H DECEMBER 7 2 SEPTEMBER tn OCTOBER I ET? IKZEESCIIE NIEUWSBODE Vrijdag :il december 1971 Nr. 21006 Nieuwe uniformen „Kunl en Eer" De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" kreeg' nieuwe uniformen, dank zij de offervaardigheid van de burgerij. Na een onderzoek bleek dat 240 perce len verloren gingen voor de mossel cultuur, als gevolg van sluiting van het Brouwershavens© Gat. Het m.s. „Krammer' 'werd tijdelijk uit de vaart genomen. De 16e was een kolossale datum voor stad en streek. De moderne schouwburg werd - na een uitgebrei de restauratie - weer in gebruik ge nomen. tal". Te Nieuwerkerk vond een fikse inbraak plaats. „Kavero" besloot tot de bouw van vijftig zomerwoningen aan de Heernisweg te Brouwersha ven. Oosterland had het druk met bollenpellen. Üit de molen te Brou wershaven verdween een hoeveel heid antiek. De Westhoek maakte de voorlo pige balans op en zag terug op een fraai en druk seizoen. Te Zierikzee vond een inbraak plaats in een middenstandszaak. Te Bruinisse werd het vernieuwde kan toor van de Raiffeisenbank officieel geopend. Voor een radioprogramma werd in dp Concertzaal te Zierikzee een ge slaagde opname-avond gehouden. Een belangrijk rapport- verscheen over de biologische konsekwenties vart de eventuele afsluiting van de Oosterschelde. Te' Oosterland werd de zaak van de heer J. de Vlieger be langrijk uitgebreid. De jeugdsociëteit ,Big S" te Haafnstedè begon "het nieu we seizoen. Aan het eind van de maand ver scheen het derde deeltje in de „Zoals- het-Was-serie", gewijd aan de West hoek. Begin november verscheen van het provinciaal bestuur Zeeland een Ontwikkelingsschets Zeeland. In de openbare basisschool te Brouwersha ven werd een herfsttentoonstelling gehouden. De Strandreddingsbrigade Westerschouwen toonde zich' voor samenwerking met Zierikzee. St. -Philipsland - moet toch wel even genoemd hier, - kreeg de hoogste Ro de Kruis-onderscheiding. Met een stijlvolle herdenking vierde de afde ling Duiveland van de Plattelands vrouwenbond het zilveren jubileum. Bekend werd dat een zeil- en vaar school op de Grevelingen, zich. te Brouwershaven zal installeren. De ex-ambtswoning van de burgemees ter van Zierikzee werd, na wat moeilijkheden, verkocht. Bruinisse sukkelde met ben opdracht voor cv in gemeentewoningen. Pol<ler- en Waterscliapsbond De algemene vergadering van de Polder- en Waterschapsbond werd te Zierikzee gehouden. Bekend werd dat met de bouw van een nieuwe R.K.-school te Zierikzee in 1972 kan worden begonnen. Na een jaar duis ternis ter plaatse werd het Verklik- keriicht in de duinen weer ontstoken Het Zvvcedse Rode Kruis-zieken- huis splitste de funktics van genees heer en directeur. Het omgevallen teerschip „Jan Heijmans" werd geborgen. Bruinisse besloot 't combi-project te Zierikzee financieel te steunen. Met een feest avond werd de zomeravondvoetbal competitie afgesloten. Ds. H. Omme- ring te Oosterland verliet de ge meente. B. en w. van Westerschou- wen persisteerden bij een percentage van tien bij partikuliere verbouwin gen. Minister ir. P. J. Lardinois zet te forel uit in het Grevelingenmeer. De fabriek van de N.V. Freriks te Oosterland onderging opnieuw een uitbreiding. De Zeeuwse water schapsbond maakte zich ongerust over dc inkrimping van de uitkering op wegen. De school te Noordwelle - zo werd bekend - zal op 1 januari een éénmansschool worden. Recreatie-afval De Vogel- en Natuurwacht bekom merde zich om het recreatie-afval