Kwart eeuw Stichting kraamzorg op Schouwen-Duiveland I wenókacirteix-y WW Ttieuiaiadc HISTORIE VAN EEN ORGANISATIE Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 december 1971 Nr. 21006 Op 14 maart 1918 werd in het stadhuis van Zierikzee door afgevaardigden van de bij de provinciale Groene Kruisvereniging aangesloten verenigingen, een com missie benoemd voor het district Schouwen-Duive- land, die zich onder meer tot taak stelde een centraal depot te stichten en te beheren. Dit werd gevestigd in het ziekenhuis te Noordgouwc. De eerste aanschaf betrof een ziekenraam de IVIooy, ijskist, ijsblazen en betreffende het terrein van de kraamzorg een couveuse. Een ander belangrijk onderwerp was het ziekenvervoer. De samenstelling van het bestuur van deze districtscommissie was wel opvallend: uitsluitend predikanten en burgemeesters maakten er deel van uit. Hiervoor zullen wel allerlei verklaringen aan te voeren zijn, één van de voornaamste lijkt mij echter dat het Groene Kruiswerk nog geen gemeen goed was. De aktiviteiten van de districts commissie werden gedurende de oor log" minimaal. Pas op I nov. 1946 werd door drie van de vijf bestuurs leden, n.l. dokter W. H. Ittmann uit Brouwershaven, de heer C. L. de Jonge, onderwijzer te Nieuwerkerk en de heer C. Padmos, landbouwer te Eikerzee .een vergadering belegd. De andere twee bestuursleden waren inmiddels overleden, evenals thans ook de drie bovengenoemde. Deze districtsvergadering was be legd op initiatief van de Inspectie van de Volksgezondheid. Er werd besloten om een eilandelijk centrum voor kraamverzorging op te richten, dat te Zierikzee zou worden geves tigd. De eerste baby", thans mevrouw Bolkenbaas-Fondse te Kerkwerve. Het districtsbestuur had nauwe lijks meer een taak en daarom zou dit als bestuur van het kraamzorg centrum gaan fungeren, daartoe aan gevuld met twee nieuwe bestuursle den. Het werd daartoe als volgt ge formeerd: voorzitter: notaris J. W. Raap; secretaris: J. L. Braber; pen ningmeester: C. L. de Jonge; leden: dokter W. H. Ittmann en C. Padmos. I?c Groene Kruisverenigingen op Schouwen-Duivcland stonden dus achter deze zaak en deze zouden - ondanks eigen financiële moeilijk heden - eventuele tekorten opvangen Dit is gelukkig nooit nodig geweest al zat de penningmeester in de begin jaren steeds tegen de bodem van zijn schatkist aan te kijken, maar hiervan was de voornaamste oorzaak- het erg laat binnenkomen van de subsidies. Na het overlijden van de heer Raap - reeds in 1947 werd in diens plaats de heer Scheuerman voorzit ter. terwijl in 1948 de heer C. M. van Hoorn de plaats van dokter Ittmann kwam innemen. Toen in 1949 notaris J. J. van den Ende, na het bedanken van de heer Scheuerman diens plaats kwam in nemen. werd ondergetekende voor zitter en de heer Van Hoorn, secre taris. De samenstelling van het tegen woordige bestuur is dus: J. C. Bra- ZIERIKZEE, december. In deze laatste maand van 1971, viel - men herinnert het zich - het zilveren jubileum van de Slichting Kraamzorg op Schouwen-Duiveland. Centrale figuur hierbij was en is de arts de heer J. L. Braber, voorzit ter van het „Centrum ,voor Kraamzorg Zierikzee", die - historisch ge-interesseerd als hij is - de geschiedenis en zelfs dc voorgeschiedenis van de stichting heeft nageplozen. In een doorhem samengesteld overzicht steken zoveel bijzon derheden, dat wij (de laatste kans In het bijna vervlogen jaar), het in extenso in dit eindnummer publiceren. ber, serdert 1946, voorzitter; J. J. van den Ende, sedert 1949; H. J. Simons, secr. penningsmeester, 1954; J. van der Maas, sedert 1954; 1 vacature, wegens bedanken van de heer A. A. van Eet en. Van het begin af was de heer J. Legemaate arministrateur, maar deze werd in 1958 als zodanig opgevolgd door de heer A. Bin, die tevens het secretariaat voor zijn rekening nam. Waarom een kraamcentrum In voorgaande eeuwen werden be vallingen voornamelijk door vroed vrouwen - in de steden ook wel door vroedmeesters - verricht. Deze hadden tevens de taak om moeder en kind te verzorgen, even tueel met assistentie van buurvrou wen of familieleden van de kraam vrouw De voor hun beroep benodigde kunde ontleenden zij aan huri voor gangsters? Dat dit alles piet bepaald op hoog peil stond, wordt duidelijk bewezen door de zeer grote kraam- rouwen- en kindersterfte in de vo rige eeuwen. In de oude bcgraafregisters leest men dan herhaaldelijk: „bij avond het kind begraven onder de arm ge dragen." En ook dikwijls: „Moeder en kind in één kist begraven". Een voordeel van deze vroedvrou wen was dat zij - evenals ook de baker - het gezin kende en omge keerd. Om deskundige hulp Tegen het eind van 1800 ging men inzien, dat het nodig en ook moge lijk was om deskundiger kraamhulp te bieden. Dat hygiënischer werken, de sterfte in het kraambed kon doen afnemen. Zo gebeurde het zelfs dat kraamvrouwen tetanus kregen om dat men als onderleggers van de kraamvrouw balen, baliezakken ge bruikte ,die hiermede waren besmet. Hoe dan ook, in Nederland werd te Broek op Langendijk in 1899 