Op 25 december: kaviaar of kaas uit't Kerstvuistje? Het mysterie van de E.E.G.-vissen Eeuwfeest Bruinisser Zondagsschool (ww dam' VENSTER BLIK DOOR HET WERELD Dp basisbemestina op grasland na Kwaliteit van liet water in de sloten op Scliouwen-Diiiveland gaat achteruit z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 december 1971 Nr. 21000 Gei*. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Ermelo: H. te Velde, Hattem; te Hoek: kand. W. Pouwelse, Apeldoorn. Bedankt voor Goes-Brouwersha- ven: H. J. Nijenhuis, Groningen-Oost. Ger. Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande: A. Hofman, Scheveningen. MARKTBERICHTEN (i) BRÜINISSE, December. Herdacht in 1970 de Chr. school haar 100-jarig bestaan en daarvóór de Geref. Kerk en de Kerk der Geref. Gemeente, thans is het de zondagsschool die 100 jaar geleden, in december 1871, werd opgericht en dus haar eeuw feest mag vieren. Met deze zondagsschool is de naam Krijger c.q. de familie Krijger ook een eeuw lang verbonden en in 1921 bij het 50-jarig bestaan van de zondagsschool werd de heer M. Krij ger benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau wegens zijn ver diensten voor de zondagsschool. In 1961 bij het 90-jarig bestaan, werd het feit dat mej. D. Krijger Jd. 45 jaar lang haar krachten aan de zon dagsschool had gegeven beloond met de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Haar broer, wijlen de heer M. Krijger had andere en grotere ver- Terwijl het bouwland deze basis bemesting reeds grotendeels heeft ontvangen, moet er op grasland nog heel wat worden uitgestrooid. Het weer blijft intussen erg goed en ook het land is in prima conditie, zodat niets een bemesting op dit ogenblik in de weg staat. Een tijdige uitstrooi van de basis meststoffen op grasland bevordert de wortelontwikkeling, alsmede de zodevorming en vergroot de weer stand tegen vorst. In het voorjaar herkrijgt het gx-asland dan veel eer der zijn produktiviteit. Door deze meststoffen nu uit te strooien, wordt een prettige arbeids verdeling verkregen. In het toch al zo drukke voorjaar behoeft men zich hierover dan geen zorgen meer te maken. Bovendien zijn de meststoffen nu goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook een belangrijke reden om de bemesting zo vroegtijdig mogelijk toe te passen. Een basisbemesting in de vorm van slakkenmeel en kalizout is zeer voordelig en bovendien veelzijdig, want naast fosforzuur en kali wordt een ruime hoeveelheid gratis kalk en verder nog magnesium en sporenele menten gegeven. Ook kan men ge bruik maken van de mengmeststof gekorreld Thomasmeel-kali, die de zelfde bestanddelen in de grond brengt. KERKNIEUWS diensten, maar bij zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau in 1960 toen hij 70 jaar werd telde toch ook het zondagsschool- werk daarbij terdege mee. Naast veel verdriet, de jeugd was niet altijd even handelbaar, voert de dankbaarheid toch wel de boventoon bij de onderwijzers en onderwijze ressen, die hun krachten vele jaren aan het zondagsschoolwerk gaven en opmerkelijk is de dankbaarheid die op latere leeftijd tot uiting wordt ge bracht, door het zenden van een hu- welijkskaart of divei*se geboorte kaartjes, die de post jaarlijks bij de familie Krijger en anderen bezorgt, bedoeld als dankbare attentie voor het zondagsschoolonderwijs. Als reaktie op de wet Cappeine van de Copollo, waardoor de bijbel van de openbare school verdween, werd in de zestiger jaren van de vo rige eeuw de Nederlandse zondags schoolvereniging opgericht. Begin onder Krijger Toen in december 1871 bij de ker- keraadsverkiezingen de heer Mari- nus Krijger, niet als diaken herko zen werd, werd hij door