Twee grote branden in Amsterdam in de eerste nacht van het nieuwe jaar STREEKN1EUWS op Noord-Vietnam 1971 was droog jaar Bende overvalt groot New-Yorks hotel Dr. Mansholt ontvouwt plan voor economische omwenteling in Europa Nixon over „succesvolle' bombardementen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 januari 1972 Nr. 21007 Velen zaten vorige week te Zierikzee aan de mossel, want dit smakelijk pro- dukt werd bij uitzondering op straat gevent. Er verscheen een aantal hand karren, beladen met mosselen en vergezeld van charmante mosselvrouwtjes in de stad, alles in het kader van de C.J.V.-aktie voor het nieuwe kamp in de Westhoek. De mosselen vonden gretig aftrek, zowel „van schip in emmer aan de kade, als bij verkoop langs de huizen. (Foto: J. D. C. Berrevoets). AMSTERDAM. 1-1. In Amsterdam hebben in de eerste nacht van het nieuwe jaar twee grote branden ge woed. Daarbij deden zich geen per soonlijke ongelukken voor maar werd wei aanzienlijke schade aan gericht. Dodelijk ongeluk op Goeree-Overflakkee OOSTFLAKKEE, 2-1. Een pevso- nenauto, die op de linkerweghelft door een bocht reed, is op de avond van nieuwjaarsdag op Goeree-Over flakkee in botsing gekomen met een van de andere kant komend busje. De bestuurder en enige inzittende van het busje, de 28-jarige haven arbeider C. J. S. 't Jonk uit Dirks- land overleed ter plaatse. De twee inzittenden van de personenauto werden gewond. Het ongeluk ge beurde omstreeks halftien op de pro vinciale weg Oude Tonge-Middelhav- nis in de gemeente Oostflakkee. Mededeling Als een gevolg van het feit dat de Zierikzeesche Nieuwsbode van he den (maandag 3 januari) enkele uren eerder als normaal moest worden afgedrukt, hetgeen weer verband houdt met een bijzondere P.T.T.- maatregel voor de dag volgend op het nieuwjaarsweekeinde, zijn wij er niet in geslaagd om alle berichten en verslagen van Schouwen-Duive land nog in dit nummer te plaatsen. In deze gevallen verwijzen wij naar het volgende nummer (Red.). ZIERIKZEE Consumentenvoorlichting Op donderdagmiddag 6 januari a.s. wordt in de huishoudschool alhier weer spreekuur voor consumenten voorlichting gehouden. Informatrice is mej. C. G. Rezelman, huishoud- lerares bij de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Platte- lande. Vergadering U.V.V.-afdeling Op dinsdag 4 januari wordt in het R.K. centrum een vergadering ge houden van de U.V.V.-afdeling. Aan de orde komen o.m.: bespreking ontspanningsavond op 17 januari een een basiscursus voor het behalen van de U.V.V.-speld. Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 11 januari wordt de algemene vergadering gehouden van het bestuur van het waterschap Schouwen-Duiveland in 's Landska- mer te Zierikzee. Tijdens deze ver gadering vindt de beëdiging en in stallatie plaats van de (herbenoem de hoofd-ingelanden. Activiteiten in „De Lichtboei" Vanaf heden is er in de Lichtboei weer volop activiteit voor de jeugd. De vele clubs bieden ongetwijfeld keus genoeg voor allen die graag cre atief zijn. Op maandag wordt geoefend dooi de blokfluitclub en is er gelegenheid tot.boetseren, handwerken en touw- knopen. Op dinsdagen: handwerken en pottenbakken, op woensdagen: kleutervaria, viltwerken, emailleren, tafeltennissen handwerken en een naaicursus; op donderdagen: breien poppekleertjes maken, kleien, schil deren, tekenen en handwerken. Vrij dag: pottenbakken en weven. Onderhoud Rijkswegen op Schouwen-Duiveland Op woensdag 5 januari a.s. zal dooi de Rijkswaterstaat in Zeeland te Middelburg worden aanbesteed het onderhouden van Rijksweg 18 en de overige rijkswegen in de dienstkring Zierikzee en de Slaakdam op Sint- Philipsland. Nog een plaatje van de te Zierikzee gehouden geslaagde mosselverkoop- actie ten bate van het C.J.V.