Nog vele zaken aan orde in raad Duiveland voor jaareinde 1971 De voormalige molen „De Bloeme" aan de stadswal STREEKNIEUWS Landbouwschuur te Steenbergen in de as Kalenders R.T.M. en Kon. Zeelandia N.V. ZIFRIKZFRSCIIE NIEUWSBODE v.oiag 31 1971 Nr. 21 oog Aanvragen renteloze lening Wet Bezilsvormingsl'ontls Afgebroken in 1898 ZIERIKZEE, december. Het af gelopen jaar 1971 is het jaar van de „oude boekjes" geweest; historische werkjes over Schouwen-Duiveiand, met name over Zierikzee en de Westhoek. Dit unieke plaatje ont brak nog, zij het dat deze molen wel (maar van de zijde van de Westbrug genomen) voorkomt in het boekje: „Zierikzee, zoals het was'. Het betreft hier de verdwenen mo len „De Bloeme", die eertijds stond aan het uiteinde van het „Padje", officieel de Regenboogstraat, ge noemd naar een daar in de tweede helft van de 18e eeuw gelegen tuin derij „De Regenboog". De tekstschrijver van: „Zierikzee, zoals het was", tekent aan: „Jan Ja cob Soetewey zag zijn houten molen, die werd gebouwd op een oude dak loze toren in de stadswal, voltooid in 1661. Hiervoor had hij zijn halve aandeel in één der standaardmolens buiten de stadspoort verkocht, ter wijl hij nog een lening van f 600 had gesloten" De molen „De Bloeme" was in de 18e eeuw eigendom van de families Phernambucq en Van Schelven. In 1798 werd Hendrik van Dijke - af komstig uit Sint Maartensdijk - ei genaar. Zijn nakomelingen bleven een eeuw lang bezitter, tot in 1898 de molen werd afgebroken, zeer tot schade van de stadswal, die een fraai gestitueerd ornament verloor. DUIVELAND, 29-12. Dc gemeente raad van Duiveland vergaderde in het gemeentehuis te Nieuvverkerk onder voorzitterschap van burge meester J. D. de Kam. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter open de de vergadering met het ambtsge bed en een welkomstwoord tot de le den en de verdere aanwezigen. Na beantwoording van enige vra gen, gesteld op de vorige vergade ring kwamen de ingekomen stukken aan de beurt, behelzende enige goed keuringen door God. Staten van dooi de raad genomen besluiten op vorige vergaderingen, die voor kennisge ving aangenomen worden. Verder was er een motie ingekomen van de gemeenteraad van Oostvoorne be treffende enige kritiek op nog meer dere samenvoeging van gemeenten, waarop de raad besloot adhesie te betuigen. Verder een schrijven van de Natuur- en Vogelwet „Schouwen- Duiveiand" over de toenemende ver vuiling van wegen, dijken enz. Be sloten werd op dit schrijven te ant woorden dat wegen, wandelpaden, parkeerterreinen etc regelmatig schoon gehouden worden. Toch wees de heer Romeijn (G-B. op de nood zaak één en ander goed in het oog te houden. De heer Op 't Hof vroeg zich af of er ook een dergelijke brief naar Staatsbosbeheer geschreven zal zijn. Op het verzoek van het Insti tuut voor de Geestelijke Volksge zondheid om de subsidie per jaar te verhogen van f 0,25 tot f 0,50 per in woner werd ingegaan. Het Bezitvormingsfonds Verder kwam ter tafel de delegatie garantie geldlening. Wet voor het voor het Bezitvormingsfonds. In de loop van dit jaar is deze wet in wer king getreden, die inhoudt dat onder bepaalde voorwaarden de mogelijk heid bestaat een renteloze lening te verkrijgen van f 2.400,voor het in eigendom verwerven van een dooi de eigenaar te bewonen woning. Ter wijl ook deze wet de mogelijkheid Qpent de rente en aflossing te garan deren voor een lening, die voor de koop van een reeds eerder bewoonde woning is gesloten. Het rijk neemt voor 50 procent deel in het eventu eel uit deze maatregel voortvloeiend verlies voor de gemeente. In de gemeente is reeds een zestal aanvragen om een renteloze lening ingediend, waarvan enkelen tevens een garantie vroegen. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor Jeugd-premiesparen 10 premie KERKWERVF.: Ring, woensdags van 14.00- 15.00 uur. 18 koeien omgekomen STEENBERGEN, 29-12. ECn felle brand heeft woensdagochtend een hcuten schuur op het landgoed dc Dassenberg aan de Franseweg te Steenbergen geheel vernield. Behal ve 18 koeien, die om het leven kwa men gingen ook vyf landbouwmachi nes en grote hoeveelheden hooi en stroo verloren. De schade wordt geraamd op circa f 150.000. De eigenaar van de schuur Het garanderen van geldleningen behoort echter tot de bevoegdheid van de raad, maar om een snelle af handeling te bevorderen, achtten b. en w. het gewenst de bevoegdheden aan te delegeren. De heer Romeijn toonde zich een beetje huiverig om bevoegdheden van de raad aan b. en w. te delegeren. Daarom deed hij het voorstel om een commissie in het leven te roepen uit de raad, die deze zaken kan onderzoeken. Besloten werd deze commissie te benoemen, en hiervoor aan te wijzen de heren: A. van Klinken (S.G.P.); M. K. Ro meijn (Gem. Bel.) en A. Stoutjesdijk (CHU). Besloten werd verder ak koord te gaan met een wijziging in de gemeenschappelijke regeling woonwagencentrum. De aanvrage tot aankoop van bouwgrond in de Dok ter Schutterstraat te Oosterland dooi de heren C. de Bruine Jac.z. te Oos terland en J. D. W. de Leeuw te Mid- delharnis, teineinde hier samen een dubbel woonhuis op te bouwen, is door de aanvragers afgelast zonder mededeling van redenen. Gepland was voor ieder 305ca voor de prijs van f 10.446,25 voor elke aanvrager. Bij inschrijving zullen worden ver kocht door de gemeente de twee wo ningen aan de Koningin Juliana- straat te Ouwerkerk (voormalig ar menhuis) nummer 2 staat sinds eni ge weken leeg en nummer 4 is nog bewoond door een alleenstaande. Be sloten werd verder aan te kopen de krotwoning Molenweg 26 te Ooster land van de heer Jan van 't Hoff Jac.z. De aankoopprijs wordt geschat op f 7.000,welk bedrag echter vermindert wordt met de aan de heer Van 't Hoff toekomende krot- opruimingspremie, groot f 1.500, zodat de eigenlijke koopsom bed2*aagt voor de gemeente f 5.500,Als de gemeente dit pand sloopt ontvangt zij van het rijk in het kader van de krotopruiming een premie van f 2500.zodat het erop neer komt dat de gemeente f 30Ó0,betaalt voor 280 ca bouwgrond. Besloten wordt dit pand aan te kopen. Hope lijk zullen mettertijd ook de andere twee woningen hiernaast kunnen worden aangekocht, zodat hier dan een blokje woningen kan worden ge touwd. Zulks op een vraag van één der raadsleden. Verdei- werd beslo ten per 15 decémber 19J1 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een kasgeldlening aan te gaan groot f 500.000,voor de duur van zes maanden tegen een rente van 5"'/s °/n per jaar, mede ter aflossing van de lening die op 15 december kwam te vervallen. Een wijziging van de ge meentebegroting 1971, betrekking hebbende op de posten van de gewo ne dienst werd goedgekeurd. Aan het einde van het jaar zijn alle posten zoveel mogelijk aangepast aan de thans bekende werkelijke uitgaven en inkorpsten om tegen te gaan dat er straks mogelijk onverwachte te genvallers komen kunnen. Deze wij ziging ondervond geen tegenkanting. Beloning brandweerpersoneel Verder kwam ter tafel een vast stelling