öe vooRmaLiqe heRvoRmöe pastoRie te nieuweRkeRk Lub li Lu.: van diverse pluimage voor hei nieuwe jaar 1972 DE GESCHIEDENIS VAN EEN HUIS (door M. G. Westerhof, emeritus-predikant) NIEUWERKERK, december. - Het was in de maand oktober van het jaar 1933, dat mUn vrouw en ik de voormalige pastorie betrokken, des tijds Kerkstraat A 109. Het was een fraai „herenhuis" met een stoep van gele tegeltjes en met aan de straat kant niet minder dan negen ramen. Het huis voldeed aan alle eisen van die tijd. Het had zelfs waterleiding en elcctriciteit. wat op grote delen van het platteland toen onbekend was. Als ik uw begeleider mag zijn voor een vluchtige bezichtiging, dan stap pen we binnen door de mooi bewerk te voordeur. Rechts zijn twee grote kamers-en-suite, ieder met <?en zwart marmeren schoorsteenmantel De vroegere zeskcintige toren van het dorp, opgeblazen in 1944, en een gestucadoord plafond met or namenten. Links van de gang is aan de voorkant een kleiner vertrek. Da delijk koos ik het als studeerkamer. Dat was een beetje eigenwijs, want mijn voorgangers hadden hun stu deerkamer boven gehad, aan de ach terkant. Toch heb ik van die keus nooit spijt gehad. Verder is er bene den een ruime keuken en een bijkeu ken. Nu gaan we de trap op en komen op een vrij brede gang, die evenwij dig loopt met de straat. In het geheel zijn er vier slaapkamers. Ook moet ik een kamertje noemen aan het eind van deze gang, dat (in de tijd toen een dominee het blijkbaar kon beta len) bestemd was voor de dienstbode voor dag en nacht. Het heeft een open bedstede, een dakraam en bo ven de deur een wonderlijk rond raampje. Dat raampje lijkt op een patrijspoort van een schip. De jong ste zuster van mijn vrouw, die toen twaalf jaar was, mocht er in de da gen van mijn intree slapen. Ze had blijkbaar fantasie. De „kajuit" Ze noemde het kamertje de „ka juit". En die naam is het blijven houden zolang wij de pastorie heb ben bewoond. In de „kajuit" letten we nog op een smal deurtje, waar een mager persoon zijdelings net doorheen kan. Via dat deurtje kun je bij de schoorsteen komen van de achterkamer. In de oorlogstijd (ik kan dat nu wel vertellen) hadden we het deurtje goed gecamoufleerd, om de ruimte erachter te kunnen gebrui ken als schuilplaats. Gelukkig is dat nooit nodig geweest. Toen ons gezin zich uitbreidde was het huis voor de kinderen ideaal om te spelen. Ik denk in het bijzonder aan de droogzolder, aan het klein zoldertje en aan een geheimzinnige hoek boven bij de trap. En vergeet niet de immens grote vliering, waar een volwassene rechtop kan lopen. Maar we gaan nu weer naar bene den en de achterdeur uit. We komen op een grint-terras. In 1933 was er links tegen de muur van onze buren een klimroos. Op het ogenblik z'yn er alleen links en rechts vlierstruiken, het enige groen dat te Nieuwcrkerk nog over is van vóór de ramp. Toen we de pastorie betrokken, waren de tuinen heel anders dan nu. Druivewingerd Links van het middenpad was een gazon met aan het eind een tamelijk wrak schuurtje. Aan de oost- en aan de zuidkant ervan groeide een drui- vewringerd. In mooie zomers werden de druifjes rijp. Zoetere heb ik nooit geproefd. Verscheidene Nieuwerker- kers, die toen schooljongens waren, kunnen daarvan getuigen Rechts van het middenpad stond een grote pereboom en als bijzonderheid een moerbeiboom. Maar we steken gauw de straat over, de Oude Noordstraat, vroeger de „Achteromme" genoemd. Langs een trapje van enkele treden kwam men