2 f 25.- EL-MIOR AGENDA Voor kindervervoer naar „Zonneveld" moet nieuwe bus komen overhemden Veertigduizend mensen in sneeuw en ijzel ZOMER 1972 „Defensief vermogen van de NAVO moet onaangetast blijven" Reserves voor veertig miljoen vorstverleturen in de bouwnijverheid Laatste veerdienst Terneuzen- Hoedekenskerke x Overval op Raiffeisenbaiik te Huizen WAT mr 01 ei n FIETS Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 28-12. In het kader van de rondvraag tijdens de jongste raadsvergadering van de gemeente Duiveland, onder voorzitterschap van bugemeester De Kam, zyn nog verschillende belangrijke zaken aan de orde gekomen. De heer Stoutjesdijk wees op de beplanting tussen de grond van Fre- riks N.V. en de loods van de C.T.V. te Oosterland, die is doodgegaan. De wethouder van O.W., de heer Kuyper deelde mee, dat de beplanting op nieuw zal worden aangebracht. De heer Stouten (SGP) vroeg of de stof fering in de nieuwe scholen te Oos terland, door middenstanders van de Advertentie Zojuist ontvangen 1000 stuks (vier kleuren) DEURLOO gemeente Duiveland kan worden aangebracht. De heer Kuyper zegde toe, dat met de belangen van de plaatselijke middenstand rekening zal worden gehouden. Verder zag vragensteller het één richtingsverkeer in het bebouwde stuk van de Oud Heilige Weg in Oos terland opgeheven. Het is vooral voor brede landbouwwerktuigen zeer moeilijk om door de nauwe Sand- strömstraat te rijden. Dit zal worden bekeken. De heer Bakker (Arb.) was niet content over de wijze waarop de Reinigingsdienst Schouwen-Dui- veland de nieuwe regeling heeft ge troffen betreffende de prijs der plas- ticzakken. Hij had liever gezien dat de zakken gratis bleven verstrekt en het vastrecht wat omhoog was ge gaan. Hij vreesde dat er nu weer veel vuil op de straat zal worden gedeponeerd of in sloten en water gangen. Bovendien vond hij dat de gemeenteraad terzake totaal niet is geraadpleegd. „We moesten ook al les maar uit de pers vernemen", zo klaagde hij. Wethouder Kuijper was aanvankelijk ook sceptisch gestemd over de kostprijs van de zakken, doch bij nader inzien is dit volgens hem toch nog de beste methode. „Wie nu veel vuil mee te geven heeft betaald meer dan b.v. een alleen staande, die wel twee of drie weken met een zak kan doen. Er is echt een middenweg bewandeld", aldus de wethouder. De heer Van 't Hoff (Arb.) wees op wateroverlast ont staan door dempen van een sloot in de Stationstraat te Nieuwerkerk. Dit is reeds gedeeltelijk ondervangen en zal nog nader worden bekeken. Doorgangskampen voor Bengaalse vluchtelingen NIEUW DELHI, 30-12. De rege ring van Bangla Desj heeft besloten 250 doorgangskampen in te richten voor vluchtelingen die uit India te rugkeren, zo meldt de Indiase radio. De minister van binnenlandse za ken van Bangla Desj is woensdag in Calcutta aangekomen om te praten over een snelle repatriëring van de vluchtelingen. Irak wijst Perzen uit TEHERAN, 30-12. Perzië heeft Irak er donderdag van beschuldigd 40.000 Perzische mannen, vrouwen en kinderen te hebben uitgewezen en ze in sneeuw en ijzel aai* de grens aan hun lot te hebben overgelaten. Een regeringswoordvoerder in Te heran zei dat de Perzen de afgelopen twee dagen met 1000 autobussen naar de grens zijn gebracht. Onder de 11.000 die woensdag in de grens plaatsen Chosrowi en Chassr Sjirin waren aangekomen, heeft de Perzi sche veiligheidsdienst 500 Iraakse agenten en saboteurs gevonden die wapens en springstoffen bij zich hadden. Irak verbrak de betrekkingen met Perzië begin