en stuurde een brief aan de gemeente besturen. Het jeugdkoor ..Sjaloom" zong voor bejaarden in het Delta- ziekenhuis te Poortugaal. Op een ou deravond van de R.S.G. „Prof. Zee man" werd geprotesteerd tegen ver hoging van dc busschoolabonnemen- ten. Het Zierikzeese bedrijf Smit Bolnes N.V. herdacht het tienjarig bestaan met een vaartocht. Te Brui nisse was vooral diskussiepunt de vragenlijst van de Commissie Uitgif te Percelen, (mosselen). Tc Zierikzee werd een Oecumeni sche Werkgroep opgericht, die een „grondwet" opstelde en deze toe- stuuide aan alle kerkgenootschappen in de regio. De echtgenote van burgemeester De Meester opende een U.V.V.-hand- werkverkoopdag. Heel aparte cause rie vormde: „Schouwen-Duiveland vóór de Reformatie" voor de Vere niging „Stad en Lande". „Skycrane" Bij de werkhaven Schelphoek arri veerde een reuzen-helikopter „Sky crane", die proeven begon met het afwerpen van stenen ter vorming van een proefdam, in het kader van de sluitingswerken Oosterschelde. Ten zuiden van de Grevelingendam kwam een zandverschuiving voor. De bejaardensociëteit te Brouwers haven vierde het vijftien jarig be staan. De gemeenteraad van Wester- schouwen schreef een vervelende vergadering op zijn -naam. Een Brou- wershavense sportvisser ving een .kabeljauw van 21 pond. De motor club „De Koppeling' hield een eerste vergadering en organiseerde iets la ter geslaagde cross-wedstrijden. Regionale gebeurtenis van belang was de „eerste steenlegging" voor het sportcentrum, samen met de ont hulling van een wandreliëf. In het waterschap Schouwen-Dui veland werd gesproken over het zich wijzigend karakter van de water- schapstaken. Flink schot kwam er in de gecombineerde scholenbouw te Oosterland. De gunstigeuitslag werd bekend van een door V.V.V. „Renesse Vooruit" gehouden enquête onder de bezoekers. Overval op PTT-kantoor Op het PTT-kantoor te Zierikzee werd een overval gepleegd. De over val had geen succes, dankzij bevei ligingsmaatregelen. Wel bleek de roofoverval de 100ste in het land te zijn in 1971. De (100-jarige) Chr. school te Bruinisse kreeg een zinvol ornament in de vorm van een draad figuur. V.V.V. „Renesse Vooruit" hield de jaarvergadering. Opgemerkt werd dat deze badplaats „niet verder hoeft in de Valkenburgse richting". In-h.c.r. „Mondragon" werd een EI- zasser week géhouden. Een felle noordwesterstorm gesel de de kusten. Vooral te Burghsluis werd het heel hoog water. In dat plaatsje arriveerde Sint Ni- colaas onder een felle hagelbui. Het was het eerste „wit" van de winter 1971-1972. In het Domeingebied werd een „Mosselloop" gehouden. Te Zie rikzee werd een grote tentoonstelling gehouden van duiven, parkieten, ka naries en bijen. De natte moeson leek aangebroken. Het regende vijf dagen, maar toen werd het droog. Te Renesse en Zierikzee was het weef ook niet best, toen Sint arriveerde. Het Groene Kruis Schouwen-Duive land hield de eerste vergadering te Serooskerke. Te Bruinisse werd het nieuwe politiebureau officieel in ge bruik gesteld. Ter plaatse kwam men ook gereed met de aktie: „Tafeltje- dek-je". Zevcnlig jaar „O. en U." Het Nieuwerkerkse fanfarekorps „Oefening en Uitspanning" vierde niet zonder luister het 70-jarig be staan. De spookstorm in de Westhoek bleek weer duinafslag ten gevolge te hebben gehad. Op de ledenverga dering van de C.M.M.C. te Zierikzee werden 94 diploma's hygiënisch mel ken uitgereikt. De jeugdsoos „Big S" te Haamstede/Burgh kwam gereed met een