de toenma lige hervormde predikant ds. Noo- men, aangespoord een zondagsschool HUIZEN. Het was vorige week groot feest in het Gooise Kinderziekenhuis Willeke Alberti kwam daar op be zoek om de uitreiking van het dui zendste nummer van „Donald Duck" luister bij te zetten. Donald Duck was vertegenwoordigd door een op- blaas-copie van de gevierde eend, wiens avonturen wekelijks in 335.000 voud verspreid worden - al vanaf oktober 1952. te beginnen. De 27-jarige timmerman gaf aan de aansporing van zijn do minee gehoor en op de zondag na de Kerstdagen 1871 kwam men voor de eerste maal bijeen. Niet zomaar had ds. Noomen, de aanbeveling aan Ma rien Krijger gedaan, hij had hem in zijn periode dat hij deel uit maakte van de kerkeraad leren kennen als een man met buitengewoon grote bijbelkennis en met een grote bereid heid om Zijn Heer te dienen. Zo werd besloten „om des Zondags na de kerkdienst" de jongens en meisjes te verzamelen om hen uit de bijbel te vertellen. Het bestuur van de School met de Bijbel, het jaar tevoren opgericht stelde haar schoollokaal, (aan het kerkplein thans als pakhuis in ge bruik door de firma Huibcrs) ter be schikking van de zondagsschool en 10 jaar lang, deed de heer M. Krijger geheel alleen het zondagsschoolwerk. Advertentie Voor veel geld krijg je maar heel weinig kaviaar. En niet iedereen is er gek op. Voor weinig geld serveert u bij de Kerstborrel een geweldig plateau: oude, jonge, Leidse en roomkaas, Kernhem en St. Paulin, boerenkaas en Bluefort. Allemaal vaderlandse toppers met voor iedereen en ieders glaasje 't juiste smaakje. Spring es uit de vuist dit jaar! Dames- en heren paraplu's !n alle bekende merken LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE NIEUW DELHI. Maandagochtend is de eerste groep Pakistaans diplo matiek personeel met gezinnen - in totaal 137 personen met twee Zwit serse vliegtuigen uit India vertrok ken naar West-Pakistan. ISTANBUL. Twee leden van de Turkse ambassade in de Roemeense hoofdstad Boekarest, zijn betrapt op spionage voor een Oosteuropees land zo verluidt maandag uit welingelich te kring in Instanboel. NAPELS. In Napels heeft de po litie bekend gemaakt, dat zij 102 schilderijen heeft teruggevonden, die in het gebied van Napels uit kerken en particuliere woningen waren ge stolen. Vier mannen zijn aangehou den op beschuldiging van heling. STUTTGART. De Westduitse mi nister van binnenlandse zaken, Hans Dietrich Genseher, heeft alle West duitsers die zich met spionage voor Costeuropese landen bezig houden, uitgenodigd zich bij de autoriteiten te melden. MADRID. Bij een busongeluk in West-Spanje zijn zes mensen om het leven gekomen toen hun bus van een brug in de rivier de Ebro stortte. KEULEN. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. J. Luns, meent dat de Europese veiligheidsconferen tie zeker niet voor 1973 gehouden zal kunnen worden. Hij zei dit in een interview met de Deutschlandfunk. TOKIO. Een Japanse luchtpiraat heeft na een mislukte kaappoging op een binnenlandse vlucht van „Al Nippon Airways" zelfmoord ge pleegd. De man was de cabine van de piloot binnengedrongen en had onder bedreiging met een mes van hem geëist dat hij van richting moest veranderen. HAVANNA. Officieel is in de Cu baanse hoofdstad bekend gemaakt, dat de Cubaanse strijdkrachten in staat van paraatheid zijn gebracht. MOSKOU. De 61-jarige Russische dichter Alexander Tvardovski is in zijn woning in Moskou bezweken aan longkanker, aldus is uit welingelich te bron in de Russische hoofdstad vernomen. ARCACHON. Het Spaanse schip „Alpro" heeft de ruim 1.270 ton me tende Nederlandse vrachtboot „Ba- rendsz", aan boord waarvan brand is uitgebroken, zaterdagmorgen