Rederijkers-kamer Geschiedenis van „O.N." - Oosterlands Sportspiegel van 1971 Hal-zwembad-projekt symboliek voor sfeer en resuliaai in de spori De verkeersbalans van 1971 ZIEHIKZEESCI1E NIEUWSBODE Vrijdag 31 december 1971 Nr. 21006 Krijger bij de junioren. De schaak vereniging T.O.G. te Bruinisse nam met wisselend succes aan de Zeeuw se schaakcompetitie deel. terwijl het tevens een attractieve clubcompeti tie organiseerde. Succes oogste de schaakgroep van de R.S.G. Pof. Zee man bij de Zeeuwse schoolkampioen- schappen. De Zierikzeesc Avondvierdaagse vormde weer het hoogte punt van het wandelseizoen. De weersomstan digheden werkten deze maal niet erg (Van onze sportverslaggever) SCHOUWEN-DPIVELAND, december - Dit jaar geen kampioenschap van Nederland door een van onze sportmensen zoals vorig jaar. Toch werd er in 1971 op Schouwen-Duiveland een formidabele prestatie geleverd, niet door maar voor de sport. In het afgelopen jaar kon n.l. het combi-plan zwembad-sporthal worden gerealiseerd en over enige maanden in gebruik worden genomen. Duidelijk werd hierbü gedemonstreerd wat eendrachtige samenwerking vermag. l)at men dit plan heeft kunnen realiseren is. naast de bijzonder grote aktiviteit, die door het stichtingsbestuur aan de dag is gelegd, toch ook te danken aan de eendrachtige samenwerking in de regio die het presteerde een bedrag van ruim f 500.000.bijeen te brengen. Een groot aantal takken van sport werd in het afgelopen jaar weer druk beoefend. De voetbalvereniging Zierikzee werd kampioen van de 4e klas H en keerde weer, hopelijk voor lang, naar de 3e klas terug. De feest vreugde bij de rood-zwarten werd wel iets verstoord door het feit dat de reserves uit de KNVB degradeer den. De meeste verenigingen slaagden er bij het zondagvoetbal in zich te handhaven. Alleen Renesse zakte nog een trapje lager en kwam in de 2e klas terecht. Bij de zater dagvoetballers zag WIK uit Kerk- werve kans in de 2e klas op de kam pioenstitel beslag te leggen en naar de le klas te promoveren. De reser ves van MEVO werden kampioen in Door de aktiviteiten welke door de handbalafdeling van Delta Sport aan de dag werden gelegd kreeg deze tak van sport op S.-D. vaste grond onder de voeten. Hier een aktiefoto van de handballers op het sportpark Ban- nink te Zierikzee. de 4e klas en promoveerden naar de 3e klas. Verder waren er dit jaar nog al een aantal bijzondere wedstrijden. Te Bruinisse was de Rotterdamse ere-divisic club Sparta weer present om het deze maal tegen het Zeeuwse elftal op te nemen. In het kader van het 50-jarig bestaan van de afdeling Zeeland werd te Burgh een tournooi voor B- en te Zierikzee voor A-ju nioren georganiseerd. Te Bruinisse werd verder een tweetal wedstrijden gespeeld tussen afdelings- en KNVB-elftallen van Schouwen-Duiveland/Noord- en Zuid-Beveland tegen Walcheren. Te Renesse was de nationale schaats kernploeg preeent om het op de groene gt-asmat op te nemen tegen het elftal van de camping Schouwen. Het Schouwen-Duivelands elftal speelde te Bruinisse een bijzonder verdienstelijke wedstrijd tegen het Rotterdamse Xerxes. De Stella Boys Het korfbalseizoen In de zomercompetitie op Schou wen-Duiveland van de afdeling Zuid West van de KNKB wist ZSC voor de eerste maal in de le klas beslag op de kampioenstitel te leggen. NGAD III werd kampioen in de 2e klas, terwijl bij de adspiranten'WIK met de titel ging strijken. AU Ready degradeerde jammer genoeg uit' de le klas van de Zeeuwse wintercom petitie. NOAD te Dreischor kwam in deze competitie tot redelijk goede resultaten. Te Zierikzee vond weer een. schoolkorfbaltoernooi plaats waaraan door niet minder dan vier- en-twintig teams werd deelgenomen Verder werd er dit najaar door een viertal verenigingen een toernooi voor pupillen georganiseerd. Dit jaar geen wielerronden van Re nesse en Zierikzee zij het wel