evenementenprogramma. De gemeente Zierikzee besloot tot res tauratie van de kappen van de No- belpoort. De R.T'.M. verzond een toe lichtend schrijven inzake verhoging van de tarieven der schoolabonne- menten. Ouwerkerk loonde zich dankbaar voor een nieuw handenar- bcidlokaal aan dc openbare basis school. De biljartvereniging „Haam stede" vierde het zilveren jubileum. De raad van Middcnschouwen kreeg een sluitende begroting 1972 gepre senteerd. Te Oosterland bracht de „Dorcas"-aktie ten bate van dc zen ding een bedrag op van f 5700. Zie rikzee kreeg er - in dc St. Domus- straat - een antiekzaak annex cof feeshop bij. Nieuwerkerk hield een geslaagde winkelweek. Dc C.B.T.B. organiseerde een praat vergadering over landbouwproble men. Problemen rijzen - zo bleek - in de toekomst met betrekking tot de waterwinning in de Schouwse West hoek. Die winning kan nog sterk op lopen. Zierikzee kreeg de langebaan- schaatskampioenschappen toegewe zen. maar dan zal er uiteraard deze (Zie verder pagina 6). Museabezoek De C.J.V. lanceerde een enorm plan voor een centraal kamp te Re nesse. waarvoor reeds een ton bij een bleek. Door middel van gevari eerde akties wordt gepoogd de ont brekende f 20.000 bijeen te krijgen. De raad van Brouwershaven had het moeilijk met een kostenregeling voor „Stad en Landschap Door een te grote aanvoer van mosselen werd wijziging gebracht in het „stuksge- Een zomer vol zanclucht en koel, helder water. waardoor zes mensen werden ge wond. Het Nieuwerkerkse bad „Dol- Fijn" draaide op volle toeren. De Burghse burgerij zette het kamp „Ei kendal" in de bloemen. Spijtig was het bericht van het vertrek van de „Outward Bound" school uit Renes se, waardoor het slot „Moermond" later in het jaar - leeg kwam te staan. Een sterke groei onderging het Costerlandse bedrijf N.V. Freriks, dat kwam tot zestig werknemers. Te Bruinisse werd de eerste van een serie van negen nieuwe woningen in gebruik genomen. Het Hulsterkoor zong in de kerk van Brouwershaven; Bruinisse kreeg een damesvoetbal club. Zierikzee kreeg - na een eerste - een tweede invasie van woonwagens te verwerken. Te Sirjansland werd een moderne, verwarmde kas geplaatst voor de bloembollenteelt. V.V.V. Burg'h- Haamstede lanceerde z.'g.n. waar- borg-vignetten. Bruinisse kreeg de rekening gepresenteerd van de Gre- velingensluiting. door het achterblij ven van de Volkerak-mosselgroei, in vergelijking met de Oosterschelde- schelpdieren. Dankzij een overeen komst kwam er eriig licht in de Zierikzeese woonwagenaffaire. In het kader van een Brouwershóvense feestmanifestatie werden bokswed strijden gehouden. Het Maritiem museum te Zierikzee noteerde de tienduizendste bezoeker. In de zwaaikom te Zierikzee sloeg een scheepje, met dragline, om. De zeilvereniging Dordrecht maakte een „mosseltocht" naar Bruinisse. Han delsbedrijf Meijer te Oosterland on derging een uitbreiding. Op de 12e werd met een grote wedstrijd het zeilseizoen gesloten. De aardappel oogst in de regio kwam vlot op gang dank zij het droge oogstweer. Ter redding van de vissen onder nam Noordgouwe een aktie voor een schone kerkgracht. Veertien Welfa re-dames ontvingen een identiteits bewijs. N.V. „Zeelandhuis" ontwik kelde een tweetal (woning)projekten: te Ouwerkerk en te Scharendijke. Te Bruinisse werd begonnen met heb graven van aardgassleuven. Bij de Plompètoren kantelde een auto over de zeedijkmuur; drie auto's werden vernield bij een botsing te. Seroos kerke. De