1 in. Dc Zierikzeese schooljeugd - met name klas 3c van de MAVO - was met het maken van een eigen krant in aktie in het kader van de lessen maatschappijleer. Het Oosterlandse bedrijf H. G. Freriks N.V. kwam in 't nieuws dankzij een grote order van de Kon. Landmacht. De Zierik zeese Oranje Vereniging maakte al vast de plannen bekend voor een grootscheeps défilé op Koninginne dag en tussen de bedrijven door bracht het Rotterdams Jongenskoor een vokaal bezoek aan Renesse. De sigaren- en souvenirzaak van D. C. Viergever te Zierikzee werd belang rijk gemoderniseerd. Veilig Verkeer Zierikzee hield deze maand een ge slaagde ogentcst en meting van de „reactiesnelheid" terwijl het cathe- chisatieseizoen te Duiveland werd afgesloten met een causerie over het Ned. Bijbelgenootschap. Duizendste woning Een „uitschietende" plechtigheid te Zierikzee was het gereedkomen van de duizendste woning op Schou- wen-Duiveland gebouwd door N.V. Den Hartog. De muziekvereniging „Nieuw Leven" te Ouwerkerk nam afscheid van zijn voorzitter. De wis selbeker als bekroning van de ook nu weer gehouden jaarlijkse school- voetbaldag ging opnieuw naar de Westhoek. Een cultureel evenement was het concert door het West- Vlaams Jeugdorkest te Zierikzee. Te Haamstede brandde een bungalow geheel, uit. De gemeenteraad van Brouwers haven was het er weer over eens dat de busverbinding Zierikzee-Drei- schor een moeilijke zaak blijft. Te Scharendijke kwam de jeugd in actie tijdens een gevarieerde ou deravond van de chr. nat. school. De Westhoek aanschouwde voor de eer ste maal motorwedstrijden van groot formaat, georganiseerd door „De Koppeling". In het kader van een verkiezings- toernee bracht oud-minister Udink een bezoek aan Bruinisse. Schouwen-Duiveland kreeg deze maand duidelqk zicht" op de bouw van een sporthal-zwembadcombina tie te Zierikzee, dankzij een geslaag de aktie „Onderdak". Smits N.V. Oosterland onderging een flinke uitbreiding. De Schou- wen-Duivelandse brandweren lever den een aantal geslaagden als pomp- bedieners op. De raad van Brou wershaven stemde in met het subsi die voorstel Zierikzeese Concertzaal. Het besluit viel om het duingebied Het Zeepe, tussen Haamstede en Burgh, te sluiten voor donateurs van het Zeeuws Landschap. Te Brou wershaven werd een landmijn ge vonden. De afdeling Zeeland van de A.N.W.B. hield de jaarvergadering te Haamstede, waar - gedurende de Paasdagen - al weer vele gasten vertoefden. „De Ark" te Renesse be leefde een „Pop"-festijn. Enige le den van de kon. harmonie waren zeer succesvol op een solistencon cours. De raad van Middenschouwen besloot tot verlaging van de loswal te Scharendijke. Al weer in 't kader van de naderende verkiezingen sprak dr. Drees jr. voor D.S.'70 te Zierikzee. Vroeg al (Pasen) trokken de gasten naar strand en duin. Oosterschelde een jacht lek gevaren maar de opvarenden werden gered. De bekende schelpenzuiger „ir. P. F. v. d. Wallen" verdween wegens ge brek aan emplooi van de Zeeuwse wateren. Afscheid predikanten Twee predikanten namen afscheid: ds. G. E. Huizing van de Hervormde gemeente Haamstede, ds. J. Weste rink van de Chr. Ger. Kerk te Kerk- werve/Haamstede. De voetbalvere niging Zierikzee beleefde een druk bezochte feestelijke receptie bij ge legenheid van het behalen van het kampioenschap door Zierikzee I van de 4e kl. H van de K.N.V.B. Een tragisch ongeval met dodelij ke afloop trof een nog jonge vrouw uit Eindhoven tijdens een rit te paard op het strand bij het Suiker gat te Westerschouwen. Nieuwer- kerk kwam gereed met het feestpro gramma voor Koninginnedag. De af deling Schouwen van het Verbond voor Veilig Verkeer hield de jaar vergadering te Kerkwerve. Leden van de Vogelwacht maakten een ge slaagde tocht naar het „verdronken land" Saeftinge. De rij van politieke vergaderingen werd afgesloten met een bijeenkomst van de C.H.U. en A.R. en ook de Zierikzeese water sporters kwamen in vergadering bij een. Burgemeester De Meester kocht te Zierikzee de eerste zomerpostze- gels. Het C.J.V.