van een nieuwe verordening voor de beloning van het brandweer personeel in de gemeente. Tevens om te komen tot een uniforme regeling, in overleg met andere gemeentebe sturen. Art. 1 luidt als volgt: Hel personeel van de vrijwillige brand weer zal de volgende vergoedingen worden toegekend voor het zich be schikbaar houden voor de brand weer. 1. Brandmeester le klas (com mandant) 760.per jaar; 2. Brand meester (ondercommandant) f 510, en de eigenaar van de inhoud zijn beiden tegen brand verzekerd. De brand werd ontdekt door een groepje Belgische padvinders, die in de omgeving kampeerden. Een po ging de brandweer van Steenbergen te alarmeren mislukte aanvankelijk, omdat men daar juist bezig was met het repareren van de telefoonleiding. De padvinders en enkele politiefunc tionarissen probeerden vervolgens met brandblusapparten de vlammen te doven, doch ook dat hielp niet. De brandweer van Steenbergen kon na aankomst alleen de belendende per celen nat houden. per jaar; 3. Onderbrandmeester (plaatsvervangend ondercomman dant) f 255,per jaar; 4. Hool'd- brandwacht f 200,per jaar; 5. Manschappen: a. Brandwacht le klas f 141),per jaar; b. Brandwacht 2e klas f 120,per jaar; c. Brandwacht f 100,r— per jaar; 6. Lid, belast met onderhoud van het materiaal: f 300,per jaar. De commandant en de ondercommandant ontvangen - boven hun vaste vergoeding - nog een vergoeding ten bedrage van de abonnementskosten van een tele foonaansluiting l?ij hun woning. Deze nieuwe verordening wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 januari 1971, en op die datuin vervalt dan de op 16 november 1962 vastgestelde regeling, van de vergoe dingen van het personeel der vrij willige brandweer van Duiveland. De heer Romeijn is er mee inge nomen dat er een gelijkschakeling is gekomen voor alle brandweer korpsen in de regio en hij sprak de hoop uit dat er in de toekomst nog meerdere coördinaties zullen kun nen worden gerealiseerd. Bovendien sprak de heer Romeijn in dit ver band zijn grote voldoening uit over de paraatheid van ons brandweer korps. Bij een brand van een tractor in zijn landbouwschuur vorige week, waarvoor de brandweer werd geal- larmeerd, was men in zeven minu ten bij hem te Ouwerkerk. Spreker had op zijn horloge gekeken, en de commandant waarderende woorden toegevoegd voor deze paraatheid. De openbare basisschool te Sir Jansland is in het afgelopen jaar wat het leer lingenaantal betreft, beneden het wettelijk gesteld aantal. Daarom wordt deze school nu een éénmans- school en besloten werd aan de on derwijzeres, mevrouw J. J. Heule- Kip, eervol ontslag te verlenen. Ze wil echter haar taak nog „pro deo" blijven vervullen zodat er in feite niets verandert aan deze kleine school. „We moeten grote waarde ring hebben voor mevrouw Heule", aldus de voorzitter „voor haar be sluit nog aan de school te willen blijven lesgeven". Op een vraag aan de wethouder van onderwijs of er in de toekomst nog niet wat meer leer lingen op deze school zullen kunnen komen, moest wethouder Overbeeke (ARP) ontkennend antwoorden. Hij vei-wachtte eerder dat deze school met de pensionering van het huidige schoolhoofd, vermoedelijk met enige jaren opgeheven zal moeten worden. Een éénmansschool is niet verkies baar, is de mening van veel raadsle den. Momenteel volgens ongeveer 25 leerlingen de lessen aan de openbare basisschool te Sirjansland. Aan de openbare basisschool te Nieuwer- kerk werd in vaste dienst tot onder wijzer benoemd de heer