De sta-caravan geeft recreatiemogelijkheden in de winter J DAYTON A DEACH ,23-12. Uit 1 Zeer stijlvolle kerstviering in rusthuis „Borrendamme" NIEUWERKERK. 22-12. - In cle stemmig versierde za^l van't Dorps huis hielden de bejaarden die ge woonlijk op de „soos" komen, aan gevuld met enkele gasten de kerst middag. Ongeveer 80 aanwezigen hadden een heerlijke middag die geheel in de sfeer van het grote kerstgebeuren stond. Er was een eigen koortje ge vormd, dat onder leiding van mej. Van der Wielen verschillende liede ren ten gehore bracht. Zij getuigden van goede studie. Er werden voortst kerstliederen gezongen. De begelei ding hiervan werd verzorgd op het elektronisch orgel van, en bespeeld door de heer De Boer. De dames Beije, Geluk, Van dei- Werf en Dikkeboer, allen van Oos- terland, lieten een mooi kerstspel zien, waarvan de strekking duidelijk naar voren kwam. Dit werd besloten door het gezamenlijk zingen, zulks ter afsluiting, van het „Ere zij God". De aanwezigen waren onder de in druk van het gebodene. De dames kregen de welgemeende dank van de „soos"-presidente en ieder een ge schenkje. De door mevrouw Schuiling ver tolkte deklamatie, keurig gedaan en, mede door de aangebrachte micro foon, goed te volgen, was een juiste weergave van de gedachten die de mensen in de adventstijd bezighou den. Tussen al deze programmapunten door werden de aanwezigen royaal van allerlei goede gaven voorzien, terwijl ieder de voor zijn zitplaats opgestelde versiering mee huiswaarts kon nemen, bovendien nog aange vuld met voor elk een fruitbakje. De kerstviering stond geheel on der leiding van mevr. Wandel, geas sisteerd door een reeks helpers, die op prettige wijze voor de bediening zorgden. Ter dekking van de kosten werd een kollekte gehouden die goed werd bedacht. Het „programma" voor de kerstwijding 1971 zoals dat aan de bezoekers was uitgereikt is prima ge slaagd. Een ieder keerde hoogst vol daan huiswaarts. Allen die op eniger lei wijze hadden meegewerkt, wer den bedankt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen tc Stockholm (Zw.) (Ned. Prot. Gem.): A. C. J. v. d. Poel, hoofd- luchtmachtpredikant te Den Haag. Aangenomen naar Nijkerk b.g.w.w. J. M. Snijders, Warmond; naar Rid derkerk-Slikkerveer: P. J. Bos, te Ameide. Bedankt voor Ridderkerk: A. J. Timmer, Woudenberg; voor Nieuw- vecn en voor Waardenburg-Neerrij nen: M. H. Geertsema, H.I. Ambacht. Ger. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Lutten-Gramsbergen: kand. W. Pouwelse, Apeldoorn. Aangenomen naar Amersfoort: drs. A. N. Hendriks, Delft. Ger. Gemeenten Beroepen te Katwijk aan Zee: C. de Ridder, Nunspeet. Bedankt voor Wolfaartsdijk: A. M. den Boer, Ridderkerk. oveRöenkinq „En toen zij het gezien hadden, maakten zij bekend hetgeen tot hen gesprokén was over dit Kind. En allen, die ervan hoorden, verbaasden zich over hetgeen door de herders tot hen gezegd werd. Doch Maria bewaarde al deze woorden, die overwegende in haar hart". (Lucas 2 17-19). De herders zijn echte predikers geweest. Hoe groot die kring is, waar ze tot spreken, doet er nu niet toe. Ze hebben begrepen dat hun kring moest bekend worden met wat zij van God had den vernomen. Dat zij het niet voor zichzelf mochten houden. Het ook niét bewaren voor een grote of. kleine groep van gelijk gezindten, doch dat iedereen er recht op had. Het is de zuivere weergave van: „Predikt het evangelie aan alle volken". En door hun getuigen breekt pas de volle blijdschap door. Zo is het altijd. Een getuigende kerk wordt door haar getuigenis zich pas bewust van haar 'rijkdom. En hoe wordt het getuigenis der kerk door de wereld ontvan gen Heel verschillend. Dat was toen ook alzo. Er staat dat allen, die ervan hoorden, zich verbaasden over hetgeen door de herders tot hen gezegd werd. Doch Maria bewaarde al deze woorden. Dat is tweeërlei houding. Het verbazen is een actie voor het ogenblik. Het bewaren is meer een toestand die blijft. Dat is nog een belangrijk verschil. Raakt het evangelie ons voor meer dan een ogenblik Wij gaan weer