mco TWINTIG STAPPEN TERUG Eeuwfeest Bruinisser Zondagsschool Geen kerst zonder kaas Kado-plaat! Ontbossing bedreigt Java Kado-plaat! Kado-plaat! MINORIETEN FESTIlflL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 december 1971 Nr. 21002 (Slot) De huurprijs was voor die tijd wel een fiks bedrag. Hoe standvastig de waaide van de gulden toen was mo ge blijken uit het feit dat er nog een contract bewaard is gebleven uit 1925; ook toen bedroeg de huurprijs nog f 25,- per jaar. Toen de aankoop van de oude Chr. School, eigenlijk door gebrek aan medewerking, was gestrand besloot men over te gaan tot het oprichten van een zondagsschoolvereniging op dat meerderen het werk van de zon dagsschool zouden steunen. We ko men wat later als zondagsschoolbe stuur dan ook de namen tegen die nog bekend zijn; naast de familie Krijger en Van Rhee, de familie Beaufort, D. van den Berge, Jacob Goudzwaard, J. Hage, Wout Ver spoor, maar na diens: komst altijd als leider ds. C. Waardenburg. In 1898 kwam op Bruinisse een leidster voor de bewaarschool in de persoon van mejuffrouw Vermeulen. Ze kwam uit het hoge noorden naar Bruinisse en werd er een geziene persoonlijkheid, al was haar bezol diging in die tijd zo laag, dat zij het nooit breed heeft gehad. Ze was be reid een klas van de zondagsschool te nemen en in haar bewaarschool in het Schoolslop, een verlengde van het gemeentehuis kreeg zij de jonge kinderen, tot aan het 60-jarige be staan in 1931. Wereldoorlog I In de eerste wereldoorlog wordt in 1916 eerst het geven van een sinaas appel met Kerstmis afgeschaft (om dat ze zo duur zijn). In 1918 wordt geen chocolademelk geschonken om dat de melk dan niet te krijgen is. Gelukkig werden later sinaasappelen en chocolademelk weer in ere her steld; er gaan dan 225 kinderen op zondagsschool; later wel 240; in 1919 zelfs 276, waarvan 108 bij mejuf frouw Vermeulen. Als na die tijd de trek uit Bru naar Rotterdam en Per nis is begonnen daalt ook het aantal zondagsschoolkinderen. Van het 25-jarig jubileum is wei nig meer bekend. Bij de herdenking van het 40-jarig bestaan zaten de Conferentiekamer en de bewaar school propvol met oudleerlingen. Het was niet mogelijk om ze te tel len. De samenkomst in de hervormde kerk bij het 50-jarig bestaan, (500 belangstellenden) werd een glorie dag in het leven van de dan 77-jarige heer M. Krijger. Sprekers zijn ds. Waardenburg, burgemeester S. Hage en zijn zoon J. M. Krijger, later lid van de Tweede Kamer, hoofdredakteur van „De Ne derlander". De heer Krijger zelf vertelde uit zijn jeugd, hoe hij als jongen niet 's avonds de straat op mocht, maar zijn vrije tijd gebruikte voor bijbelstudie. In die 50 jaar heb ben 689 leerlingen de zondagsschool geheel doorlopen. Anderen haalden de eindstreep niet, maar verdwenen na korter of langer tijd. Anderen Er is dan een einde gekomen aan de zondagsschoolloopbaan van Ma rien Krijger, Jan van Rhee is er en kele jaren tevoren al mee opgehou den, in 1924 overleed de oude heer Krijger, maar zijn werk wordt voort gezet, door zijn neef Machiel Krijger, zijn nicht Dina Krijger en onder meer door de dames Trijn de Korte, mej. Vermeulen, later ook door Lies Bal, en later door vele anderen die kortere of langere tijd, de kinderen op de zondagsschool bezig hielden en vertelden. In 1941 zat de heer A. de Koning onder het zondagsschool werk zijn