«winteRS van toen Onafhankelijkheidsfeest gevierd in 1922 M VIER JAARGETIJDEN Schouwen-Duiveland in 1971 ZIEKIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrtfdag 31 december 1971 Nr. 21006 Niet louter juichtonen over Schouwen-Duiveland op deze dag, zij het dat stad en regio toch nog op redelijk bevredigende wijze door het moeilijke jaar 1971 zijn heengekomen. Op andere jaren konden verschillende bedenkelijke aantekeningen echter voor een deel achterwege blijven. Thans moet men ze aanbrengen om het beeld te schetsen van de situatie bij het afscheid van het oude en liet begin van het nieuwe jaar. Met de landbouw is het nog lang geen veilige zaak. Een voor aanstaand landbouwer heeft nog deze maand op een vergadering een beetje mismoedig gezegd: „op het land kun je niet veel meer ver dienen". Schouwen-Duiveland ech ter is nog grotendeels agrarisch getekend en dan komt tegenslag in deze sector wel flink aan. De wat trieste tegenstelling: overvloedige oogst en slechte prij zen is er in het verleden al meer geweest. Er is ook nu weer sprake van en vooral de spekulatieve ge wassen - aardappelen en uien - zijn hard tegengevallen: „Zuinig heid en wijs beleid" zullen nodig zijn om in de landbouw - we ge bruiken het beeld hier gemakkelijk - „het huisje bij het schuurtje" te houden. In de fruitteelt zijn er wellicht symptomen, dat het allerergste voorbij is, gelet op wat steviger prijzen later in de afzetperiode, maar liet is toch de vraag of dit het jaar van de gebleven kwekers zal kunnen goed maken. In tegenstelling hiermede staat de veeteelt waarbij de omstandig heden gunstiger waren en menige ex-veeboer, die zijn bedrijf likwi- deerde, zal - als zijn persoonlijke omstandigheden er tenminste naar zijn - met enige spijt aan zijn des tijds genomen besluit hebben ge dacht. Nog merkwaardiger in deze tijd van neergang is het „herstel van het ei". In het verleden zaten de pluimveehouders zo spreek woordelijk in de foute hoek, dat de verbetering in deze sector niet onvermeld mag blijven. Gunstig was ook het toerisme, mateloos bevorderd door één van de droogste jaren van de eeuw. annex een warme zomer, die het buitenleven niet weinig stimuleer de. Hetzelfde toerisme brengt ech ter ook hier zijn problemen mee: snelle slijtage van de wegen, wa ter- en milieuverontreiniging, zor gen om het behoud van de natuur gebieden. die steeds meer in druk ker wordende lokaties komen te liggen. Een min-punt helaas voor - met name - de Bruimsser schelpdieren - visserij, niet weinig benadeeld door sluiting van het Brouwersha- vense Gat, op zich één der opmer kelijkste gebeurtenissen van het jaar. „Bru" poogde nog wel dapper aan de levering te komen, maar moest het verliezen van anderen, die nog niet onmiddellijk met het tere probleem van de afsnijding werden geeon fronteerd Er is dus wel bet een en ander aan de hand op Schouwen-Duive land, al staan er ook grote 1971- winstpunten tegenover. Er is druk aan de infrastruktuur gesleuteld en dat bleef niet zonder resultaat: scholen, vakantiehuizen, wonin gen, rusthuizen, postkantoren en een bijna voltooid projekt van al lure: een zwembad/sporthal-com- binatie. Niet onbelangrijk voor een streek, waar men zich ooit mas saler zal vestigen en die dus ook in dit opzicht werfkracht moet hebben. Een roep om minstens meer or ganisatorische eenheid en grotere en hechtere samenwerkingsverban den werd ook vernomen. Gezien in het licht van bedoelde en te verwachten ontwikkelingen is dit ook wel broodnodig. Moge 1972 - het kan op deze plaats niet meer dan een wens zijn - getuige zijn van een zowel geestelijke als materiële bloei en moge niet versagen de wil, ook bij tegenwind, een rechte koers te houden. Het meest opmerkelijke van 1971 is geweest dat na een lange reeks van natte jaren, dit jaar over heel Ne derland gemiddeld 137 mm minder neerslag is gevallen dan normaal. In De Bilt was dit zelfs 185 mm minder. Hierdoor is 1971 toegevoegd aan de groep vijf droogste jaren die tot nu toe in deze eeuw zijn waargenomen. Eindelijk weer eens een zonnig jaar met 51 meer zon-uren dan normaal in De Bilt gemeten. Verleden jaar hadden wij 85 uur beneden het ge middelde. Vreemd wintertje Het was een vreemd wintertje, zoals uit de volgende details blijkt. Een nieuw record kon in de annalen van De Bilt worden opgetekend: 16 sep tember eerste vorstdag en wel 4 graden in Winterswijk. Het noorden werd verrast met een witte Kerst, dat gevolgd werd door een vorstpe riode. die in de Nieuwjaarsnacht met 21 graden C. te Eelde een diepte punt bereikte. Dit was de koudste jaarwisseling sinds 1923. De maand maart maakte een bar koude entree. Op 7 maart vroor het in Wageningen bijna 19 graden. Hoe wel de vorst na de achtste weinig meer te betekenen had, werd het toch een veel te koude maand maart. Veel zon-uren De zomer, die in 1970 zo bijzonder zonnig en warm met