Schouwen - Duiveland in de publiciteit van 1971 ESïïtei Een jaar nieuws uit stad en land ZIERIKZEE.SCIIE NIEUWSBODE VrUdng ax december 1971 Nr. 2Kim; (Van onze redakteur) SCHOUWEN-DUIVELAND, 31-12. Ook voor Scliou" weu-Diiiveland zit het oude, moede jaar 1971 er weer hijua op. Er zal nog wel over worden nagepraat, maar enkele constateringen zijn reeds mogelijk op deze af- sclieidsdag van alweer een jaar. Een uitspringer was ook hier de bijzonder fraaie zomer, die tot laat in de herfst uitliep en garant was voor gunstig oogstweer. Het vervlogen 1971 bleek een jaar van uitstekende opbrengsten, maar de pryzen van met name enkele landbouwprodukten wilden niet. Samenhan gend daarbij boekte de regio een groot verlies door de noodzakelijk gewor den sluiting van een Duivelands bedrijf. De terugvallende conjuctuur klopte ook hier aan de deur. De prijzen van verschillende fruitrassen trokken in het laatst interessant aan en de „blijvers' zullen daarvan hebben kunnen profiteren. Het toerisme was zondermeer goed, mede dank zij het fraaie zomerweer. In de verschillende centra heerste een ongekende drukte. De Zierikzeese Middenstand beleefde enkele strubbelingen. Of alles en iedereen in midden standssfeer ontsnapt aan de problemen inhalerent aan midden- en klein bedrijf is een vraag. Op het punt van voorzieningen werden interessante winstpunten geboekt: scholen, bejaardentehuizen, een dagverblijf en een combi-projekt. Hieronder volgt in chronologische maandvolgorde een op somming van feiten, feitjes en gebeurtenissen, die in de publiciteit kwamen. Bij elkaar was het weer heel veel. Er valt iets te zien in de nieuwsspiegel van een jaar Schouwen-Duiveland. Met de jaarwisseling viel het alle maal nogal mee. Was er al wat ru moer dan was dat te Renesse en Dreischor. In Renesse ontstonden en kele onschuldige brandjes, maar te Dreischor werd het - door onvoor zichtigheid -met vuurwerk - wat er ger. maar de brandweer hield het allemaal in de hand. In Haamstede was de brandweer ook aktief en voorkwam brand in een grote land- bouwschuur. Veel interressanter nieuws uit Nieuwerkerk, waar schoolkinderen een aktie voerden voor Pakistan en uit Oosterland, waar het bekende café „Even Bui ten" werd heropend. In de Grevelin- gen kwamen zo maar spontaan oes ters groeien, maar dat zal nu we] klaar zijn. Het gemeentebestuur van Zierikzee hield een druk bezochte nieuwjaarsreceptie. Belangrijk was het gehouden forum: „De landbouw in de Delta". IJsperiode IJs was er ook, zij het niet langdu rig, maar op de baan van Burgh- Haamstede werden toch nog wed strijden gehouden. Ook Zonnemaire beleefde een trouwens heel mooi ijsfeest, vlak voor de dooi kwam. De Groene Kruis afdeling Brouwersha ven werd ge-integreerd in een gro tere streekorganisatie. Bruinisse zag fraai materiaal op een eilandelijke postduivententoonstelling. De K.H. „Witte van Haemstede" zag terug op een moeilijk jaar, vooral door de hoge uitgaven voor nieuwe unifor men. Voor Zierikzee viel het besluit tot de bouw van een nieuwe L.T.S. Schouwen-Duiveland kreeg een stichting voor de voorbereiding van de sporthal/zwembad-realisering. De stichting zou in het afgelopen jaar van zich laten spreken en hoe! Zierikzee kreeg (eindelijk) een ver lichte wegwijzer op het fameuze kruispunt aan de Laan van St. Hi- laire. De balans van de Schouwen- Duivelandse bevolking toonde 24.097 personen, hetgeen neerkwam op een „vestigingsverlies" van 43 personen. De voetbalclub van Dreischor her