AGENDA „GRATIS KOOPDAG"-ACTIE ZIERIKZEE GROOT SUCCES Oppositie tegen de onderwijsbegroting Twee grondwetswijzigingen aangenomen Geen strafvervolging tegen ir. T. Bogerd Gaat er iets en wat gebeuren met Smits-Oosterland N.V.? Kerst-inns in Nederland Triomfale intocht in Dacca CHOLERA IN INDONESIË Bekendmaking Geen direct gevaar van nieuwe oorlog Kinderen overleden door besmet water TOEN Vierhonderddertig nieiiseii kregen geld terug TWEEDE KAMER ZIERIKZEE, 23-12. De actie „Gra tis Koopdag" van de Zierikzeese On dernemers Centrale is afgesloten. Nu dus de balans kan worden opge maakt luidt algemeen de conclusie dat deze actie een bijzonder groot succes is geworden. Niet alleen de ondernemers zyn tevreden maar vooral ook by het publiek is de ac tie „Gratis Koopdag" byzonder goed aangeslagen. Zoals bekend vond de actie plaats in de periode van 11 november tot (Foto: Ziex'ikzeesche Nieuwsbode). en met 4 december. Een en ander be tekende dat bij elke aankoop bij één der aangesloten vijf-en-twintig za ken koopbonnen werden verstrekt. Deze koopbonnen gaven het publiek de kans om het bestede bedrag, ver meerderd met nog eens tien procent van dat bedrag, weer in waardebon nen uitgekeerd te krijgen. Uiteraard werden de verstrekte bonnen bij ve le honderden en in vele gezinnen ge spaard en bewaard tot het moment dat de „grote dag", de koopdag, zou worden bekendgemaakt. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 23-12. De Tweede Kamer heeft met een zeer ruime meerderheid, in tweede lezing, twee voorgestelde grondwetswijzigingen aanvaard. Twee doden bij auto-ongeluk SCHOORL, 23-12. Een ernstig ver keersongeluk bij Schoorl (N.H.) heeft het leven gekost aan de 51-jarige J. A. Schouten uit Leidschendam en de 41-jarige mevr. C. A. Rodewijk-Zand uit Den Helder. Het zoontje van de omgekomen vrouw en haar schoon moeder werden bij dit ongeluk resp. zwaar en licht gewond. Het ongeluk gebeurde nadat de heer Schouten met zijn personenauto door onbekende oorzaak op de linker weghelft terecht kwam. Daar kwam zijn auto in botsing met een perso nenwagen bestuurd door mevr. Ro- dewijk. Deze wijzigingen betreffen de be palingen inzake uitkeringen aan en belastingvrijdom voor de koning en andere leden van het koninklijk huis en de financiële regeling tussen kerk en staat. De in het afgelopen voor jaar afgetreden Tweede Kamer be handelde in eerste lezing deze grond wetswij zigingen. Met 128 stemmen voor en 3 stem men (van de SGP-fractie) tegen ging de kamer akkoox-d met het voorstel om uit de grondwet te schrappen de bepaling dat een aantal kerken recht heeft op een jaarlijkse uitkering van de staat. Zolang de door de regering gewenste afkoop van deze jaarlijkse uitkering niet geëffectueerd is, zal in een additioneel artikel van de grondwet de verplichting inzake de jaarlijkse uitkering blijven vastge legd.' CALCUTTA-NIEUW DELHI. Met de aankomst in Dacca van de waar nemende president, Sayed Nazroel Isdam, is de regex*ing van „Bangla Desj" in functie getreden. De P.Z.E.M.-affaire MIDDELBURG. 23-12. Dc officier van justitie in Middelburg zal niet tot een strafvervolging overgaan te gen ir. T. Bogerd, directeur van de Provinciale Zeeuwse Energiemaat schappij. De officier van justitie, mr. W. J. Kolkert, heeft meegedeeld dat hy de zaak wegens gebrek aan vol doende bewys heeft geseponeerd. De rijksrecherche heeft bij het on derzoek naar „verschrijvingen" ten bate van de bouw van een bungalow van ir. Bogert niet voldoende bewij zen aan het licht kunnen brengen om een gerechtelijk vooronderzoek te vragen. Ook tegen andere werk nemers van de energiemaatschappij zal geen vervolging worden