schouders, hij zal dus straks ook 39 jaar zijn krachten aan dat werk hebben gegeven. Het echt paar W. A. Jumelet-van Dienst, de heren W. de Korte, S. de Koning en zoals gezegd vele anderen (mej. Adrie Verspoor enz.) en vele jonge ren zij zijn wekelijks present, op de zondagsschool, die in 1940 zijn intrek nam in het Hervormd Verenigings gebouw, na in de dertiger jaren ge bruik te hebben gemaakt, van het toenmalige verenigingslokaal van de Openbare School, ingang Schoolstr. In bijna alle gezinnen zijn ze te vinden, de oude zondagsschoolboek jes, door vorige geslachten op Kerst feest gekregen, thans zijn de boekjes minder makkelijk herkenbaar, om dat ze in modern gewaad worden afgeleverd. HANOI. Het Noord-Vielnamese mi nisterie van buitenlandse zakenheeft te Hanoi in het openbaar vier Ame rikaanse piloten aan de kaak gesteld, die twee dagen tevoren waren ge vangen genomen. Hier zien we één van de vliegers, blootgesteld aan het geklik van fotocamera's. Het zondagsschoolwerk gaat door, rangepast aan de tüd, met een fla- nelbord en andere visuele middelen, met een wisselend, misschien wat verminderd leerlingenaantal. Moge het nog lang voortgang vinden tot zegen van de jeugd. Rookartikelen gestolen VEGHEL, 23-12. In het Brabantse Veghel hebben dieven in een super markt voor f 10.000 aan rookartike len gestolen. Praktisch de gehele tabaksafde ling werd leeggehaald. Om de buit te kunnen vervoeren hebben de in brekers bij de supermarkt sinaasap- pelkisten leeggemaakt en daar de pakjes sigaretten, doosjes sigaren en zakjes tabak ingedaan. Flitsen uit het buitenland NIEUW DELHI. „Engeland zal Bangla Desj waarschijnlijk aan het eind van de week erkennen", zo heeft het Britse socialistische parlements lid John Stonehouse in een vraag gesprek met het Indische persbureau PTI verklaard. BRUSSEL. De procureur des ko- nings bij de rechtbank te Brussel heeft geëist dat Mario Roymans (22) alias Tijl van Limburg, tot een stren ge straf wordt veroordeeld. BONN. De Duitse Bondsrepubliek gaat na een onderbreking van zes jaar weer volledige diplomatieke be trekking aan met Algerije.. De twee landen zullen zo spoedig mogelijk ambassadeurs uitwisselen. Dit blijkt uit een gemeenschappelijk communi qué dat in Bonn en Algiers is ge publiceerd. HELSINKI. Een groep Finse par lementariërs heeft 33 landen uitge nodigd de komende lente parlemen taire afvaardigingen naar Helsinki te sturen om de vraagstukken van veiligheid en Europese samenwer king te bespreken. De conferentie zou eind mei kunnen worden gehou den. SAIGON. De Zuidvietnamese re gering zal met kerst 689 politieke gevangenen vrijlaten. Dit is woens dag in Saigon bekend gemaakt. FRANKFORT. Bij een roofoverval door vijf gewapende en gemaskerde mannen op het bijkantoor van een bank in Kaiserlautern is een politie agent neergeschoten. Hij stierf op weg naar het ziekenhuis. UDJUNGPANDANG. De Indonesi sche regering is bezig om in Bone op Zuid-Celebes een suikerindustrie te vestigen. Het regionale bestuur van Bone heeft hiertoe 19.000 hectare ter- rein beschikbaar gesteld. BONN. De Westduitse Bondskan selier Willy Brandt heeft zich uit gesproken voor een vertrouwelijke en duurzame dialoog met de Ver. Staten. Advertentie nietvergeten...Fricoeten Wat biedt de BEELDBUIS? ZATERDAG 25 DECEMBER. NED. I. In het middagprogramma de laatste uitzending van het zo suc