destijds in de fruit- en groentetuin. In 1933 stond bij de „vroane" langs het „bosje van Gaan- derse" een rij oude vruchtbomen. In het midden van de groente tuin was een aspergebed. Na de inundatie tij dens de oorlog hebben we het op nieuw laten aanleggen. De meeste Nieuwerkerkers zullen het niet dóór gehad hebben. Maar het duurt heel wat jaren, voordat je behoorlijk as perges kunt steken. En in dominees-kringen was het wel bekend: wie een aspergebed laat aanleggen, is niet van plan om bin nen afzienbare tijd naar een andere gemeente te gaan. ji" niiitgiiiiiim !ll> ■■mllNinni ■■iiimmiill I '"'<1 Het aantal toegestuurde kalenders wordt (helaas) ieder jaar wat min der en misschien zijn uitgerekend kalenders wel zaken, waarop het eerst bezuinigd wordt. De DAF stuurde een fraaie kleu- renkalender, waarop de produkten staan afgebeeld tegen verschillende vaak boeiende achtergronden: „de weg", de kathedraal van Milaan, een oud Engels landhous, een Duit slot (München). Wel een goede oger, deze tweemaandelijkse kalender. Interessant voor deze agrarische streek is stellig de CEHAVE N.V. ka lender (Veghel) met fraai uitgebeeld de geschiedenis van de landbouw: landbouwbeelden uit de oudheid, een Zeeuwse voetploeg. een gevelsteen (met ploeg) uit 1647, een Brabantse eg, een molbord, afbeeldingen van een dorsmachine op pijpekoppen en al dit soort dingen .Men treft ook beelden van de verdwenen meekrap cultuur en de Zeeuwse veerwagen met huif (1892). Uiteraard heel^ anders is de kalen der van SAAB-SCANIA, ditmaal ge wijd aan de vliegtuigindustrie en ver sierd met talrijke typen militaire en burgervliegtuigen. Echt iets voor de liefhebbers. Kunstwerkje Een kunstwerkje apart is de drie maandelij ke SPAARBANK, die het motto heeft: De kier enmaken de mens van zijn tijd. De specima zijn ontleend aan de schilderkunst en to nen werken van: Jan van Eyck, Pe ter Paul Rubens, Thomas Gainsbo rough en Pierre-Auguste Renoir. De ORANJE KALENDER van Pro Juventute is ook weer present, tra ditiegetrouw met fraaie kleurenfo to's van de koninklijke familie; zo wel individuele foto's (vooral de prinsjes zijn goed vertegenwoordigd) en groepsfoto's. Gelijk bekend is de opbrengst van de kalender bestemd voor het werk van Pro Juventute. Een zeer smaak- en stijlvolle ka lender gaf de N.V. P.Z.E.M. uit. De twee-maandelijkse kalender toont ragfijne zwart-wit etsen naar motie ven uit de natuur; pure kunstwerk jes afgestemd op de seizoenen. De prijs voor de origineelste ka lender gaat naar een drievoudige „schilderskwast" van SIGMA COA TINGS .V. Het is een weekkalender gevat in een houder in de vorm van een meervoudige schilderskwast. Een heel fraaie vliegkalender is van TRANSAVIA HOLLAND, die zwart-wit beelden uit de luchtvaart oude stijl, plaatst boven „kiekjes" uit het dynamische luchtvaartbedrijf van thans. We zien: een aluminium luchtschip, een ouderwetse elektrisch aangedreven ballon, een ballon aan gedreven door een stoommachine, een vliegtuig (1843) eveneens met een stoommachine (het vloog nooit) en een eenmansballon, alle ouwetjes uit de aviatiek, met daarbij dus plaatjes van een modern, efficiënt vliegbe drijf. RENAULT had gewoon de geniale gedachte de verschillende types van het merk op een tweemaandelijkse kalender, te plaatsen tegen de wis selende achtergronden van een Wild- West-stadje. De tegenstellingen zijn gewoon prachtig. VAN TWIST N.V. tenslotte brengt een maandkalender uit met beelden uit de eigen industrie. Kranen en