AGENDA Afgelopen jaar was financieel voor Zierikzee niet gemakkelijk Jongen kreeg belastingaanslag Verschil van mening over verdeling opbrengst kinderpostzegels Bangla Desj vraagt om hulp Rustige nieuwjaarsnacht te Bruinisse - - Zz*,-.s Rijn van groot belang voor de drinkwatervoorziening ••y,U"v: n ZIERIKZEE, 4-1. „Ook nu kan weer niet worden gezegd dat het af gelopen jaar voor het aantrekken van financieringsmiddelen een ge makkelijk jaar is geweest. Als de minister van financiën zyn toezeg ging, dat hij ten gerieve van de ge meenten wat minder ten behoeve van het rijk op de kapitaalmarkt zal opereren nakomt, kan voor 1972 eni ge verruiming worden verwacht." Aldus constatei-en b. en w. van Zierikzee in de nota van aanbieding gemeentebegroting 1972. De rente voor vast kapitaal vertoonde .aldus deelt het college mee, in 1971 een kleine daling. De rente voor kasgeld is eveneens gedaald, alsmede die voor gelden opgenomen in rekeningcou- ront. In 1971 kon slechts f 616.000 worden verleend op onderhandse ba sis; in 1970 was dat f2.538.000,-. We gens rijksvoorschotten voor de bouw van woningwetwoningen werd in 1971 ontvangen (tot 1 december), f 1.795.000,-. Dit bedi-ag werd aan de woningbouwvereniging Beter Wonen uitgeleend. BORGER, 3-1. De 16-jarige leer ling-schilder Albert Woldering uit Buinerveen (Dr.) heeft door een ad ministratieve vergissing op oude jaarsdag een aanslag fn de inkom stenbelasting van 14.000 ontvangen. „Laat ze me eerst maar het inkomen sturen dat er bij hoort, dan zal ik de belasting betalen", zo was zijn reac tie. Het is nog niet bekend waar de fout is gemaakt. Advertentie STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers LENGKEEK LEDERWAREN I ZIERIKZEE Nieuwe Surinaamse postzegel DEN HAAG, 3-1. De postadminis tratie van Suriname zal ter gelegen heid van het veertigjarig jubileum van het waterleidingbedrijf op 2 fe bruari twee bijzondere postzegels zonder toeslag uitgeven. Op de door Jules Chin a Foeng uit Paramaribo verzorgde zegels is af gebeeld: 15 cent - gestileerde water droppel zwart op paars fond) en 30 cent - reservoir van watertoren en waterkraan (zwart op blauw fond). De zegels dragen als bijzondere tekst: „1932-1972" en „Waterleiding". De zegels zullen t.m. 1 februari 1973 verkrijgbaar zijn. De prijs in Nederlandse munt is f 0,90 per serie. Activiteit Effectenbeurs in 1971 „niet zo slecht" AMSTERDAM, 3-1. De activiteit op de Amsterdamse effectenbeurs is in 1971 ten opzichte van 1970 niet zo slecht geweest. Alle sectoren - met uitzondering van die der Nederland se aandelen - vertonen een stijging. Het meest opvallend is de toeneming in de categorie buitenlandse obliga ties aldus verklaarde de heer J. C. van Marken, voorzitter van de Ver eniging voor den Effectenhandel op een nieuwjaarsbijeenkomst van de leden. Het aantal ter beurze tot stand ge komen transacties is vrij constant gebleven en bleef zich bewegen rond een totaal van ongeveer 1,5 miljoen affaires. SCHEVENINGEN. - In Schevenin- gen werd de traditionele nieuwjaars loop naar het koude zeewater ge houden. Deze badgast zag er toch maar liever van af Per l januari 1971 was wegens kasgeldleningen een som van één miljoen gulden opgenomen. Per 1 de cember 1971 bedraagt deze schuld, aldus b. en w. f 3.000.000,-. Beschikking over de raming op onvoorziene uitgaven In de primitieve begrotin 1972 Is de post onvoorziene uitgaven ge raamd op f 25.161,67, hetgeen neer komt op f 3,10 per inwoner. „Het zal u duidelijk zijn", aldus het col lege, „dat dit bedrag nauwelijks vol doende is om de normale onvoorzie ne uitgaven te dekken, zodat