Ik ben je opa niet. 6T Punt van gewicht: Toeristen en woonforcnsenbelasting Kado-plaat! wiit u adverteren in een krant buiten Schouwen-Duiveland? Kado-plaat! MINORIETEN FESTIML Geen „wonderbaby" Geef me liever wat om handen! Kado-plaat! F41NORIETEN FESTIML Raadsvergadering Westerseliouwen WESTERSCHOUWEN, 22-12. Voor de financiering van de door de ge meente Westcrschouwen uit te voe ren recreatiewerkzaamheden» ztfn op de a.s. dinsdag 28 december, des midd.gs te 15.Ü0 uur te houden raadsvergadering de vaststelling van de verordening toeristen- en woon- forensenbelasting van groot belang. Volgens de wet is het mogelijk de dagrecreatie te gaan belasten, doch daar het nog een vraag is hoe dit moet gaan geschieden, is in de ont- werp-verordcning uitgegaan van de nachtverblijf-houders. De verorde ning is ontworpen aan de hand van de door de Vereniging van Ned. Ge meenten uitgegeven model-verorde ning. In een aantal artikels zijn de voorwaarden en andere regelingen gesteld waarna uiteindelijk de op brengst geraamd wordt op circa f 330.000. Het college gééft de raadsleden verder een uitvoerig overzicht van de recreatie-inkomsten en uitgaven voor 1972 en deze begroting toont een nadelig saldo van f 359.669 of 1' 83,64 per inwoner. Het totaal der uitgaven bedraagt hiervoor f 619.627 en van de inkomsten f 309.958. Het geraam de exploitatie-tekort op het groot rioleringsplan na aftrek rioolbelas ting, bijdragen ineens enz. is geraamd op f 148.175. Ten laste van deze re creatieve begroting wordt opgevoerd in verband met gedeeltelijke uitvoe ring 13 deel van genoemd bedrag of afgerond f 50.000. Het nadelig saldo 1972 wordt hierdoor f 309.669 en f 50.000 is f 359.669. Niet in de begroting 1972 opgeno men, doch dringend noodzakelijk t. b.v. de recreatieve ontwikkeling acht het college in ieder geval: uitbreiding van het personeel voor conti-ole op de toepassing van de belasting; ver betering en verbreding van diverse wegen; verlenging zuidelijke óntslui- tingsweg; reconstructie kruispunt Noordstraat - Serooskerkseweg - Ho- gezoom - Kloosterweg; verbreding Hoogenboomlaan via de Roelandse- weg - Lagezoom tot de Stoof weg en verkeersverbetering Ramp weg naar Rcnesse. Bekijken we de verordening nog wat nader dan zien we dat de belas ting per persoon per overnachting 25 cent gaat bedragen en de grondslag waaruit de belasting is vastgesteld is het aantal malen dut eên persoon te gen vergoeding heeft overnacht. a. Voor tenten, tenthuisjes, cara vans, voertuigen of soortgelijke on derkomens welke zijn geplaatst op een daartoe bestemd of gebezigd ter rein per plaatsje voor deze onderko mens per jaar f 40. b. Woningen, vakantiehuisjes of soortgelijke ruimten, - niet perma nent bewoond of geen horeca of pen- sionbedrijf zijnde - per woning, per vakantiehuisje of per soortgelijke ruimte: a. met een vloeroppervlakte tot 35 m- 1' 50 b. van 35 -100 m2 c. van 100 m- en meer f 100 f 150 De vloeroppervlakte wordt buiten werks gemeten ter hoogte van de vloer, waarop bewoning mogelijk is en omvat ulle afsluitbare ruimten. c. Niet beroepsmatig verhuurde kamer ol' ruimte is ingericht vooi die zijn bestemd voor of worden ge bezigd als verblijf van één of meer personen tezamen voor vakantie- of andere recreatiedoeleinden - per ka mer of ruimte per jaar, indien die kamers of soortgelijke ruimten, - gezamenlijk verblijf van: ten hoogste twee personen 1' 15 ten hoogste vier personen i' 30 meer dan vier personen f 45 Een aantal overnachtingen wordt niet belast o.a. uit hoofde van be roep, als verpleegde of verzorgde, als deelnemer aan een conferentie en voor nachtverblijf op last of bevel van de overheid. De belasting wordt uitgevoerd door middel van aangiftebiljetten terwijl de aanslaggrens ligt bij minder dan 10 overnachtingen per jaar. Wat de woonforensenbelasting be treft; deze wordt nl. al sinds jaren geheven van natuurlijke personen die