kraantransporten spelen daarbij de hoofdrol, voorop het plaatsen van de „space tower" op het lichaam van de Euromast. Zeeuwse veerwagen uit 1892. Er valt nog wel meer te vertellen over de oude pastorie en over de tui nen, maar ik kan begrijpen dat al die persoonlijke herinneringen u zo langzamerhand beginnen te vervelen We stoppen er mee en duiken nu in de geschiedenis van de voormalige pastorie. Etsje uit 1745 Het eerste aanknopingspunt is een bekend etsje uit 1745. De kunstenaar, Cornelis Pronk, heeft d!e Kerkstraat getekend met op de achtergrond de kerk en de zeskantige toren. Het gaat ons nu niet om kerk en toren, maar om de rij huizen aan de rechterkant. Daar zien we enkele mensen staan bij wat tegenwoordig in de volks mond het „slop van Radewalt" heet. Vandaar kunnen we gaan aftellen, waarbij we aannemen, dat het etsje ook in details historisch beti'ouwbaar is. Beginnend bij het „slop van Ra dewalt" moet het tweede of derde huis de pastorie zijn geweest. Ik ver moed het derde huis, gezien de strui ken, die afgebeeld staan op een ruimte tussen het derde en het vier de huis. Die pastorie had een top- geveltje en was erg smal: aan de straatkant de voordeur en de ramen van één kamer, (of zat de deur aan de zijkant Het tweede aanknopingspunt is een hypotheekakte van 22 mei 1792. Het waren toen onzekere tijden, na dat in 1789 de Franse revolutie was uitgebroken. Financieel zat de Her vormde Gemeente blijkbaar moeilijk. Van de overheid kon men geen steun verwachten en een kerkvoogdij was er nog niet (pas in 1820). Diaken Pie- ter Smits wist f 1300,- te leen te krij gen a 3 procent van jonkvrouwe Ja- coba Johanna van de Perre, am bachtsvrouw der Vier Bannen van Duiveland. Onderpand was „huis, schuur en erve, staande en gelegen in de Kerkstraat, belende Oost 't Huis van den Comparant, West Bas- tiaan Quist". Dat het om de pastorie gaat blijkt uit de Franse hypotheekakte, waar het huis wordt aangeduid als „mai- son servant demeure au ministre du culte réformé" (huis dienend als wo ning voor de predikant van de Her vormde eredienst). Eerst in 1865 is de hypotheek ge heel afgelost. Maar toen zat de ge meente al lang weer met moeilijkhe den. Een verzoek b.v. van ds. H. Damsté, in 1870, om de schuur te vertimmeren tot koetshuis en paar- destal, was financieel onmogelijk. Deze schuur is op 31 mei 1875 bij een felle brand verwoest en later door een nieuwe vervangen. Of er een paardestal in gekomen is, vermelden de notulen van de kerkvoogdij niet. Ik heb zelfs het vermoeden, dat in plaats van een grote schuur een klei nere gebouwd is. Nieuwe pastorie 29 december 1879 kwam op de ver gadering van heren kerkvoogden voor het eerst het bouwen van een nieuwe pastorie aan de orde. Een derde collecte („derde zakje") werd voor dit doel ingesteld, maar bracht heel weinig op. Toch was er een be gin en van nu af volgen de feiten elkaar op. Van 24 mei 1880 dateert een brief van het Provinciaal Colle ge van Toezicht, waarin twee dingen werden geadviseerd. In de eerste plaats te zorgen voor een betere pas torie, omdat de predikantsplaats al zo lang onvervuld was „door be krompenheid en ongeriefelijkheid der pastorij". Het tweede advies was om een aanvrage te doen uit het Fonds Noodlijdende Kerken en Per sonen. Blijkbaar heeft men deze ad viezen niet ter harte genomen, ten minste toen nog niet. In 1883 werd het plan geopperd, om het „Hoogehuis" (thans Hoge Kerkstraat dat vry gekomen was door het overlijden van mevrouw