er in de begroting 1972 geen ruimte is voor het doen van nieuwe onrenda bele kapitaaluitgaven". XJTRECIIT, 3-1. Tussen het Neder lands Comité voor Kinderpostzegels en (de ook in het comité vertegen woordigde) Algemene Nederlandse Onderwüzersfederatie zijn bespre kingen aan de gang over de verde ling van de opbrengst van de kin derpostzegelacties. De onderwijzers spelen een be langrijke rol bij de acties, omdat het de schooljeugd is die door het huis- aan-huis noteren van bestellingen steeds voor verreweg het grootste deel van de opbrengst - de laatste paar jaar ongeveer vijf miljoen gul den - zorgt. Binnen de ANOF is een „kritische stroming", die zich afvraagt of de noden in Nederland nog wel zo groot zijn dat de schoolkinderen ervoor de straat opgestuurd moeten worden. Vertegenwoordigers van deze stro ming willen de actie - in ieder geval voor zover de scholen eraan mee werken - meer richten op de ele- DACCA, 4-1. De regering van Bangla Desj schat dat een bedrag van ruim 9,3 miljard gulden nodig is voor hulp aan de vluchtelingen en de mensen die negen maanden lang onder het militaire bewind van West-Pakistan hebben geleden. De minister van binnenlandse za ken, A. H. Kamaroezzaman, zei maandagavond op een persconferen tie in Dacca dat bijna alle hulp uit het buitenland zal moeten komen, want de regering heeft zelf niets. Hij zei te geloven dat andere landen de problemen en moeilijkheden van Bangla Desj zullen begrijpen. „Wij doen een beroep op de gehele we reld en op alle mensen die boven de politiek staan", aldus Kamaroezza man. Democratisering van de koninklijke onderscheidingen DEN HAAG, 3-1. Minister Geert- sema (binnenlandse zaken) heeft maandag in Den Haag verklaard dat hij „het hete hangijzer" van de de mocratisering van de koninklyke onderscheidingen zal aanpakken. Het handijzer is in een zodanig sta dium van afkoeling, dat het aange pakt kan worden, zei de minister in een nieuwjaarstoespraak op zijn de partement. „Het zal voor mij een grote te leurstelling betekenen, als het nieu we stelsel van decoratieverleningen - een sterk gedemocratiseerd stelsel - niet al in 1973 zou kunnen worden toegepast", aldus de minister. mentaire noden (honger, ziekte) in andere landen. Een andere stroming staat nogal aarzelend tegenover de steeds toene mende steun aan projecten in de sfeer van de alternatieve hulpverle ning en meent dat de schooljeugd beter op pad kan gaan voor leeftijd genootjes in binnen- en buitenland. De direkteur van het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels, de heer N. Prinsen, zei desgevraagd dat er waarschijnlijk wel een compromis uit de bus zal komen. Mr. dr. J. Donner minister van Staat DEN HAAG, 3-1. Mr. dr. J. Don- ner, oud-minister van Justitie en oud-president van de Hoge Raad, is per 16 december jl. door de koningin benoemd tot minister van staat. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst maandag bekend gemaakt. Meer toeristen bezoeken Spanje MADRID, 4-1. Het aantal buiten landse toeristen in Spanje is in 1971 in vergelijking met 1970 met 12 pro cent gestegen en bedroeg 26,5 mil joen, zo heeft de Spaanse minister van voorlichting en toerisme, Alfre do Sanchez Bella, maandagavond bekendgemaakt. Voor Rotterdamse bejaarden: Pas voor openbaar vervoer ROTTERDAM, 3-1. «et college van b. en w. in Rotterdam hebben de raad voorgesteld over te gaan tot in voering van een bejaardenpas voor personen van 65 jaar en ouder die gebruikt kan worden voor het open-,, baar vervoer. Op deze pas kunnen de bejaarden tegen een gereduceerd tarief reizen op tram, bus en metro. Voor de uitgifte