om geheel verschillende redenen. Brui nisse bracht de primeur voor dames op Schouwen-Duiveland waar Bella Hage als eerste door de finish ging. Na een bijzonder spannend slot wist bij de amateurs de dit seizoen zo succesvolle Wim de Waal uit Axel te zegevieren. Te Burgh-Haamstede won bij de nieuwelingen de veelbelo vende Ad Dekkers uit Udenhout, terwijl bij de amateurs de zege naar Henk Stander ging. Aan vele duizenden passieve recreanten verschafte de sport in het afgelopen jaar weer een aangename ontspanning. Op de foto zien we op het sport terrein te Renesse ruim drieduizend toeschouwers toe hoe Kees Verkerk zich van zijn taak kwijt bij het nemen van een outbal. gens van de damclub Zierikzee slaagde erin beslag te leggen op bet Zeeuwsekampioenschap in de le klas Verder wist deze succesvolle dam mer ook in de clubcompetitie op de eerste plaats te eindigen. Met wisse lend succes werd door het team aan de competitie deelgenomen. Het schaakteam van Zierikzee slaagde er nog maar net op de valreep in zich in de le klas van de Zeeuwse schaak competitie te handhaven. J. J. v. d. Ende werd snelschaakkampioen van de vereniging bij de senioren en M. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). te Renesse georganiseerd. De motor renner Dick van Klooster uit Renes se nam zowel aan nationale als aan internationale wedstrijden deel. Dooi de resultaten welke hij dit seizoen wist te boeken promoveerde hij tot internationaal B renner. De H.A.C. Sparta organiseerde weer een aantal oriëntatie ritten. Goede resultaten boekten de tennis, en badminton verenigingen Zierikzee bij hun com petitiewedstrijden. De hockey vereni ging HSD nam weer met een tweetal teams aan de competitie deel. Cultureel leven in vroeger jaren OOSTERLAND - December. Het culturele leven op het platteland in vroeger tijd werd behalve door muziekkorpsen en zangverenigingen veelal door de z.g. „Rederijkerskamers" gedragen, een gezelschap, bestaande uit 10 a 20 dames en heren, die jaarlyks met elkaar cén of twee toneelstukken in studeerden om dan eens in het jaar het geleerde op dc planken te brengen. We hadden het geluk een foto in handen te krijgen, daterend uit 1908, voorstellende de leden van de toen malige Rederijkerskamer, die onder de naam van „Onderling Genoegen", hier bestond. Volgens overlevering moeten er in de laatste decennia van de vorige eeuw hier ter plaatse wel eens twee kamers zijn geweest, of schoon we hier geen volledige zeker heid over konden verkrijgen. Vast staat dat de uitvoeringen door deze dilettantenvereniging altijd goede belangstelling genoten van de zijde van de dorpelingen, die in die tijden niet veel anders hadden. Radio of te levisie kende men niet, en de ver voersmogelijkheden waren nog van dien aard dat men zich moeilijk kon verplaatsen om b.v. in andere plaat sen evenementen te kunnen gaan bijwonen. In het Dorpshuis Öe Rederijkerskamer „Onderling Genoegen" die men op de foto ziet afgebeeld, had zijn bakermat in het „Dorpshuis", de bekende thans ver dwenen herberg aan het Marktplein, die destijds onder de naam „Hotel Beije" werd ge-exploiteerd. In dit café repeteerde men van omstreeks half oktober, tot begin februari van het daarop volgend jaar, om dan in februari in de regel de uitvoering te houden, eveneens in de zaal van ge noemde herberg. Gcwoonlyk kwam eerst een tame lijk lang, veelal dramatisch stuk aan bod om na de pauze het wat vrolij ker aan te doen in de vorm van een komische schets, die veelal de lach spieren los wist te maken. Tussen deze spelen werd gepau zeerd, waarin men een of meer con sumpties genoot. Zoals gezegd er werd per j ar maar één uitvoering gehouden door deze Rederijkerska mer, alleen kwam het veelvuldig voor dat men enige malen op andere naburige dorpen het spel nog eens herhaalde om zodoende de bewoners op een uitvoering te vergasten. Eén