nieuwjaehs - wensch Kabinet-Biesheuvel vond bij optreden geen gespreid bedje Een fenomenaal gebeuren was de opening van de vernieuwde Concert zaal. (Slot van pagina 3). winter eerst ijs moeten zijn. Te Brui- nisse werd een geslaagde vogelten- toonstelling gehouden. De Zierikzee- se Oratorium Vereniging herdacht het zilveren jubileum met een con cert. Westerschouwen besloot tot het instellen van enkele raadscommissies. Oosterland kreeg een moderne vert en behangwinkel. De Brouwersha- vense jeugd maakte „life" kennis met Swiebertje en Bromsnor. De Kon. „Witte van Haemstede" trad voor het eerst op als fanfarekorps. Sint Nico-, laas bracht een piano in het rusthuis „Duinoord". Bel.ngrjjke datum voor Schou wen-Duiveland was de 3e, toen ge deputeerde mr. J. P. Boersma het nieuwe gebouw van de Stichting Dagverblijven te Zierikzee opende. Nieuwerkerk had succes met zijn „vermomde man" in het kader van een winkelweek. De Stichting Kraam zorg op Schouwen-Duiveland vierde het zilveren jubileum. Een K.L.M.- passagiers-heli landde op het vlieg veld Haamstede. Bruinisse beleefd.e een geslaagde winkelweek. Te Zierikzee werd een Rode Kruis alarm-oefening gehou den. De leden der kolonne kregen nieinve verbandtassen. De nieuw te bouwen, openbare basisschool in plan West bereikte het hoogste punt. Klap voor arbeids voorziening Een zware klap voor de- arbeids voorziening 'was het plotseling slui ten van Groothandel Smits Ooster land N.V., waardoor bijna tachtig mensen zonder werk kwamen. V.V.V. Burgh-Haamstede bleek - ondanks een fantastisch seizoen - toch met financiële moeilijkheden te kampen. Te Haamstede werd inge broken in een tweetal woningen. De Reinigingsdienst Schouwen-Duive land kreeg nog niet de beschikking over een gezamenlijke vuilstortplaats. In „De Ark" te ^Renesse werd een door talrijke dames bezochte, vlees- en vleeswarenbijeenkomst gehouden. De afdeling Zierikzee van „Veilig Verkeer' 'organiseerde een geslaagde verlichtingscontröle. B. en w. van Bruinisse stelden zich positief op in zake een Jeugdraad. Bezinning bij landbouw De landbouwvereniging „C. et C." te Haamslede hield zich met futuro logie bezig en dacht, na over de land- I-hiw in de regio in 1980. De Kring Schouwen-Duiveland der Z.L.M. boog zich over het milieuprobleem. Te üaamstede organiseerde kerkelijke jeugd een kerstfcesi voor alleen staanden. Zierikzee maakte kennis met de amateurwielerploeg van de N.V. Kavero. Op de R.S.G. „Prof. Zeeman" werd een ,,doe-dag" gehou den. Nieuw postkantoor Cp de Kringvergadering van de Z.L.M. werd meegedeeld dat de kwa liteit ven het slootwater ook op Schouwen-Duiveland achteruit loopt Lc winkelweek te Renesse werd met een feestavond besloten. In de vaka- tuie ontstaan door het plotseling oveilijden van wethouder C. Linders van Zierikzee, werd, voorzien door benoeming van de heer H. Asma. Een Duitse automobilist dook het I-iavenkanaal in, maar kon worden gered. Zierikzee legde een sluitende begroting 1972 op tafel. Ook de afde ling Schouwen-Duiveland van „Schuttevaer" hield zich bezig met het meest „inne' probleem van 1971: de watervervuiling. Aan de R.S.G. „Prof. Zeeman" werd een creatieve „versierdag" gehouden. Inmiddels waren de talrijke kerstvieringen be gonnen. Brouwershaven kreeg een nieuw postkantoor. Te Middelburg opende Zierikzees' burgemeester de kerst salon van de Zeeuwse Kunstkring. Zowel de Zjerikzeese Ondernemers Centrale (gratis koopdag) als de Winkeliersvereniging „Zierikzee", (gevogelte en „zoete dingen") sloten de december-akties af. De Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland be sloot tot aankoop van een bedrijf te Scrooskerke, ter verkrijging van ruimte voor een stortplaats. De ver schillende landbouwverenigingen vergaderden en maakten de balans op. Middenseliouwen en Bruinisse kw.vmen met een sluitende begro ting 1972. Laatstgenoemde gemeente besloot alsnog tot deelname aan het combi-projekt te Zierikzee. Een fusie tussen de Stichtingen voor Maatschappelijk Werk en Ge Daarmede was het jaar wel onge veer rond. Be verzameling vrn fei ten en