AGENDA MINISTER-PRESIDENT HERDACHT MR. J. M. L. T. CALS „Dieptepunt recessie nog niet in 1972" o.mdag 4 januari De P.T.T. verwacht in 1972 aanmerkelijk hogere winsten Hoe in toekomst met verwaterplaatsen in de Oosterschelde Zware Amerikaanse luchtaanvallen op Ho Tsji-Minh-route in Laos Driehonderd ldnderen ontsnapt aan bomaanslag Het dragen van een helm Medisch team vertrok naar Bangla Desli PRINS CL/VUS OVER ONTWIKKELINGSSAMENWERKING DEN HAAG, 31-12. - Minister-president mr. B, W. Biesheuvel heeft vrijdagmorgen via de radio een rede uitgsproken ter nagedachtenis van mr. Cals. Hij zei onder meer het volgende: „Namens de regering wil ik enkele woorden tot u spreken ter nagedach tenis van de minister van staat, mr. Joseph Cals. plaats uit naar mevrouw Cals en haar gezin. Wat zullen z(j deze goede huisvader missen. Ik besel' hoe on toereikend mijn woorden z(jn om hun leed te verzachten. liet is mijn Myn gedachten gaan in de eerste bede, dat God mevrouw Cals en haar kinderen zyn troost zal schenken die een mens niet vermag te geven. Ik hoop dat ons diep menselijk medele ven een bijdrage mag zijn in de troost die wij dit gezin toewensen. „Wij kunnen ons moeilijk voorstel len dat de heer Cals niet meer leeft. Hij was immers een en al leven, een en al dynamiek en werkkracht. Met bruisende energie vatte hij de meest uiteenlopende taken aan. Waaronder: bestuurder in het jeugdwerk, voor zitter van de raad voor de kunst, re geringscommissaris voor de wereld tentoonstelling te Osaka, curator van de Rijksuniversiteit te Groningen, voorzitter van de hartstichting, voor zitter van de staatscommissie voor herziening van de grond- en kieswet, parlementariër, staatssecretaris, mi nister en minister-president." Mr. J. M. L. T. Cals, oud-minister president, minister van staat, katho liek politicus, overleed 57 jaar oud, in het ziekenhuis Joannes de Deo in Den Haag. Zijn werk DEN HAAG, 3-1. De tijd lykt niet ver meer, dat de P.T.T. enige ver dergaande eisen zat moeten gaan stellen aan de standaardisatie van formaten en adressering van brief post. Een gevolg van deze standaar disatie kan wellicht zijn, dat de ta rieven kunnen worden verlaagd of tariefverhogingen achterwege kun nen blijvenè Dit deelde de heer H. Reinhoud, directeur-generaal van de P.T.T., heden (maandag) mee in zijn Nederlander is automens DEN HAAG, 1-1. De Nederlan der maakt een veel drukker gebruik van zijn auto dan de meeste andere Europeanen. Hij rijdt er meer en soms zelfs aanzienlijk meer mee dan de inwoners van de grote Euro pese lauden, zo blijkt uit een vergelijkend overzicht, dat de Esso Duitsland heeft samenge steld. In dit overzicht worden de automobilisten van Enge land, Frankrijk, Duitsland, Ita lië en Zweden met elkaar ver geleken en van deze Europe anen leggen de Fransen gemid deld het minst en de Neder landse autobezitters gemiddeld het meeste aantal kilometers per jaar af. nieuwjaarsrede die hy in Den Haag heeft gehouden. De P.T.T. heeft over 1971 een to tale winst geboekt van 95 miljoen gulden tegen 153 miljoen gulden in 1970. In 1972 zal de winst echter aanmerkelijk hoger zijn dan in 1971, zo vervolgde de heer Reinoud. Hij memoreerde, dat in de staatsrechte lijke begroting van de P.T.T. de winst voor 1972 is geraamd op 500 miljoen gulden, waardoor de ren tabiliteit zou uitkomen op ruim 8 Wij zullen ons uiterste best doen, zei de heer Reinoud, hiervan zoveel mo gelijk te realiseren, maar gezien de ontwikkeling van kosten en opbreng sten