DE ZIERIKZEESCHE COURANT SPOEDIG BERAAD OVER LANDBOUW EN GELD AKKOORD deze week bij FBH02EN/ BESSEN -f-JOSQ'ORANGE Ontvoering 41/2-jarig meisje mislukt ZOMER 1972 Kassière beroofd van 100.000 gulden Ook Ierse mannen in de teer Roofoverval op P.T.T.-kantoor AUSTIN MORRIS Rembrandt gestolen Nieuwjaarswensen Weer goede oogst in China ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 december 1971 128ste jaargang Nr. 21002 //AARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken II, Zierikzee, Postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: Mv'j. bij de Vaate, "tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 1,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Kerstvieringen op Schouwen-Duiveland Minister in Tweede Kamer DEN HAAG, 23-12. - Nederland zal aandringen op een spoedig beraad in E.E.G.-verband over de gevol gen van de recente monetaire maatregelen voor de landbouw. Minister mr. R. J. Nelissen van financiën heeft donderdagmorgen, tydens het voorgezet kamerdebat over het akkoord van Washington in het kader van de behandeling van de begroting-1972 van het departement van finan ciën gezegd dat het streven van Nederland is om de problematiek snel in Brussel te bespreken. Het stelsel van de heffingen aan de intragrenzen voor het landbouw- verkeer zal spoedig moeten worden afgeschaft, aldüs de bewindsman. „De Nederlandse land -en tuinbou wers zullen niet in een ongunstiger positie mogen komen vergeleken bij hun Europese collega's. Minister Nelissen, die zich inge nomen toonde met de positieve be nadering van het akkoord door de kamer, zei dat alle problemen nog niet opgelost zijn. Er is nu evenwel een startpunt en over een aantal be langrijke probelemen zullen verdere besprekingen gevoerd worden. De bewindsman meende dat het akkooi'd niet als een „Frans succes' beschouwd mag worden, zoals tij dens het kamerdebat gezegd was. „Er is sprake van een algemeen suc ces van de weg van internationaal overleg". deze 2 flessen samen 643 Met betrekking tot de bandverbre ding zei minister Nelissen dat er geen verplichting bestaat om hier van gebruik te maken om kapitaal- verstoringen tegen te gaan. UTRECHT, 23-12. Een poging de 4' 1'-jarige Julia van K. te ontvoeren uit de woning van haar grootouders in Driebergen is woensdagmorgen mislukt- De auto waarin zij door haar moe der, een Duitse man en een Duitse vrouw was meegenomen, werd vlak voor de Duitse grens bij Zevenaar aangehouden door enkele motorrij ders van de rijkspolitie. Het meisje, van wie de ouders in een echtscheidingsprocedure zijn verwikkeld, was door de vader bij diens ouders ondergebracht. Beide ouders verblijven volgens de politie in Duitsland. Woensdagmorgen vervoegden zich bij de woning van de grootouders de Duitse man en de Duitse vrouw. Zij deden het voorkomen of zij namens een officiële instantie moesten na gaan of het kind goed was onderge bracht. Toen echter bleek dat zij het kind wilden meenemen ontstond tus sen de grootvader en de Duitser een worsteling. Het gelukte het kind mee naar buiten te nemen, waar de moe der bij een auto stond te wachten. De grootvader alarmeerde direct de politie, die een achtervolging inzette. De ontvoerders zijn na hun aanhou ding voor verhoor overgebracht naar het politiebureau in Driebergen. Het middel kan ook dienen om wisselkoersaanpassingen gemakke lijker te realiseren. „Het is een ver- gx-oting van de flexabiliteit in ons monetaire systeem", aldus de be windsman. Hij deelde mee op korte termijn te zullen bevorderen dat in E.E.G.-kader snel gewerkt kan wor den met een bandbreedte minder dan de marge van 2,25 procent, overeengekomen te Washington. De ontwikkelingslanden Minister Nelissen was het niet eens met die kamerleden, die woens dag gewezen hadden op de negatieve invloed welke de ontwikkelingslan den in het algemeen van het ak koord zullen ondervinden. Er moet, als de positie van die landen bezien wordt, rekening gehouden worden met tal van factoren, als het han delspatroon, het deel uit maken van de Franse franc-zone of de pond sterling-zone, de samenstelling van de reserves en de valuta van de le ningsverplichtingen. „De zaak is van ontwikkelingsland tot ontwikke lingsland