van de passen is echter een bedrag nodig van f 295.000 voor de uitgifte waarvan de gemeen teraad goedkeuring zal moeten ge ven. Bestudering van toxoplasmose DEN HAAG, 3-1. Op initiatief van de Haagse internist K. Brouwer, is de „Nederlandse Toxoplasmose Stichting" opgericht. Deze stichting wil meer bekendheid geven aan toxoplasmose, een parasitaire infec tieziekte, bij mens en dier. Tevens wil men het onderzoek, de bestrij ding en de preventie van deze ziekte bevorderen. BRUINISSE, 3-1. Wie te Bruinisse in de nacht van 31 december op 1 januari grote vuren van tientallen autobanden heeft verwacht, zag zich in zijn verwachtingen teleurgesteld. Traditiegetrouw werd de overgang van het oude in het nieuwe jaar ge vierd met het afsteken van vele soorten vuurwerk en reeds vroeg in de avond waren de knallen daarvan niet van de lucht. Het hoogtepunt van het knalfestijn was uiteraard weer de tijd van 12 uur tot half één. Daarna werd door een groep jeugd veel lawaai gemaakt met bromfietsen en wel werd getracht hier en daar een vreugdevuur te ontsteken, maar waar dit gevaarlijk was, (dit was be paald wel het geval bij de huishoud school omdat die gedeeltelijk van hout is), grepen politie en brandweer snel in. Overigens was de politie zeer tolerant. Een tolerantie, die door omwonenden en omstanders niet altijd naar waarde werd geschat en begrepen. Provocerend was bij voorbeeld wel, het opbreken van straten op bepaalde punten, een af- leidingsmanouvre om elders een vuurtje aan te steken. De koude dreef tenslotte de toeschouwers naar binnen en ook de op een relletje be luste jongelui, moesten uiteindelijk naar huis. AMSTERDAM. - In de eerste nacht van het nieuwe jaar heeft een felle brand gewoed in het oude en trepotdok aan het Kadijksplein. Het duurde ruim drie uren voordat de met groot materieel uitgerukte brandweer het vuur in bedwang had. in drie pakhziizen lag speelgoed op geslagen. Dode bij vechtpartij DEN HAAG, 3-1. Bij een vechtpar tij in Den Haag is de 25-jarige ver koper C. S. Karremah uit Den Haag 7.o ernstig gewond dat" hij kort daar na in een ziekenhuis is overleden. Hij had bij de vechtpartij, die zich op de Varkenmarkt afspeelde steekwon den opgelopen in de borst, o.m. on der het hart. De politie heeft een 17-jarige los- werkman aangehouden die bekend heeft bij de steekpartij aanwezig te zijn geweest. Hij ontkent te hebben gestoken. Dé politie zoekt nog naar drie andere mannen die met de los- werkman bij de steekpartij zouden zijn geweest. Belgische jongelui aangehouden DORDRECHT, 3-1. Drie Belgische jongelui, de 17-jarige G. B., de even- oude J. P. S. en het 15-jai'ige meisje M. J. V„ allen uit Antwerpen afkom stig, die op Tweede Kerstdag van huis waren weggelopen, hebben zich een week lang bij de jachthavens in Dodrecht opgehouden. Ze hadden hun intrek genomen op een schip en voorzagen in hun onderhoud door op andere bootjes in te breken. Ze hebben kleding, gereedschap en etenswaren ontvreemd. Het meisje is inmiddels naar België teruggebracht, de jongens worden nog vastgehouden Scholier in sloot verdronken UTRECHT, 3-.1. In een sloot langs de Gageldijk in Utrecht is maandag morgen het stoffelijk overschot ge vonden van de 17-jarige scholier Tiemen Fahner uit Hilversum. Vol gens de politie moet hij bij duisternis met zijn fiets van de weg zijn ge raakt en in het water terecht zijn ge komen. De politie heeft geen enkele aanwijzing voor een eventueel mis drijf en vermoedt dat het hier om een ongeluk gaat. De recherche zoekt naar eventuele getuigen, met name naar de persoon die de politie tele fonisch heeft