oveRöenkinq j TWINTIG STAPPEN TERUG Dieren in 1971 Arabieren kijken naar china BLIK DOOR HET WERELD De tentoonstelling „Een verdronken stad Reimerswaal" ZIEKIKZEE5CHE NIEUWSBODE Vrydag 31 december 1971 Nr. 21006 In Cairo luordt druk gekonjereerd door ministers en militaire groothe den over de strategie die zij jegens Israël culten volgen. Dit is al de der de keer binnen korte tijd, wat niet hoeft in te houden dat nu snel iets gebeurt. Egyptes president Sadat heeft weliswaar beloofd dat dit het jaar van de beslissing - vreedzaam of met geweld - zou zijn, maar nie mand wenst hem daaraan erg te hou den. Zeker Israël niet. Geruisloos is zo het jaar van de beslissing opgeschoven naar 1972. Een belangrijker aspekt van de huidige besprekingen is waarschijnlijk de aanstaande reis van de Egyptische minister van buitenlandse zaken Riad naar Peking, een hoofdstad waarnaar om verschillende redenen hoopvol wordt uitgezien door de Ara bische landen. Rusland is weliswaar sinds jaar en dag hun grote kampioen, maar veel stimulans komt uit Moskou de laat ste tijd niet. Integendeel de Russen doen net als de Amerikanen hun best om het deksel op de koende ketel vast te drukken door mondjesmaat militaire goederen te leveren en er degelijk voor te zorgen dat geen mi litaire onderneming buiten hun goed vinden kans op sukses heeft. En in India hebben de Arabieren gezien dat de Russen niet a priori de zijden van de islamietische staten zullen kiezen. Nog daargelaten dat berich ten over toenemende emigratie van Russische Joden naar Israël in de Arabische landen te denken geven. Wel of geen steun? Opperde de onofficiële diplomaat, alias journalist Victor Louis niet on langs in Israël dat een verkapte her vatting van de diplomatieke betrek kingen tussen de Joodse staat en Rusland te versieren zou zijn. Riad gaat Chinese interesse wek ken. al was het maar om wat tegen wicht te krijgen tegenover de Rus sen. Maar het is de vraag of de Chi nezen er op dit moment zo op ge brand zijn om het nabije oosten meer dan wat welluidende leuzen te leve ren. Vriendschap voor Israël staat niet in Mao's boekje, maar aan de andere kant heeft China net ervaren dat steun aan vreemde naties - in dit geval Pakistan - kan uitlopen op aanzienlijk gezichtsverlies. Tenslotte hebben ze zeker wel iets van de Amerikanen geleerd en wat de kwa lijke gevolgen zijn van het betrokken raken in een strijd ver van huis. Als,de Arabieren hopen van China veel andere steun dan mondelinge te krijgen zullen ze waarschijnlijk be drogen uitkomen. Maar wat tanks of vliegtuigen uit het verre oosten zijn natuurlijk ook altijd meegenomen. En dal is dc simpelste munier waar- op China het zowel de Russen als Amerikanen onaangenaam kan ma ken In het nabije oosten. Op >veg naar „schone" aardappel meel industrie VEENDAM, 29-12. De Coöperatieve Aardappelmeelfabriek AVEBE in Veendam is op haar proefproject Oostermoer iiï Gasselternijveen er technisch in 1 geslaagd een vrijwel schone aardappelmeelindustrie te ontwikkelen. Aardappelmeelindustrie is momenteel een der grootste wa tervervuilers van het noorden. Het proefproject heeft uitgewezen, dat in plaats van de 10.000 liter per ton aardappelen die nu nodig zijn kan worden volstaan met 800 liter per ton aardappelen. Argentijnse hoofdstad kampt inet hitte BUENOS AIRES. 