verschillend en daarom is het niet mogelijk de repercussies aan te geven". De bewindsman zegde de kamer toe zowel bij het Internationaal Mo netair Fonds als bij de Wereldbank gegevens te zullen opvi*agen over die repercussies, zodat meer inzicht mogelijk is in de gevolgen van de recente maatregelen voor de ont wikkelingslanden. Driehonderd miljoen Minister Nelissen bleef er bij dat het uit de revaluatie voortvloeiende boekverlies van ruim f .300 miljoen - op de Nederlandse "monetaire reser ves dat de staat aan de Nederlandse Bank moet vergoeden alleen een boekhoudkundige aangelegenheid is. Dr. ir. A. Vondeling (PvdA) had dit woensdag bestreden. „Dit boekhoudkundige verlies is voor de economie niet van wezenlij ke betekenis. De Nederlandse volks huishouding wordt er* niet armer van: De reserves blijven in het eco nomische verkeer evenveel waard", aldus de minister. Het bedrag van het boekverlies, f 310 miljoen, is als volgt opge bouwd: verlies op goudvoorraad f 190 miljoen, verlies speciale trek kingsrenten f 14 miljoen, verlies dollar-deviezen f 88 miljoen, winst Duitse mark-deviezen f 8 miljoen. Advertentie S De nieuwe ZOMERGIDSEN voor 1972 van o.a. FIT, Centouri/Sun- 2 liner, Silverjet, Aitour/Nes- panda, ZES, zijn nu al be- schikbaar! Vraagt ze direct bij ons aan! EAST GIPPSLAND (Auspralië), Kangoeroe „Joe Joe" verlaat elke avo.iti'zmi soortgenoten in het nationale Mallecoota -park om het Gopsy Point hotel binnen te wippen. Meestal gaat hij langs de keuken voor oud brood, maar hij wordt toch ook vaak aan de bar gesignaleerd om zijn dorst te lessen. m reizen zierikzee nieuwe haven 105 telefoon 2577 MAINZ. In deze vlotte stroornlijnvormen zullen de sneltrein wagons van de bouwserie ET 403 in de Bondsrepubliek over de rails snellen. Voorlopig zuilen de 200 kilometer per uur rijdende treinen in het Intercity-verkeer op het tra ject Bremen-München worden gebruikt. Een eerste indruk van deze newlook ran de Duitse Bondsspoorwegen (DB) geeft een model op ware grootte bo ren!i. dat onlangs de direktie van de DB in Malnz werd getoond. LONDONDERRY, 23-12. Leden van het verboden Ierse Republikeinse le ger hebben in de kathoieke wijk Bogside in Londonderry twee man nen met teer overgoten en hen daar na met veren bedekt. De twee slacht offers waren door een volkstribunaal schuldig bevonden aan het feit dat zij zich tot zevenmaal toe via de te levisie hadden uitgegeven voor IRA- lcden. Het is de eerste keer in Noord- lerland dat mannen dit schandmerk wordt opgeplakt. Tot nu toe waren enkel meisjes het slachtoffer die om gang hadden met Britse militairen. TRUSSED. Koning Boudew(jn hreft dc socialistische partijvoorzitter Leburton verzocht een informatic- opdiaeht te aanvaarden met het oog op een oplossing van dc regerings crisis in België. ROTTERDAM, 23-12. Omstreeks tien uur donderdagmorgen is een lcassicre van een Rotterdamse scheepvaart en handelsbedrijf be roofd v.-n een bedrag van f 90.000. Brie maoinen, volgens de politie ver moedelijk Ambonnezen, maakten haar het geld afhandig in de lift van het scheepvaartkantoor aan de Boompjes in Rotterdam. Het geroofde bedrag bedraagt vol gens de politie geen negentigduizend EINDHOVEN, 23-12. Een man met een nylonkous over het hoofd heeft bij een overval op een bijkantoor van de P.T.T. in Eindhoven een be drag van ruim f 4.000 buitgemaakt. Hij bedreigde een van de twee lo- kettistes met een pistool en ontving een bak met bankbiljetten van hon derd. vijfentwintig en tien en vijf gulden. De biljetten van vijf gulden liet hij liggen. De overvaller was ca. 35 jaar en sprak gebroken Duits. Zeesluis bij Le Havre LE HAVRE. 