gealarmeerd. Haarlemse politie lost 88 inbraken op HAARLEM, 3-1. De Haarlemse po litic heeft maandag veertien jongens van 16 tot 20 jaar uit Haarlem aan gehouden die er van worden ver dacht in totaal 88 inbraken te heb ben gepleegd in Haarlem-noord en omstreken. Het grootste deel van de buit. die ongeveer f 25.000 waard was, hebben de jongens opgemaakt. Een deel, zoals bromfietsen, siera den en grammofoonplaten heeft, de politie kunnen achterhalen. Kind veroorzaakte brand: Landhouwscluiur in de as NIEUW WOED A, 3-1. In Nieuw- wolda (Gr.) is maandagavond de landbouwschuur van de heer Die- penbroek door brand vernield. De brand ontstond doordat het zeven jarig zoontje van de landbouwer met vuur speelde. De schade is meer dan een ton. Drie gewonden bij brand op scheepje DEN HAAG, 3-1. In de Scheve- ningse haven zijn maandagmiddag drie mensen gewond toen bij het verwisselen van een gasfles aan boord van hun garnalenscheepje een steekvlam ontstond. Toen de drie, twee broers van 38 en 41 jaar en de 14-jarige zoon van een van hen, het scheepje verlieten, explodeerdie ach ter hen nog een vat met gasolie. Het drietal' is met verwondingen aan handen en gezicht naar het zieken huis Leyenburg gebracht. Bankwerker omgekomen bij bedrijfsongeval BREDA, 3-1. De 32-jarige Bredase bankwerker J. Broos is maandag bij een bedrijfsongeval om het leven gekomen. Bij het kantelen van een stalen frame van 1000 kilo in de fa briek van Hessels Metaalwerken N.V. raakte hij bekneld tussen het frame en een achter hem staande hijskraan. Hij was op slag dood. Dode en gewonden bij vraclitauto-botsing ROTTERDAM, 3-1. Op de Ter- bregseweg in Rotterdam zijn maan dagavond twee vrachtauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Eén van de chauffeurs werd daarbij ge dood. Het ongeluk gebeurde doordat de chauffeur van een van de beide vrachtauto's twee stilstaande auto bussen wilde passeren. Hij kwam toen op de linker weghelft terecht en botste tegen een tegemoetkomen de vrachtauto, waarvan de chauf feur, de 23-jarige J. C. Sanderse uit Goes, de dood vond. Hij zelf, de 47- jarige A. Kindt uit Berkel, liep een hoofdwond op en een shock. In de auto van de heer Sanderse zaten de 22-jarige bijrijder H. A. Lockefeir, eveneens uit Goes, en de 15-jarige J. A. Verburg, die resp. een hoofdwond en een gebroken sleutel been opliepen. Er werd grote ma teriële schade aangericht. Scholier verongelukt WIERINGERMEER, 3-1. De 18-ja- rige scholier C. Veenstra uit Sloot- dorp (Wieringermeer) is maandag avond bij een verkeersongeluk tus sen Middenmeer en Schagen om het leven gekomen. Zijn tweelingzusje kwam met een auto in de rechter- berm, verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom aan de linkerzijde. De scholier was op slag dood. De tweelingzuster is ernstig ge wond naar een ziekenhuis in Alk maar gebracht. Leegstaand hotel door brand verwoest ZANDVOORT, 3-1. Een felle uit- slaande brand heeft maandagochtend voor vele tienduizenden miljoenen guldens schade aangericht aan de twee bovenste verdiepingen van het al jaren leegstaande hotel „Welgele gen" aan de Hogeweg in Zandvoort. De politie sluit de mogelijkheid niet uit dat de brand werd gesticht. Omstreeks kwart voor elf zagen voorbijgangers een felle vuurgloed op de eerste verdieping van het hotel. Enkele minuten later sloeg het vuur over naar de tweede verdieping en vrat het zich korte tijd later door het dak heen. De brand kon door de plaatselijke brandweer, bijgestaan door die van Haarlem, drie kwartier na het uit breken worden bedwongen. dÈÉssw» MB «a aMMEW o r r-r'-ï -4 w BLOEMENDAAL, 3-1. Het essen