cesvolle kinderprogramma Oebele. Het is kermis in het stadje en het wordt een fijn feestTenslotte zingt het Henricuskoor van het Blinden instituut te Nijmegen onder leiding van Frans Kerkhof gedurende een half uur internationale kerstliederen. Na de fabel en het journaal, een avontuurtje van Felix de Kat en een show rond de bekende schaatskam pioene Peggy Fleming. Na het jour naal van acht uur een Nederlandse kerstproduktie. Willy van Hemert bewerkte het spel „Les trois coups de minuit" van André Obey en gaf het de titel mee „Zij hielden getrouwe de wachte". Medespelenden o.m. Wim v. d. Brink, Huib Rooymans, Bert v. d. Linden, Johan te Slaa, Tim Beek man, Chris Baay, John Leddy, Thé- rèse Steinmetz, Rud yFalkenhage en John Soer. Van Hemert schreef zelf vijf liedjes voor dit spel, die getoon zet werden door Jurriaan Andriessen die ook voor passende muziek zorgde van dit kerstspel. Ad Langebent heeft zijn interview ook op de sfeer afge stemd. Hij spreekt met een zuster Augustines van de Heilige Monica. Tot slot van het KRO-programma Harmoniae Pastorales, een barok kerstmis van Edmund Pascha. NED. II. Na de fabeltjeskrant en het journaal op het tweede net een uitzending van de AVRO. Om te be- Advertentie die heel speciale LP FAVORIETEN FESTIVAL kost maar 10,- BANDUNG, 22-12. Wanneer niet direct wordt ingegrepen dreigt het eiland Java op korte termijn geen bossen meer te hebben, zo heeft de Indonesische minister van openbare werken Sutami verklaard. Op het ogenblik wordt ongeveer tien tot twaalf procent van de op pervlakte dooi bossen bedekt, terwijl volgens de Indonesische bewindsman minstens dertig procent nodig is voor het eiland. De minister voegde eraan toe dat de Indonesische regering dammen en irrigatiekanalen heeft aangelegd voor de 182.000 hectare rijstvelden, maar dat dit niet zal helpen wan neer de bossen die als waterreser voirs dienen, verdwijnen. Kandidaat voor presidentschap Italië ROME, 23-12. De 63-jarige senator en oud-minister-president Giovanni Leone is door de kiesmannen van de christen-democraten aangewezen als kandidaat voor de funktie van pre sident van Italië. Hij neemt de plaats in van de voorzitter van de senaat Amintore Fanfani, die er niet in slaagde bij de presidentsverkiezingen de vereiste absolute meerderheid van 505 stemmen van de 1.008 kies mannen te behalen. Prinselijk paar J>ij parlementaire conferentie DEN HAAG, 22-12. Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voorne men op woensdag 12 januari 1972 de officiële opening bij te wonen van de jaarlijkse parlementaire conferentie van de „Associatie van de E.E.G." Afrikaanse landen en Madagascar in de Ridderzaal in Den Haag. De con ferentie wordt van 10 tot en met 14 januari in het gebouw van de Twee de Kamer der Sta ten-Geeneraal in Den Haag gehouden. ginnen kerstliederen, die gezongen worden door het beroemde King's College in Cambridge. De laatste tien minuten tot de klok van acht zijn voor Klaas Jan Mulderdie onder de titel „Een kerk vol klanken", op het orgel van de Martinikerk in Bols- ward speelt. Na het tweede journaal maken „De Mounties" grappen over kerstmis en ontvangen o.m. The Anita Kerr singers, Sandra en An dres, Joan Savage, Michael Bantine, Ronnie Bierman, Simon van Collem en het AVRO-kinderkoor. Dan een film van Bruce Norman „The hero of my life". De avond wordt besloten met een half uurtje Mieke Telkamp. ZATERDAG 25 DECEMBER. NED. I: 12.00 Kersttoespraak; 15.00 Journaal; 15.02 Eurovisie-kerstcon cert; 16.00 Oebele; 17.00 Nu sijt wel- lecome; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 Felix de Kat; 19.12 Peggy Fleming in Sun Valley; 20.00 Journaal; 20.05 „Zij hielden getrouwe de wachte"; 21.50 Interview; 22.20 Harmonaie Pastorales; 22.50 Journaal 0.00-1.15 Viering. