Academy of St. Martin in the Fields SOMBERE PERSPEKTIEVEN BLIK DOOR HET WERELD ONZE PUZZELRUBRIEK Hei begon in een kerk. Het is allemaal in de kerk in de Londense artiestenwijk nabij Tra falgar Square begonnen. De in 1725 gebouwde kathedraal St. Martin in the Fields had in de 18e eeuw reeds een zekere l'aum door zijn muzikale evenementen, maar na de Tweede Wereldoorlog ondervond ook deze kerk een sterke terugslag door het afnemende kerkbezoek. Maar het kerkbestuur vroeg toen Neville Mariner, concertmeester van het Londens Filharmonisch Or kest, om eens met een paar collega's muziek te komen maken in de kerk. Binnen enkele maanden was de kerk weer stampvol. Vooraanstaande mu sici uit Londense orkesten vormden het 26 man sterk Academy of St. Martin in The Fields en via concert zaal en vooral grammofoonplaat heeft dit orkest nu de gehele wereld reeds veroverd. Geen platenzaak kan het zich permitteren niet een stel platen van het orkest in huis te heb ben enze vliegen de winkel uit. „Versleten" werken bloeiden op Het daverende sukses van de Aca demy of St. Martin in the Fields be rust - zeldzaam gebeuren in onze tijd - niet op commerciële-, maar op lou ter artistieke basis. Het is inderdaad een prachtig ho mogeen ensemble, bestaande uit eer ste klas musici en geleid door een bijzonder fijnzinnig dirigent. Boven dien een ensemble met een zeer uit gebreid repertoire, variërend van Vivaldi's Jaargetijden, en Bach's suites tot Strawinsky's Pulcinella. Het orkest, tenslotte „maar" 26 man groot, heeft zich vooral gespeciali seerd in werken, die feitelijk voor een kamerorkest zijn geschreven, ook al werden of worden ze ook wel door grote symfonieorkesten ge speeld. Werken als de concerto grossi van Handel en Vivaldi, de suites van WERELDBEROEMD ENSEMBLE MAAKT PLATEN- I BESTSELLER ifof&PÏ&tZHO;,ÏD€&Pi^M~>£Qii>\N-OtS> V> Bach, de divertimento's en jeugd- symfonieën van Mozart on Haydn zijn geknipt voor dit orkest, dat ove rigens ook niet teruggeschrokken is voor een uitvoering van Beethoven's eerste en tweede symfonie en als or kestraal koor ook een voortreffelijk begeleider bleek in missen van Haydn en koorwerken van Handel (bijvoor beeld Ode for St. Cecillia's Day). Vergeten werken als de sonates van Rossini en de jeugdsymfonieën van Mendelsohn kregen door The Academy nieuwe luister en „versle ten" werken als Tsjaikofsky's sere nade voor strijkorkest" bloeiden on der Marriner's handen weer op, tot onvergankelijke evergreens. En dan te bedenken dat dit muzikale won der werd gerealiseerd door een ge legenheidsorkest, dat een vertwijfeld kerkbestuur wilde helpen om ,de kerk weer vol te krijgen. De kerk Het orkest draagt de naam van de in 1725 gebouwde Londense kerk, gelegen aan de oostelijke zijde van Trafalgar Square op korte afstand van St. Martins Lane, centrum van de Londense artiestenwijk. De kerk maakte vooral in de eerste honderd jaar van zijn bestaan een ware bloei tijd door. Zij telde de leden van de koninklijke familie onder haar vaste bezoekers, prinsen en prinsessen werden in de registers van deze kerk ingeschreven. Werken van Purcell en Handel gingen hier in primiére. Vele con certen vonden hier plaats totdat het midden van dp vorige eeuw de om mekeer kwam, toen de gewoonte om kerkdiensten met muziek op te luis teren in onbruik geraakte. Toen in