goldschmeding Kosten rusthuis „Borrendamme" vroegen deel eigen kapitaal STREEKNIEUWS „Versierdag" aan Manhuisstraatgebouw R.S.G. „Prof. Zeeman" Portret nieuwe V.N.-secretaris Moorden in Oost-Pakistan TWEESPALT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Woensdag 22 december 1971 Nr. 21001 Gemeentebegroting Zierikzee ZIERIKZEE, december - Blijkens de Memorie van Toelichting op de (slui tende) gemeentebegroting 1972 van Zierikzee, bedraagt het nadelige rekeningssaldo 1969 i 79.208,46. Dit - en andere cyfer(s) zjjn ondergebracht om een beeld tc schetsen van dc tekorten van vroegere diensten. Door begrotingswijzigingen is dit bedrag opgelopen tot 1 123.298,65. Het totaal van de tot en met 1971 bestaande nadelige saldi bedraagt f 118.915,27, waar tegenover staat een aanwending van f 140.000 eigen kapitaal. In 1972 dient beschikt over f 140.000 en 1' 200.000 van het eigen kapitaal. Eerstgenoemd bedrag was niet voldoende om de begroting 1972 slui tend te maken. Dat de begroting 1972 zonder (aanvullende) beschik king over een gedeelte van het eigen kapitaal niet sluitend is, wordt o.a. veroorzaakt door de te betalen ver- pleegkosten aan het rusthuis Bor rendamme. De totale netto kosten van een vijftigtal bewoners van Bor rendamme bedragen voor de ge meente Zierikzee rond f 357.000. Dit bedrag zal via de faktor sociale zorg in de algemene uitkering van het gemeentefonds weer voor 80 procent worden terugontvangen, echter pas Mi deel respektievelijk in de jaren 1973, 1974 en 1975. Totale sociale kosten De totale netto ten laste van de gewone dienst '72 blijvende kosten van sociale zorg, die via de factor sociale zorg van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds voor 80 procent worden vergoed, zijn bere kend op f 585.612,15. Hieronder kunnen niet worden ge bracht de salariskosten van het per soneel van de afd. soc. zaken ter ge meentesecretarie, huisvestingskosten, drukwerk e.d. In 1972 zal worden terugontvangen, zo is berekend f 346.499,81. Zoals het zich thans laat aanzien zal het eigen kapitaal van de gemeente in verband met een en ander verminderen tot ongeveer f 420.000,— per 31-12-'72. „Aangezien een gedeelte van het eigen kapitaal eeuwen oud is (het zg. legaat Mogge), aldus b. en w. in hun toelichting, en het overige is ge vormd door verkoop van gemeente gronden etc., zult u wel begrypen dat het „opmaken" van een zo groot gedeelte van het eigen kapitaal voor het sluitend maken van de gewone dienst van 1969 tot en met 1972 door ons zeer wordt betreurd. Verder zyn wy van mening dat bij het vaststel len van de aanvullende uitkering (van (f 300.000) uit het gemeente fonds geen rekening wordt gehouden met de rente die de gemeente derft door het beschikken over het eigen kapitaal". NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank SALARIS of PENSIOEN ZIERIKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Korter werken bij Stork te Assen ASSEN, 21-12. Stork Pompen N.V. tc Assen (een onderdeel van het V. M.F. concert) heeft voor 135 van haar 176 werknemers een werktijdverkor ting van 50 pet. aangevraagd om te beginnen voor de duur van zes we ken. Voor de werknemers zal het geen financiële gevolgen hebben. Oorzaak is het uitblijven van de verwachte groei van de omzet op de voor Stork Pompen belangrijkste markten. Daardoor neemt de voor raad toe. Duurdere Winterspelen door dollar-devaluatie SAPPORO, 21-12. Het akkoord van Washington, waarbij de dollar gedevalueerd werd en de yen werd opgewaardeerd, kost het organisatie comité van de Olympische winter spelen in Sapporo 150 miljoen yen, ongeveer 1,5 miljoen gulden. Secre taris-generaal Tomoo Sato hoopt dit verlies ten minste ten dele te kun nen wegwerken door bezuinigingen en de verkoop van meer toegangs kaarten voor de spelen. Het voorlopig uitkeringspercenta ge van de uitkeringen uit het ge meentefonds is door de minister ge steld op 259, (voor 