TUBBERGEN AGENDA Schrijver Godfried Bomans overleden Nog bijna een miljoen Duitsers vermist Familietragedie in Hamburg Tranen over Dacca Sjeik Moedjiboer komt spoedig uit de gevangenis China zou zich op oorlog voorbereiden Egyptenaren groeten Dayan De uitkering van de norm-bedragen x BRISBANE (Australië). De 42-jarige Reg Smith zal dit jaar voor het eerst weer een kerstmaal kunnen eten, sinds hij drie jaar was. Indertijd had hij caustische soda ingeslikt en daarna alleen vloeibare voeding kunnen ge bruiken. Drie maanden geleden heeft een operatie een eind aan deze situatie gemaakt, zodat hij weer normaal kan eten en drinken. Zijn kaakspieren doen hem wel flink pijn nu ze eindelijk hun funktie weer vervullen. Wie meent dat alleen het roerig studentenvolkje in Amsterdam goed is voor rellen, moet de toe standen in het landelijke Tubber- gen maar eens aandachtig be schouwen. Men zou denken dat men ginds alleen maar aan mid winterblazen doet, maar er brandt blijkbaar heel wat drift en heilig vuur in de Twentse boeren, die „nee" zeiden tegen een ruilverka veling. Enkelen zeiden wel „ja", maar bijna allen zeiden „nee" en nu wordt het toch „ja" een vreemde kronkel van de democratie, waar over nog wel het laatste woord niet gesproken zal zijn. Tubbergen is ver van het Schouw- se bed, maar het is toch wel inte ressant de felle reaktie op de „aanslag" op tie heilig geachte landbouwgrond, eens te plaatsen tegen de achtergrond van de ont wikkeling in diezelfde landbouw. Is - het is slechts een vraag - ruilverkaveling nog van dezelfde importantie, dan in de begintijd, toen het hele proces van herstruc turering in gang werd gezet. Wie denkt aan de in de loop der jaren zich in onstellende mate doorzet tende afvloei uit de landbouw, komt geredelijk met bedenkingen. Het is alles afvloei en bedrijfs-bc- eindiging wat de klok slaat en waarom gaat men dan ten koste van grote financiële offers ruilver kavelingen toepassen, die kenne lijk tegen de zin van de (die) boe ren zijn en bovendien (dat is ook een faktor) het landschap veel schade berokkenen. Men kan alles glad en netjes wel mooi vinden, maar in vergelijking met het zo beschutte en historisch gegroeide intieme landschap van oost-Neder land, is het natuurlijk lelijk. Schouwen-Duiveland mag zich wel gelukkig prijzen thans niet op zo'n keerpunt te staan. De hen er kaveling gaf ooit het gezicht aan de nieuwe regio en het element van gewenning is ook een element. Bovendien was de 1953-ramp zo desastreus, dat bedenkingen van meer algemene aard, w.o. land schappelijke, toen vrijwel geen rol behoefden te spelen. Elders is dit duidelijk anders en daarom zitten de Tubbergse boe ren met de politie achter zich aan. Eigenlijk best een verdrietige zaak, maar ook leerzaam in dier voege, dat nog altijd besluiten ingaande tegen de meerderheidsgevoelens van het „gewone volk" er door ge drukt kunnen worden. We blijven dat een wat griezelige zaak vin den. Zijn er geen tafels in Twente, waaraan planologen, mensen van de ruimtelijke ordening, poten tiële milverka velaars en direct betrokkenen rond kunnen zitten? Zijn er elders in het land bij be langrijke zaken ook niet zulke ta fels. Zijn ze ginds niet, daar niet en als het nodig zou zijn hier niet? Hopelijk wel! Kinderen omgekomen door paniek in pyramide CAIRO, 21-12. In de grote pyrami de van Cheops bij Cairo zijn zondag drie kinderen omgekomen in een pa niek die uitbrak nadat het elektri sche licht was uitgevallen, zo heeft het persbureau voor het Midden- Oosten meegedeeld. Ongeveer 200 meisjes maakten een schoolreisje en een groot deel van deze groep bevond zich binnen de pyramide. Toen zij opeens in het duister stonden wilden de kinderen zo snel mogelijk de trap af, naar buiten. Enige kinderen vielen en werden onder de voet gelopen. DACCA. Indiase officieren bekijken hier de duizenden wapens, die zijn buitgemaakt op de Pakistaanse troe pen, na de overgave