december na de Perzi sche bezetting van de eilandjes Aboe Moesa, Kleine Toemb en Grote Toemb. Volgens functionarissen in Tehe ran zijn sedert 1969 door Irak al 100.000 Perzen uitgewezen toen de betrekkingen al verslechterden door een geschil over navigatierechten in Sjatt-El-Arab, het mondingsgebied van Tigris en Euphraat. Om bus voor „Zonneveld" Mevrouw Van der Zande-Vleugels Schutter brak een lans voor aan schaffing van een nieuwe bus yoor het vervoer van gehandicapte kin deren naar de stichting „Zonneveld" te Oostkapelle. Ze deelde mede dat men een stichting in het leven wil roepen die zich ten doel stelt een nieuwe bus, niet alleen aan te schaffen maar deze ook te exploiteren. De kinderen, ongeveer 17 stuks van Schouwen-Duiveland en Noord-Be veland worden tot nu toe met een oud volkswagenbusje vervoerd, doch dit is totaal ongeschikt en tot op de draad versleten. Het wordt door de persoon die er 's maandagsmorgens de kinderen mee wegbrengt, om ze 's vrijdagsavonds weer te halen, nog minder dan een „veewagen" genoemd en is afgekeurd door de verkeerspo- politie. „Zou de gemeente ook niet wat kunnen bijdragen in de onkos ten" aldus een vraag van mevr. Van der Zande. Begrijpelijkerwijze is er bij de betrokken ouders enige wrevel ontstaan wanneer ze zien hoe er maar steeds bussen rijden naar zwembaden etc. terwijl er voor hun kinderen, die toch ook leerplichtig zijn, geen voorzieningen getroffen worden. Zij vond dat hier in de ge meenten op Schouwen-Duiveland gezamenlijk over gesproken 'moet worden en contact dient opgenomen met de stichting „Zonneveld". Ook haar partijgenoot de heer Romeijn, zag hier een taak liggen voor de ge meenten. De heer Bakker vond het droevig dat er voor een dergelijk urgent geval zo veel woorden moe ten worden vuilgemaakt terwijl een woonwagenbewoner onmiddellijk een andere of nieuwe auto krijgt als de oude versleten is. Men is het alge meen over eens dat hier naar mid delen meet worden gezocht om tot een goede oplossing te komen in deze en contact op te nemen met de stich ting. De heer Gp 't Hoff wees op de verkeerde stand van de verkeers borden bij de inritten van de rijks weg naar Sir Jansland en naar Ou- werkerk. Ze zijn bij donker niet te lezen en zouden aan de lichtmasten moeten worden aangebracht. Ook dit zal aan een onderzoek worden on derworpen. Na afloop van deze ver gadering dankte de voorzitter de le den voor de goede en vruchtbare samenwerking in het bijna afgelo pen jaar. Er is steeds op zakelijke basis samengekomen in een uitste kende sfeer. „We wensen u en uw gezinnen een goede uitgang en een gezegend nieuwjaar toe in goede welstand", aldus de voorzitter. Het oudste raadslid, de heer A. Stoutjes dijk bracht namens de raad de voor zitter dank voor de vriendelijke woorden tot hen gericht en op zijn beurt wenste hij de burgemeester en diens gezin eveneens een goed uit einde en een voortreffelijk 1972. Advertentie Nixon en Brandt: KEY BISCAYNE, 29-12. President Nixon en de Westduitse bondskanse lier Willy Brandt zijn het er woens dag over eens geworden, dat het de fensieve vermogen van de Navo onaangestast moet blijven indien er met de Russen onderhandeld wordt over wederzijdse en evenredige troe penverminderingen in Midden-Euro pa. Deze overeenkomst is vervat in een gemeenschappelijk communiqué, dat aan het eind van een tweedaag se conferentie tussen de Amerikaan se president en de Westduitse bonds kanselier is uitgegeven in „het Witte OTTAWA. De Canadese eerste mi nister Pierre Trudeau