1971 was dit 244, een stijging dus met iets meer dan 6 procent). Uit deze verhoging, aldus heeft de betrokken minister mede gedeeld, dienen de reële accressen in dc begroting en de gevolgen van prijsstijgingen te worden opgevan gen. Intussen heeft de minister mede gedeeld dat het voorlopig uitke ringspercentage voor 1972 thans met 4 punten kan worden verhoogd en wordt gebracht op 263. De bestaande voorlopige verfijningsregeling voor kleinere stedelijke gemeenten zal voor 1972 ongewijzigd worden ge handhaafd. Naar de normale schaalbedragen per inwoner wordt uit het gemeen tefonds voor 1972 een afzonderlijke verhoging van het bedrag per inwo ner verstrekt, welk bedrag voor de gemeente Zierikzee is vastgesteld op f 4,50 per inwoner. Voor de bereke ning van het totaalbedrag kan ver menigvuldiging met het uitkerings percentage (263) plaatsvinden. Verantwoord financieel beleid niet mogelijk Ruim een jaar na het verschijnen van de nota van aanbieding gemeen tebegroting 1970 hebben wij, aldus b. en w. van de ministers van bin nenlandse zaken en van financiën nog geen enkele ractie inzake een verhoging over 1970 van de alge mene uitkering uit het gemeente fonds ontvangen. Wel is uit een con tact met de pz-ov. Griffie van Zee land gebleken, dat de beschikking over het eigen kapitaal waarschijn lijk zal moeten worden verhoogd van f 117.000,tot f 140.000,per jaar. Door de nood gedwongen is de ze verhoging bij de slotwijziging van de dienst 1970 reeds geraamd en is dit verhoogde bedrag thans in de begroting 1972 opgenomen. „Deze byzonder trage gang van zaken betreuren wy ten zeerste. Im mers zolang niet bekend is met welk bedrag de algemene uitkering kan worden verhoogd, wordt in feite het voeren van een verantwoord finan cieel beleid onmogelijk gemaakt", aldus b. en w. PTT tijdens de kerst en nieuwjaarsperiode Voor de uitvoering van de PTT- diensten gedurende de Kerst- en Nieuwjaarsperiode zijn een aantal regelingen getroffen. Cp zaterdag 25 december en zater dag 1 januari a.s. zijn alle postkan toren gesloten. Op dc vrijdagen 24 en 31 december zijn de postkan toren geopend tot 17.00 uur. Op Eerste Kerstdag en Nieuw jaarsdag wordt de telegraaf- en te lefoondienst uitgevoerd als op zon dag. ZIERIKZEE Ereboog voor „juf" Te Zierikzee trad mej, A. W. Smits in het huwelijk met de heer K. Muis. Mej. Smits was onderwijzeres aan de Johan Louis de Jonge school in Zierikzee. Enkele kinderen uit de la gere klassen vormden een ereboog terwijl het bruidspaar het stadhuis betrad. De heer Muis was tot nu leraar in Rotterdam, maar krijgt thans een baan te Oud-Beijerland, waar het jonge paar een huis toege wezen kreeg. Kerstdiensten Leger des Heils Het Leger des Heils heeft voor de aanstaande Kerstdagen weer een aantal bijzondere diensten op het programma staan. Op de morgen van Eerste Kerstdag zal in alle vroegte om 05.00 uur kerstzang op straat ten gehore wor den gebracht, waarna om 06.00 uur in „De Lichtboei" een kerstwijdings- dienst zal plaatsvinden, gevolgd door een heiligingssamenkomst om 10.30 uur. Om 18.00 uur Eerste Kerstdag is er dan nog een bijzonder familie kerstfeest. Tweede Kerstdag, 's avonds om 19.0o uur wordt in „De Lichtboei" opgevoerd het toneelspel „Gelijk ook wij vergeven". Stijlvolle kerstviering Chr. Plattelandsvrouwen Bond Met de leden van de C.P.B. werd deze week weer het kerstfeest ge vierd onder leiding van de presiden te mevrouw C. M. Boot-Dieleman. Na allen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, werd door een aantal leden de kunstliturgie gele zen, die getiteld was: „Van goede verwachting tot blijde hoop". Het le zen van de liturgie werd afgewis seld met deklamatie, samenzang en zang door een koortje, waarvan vooral het laatste prachtig klonk. De presidente verzorgde de meditatie. Tijdens de pauze werd bij de koffie getracteerd op kerstversnaperingen. Na de pauze zong eerst het koortje het lied: „Herders hoe ontwaakt gij niet". Daarna werd het kerstverhaal gelezen door mevrouw J. den Boei de Ruijter. Het was getiteld: „De blik van het kindeke" van P. de Zeeuw. Met stille aandacht werd ge luisterd naar het verhaal van de ro ver, die met kwade bedoelingen de Wijzen uit het Oosten volgde op hun reis naar Bethlehem, maar uiteinde lijk werd gered door Jezus. De presidente dankte tenslotte al len die aan het slagen van deze avond medewerkten. Ook kon zij twee nieuwe-leden aankondigen. De familieavond zal gehouden worden op donderdag 27 januari 1972. Tot slot werd nog gezongen het „Stille Nacht", waarna de presidente deze mooie avond met dankgebed be-ein- digde. BURGH Extra kerstwandeling Naast de vele wandelingen, die in dien het weer zo blijft met de Kerst dagen door velen, waaronder reeds vele wintergasten die dezer dagen arriveerden, gemaakt zullen worden is een prachtige toegevoegd in de vorm van de duinverbinding tussen dë vuurtoren en de uitkijktoren. Dit fraaie duinpad begint; door het meer tje noordelijk van de Uitzichttoren op te zoeken en vandaar biedt deze wandeling geen moeilijkheden. Het is een prachtige manier van ont spannen om deze route eens te gaan lopen en vanaf bijna alle punten krijgt de wandelaar een imposant overzicht over de Westeren Ban van Schouwen met 't daarachter gelegen z.g. „poldergebied" en de lagere duinvormen die in oostelijke richting langzaam vervagen en overgaan in het vlakke. Het pad, behorende tot de Domeinen is voor liefhebbers .van de wandelsport geopend van 23 de cember tot en met 3 januari. RENESSE Bejaardensociëteit genoot van maaltijd Dinsdagmiddag na afioop van de bejaardensociëteit gingen de bejaar den tezamen met de helpsters op uit nodiging van het echtpaar Zwiers naar cafétaria Rietnisse. waar hun een kerstdinertje werd aangeboden. De gasten werden ontvangen in een sfeervolle zaal, met een kerst boom en met op de in hoefijzer vorm opgestelde tafels, kaarsen en rode linten. Het gezelschap, dat bestond uit ongeveer 60 mensen kreeg eerst een aperatief aangeboden, waarna men tot de maaltijd over ging. De maaltijd bestond uit soep vooraf, ge volgd door frites, diverse groenten en per persoon een halve kip. Tot slot werd er nog ijs geserveerd. Al les was zeer smakelijk en gezellig opgemaakt, zodat alle aanwezigen dan ook bijzonder van alles hebben genoten. Eén van de bejaarden, de heer Van der Maas, dankte het echt paar Zwiers in dichtvorm, waarna mevr. v. d. Werve de initiatiefne mers een platenbon aanbood. Tot slot sprak ook ds. L. de Wit een dank woord uit. Het enthousiasme van alle aanwezigen bleek nog eens uit het feit dat ze bij het vertrek allemaal het echtpaar Zwiers nog eens per soonlijk bedankten. NIEUWERKERK Bejaarden zagen ijs-revue De Nieuwerkerkse bejaarden brachten zaterdag j.l. een bezoek aan de Rotterdamse IJsrevue. Op initia tief van de bejaai'densoos trok een flink gezelschap per bus naar Rot terdam. Zowel het bezoek aan de ijs- revue als de reis waren een ware attractie. Op gezellige wijze werd de middag doorgebracht en eigenlijk te vlug al werd de terugreis aanvaard. De 65-plussers zien terug op een zeer geslaagd uitstapje. OUWERKERK Koor in kerkdienst Cp Eerste Kerstdag zingt het Ncd. Herv. Kerkkoor uit Bruinisse in de godsdienstoefening der herv. ge meente enkele toepasselijke liederen. Hertenkamp wordt verplaatst Het hertenkamp zal een ander plaats krijgen, teneinde terrein vrij te krijgen, dat dan voor andere doel einden kan worden gebezigd. Om opbcurendcr school ZIERIKZEE. 