Jeugdsoos „Big S" te Haamstede heeft grote plannen voor 1972 STREEKNIEUWS Zierikzeese tekst komt op t.v.-scherm Zeer geslaagde paardesportdagen Burgh in programma „Met 'n liedje het land in" Ijsbaan onder water gezet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 januari 1972 Nr. 20008 HAAMSTEDE, 3-1. De Jeugdsoos „Big S" uit de Westhoek heeft in grootse vorm het oude jaar verlaten en gaat met grote plannen 1972 te gemoet. Met Kerstfeest was er voor de leden een kerstdiner, bestaande uit 5 gangen. De toegang was zo groot dat er inschrijvingen geannu leerd moesten worden. 66 jongelui zaten aan tafel aan en de reakties na afloop waren zeer positief. In totaal zijn er nu 134 leden, wat een enorme voortuitgang in de laatste 3 maanden betekent. Nieuwjaarsnacht was de soos in de eerste 2 uren al bijzonder aktief. Met hun vreugdevuur trokken de jonge lui zeer velen naar de omgeving van de Tuinbouwschool waar men zich vermaakte met de genoegens van een groot vuur dat „echt mocht", om la ter nog wat na te dansen. Voor de geplande fakkeloptocht was het te koud, hetgeen echt jammer was, want er waren ruimschoots genoeg fakkels voor een groots evenement in de vroege Nieuwjaarsmorgen. Vergadering Vrijdagavond a.s. organiseert de soos een zeer belangrijke ledenver gadering waarin de plannen van de eerstvolgende maanden besproken worden. Aanvang vergadering 19.30 uur in het soosgebouw. Daar zal o.a. gesproken worden over het toekom stige carnaval-straofeest. een coun try- and westernavond, een dona teurs- en een dansavond. Dan zit er bij de bestuursleden de gedachte om in de nabije toekomst op zaterdag- Volledig automatisch verkeer in openbare telefooncellen Een dezer dagen werd de appara tuur van de cel aan de Kerkwerve te Etten-Leur vervangen. Hiermede werd het automatiseringsprogramma voor telefooncellen in het Telefoon district Breda voltooid; dit betekent dat thans van uit alle in Zeeland en West-Brabant geplaatste telefoon cellen zelfstandig de telefoonge sprekken kunnen worden afgewik keld zonder dat hiervoor de tussen komst van een PTT-4elefoniste no dig zal zijn. ZIERIKZEE Expositie van wandkleden in „De Vlinder" Zaterdagmorgen 8 januari wordt in café „De Vlinder" van de heer De Rooij alhier een expositie geopend van wandkleden vervaardigd door enige Zierikzeese huisvrouwen. De kleden werden gemaakt onder artis tieke leiding van mevrouw Ted Stig- ter te Noordgouwe. Deze bijzondere tentoonstelling, de eerste in „De Vlinder" van kunst door amateurs uit eigen omgeving, zal voorlopig, zo is de bedoeling, gedurende veer tien dagen te zien zijn. ZIERIKZEE, 4-1. Heden (dinsdag)- mïddag zal het hoofdkantoor van Cebeco-Zuidwest, sedert kort geves- tigt Jannewekken 2, officieel wor den geopend door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee. Cebeco is de grote nationale Coöp. Aan- en Verkoopvereniging voor Land- en Tuinbouw G.A. Het door Cebeco te Zierikzee aan gekochte pand was zoals bekend tot voor kort eigendom van de Water maatschappij Zeeland (W.M.Z.) en werd eerder door dit bedrijf overge nomen van de Waterleidingmaat schappij Schouwen-Duiveland. Het fraai en monumentale pand is thans eigendom van de CEBECO. De foto toont de bekende achterzijde van het gebouwencomplex; tussen hoofd gebouw en magazijn bevindt zich een fraaie verhoogde tuin en een binnenplaats. middagen filmvoorstellingen te gaan geven voor de kleuters, natuurlijk tegen betaling, doch dit bedrag is heel laag. Over andere zaken, die op deze avond besproken zullen worden kon het bestuur zich nog niet uitla ten doch ze zijn interessant genoeg om vrijdag de avond te bezoeken. Zaterdag a.s. rijdt een bus met Big S-leden naar de kunstijsbaan in Utrecht om eens te gaan schaatsen. Opgave is nog mogelijk bij Piet Jan Landegent te Haamstede. De bus vertrekt te 10.30 uur vanaf het Soos gebouw en om 10.45 uur vanaf het R.T.M.