dacht het zilveren jubileum: te Ou- werkerk werd een toernooi gehouden om het districtskampioenschap bil jarten. Bestemd voor sluiting van het Brouwershavense Gat, werd in Schelphoekhaven de 100.000ste be tonblok aangevoerd. Een binnen vaartschip liep op de „Roggeplaat". Hit de begroting van de gemeente Brouwershaven bleek de slechte fi nanciële positie van de gemeente. Te Westerschouwen werd een cross wedstrijd en een prestatieloop ge houden. De „landhonger" in de regio bleek aan het kenteren, want voor een landbouwbedrijf te Bruinisse waren slechts drie gegadigden. Be'aarden won inzeil De ..nota van aanbieding" van de gemeente Brouwershaven vermeldde de bouw van bejaardenwoningen in dc Smalstad zelf en te Dreischor. Ge dupeerde fruitkwekers zagen enige mogelijkheden in het plaatsen van caravans in boomgaarden. Te Oos terland werd een huis aangekocht in het kader van de markt-sanering. De Gereformeerde Gemeente te Haamstede bestond zeventig jaar. Bruinisse kreeg de goedkeuring voor de bouw van een dorpshuis. Duive land - een prestatie - had een over schot op de begroting 1971. De aan besteding vond plaats van een nieuw R.T.M.-hoofdkantoor te Zierikzee. De gemeente Mlddenscliouwcn kwam met een bestemmingsplan voor enkele gebieden. Bruinisse moest voor zijn verzorgingstehuis „In 't Opper" ztfn reserves aanspreken. Bij de „zomerverhuur" op het V.V.V.-kantoor Burgh/Haamstede de den zich enkele moeilijkheden voor. Op de 23ste meldde Zonnemaire de bloei van 150 sneeuwklokjes, „Ge- meentepost" werd de naam van een voorlichtingsblad van de gemeente Duiveland. De melk- en zuivelzaak J. A. v. d. Schee te Zierikzee her dacht het 40-jarig bestaan. De Oos- terlandse St. Joostdijk werd „vecht getrokken". Op de jaarvergadering bleek dat Dreischor's „Crescendo" eèn zeer druk jaar achter de rug had. Brandweerauto Brouwershaven eindigde de maand opgewekt. Het kreeg een moderne brandweerwagen voor het korps van Dreischor en nieuwe uniformen voor de Smalstad-mannen. Te Bruinisse werd een begin gemaakt met het af graven van he4 laatste deel van de „Lange Dam". Drie koeien te Zonne maire sneuvelden als gevolg van een defekte elektriciteitsleiding. Na zijn nieuwjaarsrede kreeg de burgemees ter van Bruinisse een symbolisch zakje zout aangeboden. Te Wester- schouwen werden de voorwaarden bekend inzake nieuwe normen voor het caravan-beleid. De Westhoek kreeg er een vereniging bij; de mo torsportvereniging „De Koppeling". De raad van Bruinisse diende een motie in, bestemd voor de leden der Staten Generaal, inzake de moeilijk heden voor de mosselkwekers Aan het strand te Renesse werden kabel jauwen bij het leven gevangen; in de raad van Westerschouwen werd een vinnig subsidiedebat gehouden. De Groene Kruis-ledenraad „Schou wen-Duiveland" hield een vergade ring te Serooskerke. Het waterschap vermeldde verbreding van de Plom- petorenweg over dc zeedijk tot Burghsluis. De Beatrixschool te Zie rikzee kieeg een „mini-computer". De Eerste Kamer behandelde de Deltaschadewet. Om lawlbouw- saivtenwerking Cp een landbouwbijeenkomst te Ouwerkerk werd een radikale sa menwerking in het landbouwbedrijf bepleit. De Oranje vereniging le Brouwershaven kreeg een nieuw be stuur. Een Commissie Toewijzing Mos selpercelen werd samengesteld. Brouwershaven nam afscheid van burgemeester mr. J. P. Boersma die benoemd werd tot lid van G.S. De bejaarden van Kerkwerve kre gen een toneelmiddag aangeboden. De C.J.V. te Zierikzee begon een grote zegel