18-10. Aan dc R.S.G. „Prof. Zeeman" werd - als reeds ge meld - een cxprcssicdag gehouden, die - voor wat betreft het gebouw aan dc Manhuisstraat - er vooral op gericht was de school wat meer fleur te geven; iets te doen aan in som mige lokalen tc kaal gevonden wan- drn en in hel algemeen liet milieu wat ..leuker" ie maken. Voor dit versierkarwci kwamen de leerlingen in touw. maar ook aller lei mensen werden aangetrokken om aanwijzingen tc geven en behulpzaam te zijn. Het waren dc heren G. van dor Ven. Leo Stigtcr en diens echt genote, Rein Dul. Co de Vos, mevr. R. van Duivcndijk en de heer R. de Rooy. bij elkaar een artistiek ploogjc. dat de jeugd in groepen in deelde rlie ieder voor zich aan het werk gingen. Gewerkt werd met lap pen. karton, papier, hout en daar bleek heel wat mee mogelijk. Wand kleden werden gemaakt en poppen. Vakmensen zullen nu het vakantie is wat van het gemaakte materiaal op hangen in dc school. Gedurende hel werk werd de artistieke jeugd ge ïnterviewd en later kwamen de op beurende dingen van dc dag nog al lemaal in een schoolkrant. Fijn dagje ook voor de Manhuisstrnnl-school. Kerstwijdingsavond vrouwenvereniging De vrouwenvereniging hield in du consistorie de jaarlijkse kerstwij dingsavond op 21 december. De lei ding berustte bij mevr. Den Bleyker, ouderlingc der hervormde gemeente. Na de opening werd gezongen Gez. 18 1, 2 en 3, waarna dc leidster voorging in gebod. De liturgie uit „De Fakkel' werd afgewisseld met het zingen van verschillende gezan gen. Daarna was het beurt aan mevr. v. d. Sande-Helmstrijd met de voordracht van een gedicht. Hierna volgde nog het zingen van Gez. 10 1. 5 en 7 en het „Ee zij God". Ver volgens las de leidster een kerstver haal getiteld; „Het krentebrood". Na het dankgebed zong de vrouwenver eniging nog het „Stille Nacht". Tot besluit van de feeërieke, met kaar sen verlichte samenkomst werd thee geserveerd. Oecumenische Advenfsdienst Op zondag 19 december vond in de herv. kerk te Ouwerkerk de Oe cumenische Advenlsdienst plaats met medewerking van de plaatselij ke muziekvereniging „Nieuw Leven" en het herv. kerkkoor van Dreischor. Liturgen: ds. I. Faber, herv. pred. te Ouwerkerk en ds. Rienstra, geref. pred. te Nieuwerkerk. Prediker: F. Loonen, kapelaan te Zierikzee. OOSTERLAND Kerstfeest chr. kleuterschool In een klas, rijk versierd met dooi de leerl|ngen zelf gemaakte'kleedjes, ballen énz. waarin een tweetal fraai versierde kerstbomen met talloze lichtjes, vierden de leerlingen van de Chr. Kleuterschool: „Radda Bar- nen" alhier maandagmiddag hun kerstfeest. Het schoolhoofd mej. M. K. Beije, opende deze feestelijke middag met gebed waarna gezamen lijk een kerstlied gezongen werd, ge volgd door tractatie. De kerstge schiedenis werd verteld door mej. Beije op zodanige wijze, dat zelfs de kleinste kleuter het begreep. Hierna volgde weer traktatie op spritskrans- jes met limonade. De leidster, me vrouw S. Dalebout-van Dijke, bracht een vrij kerstverhaal, getiteld: „De Kerstboom van Bram" waarnaar door de kinderen ademloos geluis terd werd. Hierna zong men geza menlijk enige bekende kerstliederen. Na nog een traktatie eindigde me vrouw Dalebout-Van Dijke deze prettige en sfeervolle kerstfeestvie ring met dankgebed. Verschillende kleuters, die door ziekte verhinderd waren deze feestviering bij te wo nen, kregen de verschillende trakta ties thuisbezorgd. Geen kerstzangdienst Ook al vanwege de kerkrestauratie van de Herv. kerk zal dit jaar de langzamerhand tot een traditie uit gegroeide kerstzangdienst in de Ned. Herv. kerk alhier geen doorgang vin den. Reeds jaren geschiedde dit, vroeger met medewerking van de toen bestaande Chr. Zangvereniging V.Z.O.S. en in later tijdens nadat de ze vereniging was opgeheven, door een uit voormalige leden gevormd koortje, en nog later in samenwer king met het Herv. Kerkkoor uit Bruinisse. Kerstviering zondagsschool De jaarlijkse kerstviering van de zondagsschool van de Ned. Herv. Kerk alhier, zal gehouden worden op Eerste Kerstdag, zaterdag 25 decem ber a.s. Ditmaal in de zaal van de „Conferentiekamer" aan het Toren plein. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. President Osvaldo d' Orticos van Cuba in dinsdag in Mos kou aangekomen voor wat officieel een vriendschapsbezoek genoemd wordt. Twee maanden geleden heeft de Russische pi-emier Kosygin Cuba bezocht. NEW YORK. De begrotingscom missie van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties heeft dinsdag de begroting goedgekeurd van 213 miljoen dollar, ongeveer 10 procent meer dan die van 1971. BRUSSEL. Om de onderhandelin gen over het Deense lidmaatschap van de Europese Economische Ge meenschap af te sluiten is nog één ronde nodig, zo is dinsdag in Deense kringen in Brussel vernomen. NAPELS. De politie van Napels heeft dinsdag Gerlando Alberti ge arresteerd die ervan wordt verdacht de moord op de officier van justitie van Palermo en diens chauffeur tt hebben georganiseerd. PIANO'S Zowel in klassieke vorm als in moderne uitvoeringen (w.o. in kleur, wit, zwart, palissan der en combinaties). Speciaalzaak klavierinstrumenten DEN HAAG. De patiënten van het Zuidwal-ziekenhuis in Den Haag zijn verhuisd naar het nieuwe ziekenhuis Leyenburg aan de Leyeweg in de hofstad. Hier een beeld van het ver voer van een patiënte op een zieken huisbed met een batterij medikamen- ten, flessen en een strektoestel. WENEN. Een Bulgaars passagiers vliegtuig is dinsdagavond laat by het opstijgen op het vliegveld van de Bulgaarse hoofdstad verongelukt. 28 van de 73 inzittenden zijn om het leven gekomen, zo meldt het Bul gaarse persbureau B.T.A. woensdag. TORONTO. Robert Speck, de 56- jarige burgemeester van h^t Cana dese plaatsje Mississauga die maan dag een ander hart heeft gekregen maakt het goed. Dit deelde het zie kenhuis in Toronto mee waar de transplantatie is uitgevoerd. NEW YORK. De uit 12 mannen en een vrouw bestaande bemanning van de 1165 ton metende Noorse vracht boot Jark is dinsdagavond opgepikt door het Britse vrachtschip Suevic nadat hun schip ruim 750 mijl ten zuidoosten van de Bermuda-eilanden was gezonken. „Sprakeloos" door „kerstgeschenk" CARORA (Venezuela), 21-12. - De Venezolaanse politie zoekt 1 naar de afzender van een kerstpakket, waardoor de. 30- jarige Modesto Pineda Nunez letterlijk, met stomheid is ge slagen. Toen Modesto, een po- litie-agent, het over de post gezonden pakje opengemaakt had, schoot een gifslang eruit. De agent wist de slang te ont wijken, maar door de schrik verloor hij zijn spraak. Goes, Lange Kerkstraat 41. Tel 01100-72 58. NEW YORK, 21-12. Dr. Kurt Waldheim, de Oostenrijker die dins dag door de Veiligheidsraad is aan gewezen als opvolger van Thant ais secretaris-generaal van dc V.N., heeft zyn land acht jaar bij de V.N. vertegenwoordigd. Al voor zyn land volledig lid was, zetelde hy als waar nemer bij de wereldorganisatie. In december 1955, toen alle be- zettingsgroepen Oostenrijk verlaten hadden, werd Oostenrijk volledig V.N.-Iid met dr. Waldhcim als per manent vertegenwoordiger. De afgelopen zeven jaren heeft dr. Waldheim zyn verblyf in New York tweemaal onderbroken: van 1968-'70 toen hy minister van buitenlandse zaken was en in 1971, toen hy kan didaat was voor het Oostenrijkse presidentschap, zonder succes. Kurt Waldheim is in 1918 in het dorp St. Andrca-Woerdcrn, in Ne- der-Oostenryk geboren als zoon van een onderwijzer. Hy behaalde in Wenen een universitaire titel in dc rechten. Na dc oorlog ging hy in di plomatieke dienst. Hij werkte op het ministerie van buitenlandse zaken voordat hij naar Parijs. Londen en Moskou ging als lid van dc delegatie die onderhandelingen voerde over het Oostenrijkse staatsverdrag. In 1951 werd hy hoofd van dc af deling personeel van het ministerie van buitenlandse zaken. Van 1956 tot 1960 is hy gezant en ambassadeur in Canada geweest. Dc vier daaropvol gende jaren was hy directeur-gene raal voor politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken in Wenen. In 1964 ging hy weer naar New York als permanent vretegen- woordiger bij dc V.N. Dr. Waldheim is getrouwd en heeft vier kinderen. Hy spreekt engels, frans, italiaans, duits en heeft enige kennis van enkele Slavische talen. Do Boit<l.s*i>aarliaukoii in november AMSTERDAM. 