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 Kerstliederen uit Kings College in Cambridge; 19.50 Een kerk vol klanken; 20.00 Journaal 20.05 Mounties show; 21.05 Charles Dickens; 22.20 Kerstmis met Mieke Telkamp; 22.50 Journaal. ZONDAG 26 DECEMBER. NED. I. De TROS begint na het weekjournaal en de verkeersinfor matie met een verhaal van Rolf Pe tersen, verteld door Hans Tiemeyer. Het is „Duizend kerstbomen". Ook voor de kinderen bestemd is Debbie en de kinderen. De bekende filmster Debbie Reynolds neemt een kinder koortje mee op reis door Amerika en laat onder het zingen van een aan tal liedjes het land zien. TROS-sport staat in het teken van de wintersport en dan wel voornamelijk de training van jongens en meisjes op Neder landse kunstijsbanen. Na de voetbal uitslagen alleen nog Woord vóór woord. De avond begint met fabel, daarna in een programma van IKOR en CKV „Mijn lief is de mijne", lief desliedjes naar het Hooglied van Sa lomo. De VARA neemt om half acht de dienst over en begint met een af levering van Mannix. Hij krijgt op dracht een vermist meisje op te spo ren. Na het journaal een aflevering van Kort en Klein met Elsje de Wijn, Jeroen Krabbé, Martin Brozius en de gasten Edda Barends en Leen Jonge- waard. Koos Postema brengt vervol gens „Een groot uur U". Muziek is er ook en wel met het trio Louis van Dijk, Vera Beths, Mark Murphy en Gilberto Gil. De Morele Herbewape ning besluit de tweede kerstavond met een uitzending getiteld ,,'t Ge- FEUILLETON Advertentie die heel speciale LP E4KORIETEN FESTIlflL kost maar 10,- zin", 't begin.wan een revolutionaire samenleving. NED. II. Na de fabel en het jour naal de laatste aflevering van Cat- weazles zoeken naar de tekens van de dierenriem. Een uur vervolgens met het kerstcircus van Billy Smart. Er zijn paarden, olifanten, honden, koorddansers, trapezewerkers, sprin gersacrobaten en clowns. Studio Sport krijgt maar één aflevering om de kerstsporten te laten zien. Daar na Panoramiek, ditmaal geheel ge wijd aan de burgeroorlog in Noord- Ierlahd. Hoofdschotel van het NOS- programma is een Engels televisie spel. Het is Engelen worden schaars' van Dennis Potter. Engelen worden schaars, laat ons kennis maken met een man, die besluit zijn wat in de sleur geraakte leven nieuwe inhoud te geven door weldoener te worden. ZONDAG 26 DECEMBER. NED. I: 14.57 Weekoverzicht school televisie; 15.00 Journaal; 15.02 Week journaal; 15.22 Verkeersinformatie; 15.25 „1000 kerstbomen"15.45 Debby en de kinderen; 16.35 TROS sport; 16.55 Toto; 17.0 Woord voor woord; 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 „Mijn lief is de mijne"; 19.30 Mannix; 20.20 Journaal20.25 Kort en Klein; 21.05 Een groot uur: u; 22.25 't Gezin 't be gin van een revolutionaire samenle ving; 22.35 Journaal. NED. II: 18.55 Fabeltjeskrant; 19.00 Journaal; 19.05 Catweazle; 19.30 Bil ly Smarts kerstcircus; 20.35 Studio Sport 1 en 2; 21.05 Panoramiek; 21.35 Engelen