juni op gang kwam, kreeg nu een juni die bij zonder koud en onaangenaam bleef, tot verdriet van vele vroege vakan tiegangers. Vooral de periode van 11 tot 20 juni was veel te koud. Op 15 juni werd in De Bilt een maximum van 9.9 graden C. gemeten. Dat is na 2 juni 1953 de koudste junidag van deze eeuw. Juli ging het wat beter doen. Een record sterk hoge- drukgebied van 775 mm op 7 juli, was hier mede de oorzaak van. De Bilt werd dit jaar verblijd met 249 zon-uren, tegen normaal 199. Gouden herfst Over de herfst dit jaar niets dan goeds. Evenals juli scheen ook sep tember naar een droogterecord te streven. Op de 25ste viel de eerste regenbui. De temperatuur was ech ter niet zo daverend. De grootste af wijking was de record vroege vorst- datum, namelijk 4 graden vorst in Winterswijk. Voor het eerst weer waargenomen sinds 120 jaar. Oktober sprong er uit door de zeer vele mooie zachte herfstdagen, met slechts op 8 a 9 dagen wat neerslag, normaal is dit 20 dagen. Hoe in 1972? Een besneeuwd Serooskerke in 1905. Het plaatje heeft al eerder in do kolommen gestaanmaar past zo volmaakt in deze serie van witte drie", dat de doublure bij voorbaat ge-cxcuserrd lijkt. Een verstild winters Schouws dorps gezichtdestijds met de platcncamera scherp geschoten. Men denkt bijna aan een schilderij, van een copyistdie minutieus schilderde naar de natuurmaar in zijn weer gave toch ren mysterieus clement invoegde. Het is maar een vergelijking, want dc plaat is gewoon een prentbrief kaart. 7ij het een die sterke gevoelens oproept aan al die achterliggende winterseizoenen; de ongrijpbaar vele. Sneeuw heeft altijd tot de romantische verbeelding van de mensen en zeker van de fotografen gesprokenal is het witte wintergoedje" wellicht evenveel verwenst als gepre zen. Een plaatje hier uit de meeuwrijke winter van 1910: de Touwbaan te Zierikzee, een bijzonder fraai prentje met links de berm flankerende, witbepoederde bomen en rechts clc flank van hei Slingerbos in zijn toenmalige vorm. Links trouwens als enig gebouw de toenmalige woning van notaris Korteweg, thans pastorie der Hervormde Gemeen te. Het plaatje weerspiegelt niet de hardheidmaar de innigheid van de winter. Een besneeuwde Zierikzeese laan met een eenzame, in het zwart geklede, wandelaar. Het spreekt tot de verbeelding op de laatste dag van alweer een jaar. Van niet minder kwaliteit is het wlntergezicht van de Markt te Oosterland. De foto is hoogstwaarschijnlijk in dezelfde winter genomen, als de bovenste plaat. Midden op de achtergrond het toenmalige Dorpshuis, dat helaas nog maar kort geleden is afgebroken. Men ziet op deze foto wat er mee teloor is gegaan Door zijn zwart-wit-tekening en zijn prachtige grijs-nuan cering, heeft deze prentbriefkaart zich geschaard onder de gelukte toppersvan de toenmalige platcncamera. Dc jongen met „broertje" in dc slede, is een juweel van een voorgrondbreker; hel geheel herinnert aan een schilderij van de Vlaamse primitieven. Nog eens: het spreekt tot dc verbeelding op de laatste dag van alweer-een jaar. ZIERIKZEE, 30-12. In 1922 vierde Schouwen-Duiveland het 350-jarig onafhankelükheidsfeest. In dit op zicht mag men er - straks het nieu we jaar ingaande - vijftig bijtellen en is 1972 het jaar van de 400-jarige vaderlandse onafhankelijkheid; 1572- 1922-1972. Het is wel zeer de vraag of er het komend jaar „zoveel aangedaan" zal worden, als in het feestelijk 1922, toen ook op Schouwen-Duiveland alle remmen werden losgegooid. Het feest werd in de maand juni gevierd en Zierikzee zag een prachtige his torische optocht, bestaande uit en kele onderdelen, waaraan de herin nering bij ouderen nog niet is ver flauwd. Zo was er een hooggetuigd 16e eeuws oorlogsschip „De Stadt Zierickzee"; er was een praalwagen met de legende van Wcstenschou- wen. Door het roven der „meer vrouw" bleef alleen de toren bestaan en die toren vond men dan ook terug op de wagen, die de stoet van toen domineerde. 'Aankomst Geuzcnvloot Tn de optocht tijdens het Geuzen- feest (met herinnering uiteraard aan Den Briel), was ook een fraaie praal wagen van de visserij en nog talrijke andere. Er was een stoet, die de aankomst van dc Geuzenvloot ver beeldde. De herauten kwamen door de Zuidhavenpoort naar binnen. Verbeeld was verder de overgave van de stad door burgemeester Ja cob Jzn. Boeye aan Dc Rijck. dc ad miraal der Geuzen. Een speciale feestcommissie had het feest voorbereid. Hierin hadden zitting: mr. A. J. F. Fokker van Cayenstein van Rengerskerke (bur gemeester), J. A. Biermasz, J. E. van den Broek. A. Timmerman Cz., me- rouw Fokker, en dc heren L. Doc- lemen. H. H. Heimbacb. J. J. Cock en J. Ideler. Vooral de dames hadden het heel fijn op dit feest. Ze waren (net als in 1949) in fraai historische costuum- pjes gestoken en hadden - gelet op de foto - uitbundige pref

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9