-feest te Haamstede was succesvol. Het politiek vergaderen bleek te Zierikzee intussen nog niet helemaal „gedaan" want ook boer H. Koekoek kwam hier nog z'n zegje doen. Ook in de Westhoek liet de koekoek zich horen, maar dat was ómdat de winter al aardig was ver gangen Te Ouwerkerk werden zeven leden-jubilarissen onderschei den bij het veertigjarig bestaan van de Agrarische Voedingsbond. De Végé-zaak van M J. Krijnse Lokker te Renesse werd in 't nieuw gesto ken. De Brouwse raad besloot de ijsbaan-aanleg als „vrij-werk" te doen uitvoeren. De oudervereniging „Helpt Elkander" kwam bijeen te Zierikzee. Het Waterschap Sch.-D. nam, met een aantal andere water schappen stelling tegen een her nieuwd mogelijk onderzoek inzake afsluiting van de Oosterschelde. Een grote gebeurtenis volgde te Bruinisse: officiële opening van het bejaardenhuis „In 't Opper". Aan de lagere land- en tuinbouw school vond een diploma-uitreiking plaats. Een aannemingsbedrijf kocht de gebouwen van de groenvoeder- drogerij aan de Zierikzeese Oude- weg. Leden van de jeugdvogelwacht zagen de eerste jonge kieviten van 't jaar in het Dijkwater. Het ledental van het Groene Kruis bleef aardig op peil, zo bleek op een vergadering te Bruinisse. Zierikzee kreeg er een café bij: café „De Vlinder" in de Nieuwe Boogerdstraat. Opheffing vond plaats van het postkantoor te Sirjansland. Te Nieuwerkerk liet het bandje „The Fifth of May" van zich horen, „De Schouwse Boer" bood de Haamsteedse bejaarden een diner aan. Een groot succes was de Rode Kruis-wandeltocht te Brouwersha ven. Nieuw postkantoor Te Renesse vond de officiële in Te Brouwershaven werd een vei lig verkeerscursus besloten met een goed bezochte filmavond. Het V.V.D. kamerlid Vonhoff, de huidige staats secretaris, sprak tijdens een verkie zingsbijeenkomst te Zierikzee. Stichting Dagverblijven Een belangrijke gebeurtenis medio april was de totstandkoming van een eigen gebouw van de stichting Dag verblijven Gehandicapten te Zierik zee. Het Herv. Kerkkoor had een druk vokaal Paasweekeinde De Oranjever. Renesse kwam - als al tijd - weer tijdig gereed met een Koninginnedagprogramma. To Brui nisse vond de opening plaats van het juweliershuis „La Renaissance". P.v.d.A., D'66 en P.P.R. hielden een gezamenlijke verkiezingsbijeenkomst te Zierikzee. Renesse profiteerde van een grote toeristenstroom rond de Pasen. N.V.V.-leden te Brouwersha ven deelden in een goud- en zilveren lintjesregen van het. N.V.V. De brandweer van Oosterland kwam in aktie voor een brand in het Dijkwa ter. Renesse kreeg er (weer) een bar bij. De Zierikzeese C.J.V. bracht het (traditionele?) bezoek aan Lübbcc- kc. Te Bruinisse werden verkeers- en te Haamstede E.H.B.O.