de loop van deze eeuw ook het kerkbezoek sterk terugliep, leek het met de glorie van deze eens zo bloeiende kerk voorgoed gedaan. Maar de in 1957 opgerichte Academy of Sint Martin in The Fields zou de kerk nieuwe glorie schenken. De orkestleden Het ensemble is dus een gelegen- heidsorkest, samengesteld uit voor aanstaande Londense musici, die de dagelijkse kost verdienen in een van de grote symfonie-orkesten zoals The London Filharmonie en het Lon dens Symfonie Orkest. Het spelen in The Academy is voor deze mensen dus in zekere zin een veredelde vorm van vrijetijdsbesteding en de musi- ceervreugde straalt daarom van het orkest af, is zelfs een van zijn ove rigens vele sterke punten. Overigens moeten de leden van het ensemble de laatste jaren steeds vaker naar de opnamestudio, nu de vraag naar platen van het orkest steeds grotere vormen aanneemt. Ook in Nederland blijkt bijna elke plaat van The Academy of St. Mar tin in the Fields een bestseller te zijn met Vivaldi's Jaargetijden en Mozart's divertimenti als koplopers. Vrijwel elke platen zaak heeft een apart vak in zijn zaak voor platen van dit orkest. Een verheugend en bemoedigend teken dat in een tijd waarin ook de klassieke muziek een prooi dreigt te worden van commer ciële muziekcharlatans, dit prachtige ensemble zoveel oprechte bijval heeft weten te verwekken. Van zulk een artistiek sukses zal het kerkbestuur van de St. Martin niet gedroomd hebben, toen het veertien jaar gele den onbewust de basis hiervoor heeft gelegd. Na de oorlog is Znlfikar ali Bhoetto de man. die moet proberen het reste rende Pakistan er weer bovenop te helpen nu president Jahja Khan zijn ambt lieejt neergelegd. Dat zal niet eenvoudig zijn, want behalve dat een groot stuk grondge bied is verspeeld heerst ook de mo reel dat de moslimstaat niet opge wassen bleek tegen de altijd gemin achte Indische troepen. Dat Jahja Khan kan fungeren als zondebok is ■natuurlek gemakkelijk en ook niet helemaal onbillijk: 's mans staats manschap is zomin als zijn militair strategisch inzicht groots gebleken. Hoe het met de nu onafhankelijke maar noodzakelijkerwijs heel veel op India steunende staat Bangla Desj zal gaan is een veel penibeler vraag. Het is wel zo dat de AW AMI-liga van sjeik Moedjiboer Rachman in de ver kiezingen indertijd alle zetels won, maar dit komt ook doordat anderen zich afzijdig hielden ,om het effekt van de uitslag niet te bederven. Maar er zijn tal van andere partij en die eveneens onafhankelijkheid nastreefden. En hun leden vertegen woordigen allerhande marxistische stromingen die met afschuw het bourgois-karakter van de AWAMl- liga bezien. Niet rooskleurig De guerrilla-strijders moeten hun wapenen inleveren, maar de oogst is tot dusver niet groot. Het vermoeden r\)st dat voorstanders van een volks republiek naar oost-Europese of Chinese opvatting hun kans willen wagen. En wat doet India dan? In haar deel van Bengalen zijn dergelijke bewegingen ook, maar van hen lukken de aktivitelten niet best doordat de autoriteiten hard toe slaan. We dromen als we denken dat India toe zal staan dat dit soort be wegingen die dromen van een her enigd Bengalen) wel aktief worden in Bangla Desj. Voorlopig zullen veel Indiërs daar nodig zijn ook al doordat de Paki staanse troepen vrij wat intellektu- elen zonder meer hebben vermoord, zodat de voorraad ervaren bestuur ders gering is. Die Indische hulp, daarop kunnen we wat verwedden, zal voornamelijk door het leger worden geleverd. Is de toekomst van (west)Pakistan niet rooskleurig, die van Bangla Desj is hel evenmin. Advertentie KOUWENBERG voor uw gasverwarming Poslslraat 48 l tegenover hel postkantoor Zierikzee Werkplaats: Meelstraat 46. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De vraag naar ener gie in de Europese Gemeenschap zal in de komende maanden waarschijn lijk de gevolgen ondervinden van de vertraging van de economische be drijvigheid, die al enige tijd valt waar te nemen en een voldoende be voorrading lijkt voor de komende winter verzekerd. Dit zegt de Euro pese commissie in een nota over de conjunctuur op de energiemarkt in de E.E.G. DEN HAAG. Het liberale Kamer lid Tuynman heeft minister Drees (verkeer en waterstaat) gevraagd of, indien tot verdieping van de Nieuwe Waterweg wordt overgegaan, de voordelen daarvan zijn afgewogen tegen de mogelijke nadelen, die met name het Westlands tuinbouwgebied kan gaan ondervinden als gevolg van een toenemend verziltingsgevaar. SCHIPHOL. De K.L.M. heeft don derdag de vluchten op New Delhi (India) hervat. Deze waren na het uitbreken van de oorlog tussen India en Pakistan voorlopig van het dien stenschema afgevoerd. De voorlich tingsdienst van de K.L.M. maakte dinsdagavond de beslissing van de K.L.M.-directie bekend. ARNHEM. Wegens poging tot brandstichting in een leeg gebouw van sociale zaken in Nijmegen heeft de officier van justitie bij de recht bank in Arnhem vijf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voor waardelijk, geëist tegen de 59-jarige Hagenaar zonder beroep A. V. DEN IIAAG. „Niets of niemand haast ons lot overijlde beslissingen, nader beraad lijkt aangewezen". Dit antwoordde een woordvoerder van het ministerie van landbouw in Den Haag op de vraag wat er nu, na de beroeringen van de dag en de nacht tevoren, met de ruilverkaveling „Tubbergen" gaat gebeuren. DEN HAAG. De Nederlandse in dustrie beschikt thans over iets min der orders dan het vorig jaar, zo blijkt uit de conjunetuurtest over november opgesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. DEN HAAG. De minister van land bouw en visserij heeft de taken van enkele in Wageningen gevestigde en landelijk werkende consulentschap pen gewijzigd. Hij heeft hiermee een aanpassing willen bereiken aan de veranderingen in de structuur van de landbouw. DANTUMADEEL. In Birdaard (ge meente Dantumadeel) is de 81-jarige J. de Braak uit Wanswerd op de fiets aangereden door een personenauto. De man is in de loop van de dag in een ziekenhuis overleden. BREDA. Tien Indonesische kader functionarissen zullen in Amsterdam en Breda een cursus volgen, „Tou rist and Travel Management", die georganiseerd wordt door het Neder lands wetenschappelijk instituut voor toerisme en rekreatie te Breda in sa menwerking met het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Amster dam. De cursus duurt van 11 januari tot 1 augustus. DEN HAAG. Hoewel de Vereniging van Nederlandse Gemeenten onlangs heeft aangedrongen op 600 miljoen gulden meer voor nieuwe werken, is zij onder de gegeven omstandigheden niet ontevreden over het feit, dat de regering voor 1972 het ganrantiebe- drag voor nieuwe werken van pro vincies