Westerschouwen akkoord met nieuwe woonforensenbelasting Een jaar ruimtevaart in een notedop Jeugdsoos Oosterland officieel geopend i i Gemeente heeft sluitende begroting voor 1972 WESTERSCHOUWEN, 29-12. Op de dinsdagmiddag gehouden raads vergadering werd de woonforensen belasting in nieuwe opzet aanvaard. De belasting wordt geheven van na- lumiijke personen die meer dan 90 dagen in een caravan of andere woongelegenheden in de gemeente vertoeven. De belastingbedragen va riëren naar gelang de vloeropper vlakte van 50.tot f 300,Na mens de P.v.d.A.-fractie adviseerde de heer Hendriksc om voor wonin gen, groter dan 250 m- 500,te heffen. De voorzitter zeide van deze studie veel studie te hebben ge maakt, en zal het advies nog eens bekijken. De heer Kloosterman was het eens met de heer Hendrikse, maar wilde boerderijen (voornamelijk de schu ren), hier buiten houden. Er zijn hof steden die aangekocht zijn en waar wel eens iemand in vertoeft, doch de vloeroppervlakte zou dan abnormaal groot worden. Schuren en boerderij en liggen buiten de belasting was het antwoord van de voorzitter. „Houden zo en vriendelijk zijn en blijven tegen de tijdelijke gasten", zei de heer Tieleman i.v.m. de vraag van de heer Hendrikse. De belasting werd vervolgens conform de nieuwe opzet aanvaard. Sluitende begroting Westerschouwen komt met een sluitende begroting voor 1972. Met een post onvoorzien van f 44.371,85 op een totaal van inkomsten en uit gaven van 6.858.275,69 eén sterke begroting. De kapitaaldienst toont een tekort van f 8.131.209,96. De be groting is sluitend gemaakt door een bijdrage van Hoofdstuk I van de kapitaalsdienst tot een bedrag van 200.000,Bij invoering der toe ristenbelasting wordt deze bijdrage ongedaan gemaakt. KOUWENBERG gasverwarming Poststraat 48 tegenover het postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. Moeder en kind in ailto verdronken DODEWAARD, 29-12. De 37-jarige mevr. A. M. S. v. d. Pas-Rutgers uit Dodewaard is dinsdagochtend met haar 2-jarig zoontje in haar woon plaats te water geraakt en verdron ken. Bij een T-kruising reed zij recht door, waardoor zij met haar auto in het riviertje De Sprang terechtkwam. Auto tegen trein UDENHOUT, 29-12. Op een met knipperlichten beveiligde overweg te Udenhout (N.B.) is woensdagavond een personenauto tegen de posttrein Den Bosch-Tilburg gebotst. De be stuurder, de heer A. A. van Rijswijk uit Udenhout, is levensgevaarlijk ge wond overgebracht naar een zieken huis te Tilburg. DEN HAAG. - Gisteren, donderdag, ging in hel theater Hot te Den Haag het stuk Wachten op Godot" van Samuel Becket in première. In één van de scènes zien toe hier Guus Verstraeten met achter hem Hans Culeman. Ter secretrie is de mankracht on voldoende. Gebrek aan middelen en aan plaatsruimte weerhielden het college om met voorstellen tot uit breiding van het medewerkerscorps te komen. In deze begroting wordt een medewerker in de rang van commies voorgesteld. Gemeentehuis is te klein Het gemeentehuis voldoet niet en is veel te klein. De plannen van en kele jaren geleden om een nieuw ge bouw neer te zetten in de buurt van de R.K. Strandkerk stuitten af op de kosten van ca l1/^ miljoen. Een nood-gemeentehuis in prefab-vorm zou een investering vergen van 6 ton, hetgeen te veel is. Het leegstaande hotel „Witte van Haamstede", wel geschikt te maken, vraagt een te ho ge prijs. Daar ook de huidige raads zaal te klein is vooral voor het pu bliek, is opdracht gegeven aan de Dienst Gemeentewerken om een ver bouwingsplan te ontwerpen voor het huidige gemeentehuis. Eind 1972 moet ook over ruimte beschikt kun nen worden voor de bijna gereed ge komen archiefordening van Burgh, Haamstede, Renesse, Noordwelle en Serooskerke. Zo mogelijk in het nieuwe te verbouwen gemeentehuis. Bestemmingsplannen Binnenkort wordt de visie van de Prov. Planologische Commissie ver wacht over de in vooroverleg gezon den ontwerp-bestemmingsplannen: Buitengebied West, Buitengebied Oost, Hogeweg en Burgh West. Voor