deelt hier grote sigaren uit aan wachtende journalisten bij de ingang van het ziekenhuis in Ottawa, waar zijn echt genote het leven schonk aan een zoon. Huis in Florida" op Key Biscayne. In het communiqué heet het, dat Nixon Brandt verzekerd heeft dat hij geen besluiten zal nemen omtrent de Navo zonder volledig overleg met de bondgenoten. Handhaving Amerikaanse troepen in Europa „De Amerikaanse president her haalde, dat de Amerikaanse ver plichtingen in Europa onverkort ge handhaafd blijven en dat, in het bijzonder, de in Europa gelegerde Amerikaanse troepenmacht niet ver minderd zal worden", aldus het communiqué. Volgens het communiqué zyn Nixon en Brandt het er ook over eens, dat alle leden van de Navo een evenredig deel van de defensielast van de Navo moeten dragen, ter verzekering van de gemeenschappe lijke veiligheid. ZOMERGIDSEN voor 1972 van o.a. FIT, Centouri/Sun- liner, Silver jet, Aitour/Nes- 2 panda, ZES, zijn nu al be- schikbaar! Vraagt ze direct bij ons aan! 5 reizen zierikzee nieuwe haven 105 telefoon 2577 Prinselijk paar naar Bondsrepubliek DEN HAAG, 30-12. Prinses Bea- trix en prins Claus brengen op 2 en 3 februari een informeel bezoek aan de Bondsrepubliek. Zij gebruiken op 3 februari de lunch bij de bondspre sident en mevrouw Heinemann. De R.V.D. heeft dit donderdag meegedeeld. UTRECHT, 29-12. De reserves van het risicofonds voor de bouwnijver heid zijn in het boekjaar 1970/1971 toegenomen van bijna 103,9 miljoen gulden tot ruim 178,3 miljoen gulden Het premie-inkomen over het nieu we boekjaar zal waarschijnlijk 200 miljoen gulden bedragen. Bij een te verwachten uitkering van f 9,50 per uur betekent dit, dat deze winter vorstverlet zou kunnen worden ge declareerd over 40 miljoen uren. Dat is minder dan in de tot nu toe strengste winter sinds de oprichting van het fonds in 1955: 68,8 miljoen uur in 1962-1963, maar meer dan tot nu toe enige andere winter aan ge declareerde uren heeft opgeleverd. De groei van de reserves is, zo blijkt uit het jaarverslag 1970-1971 van de Stichting Risicofonds voor de Bouwnijverheid, te danken aan de milde winter van vorig jaar. Daarbij kwam voor het fonds nog het voor deel, dat de eerste periode van ma tige tot strenge vorst gedeeltelijk sa menviel met de bedrijfssluiting in de bouwnijverheid tussen kerstmis en nieuwjaar. TERNEUZEN, 30-12. Zondagavond meert de veerboot Prins Willem veer de laatste maal af aan de aan legsteiger tc Terneuzen. Hiermee zal de veerdienst Terneuzen-Koedekens- kerkc tot het verleden behoren. Met het reserveschip Oosterschelde wordt de Prins Willem te Terneuzen opgelegd, in afwachting van een ko per. De verkoop zal bij inschrijving plaatsvinden. Provinciale Staten van Zeeland besloten op 19 november tot ophef fing van de veerdienst. Maandag 3 januari rijdt de bus, die in plaats van de veerboot komt, voor de eerste maal tussen Terneuzen en Goes. De minister van verkeer en waterstaat gaf toestemming om f 500.000 te besteden voor de aanschaf van vier nieuwe bussen. Model verordeningen tegen wantoestanden bij collectieve huisvesting DEN HAAG, 29-12. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft een pakket maatregelen ontworpen, dat de gemeenten meer mogelijkhe den geeft op te treden tegen brand- onveiligheid en andere wantoestan den bij de huisvesting van buiten landse werknemers, bejaarden en gasten in hotels, pensions, logemen ten ed. Deze maatregelen vormen het antwoord op de dringende noodzaak om duidelijke normen te kunnen stellen. Dinsdag 4 januari Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, Ver. van Oudleerlingen. R.K.