Duitse automobilist reed met volle snelheid havenkanaal in H. ASMA GEKOZEN TOT WETHOUDER VAN ZIERIKZEE STREEKNIEUWS Sluitende begroting 1972 voor Zierikzee „Landbouiv en milieubescherming'9 IR. D. S. TUYNMAN VOOR Z1.M.: „DE MENS HEEFT SOMS VAN DE SCHEPPING NIET ERG VEEL GELATEN" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag' 21 december 1971 Nr. 21000 Vergadering gemeenteraad ZIERIKZEE, 20-11. - Op de maandagavond, onder voorzitterschap van burgemeester Th. H. de Meester, gehouden raadsvergadering, is de heer H. Asma be noemd tol lid van de raad, ter voorziening in de vaka- ture ontstaan door het overlijden van wethouder C. Linders. In dezelfde vergadering werd de heer Asma gekozen lot wethouder. De commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven bestond uit mevrouw Beye en de heren Been, Leydekker en Van Ommeren (q.q). Bij monde van het vrouwelijk lid der commissie werd na onderzoek - ge-adviseerd tot toelating, waarna de raad afzag van het reeht van beroep en zich met de benoeming akkoord verklaarde. De commissie van ingeleide bestond uit me vrouw Beije en de heer Becu. In handen van de voorzitter legde de heer Asma hierna de vereiste eden af, zijnde de zuiverheidseed en de eed op de ambtsaanvaarding. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). De voorzitter zei met de nodige schroom de heer Asma te verwelko men in de raad, gelet op de tragische achtergrond, die tot zijn benoeming heeft gevoerd. Niettemin hoopte hij van harte dat zijn plotselinge komst, een waardevolle aanwinst zal bete kenen voor de raad, die de benoem de ook zelf de nodige voldoening zal geven, in het besef van een verant woordelijkheid, die ten principale elke burger heeft, die tot dit werk wordt geroepen. Direkt daarop volgde de verkie zing van de heer Asma tot wethou der, nadat diens partijgenoot, de heer De Moor had gewezen op de bestaande traditie, dat een P.v.d.A.- lid tot wethouder wordt gekozen. De verkiezing vond plaats met algeme ne stemmen. De voorzitter greep terug naar zijn opmerkingen, gemaakt bij de benoe ming van de heer Asma tot raadslid, opmerkend, dat de toezegging voor betrokkene moeilijk moet zijn ge weest. Een onmiddellijke verkiezing tot wethouder, na de benoeming tot raadslid komt meer voor, maar blijft toch uitzondering. Moeilijk „Het zal moeilijk voor u zijn, de plaats van uw voorganger in te ne men, maar ik hoop dat zijn voor beeld u zal inspireren en u uw beste krachten zult geven, want onder de ze omstandigheden is het wethou derschap wel bijzonder zwaar. Het zal veel van uw tijd, energie en ver stand vergen aldus de voorzitter, die wees op de centrumfunktie van Zierikzee, die van de wethouders veel tijd vergt, terwijl de honorering niet hoog is. „Het zal niet eenvoudig zijn altijd tijd vrij te maken, maar ik hoop toch dat u de mogelijkheden daartoe zult vinden, want het is voor Zierikzee eenvoudig nodig". Dankwoorden De voorzitter dankte daarop de P.v.d.A.-fraktie, die alles heeft ge daan om een oplossing te vinden en de raad voor de voltallige steun, waarmee de eensgezindheid wordt De begroting 1972 kon sluitend worden gemaakt omdat er wat be treft de uitgaven in het totale uit gavenpatroon zoveel mogelijk is be zuinigd en omdat er geen nieuwe kapitaalswerken in de begroting zijn opgenomen, waardoor de gewone dienst niet is be-invloed door kapi- taallasten van nog uit te voeren ka pitaal werken. De begroting is verder sluitend omdat aan de onvangstzijde een sub jectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds wordt verwacht van f 333.432,20, verder werd de alg. uitkering uit het gemeentefonds verhoogd met gedemonstreerd. Dè portefeuille- kwestie komt in b. en w. later aan de orde. al staat het al wel vast dat de nieuwe wethouder onderwijs on der zich krijgt. Tot slot hoopte de voorzitter, dat de goede sfeer in het college, met de komst van de heer Asma zal worden gecontinueerd. Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom by uw Nutsspaarbank voor SPAARBUSJES in bruikleen DREÏSCHOR: Ring, donderdags van 11.00- 12.00 uur. ZIERIKZEE U.V.V.-afedling organiseerde bejaardenkerstfeest De Unie van Vouwelyke Vrijwilli gers organiseerde een kerstmiddag Voor d bezoekers van de bejaarden- sociëteit in het R.K. Centrum. De presidente mevr. A. der Weduwen- Steendijk verwelkomde de aanwezi ge bejaarden en U.V.V.sters. Hierna kwamen de kleuters van de Nutskleuterschool - hoofdleid- f 45.815,42 ingevolge het besluit „ver fijning alg. uitkering monumenten". Bovendien werd over een bedrag van f 340.000,van het eigen kapi taal van de gemeente beschikt en zijn de ontvangsten wegens belas tingen, gemeentelijke heffingen e.d. voor '72 opgevoerd tot de door de minister van b.z. opnieuw gestelde normen. Kapitaaldienst De kapitaaldienst geeft een uitgaaf te zien van f 30.823.866,11 en aan in komsten f 28.973.253,78, zodat een nadelig saldo resteert van f 1.850.612,33. De heer Asma dankte voor het gestelde vertrouwen en merkte op dat de raad wel zal hebben begre pen, hoe zijn „ja" tot stand is geko men. Hij rekende op een goede sa menwerking en vroeg de raad om steun, indien hij die behoeft. ster mevr. N. Brouwer-Steur bin nen met zelfgemaakte kerststukjes. Deze werden op de tafels van de bejaarden geplaatst. Hierna werden enkele kerstliedjes door de kleuters gezongen w.o. het „Stille Nacht". Op verzoek van mevr. Brouwer zongen de bejaarden dit lied mee. Vervolgens voerden de kinderen van de Zondagsschool een kerstspel op, waarna mevr. Wandel een kerst verhaal voorlas. Na het kerstverhaal volgde een door de kerstcommissio verzorgde gezamenlijke broodmaal tijd. Mej. Smalheer las na de maal tijd enige gedichten voor, waarna de presidente, na een woord van dank aan het adres van de kerstcom missie voor de keurig verzorgde kerstversiering en alle aanwezigen prettige kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar toewenste om 7 uur de bijeenkomst besloot met gezamenlijk zingen van „Ere zij God". Donateursaktie K.V. „All-Ready" De Zierikzeese Korfbalvereniging „All-Rady" mag zich momenteel in een flinke groei verheugen. Er ko men nog regelmatig nieuwe leden bij. Omdat het aantal nieuwe dona teurs hierbij wat achteraan komt, gaat in januari a.s. een grote dona teursaktie van start. Kerslzangavond in de Chr. Cer. kerk Woensdag 22 december wordt in de Chr .Ger. Kerk aan de Zevengetij- straat een kerstzangavond gehouden, waaraan wordt medegewerkt door verschillende koren. Het zijn het Chr. Gem. Koor „Zingt met aan dacht" te Bruinisse, het Chr. Ger. Jeugdkoor „Sjaloom" te Zierikzee, het Chr. Ger. Koor te Zierikzee. De instrumentale begeleiding wordt ver zorgd door enkele leden van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer". Het ge heel staat onder leiding van de heer C. J. Groenleer. Het orgel wordt be speeld door de heer S. de Vlieger; de verbindende teksten worden bespro ken door ds. P. op den Velde. Nieuwjaarsreceptie Commissaris der Koningin De commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen en me vrouw C. van Aartsen-Stap hopen hun nieuwjaarsreceptie te houden op zaterdag 8 januari a.s. des