vooroverleg moeten aan de P.P.C. worden overlegd de volgende ont- werp-plannen: Renesse, Haamstede Zuid-Oost, Haamstede Zuid-West en Lagezoom. Ter visie zijn gelegd of hebben gelegen: Zeebad Nieuw Haamstede, Noordwelle en Seroos kerke. De hulp van de B.B. t.b.v. de stx'andbeveiligingsdienst hoopt het college ook in 1972 weer te verkrij gen. Door het wegvallen van de Out ward Boundschool moet in 1972 ook het strand in Renesse door de red dingsbrigade Westerschouwen bevei ligd worden. De mankracht daarvoor is aanwezig en de gemeente zal de nodige materiële hulp bieden. Voor de eerstvolgende 4 a 5 jaar zal f 81.500,ge-investeerd moeten wor den. Het college hoopt op een gro tere financiële steun uit het bedrijfs leven dan tot nu toe het geval was. Het kruispunt Noordstraat-Hoge- zoom zal binnenkort van een knip perlichtinstallatie worden voorzien, Hogenboomlaan zal verbeterd en verbreed worden. In de loop van 1972 zullen een aantal woningwetwoningen en pre miewoningen gereed komen. De ver eniging „Beter Wonen" is bijzonder aktief. Ook particulieren hebben plannen om tot woningbouw te ko men, zowel in Haamstede als in Re nesse. Rond de kern Haamstede beschikt de gemeente over voldoende „maag delijke" grond. Voor Renesse zijn plannen in studie om de kom uit te breiden op een dusdanige manier dat „Beter Wonen" ook hier van de grond kan komen. In Burgh zijn de plan nen voor kernuitbreiding gereed. Openbare werken Voor de openbare werken zal een trekker aangeschaft moeten worden en loodsen worden uitgebreid. De oude o.l.-school in de Noordstraat te Haamstede zal verkocht worden. Riolering aan de Hogezoom en Om- loopsweg zal binnenkort beginnen. In de loop van a.s. zomer zal de zui- veringsfabriek met lozingsconstruc tie worden aanbesteed. Het ontwerp- bestek voor het eerste gedeelte van het groot-rioleringsplan is ter goed keuring opgezonden naar de subsidi- ënten. Opdracht is verder gegeven om het bestek gereed te maken van het gedeelte transportleiding slot Moermond tot kruising Serooskerk- seweg bij Haamstede. Het aardgasnet zal in 1972 worden gelegd in de kommen Haamstede en Burgh, zo mogelijk in de kern Wcs- tenschouwen. In 1973 volgen Renes se en Noordwelle. De Kraaijesleinseweg bewijst goe de diensten. Het college hoopt dat de provincie spoedig met plannen komt voor de voorzieningén die getroffen moeten worden voor het verkeer van af en gaande naar de Brouwersdam en de recreatieverdeelweg vanaf af slag Brouwersdam naar de Stoofweg. Dit is een zaak van hoogste urgentie. Over de uitbreiding aantal lig plaatsen in haven Burghsluis volgen in 1972 plannen. Tevens komen plan nen voor een te stichten centrale be graafplaats met aula. In 1972 zal ge tracht worden uitgevoerd te krijgen de aanleg parkeerterrein A. v. d. Weijde-weg en de verbetering van de trap einde Laone. Schoolbouw. Het wachten is op de geldlening voor de bouw van de nie,uwe combi- school te Haamstede. Subsidie vroeg de kerkvoogdij te Burgh voor res- rauratie der Ncd. Herv. kerk. Toe name van het aantal bijstandsaan vragen vervult het college met zorg. In 1972 zal overleg gepleegd worden om te komen tot instelling van een Jeugdraad. De stichting van een ge bouw voor het jeugdwerk is noodza kelijk, het gebruik van de Tuinbouw school zal moeten worden beëindigd. Veel waardering heeft het college voor het positieve werk van de jeugdsoos „Big S". Wat het toerisme betreft meent het college dat met het Stedebouwkun dig Bureau en de eigen mensen de juiste bestuurskoers wordt bevaren. 