zal dat geen eenvoudige zaak zijn. Rentabiliteit Als de rentabiliteit weer 8 be reikt, is zij terug tot het niveau van 1969. In 1970 was de rentabiliteit ge daald tot 4,7 °/o, in 1971 daalde zij verder tot 3,5 De loon- en prijs stijgingen deden in 1971 de lasten stijgen met ongeveer 270 miljoen gulden of met 11 °/o (1070 9 De totale omzet van de P.T.T., exclusief de Rijkspostspaarbank, ging van ruim 2.300 miljoen gulden omhoog tot bijna 2.700 miljoen gulden in 1971. De arbeidsproduktiviteit kon in 1971 met 6 °/u worden verbeterd (met 4,8 "/o in 1970). Alle onderdelen en dienstverlenin gen van het P.T.T.-bedrUf zyn in „Zevibel" hield enquête MIDDELBURG. 1-1. IIcl bestuur van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse VisscrUbcIangen „Ze vibel" deed ons het onderstaande toekomen. In verband met het verlies van mosselgronden in het verleden in Zeeland, waaronder onder meer de Zandkreek en de Eendracht, is na de recente afsluiting van de Grevelin- en het zwaartepunt der mosselcul tuur noodgedwongen komen te lig gen in de Waddenzee. De vermoede lijke afsluiting van de Oosterschelde zal zeer waarschijnlijk de gehele mosselcultuur doen verplaatsen naar de Waddenzee, welks hydrobiolo- gisch klimaat evenzeer geschikt is voor het kweken van mosselen als de wateren in Zeeland. De verplaat sing der mosselcultuur doet de vraag opwerpen of al dan niet de mos- sclverwaterplaatsen naar Noord-Ne derland verplaatst moeten worden. Om op deze vraag een antwoord te kunnen geven, heeft de vereniging „Zevibel" een enquete georganiseerd. Uit deze enquete is gebleken, dat 70 procent der mosselkwekers ook na afsluiting der Oosterschelde de ver waterplaatsen in Zeeland wenst te behouden, hetgeen inhoudt, dat er dan kunstmatige mossclverwatcr- plaatsen dienen te worden gecreëerd, aangezien by afsluiting der Ooster schelde het verwateren der mosselen op normale wyze niet meer mogelyk zal zyn. Dertig procent der mosselkwekers sprak zich uit voor aanleg der ver waterplaatsen in Noord Nederland. De enquete onder de mosselhande laars gaf te zien, dat 90 procent van hen voor handhaving der verwater plaatsen in Zeeland was, terwijl 10 procent aan vestiging in het Noorden des lands de voorkeur gaf. Aan de uitslag dezer enquete ver bindt Zevibel de conclusie dat ook indien de Oosterschelde wordt afge sloten en het kweken van mosselen wellicht geheel in de Waddenzee ge concentreerd zal zijn, de mogelijk heid van aanleg van kunstmatige verwaterplaatsen in het zuidwesten van Nederland in studie dient geno men te worden, gezien de duidelijke uitspraak van het bedrijfsleven, dat het verwateren van mosselen in Zee land behouden wil zien. Compartimenten Interessant in dit verband, is het HILVERSUM, 3-1. - De president van de Nederlandse Bank, prol'. Zyl- stra, betwyfelt of de economische recessie - die hy duidelijk signaleert - al in 1972 een dieptepunt zal be reiken. In een t.v.-vraaggesprek voor de K.R.O. zei de heer Zijlstra zondag avond, dat wij door een zeer diep dal zullen moeten gaan en dat de recessie harder zal zijn dan in 1966. Ingaande op een vraag over de sa menhang tussen economische groei, verdere kapitaalsinvestering en mi lieubescherming, zei prof. Zijlstra te menen dat kapitaalsinvesteringen no dig zullen zijn, onder meer ten be hoeve van de bestrijding van de ver ontreiniging van het milieu. Hij vond dat de overheid stellig het bedrijfs leven de verplichting kan opleggen voorzieningen te treffen tegen ver