gebeurtenissen logenstraft de we! gehoorde opmerking: er gebeurt niet zoveel op Schouwen-Duiveland. Ci.vermeld bitven immers nog aller lei feesten, persoonlijke jubilea en dat rooit dingen en niet te vergeten een reeks van culturele gebeurtenis- ren. „That was the year that was", zeggen de Engelsen en nu maar weer wachten op het nieuwe by d'ingarig van het Jaer onses Ileeren MCMLXXII E Wij stacn al weer aen d'Vijfgang van het Oude Jaer E E het Nieuwe naect al ree het tystip der Geboorte E Wij wagten het-niet blij. Wij zien niet zonder vrees E een Maeger Armoe-spook zig melden aen de Poortc E E Wij hebben goet geleefd, te goei selfs, als thans bhyekt E E de zeeven maegrc Koeijen volgen thans de Vetten want wij versuymden, (liooren wij van alle kant) E dat wij de teering nacr de neering moesten zetten E E Wij moeten oock dit Jaer weer loeven in een Land waarin de J^ught verpest, bedorven het Klimact is E Van smecrigheyt en vmjl rept daeglyckx de Courant E E Wie durft nog zingen, dal het Jwevcn niet zoo Kwaad is? E E Op 't Ilaegschc Binnenhof wordt dag aen dag gcpract E oen ijcdcr schouwt de Last. maar mjemant wil hem draegen E en als het Mes in de besteeding wordt gezet E E dan hoort men i/eder die het raektslegts luijde klaegen Dc Wooningnoot is ooek nog steeds niet opgelost E die blijft, belooft men ons, tol 't eijnde onser dacgen E E wie kraecken wouwordt er thans snel weer uyt gezet E nog meer Gewelf by al J Gewelf dat ons komt plaegen Oock oovcr des Lands grens Jyekt ooveral wel mis E dacr hccrscht oprocrigheyt, daer issci alsmaar knocken E E en 't Geld zweeft in de Lugt, waer valt 't zoo aanstonds neer? E E Misschien slegts enkelen, die sirackx dc Vrugten plocken E van onze nacrigheyl. Wie nacr een Ligtpunt zoekt E E die is - cilacie! - al zeer spocdigli uytgekeeken E waar men zich keert of wendt, een yeder fronst hel hoofd E of krabt zich agtcr V Oor. Dit is een mislyk iccken E E Toch gacn wij maer weer door en vieren 't Nieuwjaarsfeest E want met ons allen zijn wij weer een Jacrtjen ouder en lwt Gcluek - dat is ons al zoo varek verteld - dat zet zich nimmer neer op een gebogen Schouder E wie met mooy weer slegts vaert, hy blyve maer liever thuis E E bij dcezc Tcegenwind moet cyder knap laveeren E E de stuurman aen de wal heeft maer een triest bestaen E wie Moed en Doorzigt mist. die durft geen Storm brarcercn E E En leest gy de Courant, bedenk dan tog altijd E het Nieuws bestaat nu eenmaal uit het Ongewone E wie daeglyckx volhardt in werk, in Pligt en Taeek E die zal geen cnkle Courant met een berigtjen loonen E Dc ïionderdduyzenden die reeds des morgens vroeg E htm eega op haar Bed met 'n bakjen thee verwennen E E zoekt hen nyct in de Courant, zy worden nyet vermeld E die llelden Toonder Naam, geen Mcnsch zal hen ooyt kennenE E Maar ziet, de Snoodaard die kwaedaerdigh hecnenspnedt om Vrouwlief met een Byl het teder Hoofd te klieven E die zal prompt de Courant - en liefst op 'I voorste Blad - E met een compleet Verslag van deeze Daed gerieven! E E En zoo is het altijd. Bedenkt dus als Gij leest het Goede Nieuws kan V dc Courant nyet steeds verharlrn E Zij werd een boekwerek togals zij er mee begon E E het Goede dat geschiedt, breed voor V af te maclrn E Let neyt alleen opt zuur, maer proeft des Leevens zoet E dan valt er nog veel mee, al valt er oock wat teeghen E en Vu' Courant wenseht V, ooek in het Nieuwe Jaer E ondanks veel Zorgh en Druk. nogtans veel Heil en Zwegen. E Jrnn Bard. imillllllllllllllllllllllllliillllllllllilliilllltlllllilltllilllllliliiillllilllilllMllllliliillllllliï zinsverzorging op Schouwen-Duive land kwam tot stand. De ijsvereni- ging te Nieuwerkerk bleek op zijn laatste benen te lopen. De kerstda gen waren ongewoon zacht; nergens was er een snippertje ijs of sneeuw. Het Groene Kruis te Ouwerkerk volgde de „tiend" en verhoogde de contributie. De gemeenteraad van Westerschouwen besloot tot invoe ring van een toeristenbelasting. en verlaging van het aanta] leraar uren vormden de yoornaamste aan leiding tot deze betoging. Steeds zwaarder wordt