-dipIoma's uitgereikt. In dichte mist werd op de gebruikstelling plaats van het nieu we postkantoor. De raad van Duive land besloot een aantal niet-woning- wetwoningen in huur te verhogen. De muziektent blijft, aldus besloot de Zierikzeese raad. Op Schouwen- Duiveland vielen hier en daar flinke spatten van de lintjesregen en het Oranjefeest barstte speciaal te Zie rikzee los met volop muziek en jeug dig „lawaai". De raad van Duiveland besloot de Concertzaal te subsidiëren met f 1,- per inwoner. Grote groe pen vrouwen meldden zich op de contactdag van de Herv. Vrouwen groepen te Renesse gehouden. „Stad en Lande" besloot tot de vorming van een werkgroep in verband met plannen op langere termijn. Dé gebeurtenis van mei was zon- drr twijfel de sluiting van de laatste opening in dc noordgeul van het Brouwrrshavense Gat met caissons. Een vijfjarige periode vond zijn voorlopige voltooiing. Er kwam een slot op de Grcvclingcn. Te Oosterland werden brandweer- xoedstrijden gehouden. Nieuwe perspektieven openden zich, maar vooral voor de mosselvis sers van Bruinisse was het een rouwdag. De zomeravondvoetbalcompetitie ging weer van start en bij gelegen heid van de promotie hield WIK te Kerkwerve een feestavond. Burge meester De Meester opende de werk- tentoonstelling in „De Lichtboei" te Zierikzee. Vijf gehandicapten van Schouwen-Duiveland reisden, onder auspiciën van de Lionsclub, naar Amsterdam voor een bezoek aan een concert van het Concertgebouw-or kest. Het Rode Kruis te Zierikzee deed een oproep uitgaan voor meer bloed. De Végé-zaak van de fa. J, v. d. Hoek te Zierikzee werd vergroot en gemoderniseerd. Bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het her vormd kerkkoor te Haamstede werd een musical opgevoerd. Rode Kruis oefening Met als inzet een veronderstelde ramp in het Havenkwartier te Zie rikzee, hielden de Rode Kruis-kolon- nes een uitgebreide oefening. Op het vliegveld Haamstede arriveerden en kele overland-zweefvliegers. In de buurt van de vuurtoren ontstond een duinbrandje. Bouwbedrijf Boogert N.V. te Oosterland kreeg een nieuw bedrijfspand. Bruse mosselkwekers spuiden hun gram over de moeilijk heden in de culture in een radio programma. Plattelandsvrouwen to gen naar Goes voor de viering van het 40-jarig jubileum van de 'afde ling Zeeland van de Plattelands vrouwenbond. De biljarter R. P. Ho- gerheijde behaalde vorig jaar het nationaal kampioenschap eerste klas kleinbiljart en als late surprise ont ving hij de gemeente-wisselbeker. De „Kort-beker" ging naar de afde ling handbal van „Delta-Sport". De bewoners van het rusthuis „Irene" kregen een diner aangeboden. De jubilerende s.v. „Velocitas" (30 jaar) organiseerde een geslaagd wandel festijn. Te Haamstede werd een schuur door brand verwoest. Aan de Scheepstimmersdijk vonden enkele inbraken plaats. De bestemmings plannen Scholderlaan en Moolweg werden door de raad van Wester schouwen goedgekeurd. De U.V.V.- Zierikzee bood de bejaarden een mu zikale avond aan. Te Nieuwerkerk werd de nieuw ingerichte kapsalon Hendrikse geopend. Verschillende nieuwe wegen in de Westhoek kre gen namen. Het gemeentemuseum kreeg de beschikking over een antie ke Schouwse sjees. Op sportpark „Bannink" namen vier en twintig teams deel aan het schoolkorfbal- toernooi Brand weer wedstrijden De korpsen van Kerkwerve en Bruinisse zegevierden tijdens brand weerwedstrijden te Oosterland. De leerlingen van de Chr. Kleuterschool te Zierikzee hielden een werkweek in Indiaanse stijl. Westerschouwen leende f 360.000 voor grondaankopen. Een aantal buitenlandse verslagge vers beëindigden een studiereis te Zierikzee. De Zierikzeese Rotaryclub organiseerde een „Intercity-meeting" o.m. werd de kerk te Dreischor be zocht. De afdeling Burgh/Haamstede van de Bond van Oudstrijders en Dragers van het Mobilisatiekruis, werd opgeheven, na een bestaan van acht en veertig jaar. Renesse kreeg