-station te Zierikzee. brandbaar materiaal, werd op een terrein aan het Marktplein een vreugdevuur ontstoken dat met de tamelijk straffe oostenwind wel branden wilde. Dat de brandweer een oogje in het zeil hield was raad zaam, want een ware vonkenregen, vergezeld van een grote rookontwik keling, trok over het dorp. Dit was niet prettig voor de omwonenden die hun gevels en kozijnen zwart zagen worden van de vette walm. Minder mooi zijn de vernielingen die deze avond werden aangericht aan eigen dommen van dorpsgenoten. De ge meentewerklieden hebben in de voormiddag van de Nieuwjaarsdag met behulp van de brandweer de rommel van de straten afgeveegd. Interessante onderdelen slotconcours ZIERIKZEE, 3-1. Een bekend en populair televisieprogramma van de N.C.R.V. is „Met een liedje het land in". De eerstvolgende uitzending van dit programma, namelijk op dinsdag 25 januari aanstaande, zal voor Zie rikzee een heel bijzondere zijn, want dan komt via het beeldscherm een „Loflied op Zierikzee', waarvan de tekst voorlopig nog - tot na de uit zending - een geheim moet blyven. WESTENSCHOUVVEN Nieuwjaarsreceptie Nieuwjaarsmiddag hield het ge meentebestuur van Westerschouwen in de raadszaal van het gemeentehuis een nieuwjaarsreceptie. Velen, be- stuursdelegaties van. verenigingen, particulieren en vooral veel tijdelijke gasten wensten het college van b. en w. het allerbeste voor het nieuwe jaar. Dit jaar was de belangstelling zeer groot. BURGHHAAMSTEDE Rustige oudejaarsviering Het was rustig v op de avond van oudejaar. Televisie, kerk, oliebollen en andere typische „oudejaarsgerech ten" bonden een ieder aan de ouder lijke woning, terwijl de krachtige oostenwind buiten zorgde voor een echte sfeer, hoewel het on breken van een laag sneeuw voor de huiswaarts kerenden slechts een voordeel bete kende. Na de klokslag van twaalf kwam het buitengbeuren in actie, weldra floten de eerste vuurpijlen omhoog. Doffe knallen van kanon slagen en ander vuurwerk daverden door de straten, gelukwensen klon ken over en weer. Tussen Haamstede en Burgh werd ter hoogte van het voormalig R.T.M. water-gebouw een oude Citroën neergezet, vol met ban den gestopt en in brand gestoken. Zij die in de stinkende rook van dit als een fakkel brandende vehikel zaten, uitten de eerste verwensingen in het nieuwe jaar. De brandweer maakte aan de vuurhaard een einde en de resten werden van de straat gesleept. Zij, die van een vreugdevuur hielden, konden terecht bij de jeugdsoos „Big S", waar een dergelijke vlammenzee veel jongelui lokte. Een teken dat de soos toch veel en doeltreffend werk doet, want nu werden andere vuur haarden midden in de dorpen voor komen. Een half uur na middernacht luwde het tumult en keerde een ieder in de huiselijke kring terug om nog wat gezellig bijeen te blijven. RENESSE Materiële schade bij botsing Vrijdagmiddag omstreeks twee uur vond op de kruising van de Kabbe- laarsweg en de Hoogezoom een bot sing plaats tussen een personenwa gen bestuurd door C. K. uit Renesse en een personenwagen bestuurd door de in Duitsland gelegerde D. S. uit Detroit (Amerika). De Amerikaan kwam van de Kabbelaarsweg en gaf geen voorrang aan de van rechts ko mende C. K. Persoonlijk letsel deed zich niet voor, maar de materiële schade was aanzienlijk. Rustige jaarwisseling De jaarwisseling is dit jaar op Re- nesse vrij rustig verlopen. Behalve Dat Zierikzee op zo'n duidelijke wijze in de belangstelling zal worden geplaatst is te danken aan een tekst dichter van eigen bodem, namelijk de heer J. Volkeri van „De Nieuwe Boekhandel" alhier, die een leuke en loffelijke tekst over Zierikzee heeft gemaakt. Bij de N.C.R.V. had men grote waardering voor deze liedjes tekst en dat betekende dat goedkeu ring volgde voor uitzending in „Met een liedje het land in". De tekst zal door de heer Volkeri in de uitzending zelf worden voorgedragen, zodat men op 25 januari een bekend Zierikzeeë- naar op de beeldbuis aktief bezig zaJ kunnen zien. Aan de tekst van het liedje is min of meer een wedstryd verbonden: uit die tekst moet namelijk blyken welk liedje van vroeger men nog eens wil horen. Velen zullen ongetwyfeld be nieuwd z\jn wat er op deze wijze uit de bus zal komen. De opname van dit programma zal reed donderdag a.s. plaatsvinden in Helmond. een gebroken ruit van het R.T.M.