30-12. De Argen- t'ynse hoofdstad Buenos Aires wordt verlamd door een hittegolf. Zij kampt niet alleen met grote moeilijkheden in de drinkwater- en elektriciteitsvoorziening, maar ook met stakingen die worden gehouden uit protest tegen de „onmenselijke" omstandigheden waaronder gewerkt moet worden. Bij de telefoondienst heeft een groot deel van het personeel het werk neergelegd uit protest tegen het ont breken van airconditioning, en woensdag hielden vierhonderd amb tenaren op het hoofdpostkantoor een staking van twee uur om dezelfde reden. De temperatuur bedroeg woensdag bijna 37 graden bij een hoge vochtigheidsgraad. Man stak eigen huis in brand TILBURG, 23-12. Woensdagavond heeft de 35-jarige Tilburgenaar T. H. in zwaar beschonken toestand het huis waar hij woonde in de Nijver- straat te Tilburg in brand gestoken. Er waren op dat moment geen ver dere bewoners aanwezig. De bene denverdieping brandde geheel uit. de grootte van de schade is niet bekend. H. werd aangehouden en ingesloten. Omtrent zijn motieven is niets be kend. „DAG AAS DAG DRAAGT HIJ ONS" Nooit uitgesproken noch te spreken. Wie kan U noemen bij uwen Naam? Zo sprak Vondel over God. Onuitsprekelijk is zijn naam. Onuitsprekelijk groot. Onuitsprekelijk ook in de letter lijke zin, want de naam van God. in onze Bijbels weergegeven met Heer, wat de Israëlieten ook daarvoor zeggen, wordt ge schreven met vier letters jhvvh, en de uitspraak is niet meer bekend. Er zijn in de laatste dagen weer veel Kerstverhalen gelezen en verteld. Eén van die verhalen (God met ons, door F. R. A. IIenkels) speelt in de tweede wereldoorlog en gaat over een Jood, Sammy, manufactuiirhandelaar. die onclreduikt. Ook zijn rouw en dochtertje duiken onder, op een ander adres, maar die worden gepakt. Een keer krijgt Sammv een onbedwingbaar verlangen nog eens naar zijn huis te gaan. Iloe gevaarlijk ook. hij doet het. Het huis is leeggeroofd, maar op de vloer v indt hij een oud geldstuk. In het geldstuk is een gat. Een zorgvuldig uitgesneden gat. De vorm van een Hebreeuwse letter, Die ene letter, waarmede men. als afkorting de naam van God aanduidt. De eerste letter ook van het Hebreeuwse woord voor: Hij. Oude herinneringen komen boven. De taal, die hij van zijn grootvader leerde. De feesten. De boekrollen. En in zijn hand voelt hij de munt. Hij zegt het ..Hoor Israël, de Heer onze God. de Heer is één". En machtig, boven alles uit, bov en alle smart ook uit. weet hij: Heilig. Voortaan is Sammy stiller. De munt beeft hij steeds bij zich. in zijn zak of in zijn hand geklemd. Eén keer zegt hij tot zijn gastheer iets. en men is liet er niet over eens of hij gezegd- heeft: ..Ik heb God in mijn zak" of ..ik heb een gat in mijn zak". Na de bevrijding kijkt hij naar de plaatjes in de kranten. Hij laat de munt. met de naam, ov er het plaatje van een massagraf glijden. God. Een gat in een munt. Wat hel) je aan God meer dan aan een gat? Een gat is niets. En Sammv had niets meer. geen vrouw en kind, geen Imis. Door een gat kun je alles verliezen, door een gat kan alles wegvallen. h» tie voortgang van de tijd. met al het veranderende, zoeken mensen naar wat vast is. Gelovigen spreken van God. Maar God is openbaar, en verborgen. Zo weg als een gat niets is. Hij wordt geboord in een woord als een stem. zoals Abraham door God geroepen werd. geloofde en ging. En nooit betekende het, dat de vragen waren opge'ost en dat het leed voorbijging. Nooit kon men God anders in de zak hebben dan als een gat. En desondanks kon het woord mensen zo machtig aanspreken, dat hun mond woorden vormden tot gebed of lofgezang, en dat zij gingen in gehoorzaamheid aan dat woord. En zij bij alles wis* ten: onaantastbaar en eeuwig is Hij Bij alles wat over de wereld ging en daarover nog gaan zal: bij alles wat wij zelf ondervinden en nog ondervinden zullen, in alles wat licht en in alles wat moeilijk is: Hij. de Heilige. „Geprezen zij de Heer. Dag aan d^ig draagt Hij ons". Voor het Mosselproefstation op Texel maakte de Zierikzeese kunstenaar Het verbeeldt de zee in zijn durend wisselende beweoinp. IJct reliëf heeft een lengte van 3.80 m. Samenwerkingsvorm Rijksarchief—N.J.B.C. (iii) Bloei. 