Burgemeester De Meester opende kerstsalon Zeeuwse Kunstkring Zierikzee gaat kennis maken met verkopende mosselvrouwen Zierikzee kreeg 88 nieuwe woningen in 1971 STREEKNIEUWS Zeer hartelijk afscheid van onderwijzer G. van der Wiel ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 december 1971 Nr. 21002 „Mossel<lag" op 30 december ZIERIKZEE. 23-12. De kerstsalon van de Zeeuwse Kunstkring in de Vleeshal van het Middelburgse stad huis werd gisteren woensdag - middag geopend door burgemeester Th. H. de Meester ven Zierikzee. De tentoonstelling werd samengesteld uit 155 werkstukken: onder meer schilderijen, beeldhouwwerk, potte- rie en wandkleden. Op het geëxpo seerde werk is by aankoop een sub sidieregeling van toepassing; het rijk verleent een subsidie van 20 proc. tot een maximum van f 250,-. de pro vincie geeft een subsidie van 15 proc. tot een maximum van f 187,50. Voor de opening bestond een zeer grote belangstelling. In zijn toespraak gaf de burge meester uiting aan zijn teleurstelling over het feit dat een groep Zeeuwse kunstenaars een andere weg 'is ge gaan, namelijk B.B.K.-leden, die zich afzijdig houden van de exposities van de kunstkring. Hij sprak daarbij zijn waardering uit voor het exposi- tiebeleid van de Zeeuwse Kunst kring en vond het een goed gebruik dat de kunstenaars minstens één- „Eervol" ontslag voor P.Z.E.M.-directeur MIDDELBURG. 23-12. De aandeel- houders van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij PZEM hebben besloten directeur ir. T. Bogerd per 1 februari 1972 te ontslaan. Cp het ontslagbewijs van ir. T. Bogerd, die in opspraak kwam omdat hij verschrijvingen binnen het bedrijf zou hebben gepleegd voor de bouw van een particuliere bungalow, zal „eervol" komen te staan op grond van diens technische en economische kwaliteiten. De directeur zal bovendien een be drag uitgekeerd krijgen dat gelijk is aan zes maanden salaris, zo besloten de aandeelhouders. NOORDWELLE, 22-12. Tijdens een bijeenkomst in een der lokalen van het schoolgebouw, werd afscheid ge nomen van de heer G. v. d. Wiel, onderwijzer, die Noordwellc verlaat in veiband met de noodzakelijk ge worden met het leerlingental cor- iclercndc - inkrimping van personeel Zoals bekend wordt de openbare ba sisschool ter plaatse een éénmans- school. De bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de oudercom missie de heer J. C. Hendrikse, die in het bijzonder het echtpaar Van dei- Wiel verwelkomde. De voorzitter zei met gevoelens van grote spijt af scheid te moeten nemen. Zijn wel komstwoord richtte hij verder tot het college van b. en w.. het hoofd dei- school de heer Smallegange en echt genote en de handwerkonderwijzeres mevr. Padmos-van Toledo. Hij dank te de wethouder van onderwijs de heer M. J. Steur voor de bereidheid alsnog - sarren met de oudercommis- sic - of en welke mogelijkheden er zijn voor behoud van beide leer krachten. Hetlou alleen kunnen luk ken als een viertal kinderen, die nu elders les krijgen, „op hun basis" te rug keren. Nieuwbouw De voorzitter verzocht hij te willen bevorderen dat te Noordwelle nieuw bouw wordt gepleegd. Het bleek nog onlangs dat jonge gezinnen best te Noordwelle willen wonen. De aan wezige bouwgrond kan niet anders dan goedkoop zijn. Andere dorpen kampen ook met vergelijkbare pro blemen. maar er wordt nog wel ge bouwd. Voor Noordwelle Is het alle- (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). maal per jaar hun werk laten