A. J. Basti- aanse, tot op heden in tijdelijke dienst aan deze school. Schoolinventaris Medewerking zal verder door de ge meente worden verleend bij de aan schaffing van de inventaris enz. voor de bijzondere school te Oosterland, Zulks op een verzoek van de Vereni ging tot het verstrekken van lager onderwijs op reformatorische grond slag, in verband met de inrichting van het nieuwe schoolgebouw aan de van den Abeelestraat alhier. Het gaat hier om de aanschaf van schoolmeu- belen en leermiddelen, inclusief een documentatie-centrum. Door het hoofd van de openbare basisschool te Oosterland is een verzoek ingediend om beschikbaarstelling van een ex tra krediet voor inrichting van een dokumentatie-centrum. Het gevraag de krediet, groot f 1.475,werd toe gekend door de raad. Verder kon de wethouder van onderwijs, de heer Overbeeke, meedelen dat er niet veel wensen onvervuld zullen blijven voor wat betreft het krediet voor de inrichting van de nieuwe scholen. Besloten werd verder over te gaan- tot het vaststellen van een voorbe- reidingsbesluit voor het bestem mingsplan Oostweg te Ouwerkerk. Door het bestuur van de Sportver eniging „S.K.N.YV.K." te Nieuwer- kerk, afdeling voetbal is verzocht om een doeltreffende verlichting van het sportterrein te Nieuwerkcrk, waar van de kosten zouden bedragen rond f 8000,—. Het bestuur van de Sportvereni ging kan hiervan de helft zelf op ta fel brengen, zodat verzocht werd aan de gemeente de andere helft be schikbaar te stellen. De heer Stouten (SGP vond het bedrag nogal aan de hoge kant. „We moeten zuinig zijn op de centjes" zo zei hij, en hij vindt dat de sport nogal erg bevoordeeld wordt. „De lichamelijke oefening is tot weinig nut", zei hij. Wethouder Overbeeke was dit niet met hem eens. „Het ware te wensen dat er nog veel meer jongelui aan sport de den, dan zou misschien de straat schenderij niet zulke grote vormen aannemen. Het voorstel werd aange nomen, echter met de stemmen van S.G P.-fractie tegen. De voorzitter deelde vervolgens mee dat er bin nenkort een gemeenteblad zal ver schijnen dat elk kwartaal in de bus sen van de gemeentenaren zal val len, waarin alle urgente zaken van de gemeente zullen worden vermeld. Het kost de gemeente 50 cent per in woner of totaal f 2100.per jaar. Voor dit bedrag wordt het blaadje ook bezorgd volgens de voorzitter. Het zal ongetwijfeld in een behoefte voorzien. Januari-programma Z.V.U. Het januari programma van de Z. V.U. voor Schouwen - Duiveland brengt twee duidelijke hoogtepunten van dit seizoen, namelijk de Jaspc- rina show en een concert door het Amsterdams Philharmonisch Orkest. De Jasperina sl\o\v. liedjes, sket ches, show. zang en dans door Jas perina de Jong m.m.v. John Kuipers cn Frank Sanders en orkest o.l.v. Henk Westrus. zal plaatsvinden in de Concertzaal, op donderdag 12 janu ari a.s.. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest concerteert op vrijdagavond 28 januari, onder leiding van Anton Kersjes en met als soliste Barbara Nissman, piano. Op het programma staat Tsjaikowski serenade voor strijkorkest; Liszt, pianoconcert in Es strijkorkest; Liszt, pianoconcert in Es; Dukas, 1' Apprenti sorcier; Deli- bes, suite uit Sylvia Ballet. Op dit concert zal door de heer Jac. M. Luijkenaar in de Muziek school op maandagavond 17 januari een toelichting worden gegeven voor de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen, in samenwerking met de Ned. Ver. van Huisvrouwen. ZIERIKZEE Bronsreliëf Ad Braaf Elders in dit