worden schaars; 22.40 Jour naal. MAANDAG 27 DECEMBER. NED. I. Ook vanmiddag een tele visieprogramma. Om te beginnen een spannende film onder de titel „De klup van zes en een half". Daarna een natuurfilm uit de serie Survival, die handelt over het leven van de bever. Vijftig minuten vervolgens met KRO's Wereldcircus. De opna men werden in Parijs gemaakt. En wel in hel circus Douglione. Na de fabeltjeskrant en het journaal ver- Zondag 26 december, 21.05 uur: Een groot uur: U. Muzikale verzorging door het trio Louis van Dijk. volgens Lippy de Leeuw en weer nieuwe avonturen van Pebbles en Bamm-Bamm. Om half acht „Op blote voeten in het park". Na hel journaal de populaire wetenschappe lijke rubriek Gamma, die gewijd is aan röntgenstralen. Vijftig minuten voor Aleas Smith and Jones. Het tweetal krijgt moeilijkheden als twee gewapende groepen hun best doen om hen te ontmaskeren. Het volgen de programma is het programma rond de zanger-acteur André van den Heuvel. Hij zingt ernstige en vrolij ke liedjes. De KRO besluit zijn pro gramma ten huize van kardinaal Al- frink. NED. II. Ook op het tweede net de fabeltjeskrant en het journaal maar daarna een bijzondere aflevering van AVRO's Toppop, waarvoor Boekje Open moet wijken. Men ziet o.m. Golden Earring, Rod McKuen, Les Poppys, Middle of the Road, Rod Stewart, Moud and McNeal en Shoc king Blue. Na het journaal Peyton Place. Chandler blijft nog steeds de geheimzinnige. Alvorens Wibo van de Linde met zijn Televizier het AVRO- programma besluit vijftig minuten met een Artiestengala. In deze voor stelling treden ieder jaar weer voor een liefdadig doel allerlei artiesten op in een andere rol dan zij door gaans spelen. MAANDAG 27 DECEMBER. NED. 1: 15.30 De klup van zes en zen half; 15.50 De wereld van de be ver; 16.40 KRO's Wereldcircus; 18.45 Fabeltjeskrant: 18.55 Journaal19.05 Lippy de Leeuw; 19.10 Pebbles en Bamm-Bamm; 19.30 Op blote voeten in het park; 20.00 Journaal; 20.21 Gamma; 21.10 Alias Smith and Jones; 22.0 André van den Heuvel; 22.35 Ten huize van kardinaal Alfrink; 23.35 Journaal. NED. II: 1S.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.21 Peyton Place; 21.10 Ar tiestengala; 22.00 Televizier Maga zine; 22.50 Journaal. Advertentie die heel speciale LP kost maar 10,- 48 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT „Je bent er toch wel eens ge weest?" „Eén keer. Maar de reis erheen is zo duur. En ik heb maar een klein inkomen. Weduwenpensioen krijg ik niet, daarvoor ben ik te jong. Ik doe part time werk." Ze wees op een schrijfmachine, die in een hoek van het vertrek op een tafeltje stond. „Daarmee verdien ik wat bij. Och, ik ben maar alleen, veel heb ik niet nodig." „Kind, waarom ben je niet bij mij gekomen om werk? Ik zou je meteen geholpen hebben." ..Dat. dat durfde ik niet." Hij keek haar verbaasd aan. „Waarom niet? Was ik dan. zo'n boe man voor je?" „Nee, natuurlijk niet. Integendeel. Maar misschien zou U denken, dat ik ging vragen, omdat wij toendie avondmisschien zou u het zien als een verkapte chantagepoging Hij schudde niet-begrijpend zijn hoofd. „Meisje, meisje, wat ken jc me slecht. Nou. m'n sekretaresse. Dientje - je kont haar. want je hebt haar zelf ingewerkt - is ziek en zal voorlopig niet komen. Je kunt zo lang haar plaats innemen. Achthon derd in de maand. En als Dientje beter is, vind ik wel wat anders