aktie. Te Haamstede werd een s^randreddingsbrigade of ficieel opgericht. Riolering, rioolge maal en persleiding Noordgouwe- Zonnemaire bleken punten in de begroting 1971 van de gemeente Erouwershaven. Te Haamstede werd een begin gemaakt van de bouw van een politiebureau; uit die plaats werd een inbraak gemeld in de kleu terschool. De raad van Brouwersha ven herdacht het omgekomen raads lid de heer L. C. Braber. De Smal stad kreeg in ds. P. A. de Bres eèn nieuwe gereformeerde predikant. De VV. „Dreischor" herdacht het zilve ren jubileum. „Con Amore" en „Apollo" concerteerden te Schudde- fceurs. „Schouwenduinwerd de naam voor het bungalowterrein van de A.B.N. Te Oosterland werd een feestelijke bejaardenbijeenkomst gehouden. Een C.B.T.B.-forum hield zich bezig met de „Grondbank", met het oog op la tere bedrijfsbeëindigingen. Op de Contracttelersvereniging Schouwen- Duiveland bleek, dat de bloemzaad teelt interessante uitkomsten te zien gaf. De Deltaschadewet De Middenstandsbond te Bruinisse attendeerde er op dat de Deltascha dewet voor de gemeente nog altijd een gesloten boek is. Vooral ook door de figuur van de tweede, woning, kreeg Haamstede steeds meer het aanzien van een modern recreatie dorp. Inbraken vonden plaats in een Zierikzeese zaak van sportartikelen en een benzinestation. De recon structie van Calandweg en Schuur- beque Boeyestraat te Zierikzee kreeg zijn beslag. Kledingbedrijf P. M. van Geesbergen werd gemoderniseerd. Eurgh/Haamstede beleefde weer een Strafeest met een grote deelname van paarden. Het derde werk eiland in de-Oosterschekle werd aanbesteed (Noordland). Een inbraak in de kleu terschool te Haamstede kwam tot klaarheid. Heren volgden een kook cursus in de Chr. Huishoudschool te Haamstede. Geld kwam bijeen voor een ambu lance voor die Schouwse Westhoek. Het Nutsdepartement Burgh/Haam stede bestond vijf en veertig jaar. Portugese oesterbroedjes kwamen voor in dë vluchthaven te Bruinisse. De Nieuwe Zuidweg, implicerend pen kortere verbinding Seröoskerk- seweg-Westenschouwen kwam ge reed. Door opneming in groter ver band werd de laatste vergadering gehouden van de afd. Ha'amstede- Burgh van het Groene Kruis, In de Verrenieuwstraat te Zierikzee werd „Het Naaicentrum" geopend. De Middenstandsvereniging Burgh- Haamstede zocht nauwer contact met het gemeentebestuur. De weeg brugvereniging Oosterland vierde het zeventig jarig bestaan. Interes sante cijfers kwamen op tafel over het kwaliteitsonderzoek van melk op Schouwen-Duiveland in het voor afgaande jaar. Te Bruinisse kwam een grote Noordzeekotter gereed. De huishoudschool te Haamstede orga niseerde een „grote middag" ten ba te van een vluchtelingendorp te Bet- lehern- In pand-Kohschulte aan de Mol werd de boetiek „Koh-Zie" ge opend. Nieuwerkerk kreeg een post- duivenhoudersvereniging. Nieuw clublokaal DFS te Westerschouwen kreeg een nieuw clublokaal. Te Zierikzee wer- Eind februari had Haamstede weer zijn Slra. den klachten over vervuiling verno men. De nieuwe Stichting Sportcen trum werd bij notariële akte opge richt. Op de Z.L.M.-vergadering werd er cp gev^ezen, dat de prijzen van z.g.n. vrije piodukten tot een zeer laag ni veau zijn gedaald. Nieuwerkerks oudste huis aan de Kerkstraat, werd gerestaureerd. Te Oosterland werd een lammerenvier- ling geboren. Noordwelle vierde aan het eind van de maand een prachtig Strafeest. De openbare baisschool te Renesse kreeg een bronsplastiek. Begin maart was het knap glad in de- Westhoek en slippartijen bleven niet uit. Te Zierikzee (maar het hield er geen direct verband mee) werden E.H.B.O.