Kerstfeest vieren. Velen zullen het Kerstevangelie weer horen. Maar straks is het weer voorbij en zullen velen de Kerstboodschap spoedig weer verge ten zijn. Zo gaat het zo vaak. Door bijzondere ervaringen kun nen de mensen onder de indruk komen. Maar als het weer voor bij is, komt het leven spoedig weer in de oude plooi. Toch kan het anders. Zie maar naar Maria. Zij bewaarde de woorden in haar hart. Bij haar is het iets blijvends geweest. Zij bewaarde het, d.w.z. zij had het ook de volgende dag en de vol gende week en het volgend jaar. Ze had het ook toen zij stond bij het kruis en toen ze wist van het graf. En waardoor werd het zo. Zij overlegde die woorden in haar hart. Ze bleef er mee bezig. Gok wij moeten er mee bezig -zijn en bJijven, Ook op de oude jaarsavond en in het nieuwe jaar dat weer voor ons ligt. L. JANSEN SCHOONHOVEN KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Op 29 januari wordt in het RAI-gebouw in Amster dam de Caravan RAI '72 geopend Op deze tentoonstelling wordt de be zoekers t/m zondag 6 februari een overzicht gegeven van het nieuwste aanbod op caravangebied. DEN HAAG. Bij het onderwijs overleg in Lochem hebben do ge sprekpartner uit diverse geledingen van het onderwijs zich neergelegd bij de vermindering van het aantal lesuren bij het secundair onderwijs (VWO, HAVO en MAVO). GERKESKLOOSTER. Deskundi- gen hebben in het Friese dorp Ger- kesklooster een bisantbom van 500 Engelse ponden onschadelijk ge maakt. De bom is ontdekt bij graaf werk op het terrein van de zuivelfa briek. AMSTERDAM. Drie mannen, ver moedelijk buitenlanders, hebben een overval gepleegd op het bijkantoor van het ziekenfonds A.O.Z. in de van Hilligaertsstraat in Amsterdam. De kantoorbeheerder werd beschoten met een traangaspistool. De buit was circa 1700 gld. HAARLEM. Koniging Juliana en prins Bernhard hebben donderdag een telegram van deelneming gezon den aan de weduwe van de woens dag overleden schrijver Godfried Bomans. Bankoverval in Horst (L.) HGRST, 23-12. Donderdagochtend om kwart vóór elf is het bijkantoor van de Nederlandse Credietbank aan het Lambertusplein in Horst (L.) door twee gemaskerde personen overvallen. Met een schietwapen, werd het uit vier mensen bestaande personeel in bedwang gehouden. De overvallers verdwenen in een Renault-auto met kentekennummer 07-24 GJ. De buit bedraagt tussen de 5000 en 10.000 gulden. De over vallers spraken met een Noordlim burgs accent. Engelse bokser overleed in Nijmegen NIJMEGEN, 23-12. In het Nijmeeg- se Radboudziekenhuis is woensdag morgen de Engelse amateurbokser Peter Parker (24) overleden. Parker zakte zaterdagavond na een gevecht tegen de Westduitse halfzwaarge- wicht Peters in Kleef bewusteloos in elkaar. Hij werd onmiddellijk naar een ziekenhuis in Kleef gebracht waar men onder meer een hersen bloeding constateerde. Men achtte vervoer naar het beter uitgeruste Radboudziekenhuis in Nijmegen noodzakelijk. Parker was echter niet meer te redden. Hij laat een vrouw en een kind achter. Mevrouw Mao in maxi PEKING, 23-12. De echtgenote van de Chinese partijvoorzitter Mao Tse Toeng is dinsdag in opvallende kle dij - maximantel, hoge laarzen en een bonthoed - in het openbaar ver schenen. Dit was een schril contrast met de sobere uniformen die mannen zowel als vrouwen in China plegen te dragen. Mevrouw Mao toonde haar modi euze intrusting toen zij haar man vergezelde bij het begroeten van de Chinese V.N.-delegatie die uit New York terugkeerde. Een seizoen wordt langer Wie in deze maanden eens over de Veluwe rydt zal misschien tot zyn verbazing constateren dat veel gro tere caravans, vooral sta-caravans, normaal bezet zjjn. als in zomerse dagen. Men wordt hier nl. geconfronteerd met een ontwikkelnig van de laatste twee jaren, waarbij het „seizoen" steeds langer wordt. Vele caravan- ners hebben nl. ontdekt, dat hun wa gen vrij gemakkelijk is te verwar men door middel van een olie- of gaskachel en.... dat het ook in de winter buiten erg mooi is. Wintercampings Zoals steeds werken hier twee krachten naar