wed. Lette, te ruilen tegen de pasto rie met bijbetaling van f 600,-. Maar het ging niet door. Twee jaar later werd weer gespro ken over een nieuwe pastorie. En nu werd het ernst. De plaatselijke ar chitect, de heer W. Brouwer Joh.zn., maakte een ontwerp en kwam lot een begroting van f 7321,875. Het Prov. College vond dit echter te hoog en de aanvrage uit het Fonds Nood lijdende Kerken en Personen werd om dezelfde reden afgewezen. Andere oplossing Aan het eind van het jaar 1885 werd een andere oplossing gevonden. Het huis naast de pastorie werd ge kocht voor f 800,-. waardoor een vereenvoudigd ontwerp mogelijk was begroting f 5500,-. Ondertussen was ruim f 1400,- bijeen gebracht door de gemeenteleden, zodat f 4100,- werd aangevraagd bij het Fonds Noodlijdende Kerken en Personen. Toegekend werd f 4000.-, maar niet meer zou worden uitbetaald dan twee-derde deel van de kosten. 14 december 1886 was het de grote dag van de aanbesteding. Er waren niet minder dan dertien inschrijvers. De laagste was een Niouwcrkerker, namelijk de heer J. F. de Later, en wel voor een bedrag van f 4560.-. Dat lijkt heel weinig, maar in die tijd waren de lonen erg laag. Ik heb me laten vertellen, dat het voor de De pastorie vóór de oorlog. baas 12 cent per uur was en voor een knecht 10 cent Bovendien is het duidelijk zicht baar, dat van de oude pastorie aller lei materialen gebruikt zijn voor de nieuwe. Ik vermoed zelfs, dat de oostelijke muur van het ene en de westelijke muur van het andere huis eenvoudig zijn blijven staan. Nog wil ik aantekenen, dat zowel de architect als de aannemer een ho ge leeftijd hebben bereikt (de heer Brouwer is 84 en de heer De Later is zelfs 93 jaar gewourden), zodat een aantal Nieuwerkerkers beiden goed hebben gekend. Veel valt er verder niet te vertel len uit de geschiedenis van de voor malige pastorie. Nog enkele dingen vermeld ik. Het eerste is dat in 1936 aan de kerkvoogdij voor een spot prijsje een villa aan de Ooststraat (toen „Straatpad" genoemd) werd aangeboden. Mede op technisch ad vies van mijn vader, die aannemer was, is men er niet op in gegaan. Oorlogstijd Het tweede punt betreft de oor logstijd 1940-'45. Toen we na de eva cuatie terugkeerden, bleek dat de meeste ruiten kapot waren, dat-vele panelen door spijkerlaarzen waren ipgetrapt, en dat de pastorie vanuit noord-westelijke richting door' een vliegtuig was beschoten. Het derde punt betreft de ramp. Slechts één keer, in de namiddag van 1 februari 1953 heeft het water binnen gestaan precies een halve meter. Met een op somming van het schilderswerk dat nodig was en allerlei reparaties daarna, zal ik u niet vermoeien. Al leen nog de schuur, toen al van steen Die moest worden afgebroken we gens omlegging van de Oude Noord straat. De nieuwe schuur is toen, na lang wikken en wegen, aan de oost kant gezet. En de kerkvoogdij heeft, met vooruitziende blik, er tegelijk een garage bij laten bouwen. Dal werk is uitgevoerd door de heer A. de Later, een zoon van de aannemer van de pastorie. Toen ik destijds op merkte, niet van plan te zijn om een auto aan te schaffen, werd door ie mand gezegd: „Als het kooitje cv is. dan komt het vogeltje wel". Deze voorspelling is uitgekomen, al hoeft het dan ook een jaar of tien geduurd. Predikanten Welke predikanten in deze pastorie gewoond hebben met hun gezinnen 7 Ds. C. C. J. W. Wierts van Coe- hoorn deed 27 juli 1884 te Nieuwcr kerk intrede, komende van Horssen. 