-Rode Kruis-exa- mens afgenomen. „De Schutse" te te Haamstede presenteerde zich weer aan het publiek. De Vogelwacht maakte een prognosestudie van de vegetatie op de Zeeuwse schorren straks. In de provincie werd een re creatie-onderzoek gehouden. Wester schouwen kwam met een bestem mingsplan voor het gebied Klooster- weg-J. J. Boeijesweg. De bejaarden clubs van Bruinisse smolten samen tot „Nooit Gedacht". Ir. C. S. Knottnerus wees strukturele moei lijkheden aan, als oorzaken van de landbouwproblematiek op een Z.L.M.-vergadering. „Pomona" te Haamstede besloot het werk voort te zetten, ondanks de nood in de fruitteelt. De kleuterschool te Kerk werve liet fraai werk van de leer lingen zien en de weegbrugvereni ging te Bruinisse bestond zestig jaar. Een aantal waterschapswegen kwam in onderhoud en beheer by de provincie. Middenschouwen lanceer* de een plan voor mcergelegehheid van 100 visbootjes in de haven Klcosternol. Het gemeentemuseum te Zierikzee kreeg zes antieke, zeldzame zilveren theelepels. Te Nieuwerkerk werd een nieuw architectenbureau officieel geopend. Te Zierikzee vond de prijs uitreiking plaats van de opstelwed strijd jeugduitwisseling Hatfield. Re nesse's „Lu' tor et Emergo" besprak het toekomstig deelnemen aan con- cours(sen). Een Mavo-klas van de R.S.C. „Prof Zeeman" wijdde zich aan een bijzonder onderwijsprojekt: het maken van een krant. Een beeld bij de openbare basisschool te Re nesse werd onthuld. Voor de A.B.N. arriveerde een noodbankgebouw te Haamstede. L.T.S.-brugklasleerlin- gen te Zierikzee kregen beroepen- voorlichting. Als gevolg van zeearm afsluiting - zo werd voorspeld - wor den zandbanken in zee hoger en de stranden breder. Trage bevolkingsgroei Enige ongerustheid over de trage groei van de Schouwen-Duivelandse bevolking werd uitgesproken op een V.V.V.-vergadering te Bruinisse door de secretaris van de K. v. K. Het kinderkoor „Westelijk Schouwen" verraste weer met een goede ope rette. Op een avond van de openbare ba sisschool te Nieuwerkerk werd een musical opgevoerd. Op een vergade ring van „Eendracht Bindt" te Nieu werkerk werd een sombere schets gegeven over de huidige landbouw situatie. Kapsalon J. v. d. Velde te Bruinisse werd vernieuwd. Het 70ste jaardagsfeest van „Crescendo" te Dreischor werd 'n doorslaand succes. Te Burgh werd de vogelhoudersver- eniging „De Schouwse Zanger" op gericht. De landbouwverenigingen beslisten gunstig over een fusiovoor- stel van dc C.A.V. feruse aardbeien kwamen weer vroeg aan do markt. Leerkrachten van het openbaar on derwijs congresseerden te Renesse. Elf coöperaties vloeiden samen in de organisatie Cebeco-zuidwest. De speeltuin in Malta te Zierikzee on derging een uitbreiding. De Algeme ne Bond van Bejaarden te Bruinisse herdacht het twintigjarig bestaan. Te Sirjansland werden verkeerssleutel- certificaten uitgereikt. Zestien maart was voor Zierikzee een hcuglüke dag. Be nieuwe magi straat, burgemeester Th. H. de Mees ter maakte zijn joyeuze entree per visserschip en werd tijdens een bij - zendere raadsvergadering geïnstal leerd als opvolger van burgemeester D. W. Kastelein. De Zierikzeese raad accepteerde een voorstel lot uitbreiding van het museum met het pand Meelstraat 13 Bejaarden van Nieuwerkerk en Sir jansland zagen de kindermusical „Visserslalijn". Het college van b. en w. van Westerschouwen deed een suggestie voor een