CASH AND CARRY DE ZIERIKZEESCHE COURANT Betrekkelijke rust in de wereld kenmerkte Kerstmis 1971 DE KERSTVIERING IN NEDERLAND Brood een cent duurder India/Pakistan niet nadelig voor Sowjet-Unie-Ver. Staten Hongerdood dreigt voor Bihari's in Dacca ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaiuhig 27 december 1971 128ste jaargang Nr. 21003 •VAARfN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18,00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) J 2,25. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. dü nummer: Reinigingsdienst koopt bedrijf Rampen in Korea en Australië UDDEL. Het koninklijk gezin, uitge zonderd prinses Irene en haar echt genoot, vierde in het dorpshuis van Uddel het kerstfeest met het perso neel. Op de foto serveert koningin Juliana chocolademelk aan haar gas ten. DEN HAAG, 26-12. De wereld lieefl Kerstmis 1971 war enhuizen waren opgesmukt met kerstbomen en veelkleurige in betrekkelijke rust gevierd. Weinig actie werd ge- üchtcn- Over de betrekkingen met de Sowjet-Unie zei de minister verder nog dal het jaar 1971 wordt geken merkt door geslaagde onderhande lingen op verschillende gebieden tussen beide landen. Hij zei alle reden te hebben te ho pen dat de besprekingen over een beperking van de strategische (kern) beweging volgend jaar met succes kunnen worden afgesloten. Advertentie De toegenomen aanvallen der Noordvietnamezen in Cambodja en Laos schreef minister Rogers toe aan het feit dat zij in Zuid-Vietnam geen militaire successen weten te beha len. Hij verwierp de veronderstel ling dat de oorlog in omvang feou zijn toegenomen door de intensieve Amerikaanse luchtaanvallen van de laatste twee weken op Noord-Viet- nam en Laos en de communistische vorderingen in Cambodja en Laos van de afgelopen maand. Hij zei van mening te zijn dat alleen het karak ter van de strijd was veranderd. MEUBELRAMA Rijksweg 26 - Nieuwerkerk Telefoon (01114) 1268. b.g.g. 1265 Maandags gesloten; vrijdagsavonds geopend tot 9 00 uur. zaterdags tot 5 00 uur Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Men is nooit gelukkig J ten koste van het geluk 1 f van anderen. f Verwachting tol maandagavond: Wolkenvelden met hier en daar wat lichte vegen of motregen, maar ook enkele opklaringen. Zwakke lot matige wind tussen zuidoost en zuid. Maximumtemperaturen omstreeks 8 graden. Voor dinsdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 dec. Zon op 8.48. onder 16.35. Maan op 13.17, onder 5.12. Volle maan: 31 dec. (21.00). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: Hoogwater Laagwater 28 dec. 11.35 5.03 17.38 HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 27-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van west Euro pa was het weer in het afgelopen weekeinde zacht voor de tijd van het jaar. In ons land kwam in de nacht van zaterdag op zondag in het zuid oosten van het land plaatselijk lichte vorst voor. Overdag echter liepen de temperaturen in het zuiden op tot ongeveer 8 graden en elders in het land tol circa 6 graden. Kouder was het in zuid Duitsland. Oostenrijk en noord Joego-Slavië, waar in de nacht lichte tot matige vorst voorkwam, waarbij zich mist vormde, die over dag slechts ten dele oploste. Onder invloed van een depressie ten zuiden van Ierland wordt maandag met een zwakke tot matige wind tussen zuid oost en zuid lucht aangevoerd waarin wolkenvelden voorkomen. Hieruit kan plaatselijk wat regen of motre gen vallen. De middagtemperturen zullen ongeveer op het zelfde niveau liggen als zondag. meld van plaatsen die onlangs nog veel en veel soortige moeilijkheden te zien gaven. In Zuid-Korca en Australië echter werd de herdenking van de geboorte van Christus door rampzalige gebeurtenissen verstoord terwyl in Zuid- Amerika een verkeersvliegtuig met veel personen aan boord vermist raakte. Voor de meeste West-Europese landen ging de hoop op een witte Kerst niet in vervulling. In vele landen werden temperaturen gemeten die uitzonderlijk hoog waren voor de tijd van het jaar. Het ernstigste voorval van het af gelopen feestweekeinde was een ho telbrand in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel. 154 doden werden geteld nadat op Eerste Kerstdag door nog onbekende oorzaak brand