voor je." Ze sprong op cn keek hem blij aan. „Meent u het. meneer?" „Kind. je bent gewoon een uit komst. Doe je het? Desnoods morgen vroeg als je wilt". „Reken maar. meneer. Om acht uur ben ik present". Zo zat Willy Brandse die volgende morgen weer op de plaats, die ze en kele jaren geleden had verlaten. Tij dens het koffie-uurtje keken baas en sekretaresse elkaar gelijktijdig aan en beiden hpgonnen te lachen. „Net of de tijd heeft stilgestaan, Willy", zei hij. „Ik dacht net hetzelfde, meneer". Door de moeilijkheden met de ver vangende sekretaressen was er een achterstand in het werk gekomen. Zodat Bert op een avond, tegen slui tingstijd, het meisje vroeg, of ze na het eten nog een paar uurtjes wilde terugkomen. Ze knikte. „Maar natuurlijk, me neer. Ik haal wel wat en eet het hier op. Het is niet de moeite om naar huis te gaan". Zelf ging Bert naar de Schelmse- weg en deelde tijdens de avondmaal tijd mee, dat hij nog enkele uren ging werken. „Dientje is ziek", vertelde hij zijn vrouw, „en ik heb Willy tij delijk terug". „Die is toch getrouwd", meende Betty zich te herinneren. „Ze is weduwe. Haar man is twee jaar geleden verongelukt. Ze heeft het niet breed en kan deze tijdelijke baan best gebruiken. Beter dan die stupiede kinderen van kantoor. Die werken op m'n zenuwen". Ze keek hem onderzoekend aan en vond. dat hij er niet best uitzag. „Doe het kalm aan. Bert. Ik kan niet zeg gen, dat je er momenteel op je voor deligst uit ziet". Hij beantwoordde haar blik. „O nee? Vraag jc zelf dan maar eens af. wat de oorzaak kan zijn, mijn beste". Onmiddellijk begreep ze hem en begon te blozen. Maar ze gaf geen antwoord en de maaltijd werd ver der zwijgend voortgezet. Die avond bleef het licht in het privé kantoor van direkteur Gale- slad lang branden. Maar de overgor dijnen waren hermetisch gesloten en van de straat af kon niemand zien. wat er in dat vertrok in werkelijk heid gebeurde. Na negen uur had dat niets meer met werken te maken. Bert en Willy bleven die nacht in het grote privékantoor waar hij gelegen heid had om al zijn opgekropte ener gie af te reageren. 19. In een dorp als Oosterbeek kon het niet uitblijven, of het werd een pu bliek geheim, dat Galestad het met zijn vroegere sekretaresse hield. Dikwijls stond de grote Mercedes in de omgeving van de Lebretweg en dan wisten de omwonenden het wel: meneer Galestad was op bezoek bij die weduwe, die vroeger zijn sekre taresse was. Schande, hij heeft zelf zo'n knap vrouwtje. En zijn er niet drie kinderen? Die grote lui denken maar. dat ze met geld alles kunnen doen. Dat grietje aan de Lebretweg zal vast niet pro Deo werken. De verhouding tussen Galestad en Willy van Doorum, geboren Barend- se. duurde ruim anderhalf jaar. voor Betty het te weten kwam. Eén van haar intieme kennissen, de vrouw van een hoge employé van de Kema, met wie ze in verschillende charita tieve verenigingen zat. meende haar tenslotte op dc hoogte te moeten stellen. Betty, het is een vervelende geschiedenis, maar ik moet je er van op dc hoogte stellen, want het begint dc spuigaten uit te lopen. Het is na melijk al lang bekend in Oosterbeek en zelfs in Arnhem begint het door te dringen. Misschien kun jij er zelf een eind aan maken". De vrouw had de ander verwon derd aangekeken. „Wat bedoel je eigenlijk, Ina?" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9