19 mei 1889 vertrok hij naar Den Bommel. Hij heeft hier dus de bouw van de pastorie meegemaakt. Hij en zijn gezin waren de eerste bewoners. Ds. G. B. Fijn van Draat kwam 17 november 1889 uit Stavenisse en ver trok 21 april 1895 naar Tienhoven. Ds. P. v. d. Linden kwam 6 sep tember 1896 als candidaat en ver trok 24 november 1929 naar Sint- Michiclsgestel. Ds. Joh. Gerritsen kwam 2 februa ri 1930 als candidaat 'en vertrok 26 •maart 1933 naar Ziorikzce. Terwijl ik 22 oktober 1933 kwam als candidaat en 1 december 1969 met emeritaat ging. Voor „de volle digheid nog dit. dat wij gbdurendo de oorlogstijd anderhalf jaar geëva cueerd zijn geweest en in de ramp- tijd zeven maanden. Zodat we voor ons gevoel, drie keer intrek genomen hebben in dezelfde pastorie. Alleen de laatste twee keer wel onder heel andere omstandigheden dan de eer ste keer. Herinneringen Nu is het huis verkocht en geen pastorie meer. Naar ik meen heeft de kerkvoogdij er verstandig aan ge daan om het huis te verkopen. M ar u zult begrijpen, dat voor ons aan de voormalige pastorie heel veel her inneringen zijn verbonden. De voormalige pastorie. waar yanaf 1887 vijf domineesge zinnen lief en leed hebben door gemaakt. waar in die jaren achtereenvol gens vijf px-edikanten hun preken en hun ander werk hebben voor bereid, waar vele gemeenteleden (gezien of ongezien) zijn binnen gestapt om te spi-eken over hun moeilijk heden of zorgen, waar belijdeniscatechisaties zijn gehouden, Bijbelkringen en ver- gaderingen, waar na de ramp in de achterka mer veertien keer een kerkdienst is gehouden voor alle gezindten, ouwe pastorie.... voorjaar 1970 hebben we je verlaten, maar nu ik over je geschreven heb.... goeie, ouwe pastorie.nogmaals vaarwel Voor 35 jaar ZIERIKZEE. De kunstschilder Toon van Ooyen, die in de afgelopen zo mer hier heeft gewerktmaakte een fraai doek van de St. Lievens Mon- stertoren, gezien vanaf de West Ha- vendijk. KERKWERVE. De C.J.V. Viribus Unitis" hield in de consistorie van de kerk, hel derde jaarfeest. ZIERIKZEE (Adv.). Op IJsland heet water van moeder natuur. In Zeeland elektrisch en ook niet duur. Twee cent per kilowattuur. NIEUWERKERK. De meisjesver eniging Dorcashield een uitdeling van honderd kledingstukken aan be- hoeftigen van allerlei gezindten. ZIERIKZEE. De natuurkenner Jan P. Slrijbos hield iwor hel Nulsdepar tement een causerie over IJsland. Hij werd ingeleid door dr. U. Schulls. II AAMSTEDE. Allerwege wordt hard gewerkt aan de voorbereidin gen van de feestelijkheden op 7 ja nuari: trouwdag van het kroonprin selijk paar. ZIERIKZEE. liet Instituut voor Arbeidersontwikkeling hield, in sa menwerking met de toneelclub „Ar- to" een bonte avond in het Huis van- Nassau. ZIERIKZEE. Onder leiding van de heer R. Gerritsen vergaderden in het Huis van Nassau de verschillende buurtverenigingen ter bespreking van de feestelijkheden op 7 januari. ZIERIKZEE (Adv.). Evenals vorig jaar geven u-ij op 1 januari 1937 weer ons nieuwjaarsbal. Hotel „Juliana". RENESSE. In ren overvolle kerk werd het huwelijk ingezegend vari ds. \V. J. Klaar, beroepen jiredikant te Bergen (Fr.), door ds. 11 J. Bar- vouw, tot voor kort te Zierikzee. BROUWERSHAVEN. De danseres mej. Nanna de Johge gaf met haar leerlingen in hotel „Jacob Cats" een uitvoering non ritmische gymnastiek en kunstdansen. RENESSE B. en w droegen het ophalen van huisvuil op aan de heer A de R voor een jaarvergoeding van f 78. Dr hrytaandb asbakken 2ullen worden afgebroken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 14