ingesteld zo zei de officier van justitie woens dagmiddag op een persconferentie in Middelburg. Drieënzestig getuigen zijn bij het onderzoek verhooi'd. Velen verklaar den dat zij voor de bouw van de bungalow werk in Domburg verrich ten. De lijnen naar de directie en uiteindelijk naar ir. Bogert waren echter vaag, of ontbraken zelfs ge heel, aldus mr. Kolkert. Intussen weid die dag bekend: het was de 26ste november. Een dag waarop niet minder dm 430 mensen in de prijzen bleken te zyn gevallen. Deze 430 kepers en koopsters hadden gezamenlijk, zo Werd becijferd, recht op een bedrag van 20.000 gulden - dc tien procent extra is hierbij inbegre pen - dat in de vorm van waarde bonnen wordt terugbetaald. De afwikkeling van al die attrac tieve financiële zaken vond woens dagavond plaats in hotel Concox'dia, waar de bestuursleden van de On dernemers Centrale het maar druk hadden met de ontvangst van allen die tot de gelukkigen behoorden. Hel publiek dat recht had op een waar debon van f 20,- verscheen niet in Concordia, want deze „kleintjes" kregen hun extraatje thuis gezonden In Concordia ging het er uiteraard ncgal opgewekt aan toe en allen kregen koffie aangeboden. Het „best vcor de dag" kwam wel mevrouw C. v. d. Hoek van „Rei gersburg" aan de Brasweg te Kerk wet ve: zy had op 26 november het hoogst bestede bedrag op haar reke ning gebracht. Daarom werd me vrouw v. d. Hoek als de onbetwiste „winnares' van de koopdag nog eens extra gelukgewenst. Het was voor haar een grote verrassing toen de voorzitter de heer Bakker van de Ondernemers Centrale haar namens het bestuur de byzonder goed met waardebonnen gevulde enveloppe overhandigde. (Foto). Autohuur-korting Yoor A.N.W.B.-leden DEN HAAG, 23-12. Van 1 januari a.s. kunnen leden van de A.N.W.B. tien procent korting krijgen bij het huren van een auto in binnen- en buitenland, indien zij boeken bij de A.N.W.B. of direct bij het verhuur- bedx-ijf (Interx-ent). De leden moeten hun lidmaatschapskaax't tonen. Het verhuurbedrijf heeft vestigingen in alle Europese landen, behalve in die van het oostblok. Sla, tomaten en champignons duur VENLO, 23-12. De nadex-ende kex'st- dagen hebben voor px-ijsstijgingen gezox-gd op de beide Limburgse vei lingen. Kassla bi'acht woensdag 43 ct. per krop op, 10 ct. meer dan vo rige week. Champignons (eerste soort) haalden prijzen van f 3,64 - f 4,71 per kg. (vox'ige week: f 2,40 - f 3,19). Tomaten werden verkocht voor f 19,70 per zes kg., tegen vorige week f 14,20. Hoogbejaarde landverhuizer SYDNEY, 22-12. De 89-jarige Han van der Water uit Delft, die gezien zijn hoge leeftijd de vliegreis van Nederland naar Australië in vier etappen af legde, is niet al te vermoeid in het nabij Sydney gelegen Blacktown aangekomen om zijn intrek te nemen bij zijn zoon en diens gezin. Hij ont moette daar niet alleen voor de eerste maal zijn vier kleinkin deren, maar ook zijn eerste vrouw van wie hij twintig jaar geleden was gescheiden. Zij is de moeder van de zoon bij wie hij nu is ingetrokken. Han van der Water werkte jarenlang bij de Rijksgebouwendienst en woonde toen op een unieke plaats: het Binnenhof. Onge veer 17 jaar geleden verhuisde hij naar Delft. Op zijn reis naar Australië rustte de hoog bejaarde man steeds enkele dagen uit, achtereenvolgens in Teheran, Bangkok, Hongkong en Singapore. Nieuwe contacten schijnen te worden gelegd OOSTERLAND, 23-12. Dc uicnteclt heeft, vooral dc laatste jaren, een enorme vlucht genomen. Dit vindt zyn oorsprong in het feit dat dit pro- dukt voor dc landbouwer dc meest rendabele teelt was. Het areaal en dc opbrengst per hectare leidden er echter beide toe, dat er een continue mogelijkheid aanwezig moet zijn om de grote hoeveelheid uien te verwer ken en te exporteren. Een onver wachte omstandigheid in deze situa tie werpt een schaduw over het ge heel. Door de ongelijke maten waar mede dc E.E.G.