op sleeptouw genomen. De twee sche pen varen naar Bilbao. WASHINGTON. Van Kaap Ken nedy is in de nacht van zondag op maandag een nieuwe communicatie- kunstmaan voor het Atlantischge- bied gelanceerd, „Intelsat-4" ge naamd, die bestemd is voor de ver bindingen tussen Europa en Noord- Amerika. WASHINGTON. De stafchef van het Amerikaanse legergeneraal Westmoreland, heeft in een vraag gesprek met de televisie gezegd dat de sti-ijdkrachten in Zuid-Vietnam „geen militaire overwinning in de klassieke zin hebben behaald, maar dat zij de hun opgedragen taak heb ben vervuld". PARIJS. De gezondheidstoestand van de 83-jarige Maurice Chevalier blijft ernstig, zo heeft het ziekenhuis Necker in Parijs zondagavond be kend gemaakt. De chansonnier wordt daar sinds vorige week maandag verpleegd wegens een nierkwaal. MOSKOU. De leiders van de Sow- jet-Unie hebben zondag uitvoerig eer betuigd aan de persoon en het werk van de dichter en schrijver Alexander Tvardovski, de voormalig hoofdredacteur van het letterkundig tijdschrift „Nocyi Mir" (Nieuwe We reld) die de dag tevoren was over leden. LAND- EN TUINBOUW Uien zijn erg goedkoop DEN HAAG, 20-12. Het gaat niet best. met de afzet van Nederlandse uien. De oogst van dit produkt is gro ter dan ooit tevoren maar door het zachte weer is de vraag klein en de prijzen zijn gedaald tot een niveau waarop ze in geen jaren meer heb ben gelegen. De prijs van expoxi. ge schikte uien middel kwaliteit lag eind deze week tussen 5 en 8 cent per kg. en dat zijn ongeveer de kosten die gemaakt moeten woi-den om het pi-odukt expox't klaar te maken. Dat wil zeggen dat fret produkt voor de telers op het ogenblik vrijwel waar deloos is. Het Nederlandse uienare- aal was dit jaar opnieuw groter dan in de voorgaande jaren. Volgens het C.B.S. bedroeg het in 1971 9640 ha. tegen het vorig jaar 8460 ha. en twee jaar geleden 6865 ha. Op grond van de thans bekende opbi'engstgegevens komt men aan een produktie van zaaiuien in ons land in 1971 van 395 miljoen kg. tegen het vorig jaar 331 miljoen kg. en twee jaar geleden 249 miljoen kg. Het gi*ootste deel van deze produk tie moet worden geëxporteerd maar met die export loopt het vooral de laatste tijd erg langzaam. Het weke lijkse kwantum uien dat de gx-ens over gaat ligt rond 5 miljoen kg. Daai'van gaat ongeveer de helft naar West-Duitsland en de rest naar vele andere landen van West-Europa en ook wel daar buiten. Bij het huidige exporttempo staat vast dat lang niet alle beschikbare ui enafgezet zullen worden. De export wordt geremd door het erg zachle weer van de laatste tijd. Voor een vlotte afzet van uien moet het koud zijn. Voor de telers is deze gang van za ken wel bijzonder tcleui-stellcnd want zij zitten met een waardeloos produkt waarvan de kostprijs op minstens 10 cent per kg. ligt. In de afgelopen maanden zijn er grote hoeveelheden fosfaat en kali meststoffen uitgestrooid. Het gunsti ge najaarsweer was hiervoor wel bij zonder geschikt. BREDA. Voor uhe er heel feestelijk uit wil zien dc komende dagen, moet naar de Bredase kapper Frans van Oers. Deze creatie is compleet mei kerst boomversiering e» zelfs klenrenlnmpjesDe feesttooi is ca. f.~> c.m. hoog. Dat wel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 20-12. Op de paarden markt in Utrecht waren maandag 437 dieren aangevoerd: de prijzen waren voor: luxe paarden f 1700- 2225. werkpaarden f 1425-1875, oude paarden f 1200-1750. 3-jarige paar den f 1100-1175,. 2-jarige paarden f 925-1125, veulens f 650-825. hitten f 800-1050. slachtpaarden per kg. ge slacht gewicht f 3.10-4.20, jonge slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht f 4.20-5,00. De handel was lui. Mcrtcns (NKV) over <le werkgevers UTRECHT. 