elkaar toe. De mens die ook 's winters buiten wil zijn en de campinghouder die graag „het hele jaar door" klanten op zijn ter rein wil hebben. Zo ontstaat meer en meer het verschijnsel van de winter camping, in het buitenland vrij nor maal, in ons land steeds meer popu lair. Op de wintercampings heeft men aansluiting op het lichtnet voor ver lichting en verwarming, verwarmde toiletten en speciale lokalen voor het drogen van was of kleding. Dat de sta-caravanbezitter, ook zonder al die extra's al terecht kan is duidelijk. Zijn wagen is in feite al ingericht op een winters verblijf, door de betere ventilatie en vooral door de ruimte. Als de sta-caravanner water heeft, zorgt hij zelf wel voor de rest. Vele sta-caravanners brengen hun winterse feestdagen, vooral kerstmis is populair, in hun „buitenverblijf" door. Zo genieten deze mensen het jaar door van hun korte weekeindvakan- ties. Vooral voor de kinderen in zo'n winters verblijf in de natuur een waar feest. ZIERIKZEE, 22-12. Het adjectief „succesvol" mag men eigenlyk niet in kerstsfeer gebruiken, maar het geldt toch wel voor het bijzonder in tieme en stijlvolle kerstfeest, dat de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, zowel maandag als donderdagavond vier de, samen met de bejaarden van het nieuwe rusthuis „Borrendamme". Het bestuur en een speciale kerst commissie heeft veel voorbereidend werk voor deze viering verricht en het is er „allemaal uitgekomen", hetgeen vooral heel fijn was voor de bewoners van het huis. Het vaste koor onder leiding van mevrouw M. N. Coumou-Groenen- dijk liet zich horen in de recreatie zaal van het fonkelnieuwe gebouw. Het is langzamerhand een stevig ge fundeerd en goed ingezongen koor, dat met een viertal kerstliederen het programma opende. Heel treffend was: „Een roze fris ontloken", na een Frans kerstliedje, typisch van sfeer en toonzetting. De deklamatie werd verzorgd door mevrouw C. van Gastel-van Schel ven, die een tweetal werkjes van Nel Benschot bracht en op deze wij ze een eigen noot invoegde in een goed verzorgd programma. Variaties Mevrouw M. Ochtman-Moelijker speelde „Impromptu" van Fr. Schu bert en Cantate van J. S. Bach, daar mee het klassiek-muzikale element introducerend. Zij is een gevoelige pianiste, die deze avond goed op dreef was en belangrijk bijdroeg tot het welslagen van deze voor de aan wezigen onvergetelijke kerstavond. Behalve als diligente van het koor, solieerde mevrouw Coumou met een viertal liederen van respcktievelijk Bach en Reger; later zong zij „Die Könige" en „Christbaum" van Peter Cornelius, bij elkaar een heel vokaal programma, dat nog onderbroken werd met een kooroptreden. Het kerstverhaal „Vader Martin Saillcns" (bewerking Tolstoy") werd gebracht door mevrouw J. W. Assen - dorp-van der Linde, die op deze wijze het literaire element in het geheel invlocht. Aanvullend daarop zong het koor nog een viertal liederen, met als slot het „Stille Nacht". De soliste werd aan de piano begeleid door mevrouw A. Coerdcns-Meinsma. Aan het slot werd gezamenlijk het „Ere zij God" gezongen. Volle zaal Beide avonden was de zaal vol. zo wel met bewoners van „Borrendam me" als met leden van de Platte landsvrouwenbond. Op de tweede avond waren ook de bestuursleden van „Borrendamme" aanwezig. Getrakteerd werd er ook. door de leden gebakken cake en in de pauze warme wijn met toebeho ren. De opening van de kerstavond werden verricht door de presidente mevrouw D. Gast-Van Dijk. Een dankwoord werd gesproken door de directrice mevrouw L. de Kok, de tweede avond dankte wethouder C. Bij de Vaate, die deel uitmaakt van het bestuur van het rusthuis. De sfeer was er helemaal op deze avonden, dank zij een goede versie ring, evenwel zonder brandende kaarsen. Vooral het gezamenlijk ge zongen „Ere zij God" maakte op al- BRUINISSE, 23-12. Wegens ziekte van de presidente mevr. De Koning- Jumelct was de leiding van de kerst avond van de Hervormde Vrouwen vereniging in handen van mevrouw Van Oeveren-Zondervan, die nadat gezongen was Psalm 98 1 en 2, voorging