vuiling door de bedrijven. Hij zag hier een analogie met de wetgeving die destijds de kinderarbeid onmo gelijk maakte. Hij was zich ervan bewust dat dit geld zal kosten, maar prol'. Zijlstra wilde het probleem van de milieuvervuiling, als structureel probleem, los zien van de teruglo pende conjunctuur van dit moment. De oorlog in Indo-China Mr. Cals, ontwerper van de Mam moetwet, maakte in 1948 op 34jarige leeftijd zijn entree in de landelijke politiek. Hij werd gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Twee jaar later volgde benoeming tot staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen. Op 2 september 1952 beëdigde de koningin mr. Cals als minister van onderwijs in het derde kabinet- Drees. Hij bleef op onderwijs in de daarop volgende kabinetten Beel en De Quay - tot september 1963, maar maakte geen deel uit van het kabinet-Marijnen, dat bijna twee jaar later viel op onderlinge onenig heid over de omroepproblematiek. Mr. Cals werd in april 1965 minis ter-president in het door hem gefor meerde kabinet Cals-Vondeling dat steunde op KVP, PvdA en ARP. Anderhalf jaar later in „de nacht van Schmelzer" kwam een einde aan deze „Rooms-rode" samenwerking. Het kabinet vond een motie van KVP-fraktieleider Schmelzer over het financiële beleid verdedigd door minster van financiën Vondeling (PvdA) niet aanvaardbaar. Slechts vier KVP-ers bleven achter de rege ring staan. De andere 39 stemden met o.m. de WD, de CHU tegen het beleid Cals-Vondeling. De „nacht van Schmelzer' leidde tot een afsplitsing van de groep -Aarden in de KVP en - later - de oprichting van de politieke partij ra- dikalen. De heer Cals - een voorstander van samenwerking met de PvdA - sloot zich niet bij de PPR aan. 1971 weer sterk gegroeid, zij het dat de laatste maanden een vertraging in de groei duidelijk waarneembaar is. In volume gemeten steeg de brie venpost met 4 °/o. Het aantal reke ningen by de postcheuc- en giro dienst zowel als het aantal over schrijvingen ging met 32 omhoog. Het aantal aansluitingen bij de te lefonie steeg met 10 °/o, het aantal binnenlandse gesprekken met ruim 5 °/o, het aantal buitenlandse ge sprekken met meer dan 20 Hand afgerukt door zelfgemaakt vuurwerk EINDHOVEN, 2-1. De hand van de 25-jarige elektricien A. B. uit Eind hoven werd afgerukt toen hij bezig was met een stuk zelfgemaakt vuur werk. Een familielid van hem mejuf frouw J. van de S., werd ernstig aan een voet gewond, twee kinderen lie pen beenwonden op, een tuinmuur tje, enkele deuren en verscheidene ruiten zijn gesneuveld. De man had met gebruikmaking van een gaspijp een stuk vuurwerk geconstrueerd dat hij op elektrische wijze in een voortuintje tot ontbran ding wilde brengen. Dit mislukte. Toen hij de pijp weer in de hand nam, ontplofte het ding toch nog. bijhet Ministerie van Verkeer en Waterstaat in studie zijnde plan be treffende verdeling der Oosterschel de in compartimenten, na eventuele afsluiting, waarbij vermoedelijk één compartiment zilt zou blijven. Indien dit studie-plan gerealiseerd zou wor den, is het misschien ook mogelijk een deel der mosselcultuur in Zee land te behouden, terwijl ook ver plaatsing van de mosselverwater- plaatsen van Yerseke naar het zilte compartiment der Afcsloten Ooster schelde mogelijk zou zijn door daar de kunstmatige mossel verwater- plnatsen te vestigen. Het hoeft overigens geen betoog, dat een open Oosterschelde voor mossel kwekers en handelaars ideaal is en de bestaande situatie zou doen