1-Iet dagtoerisme zal veel groter wor den. Met zorg wordt de jeugd in Re nesse bekeken die tijdens het seizoen vakantie houden op abnormale ma nier in en rondom de kern te Renes se. In 1972 zal dit met medewerking der rijkspolitie, waarvoor het college veel waardering heeft, worden tegen gegaan. Analfabeten in Brazilië door kerken geschoold DEN HAAG, 29-12. In 1971 hebben ruim 20.000 volwassen Braziliaanse analfabeten vanwege de afdeling on derwijs van de Raad van Protestant se Kerken in Brazilië een bassisoplei- ding ontvangen in lezen, schrijven, algemene ontwikkeling en beroeps oriëntatie. De Raad van Protestantse Kerken in Brazilië is in 1951 met de ze cursussen begonnen. De. opleiding duurt 2Vz jaar en is erop gericht de arme bevolking van Brazilië, die voor een groot deel volstrekt ongeschoold is, te helpen tot een menswaardiger bestaan te komen. De cursussen zijn voor alle Brazilianen toegankelijk, ongeacht hun godsdienstige of poli tieke overtuiging en huidskleur. Ard Schenk voor derde maal sportman van het jaar AMSTERDAM, 29-12. Ard Schenk is voor de derde keer gekozen tot sportman van liet jaar. De wereld kampioen schaatsen verwierf deze onderscheiding eerder in 1966, samen met Kees Verkerk en in 1970. In deze verkiezing, georganiseerd door de AVRO, kwam de wereld kampioene waterski (figuren) Willy Stahle op de eerste plaats bij de da mes. Sportploeg van het jaar werd het Nederlandse dames hockeyelftal, dat in Nieuw Zeeland het wereld kampioenschap veroverde. Sportstad van het jaar werd Amstelveen. Uitkering aan melkfabrieken RIJSWIJK, 30-12. Het Produkt- schap voor Zuivel zal de consumptie melkfabrieken over de periode 5 de cember 1971 tot 25 maart 1972 0,71 cent per liter gestandariseerde con- sumptiemelk uitkeren, mits de daar voor nodige wijziging van de begro ting 1972 de goedkeuring krijgt van de commissie financiën bedrijfslicha- men van de Sociaal Economische Raad. Het voor deze uitkering nodige geld, naar schatting 2,1 miljoen gul den haalt het schap uit zijn saldo van vorige jaren. WASHINGTON. In de Verenigde Staten nemen de protesten tegen de nieuwe Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam toe. De New York Times noemt ze een „gok met rampspoed" en de Washinton Post „walgelijk". Heelal en aarde DEN HAAG, 30-12. In het afgelo pen jaar hebben de Amerikanen on der hun Apollo-program opnieuw twee landingen op de maan verricht. De eerste gebeurde op 5 februari, met de Apollo-14, bemand met Alan Shepard, Edgar Mitchell en Stuart Roosa. Shepard en Mitchell bleven twee dagen op de maan. Op 9 febru ari keerde de Apollo-14 op aarde terug. De tweede landing was in juli. Da vid Scott, James Irwin en Alfred Worden waren met hun Apollo-15 naar de maangereisd. Op 30 juli kwamen Scott en Irwin op de maan aan. Zij werkten er drie perioden van zeven uren, waarbij zij voor de eerste maal gebruik maakten van een „maanauto". Door sterk verbeterde televisieverbindingen was het eve nement veel beter dan de voorgaan de op aarde te volgen. De Sowjet-Unie leed in haar be mande ruimtevaart een ernstige, te genslag met de dood van drie ruim tevaarders. Georgi Dobbrowolski, Viktor Patsajew en Wladislaw Wol- kow koppelden op 7 juni hun Sojez- 11 aan de op 19 april gelanceerde Saljoet-1 en vormden hiermee het eerste, 25 ton wegende ruimtestation. Na meer dan drie weken in de ruim te overleden de mannen een half uur voor de zachte landing in hun So- joez-11 door het wegvallen van de lucht uit hun cabine. De verslagen heid in de Sowjet-Unie was groot. Onbemande vaart Meer succes had men daar met de onbemande ruimtevaart. Het kar retje „Loenochod 1" bleef elf maan den lang, tweemaal zolang als ver wacht, over de maan kruipen en ge gevens leveren. Twee sondes, de Mars-2 en Mars-3, bereikten op 27 november en 2 december de planeet van die naam. Uit de Mars-3 maakte een capsule met instrumenten een zachte landing op Mars. Even eerder was de Amerikaanse „Mariner 9" bij Mars aangekomen. Deze zond series foto's van de door een zandstorm geteisterde planeet en haar manen Phobos en Deimos door naar de aarde. De V.S. en de Sowjet-Unie waren overeengekomen ontvangen ruimte- vaartgegevens uit te wisselen en dit gebeurde voor de eerste maal bij dit project. Het mislukken van de Europese raket was een zware slag voor de Europese ruimtevaart. De raket was begin november van de Franse ruimtevaartbasis Kourou gelanceerd en bijna drie minuten na de start ontplofte de tweede trap. De raket kwam