.S., behoe ven de komende tijd niet van honger om te komen. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft besloten zijn opslag plaatsen te openen en voor een be drag van 6,5 miljoen gulden aan ge droogde bonen, vleesconserven en meel onder de werklozen van deze streek uit te delen. Met de kerstda gen is men hiermee al begonnen. In een leegstaande supermarkt in het centrum van Seattle en in de plaats jes Everett en Tacoma zijn distribu tiecentra ingericht. SCHARENDIJKE, 3-1. In de vorige week gehouden vergadering van de raad van Middenschouwen, onder leiding van burgemeester S. Francke kwamen in behandeling de begrotin- van het woningbouwbedrijf en de gemeentebegroting voor 1972, welke begrotingen de raad zijn aangeboden in de vergadering van 23 november 1971. De voorzitter deelde mede, dat de gemeentebegroting sluitend kon wor den gemaakt door het ramen van een hogere opbrengst van de straat- en rioolbelasting en van de uitkering uit het gemeentefonds in verband met het afsluiten van het Brouwersha- vensche Gat. Op het het verzoek van de voörzitter wie van de raadsleden algemene beschouwingen wenste te houden, vroeg de heer M. Boot het woord. De heer Boot zegde dank voor het opmaken van de gemeentebegroting. De ramingen op de gewone dienst ven de gemeentebegroting zijn krap per dan vorig jaar. De post onvoor ziene uitgaven met een raming van f 8.657,98 is feitelijk te laag. Wat de woningbouw betreft zou spreker gaarne zien, dat het plan Putmeet spoedig tot uitvoering komt. De heer ■col rocg cok aandacht voor uit breiding va nhet zomerhuizenterrein ie Scharendijke. De verlaging van het havengeld voer de haven te Scharendijke is misschien maar tij delijk. Ten aanzien van de regeling wn het bouw- en woningtoezicht en het toezicht op gemeentewerken zul len de voorstellen van burgemeester en wethouders worden afgewacht. Het vervoer van de kleuters naar de kleuterscholen in Scharendijke en Kerkwerve kost veel geld, zodat het goed is, dat de ouders hiex-in een bij drage betalen. Spreker vroeg nog maals aandacht voor de inrichting van een speeltuin in Scharendijke. Naax aanleiding van de opmerkin gen v .n de heer Boot deelde de voor- z'tt: r het volgende mede. Wat het plrn Putmeet betreft is contact op genomen met de grootste eigenaar van de gronden binnen dit plan. Ten aanzien van de uitbreiding van het zomei huizenterrein is er al contact geweest met enkele belanghebben den. Wat het bouw- en woningtoe zicht en gemeentewerken betreft zal zedra dit mogeliik is een voorstel aan de raad worden gedaan. BIWINtSSE, 3-3. Mevr. J. Jumelet- vnn den Bos heeft het zwemmen voor dit winterseizoen gestaakt. Donder dag 30 december dook zij voor het laatst in het zilte nat. Nu de tempe ratuur van het water tot enkele graden boven nul is gedaald, uindt ze het voor dit seizoen welletjes. Intussen verscheen de laatste tijd nog een andere ivintergast in de werkhaven om zijn rondje te zwem men, in de persoon van dhr. Adam van Antwerpen uit Nieuwe Tonge Zniddijk 27). H\j gaal onvermoeid verder. Oudejaar 1971. ondanks de zeer koude oostenwind (windkracht 7) dook Van Antwerpen het water in. Bij is van plan dat nog wel'een poosje vol te houden, want ook in Battenoord zwom hij destijds tussen de jjsschotsen. Het kleuter vervoer is een zaak die meermalen de aandacht van burge meester en wethouders heeft gehad. Het vervoer van de kleuters geeft financiële consequenties. De ouders betalen een aanvaardbare bijdrage. Het plan bestaat in het voorjaar 1972 met de inrichting van een speeltuin te Scharendijke te beginnen. De voorzitter deelde mede, dat de Cen trale Dienst „Noord-Zeeland" ver zocht is een bestek gereed te maken. Hierbij zal de aanleg van gasleidin gen bekeken moeten worden, dit als antwoord op een vraag van de heer Boot. De voorzitter antwoordde op een vraag van de heer Boot omtrent de wijze van betaling van woninghu- ren, dat hierover nog geen beslissing is genomen of dit per giro zal ge schieden of niet De heer W. A. Wessels vond het onbevredigend, dat aan de scholen in Scharendijke en Ellemeet geen schooltandverzorging plaats vindt. De voorzitter hoopte dat de Stichting Schooltandverzorging er spoedig in zal slagen een schooltandarts aan te trekken. De heer Boot vond de ra