meer dan 90 dagen per jaar een gemeubileerde woning in deze ge meente ter beschikking hebben. Als grondslag werd 10 pet. van de perso nele huurwaarde gehanteerd met een maximum van f 200, doch het college wil hiervan af door o.a. de vaststel ling van verschillende huurwaarden. Diverse grondslagen werden beke ken en het college kwam tot de meest aanvaardbare, nl. die van de opper vlakte der woning. Deze is voor een ieder meetbaar en leidt tot de minst mogelijke conflict-situaties. Voor de kleinste huisjes - meren deels oudere kampeerhuisjes en ca ravans moet f 50 per jaar betaald worden. Hiervan zijn er ca. 300. dus een tofaal bedrag van f 15.000. Voor de wat grotere huisjes, bijv. op 't On gerepte, de Bongerd, de Horizon, de Oostenrijkse woningen e.d. f 125 per jaar. Totaal 450 in aantal, bedrag groot f 56.250. Voor de grotere twee de woningen f 200, totaal 115 of f 23.000 en voor de grootste f 300 per- jaar, totaal 35 of f 10.500. De geraam de opbrengst bedraagt dus f 104.750. In de ontwerp verordening op de toe ristenbelasting is een vrijstelling op genomen voor deze categorie ver- blij fstoeristen. De belasting wordt berekend naar de vloeroppervlakte en men gaat uit van de eerste categorie van minder dan 35 m2; in de tweede 35 m2 of meer doch minder dan 70 m2 be draagt. In de derde categorie van 70 m2 tot 150 en in de vierde meer dan 150 m'-\ De verordening treedt in wer king met ingang van 1 januari 1972 waarop dan tevens de vorige woon forensenbelasting van 17 febr. 1961 komt te vervallen. In deze raadsvergadering wordt de begroting 1972 aangeboden. Verhoging havengelden In een concept-verordening wordt de raadsleden gevraagd de haven gelden (doch niet de weeggelden) met 50 pet. te verhogen. Elk jaar KERKDIENSTEN Eerste kerstdag zaterdag 25 december Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur ds. Van der Schee. Kerkwerve: 11 uur ds. Van den Berg. Serooskerke: 10 uur ds. Jansen Schoonhoven; 6.30 uur kerstfeest van de zondagsschool. Burgh; 10 uur da. Van Leeuwen; (24- 12 bijeenk. voor en door iedereen). Haamstede: 10 uur ds. Wassenaar. Renesse: 11 uur ds. De Wit; 4 uur kerstfeest zondagsschool. Noordwclle 9.30 uur ds. De Wit. Scharendüke: 9.30 uur ds. Put en ds. Van den Berg, met koor; 13 uur kerstfeest zondags scholen. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Strating; 4 uur kerstfeest zondags school. Zonnemaire: 11 uur ds. Stra ting, (gezamenlijke dienst). Noord- gouwe: 11 uur ds. Geers. Drcischor: 9.30 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Van den Heuvel; 7 uur interkerk, zangd. in de Gcr. kerk. Oosterland: 10 uur cand. M. C. van der Meer, Leiden; 4 uur kerstviering zondags school. Siijansland: 10 uur dr. Beze- mcr, Scheveningen; 6 uur kerstvie ring zondagsschool, (Ver.-gebouw). Bruinisse: 10 uur ds. Post; 5 uur kerstfeest zondagsschool. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 uur ds. Favier. Haam stede: 10 uur ds. Van der Kooij. Scharendijke: 9.30 uur gezamenlijke dienst in de Hervormde kerk. Brou wershaven: 11 uur ds. Put. Zonne maire: 11 uur gez. dienst in de Her vormde kerk. Nieuwerkerk/Ooster- Iand: 10.45 uur ds. Ricnstra; 7 uur KERKNIEUWS interk. kerstzangdienst in de Ger. kerk, m.m.v. zangkoren. Bruinisse: 9.30 uur ds. Rienstra. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9 uur leesdienst; 13.30 uur kerstfeestviering met de kinderen. Chr. Geraf. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 9 uur ds. Op den Velde. Haamstede: 10 uur leesdienst; 3 uur kerstfeest met de jeugd. Nieu werkerk: 10 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Nieuweikerk: 9.45 en 3 uur lees dienst, Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Van den Berg. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 en 2 uur ds. Van der Meer. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Remonstrants Gcr. Gemeente Sommelsdijk: 10.30 uur ds. J. F. van Roijen, Rotterdam. Leger des Ileils Zierikzee: 05.00 uur straatkerstzang; 06.00 uur kerstwijdingsdienst; 10.30 uur heiligingssamenkomst; 18 uur familie-kerstfeest. Tweede Kerstdag: 19 uur: opvoering toneelspel „Gelijk ook wij vergeven". Kerstmis weer dan traditioneel en sentimenteel feest" DEN HAAG. 21-12. Kerstmis is meer dan een traditioneel of een sentimenteel feest, zo heeft de sccre- tnris-f jr.'ieraa! van de Wereldraad van Kcikcn. dr. Eugene Carson Bla ke. in een kerstboodschap uiteenge zet. „Al de liefelijke kinderversjes en alle folklore van de wereld kunnen niet de harde werkelijkheid verdoe zelen vbn de oorspronkelijke gebeur tenis. die niet alleen spreekt van een pasgeboren baby en van engelen, maar ook van willekeurige machts uitoefening. dakloosheid, ontbering en maatschappelijke verschoppelin gen". aldus do leider van de we reldraad. „Het vereist moed deze gebeurte nis te vieren, want zoveel is wel on middellijk duidelijk: om deel te heb ben aan het feest moet men zelf vredestichter worden. Wil de vrede vorst niet zoek raken bij onze kerst feesten. dan dint hij te worden na- gevólgd daar waar vrede het meest nodig is", aldus dr. Blake. Ned. Hcrv. Kerk Beroepbaar: J. J. W. Mouthaan. Kerkstraat 21 te Bleskensgraaf. Ger. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Urk en Nagcle: T. O. G. M. Bosma, Rijnsburg; to Urclcrp en te Dokkum: kand. W. Pouwclse, Apeldoorn. Ger. Gemeenten "Beroepen te Poortvliet: E. Venema. Zwijnd recht. Bedankt voor Genemuiden: P. Blolc. Dirksland. Ger. Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband Bedankt voor Baarn: .T Kranen burg, Groningen. komt de haven Burghsluis met een fors nadelig saldo (expl. - bereke ning 1972 met een geraamd nadelig saldo van 1" 20.854,59). Daar de havenmeester van Burgh sluis op 1 maart met pensioen gaat, stelt het college voor om uit de 10 sollicitanten de heer M. K. Over- beekc te Haamstede te benoemen. Voor de betrekking van straatma ker kwamen drie sollicitanten en hieruit schoof het college de heer L. de Braai uit Axel als nummer één naar voren. Aan de heer J. A. A. Fransen vgn de Putte te Renesse zal verkocht worden een perseel bouwgrond, groot 960 m2, gelegen op de hoek Dijkweg- Frederikstraat le Serooskerke voor f 15 per m2. De vijf commissies van advies en bijstand aan b. en w. gaan er als volgt uitzien; Comm. grond- en pachtzaken: B. J. Kloosterman (VVD), A. D. Dalebout PC) en J. C. Hendrikse (P.v.d.A.). Comm. ruimtelijke ordening: mevr. A. G. J. Friderichs-Landegent (V VVD), L. Tieleman (PC) en J. C. Hendrikse (P.v.d.A.). Comm. openbare werken en gemeen tewerken: M. J. Krijnse Locker (V VD), L. Tieleman (PC) en J. Lustig P.v.d.A.). Comm. financiën: M. J. Krijnse Loc ker (VVD), J. v. d. Berge (PC) en J. Lustig (P.v.d.A.). Comm. strafverordeningen: mevr. A. G. J. Friderichs-Landegent (VVD). J. v. d. Berge (PC) en mevr. W. J. Peters-Lok (P.v.d.A.). Tevens komt nog aan de orde een voorstel tot reorganisatie financiële administratie ter secretarie. Advertentie die heel speciale LP Ml/ORIETEN FESTIML kost maar 10,- wij geven vrijblijvend advies bij uw keuzebepaling zendt ons uw advertentie en wij zorgen voor plaat sing. Doe uw opgave In een enveloppe, plak géén postzegel, en adresseer als volgt n.v. drukkerij Iakenman ochtman antwoordnummer 12 zierikzee Mail verdacht van verdrinking vrouw UTRECHT, 22-12. De rijkspolitie heeft de 28-jarige aannemer Ton van L. gearresteerd die ervan wordt ver dacht schuldig te zijn aan de dood van de 48-jarige weduwe O. van En gelen-van Breukelen. Het lijk van de vrouw, moeder van vijf kinderen, werd zondagavond in een sloot in Harmeien gevonden. Uit een sectie bleek dat verdrinking de doodsoorzaak vormt. Volgens mr. W. H. Overbeek, hoofd van het parket van het arrondisse ment Utrecht, is het nog een bijzon der onduidelijke zaak. De mogelijk heid bestaat dat het slachtoffer