zien. Burgemeester De Meester vond het in dit veiband dan ook spijtig dat een aantal kunstenaars, dat zich in sommige gevallen weet onderhouden door de gemeenschap, zich niet met hun werk aan die gemeenschap pre senteert. Daarom kon hy zich wel voorstel len dat men soms geneigd is tot een gereserveerde benadering van het grete aantal kunstenaars dat voor zijn enderheud een beroep doet op de gemeenschap. Overigens meende de heer De Meester dat in Nederland heel wat voor de kunst wordt ge daan. Het was burgemeester De Meester opgevallen dat voor de opening van deze dertiende kerstsalon van de kring voor de eerste maal een niet- Middelburger was gevraagd: „Dit moet als reden hebben dat op Schouwen-Duiveland zulke uitge zochte kunstenaars wonen". De heer De Meester was bij deze openingsplechtigheid ingeleid dooi de voorzitter van de Zeeuwse, Kunst- ZIERIKZEE Scheepvaart In de haven arriveerde woensdag middag het m.s. „Paulina", eigenaar H. van Zwol uit Made. Het schip ■heeft ligplaats gekozen aan de kade van de Scheepstimmerdijk. Het schip is geladen met zand. Kerstzangavond in Chr. Oer. Kerk Een volle Chr. Ger. Kérk beleefde woensdag een kerstzang'avorid, waar aan medewerkten het Chr. Gem. Koor „Zingt met Aandacht" te Brui- nisse, het Chr. Ger. Jeugdkoor „Sja- loom" te Zierikzee, het Chr. Ger. Koor te Zierikzee en een muzikale groep van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", dirigent E. A. de Looff. maal een urgente zaak. Bij nieuw bouw zou de enig overgebleven leer kracht ook te Noordwelle kunnen wonen, want hij woont thans te Re- nesse. Ruim tien jaar De heer Hendrikse had alle lof voor „meester" en mevrouw Van der Wiel, „onder ons gewoon Gerard en Anne- marie". Ruim tien jaar was de heer Van der Wiel aan de school verbon den en in die tijd was hij de graag geziene onderwijzer, die een eigen speelse manier van doceren had, al stond de leerstof centraal. „U cre- eerde te Noordwelle al een speel- leerklas eigen stijl, toen wij er in Westerschouwen nog nooit van ge hoord hadden". De jeugd - ook de kleinsten - gin gen graag naar school, mede te dan ken aan de eigen methodiek van de scheidende onderwijzer. Mevr. Van der Wiel-Jansen werd ook in het zonnetje gezet en geme moreerd werden haar verenigings- aktiviteiten; wandelsportevenemen ten. korfbalvereniging, Stracomité. „U lec'dc uw eigen leven in ,,'t Lck- keie Brokske" in de Schoolstraat, maar toen het te klein werd moest naar Renesse worden verhuisd. Geschenk De voorzitter hoopte dat de heer Van der Wiel het onderwijs nog vele jaren met genoegen zal mogen die nen. Na het afscheid eigen-stijl V. d. Wiel op school te hebben gememo reerd. bood de voorzitter - namens de ouders een drietal geschenken aan: een elektrische boortol, een sleepka bel voor de auto en bloemstuk voor mevr. V. d. Wiel. De geschenken wer- kring, drs. J. Glaubitz. Deelnemers aan deze kerstsalon zijn: Liesbeth Binkhorst, Middelburg, Tessa en Ad Braat, Zierikzee, Piet Bulthuis, Middelburg, Miems van Citters, Burgh, Joop Dam, Biezelinge Jaap Domisse, Vlissingen, Ad Duve- kot, Borssele, Hans Heeren, Middel burg, Toos den Herder, Middelburg, Louis Heymans, Middelburg, Wim Hofman, Middelburg, Els Holle- Lrande, Domburg, Dolf Jaspers, IJzendijke, Peter de Jong, Middel burg, Jan Jongschaap, Zierikzee, Els van Kraay, Middelburg, Gerard Menken, Kloetinge, Liesbeth Messer, Vlissingen, Andries Minderhout, Middelburg, Janneke Rammeloo- Weyland, Hulst, Piet