ming van f 3.000,- voor onderhoud straten aan de lage kant. Ook de af schrijving van f 5.000,- voor herstra ten wegens leggen van aardgaslei dingen is laag. De voorzitter ver wachtte met deze ramingen toe te komen. De heer M. Boot wees er ver der op, dat verkoop van landbouw gronden misschien een oplossing kan bieden voor de kapitaalsbehoefte van de gemeente. De voorzitter deel de mede, dat het moeilijk is hieraan voldoende tijd te besteden wegens drukke bezetting van het admini stratieve apparaat. Schoolzwemmen Er waren verscheidene vragen om trent het schoolzwemmen. De voor zitter antwoordde, dat een nieuwe regeling onder ogen zal worden ge zien wanneer het zwembad in Zie- rikzee geopend wordt. De mening van de hoofden der scholen is ge vraagd over het zwemonderwijs in Zierikzee. De heer Boot heeft in de begroting gezien, dat een bedrag van f 1,- per inwoner is geraamd, terwijl hij dacht dat hiervoor eerder f 0,90 per inwoner was beschikbaar gesteld. De voorzitter antwoordde hierop dat het van het begin af aan de bedoe ling geweest is een subsidie van f 1.- per inwoner beschikbaar te stellen. De commissie, belast met het on derzoek der begrotingen, adviseerde bij monde van de heer Boot de be grotingen vöst te stellen op de aan gegeven cijfers. De raad besluit hier na de begroting van het woningbe drijf voor 1972 als volgt vast te stel len: exploitatie begroting: totaal aan baten en lasten f 124.051,11, kapi taalsbegroting: totaal aan ontvang sten en uitgaven f 37.294,70. De gemeentebegroting voor 1972 werd als volgt vastgesteld: gewone dienst: inkomsten f 2.600.910,31; uit gaven f 2.600.910,31; batig/nadelig slot nihil. Kapitaalsdienst: inkomsten f 3.628.417,15. uitgavenf 4.163.396,36, nadelig slot f 534.979,21. Daar niemand meer het wooiV verlangde tijdens de rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering met dankgebed. Wat biedt de BEELDBUIS? WOENSDAG 5 JANUARI. NED. I. De VARA is in de middag aanwezig met een kinderprogramma. In 35 minuten zendtijd o.m. een afle vering van Hoedjesstad, een filmpje over treinen en een documentaire over een natuurreservaat in Finland geperst. Na de fabel en het journaal Van gewest tot gewest, en worden door het Nationaal Bureau voor Toe risme tips voor het komende week einde de huiskamer ingestrooid. Van het nieuws van acht uur naar een uitzending van de KVP en een rol- prentje van Socutera over voeding. Om vijf over half negen is het dan tijd voor de hoofdfilm „Pal Joey". In de hoofdrollen Frank Sinatra, Rita Hayworth en Kim Novak. De rolprent dateert uit 1957. De rest van dd avond is voor Studio Sport, voor het laatste nieuws en voor de derde aflevering van de rubriek Stroming. NED. II. Hel fabeltje en het nieuws openen de rij van V AR A-uitzendin gen op het tweede net. In die rij het programma „Dagje Ouder". Aandacht voor de bouw van bejaardentehuizen en bejaardenwoningen, het gymnas- tieklesje van de heer Wolff en re cepten om te smullen van Hugh Jans. Na het nieuws' van acht uur een uur operette melodieën vanuit Studio I. Solistische medewerking verlenen Wim Koopman, Ursula Bentz, Henny May en Nico Boer. Om tien over ne gen het programma „Wie niet", waar in de spycholoog Kees Degenkamp over alledaagse gezinnen praat met vader, moeder en twee zoons van resp. zestien en twaalf jaar oud. De VARA-avond wordt besloten met een Achter het Nieuws Internationaal en door de CVK-IKOR-RKK rubriek Kenmerk. Om kwart voor elf het laatste bulletin van de nieuwsdienst. WOENSDAG 5 JANUARI. NED. I: 17.00 Kinderprogramma; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Van gewest tot gewest; 19.50 Toeristische tips; 20.00 Journaal; 20.20 Uitzending KVP; 20.30 Socutera; 20.35 Pal Joey22.25 Studio Sport; 22.50 Journaal; 22.55 Stroming. NED. 11: 1,8.