voortbestaan, ook wat de verwater plaatsen betreft. Wat de enquete be treft, zijn we echter uitgegaan van ene gesloten Oosterschelde met een geperforeerde dam, om op het ergste voorbereid te zijn en door deze vroegtijdige enquete de bevoegde in stanties voldoende tijd te geven om, indien ze daartoe bereid zijn, de mo gelijkheid van door het bedrijfsle ven gewenste kunstmatige mossel- verwaterplaatsen in Zeeland tijdig te onderzoeken. SAIGON, 2-1. De Amerikaanse luchtmacht heeft het nieuw jaarsbe stand in Zuid-Vietnam benut voor de zwaarste luchtaanvallen sinds maan den op de Ho Tsji-Minh-route in Laos. Inmiddels begon in Zuid-Viet nam voor de slinkende Amerikaanse strijdkrachten het twaalfde oorlogs jaar in bijna volledige rust. Het Amerikaanse opperbevel in Saigon berichtte zondag dat het be stand van vierentwintig uur slechts driemaal door de tegenstander was geschonden. De Zuidvietnamezen zeggen dat de Vietcong het bestand 31 maal schond even vauk als het kerstbestand. Daarbij zijn 30 Zuidvietnamese sol daten en burgers gedood en 31 ge wond. De Zuidvietnamezen en Amerika nen beëindigden hun 24 uursbestand zaterdag, de tegenstanders zouden zondagmiddag de strijd hervatten. LONDEN, 31-12. Driehonderd schoolkinderen zijn vrijdag op het nippertje aan een bomaanslag ont komen. Zij zaten in een bioscoop in Belfast, toen achter het theater, op de parkeerplaats van een hotel, een auto met vijftig kilo springstof werd ontdekt. Nauwelijks was de bioscoop ont ruimd of de bom ontplofte. Aan en in het theater en in de omgeving is veel schade aangericht. Zeven voor bijgangers werden licht gewond. De aanslag was bedoeld tegen het hotel. Ook daar wist iedereen zich in veiligheid te stellen. Dompteuse licht gewond door leeuw MALAGA, 2-1. De Nederlandse leeuwentemster Barbara Vos (33) is op nieuwjaarsdag in Malaga, Spanje, aangevallen door een van de leeuwen van het Russische circus, waarbij zij aan de rechter arm licht werd ge wond. Dit gebeurde toen zij zich ge reed maakte haar dressuurnummer te beginnen. In het ziekenhuis werd geconsta teerd, dat zij een verwonding aan de elleboog had opgelopen. Daar deze niet ernstig was, mocht zij naar het circus terugkeren, waar zij haar werk inmiddels hervat heeft. DEN HAAG. 3-12. Men blijkt niet algemen op de hoogte te zijn van de datum waaop bestuurders en passa giers van tweewielige motorrytuigen verplicht zijn een helm te dragen. Daarom in het kort nog even deze samenvatting van feiten: Met ingang van 1 juni 1972 zijn bestuurders van motoren en scoo ters en hun passagiers verplicht een goed passende helm te dragen. Met ingang van een nader te be palen tijdstip zullen deze helmen moeten behoren tot een door de minister van Verkeer en Water staat goedgekeurde soort, wat blijkt uit een bepaald keurmerk, dat binnen in de helm is ge naaid. Het ligt in de bedoeling dat ook helmen die het keuringsmerk van het K.N.M.V. (Kon. Ned. Mo torrijders Vereniging) dragen, of het keuringsmerk van het Rai- T.N.O., dan wel het Ï.W.-T.N.O. geaccepteerd zullen worden. Het zelfde geldt voor helmen die dooi de Belgische overheid zijn goed gekeurd. Met ingang van een nader te be palen tijdstip zal eveneens voor berijdei-9 van bromfietsen en hun passagiers het dragen van een helm verplicht worden gesteld, vooruitlopend op deze verplich ting. zal het dragen van een helm, die door T.N.O. is goedgekeurd, worden gestimuleerd. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon hebben zwa re strategische bommenwerpers van het type B-52 in Laos de Ho Tsji- Minh-wegen in elf golven aangeval len en totaal bijna 1000 ton bommen gegooid. Tegelijkertijd voerden jachtbommenwerpers duikaanvallen uit op Noordvietnamese vrachtauto's en opslagplaatsen. Moeder en twee kinderen bij liotsing omgekomen HOENSBROEK, 31-12. Op de rijks- weg Geleen-Heerlen, op het twee- baans gedeelte onder de gemeente Hoensbroek, is de 35-jarige mevrouw Maas-van der Linden uit Voerendaal met de door haar bestuurde auto, waarin ook haar vier kinderen zaten, in frontale botsing gekomen met een vrachtauto. Zij en twee van haar dochtertjes, van resp. 7 en 4 jaar, overleden kort na aankomst in het ziekenhuis te Heerlen. De twee an dere kinderen, een jongetje van 10 jaar en een meisje van 2V2 jaar, wer den zeer ernstig gewond. Dode hij vechtpartij DEN HAAG, 3-1. Bij een vecht partij in Den Haag is de 25-jarige verkoper C. S. Karreman uit Den Haag zondagavond zo ernstig ver wond dat hij kort daarop in het zie kenhuis Westeinde overleed. De man was met een scherp voorwerp in de linkerborst gestoken. De moeilijkheden onstonden in een dansschool aan de Varkensmarkt, waarna de ruzie op straat werd uit gevochten. De dader is nog niet be kend. Brand in ziekenhuis TERREBONNE, 1-1. Bij éen brand in een Canadees ziekenhuis zijn vrij dag acht bejaarde patiënten om het leven gekomen en 28 gewond. Het gebouw, in Terrebonne ten noorden van Montreal, werd volledig ver woest. Spanjaard aangebonden na steekpartij op zee AMSTERDAM, 1-1. De 20-jarige matroos E. A. P.-A. uit Vigo (Spanje) is nieuwjaarsmorgen door de politie uit IJmuiden van de Nederlandse Shell-tanker „Kalydon" gehaald en gearresteerd op verdenking van het toebrengen van vijf messteken op de 26-jarige tweede machinist Eric Kreune uit Gouda. De aanleiding tot de steekpartij was de poging tot aanranding zater dagochtend rond vier uur door de Spanjaard van de vrouw van de ma chinist. De vrouw, de 25-jarige Paula Kreune-Smid, werd door de Span jaard bij de aanrandingspogingen met een mes aan beide handen ge wond. Zij ligt met haar man, die za terdagmiddag is geopereerd, in het Zeeweg-ziekenhuis in IJmuiden. De machinist was zaterdagavond buiten levensgevaar. De Spanjaard is over gedragen aan de rechrechegrocp van de rijkspolitie te water in Amster dam. Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen. R.K.-centrum, 7.30 uur, afdeling U.V.V. Woensdag 5 januari Zierikzee Ger. Verenigingsgebouw, 8.00 uur, vergadering Ger. Vrouwenvereni ging. Donderdag 6 januari Zierikzee Huishoudschool, 2-4 'uur, spreekuren consumenten vooil j cb 1 i ng. Vrijdag 7 januari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta Foto. Dinsdag 11 januari Zierikzee 's Landskamer, 3 uur n.m., vergader ring Waterschap. Sch.-Duiveland. Dreischor De Drie Schorren, 7.30 uur, vergade ring Z.L.M.-at'deling. Woensdag 12 januari Zierikzee 'Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 13 januari Concertzaal, (Z.V.U.). De Jasperina show, BENZINE 5,3 CENT DUURDER DEN HAAG, 31-12. De prijs van de super en normale autobenzine aan de pomp is met ingang van za terdag 1 januari verhoogd met 5,3 cent per liter. Dit is een gevolg van de verhoging van de bcnzine-aecijns en de wiebeltax, aldus delen de ge zamenlijke oliemaatschappijen mede. Prins Bernhard waarschuwt voor ramp MORGES, (Zwitserland), 2-1. Prins Bernhard heeft zondag gewaar schuwd dat de wereld op een ramp aanstuurt tenzij een halt wordt toe geroepen aan de