Rijken, Middel burg, Jan Rijnsaard, Middelburg, Ted Stigter-Meyer, Noordgouwe en Kees van der Vossen, Middelburg. De avond stond in het teken van het „jubilate", maar de kwaliteit van het gebodene droeg daar sterk toe bij. De koren stonden onder leiding van de heer C. J. Groenleer, die zijn zargersvolkje uitstekend wist te be spelen. De klankkleur van deze ge zamenlijke koren was magnifiek. Zo viel er veel moois te beluisteren in kerstsfeer, vooral ook door toedoen van „Sjaloom", het jeugdkoor dat zonder meer een succe* is. Het heeft <-en ritmische begeleiding, die fiét „erg goed doet" en het gewijde lied als 't ware transformeert naar een nieuwe „sound". Inzinger was: „Into my heart", ge volgd door samenzang (ook dat werd druk beoefend) van: „Op U mijn Hei landHet jeugdkoor liet zich hierna weer horen met een drietal liederen. Na opnieuw samenzang volgde het koor met een drietal lie deren. Jubelend klonk het „Komt allen tezamen", dat gemeenschappe lijk werd gezongen. Zo wisselden koor, jeugdkoor en „gemeente" el kaar af, met tot slot in solo het „Onze Vader", gevolgd door „Ere zij God" (allen). Deze langzamerhand tot traditie geworden kerstzangavond slaagde uitnemend. De chr. ger. predikant ds. P. op den Velde sprak de verbinden de teksten. De belangstelling was op deze avond ook goed; een gemêleerd publiek zong zich woensdag in kerst sfeer. Kerstviering in het Zweedse Rode Kruisziekenhuis De kerstviering in het Zweedse Rode Kuis ziekenhuis op Eerste Kerstdag zal als volgt plaatsvinden: 6.45 uur kerstzang door het personeel 8.0o uur voorlezing van het kerst evangelie en toespraak door de adj. directrice; 17.00 uur kerkdienst in de hal, voorganger ds. M. G. Wes terhof. Voor Tweede Kerstdag luidt het programma als volgt: 10 uur' kerstzangdienst in de hal verzorgd door het Leger des Heils; 20.00 uur: jeugdkoor „Sjaloom". De diensten, toespraken en zangkoren zullen via de radio-installatie te beluisteren zijn. Zang in „Ons Huij" In de sfeer van de kerstviering, zong woensdagavond de Z.O.ratori- um)V. in het rusthuis „Ons Huis". Geslaagd Voor de schoolakte Frans M.O.-B slaagde onze stadgenoot de heer A. J. Schieman, leraar aan de R.S.G. „Prof. Zeeman". BAAMSTEDE Jeugdsoos „Big S" De jeugdsoos „Big S" heeeft voor tweede kerstdag een diner-dansant georganiseerd. Dit diner is alleen be stemd voor leden. den aangeboden door de commissie leden mevr. Jonker-van Dongen en de heer C. Oosse. Dank gemeentebestuur Namens het gemeentebestuur van Westerschouwen werd de heer v. d. Wiel dank gebracht door wethouder M. J. Steur. De wethouder had lof voor de wijze waarop de heer v. d. Wiel de jeugd onderwijst. Hij slaag de er in de moeilijke lagere klassen op een speelse maar bovenal een leerzame wijze, waarbij het kind centraal stond, te onderichten. Ook mevrouw v. d. Wiel levei-de haar bij drage, vaak achter de schermen. De wethouder sprak de wens uit dat de scheidende onderwijzer nog veel voor het basisonderwijs zal mogen betekenen. Met dank en waardering overhandigde hij de heer v. d. Wiel een waardebon. Het hoofd van de school, de heer Smallegange, dankte zijn collega voor dc prettige samenwerking. Niets was de heer v. d. Wiel te veel en vaak had hij wat het onderwijs betreft inspirerende gedachten. „Ik zal u in de toekomst node missen", aldus de heer Smallegangc. zijn col lega een afscheidsgeschenk aanbie dend. Ce heer v. d. Wiel dankte hierna voer de hem aangeboden avond. „Ik heb getracht het de kinderen op school naar de zin te maken omdat dat volgens mij het beste is om zo het onderwijs bij te brengen". Hij wenste de school cn kinderen hu beste toe en bracht allen dank. waarna ook de voorzitter nog een dankwoord sprak en het echtpaar v. d. Wiel het allerbeste voor de toe komst toewenste. ZIERIKZEE, 23-12, Het aktieco- mité ten bate van het C.J.V.