1375-1530 De graaf verloor zijn belangstel ling niet cn kocht in 1380 het Am bacht in de stad. Sindsdien is Rei- merswaal een grafelijke stad, wat tot uiting komt in het stadswapen, dat behalve het oorspronkelijke zwaard, als schildhoofd het wapen van graaf Albrecht van Beieren draagt (net als Goes, dat ook het wapen van Beie ren als schildhoofd heeft). Al in 1368 mocht Reimerswaal voor geboden maken. Dat is een soort po litieverordening. In 1402 bljjken er inderdaad voorgeboden te zijn. Deze voorgeboden beginnen met de bepaling dat elke scheldende vrouw beboet wordt met 1 pond of veroordeeld tot het dragen van de steen. In 1470 scheldt een vrouw een andere vrouw uit en wordt zij inder daad veroordeeld tot het dragen van de steen door de stad. Op elke hoek moet zij roepen: „Beste mensen, ik heb haar uitgescholden, maar ik heb gelogen, ik weet. niet beter, of zij is een goede vrouw". Bovendien moest zij voor straf een bedevaart doen naar Aken en ook nog 2 roeden muur metselen. Een zware straf. Het volbrengen van een bedevaart als straf kwam in die tijd veel voor in Reimerswaal. Soms zelfs wordt ie mand veroordeeld om twee bede vaarten na elkaar te doen. Erg ge liefde plaatsen waren in die tijd. Wilsenaken (in Oost-Duitsland) San tiago de Compostella (in Noord- Spanje) en natuurlijk Rome. Keulen spant echter de kroon met 20 bede vaarten tussen 1438 en 1540, waar van 10 in 1446. Betreffende de strafrechtspraktijk in Reimerswaal is nog veel mate riaal voorhanden. De bal.juwrekenin- gen van 1431 tot 1570 zijn bijna com pleet bewaard gebleven. De baljuw van een stad was ccn ambtenaar, benoemd door de graaf, die belast was mei het opsporen van misdaden, het berechten van misda digers en het ten uitvoer brengen van de straffen. Dit laatste vermeldt, hij in zijn rekeningen. Merkwaardige straffen kwamen toen voor. De man. die in 1523 een stadszegel van den zoute van een zoutcertificaat trok en dat bevestigde aan een door zijn knecht geschreven nieuw certificaat werd veroordeeld op een schavot te staan en met dat zegel van den zou te op zijn wang te worden gebrand merkt. En de man die in 1481 zelfmoord pleegde door in een put te springen werd veroordeeld om gehangen te worden aan een mik tot afschrik wekkend voorbeeld. In de bloei-tijd was Reimerswaal een levendige handelsstad. Een soort voorhaven van Antwerpen. Alle schepen die destijds naar Ant werpen voeren kwamen langs Rei merswaal en even verder voorbij de tol van Ierseke oord. Het was ook een stemhebbende stad. Het had in de Staten van Zeeland een stem. Hel was de hoofdstad van Zuid-Beve land en de derde stad van Zeeland. De vijf stemhebbende steden waren Middelburg. Zierikzee, Reimerswaal. Tholen en Goes. Niet alleen de provisor van Zuid- Beveland moest in Reimerswaal zit ting houden, ook de onderdijkgraaf van Zuid-Beveland beoosten Ycrse- ke moest in Reimerswaal wonen. Dc kerk De kerk van Reimerswaal deelde in deze bloei wani in 1431 werd het ccn kapittelkerk voor 10 kanunniken en ccn deken. Vlak bij de kerk was een klooster van do Zwarte of Celle- zuslers. Buiten de si ad was nog het 1'.looster van Onzer Vrouwen Para dijs voor reguliere kanunniken, ccn Windesheimer klooster. Er waren 17 Telefoonaansluiting*1!! district Breda: 123.000 BREDA. 30-12. Dc groei van het aantal telefoonaansluitingen in het telefoondistrict Breda bereikt dit jaar een nieuw hoogtepunt. Met nog uitbreidingen in zicht van de telefooncentrales te Nieuwdorp op 2.9 december, te Burgh-Haamstede op 30 december en te 's Heer Arcnds- kerke op 31 december, zal de groei van het aantal telefoonaansluitingen dit jaar meer dan 12.000 aansluitin gen omvatten (vorig jaar 10.141). Deze groei is het resultaat van 22 duizend indicnststellingen vermin derd met 10.000 buiten dienst gestel de aansluitingen. De buitendienststel ling is grotendeels het gevolg van verhuizing van de abonnee. Door deze snelle groei, die slechts door grote inspanning van het per soneel is bereikt, kon op 28 decem ber jl. de 125.000ste telefoonaanslui ting in dienst worden gesteld. gilden, waarvan drie schuttersgilden. Het oudste gilde was dat der dra- peniers, opgericht in 1363. De wolnij verheid