na een worsteling met Van L. in he- water is gevallen en dat Van L. toe keer terwijl de vrouw verdronk Voor dez etheorie pleit het feit dat op de plaats waar de vrouw werd gevonden het gras enigszin platge treden was. „Flitsen" uit het buitenland NEW YORK. De Algemene Verga dering der Verenigde Naties heeft diepe bezorgdheid uitgesproken over „Zuidafrika's voortdurende bezetting van Namibië (Zuidwest-Afrika)". Zij acht dit in strijd met Zuidafrika's verplichtingen krachtens het hand vest der Verenigde Naties. HONGKONG. Radio-Moskou heeft in een Chinese uitzending verklaard dat velen in China ter dood veroor deeld zijn of verbannen na de ver dwijning van dc waarnemend par tijvoorzitter Lin Piao. PADANG. De olicproduktie in In donesië, thans een miljoen barrels per dag de opbrengst van de bronnen voor de kust niet meegerekend, kan volgend jaar met 75 procent worden opgevoerd. BELGRADO. In Kroatië wordt de arrestatie van studenten voortgezet. Het Zuidslavisehc partijorgaan, Or- ba, meldde dinsdag, dat in de Kroa tische plaats Osjijek zes studenten van de economische hogelschool al daar zijn gearresteerd. GRAZ. In de buurt van Graz in Stiermarken heeft zich ccn spoor wegongeluk voorgedaan. Volgens dc eerste berichten is er een dode en zijn er vijfendertig gewonden. De sneltrein Wcncn-Graz kwam op een overweg in botsing met een vracht auto. VIENTIANE. Noord Vietnamese Ircrpcn hebben dinsdarr de laatste regeringsbasis op de Vlakte der Kuiken in Ncord-Laos veroverd. 15.000 Noord Vietnamese en Pathet Lao troepen zfjn bet afgelopen weck end een hevig offensief begonnen op dc Vlakte der Kruiken. BRUSSEL. Noorwegen is vast van plan hel toetredingsverdrag tot de Europese Economische Gemeenschap op dezelfde tijd te ondertekenen als Groot-Brittannië. Ierland en Dene marken. Voor deze laatste drie kan didaten wordt dat 22 januari van het volgend jaar. zoals blijkt uit ccn of ficiële mededeling in Londen. RAWALPINDI. President Bhootto van Pakistan heeft woensdag mee gedeeld dat het volk zich binnenkort over een nieuwe grondwet zal moe ien uitspreken. Dit zal gebeuren door middel van een constitutionele vet- gadering of door een referendum. F ranse trouwring in koeiemaag UTRECHT, 22-12. In het Utrecht se abattoir is woensdag in een koeie maag een trouwring gevonden met de incriptie „Liliane et Gerard, Unit 3-10-'60". Er viel niet meer na ie gaan waar de koe vandaan kioam, maar de ring is waarschijnlijk in Frankrijk of België gekocht. Hoofdagent H. van de Bos was toe vallig getuige van de vondst toen hij woensdagochtend vlees ging halen voor de politiehonden. Hij heeft de trouwring meegenomen naar het bu reau. ANWB organiseert cursus „Pecli aan eigen merk" (ingezonden) DEN HAAG, 21-12. Men schrijft ons: „Naast de nu reeds 10 jaar be staande en zeer succesvolle cursus „Pech Onderweg", organiseert de A. N.W.B. ook de uitgebreidere cursus „Pech aan eigen Merk", die zes les sen omvat die in zes achtereenvol gende weken steeds op dezelfde avond vallen. Dit winterseizoen worden de les sen ook gegeven in Middelburg. De eerste les begint op maandag 24 januari 1972, en betreft de Renault 4 en 6. De lesstof is niet geheel nieuw, want de cursus bevat alle elementen uit de cursus „Pech Onderweg". Daarnaast worden echter specifieke onderhoudsproblemen van het be treffende merk behandeld, alsmede werkzaamheden die men zelf kan verrichten. De merken zijn: Citroen 2CV (en zijn varianten), DAF 33, Fiat 600 en 850, Opel Kadett, Renault 4 en 6, Simca 1000 en de Volkswagen Kever 1200 en 1300. Tijdens de lessen wordt gebruik gemaakt van duidelijke tekeningen en onderdelen. Bovendien ontvangt iedere cursist een boekje waarin de lesstof beknopt is opgenomen en waarin men aantekeningen kan ma ken. Ook bij deze cursus treden ervaren wegenwachten en technochefs als in structeurs op. De prijs van deze cursus bedraagt f 50 voor leden van de