-kamp in oprichting. Rond 1 uur ontstond brand in het oude entrepot-dok aan het Kadijks- plein in het oostelijk havengebied. Het duurde ruim drie uur voordat de met groot materieel uitgerukte brandweer het vuur in bedwang had. Drie tussen andere pakhuizen inge bouwde loodsen met speelgoed wa ren toen al geheel uitgebrand. De brandweer bestreed het vuur met tientallen stralen vanaf twee zijden van de gebouwen. De schade was volgens de politie niet te overzien, mede doordat de eigenaar van de speelgoederen op het nachtelijk uur niet was te bereiken. Door een om ongeveer vier uur de ze nacht uitgebroken brand in een pand in de Polanenstraat (centrum van Amsterdam) zijn drie verdiepin gen geheel uitgebrand. Een beneden huis liep grote water- en rookschade op. Van de vier uit hun huizen ver dreven gezinnen zijn elf personen ondergebracht dooi- dc hulpdienst van het rampenfonds. Enkele bewo ners van het uitgebrande pand wa ren niet thuis, zodat niet precies ge zegd kon worden hoeveel mensen gedupeerd zijn. Over de ooi-zaak en omvang van de schade was niets be kend. Scheepvaart Op oudejaarsmiddag arriveerden in de Zierikzeese haven twee sche pen. Het waren de „Corrie" van D. van der Jagt uit Terneuzen (119 ton) en het m.s. „Alfa" van A. Besseling uit Dubbeldam. Beide schepen heb ben ligplaats gekozen aan de steigers van de Vissersdijk. Jaarwisseling verliep vrij rustig Te Zierikzee is de jaarwisseling vrij rustig verlopen. Op het Haven plein waren wel vele tientallen jon gelui, uitgerust met de nodige knal- apparatuur, bijeen, maar aanleiding tot noemenswaardige moeilijkheden heeft dit bepaald niet gegeven. Op het plein werd een vuur gestookt van stroo en een oude bromfiets, maar dat heeft geen gevaar opgele verd. Overigens was er een aantal jongeren dat de nieuwjaarsfik graag wat hoger op wilde zien laaien en daartoe trachtte men enige vaten olie aan te slepen hetgeen echter door tijdig ingrijpen van de in de omliggende straten postende politie kon worden voorkomen. Van vernie lingen, zoals op andere jaren soms het geval was, werd wat Zierikzee betreft geen enkele melding ge maakt. De politie had, om op alles voorbereid te zijn, versterking uit andere plaatsen gekregen. DEN HAAG, 2-1. De Europese Eco nomische Gemeenschap kan in de strijd tegen de milieucrisis pioniers arbeid verrichten door een radikale omwenteling van haar handelsver keer, een wezenlijke omwenteling van haar huidige politiek. Dit zei de vice-voorzitter van de Europese Commissie, ds. S. L. Mansliolt, zon dagavond in het N.O.S.-televisiepro- gramma Panoramiek. Dr. Mansholt pleitte in deze uit zending voor vrije invoer in Europa van produkten, die zonder water- en luchtverontreiniging tot stand zijn gekomen, en voor een extra-zware heffing - dr. Mansholt noemde 80 tot 100 procent - op produkten, die NEW YORK, 3-1. ECn bende van vier a vyf man heeft zondag een overval gepleegd op het deftige 42 verdiepingen tellende Newyorkse ho tel „Pierre". Twee mannen en een „chauffeur" stapten uit een limousine, haalden er koffers uit en belden aan. De portier kreeg te horen dat de heren kamers gereserveerd hadden. De man deed open en werd onmiddellijk in de boeien geslagen. De overvallers haalden nog vier paar handboeien uit hun koffers en Vergadering Oer- Vrouwenvereniging In tegenstelling tot een eerder ge dane mededeling, vergadert de ge reformeerde vrouwenvereniging „De Lampen Brandende" te Zierikzee n i e t op 12 januari, maar op woens dag 5 (vijf) januari in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw St. Do- musstraat. Het onderwerp van deze avond is ook gewijzigd. Door enkele dames wordt ingeleid „Voogdij en adoptie". Iedereen is ook nu weer hartelijk welkom. SCHARENDIJKE Bouw drie viadukten Rijksweg 57 Op dinsdag 25 januari 1972 zal dooi de Rijkswaterstaat te Voorburg wor den aanbesteed het maken in voorge spannen beton van drie viaducten en een brug ten behoeve van de Rijks weg 57 in het gedeelte Scharendijke- Serooskerke (Sch.) met bijkomende werkzaamheden. SCHUDDEBEURS Postbus In verband met het plotseling ver wijderen van een postbus, waarover werd gerept in een recentelijk inge zonden stuk, deelt men ons van P.T. T.