- wachthokje werd er geen schade aangericht. De brandweer van Re- nesse die de hele avond paraat was hoefde geen enkele maal tot aktie over te gaan. Wel heeft de brand weer van Haamstede en passant een nog nasmeulend vuurtje uitgspoten. 5EROOSKERKE Bevestiging diakenen In de zondagmorgen gehouden kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk werden als diakenen bevestigd de he- renJ. de Meij, J. v. d. Schelde en L. Lemsom. Kollekte (oogst) De oogstkollekte heeft te Seroos- kerke opgebracht een bedrag van f 851.50. NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank PERSOONLIJKE LENINGEN DREISCHOR: Ring, donderdags van OOSTERLAND Onrustige oudejaarsavond De jaarwisseling in Oosterland heeft ditmaal een onrustig karakter gehad. Door middel van een oude af gedankte personenauto, volgepropt met stro en autobanden en ander Door de gemeentewerklieden van Duiveland is de ijsbaan aan de St: Joostdijk weer onder water gezet, in afwachting van een vorstperiode. Het water is ditmaal uit de water leiding afkomstig, zodat bij vorst er spoedig een goede baan kan komen met dit zoete water. Hopelijk zal dan de baan niet te vroeg betreden wor den, zoals in voorgaande jaren wel gebeurd is, want is het ijs eenmaal bedorven, komt het voor de hele vriesperiode niet meer in orde. Klachten over werking van c.v> Er komen tegenwoordig weer vele klachten over sfecht functioneren van de centrale verwarmingsinstal latie van de eerst gebouwde bejaar denwoningen aan het Hofplein en de Steengrachtstraat alhier. De beheer der, gemeentewerkman C. J. de Later is allerminst tevreden over deze gang van zaken en hoopt dat er spoedig verandering zal optreden. Dikwijls wordt hij geroepen, soms bij nacht en ontij, naar deze woningen omdat het weer mis is met de installatie. Er moet namelijk soms wel drie of vier keer water bij gepompt worden in een etmaal, dat normaal maar eens of soms helemaal niet in een heel stöok- seizoen hoeft te geschieden. Verschil lende klachten aan de betreffende firma, die de installaties hebben ge leverd zijn positief beantwoord, doch er verscheen nog niemand om de zaak op te knappen of te herstellen. Het euvel ontstaat doordat er ver moedelijk één of meer lekken in de buisleidingen zijn ontstaan. BRUINISSE Ruime mosselaanvoer tussen kerst en nieuwjaar Ook in de week tussen Kerstmis en Nieuwjaar was er nog een ruime mosselaanvoer, in weerwil van het feit, dat vele kwekers in deze week thuis zijn gebleven. Aangevoerd wer den nog bijna 30.000 tonnen (29753) waarvan er 11.305 in het Mosselfonds werden gelost. In de verhouding 1 op 3 betekent het deze week wel weer een versterking van genoemd fonds. De prijzen waren onveranderd laag. Gift Anjerfonds voor hef dorpshuis Het Anjerfonds heeft besloten f 1000,- beschikbaar te stellen voor de inrichting van het Dorpshuis te Bruinisse. Ongeluk op Grevelingendam Mejuffrouw zuster Joh. de W. ver pleegster in Schiedam, slipte met haar Volkswagen als gevolg van een klapband, op de Grevelingendam. De auto kwam in de berm terecht en sloeg over de kop. De bestuurster werd er uit geslingerd, met een zwa re hersenschudding werd zij naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee vervoerd, vandaar werd zij echter naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotterdam getransporteerd. Haa verloofde de heer P. Quartel, die naast haar zat bekwam alleen een snijwond in het gezicht. Mej. de Waal, die de feestdagen thuis bij haar moeder in Bruinisse had door gebracht reed in de richting Flak- kee. Het ongeluk gebeurde bij de haspel van de kabelbaan, die als monument is achtergebleven. Oudejaarsavond-vreugdevuur Een groepje jongelui dat op oude jaarsavond graag vuur wilde zien, nam contact op met de politie en kreeg toestemming voor een „fikkie" in West III. Jammer voor de jon gens was er bij hun vuur, maar wei nig publiek. De politie deed in de vooravond een inval in enkele leeg staande panden, waar autobanden gereed lagen om enkele uren later te worden gebruikt. Dit werd daar door voorkomen. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant der Rijkspolitie te Bruinis se zijn nadere inlichtingen te beko men over de volgende in de maand december te Bruinisse gevonden voorwerpen: een stoffen handschoen, een auto onderdeel (polie) in doos èn een werphengel. Verkéer Grevelingendam Op 1 januari 1972 had de verkeers- teller op de Grevelingendam bij de sluit, een stand bereikt van 10.392.382, een maand tevoren was dat 10.267.725, zodat in december 124.657 auto's de snelweg op de dam passeerden. In het jaar 1971 in zijn geheel waren het 2.300.084 auto's, ir. 1970 waren er 1.954.036 en In J 969 1.690.320. Een jaarlijkse stijging dus van ruim 300.000 in het afgelopen jaar en bijna 300.000 in het jnar daarvoor. Overstekende katten slachtoffer van het verkeer Nog steeds vallen de katten als slachtoffer van het verkeer, wan neer zij Rijksweg 18 (traject Zijpe- Zierikzee) oversteken. In januari 1971 waren het er 4. in februari 5, in maart 3. in april3, in mei4. in juni 3, in juli 4. in augustus 8 en een hond. in september 3, in oktober 4 BURGH, 3-1. Na 2 dagen hard ge oefend te hebben op enkele terreinen in de voormalige boomgaard „Boeijes Bosch" waar by hèt weer alleszins meewerkte, Werd donderdag de slot dag gehouden van het winterssamen- zyn van paarden en leden der Land. Ryver. „De Schouwse Ruiters" uit Dreischor en „Westelyk Schouwen" uit Haamstede e.o. Juist deze laatste dag waarby vooral voor het publiek veel interressante onderdelen van het slotconcours te zien waren, slóeg het noodlot toe in de vorm van een ingrijpende weersverslechtering. Een bijna harde noordooster maak te het verblijf rondom de beide rin gen in „Boeijes Bosch ondraaglijk, de meesten lieten het afweten en be reidden zich voor op Oudejaarsdag. Vanuit de af en toe warm gedraai de auto's hebben diegene die er wa ren, kunnen genieten van goede paardensport waarbij de prestaties uiteen liepen. Het was duidelijk dat de nog piepjonge vereniging uit de Westhoek het moest afleggen tegen 30 jaar wedstrijdervaring van de Schouwse Ruiters, doch daar ging het niet om dit maal. Hoofdzaak was dat er weer eens geoefend werd, wat aan de conditie gedaan en wat op gestoken van de prestaties van ande ren. Al met al een bijzonder ge slaagd paardenevenement dat zeker voor herhaling vatbaar is. Vooral de slotparade met het frontmaken van 40 paarden met de daarbij horende prijsuitreiking was bijzonder impo sant. Door dat het toen al halfduis ter was, hebben de meeste .van de weinige bezoekers dit slot niet meer gezien. Vrijdagmorgen vertrokken de paarden uit Dreischor e.o. weer keurig naar huis. Sportieve strijd Een sportieve strijd is gestreden door de beide pony-viertallen en ook tussen de 3 viertallen grote paarden. De pony-viertallen waren samenge steld uit leden van „De Schouwse Ruiters" en „Westelijk Schouwen". Het eerste viertal grote paarden was van „De Schouwse Ruiters" en als tweede kwam in de ring het viertal van „Westelijk Schouwen". Het der de viertal was samengesteld uit 2 le den van de Schouwse Ruiters en 2 van Westelijk Schouwen. Duidelijk zichtbaar speelde het het concourselement een belangrijke rol in deze wedstrijd. Iédere ruiter en amazone deed intens zijn best om (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). er het beste van te maken. In de viertallen ponyruiters behaalde groep Jan v. d. Velde 94 punten en de groep Dick van Driel 87% punt. Van de viertallen grote paarden was de-groep A. J. Hanse eerste met 97% punt; de groèp Danie van Oeveren 90% punt en de groep Nico Belje 80% punt. - Uitslag Tally-ho: 1. J. v. d. Bijl met Hinetta^ 2. Leo Bevelander