het nieuwe verzorgingsgebouw „De Kotter". Het eerste elftal van SKNWK te Nieuwerkerk kreeg de gemeentesportbeker. Te Zierikzee fuseerden de Ver. Chr. Onderwijs en de Chr. Kleuterschoolvereniging. Op de 21ste vond alweer de eerste ex cursie plaats naar de zilvermeeuwen in de domeinduinen. Het Rode Kruis-schip „J. Henri Dunant" bracht weer een bezoek aan Zierik zee. Een gebeurtenis van belang was de ingebruikneming van de stad- huisuitbrciding met de verbouwde (en opgeheven stadswaag). Een studiegroep onder leiding van burgemeester Everwijn van Wester schouwen achtte een proef nodig met een specifieke jeugdcamping in Zee land. Bouw huisjes In de raad van Middenschouwen werd mededeling gedaan van de bouw van honderd en dertien huisjes op een terrein te Ellemeet. Bruinisse hield - zij het zonder veel succes zgn. Grevelingendagen. De mei-natuur ontvouwde zich in volle schoonheid na fikse regen, volgend op een pe riode van droogte. Te Zierikzee werd het café „Dc Bierh.d" weer her opend. Haamstede kreeg zijn bar „De Oude Zeef", vol met antieke „spul letjes". De Engelse marineschepen „Flinlham" en „Dittisham" meerden voor een beleefdheidsbezoek af in de Nieuwe Haven te Zierikzee. De a.s.v. „Brouwershaven" organiseerde een wandeltocht. Van Burghsluis uit werd een mogelijkheid geopend te vissen op makreel. Zes en dertig Zie rikzeese winkeliers verzochten om latere openstelling van hun zaken. dk Juni begon goed voor de rijkspoli tie, die een zevental van Schouwen- Duiveland afkomstige personen wist te arresteren, die bekenden in de af gelopen jaren niet minder dan twee en dertig inbraken en overvallen te hebben gepleegd. De Pinksterdrukte in de Westhoek was niet onbelang rijk en al sympthomatisch voor het komend seizoen. De Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland besloot eind 1971 de vuilnisbelt te Serooskerke te laten verdwijnen. Weer verscheen een fotoboek van Zierikzee: „Zie rikzee - stad als een kasteel". Een goed resultaat op het nationaal fe deratief concours te Middelburg. Door bepaalde moeilijkheden bij de organisatie kreeg Zierikzee dit jaar geen wielerronde. De SKNWK orga niseerde weer een wandeltocht. Jeugd vogel wachters te Bruinisse be zochten de Paardenplaal. Een con fectiebedrijf in die gemeente moest tot sluiting overgaan. De raad van Duiveland besloot tot de bouw van een openbare en bijzondere basis school te Oosterland. De algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland maakte een Duiveland-tochtje. Een wetenschap pelijk koekje verscheen over de his torische monumenten van Schou wen-Duiveland. Rioleringsplan Westerschouwen De gemeenteraad van Wester schouwen nam het verstrekkende besluit tot de uitvoering van een groot rioleringsplan, dat een bedrag van f 15 miljoen gaat vergen. Cultu reel middelpunt was de historische kerk van Brouwershaven, waar in de loop van de zomer zeer geslaagde concerten werden gehouden. De Nieuwerkerkse padvindsters wonnen de Ronde-landsbeker. In het Waag gebouw te Brouwershaven werd een kunstexpositie gehouden. Rondlei dingen in het gebied rond Slot Haamstede namen een aanvang. Een ugentieverklaring kwam af voor de bouw van een gymnastieklokaal te Zonnemaire. „Kunst en Eer" te Zierikzee zette een grote aktie op touw voor nieuwe uniformen. De leerlingen van de huishoud school en landbouwschool te Zierik zee kregen een nieuw gymnastieklo kaal. Aan de huishoudschool te Zie rikzee slaagden veertig Inasleerün- gen. „Stad en Lande" maakte een excursie naar Vianen. Onder slechte weersomstandigheden