20-12. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vak verbond. dc heer P J. J. Mertens. heeft maandag op dc verbondsraads- vergadering van het N.K.V. in Utrecht verklaard, dat de politiek die de werkgevers volgen economisch ge zien levensgevaarlijk is. De werkgevers willen geen centra le overeenstemming .aldus de heer Mortens. Signaleren hoezeer de praktijk van de E.E.G. achterblijft bij de idealen kan een heel lang vervolgverhaal worden. De laatste hindernis voor de toetreding van Engeland, Denemar ken was nog de visserijkwestie en dc Nederlandse inssers zijn er niet blij mee hoe dit is geregeld. Niet (fat ze er direkt op achteruit gaan- ze mo gen blijven vissen waar ze dit al de den. Maar voorlopig een jaar of tien zullen sommige kustwateren soms tol zes, soms tot twaalf mijl uit de kust het eigen terrein worden van de vis sers uit hel kustland. En komt daar na wat de E.E.G. beoogt: vrijheid van alle vissers van de E.E.G. om in wa teren van E.E.G.-landen te vissen? Dat is dc bedoeling, maar de Britse onderhandelingsminister Rippoh ver klaarde prompt dat na de over gangsperiode hel hele vraagstuk op nieuw bezien zou ivorden in het licht van de situatie zoals die dan zal zijn. Dit is dan om de Britse en Deense vissers een beetje te beschermen, wat hun Nederlandse kollega's steekt omdat zij nu eenmaal gewend zyn meer zee te bevissen dan het eigen kleine kustgebied. Vrtf verkeer De open zee is dan wel vrij, maar die wordt kleiner en kleiner - IJs land stelt, een zone van 50 mijl in, een voorbeeld dat nog wel eens na volging kon vinden, temeer daar de kustvisserij het profijtelijkst is. E.E.G.-principe is dat iedere bur ger uit een E.E.G.-land in elk ander E.E.G.-land mag werken, dat de pro- dukten van de industrie onbelem merd de grenzen over gaan en die van de landbouw trouwens in nage- noeg alle gevallen ook, dat geldver keer tussen die tanden vrij is, enzo voort. Binnen enkele jaren moet dit voor de nieuwe leden ook gelden, behalve dan dat op visscrijgebied een uitzon dering moet bestaan. En dat terwijl in geen van de betrokken landen - ook Noorwegen niet dal nog niet tot een akkoord kwam omdat het meer twaalf mijlszones wenst - de visserij nu echt zo'n overweldigend belang rijke bedrijfstak is, gerekend naar geldomzet of werknemerstal. Het E.E.G.-feuilleton is niet alleen lang, het is ook tamelijk mysterieus. Toenemende vervuiling Ned Herv. Kerk Beroepen te Tricht (toez.): G. v. d. Weide, kand. te Boyl. Aangenomen naar Deil en Enspijk: J. F. Hoekstra, wonende te Ziei'ik- zee: naar Woudenberg: A. den Har- togh, Ede. ZIERIKZEE, 20-12. In de vorige week gehouden Kringvex-gadering van de Z.L.M. op Schouwen-Duive- land (zie elders in dit nununcr en ook de krant van maandag j.l.), on der voorzitterschap van de heer A. J. G. Dceleman, wees oud-kring voorzitter dijkgraaf A. M. Geluk, na de inleiding van ir. D. S. Tuynman over „Landbouw en Milieubescher ming", op de toenemende waterver vuiling op Schouwen-Buiveland. Uit regelmatig genomen monsters in de sloten is gebleken, aldus de heer Geluk, dt ondanks toegepaste zui vering, de kwaliteit achteruit gaat. De dijkgraaf meende in dit ver band dat zuiveren in groter verband tot zeer hoge kosten zou lijden en zwaar drukkende lasten. Hij vroeg zich daarom af of het niet mogelijk zal zijn om subsidies uit andere de len van het land, waar deze pi-oble- men minder groot zijn, als het ware over te hevelen naar hier. Verdex stelde de heer Geluk de vraag of Nederland, gelet op zijn zg. bio-indu- strie, wel zal kunnen blijven con- curreren met andere landen, met name met Frankrijk. Ir. Tuynman zei in