-partncrs meten is het grootste uienverwerkend bedrijf in Europa in een zodanige positie komen te verkeren dat zij surseance van betaling heeft moeten vragen. Smits-Oosterland N.V. heeft, ten minste voorlopig, haar deuren geslo ten. Deze situatie is triest voor allen die er nauw bij betrokken zijn. Dit geldt voor de arbeidsvoorziening en betekent ook voor de middenstand een gevoelige slag. Wat misschien niet voor iedereen duidelijk zal zijn is dc benarde positie waarin de land bouwers zich door deze gang van za ken geplaatst zien. De afzet van het produkt komt ernstig in gevaar doordat de onmisbare schakel tussen telers en exporteurs is weggevallen. Dit betekent een bedreiging voor de door de algehele malaise toch al kwetsbare zelfstandige landbouwer. Een groep telers heeft naar een mogelijkheid gezocht om uit deze hachelijke situatie te geraken. Het is een publiek geheim dat dc grootste aardappelcnexporteur en o.a. één der belangrijkste exporteurs in groenten cn fruit kontakt hebben opgenomen met dc heer M. Smits. Dit met dc bedoeling zyn bedrijf op enigerlei wyze te doen voortbestaan. Ook de exporteurs kunnen de toele vering van 50.000 ton uien niet mis sen. De oplossing zal moeten worden gezocht in een „telerscombinatie", die als volwaardige medespeler kan optreden in een samenwerkingsvorm met het verwerkingsbedrijf en ex porteurs. De sluiting van Smits-Oostcrland N.V. is een teken aan de wand. Er moet iets gedaan worden. Om rendabeler teell Door tijdig de bakens te verzetten door te breken met conservatieve DEN HAAG, 23-12. Dc lastenver hogingen en de beleidsombuigingen by het onderwijs zijn bij dc oppositie in dc Tweede Kamer zo hard aange komen, dal dc fracties van PvdA, D'66' ir.et üit2ondcring van mej. mr. Gcüdsmit, CPN, PPR cn PSP tegen de begroting van dc ministers Van Veen er. Dc Biauw stemden. Dit gebeuxdc nadat alle initiatie ven van P.v.d.A., D '66, PSP en PPR, neergelegd in een zestal moties en twintig amendementen, stuk voor stuk door het regeringsblok waren verworpen. De socialist Laban vex'klaarde het stemgedrag door de bewindslieden mee te delen dat hun plannen sociaal en onderwijskundig niet verantwoord zijn. Cultuur en ondex-wijs dienen volgens de heer Laban voorx-ang in het overheidsbeleid te hebben. „Als gevolg van de houding der regex'irxg en de regeringspax'tijen wor den in feite alle aangekondigde be- Strenge controle op ïnotorrijtuigbelasting DEN HAAG, 23-12. Met geconcen- tx-eerde acties, waarbij al het be- schikbax*e materieel zal worden inge zet, gaat de overheid de controle op de motoxTijtuigenbelasting uitbrei den. Deze waax-schuwing aan het adx-es van de „zwax'ti'ijders" deed mr. W. Scholten, staatseci'etaris van finan ciën, donderdag in de Tweede Kamer tijdens het debat over de begroting van financiën. Het contx-öle-apparaat zal met grote kracht worden ingezet, zo zei mr. Scholten.. Eerder dit jaar had hij al een aanzienlijke uitbrei ding van het aantal te verrichten foto-flitscontroles aangekondigd. methoden en de kansen te benutten, kan de teelt belangrijk rendabeler worden gemaakt. In een nieuwe sa menwerkingsvorm kan de prijsdruk- kende tussenhandel worden verme den. De verbonden exporteurs kun nen op grote en aantrekkelijke orders inschrijven, waardoor ook het winstaandeel van de teler groter wordt. Het ondernemerschap van de teler wordt door deze vorm van sa menwerking niet verkleind maar vergroot. Hij wordt