de eer ste bakercursus georganiseerd. Later leidde men in kraamklinie ken bakers op, die zich, na het vol tooien van hun studie, over het land verspreidden. „Wilde bakers" Op het platteland bleef echter nog iang de verpleging van moeder en kind in zwang door ongediplomeer- den - die als zgn. „wilde bakers" een groot gevaar voor de volksgezond heid bleven vormen. Sedert 1925 trachtte men te komen tot landelijke organisatie van de kraamzorg. In de laatste jaren van dc oorlog 1940-'45 werden in ver schillende rayons in Nederland kraamcentra opgericht die zelfstan dig werkten, zij het dan met de on ontbeerlijke subsidie van het rijk. Deze interne kraamzorg organi seerde men dus perifeer om daarbij de „couleur locale" zo veel mogelijk te behouden Zo weid op 12 december 1946 op gericht het „Centrum voor Kraam zorg op Schouwen-Duiveland en Sint PhJlipsland". Op 1 augustus 1947 kon de theore tische cursus onder leiding van de leidster-docente zr. E. Goudzwaard beginnen. Docenten waren dc artsen De Haas en Quaak. De laatste werd vervangen door dc heer Simons, de eerste is nog steeds in funktie. Het aantal leerlingen bedroeg 8; voor drie van hen moest dispensatie wor den aangevraagd - en die werd ook verkregen - omdat ze nog geen 21 jaar waren. Eén van de leerlingen viel spoedig af, maar de overige 7 leerlingen - waarvan drie de naam Kik droegen - hadden hun theorie zeer goed bestudeerd zodat ze op 22 november 1947 allen slaagden en tot het praktische gedeelte werden toe gelaten. Eerste baby En i'eeds op 27 november 1947 kon de eerste leerling optreden te Kerk werve, bij de geboorte van baby Fondse, thans wonend te Dreischor als mevr. Bolkenbaas-Fondse, en zelf reeds moeder van een \V> jaar oude kleuter. In het laatste kwartaal van 1947 werden door de leerlingen 4 kraam- verzorgingen gedaan en door de twee gediplomeerden, mej. Steur en mej. Jonker, die zich na opleiding elders, in oktober ook bij ons kraamcentrum aansloten, 5. Later kwam mej. Pad mos - thans mevr. De Oude-Padmos - de gelederen verder versterken. Op 2 maart 1949 werden de eerste 6 kraamverzorgsters gediplomeerd. Dc animo voor kraamhulp was aanvankelijk nog niet zo groot maar onder dc bezielende leiding van zr. Goudzwaard ging het steeds beter draaien. Na pensionering van zr. 'Goud zwaard. nam op 1 april 1962 zr. Hoo- gendoorn, thans zr. Scheick-Hoogen- doorn geheten, de scepter over, later met assistentie van zr. Priemus. En ik moet uitdrukkelijk stellen: zij doen dit cp een sublieme manier, zodat het bestuur een gemakkelijke taak heeft. Deze vorm van kraamzorg is uniek op de gehele wereld. Nog steeds wordt het mcrèndeél van de bevallingen thuis verricht, waar het ook hoort te gebeuren. Bo vendien is de levenskans van moeder en kind thuis ook het beste. In nota's inzake kraamzorg, tracht men de laatste jaren allerlei motie ven te zoeken om de kraamzorg in provinciaal verband te organiseren en te hospitaliseren. Te zoeken, want wat ons centrum aangaat, durf ik te zeggen dat alles voortreffelijk draait en dat alleen de hoge kostprijs zorgen baart. Maar dat wordt door andere organisatie methodes niet verbeterd. Betreffende dit financiële aspect hopen we dan ook dat ziekenfonds en aanvullings fonds hierin tegemoet komen zo ver dit mogelijk is. Voor de partikulieren geldt dit nog in sterkere mate voor hun ziektekos tenverzekering. Werd in 1947 begon nen met een tarief van f 3,50 en f 3,75 per dag en een salariëring van de kraamverzorgster van f 4,- per dag, in 1967 waren deze bedragen f 40 en f 45. Thans is het tarief ge stegen tot f 70, terwijl dat in 1972 f 80 zal worden. Het is dan ook het voordeligst om een tweeling te krijgen, daar hier voor de prijs hetzelfde is. Gevolg van de gestegen bedragen is helaas, dat het aantal bakers wer kend voor een lager tarief, weer toe neemt. Nog erger is dat er zelfs ge diplomeerde kraamverzorgsters zijn, die zich als baker gaan gedragen, hoewel ze er toch eenmaal een hand tekening voor hebben gezet, dat ze alleen in het kader van de georgani seerde kraamzorg zouden werken. Maar dat zijn ze don blijkbaar ver geten. Dc Stichting Kraamzorg ver wacht op dit punt medewerking van de huisartsen. Voorzitter Stichting Kraamzorg J. L. BRABER 'I Die - i:aa rteii van vroege f. Wal waren zc gek", maar de tijd heeft 'er zoveel mee gedaan, dat men er toch met enige ver tedering naar kijkt. IJet goud en de andere kleurtjes, de kindertjes en - in dit geval - het denncgroen: het blijft u:el in de sui kergoedsfeer, maar het is toch wel iels dal ook die wenskaarten bewaard zijn ge bleven in oude albums Sóms gleden de wenskaarten makers uit en creëerden :c een sneeuwen harlekijn met bezemsteel in de sneeuw, duidelijk toege juicht drfar enkele besmuikte snaken. Mnar - zo ging dat soms - de tekst is er wille keurig irgeti aan geplakt „Wil in il n-eldadig Heer. Ons ook Uw zegen En Uwen Geest, om U ter eer. In vrees te leren. De eerste zeven geslaagde leerlingen met leidster-docente t'. Goudzwaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 13