ANWB en f 60 voor niet-leden". Belangstellenden kunnen zich op geven bij het ANWB-kantoor: Mid delburg, Plein 1940, 6 telefoon 01180- 4800. Advertentie die heel speciale LP kost maar 10," Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 24 DECEMBER. NED. I, We beginnen het middag programma met Reg Varney show, Walt Disney's wonderlijke wereld met o.a. Peter Pan, Donald Duck en Pinokkio. Na de kerstaflevering van Walt Disney nog de film documentai re „De moerassen van Florida". Het avondprogramma wordt geopend door de E.O. met koor en samenzang vanuit de Doelen in Rotterdam. Na de E.O. rubriek Tenslotte en het nieuias de aktualiteitenrubriek „Hier en Nu". Om half negen de 21ste af levering van de Kleine Waarheid. Jan Engelmoer is overleden en de zaken gaan hoe langer hoe slechter. Marleen denkt er over te verhuizen. Een uur later fragmenten van het kerstconcert dat vorige week plaats vond in het Concertgebouw te Am sterdam, met o.a. de sopraan Karin Osier, de bas R.obert Holl, The Ri vals, het trio Rob van Dijk en als organist Jan van Weelden en Thijs Kramer. Weer een uur later een op voering van het kerstverhaal door gehandicapte kinderen van Bartime- us in de hervor?nde kerk van Almen. Na het laatste journaal een kerst nachtdienst vanuit de Oude Kerk te Amsterdam. Om twaalf uur begint een reportage van de nachtmis in de kathedrale basiliek St. Jan 'in Den Bosch/ ■NED. II. Op het tweede net komt de VARA na het fabeltje en het nieuws met een nieuwe „Lach en een Traan" vanuit de feestzaal Salaman der, met o.a. Ans en Jans, de Zan geres zonder Naam, Dikke Leo, Wil- lemien, Theo Diepenbroeck en ande re grotere en minder grote groothe den. Na het journaal Hier is Lucy" getiteld „De loterij". Na Achter het Nieuws de laatste Rudi Carrell-show. Het programma speelt zich af in een groot hotel, waar Rudi doorheen fladdert en mensen ontmoet als The Four Kings, Kurt Stadel, Peter Fran- kenfeld, Dunja Ratjer, Ruth-Maria Kubitscheck en andere in Duitsland zeer grote namen. Na het laatste nieuws het NOS programma Uit de Kunst met filmpjes, wetenswaardig heden over toneel, ballet, film en mu ziek. VRIJDAG 24 DECEMBER. NED. I: 15.30 Reg Varney show; 16.20 Walt Disney's wonderlijke we reld; 17.10 De moerassen in Florida; 18.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Koor en samenzang vanuit de Doelen; 19.50 Tenslotte; 20.00 Jour naal; 20.21 Hier en nu; 20.30 De klei ne waarheid; 21.30 Kerstconcert; 22.30 Komt laten wij aanbidden; 22.55 Journaal; 23.00 Kerstnachtdienst NED. II: 1S.45 Fabeltjeskrant; 18.55 Journaal; 19.05 Een lach en een traan 20.00 Journaal; 20.20 Hier is Lucy; 20.45 Achter het nieuws; 21.30 Rudi Carrell show; 22.30 Journaal; 22.35 Uit de kunst. DJAKARTA, 21-12. De ouders van de Indonesische „wonder baby", die als ongeboren vrucht de koran citeerde, zijn door de rechtbank van Pakavbaroe we gens bedrog tot enkele maan den gevangenisstraf veroor deeld. De vrouw die naar eigen zeggen al 18 maanden zwanger was van de vrome baby, bleek een hele kleine bandrecorder onder haar kleren te hebben met de stem van een biddend kind. De „wonder-baby" heeft talrijke vooraanstaande Indo nesische figuren, onder wie president Soeharto en minis ter van buitenlandse zaken Adam Malik, bedrogen. Veel bejaarden willen werken. Kunnen werken. Vraag ze per annonce. En gebruik dit vignet: Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE CSSENDRECHT. De raad van Os- sendrecht (N.B.) heeft dinsdag in een motie zijn diepe bezorgdheid uitge sproken over het wegvallen van werkgelegenheid voor zeventig men sen als gevolg van de sluiting van Pyro N.V. in Ossendrecht. Advertentie die heel speciale LP kost maar 10," BERMUDA. De Amerikaanse 'presi dent Nixon hield op Bermuda be sprekingen met de Britse premier Heath. Op de foto beide staatslieden tijdens een gesprek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4