-kamp (berjedigd bedrag 1 20.000) heelt f 8000 byeen cn dus is nog lang het einde niet. Nieuwe geldopbrengende stunt wordt een „Mosseldag' te Zie rikzee, te houden op 30 december a.s. Cm vorm te geven aan deze dag grijpt ir.en terug naar zo'n twintig jaar geleden, toen nog mosselen per handkar in de stad werden uitge vent. Men gaat op de 30ste de stad be stormen met een zestal handkarren die stuk voor stuk worden begeleid door een mossel vrouw in kleder dracht. Zij zullen tevens voorzien zijn van een grote bel en zijn in ge zelschap van jonge C.J.V.-ers, die de mosselen aan'de huizen afleveren. De prijs (voor ditmaal mag hij er bij) bedraagt f 2 per halve emmer. De mosselen zijn visvers, want 's mor gens worden ze gehaald en de kwali teit is dit jaar prima. Misschien zijn er inwoners die met de mosselen zo geen raad weten. Dat is ook al geen bezwaar, want een re ceptenboekje wordt gratis bijgele verd. De baten zijn natuurlijk voor het kamp. Wie de mosselvrouvven misloopt (het zou spijtig zijn) kan toch aan zeebanket komen, want ter hoogte van de Venkelstraat worden ze op de bewuste donderdag op schip ver kocht aan 't publiek. (Vanaf 10 uur). Vrijdag 24 december is de soos gesloten; op zaterdag 25 december 's middags en 's avonds geopend. Zondag 26 december 's middags ge sloten in verband met voorbereiding voor het diner. De funkties van het nieuwe be stuur zijn verdeeld en wel als volgt: Leo de Feiter, voorzitter; Nico v. d. Bos, penningmeester; Coby Glerum, secretaresse; Sarah Overbeeke, Jan Kenters, Cor Rademaker en Marien Hoogei-heide overige bestuursleden. BURGH De kerkdiensten voor de kerstdagen In verband met een storende fout in de pi-edikbeurtenlijst volgt hier voor de goede orde een nieuwe opga ve van de komende kerkdiensten in de Herv. Kerk. Vrijdagavond: 8.00 uur, kerstbijeenkomst. Eerste Kerst dag: 10 uur da. Van Leeuwen. Twee de Kerstdag: 19.00 uur gezinskerst- feestviering. ZONNEMAIRE Sneeuwklokjes Als wel heel vroege lenteboden, bloeiden de sneeuwklokjes in de tuin van zuster E. v. d. Velde aan de Rietdijk. Extra vroeg dit jaar, mo gelijk door het bijzonder zachte weer. DREISCHOR Café „De Drie Schapen" verbouwd en gemoderniseerd Het bekende café „De Drie Scha pen" aan de Ring te Dreischor zal nog Advertentie NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank IJ bent welkom bij uw Nutsspaarbank voor GIRO met dagafschriften en betaalcheques BURGH-HAAMSTEDE: Julianastraat/Bernhardstraat, dinsdags van 11.00-12.30 uur. y. Weinig aktiviteit in de particuliere bouwsector ZIERIKZEE, 23-12. In 1971 zijn tot nu toe 88 woningen (32 woningwet woningen en 56 premiewoningen) gereedgekomen. Van de nu in aan bouw zijnde woningen zullen dit jaar nog 14 premiewoningen gereed komen. Afgezien van deze 14 pre miewoningen zijn er nog 112 wonin gen (42 24 premiewoningen en 28 -+- 18 woningwetwoningen) in aan bouw, die - naar verwachting - in de loop van 1972 gereed zullen vóór de komende kerstdagen weer voor het publiek geopend zijn. Dat gebeurt namelijk heden (vrijdag), na een periode van een grondige ver