was uitge broken op de tweede verdieping van het 22 etages hoge gebouw. Een cy cloon trof de Australische stad Townsville in Queensland op Eerste Kerstdag en nieuwe stormen veroor zaakten de dag erna overstromingen, drie mensen kwamen om in de cy cloon die huizen wegvaagde en de straten achterliet vol modder, omge vallen telegraafpalen en omgewaaide auto's. Vijf kinderen in V.S. door brand omgekomen LOS ANGELES, 24-12. In Los An geles zijn vijf kinderen omgekomen bij een brand. Hun vader was het trappenhuis aan het verven, toen de verfdampen vlam vatten. De kinde ren zaten op de eerste verdieping van het houten huis naar de televi sie te kijken. Hun moeder en twee broers die beneden waren, konden evenals de vader uit de vuurzee ontsnappen. Het was rustig in Ulster BELFAST, 26-12. De bevolking van Noord-Ierland heeft tijdens de kerstdagen het rustigste weekeinde sinds maanden gehad. De Britse militairen werden wel meermalen gealarmeerd omdat er verdacht uitziende pakjes op straat hoeken of voor huisdeuren werden gevonden, maar deze bevatten geen explosieven. Er deed zich in Belfast slechts één ontploffing voor, in een auto waarin een pakje met geligniet was achter gelaten. In de Noordierse hoofdstad opende voorts een sluipschutter zon dag het vuur op Britse militairen, maar er vielen geen slachtoffers. DACCA. Syed Nazrul (midden), die het presidentschap van de republiek Bangla Desh waarneemt, zolang Mujibur Rachman zich in West-Pa kistan, onder huisarrest bevindt, werd triomfantelijk ingehaald in Dacca. Meer dan een miljoen men sen waren naar het vliegveld geko men om hem toe te juichen. Soldaten met geweren en knuppels moesten een weg banen voor de waarnemend president. Door de enorme drukte kwamen zes mensen om het leven. Vliegtuig vermist Reddingsploegen zochten koorts achtig in het Andesgebergte van Noord-Peru naar een verkeersvlieg tuig dat vrijdagochtend reeds met 98 personen aan boord verdween. Ge vreesd wordt dat het toestel tegen een berghelling te pletter is gevlo gen. Na de tweeweekse oorlog met Pa kistaan vierden de christensoldaten van het Indiase leger vredig kerst mis in de lichte vorst van Kasjmier en de hitte van de Bengaalse oer wouden. Er kwamen geen meldingen van nieuwe incidenten aan de bestands lijn in het westen waar de hooglan den van Kasjmir en Jammoe bedekt warei met verse sneeuw. Vanuit het oosten kwam het be richt dat de evacuatie van 30.000 Pakistaanse soldaten die zich negen dagen geleden aan de Indiase troe pen overgaven binnen enkele dagen zal beginnen. In New Delhi bleven de restaurants en café's tot diep in de nacht open en alle grote hotels DACCA, 26-12. Meer dan een kwart miljoen Bihari-moslims in de Oost-Pakistaanse hoofdstad Dacca dreigen langzaam te verhongeren. Ze zijn te bang de verzameling krot tenwijken aan de rand van de stad waar ze hun toevlucht hebben ge zocht te verlaten. Honderden mensen, smekend om voedsel, belegerden een ziekenauto van het Rode Kruis die hun gebied binnenkwam. Met de auto werd het lijk van een kind teruggebracht dat aan ondervoeding was gestorven, kort nadat het naar een ziekenhuis was vervoerd. Bihari's die zich rond de auto schaarden zeiden dat ze het Vietnam De Vietnam-oorlog nam het ge bruikelijke kerstbestand in acht maar volgens Saigon kwamen in drie dagen tijd meer dan 40 schen dingen van de zijde van de Vietcong voor. Er vielen in de bestandsperiode aan beide zijden in totaal meer dan 30 doden, terwijl in Cambodja en Laos, waar het wapengekletter aan hield, meer dan 35 doden voorname lijk aan communistische zijde wer den betreurd. Noord-Ierland had tijdens de kerstdagen het rustigste weekeinde sinds maanden. Buit van ruim een miljoen HANNOVER, 26-12. Inbrekers heb ben in de nacht van zaterdag op zon dag uit een villa in de buurt van Hannover sieraden, geld en bont ter waarde van meer dan 1,2 miljoen mark (gulden) gestolen. Volgens de politie namen de dieven in hun auto de brandkast mee. NEW YORK. Pesident Nixon heeft in een vraaggesprek met het tijd schrift „Time" de Sowjet-TJnie lof toegezwaaid omdat zij meegewerkt heeft aan het tot standkomen van een bestand in de oorlog tussen In dia, en Pakistan na de nederlaag van de Pakistaanse troepen in Oost-Pa- kistan