met Prins, 3. Dick van Driel met Gracia's Princess. Uitslag fcestgaand rijpaard: 1. A. J. Hanse (Sch. R.) met Jodan; 2. Danie van Oeveren (Sch. R.) met Avenir; 3. Henk Kooman (W.S.) met Lex. Uitslag bestgaande rijpony: 1. Jan v. d. Bijl (Sch. R.) met Hinetta; 2. Loes Goedbloed (W.S.); 3. Leo Beve lander met Prins. De individuele dressuur werd ge reden in 2 ringen. De verrichtingen werden beoordeeld door de juryleden J. Th. Brouwer en J. P. W. C. Stols. Er werd gereden in handicap, omdat door de deelnemers in verschillende dressuurklassen werd gereden. Uitslag Ring Brouwer: 1. A. J. Hanse (Sch. R.) 7.06 p.; 2. B. Beve lander (Sch. R.) 6.96 p.; 3. H. Kooman (W.S.) 6.70 p.; 4. H. Krijger (W.S.) 6.66 p.; 5. J. v. -d. Velde 6.64 p.; 6. J. L. Hanse (W.S.) 6.60 p.; 7. C. Stouten (Sch. R.) 6.56 p.; 8. mej. D. v. Oeve ren (Sch. R.) 6.46 p. Ring Stols: 1. J. Bevelander (Sch. R.) 7.30 p.; 2. Leo Bevelander (Sch. R.) 7.21 p.; 3. C. Steur (W.S.) 6.56 p.; 4. mevr. L Krabbe-Fierens (Sch. R.) 6.53 p.; 5. Niek v. d. Bijl (Sch. R.) 6.50 p.; 6. J. Flikweert (Sch. R.) 6.42 p.; 7. mej. N. Flikweert (W.S.) 6.40 p.; 8. mej. Lieske v. d. Velde (Sch. R.) 6.35 p. In de slotparade werden de prijzen bekend gemaakt en werden de paar den naar gelang de behaalde prijzen voorzien van een rood, wit, blauw of oranje-roset. Daaronder behoorden ook de deel nemende drietallen aan Klavertje drie, dat werd gewonnen door de combinatie Schouwse Ruiters, be staande uit Jan Bevelander, Danie van Oeveren en Kees Stouten. Twee de werd Westelijk Schouwen met mevr. Beije-Figee, N. Beije en A. Padmos. Derde was de ponyploeg van de Schouwse Ruiters met Jaap Flik weert, Joh. de Reus en Lieske v. d. Velde. en een hond en in november 3. In december vielen er geen slachtoffers. De kadavers van al deze dieren wer den 's morgens in de wegberm aan getroffen. Aanvoer van grint Op de Krammerplaat westelijk van de Grevelingendam, wordt regelma tig grint gelost, dat zich nu al in enkele grote hopen daar in het Gre- vclingen meer ligt opgeslagen. De bedoeling is de kanten van het Grevelingenmecr ermee te verster ken en voor afkalving te bewaren, een karwei, dat in de loop van 1972 zal worden uitgevoerd. RECORD-VIS HAAMSTEDE. .7-1. Af goto- pen week, werd door een sportvisser nil Sint Phitips- Innd een kabeljauw aan de haak geslagen van 29 pond en 2 ons, mei een lengte van 1,19 m. Deze vis, gevangen door A. Potappel, bij dc vuurtoren van Haamstede, wordt door de hengelaars als een record be- schouwd. Voor zover bekend is er niet eerder een ris non de Nederlandse kust van zo'n formaat aan dc hengel gevan gen. Bovendien ving de for tuinlijke hengelaar nog een kabeljauw ran ruim 19 pond. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GRONINGEN. „In 1971 steeg de afzet van dc Gasunie met bijna 13 miljard kubieke meter tot ruim 44 miljard kubieke meter. De 100 mil jardste kubieke meter uit het Gro ningse gasveld werd midden vorig jaar (na acht jaar Gasunie) afgeno men. Over de tweede honderd mil jard zal de Gasunie nog geen 2 jaar doen". VUGHT. Maandagmorgen is in Vught op zestigjarige leeftijd over- lede Frater Theophaan Verhoeven, oud-directeur van het blindeninsti tuut „St. Henricus" in Grave. DEN HAAG. Minister Geertscma (binnenlandse zaken) heeft maandag in een nieuwjaarstoespraak op zijn departement zijn ambtenaren enige voorzichtigheid opgelegd bij het ui ten van privémeningen in hot open baar. Dc minister zei dat hij aan de vorm van de privé-mening duide lijke eisen stelt. „U mag best den ken. dat de minister gek is. maar ik zou het op prijs stellen, als u die mening in een wat bedektere vorm aan het papier zoudt toevertrouwen". SCHIPHOL. Met ingang van 1 fe bruari a.s. zullen Nederlanders die naar Australië, Nieuw Zeeland of Indonesië wensen te vliegen bij de KLM en de Australische luchtvaart maatschappij Qantas gebruik kun nen maken van een drastisch ver laagd tarief. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3