in zee terecht. De ontwikkelingen van een Euro pese televisiekunstmaan wordt voortgezet, maar voor de lancering zal waarschijnlijk gebruik worden gemaakt van Amerikaanse raketten. Gezellige gelegenheid in lokaal van ex- werkkamp OOSTERLAND, 30-12. Naast een bejaardensoos heeft Oosterland nu ook een jeugdsoos, die onder grote belangstelling woensdagmiddag in een lokaal in het voormalig werk kamp alhier werd geopend door de burgemeester van Duiveland, de heer J. D. de Kam. Een aantal jongelui, nam het initiatief om een lokaliteit te verkrij gen in het dorp, om daar gezamenlijk de vrije tijd door te brengen. Aange klopt bij het gemeentebestuur bleek men bereid een barak in het voor malige werkkamp „Oosterland" be schikbaar te stellen. En zo kon dan de opening plaats vinden door de burgemeester. Mede tegenwoordig waren de he ren A. L, Bakker en H. A. van dei- Werf. De burgemeester toonde zich verheugd over deze geste van de jeugd van Oosterland om hun vrije tijd door te brengen in een gezamen lijk lokaal, op gepaste wijze. Hij hoopte dat dit in alle opzichten vol doening geven zal en dat de jeugd nog lang van deze gelegenheid ge bruik zal kunnen maken. Mocht het gebouw in de toekomst verkocht worden, waar gerede kans toe be staat, dan kan er altijd nog een lo kaal beschikbaar gesteld worden in het dan leeg gekomen schoolgebouw aan de Goene Poort, aldus de burge meester. Dertig leden Er zijn nu ongeveer 30 leden, in het bestuur hebben zitting: Rob Bo- minaar, Rien Beije, Hans van der Werf, Han Steenpoorte, Wim Stou ten en Frans de Later. Verschillende spelen staan de bezoekers ten dienste zoals tafeltennis, voetbalspel, sjoel bak enz. Ook is er lectuur aanwezig in dc vorm van boeken en tijdschrif ten, zij het voorlopig in bescheiden hoeveelheid. Later hoopt men op uit breiding. Verder is een bar beschik baar voor frisdranken en chocolade. Ook is een radio en platenspeler aanwezig. Alles is zeer gezellig inge richt. Hot jeugdcentrum zal geopend zijn vrijdagsavonds, zaterdagsmid- In 9 maanden ,f 8 miljard aan bouwkosten DEN HAAG. 30-12. Uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat in de eerste drie kwartalen van 1971 door architecten bureau^ e.d. (w.o. overheidsdiensten) voor een bedrag van f 8 miljard aan opdrachten voor woningen en an dere gebouwen werd ontvangen te gen f 8.5 miljard in de overeenkom stige periode van 1970. Met uitscha keling van de geraamde invloed van bouwkostenstijgingen is dit een da ling van ca. 17 pet. dags en -'s avonds en zondagmiddag. In de vakanties verder elke avond. Het is te hopen dat de jeugd van Oosterland hier voldoening zal aan treffen. Flitsen" uit het buitenland LONDEN. De Sowjet-Russische ambassadeur in het Verenigd Ko ninkrijk, Michail Smirnovsky, is woensdag in Londen teruggekeerd na een onverklaarde afwezigheid van vier maanden. BRUSSEL. Een Brussels distribu tie-agentschap (AMP) heeft gewei gerd een boek over de Belgische Rexistenleider, Leon Degrelle te ver spreiden. MONTEVIDEO. Heber Mejias Col- lazo, één van de oprichters van de stadsguerrilla der Tupamaros, is maandagavond uit de gevangenis van Punte Carretas ontsnapt. Dit is dins dag in Montevideo meegedeeld. TEHERAN. In Teheran zijn drie handelaren in verdovende middelen terechtgesteld. Twee van hen had den bij hun arrestatie een grote hoe veelheid heroïne bij zich. De derde was in het bezit van 41 gram heroïne. BERN. De Amerikaanse hoogle raar en voorstander van het gebruik van verdovende middelen Timothy Leury wordt niet door Zwitserland aan de V.S. uitgeleverd. Naar het mi nisterie van justitie in Bern woens dag meedeelde is tegelijkertijd een verzoek van Lcnry om politiek asiel afgewezen. SYDNEY. De 23-javige Nederland se immigrant Gerard Bajcma. die met zijn vrouw Saskia Bajema-Krooshof in een oud huis in Sydney woont, heeft de hoofdprijs in een loterij ge wonnen: een prachtige villa met zwembad. PARIJS-MOSKOU. In het kader van het gemeenschappelijke Rus- sisch-Franse ruimtevaartprogram is