nummer staat een foto van een bronsreliëf, vervaardigd door de Zierikzcesc kunstenaar Ad Braat voor het Mosselproefstation op Texel. Per abuis is in het onder schrift de correetieregel uitgevallen, waardoor mede de naam van de ma ker kwam te vervallen en dat was uiteraard niet de bedoeling. Brand aan dak gebouw Telefoondienst Woensdag om goed 3 uur n.m. werd de brandweer ge-alarmeerd voor een brandje in het gebouw van de technische dienst P.T.T. aan de Meelstraat. Asfaltpapier en balken aan het dak bleken vlam te hebben gevat door oververhitting van een dieselmotor, die gebruikt wordt voor het elektriciteits noodagregaat, opge steld in de kelderruimte. De motor heeft een uitlaat naar het dak van 13 meter. De alarmering gebeurde via de sirene van de Kon. Zeelandia N.V. Eigen personeel van de P.T.T. wist het brandje te blussen, zodat de brandweer niet meer behoefde op te treden. De brandweerauto had op weg naar de brand, op het kruispunt Wevershoek-Poststraat een botsing met een auto bestuurd door W. N. te Zierikzee, die verklaarde de licht en geluidssignalen van de brandweer wagen niet te hebben gezien of ge hoord. De brandweerauto - bestuurd door P. V. liep schade op; de per sonenauto werd ernstig beschadigd. Afdeling U.V V. Op dinsdag 4 januari vindt in het R.K.-eentrum een contact-bijeen komst plaats van de U.V.V.-afdeling. Legpenning voor gemeentemuseum De oorspronkelijk van Zierikzee afkomstige heer J. Paret, woonachtig te Barendrecht, heeft een zeldzame medaille, afkomstig van zijn groot vader, wijlen de heer J. Paret, met bijbehorende papieren, geschonken aan het gemeentemuseum. Bedoelde heer J. Paret ontving in de vorige eeuw, een Franse medaille die de beeldenaar draagt van Napo leon III. De onderscheiding werd hem uitgereikt wegens zijn aandeel in de redding van de bemanning van het Franse schip „Le Paradis", dat in december 1865 op de kust van Schouwen schipbreuk leed. De heer Paret maakte deel uit van de be manning van de „Schokker 2", in dienst van de toenmalige Zuid Hol- landsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen. Aan boord van de Schokker bevonden zich ver der: M. van Duin, P. Peters en C. Heyeriks. „Le Paradis" was afkom stig van Calais. De voordrachtsbrief van koning Willem III (6 maart 1867 bevindt zich onder de stukken, die bij deze schenking behoren. De medaille is uitgevoerd in zilver. DREISCHOR Nieuwjaars-gezelligheidsrit De motor- en autoclub „Sparta" houdt op zondag 2 januari 1972 een zogenaamde Nieuwsjaars-Gezellig- heidsrit op Schouwen-Duiveiand. De start vindt plaats 's middags om 2 uur bij hotel „De Drie Schorren" te Dreischor. BRUINISSE Inzameling voor kinderen Chr. basisschool De kinderen van de chr. basisschool te Bruinisse verkochten na de grote vakantie f 1139,50 aan kinderpostze gels, verzamelden f 260 voor de zen ding en f 109 voor de vluchtelingen in Pakistan. De Uniecollecte is tot f 751 geste gen. Kookcursus voor mannen De kookcursus voor mannen, jaar lijks een succesnummer van de huis houdschool in Bruinisse, moest dit najaar worden uitgesteld wegens ziekte van mevrouw Van de Zande- Dekker. Velen hopen nu. dat het her stel van genoemde docente aan de huishoudschool zo voorspoedig mag zijn, dat alsnog kort na nieuwjaar met een nieuwe cursus voor heren kan worden gestart. Afbouw Noordzeekotter Aan de afbouwkade bij machine fabriek L. Padmos en Zonen in de industriehaven te Bruinisse kwam. direkt nadat de SL 1 daar was ver trokken. weer een nieuw