razende „vernieti ging, degradatie en vervuiling van de natuurlijke omgeving". In een nieuwjaarsboodschap, uit gegeven door het hoofdkwartier van het Wereldnatuurfonds waarvan de prins voorzitter is, roept hij op tot steun aan de conferentie van de Verenigde Naties over hel leefmi lieu die in juni in Stockholm wordt gehouden. De wereld gaat 1972 binnen met een steeds grotere last aan mensen- lijke passagiers hetgeen een immer toenemende aanslag op de natuur lijke hulpbronnen nodig maakt, al dus de prins volgens wie „1972 ons de gelegenheid biedt een koers te veranderen welke schijnt af te gaan op rampspoed". Universele klokpauze LONDEN, 1-1. Bij het ingaan van het nieuwe jaar zijn te middernacht de standaard- klokken in de wereld, waar onder de Londense Big Ben, ongeveer een tiende seconde stilgezet. Deze unwersele pau ze berustte op de overschake ling door ui et en schappelijke in stellingen over dc gehele ive- reld op de „internationale atoomtijd", die wordt aange geven door atoomklokken die zo nauxvkeurig werden dut ze na 150.000 jaar nog tot op de seconde correct de tijd aange zien. SCHIPHOL, 1-1. Onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis is zaterdagmiddag, een vast medisch team van het Leidse Academisch zie- kenhuis naar Bangla Dcsh vertrok ken om daar operaties te verrichten op slachtoffers van dc oorlog. Het team bestaat uit twee chirur gen uit Leiden, prof. dr. M. Vink, en de arts F. R. Hohmann, die bij hun werk zullen worden geassisteerd door de anesthesist L. van den Berg en dc operatiezuster mej. D. Stolker. Aan dit Leidse team heeft het Rode Kruis twee verpleegsters toegevoegd, nl. majoor Eva den Hartog van hot Leger des Heils uil Alphen aan do Rijn en de benjamin van het gezel schap de 23-jarige verpleegster A. Feenslra uil Haaksbergen. Dit zestal zal volgens de thans bestaande plan nen twee maanden „ergens in Bangla Desh" gaan werken. Waar dat pre cies zal zijn wordt pas in Dacca be slist. Het groepje vertrok op de mid dag van nieuwjaarsdag mot een vol ledige uitrusting, geleend van het ministerie van defensie, in een DC-8 van Martinair van Schiphol naar Calcutta om van daaruit in een Rode Kruis-toestel door te vliegen naar Dacca, de hoofdstad van het voorma lige Oost-Pakistan. HILVERSUM, 1-1. „Zowel bij de enkeling als by de natie bestaat zeer zeker nationaal egoïsme ten aanzien van de ontwikkelingssamwerking", aldus prins Claus, als voorzitter van de Nationale Commissie Ontwikkc- lingstrategic 1970-1986 in dc NOS- radiorubriek „Blik op de Wereld". „Wij moeten proberen dit egoïsme te voorkomen, omdat dit au fond iets is, dat voor de toekomst geen per spectief geeft. Wij kunnen alleen maar een toekomstperspectief op bouwen, als wij beseffen dat wij het alleen maar samen kunnen doen: dc rijke en de arme landen samen", vindt prins Claus, „Wij kunnen ook met onze wel vaart niet vooruitgaan, als wij in hel hele economische proces ook de arme landen niet veel meer betrokken. .Te kunt zelfs zo redeneren, dat het voor ons ook materieel gunstig zou zijn voor de toekomst als wij nu de pro blemen van de ontwikkelingslanden minder vanuit ons tegenwoordig be lang bekijken, maar meer vanuil ons belang over 20 bf 30 jaar". De prins wees in dit verband op dc waarde van het feit om ook de jeugd in de problematiek van de ontwik kelingssamenwerking te betrekken. „Daarmee kunnen we niet vroeg ge noog beginnen", vond hij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1972 | | pagina 2