nog in leven Voor zover we konden nagaan is er maar één persoon, voorkomende op de foto, nog in leven. Het is de 84-jarige mevr. N. Beije-van der Weele, die vele jaren woonachtig was te De Bilt en nu haar laatste levensjaren komt doorbrengen in haar geboortedorp in een bejaarden woning aan de Van den Abeelestraat. Ze zit links op de foto. De voorzitter van „Onderling Genoegen" was dc heer Johan Flohil, een bekende land bouwer in die tijden, wonende op een boerderij dicht bij de Blauwe Keet. We zien hem achter het tafeltje met boeken zitten. Verder schijnt toneel spelen ook een hobby te zijn geweest voor onderwijzers, want in de vere niging waren maar liefst drie onder wijzers van dc openbare lagere school alhier als medespelers werk zaam. Eén van hen, de heer P. Lu- teijn, speelde echter nooit mee maar was regisseur. Namen De vijftien leden op de foto zijn: Eerste rij van links naar rechts: Dc heer H. Rotte, onderwijzer O.L.S: de heer .J. A. Beije. landbouwer: de heer P. Luteijn. onderwijzer O.L.S. en re gisseur van de vereniging; de heer J. F. Schoof, landbouwer; de heer H. Beije. gemeente-ambtenaar en echt genoot later van de nog levende me vrouw Beije-van der Weele. Verder de Keer D. Vijverberg, molenaar, al hier. Tweede rij van links naar rechts; de heer J. A. van Dien, on derwijzer O.L.S.; de heer Nicolaas van der Weele, landbouwer; de heer J. C. Beije, landbouwer-caféhouder, exploitant van het „Dorpshuis" aan de Markt; dan de heer Jozias Beije, eerst landbouwer, later commissio nair en laatstelijk woonachtig te Zierikzee waar hij overleed. Voorste rij zittend; mevr. N. Beije-van der weeie. wonende alhier; me]. Dingena Waardenburg, dochter van de toen malige kantoorhouder van de PTT, alhier. De voorzitter, de heer Joh. Flohil; verder mevr. M. de Vin-Beije, later vertrokken naar Rotterdam en tot slot mevr. A. Beije-van der Wee le, laatstelijk gewoond hebbende al hier, als weduwe van de heer L. Beije, bakker en winkelier, destijds aan de Sint Joostdijk alhier. L. A. CAPELLE DEN HAAG, 31-12. Tussen 1 januari en 26 december 1971 kwa men volgens hel ANP in totaal 3222 mensen in Nederland door niet-natuurlijke oorzaken om het leven, dat is ruim 500 meer dan het jaar daarvoor. Het grootste aantal doden veroorzaakte het ver keer (2394). bij andere ongevallen kwamen 760 mensen om. Achten zestig mensen stierven een gewelddadige dood. Bij ongevallen met personenauto's en vrachtwagens verongeluk ten 1173 personen, terwijl 706 bromfietsers en fietsers en 425 voet gangers omkwamen. Dc maand met de meeste slachtoffers was juli: 287 verkeersdoden en 87 doden als gevolg van andere oorzaken. De „gunstigste" maand was maart: 144 doden in het verkeer en 46 bij andere ongevallen. In het totaal van 3222 doden zijn niet begrepen de 57-Nederlandse verkeersdoden in hel buitenland cn dc 24 ondere ongcvallqn, waar bij Nederlanders betrokken raakten. De misdaad heeft in 1971 in Nederland hard toegeslagen. Werd in het aantal overvallen op banken, postkantoren en geldtransporten reeds een triest record van boven de 100 bereikt, ook het aantal mensen, dat op gewelddadige wijze om het leven kwam. was hoger dan ooit tevoren. Niet minder dan 68 mensen werden tussen 1 ja- nuai cn 26 december 1971 het slachtoffer van moord en doodslag tegen 47 in 1970. Lang niet alle geweldplegingen konden worden opgelost cn officieel houdt de Nederlandse politie zich met nog circa tien moorden bezig. Overigens maakt de politie zich zorgen over het teruglopend aan tal criminele zaken, dat door haar kan worden opgelost. In I960 word nog ruim 52 procent van het aantal-misdaden opgehelderd, maar in 1070 was dit reeds gedaald tot ruim 40 procent. werden kampioen van de zomer avondcompetitie, terwijl het PZEM- elftal van het rayon Zierikzee kam pioen werd van het jaarlijkse Zeeuw se PZEM-toernooi. Na