natuur zorgde voor eeh verrassing in de vorm van mossel zaad op de Grevelingen-percelen. Zomerwoiiingenbouw „Beter Wonen" te Zierikzee maakte plannen voor de bouw van zestien bejaardenwoningen. Aktief was ook de N.V. Kavero, met zomerwoningbouw. Den Osse Was operatieterrein. Na 128 huizen, Begin augustus viel alweer „ruisend, het gouden graan". Zeilwedstrijden sprak het vraagstuk van een winkel centrum te Renesse. Het zal kunnen komen tot een individuele realise ring van een dergelijk centrum. De nieuwbouwplannen voor de Beatrix- school te Zierikzee kwamen aanbe- stedingsgereed. De raad van Wester - schouwen besprak de ernstige ver droging van de boomgaarden. De l.t.s. „Schouwen-Duiveland" nam deel aan examens landelijke vakop leidingen. Te Oosterland werd be sloten tot oprichting van een open bare kleuterschool. De muziekkorp sen van Haamstede en Renesse kregen een verhoogde subsidie. Een kleur- en tekenwedstrijd voor de Stichting Sportcentrum werd een succes. Te Bruinisse werd het Hotel Storm heropend. Te Zierikzee werd gestreden om het Zeeuws kampioen schap handboogschieten. Om vuilverwerking De Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland gewaagde van een onder zoek naar een methode van vuilver werking in de regio. De Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" trad toe tot het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor Natuurbescherming. Met het oog op de in 1972 vrijko mende Dammenweg, werd de aanleg van een deel secundaire weg noord kust urgent ge-acht. Herfsttinten zorgden ook op Scouwen-Duiveland, inzonderheid in de Westhoek voor een typisch „sfeertje". Muziekschool. Schelde- sluiting, Havenkwartier en belas tingverhoging waren belangrijke punten in de oktober-randsvergade- ring van Zierikzee. Plan C.J.V.-kainp Als indikatie voor een mogelijk blijvende vestiging, organiseerde de K.W.V. van Brouwershaven uit, zeil wedstrijden op het Grevelingenmeer. De harmonie „Witte van Haemstede" nam het besluit tot omzetting in fanfarekorps. De zeilwêreld beleefde de Oosterschelderace, met opvallende successen voor Schouwse zeilers. Enige hoop groeide voor behoud van de molen te Nieuwerkerk. De raad van Westerschouwen besloot tot overdracht van woningen aan „Beter Wonen" en tot participatie in de Stichting Sportcentrum Schouwen- Duiveland. Voor het combi-projekt ging aan het Zuidhoekterrein de eerste paal de grond in. De bietencampagne te Brouwers haven ging ditmaal officieel van start. Te Renesse werd een huis ver plaatst. De brandweer van Kerkwer- ve verwierf een eervolle vierde plaats bij landelijke wedstrijden te Arnhem. Plannen werden gesmeed Schouwen-Duiveland op te nemen in een grote(re) V.V.V.-federatie. Brou wershaven kreeg een eigen jeugdsoos Nieuwe woonwagen-ellende ontstond door demonstraties op de Zierikzeese balie. „Kojide sanering" De Bruse vissers hadden veel zor gen. Vooral waren zij bang voor „koude sanering" van hun bedrijven. De Zendingskrans van de Ger. Ge meente te Oosterland hield een zeer geslaagde verkoping van zelf ge maakte goederen. De restauratie van de hervormde kerk te Oosterland kwam in uitvoering. Te Zierikzee werd „Het Kleuterhuis" heropend. De Aannemingsmij Schouwen-Dui veland ontwikkelde een praktische (graaf)vinding. Gegevens werden ge publiceerd over het vogelbroedsei- zoen 1971. Bezorgdheid over ver meend instortingsgevaar van de Zee- landbrug, werd technisch ontzenuwd De Winkeliersvereniging „Zierikzee" hield