in gebed en de aanwezigen waaronder vele gasten welkom heet te. De vijf bestuursleden lazen daarna samen beurtelings een kerstliturgie voor, die werd afgewisseld met het gezamenlijk zingen van kerstliederen, psalmen en gezangen. De liturgie werd onderbroken door enkele pau zes, terwijl de avond verder werd gevuld met deklamatie van proza en poëzie. Mevrouw De Waal-Jumelet zorgde voor een passend en sfeervol slot, met het stukje „Wat verwachten wij na kerstmis?", terwijl mevrouw Kes- teloo-Schraver de avond met dank zegging sloot. Gezongen werden als slot Gezang 280 en het „Ere zij God". In een der pauzes bracht de pre sident-kerkvoogd de heer D. van Duur zeemansgraf j t erkentelijkheid voor veertig f jaar trouwe dienst zal het stof- f felijk overschot van tie Ame- f rikaanse kapitein Joseph Ser- f J zan vrijdag (vandaag) met het f luxueuze jacht, waarover hij achttien jaar het bevel heeft if gevoerd, in de Atlantische oce- (1 aan tol zinken worden ge- f bracht. Het was de laatste f J wens van de gezagvoerder, die J maandag op 62-jarige leeftijd if J overleed, een zeemansgraf te f krijgen. Zijn werkgeefster, me- f 5 vrouw Mathews-Glagler, de f J erfgename van het fortuin van f J een spoorwegkoning in Florida f besloot daarop haar jacht ter f J waarde van 60.000 dollar (ruim t J 200.000 gulden) met het stofje- i Ipk overschot van kapitein f i Ser zan tot zinken te brengen, t J De plaats waarop dit zal ge- f i beuren, wordt geheim gehou- f a den om te voorkomen, dal er f a pogingen worden gedaan om f a het jacht te bergen. f len diepe indruk. Dankwoorden wa ren ook passend voor kerstcommis sie en bestuur. Alle bejaarden kre gen een corsage opgespeld en dat al leen al was een feestelijk gezicht. Een dankwoord komt ook toe aan het „Borrendamme"-personeel, dat heel wat heeft afgesjouwd. Tuyl. de dank van de kerkvoogdij voor het vele werk dat de vereniging doet voor de kerk, waaronder het in nen van de generale kas. Maar dit alles bereikte een toppunt in de zo bijzonder goed geslaagde verkoop middag voor het orgelrestauratie- fonds, waarvoor bijzonder veel werk was verzet, met het verblijdende re sultaat van een opbrengst van ruim f 2600. De heer Van Tuyl liet zijn dankwoorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud voor de ver enigingskas. V oor was middel hoeft niet DEN HAAG, 23-12. Dit een onder zoek van de Stichting vergelijkend Warenonderzoek naar dc werkingen van biologische totaalwasmiddelen voorwasmiddclen blijkt dat een voorwasmiddel eigenlijk overbodig is. De was wordt net zo schoon als men alleen een totaalwasmiddcl of ccn gewoon wasmiddel gebruikt. Met een speciaal voorwasmiddcl slijt het goed weliswaar minder, maar dc witheid gaat er niet op vooruit, in tegendeel. Het gebruik van biologische to taalwasmiddelen is volgens het rap port eveneens vrij nutteloos. Zij ver wijderen het normale vuil niet beter dan gewone wasmiddelen en wassen ook niet witter, zelfs niet als de bi ologische middelen in een speciaal hiervoor bedoeld bio-programma wordt gebrukit. Alleen eiwithouden- de vlekken worden er met biologi sche totaalwasmiddelen iets beter uitgehaald. Het is volgens hét rap port niet zeker of de enzymen die soms in dc middelen zijn verwerkt nog iets uitrichten tegen de tijd dat ze worden gebruikt. Vooral als het wasmiddel in en oen warme en vochtige omgeving wordt bewaard, gaat dc kracht van dc enzymen sterk achteruit. Van de 28 onderzochte wasmidde len kan de stichting er zeven aan bevelen. Deze ontlopen elkaar qua waskracht niet veel. De uiteindelijke keus van de stichting valt op He- max-compleeg als men de nadruk legt op prijs cn prestatie. Wil men een wasmiddel dal goedkoop is en het minst schadelijk voor het milieu, don krijgt Rhenomatic de voorkeur. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Textielrciniging van T.N.O. in Delft. Hervormde vrouwenvereniging Bruinisse Kerkelijke lof voor aktie orgelrestauratiefonds Afdeling Schouwen Plattelandsvrouwenhond

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4