bouwing en modernisex-ing, tijdens welke periode de zaak - vanaf sep tember - gesloten is geweest. Eigenaar, de heer G. Slagter, pre senteert thans een zaak die geheel is aangepast aan de eisen van de tijd, onder meer voorzien van een aparte biljartgelegenheid en een bijzonder sfeervolle en gezellige bar. Boven dien heeft „De Drie Schapen" een aparte ruimte voor restauratie ge kregen en - iets nieuws - een mo derne discobar met dansvloertje. Oliebollenaktie K.V. „NOAD" De leden van de korfbalvereniging NOAD te Dreischor gaan traditioneel met oudejaar weer oliebollen in Drei schor verkopen ter versteviging van de kas. Men beperkt zich echter niet tot het t dorp Dreischor alleen want ook de naburige dorpen Zonnemaire, Noordgouwe en Sirjansland zullen in de oliebollerfpret kunnen delen. In Noordgouwe zal vanaf 's morgens 10 uur een stand worden geopend aan de Dokter Wortmanstraat terwijl om dezelfde tijd bij de openbare lagere school te Sirjansland en bij de mu ziektent te Zonnemaire een oliebol lenstand door de korfballers zal wor den ingericht. NIEUWERKERK Reisje bejaarden Het reisje naar de Rotterdamse ijsrevue 1971 te Rotterdam, onlangs gehouden werd niet door de Nieu- werkerkse bejaardensoos, maar dooi de afdeling van de Bejaardenbond georganiseerd. komen. Alle genoemde woningen worden gebouwd in het bestem mingsplan West I. Aldus delen b. en w. van Zierikzee mee in hun nota van aanbieding by de begroting voor 1972. Het college schrijft verder in de aanbiedingsnota dat de bouw van 16 bejaarden woningen in het uitbrei dingsplan Malta II nog wat op zich laat wachten, omdat de bouw van bejaardenwoningen aldaar in strijd is met de bebouwingsvoorschriften voor dat uitbreidingsplan. De raad nam op 14 september j.l. voor dit gebied een voorbereidingsbesluit, waarna de omwonenden in de gele genheid zijn gesteld eventuele be zwaren in te brengen tegen deze voorgenomen planwijziging. Binnen kort hopen b. en w. ook voor deze woningen de bouwvergunnen te kunnen verstrekken. Alle vermelde bouwobjecten, omvattende in totaal 230 woningen, worden verzorgd door de woningbouwvereniging „Beter Wonen". In de particuliere bouwsector van Zierikzee is momenteel, aldus deelt het college mee, weinig aktiviteit te bespeuren. Pogingen van enkele be leggingsmaatschappijen om een aan tal middenstandswoningen te doen bouwen hebben opnieuw geen resul taat opgeleverd. Het bejaardencen trum Borrendamme en de daarbij behorende 68 bejaardenwoningen zijn dit jaar gereed gekomen en in middels alle bewoond. Met de bouw van de 16 bejaarden woningen in Malta II in het voor uitzicht meent het college dat het probleem van de huisvesting van be jaarden te Zierikzee grotendeels tot een bevredigende oplossing is ge bracht. De bouwaktiviteiten in de andere sektoren lagen tot nu toe ook hoger dan in 1970. Bouwvergunningen Op 1 december jl. waren dit jaar in totaal 92 bouwvergunningen ver leend voor een gezamenlijke bouw som van f 7.880.000,-. In 1970 werden er in totaal 95 bouwvergunningen verleend voor een totale bouwsom van f 5.678.000,-. Dit aanzienlijk ver schil is voornamelijk toe te schrijven aan te bouwen woningen in plan West en de bouw van de zwembad- sporthalcombinatie. Treffend plaatje uit 1907, genomen op het plein van de Grote Kerk, bij gelegenheid van het bezoek van ko ningin Wilhelmina en prins Hendrik aan Schouwen-Duiveland. Eénmansschool Noordwelle

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3