-zijde mede dat het hier een geval van vervanging betreft, daar er in de oude bus een gat meer was dan nor maal gebruikelijk. Hij was kapot en er komt een andere. Men wijst er ons echter op dat de hoeveelheid zich doorgaans in deze bus bevindende post, zeer gering is. I El'WF.RK FR K Sneeuwklokje Overal bloeiden, juist nog in het oude jaar, blijkbaar de sneeuwklok jes. Een Nieuwerkerkse melding kwam van de familie L. van Bloois aan de Muyeweg, waar ook zo'n prille lentebode werd gesignaleerd. BRUINISSE Bouw 26 woningen Namens de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee is de bouw van 26 woningen aan de Dok ter De Kockstraat te Bruinisse voor f 800.000 opgedragen aan Fa. Den Hartog N.V. te 's-Gravendeel. NIEUW DELHI. Polen en Bulgarije staan volgens het Indiase persbureau PTI op het punt, handelsakkoorden af te sluiten met Bangla Desj. geen certificaat van zuiverheid be zitten. Voorts bepleitte hij een bun deling van die Europese politici, die als stoottroepers van een nieuwe be wuste welzijnspolitiek een macht in Europa kunnen gaan vormen. „Want zonder machtvorming bereik je niets", zei hij. Letterlijk stelde dr. Mansholt,, als Nederland vandaag- de-dag zou besluiten geen auto's meer te maken of machines voor fa brieken, die water en lucht vervui len, dan gaan we op de fles. Dan kunnen we niet concurreren en dat is nog maar één van de problemen, waarvoor we staan. Er kan alleen in groter verband worden gehandeld, in dit geval in Europees verband". boeiden nog negentien personeels leden en gasten van het hotel, wier monden daarna dichtgepleisterd werden. Vervolgens gingen de ongenode gasten over tot het lucratievere deel van hun „arbeid", namelijk het kra ken van de hotelkluizen. In ruim anderhalf uur tijds braken zij vijftig van de tweehonderd klui zen open. De buit waarmee de overvallers er vandoor zijn gegaan wordt geschat op een half miljoen a ruim een mil joen dollar (ongeveer 1,8 a 4 miljoen gulden). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Op grond van de A.O.W. is vorig jaar f 5,3 miljard aan ouderdomspensioen uitgekeerd, 14 procent meer dan in 1969. De Al gemene Weduwen- en Wezenwet kostte 13 procent meer, namelijk f 77o miljoen. Aan kinderbijslag werd 10 procent meer uitgekeerd: f 2,2 miljard. HENGELO. De politie van Henge lo heeft de 22-jarige W. F. O. uit deze plaats aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van een half pond has jiesj. Hij heeft bekend het laatste half jaar 7 kilo hasjiesj tegen een waarde van 14 a 15 duizend gulden te hebben verkocht aan Nederlanders en Duitsers. De hasjiesj was afkom stig uit Amsterdam. DEN HAAG. Koningin Juliana en koning Boudewijn zullen 17 januari gezamenlijk de nieuwe autosnelweg (E 10) tussen Breda en Antwerpen openstellen voor het verkeer. GROENLO. Bij de Grolseh-brou- werij in Groenlo (Achterhoek) heeft in de oudejaarsnacht een grote brand enkele opslagplaatsen met embalagemateriaal in de as gelegd. Ook gingen loodsen met gloednieuwe machines voor verpakking en verze geling in vlammen op. AMELAND. Op oudejaarsavond is de bungalow van de hotelhouder Cu perus op Ameland tot de grond toe afgebrand. De oorzaak is onbekend. De schade wordt geschat op een hal ve ton. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft nieuwjaarsnacht circa 75 jongelui uit het jongerencentrum „De Hoeksteen" in Amstei'dam-West gehaald, die daar de jaarwisseling had gevierd. Bij de ontruiming moest de politie gebruik maken van de wa penstok. ROTTERDAM. Het college van b. en w. van Rotterdam meent, dat voor de opleiding van het brandweerper soneel te weinig oefenmogelenkheden zijn. Het heeft daarom een voorstel gedaan aan de gemeenteraad voor de bouw van een oefentoren. Daarvoor is een bedrag nodig van f 500.000. UTRECHT. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij tot Bevordering der Genees kunst kan zijn richtlijnen met be trekking tot abrtus provocatus niet veranderen zoals de stuurgroep „Art sen aktie eerbiediging menselijk le ven" heeft gevraagd. DEN HAAG. Traditie-getrouw zal agrarisch Nederland aan de jaarlijkse „Grüne Woche" te West-Berlijn met een inzending van in hoofdzaak le vens- en genotmiddelen deelnemen. De tentoonstelling wordt ditmaal van 28 januari-6 februari a.s. gehouden. STADSKANAAL. Een felle brand heeft een kapschuur van de land bouwer S. H. Weinands in Horsten (gemeente Stadskanaal) geheel ver woest. Een maaibord van een com bine, enige landbouwwagens, klein gereedschap en een partij stro gin gen verloren. Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom b\j uw Nutsspaarbank voor HYPOTHEKEN op aantrekkelijke voorwaarden BROUWERSHAVEN: Markt, donderdags van 9.00- 10.30 uur. Drie jongelui gedood bij verkeersongeval PURMEREND, 2-1. Zaterdagavond omstreeks elf uur is op de Purmer- weg in Purmerend een personenij- auto uit de. bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De drie inzitten den, jongelui uit Purmerend, twee jongens en een meisje, kwamen bij dit ongeluk om het leven. De bestuurder was de 20-jarige J. van de Lusdonk. De andere slachtof fers waren de 18-jarige H. D. Ver schoor en de 17-jarige mej. M. Vas. Schilderij gestolen DEN HAAG, 2-1. Bij de „Seks- Filmclub Internationaal" aan het Noordeinde in Den Haag is in het weekeinde een schilderij gestolen getiteld „De vlucht uit Egypte". Vol gens de eigenaar is het doek, van jen onbekende schilder, f 18.000, waard. Behalve het schilderij wer den bij de filmclub ook sexfilms ge stolen ter waarde van f 6.500, WASHINGTON. 3-1. - President Nixon heeft zondagavond in een tele visie-interview gezegd dat de inten sieve bombardementen op Noord- Vietnam van de afgelopen vijf dagen zo succesvol zijn geweest dat de te rugtrekking van Amerikaanse troe pen mogelijk versneld kan worden. Het huidige tempo van terugtrekking van 22.500 man per maand kan in VENLO. De Venlose recherche heeft de vermoedelijke dader gear resteerd van een bankoverval, die half december is gepleegd op een bij kantoor van de Venlose gemeente- spaarbank. De buit was ongeveer 17 duizend gulden. KAMPEN/LUNTEREN. De jaar wisseling is in Kampen en Lunteren nogal rumoerig verlopen. De politie moest enkele charges verrichten om ernstige vernielingen te voorkomen. Er werden verscheidene processen verbaal opgemaakt. Er vielen geen gewonden. EINDHOVEN. In Eindhoven is in een half uur een woonhuis geheel uitgebrand. De bewoners waren af wezig: zij zijn met een caravan op trektocht. De Eindhovense brand weer die het vuur bestreed tast om trent de oorzaak in het duister. De schade is nog onbekend. HAARLEM. De Haarlemse compo nist Jan Mul is op 60-jarige leeftijd onverwacht overleden. De heer Mul genoot bekendheid als componist van kerkmuziek, terwijl hij ook de mu ziek voor een groot aantal Neder landse films op zijn naam heeft staan. BREDA. In 1971 zijn tot nu toe niet minder dan 116 geld instituten (ban ken, postkantoren, grenswisselkanto ren) en -transporten overvallen. De 274 overvallers gingen er met een buit van in totaal f 1.322.220 van door. De recherche wist 74 daders aan te houden en er werden 45 over vallen opgelost. Het oplossingsper centage bleef aan de lage kant, na melijk 38,7 procent. HEERENVEEN. De slogan „Goed dat er politie is" heeft tijdens de ou- dejaarsviering in geheel Friesland een gcede weerklank gevonden. Op veel plaatsen deden zich moeilijkhe den voor, maar mannen van de rijks- als de gemeentepolitie konden door veel praten voorkomen, dat zich excessen voordeden. ZWOLLE. De 47-jarige