ging de Zie rikzeese Avondvierdaagse van start. Zierikzee beieefde een Deltazeilweek vol aktiviteiten. In de Westhoek ging men in verband met het (tijdelijk) slechte weer, al aan een moeilijke zomer denken, maar dat viel alle maal hard mee. Als koplopers wer den aan de huishoudscholen de di ploma's uitgereikt. De brandweer van Kerkwerve werd winnaar van de gewestelijke wedstrijden. Té Zierik zee werd de expositie „Delta-Foto" geopend. Zonnemaire kreeg een beatgroep; het dak van de hervorm de kerk te Oosterland werd hersteld. Te Brouwershaven werd een school sport dag gehouden. Te Zierikzee kwam er een zaak bijN.V. Werklust Ko. Aan de l.t.s. werden de diplo ma's uitgereikt „eerste succesvolle vakantiedrukle in de Westhoek. De raad van Middenschouwen stelde een krediet beschikbaar voor de aan leg van cenli'ale verwarming in wo ningen. Een goed Zierikzees boekje werd: „Zierikzee stad als een kasteel". Zierikzees gezelschap, o.w. burge meester en mevr. De Meester, ver schillende raadsleden en partikulie- ren bracht een zeer geslaagd bezoek aan de Engelse stad Hatfield. Een belangrijke aanwinst voor Z'erikzce betekende het nieuwe ho- tel-garni „Monique" aan dc Dricko- ningenlaan. Er werd weer druk geschoolreisd. In de haven van Bruinisse werd een passagiersschip door brand verwoest. De afdeling Schouwen van het Rode Kruis kreeg de beschikking over een moderne, nieuwe ambulance. Zie rikzee beleefde een drukke en zon nige Paardenmarkt. Libellen Duizenden libellen vlogen van zee uit, de Westhoek in. Het waren voor lopers van lieveheersbeestjes en vliegjes, die het later in de zomer de gasten aan het strand danig lastig maakten. Te Zierikzee werd ingebro ken in de Theo Thijssenschool en in de sportpark-kantine. De Kon. Har monie „Kunst en Eer" boekte een JULI1 De raad van Zierikzee gaf te ken nen te willen komen tot opstelling van een struktuurschets. De raad wees handhaving van het PZEM- bestuur van de hand. Ter plaatse werd ook de jaarlijkse Weeshuisex positie geopend, ditmaal voor de eerste keer door burgemeester Th. H. de Meester. Althans op deze plaats - het Zuidhoekterrein - werd voor de 17e maal de Centrale Fokveedag gehouden, waar het vee van Schou wen-Duiveland weer werd bekeken en gekeurd. Bruinisse pousseerde een recreatieplan, dat voorziet in een zon- en speelweide van een 20 ha oppervlakte. De raad van Zierikzee besloet een deel van de (versleten) „kinderkopjes" aan de Oude Haven te laten verdwijnen. Maritiem museum Een bijzondere aanwinst voor stad en streek vormde het maritiem mu seum, dat ondergebracht in de Noordhavenpoort - door de burge meester officieel werd geopend. Door realisering van het „combiplan" wetd een bestemmingsplan „Groen- weegje" noodzakelijk. De le juli was een grote dag voor Brouwershaven. De heer A. P. Schouwenaar, werd tijdens een bij zondere raadsvergadering ge-instal- leerd als nieuwe eerste burger, in de vakature mr. J. P. Boersma. Cp de 3é kwam de „nieuwe gasten- lichting" in de Westhoek op en het werd opnieuw een succes. De Zierik zeese brandweer kreeg de beschik king over di'ie walkie talkies. Te Zierikzee gingen de „Toeristenda- gen" van start, die duidelijk het stads-zomerbeeld bepaalden. Mid denschouwen wees ook het PZEM- bestuur af. Te Dreischor werd de plaatselijke Groene Kruis-afdeling opgeheven, om op te gaan in een „bij na-regionale Kruisvereniging". Een bijzonder boek was de geschie denis van het geslacht Braber, ge schreven door de Dreischorse arts J. L. Braber. Bruinisse kreeg een kleuterbadje in plan-West