en gemeenten uit de centrale financiering met f 300 miljoen ver hoogt. Of het ook diep zit DEN HAAG, 22-12. Omdat in het gebouw van het christelijk instituut in Johannesburg ne gers gebruik hebben gemaakt van toiletten, die alleen voor blanken bestemd zijn, heeft de eigenaar van het gebouw tegen februari 1972 de huur opgezegd aan het christelijk instituut. Dominee C. F. Beyers Naude, hel hoofd van het christelijk instituut, dat zich in Zuid- Afrika tegen de apartheid lceer.t, ziet zich thans genood zaakt de bouw van het nieu we oecumenische centrum in Johannesburg te bespoedigen. Deze nieuwbouw ten behoeve van het christelijk instituut wordt voor het grootste deel gefinancierd door de Evange lische Kerk in Duitsland. AANBESTEDING Verbetering veerhaven van Terneuzen MIDDELBURG, 22-12. Rijkswater- staat in Middelburg heeft woensdag aanbesteed het verbeteren van de waterkering van de veerhaven in Terneuzen, het verplaatsen van een aanleginrichting en het maken van steigers met bijkomende werken in de gemeente Terneuzen. Van de zeventien inschrijvers was de laagste de Aannemingsmaat schappij Jac. G. van Oord N.V. in Utrecht met f 3.859.000. Hoogste in schrijver was de N.V. Aannemersbe drijf T. A. Swets Bzn. te Hardinx- veld-Giessendam met f 5.156.000. financien en economie Nederland in greep van „stagflalie" AMSTERDAM, 23-12. De Neder- landse conjunctuur, die in het eerste halfjaar van 1971 nog een gevarieerd beeld vertoonde, krijgt meer en meer de kenmerken van een „stagflatie" ofwel een economie zonder groei, waarbij de sterke inflatoire loon- en prijsontwikkeling geen ((noemens waardige) afflauwing te zien geeft, aldus de Nederlandsche Bank in haar bericht over het derde kwartaal. Daarnaast houdt het tekort op de lo pende rekening aan en vertoont, naar zich thans laat aanzien, zelfs weer een tendentie tot toeneming. visserijberichten De heffingen voor het Mosselfonds Door het Bedrijfsfonds voor Vis en Visprodukten is besloten met ingang van dinsdag 21 december de heffing ten bate van het Mosselfonds te stel len op f 6 per ton. Door het Mosselfonds worden de mosselen aan kwekers vergoed, die aan de markt komend, geen koper vinden. De prijs die daarvoor wordt vergoed is f 13 per ton, minus de ge noemde heffing, zodat de kwekers uiteindelijk slechts ruim f 6 overhou den (ook enkele andere heffingen worden ten laste van de mosselen gebracht), een prijs die ver onder de kostprijs ligt. Er worden ook veel mosselen aan de handel geleverd tegen de mini mum prijs, die dus evenveel opbren gen als de aan het Fonds geleverde mosselen. De kwekers staan dus dit jaar voor niet onbelangrijke verlie zen. DODELIJKE ONGELUKKEN EMMEN. Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de autoweg Emmen-Klazienaveen is de 12-jarige Piet van Staayeren uit Emmon om het leven gekomen. BOSKOOP. De 77-jarigo mevrouw I. Zweerman-Kalkman uit Boskoop is om het leven gekomen toen zij in haar woonplaats door een auto werd geschept. RIJEN. De 11-jarige René Snoeren uit Dongen is bij een auto-ongeluk in Rijen verongelukt. Het jongetje werd uit de auto van zijn vader ge slingerd toen deze plotseling moer.t afremmen voor een andere wegge bruiker. waardoor de auto over het linker weggedeelte schoot en tegen een boom botste. KERKDIENSTEN TWEEDE KERSTDAG zondag 26 december Ncd. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur de heer Malipaard. Kerkwervc: 1] uur ds. v. d. Berg; 18 uur kerstfeest zon dagsschool. Scrooskerke: 10 uur ds. Jansen Schoonhoven. Burgh: 7 uur gezinskerstviering. Haamstede: 10 uur ds. Wassenaar. Renesse: 10 uur ds. Van den Heuvel. Noordwelle: 16.30 uur zondagsschoolkerstfeest. Scharcndijkc: 9.30 uur ds. Van den Berg. Riouwershaven: 11 uur ds. Van Woerden, Middelburg. Zonne- maire: 9.30 uur ds. Van Woerden, Middelburg. Noordgouwe: ll uur: zie Dreisehor. Dreischcr: 11 uur ds. Geers, (medewerking koor/harmonie) 19 uur kerstv. zondagsschool. Ou- werkerk: 4 uur kerstviering zondags school. Nieuvverkerk: 10 uur ds. De Wit; 6 uur kerstviering zondags school. Oosterland: 10 uur ds. Faber; 5 uur ds. Van den Heuvel. Sirjans- land: 10 uur ds. Geluk, Dirksland; 6.30 uur lcand. v. d. Sluijs, Oude Ton- ge. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Post. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Favier; 6.30 uur ds. Van der Kooij. Haamstede: 10 uur ds. Van der Kooij; 5 uur ds. Put. Scharendijke: 10 uur ds. Put; 2.30 uur ds. Favier. Brouwershaven: 10.30 en 3 uur ds. De Bres. Zonnemairc: 10 en 2.30 uur de heer Lodder, Rot terdam. Nieuwerkcrk/Oosterland 9.30 uur ds. Rienslra; 5 uur ds. Van der Kooij. Bruinisse: 10.45 uur ds. Rienstra; 5 uur ds. L. J. G. Ykel, Vrouwenpolder. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9 uur ds. Noordam, Spijkenisse; 6.30 uur ds. Schelling, Middelburg. Chr. Geraf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkvverve: 10 en 6 uur dienst des Woords. Haamstede: 10 en 3 uur leesdiensten. Nieuwerkcrk: 10 uur leesdienst; 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. v. d. Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: geen djensl. Leger des Ileils Zierikzee: 19 uur opvoering toneel spel „Gelijk ook wij vergèven". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Wekerom: B. Haver kamp, Nijkerkerveen. Geref. Kerken Beroepen te Arnhem (evangelisa tiepredikant): I. de Jong, 's-Herto- genbosch. Chr. Gerei'. Kerken Tweetal te Utrecht: C. H. v. d. Schaaf, Dordrecht-Zuid en Chr. Ver- hage, Den Haag-Centrum. Bedankt voor Murmerwoude: P. den Butter, Bunschoten; voor Zwolle dr. J. de Vuyst, Zutphen. Geref. Gem. Beroepen te Slikkerveer: J. van Vliet, Aagtekerke; te Middelharnis: N. W. Schreudcr, Goes. KERKDIENSTEN le en 2e kerstdag Lutherse Kerk Zierikzee: zaterdag 25 december, Eerste Kerstdag, 10 uur ds. Nierop. Chr. Ger. Kerk Zierikzee: In afwijking van de op gaaf in de eerder gepubliceerde lijst kerkdiensten' voor de Eerste Kerst dag luidt de opgaaf voor de Chr. Geref. Kerk te Zierikzee voor 25 de cember als volgt: 10.30 uur ds. Op den Veld. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: zaterdag 25 dec.: Hoog feest van Kerstmis: 0.00 uur plechti ge nachtmis; 10.30 uur Hoogmis. Zondag 26 dec.: Gezongen Heilige Mis. naamstede: zaterdag 25 dec.: Hoog feest van Kerstmis: 0.00 uur plechti ge nachtmis. Zondag 26 dec.: 10 uur gezamenlijke Eucharistieviering. SCHIPHOL. Fokker-VFW heeft vier nieuwe opdrachten ontvangen voor de levering van haar straal vliegtuig. de F 28 Fellowship. Ook ditmaal niet zo bijzonder veel oplossingen van de puzzel van vorige week; dat is dan nog de lange na werking van de St. Nicolaaspuzzel, die vandaag ook zijn