een eerste vergadering. In de Oosterschelde zonk een drijvende as- faltfabriek en een sleepboot. In het kader van de Vred.esweek werd te Haamstede een geslaagde vredesex- positie en een jeugddienst gehouden. Te Zierikzee ging de filmclub „Zie- jook" weer .draaien. Het waterschap Schouwen-Duiveland hield het op afsluiting van de Oosterschelde. Het waterschapsbestuur wilde ook door spoeling van polders met zoet water. Enig bedreigd punt aan de zuidkant, was de Zuidbout, waar al sinds 1880 afschuivingen van de vooroever heb ben plaats gevonden. In de persoon van ds. J. van den Berg kreeg' de Ger. Gemeenten te Bruinisse een nieuwe predikant. Triest was een ontploffing op de „Stad Zierikzee", die een jong leven eiste. Het rapport „Detailhandel in Zie rikzee" leidde tot een uitgebreide diskussie op een geslaagde forum avond. Te Kerkwerve werd gestreden om het kampioenschap ploegen Schou wen-Duiveland. In het stadhuis te Zierikzee vond een vergadering plaats van de jeugdgemeenteraad „Brugdorp". G.S. van Zeeland deden mededeling over het ontwérp Streek plan Schouwen-Duiveland. Het Groene Kruis „Schouwen-Duive land" kreeg koninklijke goedkeuring op de statuten. Raadsleden van Schouwen-Duive land volgden een cursus in Bedenes se. Ter definitieve'oplossing van het woonwage'nvraagstuk dachten G.S. van Zeeland aan een bescheiden centrum in Zierikzee, met medewer king van alle gemeenten, maar of het zover zal komen Ongekend grote hoeveelheden mosselen werden aan gevoerd. Winkelcentrum De raad van Westerschouwen be- In één seizoen trokken de Zierik zeese musea 17.000 bezoekers. Brui nisse beleefde een muzikale taptoe op het sportveld. De nieuwe Winke liersvereniging Zierikzee stelde een consumentencommissie in. De Haam- steedse vuurtoren kreeg moderne meet apparatuur. Te Brouwershaven werd een regeling ontworpen voor gebruik van de haven. Het clubhuis werk in „De Lichtboei" ging weer van start met een tekenwedstrijd en een poppenkastmiddag. Rk- er Een trieste zaak begin september was de explosie aan boord van een rondvaartboot van de R.T.M., als ge volg waarvan (later) een jeugdige passagiere overleed. De voetbalcom petitie 1971- 72 ging weer van start. Nieuwerkerk, maar vooral ook Zie rikzee kreeg zijn wüonwagen-wee. zijn er plannen voor de bouw van 450. In de Tweede Kamer ^werd een pleidooi gehouden voor het maken van een drinkwaterspaarbekken in het Grevelingenmeer. De Westhoek met name leed onder een maar steeds voortdurende droog te. Het perevuur - een gevreesde fruitziekte - deed geen grote schade op Schouwen-Duiveland, al moesten wel sommige meidoorns worden op geruimd. De Zierikzeese raad nam een schei'pe motie aan in verband ijiet de uit de „woonwagen-affaire" voortvloeiende moeilijkheden. Het raadslid K. v. d. Ouden werd be noemd in de vakature Van Kessel. Schouwen-Duiveland hoorde van een eigen wielerploeg, die zich in 1972 gaat presenteren. Een geslaagde proefvaart maakte van Bruinisse uit de Noordzeekotter „Jozina". Brouwershaven werd opge schrikt door een diefstal van avond- maalszilver uit de hervormde kerk. Te Zierikzee ging weer een verkeers- cursus van start. Een goederenver koop door de Zendingskrans te Oos terland bracht het fenomenale bedrag van f 8.400 op. Het contingent woningen voor 1971 te Bruinisse werd verhoogd tot 26 huizen. „De Woelwater'-'kleuters te Zierikzee be zochten (origineel idee) een boerde rij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 23