van het Paki staanse leger. HAARLEM, 22-12. In de afgelopen nacht is in zijn woning in Bloemen- daal plotseling overleden de schrij ver Godfried Bomans. De heer Bo mans, die 58 jaar is geworden, was enkele dagen ziek. HAMBURG, 22-12. In Wedel bij Hamburg zijn dinsdag vijf mensen het slachtoffer geworden van een bloedige familie-tragedie. De politie trof in hun woning de lijken aan van het echtpaar Elisa en Kurt Hoelga, hun zoon Joachim en Klaus van respectievelijk 16 en l2 jaar en van een kennis, de 45-jarige Hilde Bëhnke. Allen waren met pis toolschoten om het leven gebracht. De politie vermoedt dal Elisa Hoelga de nderen heeft gedood en daarna zich zelf van het leven heeft beroofd. Zij werd aangetroffen met een klein kaliber pistool in haar hand geklemd. De vrouw zou aan de pressies hebben geledon. NIEUW-DELHI, 21-12. Indiase persberichten maken melding van wreedheden die in Dacca en andere delen van Oost-Pakistan worden ge pleegd. Een verslaggever van, het blad „India Express" heeft dinsdag be richt dat hij de afgelopen 48 uur in een van de wijken van de hoofdstad op straat meer dan 70 lijken heeft geteld. Alle slachtoffers waren West- pakistaanse mohammedanen: Dacca is nog steeds in handen van de gewapende verzetsstrijders. Het ontbreken van politieke leiding heeft hen gemaakt tot de „bewaarders van recht en orde". „Met geladen revol vers en Chinese automatische wa pens bezoeken de gebaarde verzets strijders hotels, restaurants, drogis ten en levensmiddelenzaken om er voor te waken dat de prijzen van de schaarse goederen niet zullen wor den opgevoerd", aldus de Indiase verslaggever. De tekenen van wraak op de West- pakistanen zijn onmiskenbaar. Er is in geheel Oost-Pakistan bijna geen enkele familie die de afgelopen ne gen maanden niet een zoon of doch ter heeft verloren. Bengaalse vrou wen zijn door leden van de bezet tingstroepen ontvoerd en zonder on derscheid verkracht. De bevolking verzet zich duidelijk tegen de ge dachte dat het verleden moet worden vergeten en de vijand worden ver geven. „Bangla Desj niet" De Indiase journalist citeert in dit verband een jonge Bengaalse vrouw die hem zei: „India kan dan wel ge bonden zijn aan de conventie van Genève, de bevolking van Bangla Desj heeft deze verplichtingen niet" Zij voegde eraan toe: „onze wonden zijn nog te diep en te vers en onze dorst naar het bloed van de vijand is nog niet gelest". Een andere verslaggever van het Indiase blad heeft uit Dacca gemeld, dat een gewapende pro-Westpakis- taanse verzetsgroep, die bekend is onder de naam „Al-Badr", zich in twee wijken van de hoofdstad heeft verschanst. De leden van deze groep openen het vuur op iedereen die zich op straat vertoont. De „Moekti Bahi- ni" hebben besloten een einde aan de aktiviteit van de groep te maken. Op zoek naar „collaborateurs heb ben zij een kordon om deze twee wij ken gelegd. „De toestand is gespan nen en het Indiase leger heeft de moeilijke taak de zaak onder contro le te houden. Ieder ogenblik kan het tot een algemene slachtpartij ko men", aldus het Indiase blad. Stadspostdienst in Den Helder DEN HELDER, 21-12. De heer R. J. Pesie in Den Helder heeft met zijn stadspostbesteldienst opnieuw de strijd aangebonden met de PTT. Met ingang van maandag kunnen parti culieren weer op twintig plaatsen in Den Helder drukwerk aanbieden dat voor 12 cent dóór Pesies Stads postbesteldienst bezorgd zal worden, 8 cent goedkoper dan de PTT. De heer Pesie bestelt momenteel ook in Schagen en Landsmeer. Godfried Jan Arnold Bomans werd 2 maart 1913 in Den Haag ge boren. Hij studeerde rechten in Am sterdam en psychologie in Nijmegen. In zijn studententijd deed hij reeds van zich spreken met onder andere een toneelwerk „Bloed en liefde", „De memoires van mr. Pieter Bas"" en „Erik, of hot klein insectenboek". Hij verwierf er grote bekendheid mee. Fantasie, humor, parodie en een opvallende woordkeus kenmerkten zijn