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Dagje ouder; 20.00 Journaal: 20.20 Weens Operettecon cert; 21.10 Wie niet?; 21.45 Achter het nieuws; 22.20 Kenmerk; 22.45 Jour naal. DONDERDAG 6 JANUARI. NED. I. De TROS komt vanavond na het fabeltje en het journaal op de proppen met een tekenfilmpje van Italiaanse makelijk, namelijk Cali- mero, waarin het piepkuiken Cali- mero de titelrol speelt. Van de piep kuikens naar het echtpaar Brady van „Wat een familie". De resterende 25 minuten zijn voor de hobbyrubriek „Het stokpaard". Na het journaal „Prijs der gerechtigheid", een afle vering uit de serie The Bold Ones. Heeft de Indiaan Danny Otter Sam Reynolds vermoord, of wilde hij hem helpen, maar pakte dat anders uit? Het is een vraag waarop in de loop van het programma een antwoord wordt gegeven. Om tien over negen „Op safari met prinses Anne" (van Engeland). Prinses Anne was onlangs in Kenya in haar hoedanigheid van lid van het „Save the Children Fund" De beroemde Amerikaanse zanger Tommy Bennet zingt vervolgens een programma vol in de Royal Albert Hall in Londen. Hij wordt begeleid door het London Philharmonic Or- chestre. Na de muziek de medische rubriek „Op uw gezondheid". Onder werp: Hoe kleedt men zich in de winter? Laat op de avond wipt CVK- IKOR de kamer binnen met de eerste aflevering van „In het Leerhuis'. NED. II. In de vooravond na de fabel en het nieuws de Duivelsbocht, een door de E.O. op de buis te bren- FEUILLETON wKÊË&Jm uk ,<sXM' Donderdag 6 januari, 21.10 uur: Op safari met prinses Anne. Prin ses Anne tijdens haar safari in Kenya. gen film over race-enthousiastelin gen. Een ongeluk op het circuit zet ze aan het denken over de zin van het leven. Na het nieuws van acht uur de VPRO. In eerste instantie aandacht voor Berichten uit de sa menleving. Als nummero twee stap pen Laurel en Hardy het scherm op. Na de lach de ernst in Namens ditmaal namens Dick en Flip. Dick is automonteur, Flip loodgieter. Hier na opnieuw een interview van Dick Cavelt. In zijn stoel als lijdend voor werp danser-acteur Fred Astaire. Om tien voor half elf vindt de NOS het welletjes. Rest alleen nog het laatste nieuws. DONDERDAG 6 JANUARI. NED. I: 10.45 Schooltelevisie; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Calimero; 19.10 Wat een familie; 19.35 Het stokpaard; 20.00 Journaal; 20.21 De onverschrokkenen; 21.10 Op sa fari met prinses Anne; 21.45 Tony Bennett in Londen; 22.15 Op uw ge zondheid; 22.40 Leerhuis; 23.10 Jour naal. NED. II: 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 De duivelsbocht; 20.00 Journaal; 20.21 Berichten uit de sa- menleving; 20.35 Laurel en Hardy; 21.00 Namens Dick en Flip; 21.30 Dick Cavett-show; 22.20 Journaal. DACCA, 3-1. De regering van Bangla Desj is begonnen met de or ganisatie van het defensie-apparaat en heeft maandag de instelling be kendgemaakt van een centraal bu reau voor de volksmilitie. Het bu reau telt elf leden en staat onder leiding van premier Tajoeddin Ach- med, die tevens minister van defen sie is. Er zijn drie politieke partijen in vertegenwoordigd: de Awami-liga de Nationale Awami-partij en de communistische partij. De samenstelling van het bureau komt overeen met het regeringsplan, allen bij de wederopbouw te betrek ken die aktief hebben deelgenomen aan de „bevrijding" van Oost-Benga len. In alle districtscentra zullen militiekampen worden ingericht. DEN HAAG, 3-1. De duidelijke achteruitgang van de investerings activiteit is een zaak die ons allen moet verontrusten. Oud-werkgeversvoorzitter ir. J. Bosma heeft dit maandagmiddag als voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Twente en Salland in zijn nieuwjaarsrede voor de ledenvergadering van deze instel ling gezegd. De daling van de ren tabiliteit, die zich in 1971 in vele be drijfstakken heeft voortgezet, heeft nu een kritiek punt bereikt. Kon in de voorgaande jaren de investerings activiteit nog op een bevredigend niveau gehandhaafd blijven, doordat bij teruglopende mogelijkheid van zelf-financiering andere finan ciersbronnen werden benut, dit laat ste wordt steeds moeilijker, met als gevolg dat de investeringsactiviteit duidelijk minder wordt. Deze terug gang is geen zaak van het bedrijfs leven alleen, maar raakt de gehele samenleving. 