dan rechtstreeks bij de export betrokken. De gedach- tengang dat de exporteur de winsten neemt en de teler het risico en de kostendraagt, is in bedoelde vorm van de baan. In één oganisatie trach ten zij hetzelfde doel te bereiken. Als dit plan mocht slagen zullen de belangen van de landbouwer in goede handen zijn gelegd. Smits-Oosterland N.V. zou zijn deuren kunnen heropenen, waardoor een bedrijf dat zoveel jaren een ei gen aspekt aan de gemeente Duive- land heeft gegeven, weldra méér dan 79 werknemers een goede bestaans mogelijkheid zou kunnen bieden. Ook de neringdoende groep zal er wel bij varen. Wie nu samenwerking zoekt en slaagt, voorkomt dat hij geslagen wordt. DEN HAAG, 23-12. In steeds meer plaatsen in ons land worden kerst- inns geox*ganiseerd, waar iedereen voor langere of kortex-e tijd kan bin nenlopen en allex'lei activiteiten plaats vinden. Een jaar of vier gele den werden dex'gelijke kex'st-inns voor het eerst geox-ganiseerd. Vorig jaar waren het er ongeveer 100, maar volgens ds. A. Klamer van het oecu- menisch x'adiopastoraat te Hilvex'sum zullerx het er dit jaar waarschijnlijk weer meer worden. De kerst-inns worden vaag gehou den in kerkgebouwen, maar ook in scholen, wijkcentra, tex'wijl de mees te vörmingscentra in het land met de kerstdagen speciale kerst-inns orga- nisei'en. DACCA, 23-12. De waarnemend president van Bangla Desj, de pre mier en leden van het kabinet zyn in tiiomf in Dacca teruggekeerd onder het gejuich van meer dan 100.000 Bengalen. De mannen die allen in de afgelopen acht maanden in India doorbrachten na de ingreep van Pa kistan in maart, kwamen met een transportvliegtuig van de Indiase luchtmacht uit Calcutta. Toen wnd. president Syed Nazroel Islam in de deuropening verscheen, werd hy begroet door een wild ge juich van duizenden Bengalen, die zich overal rond het vliegveld had den verzameld. De ovatie werd over genomen door de mensen die vijftien rijen dik langs de anderhalve kilo meter lange weg naar het vliegveld stonden. Onder bloemen bedolven cn om stuwd door honderden journalisten en fotografen inspecteerden premier Tajocddin Achmed en de minister van buitenlandse zaken, Moesjtaq Achmed, een erewacht van troepen van India en de Moekti Bahini (vrij heidsstrijders). Nieuwe bedrijven in Oostelijk Flevoland DEN HAAG, 23-12. In Oostelijk Flevoland worden in 1972 zesentwin tig landbouwbediijven uitgegeven, waarvan vijftien in eigendom en/of erfpacht en tien in pacht. Eén bedrijf wo I'd t door het Rijk in eigen beheer genomen. Variërend in grootte van 45 tot 90 ha. beslaan deze bedrijven in totaal 1.575 ha. zuinigingen en lastenverzwaringen doorgevoerd, terwijl slechts op enke le onderdelen aan onze bezwaren enigermate is tegemoetgekomen". De socialistische woordvoerder noemde de schoolgeldvei-hoging, de vermin dering van het aantal Ieraaruren, de vergroting van de groepen bij het la ger bei'oepsonderwijs, de taakver zwaring van de vormingsleiders, de verhoging van de collegegelden zon der gelijktijdige invoering van een nieuwe studiefinancieringsstelsel. Bo vendien ir geen uitzicht geboden op een spoedige leerlingenschaalverla- ging. DJAKARTA, 23-12. Een woord voerder van het Indonesische minis terie van volksgezondheid heeft be- kendgemaakt, dat in de periode van 10 oktober tot 6 november in dertien Indonesische pi'ovincies 115 mensen aan cholera zijn bezweken. Het Indonesische blad „Bei'ita Boe- ana" meldt donderdag dat in het dis trict Boeloekoemba, ten zuiden van Soelawesi, in een week tijds 24 men sen aan cholera zijn gestorven. Presidentieel toestel onder vuur VILLACOUBLAY, 23-12. Jagers die dezer dagen in de omgeving