gezamenlijke stu die voor de gunstigste bestuursvorm van Schouwen-Duiveland. Domei nen besloot, tot aanleg van brand- gordeis in de bossen van Westen- schouwen. Een flinke ruitei'stoet nam deel aan het Strafeest te Se rooskerke. De strandreddingsbriga- de Westerschouwen maakte plannen voor een goede uitrusting. De „Au- berge Maritime" te Zierikzee werd - na restauratie - op feestelijke wij ze heropend. De afdeling Noordwelle e.o.van de Ned. Plattelandsvrouwen bond vierde het vijftien jarig jubi leum met de opvoering van een musical. De Vogelwacht Schouwen- Duiveland ging zich inlaten met het probleem van het leefmilieu. In gemeentelijke sfeer bleef de aan dacht gevestigd op een ontsluitings- weg rond Zierikzee. Het besluit viel te Oosterland tot een dependance voor de kleuterschool „Radda Bar- nen". De herindeling De raad van Duiveland nam een afwijzend standpunt in ten aanzien van een nieuwe herindeling. In de Westhoek werden A.N.W.B.-wande- lingen gehouden. Te Haamstede bleek veel belangstelling voor een testwagen van Veilig Verkeer. De contactclub kleuterleidsters op Schouwen-Duiveland bestond tien jaar. Te Brouwershaven kwam een mooi stuk jeugdwerk van de grond. De H.S.V. ..De Grevelingen" organi seerde een hengelconcours. De Dui- velandse raad diskussieerde over een woonforensenbelasting. Middel bare schoolmeisjes uit Amstelveen hielden een geslaagde studieweek in „De Koebel" te Burgh. Ernstige be- stuursmoeilijkheden deden zich voor in de Vereniging „Stad en Lande". Door verkiezing van een nieuw be stuur w'erden zij later opgelost. Dc Coop. Raiffeisenbank te Bruinisse besloot iets te doen tegen mogelijke Zo was het nog niet in 1971, maar zo wordt het straks wel. Het afgelopen jaar stond in hel teken van de (ge wonnen) strijd om een sporthal zwembad. overvallen. Een deel van de Noord- havenpoort te Zierikzee met nieuw bouw werd bestemd voor burge meesterswoning. Uitbreifling ziekenhuis De staatsecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid gaf toe stemming tot uitbi'eiding van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis met vier entwintig bedden. Eind maart al waren er zwemmers aan het strand van Renesse. Het was koud, maar dapper in water van rond vijf graden. •Op de eerste dag van de nieuwe maand april kwam de Zierikzeese raad in openbare vergadering bijeen. De 2-aad besloot unanieum de nieuw bouw van de Noordhavenpoort en een deel van het poortgebouw te De kabelbaan gebruikt bij de sluiting van het Brouwershavense Gat trok veel bekijks. bestemmen tot burgemeesterswoning. Te Oosterland vergaderden de leden van de Chr. Schoolvereniging en voor het schildersbedrijf Van den Hoek ging de maand feestelijk van start met de opening van de ver nieuwde winkel. De V.V.V. „Renesse Vooruit" her dacht het zestigjarig bestaan. Hel Zierikzeese Jeugd Rode Kruis stel de een nieuw activiteiten-pakket sa men ip 't bijzonder ditmaal voor de Stichting Huis in de Bocht te Goirle. Een gloot aantal trouwe leden van de afdeling Zierikzee van de Alge mene Bond van Ambtenaren mocht tijdens een speciale bijeenkomst een gouden of zilveren insigne in ont vangst nemen. Niet minder dan zes tig meisjes van de huishoudschool Prinses Juliana voltooiden hel eer ste doel van de INAS-oplciding. Dorpshui» voor Hm misse Voor jong en oud van Bruinisse - en omgeving - bracht begin april groot nieuws: de eerste paal voor het nieuwe Dorpshuis ging de grond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 21