53 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „Uw aandelen zijn geblokkeerd, meneer Galestad. Door de bank. Ze hebben momenteel geen enkele waar de". „Je bent gek. Aandelen kunnen ze niet blokkeren". „Maar in dit geval wel. De Alge mene Bank Nederland heeft er be slag op laten leggen. Op grond van haar vordering op u. Met rente en samengestelde rente een half mil joen". Bert antwoordde niet. Hij kon het niet terstond verwerken, maar dit begreep hij wel: zijn wereldje stortte langzaam aan geheel rond hem in el kaar. Men liet hem gewoon in zijn hemd staan. En omdat de gewezen direkteur niet antwoordde, vervolgde de an der: „Zo staan de zaken, meneer. Wees verstandig cn ga naar huis. U hebt geen enkel recht meer op de fabriek. Het is al erg genoeg. Hoe denkt u, dat de klanten van de n.v, zullen reageren? Dal gaat orders kos ten. Wc zullen in de toekomst alle zeilen bij moeten zetten, om de zaak draaiende te houden. Gaat u alstu blieft. En stel u in verbinding met onze advokaat. Meer kan ik u niet zeggen". Zonder te antwoorden, legde Bert de telefoon neer. Langzaam liep hij het vertrek uit, naar de gang en zo naar beneden. Hij sloot de grote deur achter zich en het geluid klonk hem als een pistoolschot in de oren. Thuisgekomen draaide hij hel te lefoonnummer van dé advokaat. Maar zijn vrouw deelde mede dat haar man niet thuis was en niet voor de avond werd verwacht. „Belt u hem maandag op kantoor, meneer Gale stad. dan kunt u hem het beste be reiken". Geen groet, niet meer Bert. maar kortweg meneer Galestad. Ze had de hoorn op de haak gelegd zonder zijn antwoord af te wachten. Ook bij haar lig ik er uit, constateerde hij wrang. De mollige Martie, die gevoe lig was voor flirt en zo graag met hem danste, omdat hij dan in de ge legenheid was, dwaze complimentjes in haar oor te fluisteren, waarna ze ging blozen. Maar voor Martie be stond hij ook al niet meer. Ik ben voor iedereen persona non grata ge worden. Mijn vrouw is weg, mijn kinderen eveneens. Het personeel is er vandoor en de fabriek hebben ze mc afgenomen. Zelfs mijn aandelen zijn geblokkeex'd. Wat een geluk, dat ik nog een privérekening bezit en dit huis. En mijn wagen. Anders zou ik naar de steun moeten gaan. 21. Binnen een week worden tal van beslissingen genomen. Na de schor sing van direkteur Galestad volgde er een stormachtige aandeelhouders vergadering. waarin adjunkt-direk- feur Kruiscnga openheid van zaken gi f. In het kort verwees hij naar de ntiblikaties in de kranten cn beves- f 'po'e. dat alles op waarheid berust te. Dat dit bedrijf indertijd door de heer Galestad met gestolen geld was Gekocht en met gestolen geld het be drijf van Lcvendaal in Den Haag vrs overgenomen en naar Oosler- bcek Gebracht. Dal de Algemene Bank Nederland, waarin de Twent- zche Bank was opgegaan, beslag had laten leggen op het aandelenpakket van Galestad. zijnde drie cn vijftig procent van het kapitaal. Dat er ge lukkig voldoende reserves waren om deze klap op te vangen. Maar dat men rekening moest houden met produktievermindering, omdat deze debacle ten gevolge zou hebben, dal verschillende klanten hun opdrach ten zouden intrekken of geen nieu we opdrachten meer zouden geven. Kruisenga stelde een reorganisatie van de n.v. voor. Met als eerste doel herorëntering op hetgeen er aan or ders zou blijven. Aan de hand daar van zou binnen enkele weken beke ken kunnen worden, of de n.v. in zijn huidige vorm zou kunnen blijven doordraaien. Een herkapitaliscring was eveneens gewenst en als er aan- deelhouders waren, die andere ge dachten hadden, moesten ze er nu maar mee voor de dag komen. De vergadering, dinsdags om twee uur begonnen, duurde tot dc late avond. Concrete resultaten waren, dat de geschorste direkteur onmid dellijk werd ontslagen, weliswaar met dank voor de bewezen diensten, welke hij aan de n.v. had betoond. Hij werd tevens ontslagen als presi dent-commissaris. In zijn plaats werd een vooraanstaande financier uit het westen benoemd. Een man met ervaring en leiderscapaciteiten. Besloten werd aan dc voormalige di rekteur een kleine maandelijkse toe lage tc doen toekomen, want ten slotte had Galestad zijn beste jaren aan het bedrijf gegeven en ondanks alles, wat deze man in het verleden had gedaan, kon je hem niet zonder meer op straat zetten. Kruisenga werd met algemene stemmen be noemd tot direkteur en kreeg voor lopig een jaar het volle vertrouwen van de vergadering. Galestad kwam de volgende dag alles te weten van zijn vroegere vriend en alvokaat Van der Voorde. Was het vroeger zo, dal hij maar behoefde te bellen en Van der Voor de kwam naar hem toe. ditmaal zat hij in het kantoor van dc advokaat en luisterde naar de uiteenzetting. iWordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 5