bestond er trouwens al in 1285, toen de drapeniers van Middel burg van Floris V dezelfde voorrech ten kregen als die van Reimerswaal al hadden. Behalve de ups waren er in Rei merswaal ook downs. In 1540 was er een grote brand waarbij alle zout keten en een groot deel van de stad in de as werd gelegd. Nadien werd een uitgebreid stel voorzorgsmaat regelen tegen herhaling van deze brand getroffen, zoals blijkt uit de voorgeboden van 1494. Nog in 1477 klaagt de stad er over erg arm te zijn. maar spoedig daar na maakt Reimerswaal financieel weer een goede indruk. Ook krijgt de stad in begin van do 16o eeuw nog veel voorrechten. De kroniekschrijvers vermelden op het jaar 1454 een volksoproer, waar bij de magistraat de stad uitgedre ven werd. Toen Karei de Stoute, die toen re gent was voor zijn vader, dit oproer kwam onderdrukken zouden de ste delingen hem blootshoofds cn bar revoets tegemoet zijn gegaan om ge nade te smeken. DEN HAAG, 31-12. Dc positie van de kat als huisdier is aan het eind van dit jaar op het spel komen te staan door een artikel over „katten- infectie" van de Nijmeegse professor Van der Veen in het Tijdschrift voor de Geneeskunst. De huisvriend in anderhalf miljoen gezinnen zou een potentiële besmet tingsbron zijn voor ongeborenen, die er onder meer een waterhoofd van FEUILLETON 51 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „O ja? vroeg Galestad, zich zoveel mogelijk beheersend. Maar elk woord uit de mond van de chauffeur klonk als evenzovele zweepslagen. De man keek verbaasd naar zijn passagier. „Leest u dan geen kran ten? Het heeft anders op iedere voor pagina gestaan". „Ik ehben een paar dagen bui tenslands geweest. Nel terugmet de trein", loog hij. „Nou, het is de moeite waard om alles nog eens te lezen, wat ze twin tig jaar geleden uitgehaald hebben. Er zijn toch schooiers in de wereld, meneer. En zo iemand loopt straks weer op vrije voeten rond". „Tja. wat kun je er aan doen? Wet is wet". „Dan deugt die wel niet. meneer. Zo iemand moesten ze meteen een koppie kleiner maken. Dut is toch geen mens meer. Galestad wist niet. wat hij er op moest antwoorden, maar hij kreeg het steeds benauwder. Ik laat 'm een eind verder rijden, besloot hij. Als dc chauffeur merkt, dat ik het ben. Op de Schelmseweg wees de chauf feur naar dc grote bungalow, die een meter of veertig van de weg aflag. „Daar woont die schooier, meneer. Mij dunkt, u moet hem toch kennen, als u ook aan deze weg woont". „Ik woon hier nog maar kort", loog de passagier. „Zo. stop maar bij gindse oprijlaan. De rest loop ik wel. Mijn huisje staat. eh.... wat opzij. Ik ben dc.. chauffeur, begrijpt u?" „O juist. Dat is dan drie negentig' Bert gaf een briefje van 5 gulden. „Laat maar zitten". „Dank jc wel. collega. Enne blijf maar uit zijn buurt. Zulke men sen lijken me altijd gevaarlijk". Bert deed enkele passen in de rich ting van do villa, maar toen de wa gen weggereden was. keerde hij op zijn schredeVi en liep de weg terug. Bij de bungalow was alles geheim zinnig stil. Het was zaterdagmorgen, dus de beide jongste kinderen had den geen school. Alleen Wim was naar het Atheneum, zoals dat tegen woordig heette. Gek. dat hij geen der kinderen zag. De voordeur ontsluitend, liep hij gejaagd naar binnen, alsof hij zich schaamde. Hoewel hij kon weten, dat waarschijnlijk niemand hem zien kon. Zijn hoed op de kapstok mikkend, liep hij naar de salon, die er verlaten bij lag. Een ogenblik stond hij stil. Betty", riep hij. En nog eens: „Bctty!" Uit het hele huis kwam geen ge luid. Hij luisterde scherp. „Het lijkt wel of iedereen er van door is", zei hij zacht. Een soort paniek maakte zich van hem meester. Hij liep naai de aangrenzende eetkamer, vandaar naar de keuken cn toen naar dc slaapkamers. Maar nergens was een levend wezen te bekennen. Hij voelde aan dc deur van haar boudoir, de deur was niet op slot. Een paar keer klopte hij op