D. J. Schoenmaker uit Nieuwleusen (Ov.). is bij een verkeersongeluk in zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij reed op een bromfiets waarvan volgens de politie het achterlicht niet brandde, toen hij door een per sonenauto van achteren werd aange reden. Hij overleed ter plaatse. Amsterdam had rustige jaarwisseling AMSTERDAM, 1-1. Do jaarwisse ling in Amsterdam is dit keer vol gens de politie vrij rustig verlopen. Er moest enkele keren worden opge treden bij vechtpartijtjes en straat- brandjes. In een paar gevallen sneed men de blusslangen van de brand weer door. In de „Pijp' en in noord was het het rumoerigst. Echter na een paar uur was de rust in de stad volledig teruggekeerd, na een aan zienlijk langer durend en luider klinkend vuurwerk dan vorig jaar. ieder geval worden gehandhaafd, maar mogelijk zou hij later deze maand een opvoering van het tempo bekendmaken. De ruim 1000 bombardementsvluch- tcn - de zwaarste luchtaanvallen die onder de regering-Nixon zijn uitge voerd - waren volgens de Ameri kaanse president nodig omdat de Noordvietnamezen Amerikaanse ver kenningsvliegtuigen beschoten en dc infiltraties hadden opgevoerd. Het resultaat van de bombardementen noemde Nixon ..zeer doelmatig" DE BILT, 1-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen jaar 1971 moet tot de droge jaren worden gerekend, gemiddeld is in ons land nog geen 590 millimeter neerslag gemeten te gen 742 mm normaal. Vooral in Overijssel was het droog, in Noord- Brabant is nog de meeste neerslag gevallen. Het was het droogste jaar sedert 1959 toen gemiddeld 536 mm neerslag werd gemeten. De natste maand was juni, de droogste maand was april. Gok was het jaar gemiddeld een weinig aan de warme kant hoewel de nachten gemiddeld een weinig te koud waren. Het was het warmste jaar sedert 1967. In De Bilt werden dertien zomerse dagen en 66 vorstda- dagen opgetekend tegen respectieve lijk 21 en 70 normaal. De koudste maand was januari, de warmste juli. De zon heeft over het algemeen een weinig meer geschenen dan ge middeld mocht worden verwacht, vooral in het zuiden van het land was dat het geval. Gemiddeld werd 1595 uur zon geregistreerd tegen 1570 uur normaal. De zonnigste maand was juli, december was de somberste maand. Grote schade hij brand in Maastricht MAASTRICHT, 2-1. Zondagavond is brand ontstaan in een confectiebe drijf aan de St. Gerardusweg te Maastricht. De politie acht het niet uitgesloten dat er sprake is van brandstichting. Een grote hoeveel heid kleding - hoofdzakelijk heren- costuums - ging verloren. De schade is aanzienlijk, zeker 2l/z miljoen gul den. Ook vorig jaar was er een brand in het bedrijf die vermoedelijk is aangestoken. Vuurwerk zet boerderij in lichterlaaie WAARDENBURG, 31-12. Door hol afsteken van vuurwerk is op oude jaarsavond een gehele boerderij tc Waardenburg (Gelderland) in de as gelegd. Een 16-jarige jongen stak een rotje aan en gooide deze op het rie ten dak van de boerderij, die - mede door de harde wind - prompt vlam vatte. Het vee kon nog gered worden maar de inboedel ging verloren. Oogletsel door verlaat vuurwerk DEN HAAG, 2-1. Op het terrein van FC Den Haag heeft dc 14-jarige Erik van Driel uit Den Haag zondag middag ernstig ooglctsel opgelopen tengevolge van een rotje dat was afgestoken door de 18-jarige los- werkman R. D. De jongen is naar het oogziekenhuis vervoerd. r i Haar kort - «cld kort t 5 MEDELLIN1-1. Hippies die in f de Columbiaanse stad Model- f f Mn hun haar kort laten knip- f pen, krijgen ruim acht gulden f toe. Deze beloning is hun in J f het vooruitzicht gesteld door f de miljonair Mario Castro, die J f een speciale regeling heeft ge- J f troffen met vier kappers. De f eerste dag maakten twintig J jongelui van het aanbod ge- 5 J bruik. J (Foto: Joh. D. C. Berrevoets).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 3