maandag in dé Sowjet-Unie een sa telliet gelanceerd die Franse instru menten aan boord heeft. SAIGON. Radio-Hanoi heeft ge meld. dat woensdag vier Amerikaan se jachtbommenwerpers boven Noord Vietnam zijn neergeschoten. LONDEN. Engeland zal eerder zyn land- zee- cn luchtstrijdkrachten van Malta terugtrekken dan het ex tra bedrag betalen waarom premier Dom Mintoff van Malta heeft ge vraagd. zo heeft het Britse ministe rie van buitenlandse zaken woens dag laten weten. TEL AVIV. De Israëlische minister van defensie Mosje Dayan is deze week gescheiden van zijn vrouw Ruth (beiden links), mei wie hij 3G jaar getrouwd is geweest. Volgens geruchten zou cle generaal in de toe komst willen trouwen met Rachel Koren rZij zouden reeds jaren bevriend zijn. Rachel werd enige ja ren geleden gescheiden van haar man. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM.- Opnieuw is een lid aangehouden van de uit Grieken be staande bende, die wordt verdacht van gewapende roofovervallen in Amsterdam, Utrecht en Loenen. De 34-jarige verdachte verbleef, in een hotel in de Deense hoofdstad Kopen hagen. en was in het bezit van een vals Fins paspoort. HILVERSUM. Marcel van Dam zal op 1 januari in een nieuwjaarsuit zending van VARA-radio de Fores- ter-prijs ontvangen, een bedrag van f 1500 en een beeldje voorstellende een hertje (zinnebeeld van zachtmoe digheid). DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voornemen op maandag 17 januari een concert bij te wonen van het Nederlands Studentenorkest in Tivoli te Utrecht, ter gelegenheid van het 20-jarig be staan \>an dit orkest. DEN HAAG. Woensdagochtend is bij de postcheque en girodienst de t wee-en-ecn-half-mil j oenste reke ninghouder ingehaald. Het was het pas getrouwde echtpaar H. C. Mets- ke-Groenendijk uil Schiedam. AMSTERDAM. Uit het water van de Bilderdijkkade in Amsterdam is woensdag het lijk opgehaald van dc 31-jarige Apeldoornse vrouw C. J. K. Vermoedelijk is zij verdronken. Er zijn geen sporen van geweld op haar lichaam aangetroffen. ROERMOND. De 79-jarige heer A. H. Roumen uit Herten bij Roermond is woensdagmorgen in zijn woon plaats door een auto overreden. Hij is ter plaatse overleden. De heer Roumen. die op de fiets reed. heeft volgens de politie geen voorrang ver leend aan de auto. AMSTERDAM. De 75-jarige wedu we M. P. van Dingslee-van Dijk uil Amsterdam is dinsdagavond op een zebrapad op het Minervaplein in haar woonplaats door een auto aangere den en aan de daarbij opgelopen ver wondingen overleden. MONSTER. Op het strand bij Tor- heijde is woensdagochtend een lijk gevonden van een ongeveer 55-jarige man. De politie heeft nog niet kun nen achterhalen wie het is. DE SOCIALE ONTWIKKELINGEN DEN HAAG, 30-12. De ver slechtering van de economische situatie, waardoor zowel de in vesteringen als de produktie weinig groeien, heeft een dui delijk stempel gedrukt op de ontwikkeling van de werkge tegenheid en de werkloosheid in hei afgelopen jaar. Eind no vember stonden 90.000 werklo ze mannen en vrouwen inge schreven. Het peil van de open staande vraag naar arbeids krachten werd hiermee over schreden. Het aandeel van dc metaalarbeiders en van de bouwvakkers in de arbeidsre serve is het sterkst gestegen. In de loop van 1971 hebben in totaal ongeveer 500 bedrijven zg. collectief ontslag aangekon digd voor ongeveer 21.500 werknemers: 300 bedrijven we gens algehele sluiting en 200 wegens gedeeltelijke sluiting. In 1970 moesten in totaal 300 bedrijven ongeveer 13.000 werknemers tDegens sluiting ontslaan. De toename van col lectieve ontslagen was in 1971 in Limburg het grootst, name lijk een verdubbeling vergele ken met 1970. Vooral de kle dingindustrie is bij de bedrijfs sluitingen betrokken: het aan tal erbij betrokken bedrijven verdubbelde ten opzichte van 1970 en het aantal betrokken werknemers was viermaal zo de i e- f id hoog. In de sprake van van bij slu bedrijven ei beidsplaatse et aalindustrie V f c t t t I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 8