van Villacoublay bij Parijs een vlucht fazanten onder vuur namen, hebben de particuliere helikopter van pre sident Georges Pompidou met ha gel doorzeefd. Het staatshoofd zat niet in het toestel dat een oefenvlucht maakte. De piloot, die ongedeex-d bleef, slaag de er in, de machine zonder verdere ongelukken aan de grond te zetten. De jagers verklaarden, dat zij zo verdiept waren in de bewegingen van de fazanten, dat zij het hef- schroefvliegtuig niet hadden zien aankomen. Overigens werd geen en kele fazant getroffen. Advertentie Met ingang van 8 jan. 1972 zullen de meeste winkels in Zierikzee op zaterdag om 5 uur gesloten zijn. z.o.c. LAATSTE NIEUWS NIEUW DELHI, 23-12. Dc Indiase minister van defensie, Jagjivan Ram, ziet geen direct gevaar van een nieuwe oorlog met Pakistan. Dc nieuwe Pakistaanse president Bhoet- to had zich maandag in zyn eerste radiotoespraak weliswaar dreigend uitgelaten, maar zich daarna genu anceerder opgesteld, zo verklaarde Ram donderdag tegenover dc pers- vereniging in Nieuw Delhi. Op de vraag of dc vrijlating door Fakistan van dc Awami-lcider sjeik Moedjibocr Rachman gekoppeld zal worden aan de repatriëring van dc Pakistaanse krijgsgevangenen, ant woordde Ram dat India hoopt dat Pakistan redelijk is cn dc sjeik al eerder in vrijheid stelt. Veel landen proberen diens vrijlating te bewerk stelligen. Dc minister kon niet zeg gen wanneer dc onderhandelingen met Pakistan beginnen over de re patriëring van dc bijna 80.000 mili tairen, die zich in Oost-Pakistan hebben overgegeven. Eerst moesten Vrijdag 24 december Burgh Herv. Kerk, 8.00 uur, gezamenlijke kerstbijeenkomst. Tweede kerstdag Haamstede Praathuis, 7 uur, diner-dansant „Big S". (Advertentie) In verband met de maatregelen, vastgesteld door het ministerie van Economische Zaken en de Ned. Nieuwsblad Pers, zijn wij genoodzaakt onze abonnements prijzen per 1 januari a.s. als volgt vast te stellen: Maandabonnement Kwartaalabonnement Jaarabonnement 4,50 13,50 52,50 De directeur WEEKEEMDE- ARTSENDIENST Zaterdag 25 en zondag 26 december Eerste en Tweede Kerstdag Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, tel. (01110)-2080, neemt waar voor dokter Bontkes en dokter v. d. Waarden. De weekeindedienst voor Zierikzee e.o. gaat in op vrijdagmiddag om 18.00 uur en duurt tot maandagmor gen 08.00 uur. Dokter G. A. M. Stenger, Haamstede, tel. (01115)-1280, neemt waar voor dokter Terpstra en dok ter Simons. De weekeinde-dienst voor de West hoek en Brouwershaven gaat in op zatex-dagochtend 9.00 uur en eindigt maandagochtend om 8.00 uur. Dokter H. Speelman, Oosterland, tel. (01114)-1280, neemt waar voor dokter De Bruin. Dc artsendienst OOSTERLAND- BRUINISSE, gaat in op vi'ijdagavond 19.00 uur. Dokter Vleugels Schutter, Zierikzee tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter Van der Zande. Zuster Kurtz, Rencsse, telef. (01116)- 303 neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee, teL (011)0)2180 heeft dienst. GEMEENTE ZIERIKZEE Burgemeester en wethoudex's van Zierikzee maken bekend, dat het we kelijkse spreekuur van de wethouder voor woonx-uimtezaken met ingang van heden is vexwallen. In het vervolg zal de secretaris van de woonruimtecommissie iedere eer ste woensdag van de maand, van 16.00-18.00 uur, ten stadhuize spreek uur houden. Zierikzee, 21 december 1971. Bui'gemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester TH. H. DE MEESTER De secx-etaris, R. VAN OMMEREN GOIANIA (Brazilië), 23-12. In de Bx'aziliaanse staat Goias is een onbe kend aantal kinderen om het leven gekomen door het drinken van water dat vervuild was door insectenbe strijdingsmiddelen. Dit hebben