-centrum, 7.30 uur, afdeling U.V.V. Vrijdag 7 januari Zierikzee Mondragon, clubavond Delta Foto. Woensdag 12 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Donderdag 13 januari Zierikzee Concertzaal, De Jasperina show, (Z.V.U.). (Advertentie) 4 In verband met de maatregelen, vastgesteld door het ministerie van Economische Zaken en de 4 4 Ned. Nieuwsblad Pers, zijn wij genoodzaakt onze abonnements- prijzen per 1 januari a.s. als volgt 4 vast te stellen: Maandabonnement 4,50 X Kwartaalabonnement 13,50 J 4 Jaarabonnement 52,50 4 De directeur Mei geld er vandoor HUIZEN, 30-12. Met ccn nylonkous over zijn hoofd getrokken heeft ccn omstreeks dertigjarige man ccn ge wapende overval gcp'ccgd op het bijkantoor van de Raiffeisenbaiik in een winkelcentrum tc Huizen (N.H.) Hij ging er vandoor met een tot nog toe onbekend bedrag. Dc overvaller kwam gewapend met een pistool of een daarop lijkend voorwerp even na twee uur het bankgebouw binnen waarin zich op dat moment twee vrouwelijke em ployees en een klant bevonden. Onder bedreiging van het wapen gaf een van de meisjes dc overvaller een hoeveelheid bankbiljetten. Van de overvaller, die er te voet van door ging, ontbreekt tot nu toe elk spoor. De overvaller die volgens het bankpersoneel in ieder geval een Nederlander moet zijn omdat hij goed Nederlands sprak, droeg hij een groene loden jas. Hij was ongeveer 1.70 m lang. MUNCHEN. „Reisland nummer één in Europa", deze begeerde onderscheiding van het internationale toerisme verwierf de Bondsrepubliek in het jaar 1971. Met rond 195' miljoen overnachtingen door buitenlanders (en een goei van 5,5 procent ten opzichte van vorig jaar) plaatste zij zich in de succeslijst van het vreemdelingenverkeer op de eerste plaats voor Italië en Frankrijk. Ieder derde ontspanningzoekende uit Denemarken en iedere vijfde uit Nederland bracht zijn vakantie door tussen Rijn en Elbe. Voor de Oostenrijkers en Ame rikanen was de Bondsrepubliek het op één na populairste vakantiedoel van het seizoen, voor Japanners, Zweden, Belgen, Fransen, Zwitsers en Italianen stond zij in de scala van de lust tot reizen op de derde en vierde plaats. Landschappelijke topper ook wat het toerisme betreft was en bleef Boven- Beieren. Verwachting tot vrijdagavond: Oin hel vriespunt Af en tce opklaringen; overigens veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis; matige, aan de kust krach tige tot harde wind uit noordoost tot oost; minimumtemperaturen om het vriespunt, maxima morgen rond 2 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. Min.-temperaturen2 tot 8 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 3 tot 8 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal; 80 procent, ZON- EN MAANSTANDEN 31 dec. Zon op 8.48, onder 16.37. Maan op 16,00, onder 8.50. 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.38. Maan op 17.20, onder 9.31. 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 18.42, onder 10.00. 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41. Maan op 20.02, onder 10.21. Volle maan: 31 dec. (21.00). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 31 dec. 2.28 14.50 8.08 20.26 1 jan. 3.18 15.45 8.59 21.10 2 jan. 4.05 16.32 9.48 21.56 3 jan. 4.49 17.15 10.32 22.39 Springtij: 2 jan. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-12. Het K.N.M.I. meldt: Het belangrijkste weersy steem dat op de weerkaarten voor komt is een omvangrijk en krachtig, nog opbouwend hogedrukgebied met centra boven Schotland, Zuid-Noor- wegen en noordwestelijk Rusland. Tussen dit druksysteem en een uit gebreid lagedrukgebied boven de Middellandse Zee is een brede noordoostelijke stroming tot ontwik keling gekomen die zich over geheel west en midden-Europa heeft uitge breid. Een dergelijke circulatie in deze tijd van het jaar houdt over het algemeen vorst in, maar door de ab normaal hoge temperatuur van het water van de Oostzee wordt de lucht dermate aangewarmd dat deze onze omgeving bereikt met temperaturen juist boven het vriespunt. Ook heeft de lucht daarbij veel waterdamp op genomen zodat er veel bewolking is ontstaan waaruit nu en dan wat lichte sneeuw valt, die echter van weinig betekenis is. Toch bestaat de mogelijkheid dat, wanneer de oos tenwinden nog enkele dagen zullen aanhouden, en daar ziet het wel naar uit, belangrijk koudere en drogere lucht uit Rusland er uiteindelijk in zal slagen ons land te bereiken. Graag alle goeds voor 1972 en niet de toestanden van die Zierikzeese meneer, die - zoals dat voorkomen kan - naar de dokter moest en zich per fiets naar deze medicijnmeester begaf. Een normale zaak, maar toen de arts zijn diagnoses had gesteld en een recept had geschreven, ging de man naar buiten, waar hij de, de dag bepalende, woorden sprak: „fiets foetsj". Dat was ernstig, want het was pas een nieuwe fiets en daar gaat die man heel snel aan het zoe ken hier en daar en overal en daar na fluks aangifte bij dc politie doen. De „ooms agenten" vroegen het num mer van de fiets, maar wie is zo gc- niaal dat hij dat onmiddellijk in de grijze hersencelletjes pompt? Toch was er wel achter te komen, want de leverancier kon het nog natrekken en als men een nummer heeft, heeft men tenminste al wat. Maar nog niet de verdwenen fiets natuurlijk. De man, zoekens- en pratensmoede, is uiteindelijk naar huis gegaan en heeft zijn echtvriendin het droeve verhaal gedaan. Gek, vrouwen zijn dan altijd monterder in zulke om standigheden. Vandaar de propositie: „Eerst maar een stukje eten en dan neem je straks mijn fiets om op nieuw te gaan zoeken". Nu, dat moest dan zo maar en de man heeft zijn prak je verorberd en is afgedaald in een soort schuurkel- dertje. waar de tweewielers altijd worden geborgen. Komt hij deze ruimte binnen en ziet zijn eigen, nieuwe fiets slaan, eenzaam cn al leen, want de fiets van vrouwlief was er niet. Op zo'n moment beginnen de al- armschellen te rinkelen en komt er licht in een duistere zaak. De man is, (alweer fluks) naar de dokter terug gelopen (voorheen stond er een woud van fietsen, want ons volk heeft veel kwaaltjes) en nu stond er, ver buiten ieder spreekuur een damesfiets, ook eenzaamde fiets van mevrouw, waarop meneer in onschuldigheid was komen aanpeddelen. Kijk. zulke toestanden, met alle mogelijke variaties, wens ik u niet toe, want een verdwenen fiets kan op een moment erger pijn doen. dan een schermutseling in Kasjmier. Een snede in de duim bloedt harder dan een guerrillagevecht in de grens- wouden van een Afrikaans land: een strontje aan het oog prikt feller dan een aktie van de Tupatnaros. Dat is de stelling van de omge keerde evenredigheid, waarmee nieuws „aan komt": een onoplosbaar probleem in de journalistiek. We zul len daar thans het hoofd niet over breken, maar diep snuiven om een vleug van de eerste oliebol op te van gen en daardoor aangespoord ieder een gelukkig 1972 loc f" wensen. SC1I1EREILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2