een spannen de strijd won Bruse Boys haar eigen toernooi voor A-junioren. Zierikzee organiseerde een toernooi voor A- en B-junioren waaraan in totaal door 20 elftallen werd deelgenomen. Ook werd door Zierikzee nog een toernooi voor C-junioren georgani seerd. Beker voor SKNWK Het Nieuwerkerkse SKNWK kwam in het bezit van de gemeente sport- beker door op Hemelvaartsdag haar eigen toernooi te winnen. Verder or ganiseerde de sportvereniging Dui- veland een nederlaag toernooi en namen de A-junioren van Renesse met succes deel aan een zaalvoetbal toernooi in de sporthal te Oude Ton- ge. Het jaarlijkse schoolvoetbaltoer- nooi op het sportpark Bannink te Zierikzee kreeg weer veel bijval. Damesvoetbal Op Schouwen-Duiveland werd een commissie in het leven geroepen om tot damesvoetbal te komen. Momen teel wordt de damesvoetbalsport te Nieuwerkerk en te Bruinisse beoe fend. Op velerlei terrein was de sport vereniging Delta Sport in het afgelo pen jaar weer bijzonder actief. Pers pectief zit er beslist weer in de at- letielcafdeling. Vooral de jeugd heeft zich in tal van plaatsen/in ons land mee al kreeg het geheel toch een fleurig en enthousiast eind. Verder waren er uitstekend ge slaagde wandeltochten te Nieuwer kerk, Serooskerke, Brouwershaven en Renesse. Hengelsport Bijzonder druk werd ook weer de hengelsport bedreven. De hengel sportverenigingen „Het Zijpe". Gre- velingen", „Ooslerschelde" en „De Krabbe" organiseerden een groot aantal wedstrijden. Bij de hengel- wedstrijd om het kampioenschap van Schouwen-Duiveland ging de titel naar A. B. van Vliet van de H.S.V. Oosterschelde, terwijl bij de vereni gingen De Krabbe óp de eerste plaats beslag legde. Gezeild werd er ook. Er was een geslaagde mosseltocht van de zeilvereniging Dordrecht naar Bruinisse. De Kaag hield geslaagde zeilwedstrijden op de Grevelingen met als pleisterplaats Brouwersha ven, terwijl de Deltaweek veel zeil- aktiviteiten te Zierikzee te zien ga ven. Te Burgh-Haamstede werd de motorsportvereniging „De Koppe ling" opgericht. Reeds dit seizoen werden er uitstekend geslaagde wedstrijden te Burgh-Haamstede en Bruinisse had in 1971 de primeur van het dames wielrennen op S.-D. Bella Hage gaat op de foto, voor haar zuster Keetie, als eerste door de finish. terdege laten gelden. Er werden naast een aantal Zeeuwse kampioen schappen ook nog enige Zeeuwse re cords verbeterd. Al met al werden er prestaties geleverd die het beste voor de toekomst doen verwachten. De nog jonge handbal afdeling was bijzonder actief en succesvol. Zowel bij de dames als bij de heren konden er bij het veldhandbal als bij het zaalhandbal beslag op kampioensti tels worden gelegd. Mogelijk kan deze tak van sport nog meer tot bloei komen als binnen afzienbare tijd gebruik van de sporthal te Zie rikzee kan worden gemaakt. Ook de turnsters van Delta Sport deden weer van zich spreken. Zo wist Cora Hoogstrate bij de te Yerse- ke gehouden wedstrijden haar kam pioenschap van het vorige seizoen te prplongeren. Het heren volleybal team van de heren van Delta Sport werd kampioen van de afdeling Gre velingen. Bij de dames ging de titel na een bijzonder spannende strijd naar MEVO dat met één punt voor sprong op Sparta wist te eindigen. De dames van Delta Sport legden hier beslag op de 3e plaats. Biljarten Het district Schouwen-Duiveland der KNBB organiseerde weer met veel succes een groot aantal biljart- toernooien om de persoonlijke kam pioenstitels van het district. Ook werd er weer een competitie voor viertallen georganiseerd welke met de traditionele districtdag in hotel „De Meel baal' te Nieuwerkerk werd afgesloten. Door het district werd ook het toernooi om de gewestelijke kampioenstitel hoofdklasse libre ge organiseerd waarbij P. D. Vijverberg op de derde plaats eindigde. J .Hui-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 15