en de hengelsportvereniging „De Greve- lingen" organiseerde een monster wedstrijd te Bruinisse. De Westhoek-stranden beleefden een tevoren nimmer gekende drukte Westerschouwen peinsde over de vraag: Agrariërs in het recreatiege bied of niet Het rapport „Detailhandel in Zie rikzee" verscheen, in opdracht van de Stichting Ondernemers Centrale en gesubsidieerd door de gemeente. Te Bruinisse kwam geld vrij voor een passende omlijsting voor het kleuterbadje. De zilveruiencampagne kreeg een wat ander aanzien, door het wegbranden van het loof. Haam stede organiseerde midden zomer een Straf eest, kennelijk mikkend op het toerisme. In de Westhoek werd de Ronde van Haamstede/Burgh verreden. V.V.V. Renesse organiseerde een strand wedstrijd voor de jeugd. De „Grevelingendag te Bruinisse werd geen succes. In de Westhoek werden camping-voetbaltoernooien gehou den. Een jeugdgroep bracht weer een bezoek aan de „jumelage"-stad St. Hilaire. ,Praatprent' „uitstoot" via de Mammoetwet. Mid denschouwen voteerde f 1,50 per in woner voor het combiprojekt zwem bad/sporthal te Zierikzee. Te Ooster land werden de eerste plantuien alweer aangevoerd. Twee heren begonnen aan een voettocht rond Schouwen-Duiveland. Schouwen- Duivelandse schooljeugd zwom in het Nieuwerkerkse bad „Dol-Fijn". Middenstan dsperikèl en Middenstandsperikelen te Zierik zee resulteerden in de oprichting van een winkeliersvereniging, naast de bestaande Ondernemers Centrale. De A.S.V. „Brouwershaven" organiseer de wandeltochten. De R.K.-school- jeugd te Zierikzee bracht de musical „De groene mannetjes". Een land- bouwschuur in Middenschouwen werd een prooi der vlammen. Op een Rode Kruisvergadering te Brui nisse vond de diploma-uitreiking plaats. De raad van Brouwershaven sprak zich uit voor verdwijning van het PZEM-bestuur in verband met malversaties gepleegd door de di recteur. Eind juni begon de grote De Westhoek kreeg een eigen am bulance-wagen. De gemeente Westerschouwen lan ceerde een „praatprent". met wonin gen, parkeerruimten, bungalows en garages. Voor het scholencomplex te Oosterland kwam het heiwerk ge reed. Te Renesse werden auto-cross wedstrijden gehouden. Het Zeeuws Knapenkoor gaf een concert te Brou wershaven. De Lage Rampertseweg in Duiveland werd een meter ver breed. Te Serooskerke vond een in gewikkelde autobotsing plaats; een Oosterlands bakkersbedrijf werd vergroot. Voor Zierikzee ging augustus gun stig van start, want de „droomgrens" op het punt van het aantal inwoners: 8000 werd gehaald met dc geboorte van Marina Petronelle van Rijn. Na een periode van drie weken, werd dc mosstlexporl - opgehouden wegens verontreiniging - weer op gang ge bracht. Te Haamstede poogde een ballon bij herhaling vergeefs het luchtruim te kiezen door slecht weer. Zierikzee beleefde een gevarieerd slot van de zomerse toeristendagen. Goud en zilver was cr voor jubile rende leden van dc muziekvereni gingen „Con Amore" en „Apollo". Reeds even na de eerste weck in r.ugustus* was op Schouwen-Duive land dc graanoogst alweer in volle gang. Te Burgh-Haamstcde werd oen kleurige lampionoptocht gehouden. De Watermaatschappij zette een stu die in voor aanvulling van dc wa tervoorziening voor Schouwen-Dui- velard. In „De Ark" te Renesse speelden Rotterdamse en Engelse brassbands. Woon w agen trammelant Als inleiding op veel woonwagen- bewoners-lrammelant. ging te Zie rikzee zo'n rijdende woonstulp in brand. Op de kruising Delingsdljk- fJ Elkcrzeoseweg botsten twee auto's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 22