schip, na melijk dc Gocree 23. van schipper C. dc Vogel le Goedercede. Dit schip met de afmetingen 29.60 x 6.40 x 3.20 meter hol. werd ge bouwd (casco) bij de Scheepsbouw Mij. Makkum te Makkum. In deze Noordzeekotter moet een 800 p.k. Deutz Dieselmotor worden gebouwd, terwijl hij verder geheel bedrijfs klaar moet worden gemaakt. Afbraak Het ministerie dat bouwvergun ningen voor nieuwbouw beschikbaar stelt, verlangt van de gemeentebe sturen ook ,dat niet meer voor be- Voning geschikte woningen worden afgebroken. In dit kader werden aan de noordwestzijde van de Bergstraat een tweetal pandjes gesloopt, in op dracht van de gemeente door de slo per Joh. Giljam. Draad in scheepsschroef De Stellendam 1, die momenteel nog in Bruinisse ligt (de Noordzee kotter kwaib vorige week bij machi nefabriek Padmos gereed), kreeg na een technische proeftocht, bij het in varen van de haven te Bruinisse een draad in de schroef, die door een kik vorsman moest worden verwijderd. Sneeuwklokjes In de tuin van de heer Jac. Faasse te Bruinisse bloeien de sneeuwklok jes. Ze zullen er misschien spijt van krijgen als het fel moest gaan vrie zen. ZIERIKZEE, 30-12. Juist op tyd voor de krant verscheen van een tweetal Zierikzeese bedrijven, tradi tiegetrouw een kalender, n.l. van de Rotterdamse Tramweg Maatschappy en de Kon. Zeelandia N.V. De R.T.M.-kalender (een twee maandelijkse) biedt weer een foto- mixture uit ditmaal regio en buiten land. De foto's werden vervaardigd door de directeur, dr. H. J. van Zuy- len, die januari en februari voorzag van een boeiende prent van de Zee- landbrug, gezien van één der boten af over woelig en zonnevonkend wa ter. We blijven met de twee volgen de maanden dicht bij huis n.l. de Zuidhavenpoort met witte brug, een plaatje „dat het altijd doet" en mis schien het meest gefotografeerde ob ject van Zierikzee. SINT PHILIPSLAND Dodelijk ongeluk De 64-jarige mevrouw J. J. ten Hoven-Bakker uit Sint Philipsland is woensdagavond op slag gedood, toen de bestuurder van de auto waar zij in zat op een kruising in Steen bergen (N.B.) geen voorrang verleen de aan een vrachtwagen-combinatie. BOXMEER. De 18-jarige monteur P. van Doorn uit Mill (N.B.) is don derdagochtend enige uren na een verkeersongeluk in zijn woonplaats overleden. Hij raakte zwaar gewond toen hij bij een inhaalmaoeuvre fron taal op een tegemoetkomende auto reed. Verder op deze frisse kalender: „Dans en kleur" (volksdansgroep te Sorento (Italië), één der toeristen schepen van het bedrijf, „Dorp in de herfst" (Karnten, Oostenrijk) en een sfeervolle win terplaat: „Winter over het lage land van Schouwen". Kon. Zeelandia N.V. De Kon. Zeelandia gaf het ont werp voor een typische „broodkalen der" in handen van de Amsterdam mer Ferdinand Rabot. Brood als the ma voor de bedrijfskalender is al ja ren traditie bij Zeelandia en vooral voor keuken en bakkerij, is zo'n ka lender dubbel funktioneel. Een spol van kleur, lijn en het brood als mo tief gaf gezicht aan een interessante, typische (maand)-kalender. die men wel frekwent tegen zal komen. Woensdagmiddag trad me). S. de Waal. onderwijzeres aan de R.K.-parochiale school, in het huwetyk met de heer S. Wijnacker. Toen het bruidspaar dc kerk aan de Hoge Molenstraat verliet, werd het verrast door de leerlingen, dw het jeugdig paar opwachtten met door hen zelf gemaakte erebogen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dorpje in Karnten (Oostenrijk)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3