de druk op het kabinet om in te grijpen in de loon- en prijsontwikkeling. DS'70 en V.V.B. stellen zich daarbij het scherpst op. DS'70 woordvoerder in de Kamer, de heer Keuning, liet minister Boers ma van sociale zaken nog kortgele den welen dat de verantwoordelijk heid bij de regering ligt en niet bij het bedrijfsleven, zoals premier Biesheuvel nog immer stelt. Naar de mening van DS'70 zal de regering „de komende weken" niet langer om een. ingreep heen kunnen. Geen „grote" c.a.o.'s Zonder dat een „grote" collectieve arbeidsovereenkomst is afgesloten gaat het kabinet-Biesheuvel het nieuwe jaar in. „Dat is nooit eerder vertoond", zo verweet oppositielei der drs. Den Uyl (P.v.d.A.) de rege ring dezer dagen, dagen. De socialistische voorman voorzag, tijdens een terugblik op 1971, sociale onrust en toenemende tegenstellin gen in het nieuwe jaar. „Dan gaan de mensen merken wat de verhoogde treinlarieven, de duurdere benzine en alle andere maatregelen van het kabinet-Biesheuvel in de portemon- naie betekenen", zo voorspelde hij. Geen eenvoudige opgave dus voor de regering-Biesheuvel in 1972, een jaar waarin de hechtheid van het bouwsel-Steenkamp geducht op de proef zal worden gesteld. Het kabinet Biesheuvel kwam aan het roer. De foto toont minister-pre sident mr. B. W. Biesheuvel tijdens de regeringsverklaring in augustus. De U.V.V.-afdeling hield een zeer geslaagde verkoopdag. Het parlementaire jaar 1971 Op dit regeerakkoord van doFindho- venre hoogleraar had de niewkomer in het kamp van de regeringspartijen dr. W. Ditos Jr.. als fractievoorzitter von DS'70, hot stempel van bezuini ging en profijtbeginsel gedrukt. Taaie onderhandelaar als hij was buitte hij de sleutelpositie, die zijn partij zich op grond van een verrr.s- -nde verkiezingsoverwinning (8 ze tels) had verworven behendig uit. Bij cie verkiezingen van 28 april waren dc regeringspartijen uit dc vorige kabinetsperiode - K.V.P., A.R.P., V.a tegoi- het. Vice-prcSident van de Ru i.' van Slate dr. Beel, begaf zich vnnr Ifnis ten Bosch om te komen tot aanicijHng ran een formateur. Anupcwr werd prof. dr. P. J. A. Siccnkamp. C.H.U. cn V.V.D. - met verliezen pit de bus gekomen, waardoor zij hun meerderheid in het parlement aan zienlijk zagen slinken. Be winst ging, behalve naar DS'70 naar liet Iïnkerblok: P.v.d.A., D'66 en C.P.N. boekten vooruitgang. De nieuwe regering zag het als één van haar belangrijkste taken cle inflatie met al haar ter beschikking staande middelen aan te pakken. Hoge prioriteit kreeg daarbij de po ging om het, tijdens de kabinetspe riode-De Jong vastgelopen, centraal overleg weer op gang te brengen. Nog in de zomer van 1971 ontving de regering op het Haagse Catshuis - door premier Biesheuvel verheven tot ontmoetingscentrum - delegaties van allerlei groeperingen uit onze samenleving. Niet rooskleuriger Rooskleuriger werd de situatie er niet op. Weliswaar werden bijna alle begrotingshoofdstukken alleen „de fensie" moet nog worden behandeld - in gestrekte draf door de Kamer goedgekeurd, maar het protest tegen het regeringsbeleid in zijn algemeen heid nam toe. Nooit tevoren bijvoor beeld keurden zo veel fracties het beleid op onderwijs en op cultuur, recreatie en maatschappelijk werk af. Nooit tevoren ook werd zo mas saal tegen het onderwijsbeleid gede monstreerd als in Utrecht tijdens 0'71. Verhoging van de collegegelden DEN HAAG, 30-12. Hel kabinel-Bieslieuvel is bij zijn eerste optreden bepaald niet in een gespreid bedje gstapt. Een tekort als nooit tevoren op de begroting 1971-1972, een bijna niet in te tomen inflatie, niet daaraan gepaard een zeer wankele economische situa tie en toenemende werkloosheid, vormden de aanlei ding tot impopulaire maatregelen. Maatregelen, die rechtstreeks voortvloeiden uit het in juni tot stand ge komen regeerakkoord dat informateur prof. dr. P. J. A. M. Steenkamp had opgesteld en met welk epistel in dc hand formateur mr. B. W. Biesheuvel zijn kabinet uit K.V.P., V.V.D., A.R.P., C.H.U. en D.S.'70 in elkaar timmerde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 26