amb tenaren van de volksgezondheid van deze staat woensdag meegedeeld. De insecticiden zijn bij de bestrij ding van ziekten in de katoenplanten door vliegtuigen in grote hoeveelhe den over de plantages vex'spreid. De boex-enbevolking in dit gebied heeft om aan drinkwater te komen de af gelopen maanden op de bespoten landerijen putten moeten graven. Het water in deze putten bleek echter be smet te zijn. Het vexwuilde water heeft ook aan vogels en vissen het leven gekost. de wensen van dc door India erken de regering van Bangla Desj worden vastgesteld. Wat de eventuele be richting van Pakistaanse krygsgc- vangenen wegens misdrijven tegen Bengalis betreft, wilde minister Ram een antwoord ..nog enkele dagen" uitstellen. Het Indiase leger tenslot te zou ..geen uur langer" in Bangla Desj blyven „dan de regering van Bangla Desj nodig acht". India wil binnen enkele dagen be ginnen met de repatriëring van dc bijna tien miljoen Oostpakistaanse vluchtelingen op zyn gebied. Het heeft de regering van Bangla Desj hulp toegezegd by de opvang van deze massa. Dc vluchtelingen krygen voedselpakketten voor twee weken mee. Meer dan 130.000 zijn al op ei gen gelegenheid, te voet, naar hun woonplaatsen teruggekeerd. De door de Indiase autoriteiten georganiseer de repatriëring zal waarschijnlijk voor een groot deel per trein ge schieden. Waarom de vroegere - en nog druk bestaande - uitwendigheden van kerst chocolademelk en sinaasappels zijn, behoort tot de mysterieuze aard se verschijnselen, waarvoor geen verklaring is, maar het feit ligt er. Vroeger reeds, als gezegd. Op school was er ook kerstfeest. Het werd in de kerk gevierd (wal was er toen verder aan ontspanning), elk lid van het roerig kliekje was op van de zenuwen, dat zich openbaarde in fre- kwent plassen. Er waren zelfs kin deren, die in de kerk het vingertje opstaken, de visuele verbeelding of onderstreping van de vraag: Mees termag'ik naar achter?", maar die vingertjes gingen teloor in de massa, zodat er telfiens kleine gastjes weg slopen. Vooral de Spaanse sinaasappelen waren „in" en heel aan het slot het „stukje chocola", zoals de boven meester dat altijd noemde. Ik hoor het hem nog zeggen: „Jullie lopen zo om en krijgen je sinaasappel en je stukje chocola". Een boek was er ook altijd, want in een leerinstituut komt men er niet met louter appeltjes van oranje en een zilver-verpakt cacao-produkt. Het waren boeken van de „boven ste plank"; die we als een schat mee naar huis namen: „Jongens uil een stil stadje", was er zo één en vooral - eerder nog - „Kerstnacht in den storm", met een gezelschap dat op een „Indië"-boot door de elementen heen en weer geschud werd. „Ouwe Bram", was de absolute topper en nog ritselt in gedachten de romantiek van de ouwe, die het met de veld wachter aan de stok krijgt. Het had allemaal het sfeertje wel en men denkt er nog wel eens aan terug. Er was ook altijd een verhaal, stijf staande van ellende waaraan in de kersttijd fluks een einde werd ge maakt en dan natuurlijk het kerst verhaal. met centraal het Kindeke dat altijd wel bibberde van de kou. Gezongen werd er ook, maar de doorsnee vokale kwaliteit lag niet al te hoog, zodat er wel eens een toontje mis ging. Later is het allemaal niet meer erg: de herinnering blijft aan tets heel heerlijks, dat men soms nog wel even voelt prikken bi; het bekij ken van kerstkaarten met sneeuw, scheefgezakte huisjes, een eenzaam poppetje op het ivitte pad en zo maar een lichtje in zo maar een denne- boom. Geen kunstwerk, onecht en ergens toch echt. Een wens tot slot: goede feestdagent SCH1ERE1LANDMAN;

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2