22-12. In legenstel- ling tot november vorig jaar, toen de spaartransaciies bij de bondsspaar banken in een lichte ontsparing re sulteerden. is in de afgelopen maand bij deze banken een flink spaarover schot (f 19,3 min) geboekt. De stortingen beliepen vorige maand f 867.5 min cn de terugbeta lingen f 848,2 min. Het totaal aan de bondsspaarban ken toevertrouwde tcRoed liet zich volgens de Nederlandse Spaarbank- hond eind november becijferen op f 8 827 miljard. Iers contingent weg van Cyprus DUBLIN, 22-12. Ierland zal over drie maanden zijn troepen, die deel uitmaken van de V.N.-vredesmacht, van Cyprus terugtrekken. Dit heeft de Ierse regering woensdag meege deeld. Onder tussen zal het 400 man ster ke contingent in aantal worden ver minderd. Secretaris-generaal Oe Thant had verzocht de troepen nog zeker zes maanden op het eiland te laten. Volgens de regering zijn de 400 man zelf nodig om de taak van het leger in het land zelf te verlich ten. CALCUTTA, 22-12. Pakistaanse troepen hebben in de twee dagen vóór de capitulatie in Oost-Pakistan - op 16 december - zeker 280 intel lectuelen vermoord. Dit heeft een vertegenwoordiger van de regering van Bangla Desj woensdag in Cal cutta meegedeeld. In Dacca werden 140 mensen - on der wie leraren, artsen en journa listen - van huis gehaald en in Mo- hammedpoer, een buitenwijk van de hoofdstad, om het leven gebracht. In de steden Khoelna en Sylhet zijn in totaal 100 mensen vermoord en in Brahmanbaria meer dan veer tig. De goed voorbereide moorden zijn gepleegd op last van generaal-ma- joor Rao Farman Ali, de miilitaire adviseur van de voormalige gouver neur van Oost-Pakistan. HEEZE. Op d£ rijksweg Eindho ven-Weert in de gemeente Heeze is dinsdagavond de 38-jarige J. A. Steegmans uit Weert verongelukt. De man werd uit zijn auto geslin gerd toen deze bij een inhaalma noeuvre omkantelde. Het kerstkindje kreeg hoogstens loal moedermelk, maar sommigen roepen driftig op de broeksriem met de feestdagen wat te ontspannen en fiks te eten. Het plan daar toch niet al te driftig aan mee te doen, neemt een heleboel zorgen weg. Zo lig ik niet wakker of er wel blikken Ma cedonia de Legumes in de kast lig gen opgestapeld en naar Potage Bis que d' Homard zal ik ook niet lopen zoeken. Chinese stemgember hoeft niet en een hele moot tonijn kan ook wel overgeslagen, al mag u wel na- tuurlijk. Crab meat staat ook niet op het lijstje en Bourguignonne saus zal er ook wel niet bij zijn. Overigens is het een kwestie van leven en laten leven en dus wel een pittaig sapje en misschien een boutje, maar geen Paté Forestier au.v cham pignons, of toch wel, want het men selijk hart is arglistig cn de tong is wel een onbedwingelijk vuur vol van dodelijke venijn", maar gestreeld wil hij wel worden. En daar sta je „dus" met je twee spalt. Het hart zegt: neem wat ha vermout en koud water, gebruik een alternatief spijsje en geef de rest aan de armen, want ze hebben niets of weinig, maar die gedachte lost op bij de herinnering aan een lievelings kostje. Daarom kan kerst in zijn uitwen digheid best een hypocriet feest zijn. maar misschien zit de oplossing in de mysterieuze mogelijkheid van „eten als niet etende": zo maar ge woon wat kostjes naar binnen wer ken en zeggen dal het buiten koud ;s of lauw weer en wat kinderoogjes zien blinken in de ballen van de kerstboom en zo voetje voor voetje toekomen aan de diepere betekenis der dingen, die achter alles steekt Bedenkende overigens dat de her ders jongens van de gestampte pot waren, Hcrodes geen man om op vi- site te vragen en de bevolking van Bethlehem best aan de kipperagnut zijn, toen Jozef daar met zijn ezel en zijn vrouw rondzeulde om een onder dakje te vinden. Er is sindsdien niet eens zoveel veranderd. Enfin, v ziet hel maar met al die spijs en drank f SCHIERE1L \NDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3