en heeft weten te voorkomen dat India West-Pakistan veroverde. gebied niet hadden kunnen verla ten om voedsel te kopen sinds het Pakistaanse leger zich op 16 decem ber aan de Indiase troepen overgaf. Velen gaven te kennen al vijf dagen niet te hebben gegeten. De speciale vertegenwoordiger van India in Bangla Desj, D. P. Dhar, zei zondag dat hij een beroep heeft gedaan op andere landen de ernstige situatie voor minderheidsgroepen in Dacca te helpen oplossen. Hij was echter vol vertrouwen dat de nieuwe rege ring niet de precaire situatie van de Bihardi's zal negeren. „Er zal geen sprake van zijn van verhongering" zei Dhar. Toespraak koningin DEN HAAG, 26-12. De Nederlan ders beleefden een kerstweekeinde zonder al te schokkende gebeurtenis sen. Op de wegen'bleef' het rustig; Wel zijn tijdens de kerstdagen min stens zeven mensen b\j verkeerson gelukken gedood. Zaterdag werd de Noorse mam moettanker „Elisabeth Knudsen" vlotgesleept, die vrijdag na een aan varing met een Liberiaanse tanker in de noo:rdelijke rand van de Euro poortgeul was gestrand. Er stroomde wel enige olie in zee, maar ernstige vervuiling kon worden voorkomen. Vrijdag was ook bekend gemaakt dat voikstellingweigeraars niet straf rechtelijk zullen worden vervolgd. Koningin Juliana hield op Eerste Kerstdag voor de radio een kersttoe spraak, nada zij vorig jaar deze ge woonte had onderbroken. De konin gin riep ieder op om „onze prachtige aarde te redden, in wereldwijde sa menwerking, in intens, effectief sa mengaan". De door sommigen voorspelde uit barstingen in het Groningse huis van bewaring en de Bredase strafgevan genis zijn, voorzover bekend, uitge bleven. Daarentegen hebben de ge- De Ver. Staten zijn, aldus de mi nister, in beginsel tegen afschei dingsbewegingen en voor het bewa ren van de eenheid van een land. In het geval van Pakistan willen wij het Pakistaanse volk over eigen toe komst laten beschikken. De erken ning van Bangla Desj is nog niet aan de orde. De verdere ontwikkeling van de betrekkingen tussen de Ver. Staten en India zal beïnvloed wor den door de wijze waarop India trouw blijft aan zijn politiek van niet-gebondenheid. aldus Rogers. De Sowjet-Unie detineerden in de Arnhemse Koepel gevangenis honderdvijftig kerstpak ketjes gekregen, die over de muren werden gegooid. Politie voorkomt „doodvonnis" CASTROP-RAUXEL, 26-12. De politie van Castrop-Rauxei in de Westduitse deelstaat Noordrijnland- Westfalen heeft cp kerstavond de uitvoering van een „doodvonnis" verhinderd. De Zuidkoreaan Djong Doo-Djak was door 200 landgenoten gevonnist omdat hij enig fotomateriaal uit een winkel had gestolen en daardoor de eer van zijn volk had bezoedeld. Toen Djong weigerde zelfmoord te plegen met een mes dat hem was toegezonden, werd een „rechtbank" gevormd die hem tot oe verdrin kingsdood veroordeelde. De Zuidko reaan was al in het water van een riviertje toen de politie aankwam. De man zal naar zijn land worden teruggestuurd. DEN HAAG, 26-12. De Nederland se Bakkerijstichting zal haar leden adviseren met ingang van 3 januari de broodprys met cén cent te verho gen per brood van 800 gram. De prijsverhoging wordt noodza kelijk geacht in verband met de kos tenstijgingen, die veroorzaakt wor den onder andere door stijging van de pensioenpremies en andere sociale lasten in het bakkersbedrijf. Het mi nisterie van economische zaken, al dus de Nederlandse Bakkerijstichting heeft geen bezwaren tegen prijsver hoging. Officieel is de broodprijs in ons land vrij, maar algemeen houden de bakkers zich aan de adviezen van de Nederlandse Bakkerijstichting. De prijs van 't brood bedraagt thans in grote steden 92 cent, in middelgrote gemeenten 93 ct. en dp het platteland 94 ct. Balans van Rogers WASHINGTON, 24-12. Het geschil tussen India en Pakistan heeft geen nadelige invloed gehad op de betrekkingen tusen de Verenigde Staten en de Sowjet-TJnie. Ook is door dit conflict de kans op het welslagen van het bezoek van president Nixon aan Moskou in mei van het volgend jaar niet kleiner geworden. Dit zei donderdag de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William Rogers, op zyn laatste persconferentie van dit jaar. Wolkenvelden v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1