tiële belang van de Rijn voor de drinkwatervoorziening in Nederland zal steeds groter worden. De water bedrijven zullen in gunstige tijden reserves moeten vormen om tijdens perioden van vervuiling van het op pervlaktewater van de Rijn dc kraan enige tijd te kunnen dichtdraaien. Het ivaterverbruik in Noord-Holland zal over 30 jaar verdrievoudigd zijn. Tegen een verbruik van 210 miljoen m-1 water in 1967 staat een verwach te afname van 610 miljoen water in het jatir 2000. Dit zei de heer C. Prey, directeur van het provinciaal waterleidingbe drijf Noord-Holland, in zijn nieuw jaarstoespraak voor het personeel. Hij deelde mee. dat er plannen zijn om na voltooiing van de Marker waard een groot spaarbekken in het IJsselmeer ten zuidoosten van Enk huizen aan te leggen. Voorts zal in 1977 een nieuwe (derde) watertran sportleiding worden aangelegd van de provincie Utrecht naar infiltratie- gebieden ten oosten en ten zuiden ran het Noordzeekananl. Hiermee zal circa f 300 miljoen zijn gemoeid. Dinsdag 4 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen. R.K.-centrum, 7.30 uur, afdeling U.V.V. Woensdag 5 januari Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, vergadering Ger. Vrouwenvereni ging. Donderdag 6 januari Zierikzee Huishoudschool, 2-4 uur, spreekuren consumentenvoorlichting. Vrijdag 7 januari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta Foto. Haamstede Soosgebouw, 19.30 uur, vergadering Jeugdsoos Big „S". Café Centrum, eilandelijke postdui- vententoonstelling. Zaterdag 8 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal C.J.V. aan boord van het m.s. „Schouwen-Duiveland" (lig plaats Luitje), 8 uur. De Vlinder, 10.30 uur, opening wand- kledenexpositie. Bruinisse Café Centrum, eilandelijke postdui- vententoonsteliing. Dinsdag 11 januari Zierikzee 's Landskamer, 3 uur n.m., vergade ring Waterschap. Sch.-Duiveland. De Drie Schorren, 7.30 uur, vergade ring Z.L.M.-afdeling. Woensdag 12 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 13 januari Zierikzee Concertzaal, De Jasperina show, (Z.V.U.). Ollenburg heeft hekend ESSEN, 3-1. Dc Duscldorfse ad. vocaat Ollenburg heeft bekend dal hij b(j de ontvoering van de Wcst- duitse .supermarkteigenaar Theo Al- brccht betrokken is geweest. Dit is uit betrouwbare bron vernomen. „Stelsel studietoelagen vormt bron van ergenis" UTRECHT, 4-1. Het stelsel van dc ryksstudictoclagen is een voortdu rende bron van ergernis en conflic ten. van probclcmcn en tijdrovende procedures, van onrechtvaardighe den en tegenstrijdigheden. Het brengt studenten en hun ouders in moeilijkheden of zelfs in heftig con flict met elkaar en zet dc studenten decanen voor het dilemma loyaal te zijn tegenover de wet of, daarnve tegenstrijdig, loyaal tegenover de student die bij hen om raad komt. Dit blijkt uit oen uitvoerige nota van dc vijf studentendecanen, ver bonden nan de Rijksuniversiteit in Utrecht. In hun nota, toegezonden aan minister mr. M. L. de Brnuw (wetenschapsbeleid), geven zij een overzicht van dc problematiek waar mee zij wat do studietoelagen be treft te maken krijgen. Boerderij in de as geleed VALTHERMOND. 4-1. In het Drentse Valthermond is maandag avond een boerderij door brand ver woest. In de vlammen ging ook oen hoeveelheid antiek verloren. De schade wordt geschat op honderd duizend gulden. De bewoners, een gezin met twee kinderen van zes en vier jaar. waren niet thuis. HONGKONG. De Viotcong heeft dc V.S, beschuldigd van voortzetting van de oorlogvoering in Zuid-Viet nam met gebruikmaking van chemi sche wapens.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2