uitslag krijgt. De eerste prijs is bestemd voor: Mevr. Van der Maas-de Bil Mr. P. Moggestraat 29 Dreisehor De tweede prijs gaat naar: Mej. M. v. d. Boogaart Manhuisstraat 3 Zierikzee De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. hoofdonderwijzer; 13. as; 14. faro; 15. roes; 16. Be; 17. den; 18. fez; 19. Rb; 21. tel; 23. keg; 25. pi; 26. forel; 28. oud; 30. leges; 32. ijdel; 33. snoek; 35. etui; 36. Ne; 37. gans; 39. kaal; 41. re; 42. VARA; 43. taks; 44. km; 46. naaf; 48. Nero; 49. p.p.; 51. leeg; 53. koker; 55. para; 57. onnet; 59. kat; 60. reces; 61. P.S.; 62. rap; 64. ver; 65./T.T.; 66. los; 68. kog; 69. om; 71. zone; 72. aria; 74. do; 75. regenschreeuwer. Verticaal: 1. haarfijn; 2. os; 3. ff; 4. dadel; 5. Orel; 6. non; 7. erf 8. roek; 9. wezel; 10. ijs; 11. eb; 12. revisie; 20. bode; 21. telganger; 22. duo; 24. geelkoper; 25. peur; 27. re; 28. ons; 29. dek; 31. GT; 33. snaak; 34. kater; 38. ara; 40. aar; 44. kloptor; 45. mens 47. fok; 48. nel; 49. pret; 50. pastoor; 52. en; 54. kas; 56. a.c.; 58. talon; 60. regie; 63. pons; 64. vore; 67. sec; 68. kar; 70. me; 71. ze; 73. au; 74. de. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Iloizontaal: 1. nauwe opening; 4. vlakke streek opzij v.h. hoofd; 7. zoogdier; 10. bundeltje bijeengebon den bloemen; 11. denkbeeld, gedach te; 12. slotwoord van gebeden; 14. stad in Japan; 17. kokertje van zacht metaal; 19. snelle loop; 20. insekt; 21. hectogram; 23. heldere kleur; 24. voorzetsel; 25. tak van sport; 28. boom; 29. boom; 31. alvorens; 32. bloedvat; 35. plaats in Drente; 37. orgaan v.e. wesp; 40. grootvader(kin- dertaal); 41. en dergelijke (afk.); 42. uitroep; 43. boom; 44. vlaskam; 47. schuine balk v.e. dak; 49. afscheids groet; 50. zijrivier van de Donau; 52. overblijvend teken van vlekken in een stof; 54. maat voor het arbeids vermogen van machines (afk.); 55. streep schuimend water dat een va rend schip achterlaat; 58. eerstko mend (afk.); 60. Europeaan; 62. troef kaart bij diverse kaartspelen; 63. aanmatigende, hooghartige houding; 64. afgelegen; 65. vogel; 67. lange stok v.e. vogelaar; 69. brandvrije kluis; 70. zuivelprodukt71. Europe aan; 72. inrichting voor hot drogen van mout; 73. schuinte v.e. spoor baan; 74. kameraad, makker. Verticaal: 1. vierendeel; 2. voedsel; 3. punt bij het cricketspel; 4. gegra ven waterscheiding; 5. langstnartige Zuidamerikaanse papegaai; 6. mu ziekinstrument; 7. lidwoord; 8. tijd vak van 100 jaren; 9. onderzoek naai de waarde van iets; 13. vogel; 15. harde delfstof; 16. gedroogd vrucht vlees van de kokosnoot; 18. alcoho lische dronk; 20. zoete lekkernij; 22. hamer waarmee men een stempel in hout slaat; 25. stijging van, de water stand; 26. muzieknoot; 27. lofdicht; 30. viervoetig trekdier; 33. kleine groep van uitgelezencn; 34. geheel gevuld; 36. plaats op de Veluwe; 38. pluis op wollen stoffen; 39. graaf- werktuig; 45. boom; 46. stad in Frankrijk; 47. kluchtig persoon; 48. gevangenis (Bargoens); 49. stad in Duitsland; 51. noordwest (afk.); 53. wijfje van de hond; 54. loopbaan voor paarden in het circus; 56. rangtelwoord; 57. vorm van belasting uit vroeger jaren; 59. schreeuw; 61. rijksdaalder (sprteektahl); 64. Ned. omroepvereniging (afk.); 66. schaak term; 68. waterkoud; 69. rekenkun dig vraagstuk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 8