antwoord op de opinerkingen van de dijkgraaf de grotere vervuiling, gezien de enorme toeristenstroom gedurende de zomer- maanden geen wonder te vinden. Dit gaat uiteraard samen met een grote re vervuiling. Verder wees hij op het feit dat de organische stoffen bij zui vering in de installatie wel worden afgebroken, maar de chemische ele menten niet. En die chemische ele menten - o.a. fosfaten - zijn juist de grote boosdoenei-s. Bovendien treedt bij vervuiling een cumulatie op. „Op dit terrein zal nog veel ondei-zocht moeten worden", aldus ir. Tuynman, wijzend óp de noodzaak de vervui ling zoveel mogelijk terug te houden. Uit de heffingen worden door het Rijk gelden vrijgemaakt voor de bouw en ondex-houd van installaties. De overheid zal ongetwijfeld mee- en vóór-financieren, maar het zuive- ringsgebied (Zuiv eringsschap) zal zelf moeten gaan heffen om de kos ten te bestrijden. FINANCIËN EN ECONOMIE Verkoop partikuliere aandelen Maatschappij Zeeland mislukt DEN HAAG, 20-12. De pogingen van het bestuur van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland om het aan delenpakket dat nog in particuliere handen is (ongeveer 25 pet.) aan der den te verkopen, zijn mislukt. Hiei-- over zijn besprekingen gevoerd met de Staat (70 pet. belang in Zeeland), de Nederlandse Spoorwegen en Inter- natio-Müller (5 pet. belang). Geen van deze drie ondexmemingen wens te wijziging in de kapitaalstructuur te brengen, zo is op een buitenge wone aandeelhoudersvergadering be kend gemaakt door regex'ingscommis- saris dr. ii*. Th. P. Tromp. De ver gadering was bijeengeroepen om de positie van de particuliere aandeel houders te bespreken, zoals in de jaarvergadering van juni was toege zegd. Wat betreft de opmerking van do heer Geluk inzake de bio-industrie zei ir. Tuynman: „daar zet ik inder daad mijn twijfels bij; dit zal ons nog wel in moeilijkheden kunnen brengen Streekplannen Verder belichtte ir. Tuynman nog enige problemen samenhangende met streek- en bestemmingsplannen, ter sprake gebracht door de heer Friderichs uit Westei-schouwen. Het beteft hier vooral een „nationaal probleem": het land is vrijwel opge deeld in streekplannen. De moeilijk heden kunnen o.a. tot uiting komen in aanslagen voor een hogere vei- mogensbelasting, hetgeen bijv. het geval is wanneer men aangesla gen wordt n.c de zg. verwach- tingswaarrie van de grond. Een an dere benadering van de problemen kondigt zich intussen aan in de Land inrichtingswet. „Het wacht enis op een schoolvoox-beeld". Verder weid rog gewezen op de ongezuiverde lozing welke sommige gi-ote gemeenten zich nog altijd me nen te kunnen pex-mittex*en op de gx-o te rivieren (o.a. Nijmegen en Ax-n- hem). Advert entie Het Mendelssohn Trio Men leze de zin in de recensie van het Mendelssohn Tx-io, opgenomen in het maandagnummer en beginnend met: „Het Mendelssohn Tx-io bestaat uit....", als volgt vex*der: „uitne mend op elkaar ingespeeld, voox-tref- felijk van diktie en toon. De techniek had er „dikte" van gemaakt, maai de fysieke omvang van de leden was uiteraard niet in het geding. Red. Flitsen uit het buitenland DUSSELDORF. In Düsseldoi-f zijn zondagavond twee mannen aange houden, die er van worden vex-dacht betrokken te zijn geweest bij de ont voering van de multimiljonair Theo Albrecht uit Essen, die dondei-dag jl. tegen betaling van een recoi-d-los- prijs van zeven miljoen mai-k (ruim zeven miljoen gulden) in vx-ijheid ge steld werd. BIELEVELD. De Westduitse po litie heeft in Steinhagen bij Bielefeld een werkplaats ontdekt, waar valse biljetten van 20 dollar werden ver vaardigd. Er zouden er tot dusver 2000 zijn gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9