werken. Scherpzinnigheid en originaliteit wondde hij aan om in zijn boeken ook maatschappelijke aangelegenheden niet zonder effect voor een groter publiek te behande len. Daarnaast heeft Bomans meege werkt aan de redaklie van de Volks krant en van Elseviers Weekblad. Later trad hij ook voor radio en te levisie op met letterkundige voor drachten en voor het houden van vraaggesprekken met bekende per sonen. De afgelopen zomer kwam hij nog in het nieuws door een verblijf van één week op het eiland Rottum. RAWALPINDI, 21-12. De Oostpa- kistaanse leider van de Awami-liga sjeik Moedjiboer Rachman, zal spoe dig uit de gevangenis worden vrijge laten. Hij zal één of andere vorm van huisarrest krijgen. De president van Pakistan, Zoelfikar Ali Blioetto, heeft dit dinsdagavond meegedeeld. De pas geïnstalleerde president deed deze bekendmaking op een ont vangst voor buitenlandse correspon denten in Rawalpindi. Bhoetto zei, dat sjeik Moedjib nog in de gevangenis zit, maar dat hij spoedig zal worden vrijgelaten en er gens in het land onder een of andere vorm van huisarrest zal mogen le ven. Hij weigerde echter te zeggen, waar de Oostpakistaanse politieke leider nu wordt vastgehouden of waar hij na zijn vrijlating zou mogen wonen. Schrijver Solzjenitsyn weer in liet openbaar MOSKOU, 21-12. - De Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn is dinsdag sinds lange tijd weer in het openbaar verschenen om de laatste eer te brengen aan de dichter en re dacteur die hem beroemd maakte. Solzjenitsyn,. winnaar van de Nobel prijs voor literatuur, was aanwezig bij de begrafenis van Alexander Twardowsky die als hoofdredacteur van het literaire blad Novy Mir zijn roman „Een dag uit het leven van Iwan Denisowitsj" publiceerde. Naar men aanneemt was het zijn eerste verschijning in het openbaar sinds de val van de vroegere partijleider Nikita Chroesjtsjow in 1964. Hij werd in november 1969 uit de Russische schrijversbond gestoten. TOKIO, 22-12. De gouverneur van Tokio, Ryokit9ji Minobe, heeft woensdag verklaard, dat China in ernst zich op een oorlog voorbereidt en van plan is een tweede Peking ender de grond te bouwen. Dr. Minobe, die van 25 oktober tot 16 november een bezoek gebracht heeft aan Peking en de Noordkore- aanse hoofdstad Pjongjang, heeft op een lunch voor de buitenlandse pers meegedeeld dat naar zijn mening China's hypothetische vijand de Sowjet-Unie is. „China verheimelijkt zijn oorlogs voorbereidingen ook niet. Het ver sterkt zijn ondergrondse schuilkel ders en is van plan een tweede Pe king onder de grond te bouwen", al dus Minobe. Dr. Minobe heeft nog verklaard, dat de Chinezen onder wie premier Tsjou En Lai, de Verenigde Staten nogal goed gezind zijn. De Verenigde Staten hadden geen agressie tegen China bedreven, maar het geholpen op het gebied van cultuur en onder wijs. MUNCHEN, 21-12. Het aantal Ie-' den v.ari de voormalige Duitse Weer macht dat sinds de Tweede Wereld oorlog wordt vermist, is dit jaar on der de grens van een miljoen ge daald. Volgens dé opsporingsdienst van het Duitse Rode Kruis is het lot van 974.000 van de oorspronkelijk 1,7 miljoen vermisten nog onbekend. Cliampignonprijzen dalen VENLO, 22-12. De prijs voor champignons is in de afgelopen maanden sterk gedaald. Verwacht wordt dan ook dat de champignonteelt hierdoor zal wor den afgeremd. Dit zei de heer A. Veekens, voorzitter van de Coöpera tieve- Nederlandse Champignonkwe- kersvereniging dinsdag in zijn ope ningswoord op de algemene jaarver gadering van deze organisatie in Venlo. Hij herinnerde er aan dat deze gang van zaken volgt op een explo sieve prijsontwikkeling in de laat ste jaren, die een forse uitbreiding van de champignonsteelt in de hand heeft gewerkt. Thans zijn er aanwij zingen dat men met een overschot zit. Een structurele verandering van de afzet van champignons is volgeqs de heer Veeken noodzakelijk. In november 14.570 nieuwe huizen DEN HAAG, 21-12. In