23-12. Bij de Franse havenstad Le Havre is de belang rijkste zeesluis ter wereld in gebruik genomen. Het complex is 469 meter lang en 67 meter breed en er staat bij eb 14,70 m. water. De sluis heeft een capaciteit voor geladen schepen tot 250.000 ton. Zij vormt de toegang tot een opgespoten terrein ten oosten van Le Havre, dat voor industrie vestigingen is bestemd. Dc kosten bedroegen ongeveer 165 miljoen gulden. maar honderdduizend gulden. De roof vond plaats om tien minuten over tien in het kantoor van het scheepvaart- en handelsbedrijf Dam mers en Van der Heide. De kassière heeft, voor zover bekend, geen letsel opgelopen. De meldkamer van de Rotterdamse politie heeft de agenten en rechercheurs, die de jacht hebben ingezet er voor gewaarschuwd, dat de daders gewapend zijn. De kassière (22) had de honderdui zend gulden kasgeld opgehaald bij een bank in het centrum van Rot terdam. Ze was al in het gebouw van het scheepvaartkantoor en wilde het geld naar de boekhoudafdeling bren gen, toen ze in de lift door de drie mannen werd bedreigd en beroofd. De politie vermoedt, dat de rovers zijn gevlucht in een lichte „Taunus", waarvan de kofferruimte is dichtge bonden met een touw. Toen de roof werd gepleegd, droegen twee van de drie daders een zonnebril. Advertentie Dealer: ISTA - Ooslerland TOURS, 23-12. Uit het museum in Tours, in midden-Frankrijk, zijn woensdagochtend vroeg een Rem brandt en een Jan van Goyen gesto len. Het gaat om Rembrandts „Vlucht naar Egypte" uit 1627 en een paneel van .Jan van Goyen. getiteld „Aan de rivierkant". De waarde van de twee kunstwer ken wordt geschat op 650.000 gulden. Advertentie m Evenals vorige jaren bestaat er ook dit jaar gelegenheid tot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer van 31 december a.s. tegen gereduceerde prijs. Uw opgave dient uiterlijk 27 december in ons bezit te zijn. De administratie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (I Menigeen ging uit om een paard te kopen, j maar kwam met een ezel thuis. Plaatselijk buien Verwachting tot vrijdagavond: Eerst overwegend droog met ver spreide opklaringen, maar later weer veel bewolking met plaatselijk regen of motregen; hier en daar mist; min.-temperaturen omstreeks 3 gra den, maxima ongeveer 9 graden; tot matig of krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen 1 tot 6 graden boven normaal. Max.temperaturen 0 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 25 dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 12.12, onder 0.51. 26 dec. Zon op 8.48, onder 16.33. Maan op 12.28, onder 2.16. 27 dec. Zon op 8.48, onder 16.34. Maan op 12.49, onder 3.43. Eerste kwartier: 25 dec. (2.35). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 25 dec. 8.04 20.46 1.44 14.08 26 dec. 8.59 21.47 2.42 15.14 27 dec. 10.13 23.05 3.50 16.26 Doodtij: 27 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-12. Het K.N.M.I. meldt: Nog steeds bevindt zich boven Europa een hogedrukgebied gevuld met zeer wanne lucht. In het Alpen gebied komen op 1500 meter hoogte temperaturen voor van plus 10 gra den, niet bepaald gunstig dus voor de wintersport. Het front dat de scheiding vormt tussen deze warme lucht en een kou der weertype lag donderdagmorgen juist boven ons land. Met een koude noordoostenwind was het in Leeu warden 4 graden terwijl tegelijker tijd in het midden en zuiden van het land de thermometers op 10 graden stonden. De koude lucht kan even terrein winnen boven ons land, maar zal vrijdag weer verdrongen worden door aanvoer van zachte oceaanlucht Cceaandepressies blijven een vrij noordelijke koers volgen terwijl de luchtdruk hoog blijft boven zuid- Europa. De kans op een witte kerst is dan ook bijzonder klein. Het blijft waarschijnlijk ook na zaterdag nog zeer zacht voor de tijd van het jaar. PEKING. 23-12. China heeft voor het tiende achtereenvolgende jaar een goede oogst gehad. Volgens het persbureau Nieuw-China overtrof dc totale opbengst dit jaar het record cgfer van 1970 evenals het gemid delde per hectare. Ook dc resultaten in veeteelt, vis serij en bosbouw waren beter dan in voorgaande jaren. De successen zijn volgens Nieuw-China te danken aan „de organisatie van het werk in de communes, waardoor met name ernstige natuurrampen te boven konden worden gekomen, en aan de leer van voorzitter Mao". Het pers bureau wijst erop dat provincies als Hopei. Honan en Sjantoeng, die voor wat betreft hun graanvoorziening traditioneel afhankelijk waren van de staat, dit jaar evenals in 1970 zelf weer genoeg hebben geproduceerd om in hun eigen behoeften te voor zien. China heeft nu gebroken met d gewoonte, een graanstroom van het zuiden naar het noorden te leiden, aldus het persbureau Nieuw-China. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1