het paneel van de deur. ..Betty? B en je daar? Ik bon er weer" Maar er kwam geen geluid uit het vertrek. Besluiteloos bleef hii een ogenblik staan, toen duwde hij de deur open. Het vertrek lag verlaten. Zenuwachtig geworden, rende hij haar boudoir uit, naar de hal cn dc trap op, naar zolder. Maar ook daar w;is niemand te bekennen. Hij zakte weer naar de begane grond, doorliep nogmaals dc vertrekken om uiteinde lijk in de grote slaapkamer te belan den. Langzaam begon er iets bij hem 1e schemeren. Hij opende de grote kast. waarin Betty haar kleren had. In één oogopslag bemerkte hij. dat er een aanlal japonnen en een paar mantels aan mankeerden. En ook schoenen. Nogmaals rende hij naar zolder. Knikkend keek hij naar dc hoek. waar gewoonlijk de koffers stonden. Er ontbraken er drie. dc drie grootste. Stap voor stap liep hij ten tweede male naar heneden. Ze is er vandoor, begreep hij nu. Met de kinderen. En de meisjes ook weg. Die hebben mis schien hun ontslag genomen, nadat ze 1e welen waren gekomen, wat er gebeurd was. Wat ik gedaan heb. Bang. Of verontwaardigd. Wie zal hel zeggen? In de salon zakte hij in een fau teuil en stak een sigaret op. Ze heeft me in dc steek gelaten, nu ze alles 1c weten is gekomen, juist nu. terwijl ik haar zo hard nodig heb. Waar zou ze heen zijn gegaan? Haar ouders zijn dood. Haar broer misschien? In jaren hebben we niets van hem gehoord. Het laatste was hij ergens in België. Had daar een goktent geopend. Of iets dergelijks. Zou ze naar hem toe zijn gereisd? Maar Thea heeft geen pas. O ja. naar België kun je nu ook /onder pas. Wat moet ik nu? In m'n eentje hier? Geruime tijd zat hij na te denken. De uitlatingen van dc taxichauffeur in aanmerking nemende, weet ieder een zo ongeveer alles. En zullen me schuwen als de pest. Alsof ik een me laatse ben. Betty is weg met de kin deren; de meisjes zijn er eveneens vandoor. Het hele huis is leeg. En m'n carrière zal wel naar de maan zijn. Op de fabriek zullen ze me ook u-el niet meer wijlen hebben. Van de Voordo heeft al zoiets gezegd. Krui- senga heeft het heft in handen geno men. Kruisenga. de eerzuchtige ad junct. zal zijn kans nu wel schoon zien. om mijn plaats voorgoed in te nemen. (Wordt vervolgd). zouden kunnen krijgen. „Het valt erg mee. Prof. Van der Veen zegt meer dan wetenschappelijk verantwoord is", aldus reacties uil de diergenees kundige en -beschermende branche. Nederland hoefde er zijn spinnende huisvriend niet voor weg te doen. Ook andere dieren kwamen dit jaar in het nieuws. Uitschietertjes: de tweeduizend Bulgaarse kikkers, die een Rijsoorder in november in de Waal losliet als „bijdrage aan het milieuherstel". De kikkercentrale in Rotterdam bestempelde het als een „regelrechte moord". De Zwijndrechtse bouvier Cory verbaasde in september kynologisch Nederland met een worp van vijftien iongen. Grotere kwallen dan er ooit wer den gesignaleerd, vergalden in juli het badgenot langs de kust. Tiental len gebeten baders stonden in de rij om behandeld te worden. Miljoenen vliegjes zaten een café houder in het Friese Waskemeer be gin augustus zo dwars, dat hij zijn zaak overdag maar gesloten hield, 's Avonds ging het nog wel. maar leuk toeven was het in het café niet. Een ontsnapte aap. die kortsluiting veroorzaakte, zette in juli enige tijd enkele Eindhovense wijken zonder stroom, maar moest dit met de dood bekopen. Honderdtwintig schapen, die bij een botsing waren ontsnapt, veroor zaakten begin november een chaos op de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Twee wollige viervoeters kwamen daarbij om. Een -snoek van meer dan een meter lengte hielp, door zich te laten van gen. een Barneveldse visser voorzo ver bekend aan een record. Daar hebben we tweeënzeventig Een jaar met een extra dag Het is nog zo wit en zuiver als King 'k Hoop dat het zo blijven mag Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7