november zijn in ons land 14.570 nieuwe wo ningen in de periode januari tot en met november (elf maanden) was 121.130, tegen vorig jaar in dit tijd vak 103.502. Dit deelt het Centraal Bureau voor de statistiek mee in een voorlopig overzicht over de woningbouw in november. TEL AVIV, 21-12. Egyptische mili tairen hebben maandag de Israëli sche generaal Dayan luidruchtig be groet toen hij Israëlische stellingen aan het Suez-kanaal bezocht, aldus schrijft het Israëlische blad Yediolh Aharoiïoth. Een groep Egyptische officieren en soldalen herkenden de Israëlische minister van defensie en begonnen te roepen: „Dayan. Dayan". De/e draai de zich om en keek in hun richting. Onmiddellijk bcgonneh de Egypti sche militairen aan de overkant van het kanaal ten teken van groet met de armen te zwaaien, aldus het Isra ëlische blad. Korter werken voor oudere ambtenaren DEN HAAG. 21-12. Do Raad voor de Rijksdienst, een der vaste colle ges uit de ministerraad, heeft beslo ten dat personeel in de burgerlijke rijksdienst van zestig jaar en ouder desgewenst een half uur minder per dag mag werken. Dit heeft de minis ter van binnenlandse zaken. mr. W. J. Geertsema. in een brief aan de mi nisters meegedeeld. Minister Geertsema heeft een af schrift van die brief tegelijkertijd verzonden aan de colleges van b. en w. deze in overweging gegeven voor personeel in dienst van de ge meente dat de leeftijd van zestig jaar heeft bereikt een overeenkomstige voorziening te treffen. Dit aantal hoopt men volgend jaar tot 860.000 te verminderen. Hét Rode Krüis gaat er echter van. uit dat on geveer een kwart van de 1,7 miljoen gevallen onopgelost zal blijven. Van de vermiste militairen is een kwart terecht, terwijl dit percentage bij de burgers 21,5 bedaagt. De opsporingsdienst deelt in zijn jaarverslag mede, dat de Russen tot dusver 215.000 van de 230.000 verzoe ken om inlichtingen hebben beant woord. Wat de immigratie van Duitsers uit Zuid- en Oost-Europa betreft zijn tussen 1955 en september van dit jaar 564-330 Duitsers naar de Bonds republiek gekomen. Het merendeel - 388.189 - kwam uit Polen, terwijl er verder 65.966 uit Tsjecho-Slowa- kije, 52.762 uit Zuidslavië, 27.598 uit Roemenië, 23.512 uit Rusland en 6.303 uit Hongarije kwamen. Volgens het Duitse Rode Kruis bestaan met Hon garije en Zuidslavië op dit punt geen problemen, in tegenstelling tot de Sowjet-Unie en Tsjechoslowakije. Met Roemenië hoopt men spoedig tot een bevredigende regeling te komen. TWEEDE KAMER Velen verdienen minder dan het minimumloon DEN HAAG. 21-12. Vast staat dat in toenemende mate lonen worden betaald die beneden het wettelijk vastgestelde minimumloon liggen. Dit geldt zowel voor werknemers die ender een collectieve arbeids overeenkomst vallen als voor hen die geen cao hebben. Minister drs. J. Boersma van socia le zaken deelde dit dinsdagavond mee aan de Tweede Kamer tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het mi nimumloon, de minimum vakantie toeslag en een aantal sociale verze keringswetten. „Een'verontrustende en te betreu ren ontwikkeling', zo vond de minis ter, volgens wie ook een vrij groot aantal werknemers niet meer dan het minimumloon ontvangt. DEN HAAG, 20-12. Staatssecreta ris Schelfhout (onderwijs) is voorne mens de normvergoedingen voor Set kleuteronderwijs op de „oude, niet geheel beviedigende wijze" vast te stellen. Een voorstel hiertoe voor de jaren 1970, 1971 en 1972 is voor het inwin nen van advies voorgelegd aan de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en aan de Raad voor de Ge- meentcfinanciën. Zodra deze advie zen zijn uitgebracht kan tot publi- katie worden overgegaan. Een en ander blijkt uit het ant woord van de staatssecretaris op vragen van het G.P.V.-kamerlid Jongeling. Hij had er op gewezen, dat de normbedragen voor 1970 en 1971 nog steeds waren vastgesteld, waardoor „een onmogelijke situatie is ontstaan voor gemeenten en be sturen van kleuterscholen, die niet weten waar zij aan toe zijn'. Staatssecretaris Schelfhout zegt de opgetreden vertraging in de vaststel ling van» de bedragen ten zeerste te betreuren. TUBBERGEN. Stemming voor de ruilverkaveling Tubbergen lijkt te zullen worden gesaboteerd door de protesterende boeren van deze Over ijsselse plattelandsgemeente. Woensdag 22 december Zierikzec Rusthuis Borrendamme, 7.30 uur, kerstviering met de bejaarden door de afd. Sch. Plattelandsvrouwen Bond. Ger. Ver.gebouw. Kerstavond Ger. Vrouwenvereniging. 8 uur. Chr. Geref. kerk, kerstzangdienst m.rn.v. diverse koren c-n koperen- scmble. Nieuwerkcrk Ons Dorpshuis, 7.30 uur, vergadering Z.L.M.-afdeling. Donderdag 23 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 8 uur, kerstviering Vrouwengroep „Wees een Zegen" en Jonge Vrouwengroep. Concordia, 14.00-21.00 uur, „Work shop" Huish. Voorl. ten Plattelande. Renesse De Ark, 8.00 uur Kerstzang voor iedereen. Nieuwerkcrk De Meebaal, 7.30 uur, vergadering IJsvereniging. Oosterland Herv. Ver.-gebouw, 2.00 uur, kerst viering bejaarden; idem 7.30 uur kerstviering Chr. Vrouwenvereni ging „Martha". Vrijdag 24 december Burgh Herv. Kerk, 8.00 uur, gezamenlijke kerstbijeenkomst. (Advertentie) In verband met de maatregelen, vastgesteld door het ministerie van Economische Zaken en de X Ned. Nieuwsblad Pers, zijn wij genoodzaakt onze abonnements- prijzen per 1 januari a.s. als volgt X vast te stellen: t Maandabonnement 4,50 Kwartaalabonnement 13,50 X X Jaarabonnement 52,50 4 De directeur Rotterdam heeft computer- telefooncentrale ROTTERDAM, 22-12. Rotterdam heeft de eerste door een computer bestuurde telcfoonverkeerscentrale ter wereld. Dit zei de adjunct-directeur van de Zweedse leverancier Ericsson Tele phone Company in Nederland, ir. A. G. C. van Bruggen woensdagmiddag bij de opening van deze nieuwe cen trale. De semi-electronische apparatuur (kosten 12 miljoen gulden) zorgt voor een uitbreiding van de capaciteit in het Rotterdamse district tot 24.000 inkomende en 24.000 uitgaande lijnen en versnelt tevens het telefonisch verkeer. Dode na aanrijding HEERLEN, 21-12. Een onbekende automobilist heeft in de nacht op de Heiweg in Bocholtz onder de ge meente Simpelveld (Zuid-Limburg) drie op de weg lopende jongelui van achteren aangereden. De automobilist is na de aanrijding doorgereden. Twee van de slachtoffers zijn naar het ziekenhuis in Heerlen overge bracht in ernstige toestand. Eén van hen is in de loop van de nacht over leden. De ongehuwde moeder in Frankrijk PARIJS, 21-12. De Franse schrijf ster Simone de Beauvoir, de actrice Delphine Seyrig en de cineaste Agnes Varda hebben met ongeveer 25 an deren een instituut voor ongehuwde moeders van 13 tot 17 jaar in een voorstad van Parijs bezet, ter onder steuning van een actie van de be woonsters voor meer vrijheid, meer kinderdagverblijven en een toelage van de overheid. Ook protesteren de jeugdige bewoonsters, die sinds vrij dag in hongerstaking zijn en geen lessen willen volgen, tegen do om standigheid. dat vele bedrijven onge huwde vrouwen die een kind ver wachten, ontslaan. Publiek en begroting ZWOLLE, 21-12. Met een pe- 4 trouwe copic ran een paspoort 4 4 introduceert het bureau voor- 4 lichting van de gemeente 4 4 Zwolle de gemeentebegroting 4 voor 1972 b\j de ruim 7.5.000 4 inwoners van deze stad. Ieder 4 i jaar laat de gemeente op origi- 4 4 nele manier de bevolking met 4 4 de begroting kennis maken, 4 4 Eerder gebeurde dat bijvoor- beeld in de vorm van een huis- f 4 houaboekjo en vorig jaar trof t 4 men in Zwolle een cent op een 4 boekwerkje aan. Het initiatief f 4 van het bureau voorlichting in f 4 Zirolle heeft in diverse sleden r 4 al navolging gevonden. Zo f 4 kwam vorig jaar Zaandam met f 4 een huishoudboekje uit, ter- f 4 wijl onlangs Markelo de vondst f met de cent vrijwel letterlijk f 4 navolgde. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2