middags van 4 tot 6 uur. De ontvangst zal plaats vinden in de Statenzaal te Middelburg, ingang Abdijplein. Meisje liep hersenschudding op bij botsing bromfieis-auto Zaterdagavond vond op de krui sing Vistraat-St. Domusstraat alhier een botsing plaats tussen een brom fiets bestuurd door P. uit Noordgou we en een auto. De botsing ontstond toen de bromfietsbestuurder ver zuimde voorrang te verlenen aan de automobilist. Op de duo van de bromfiets zat het dochtertje van de familie Van I. te Zierikzee. Het meis je kwam te vallen en met haar hoofd tegen de auto terecht. Zij moest met een hersenschudding worden over gebracht naar het Rode Kruis zieken huis. Grintschip in haven Maandagmiddag arriveerde in de haven het 302 ton metende schip „Johanna" van A. van Zwol uit Made geladen met grint. Het schip heeft ligplaats gekozen aan de Scheeps- timmerdijk. Kerstzang Maandagavond zong de Zierikzeese Oratorium Vereniging, onder leiding van de heer Jac. M. Luykenaar een programma van kerstliederen, eerst in het rusthuis „Irene" en daarna in het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. KERKWERVE Kerstfeestviering N.C.V.B.-afd. Op woensdag 15 december vierde de afdeling Kerkwerve van de N.C. V.B., samen met de hervormde en de chr. gereformeerde vrouwenvereni ging, het kerstfeest. De presidente van de chr. geref. vrouwenvereniging, mevr. De Jonge- de Ruiter, leidde het eerste gedeelte van de avond. Zij opende met het hartelijk welkom heten van alle aan wezige dames en met het laten zin gen van Ps. 98 1, 2. Hierna ging ze voor in gebed. Verder werd de liturgie gevolgd, bestaande uit het lezen van enkele bijbelgedeelten door mevr. De Jonge, afgewisseld met samenzang en het deklameren vah gedichten door mevr. Boot-v. d. Meet en mevr. Van Sluijs- Gerritsen. Aan het eind van de litur gie hield mevr. De Jonge een medi tatie. Ze had hiervoor een gedeelte uit Openboringen gelezen en stelde in de meditatie o.a. de vraag aan de orde of wij wel zo verlangend uit zien naar en ors voorbereiden op de wederkomst van Christus. Na de pauze nam de presidente van de N.C.V.B.-afdeling, mevr. Vierge- ver-Legemate, de leiding over. Eerst werd gezamenlijk Ps. 150 1, 3 ge zongen. Ook deze avond werd de sa menzang weer aan de piano begeleid door mevr. Francke-van Nes. Hier na las mevr. v. d. Sluis-van Burg een kerstverhaal, getiteld: „Geen plaats", geschreven door P. de Zeeuw. Het verhaal speelt in de tijd dat Indone- Z1ERIKZEE, 21-12. Gisteren (maandag)avond omstreeks kwart voor acht Is een personenauto be stuurd door J. P. D. uit Frankfort am Main met grote snelheid in botsing gekomen met het vangrailgedee'te van de Zuid Ilavenbrug op de En gelse Kade, De vangrail was tegen dit geweld niet opgewassen en de uto dook met bestuurder de vrijwel vol staande haven in. De bestuurder verloor echter niet zijn tegenwoordigheid van geest want terwijl de auto het donkere water in dook slaagde hij erin een portierraam te openen, de wagen via een duik in het koude water verlaten en vervolgens, nog vóórdat zijn voer tuig geheel tot zinken kwam, op het dak van de auto te klimmen. Dank zij de hulp van de heer B. van Ves- sem, die het onverwachte schouw spel vanuit zijn woning op de Mo lenberg had gadegeslagen, kon de geschrokken Duitser via een als red dingsmiddel uitgestoken ladder weer op het droge komen. De heer B. C. A. de Groot, direc teur van Thermecon gevestigd aan de Engelse Kadé, bood de man hier na droge kleren aan en de gelegen heid weer wat op verhaal te komen. Uit het onderzoek van de politie is intussen gebleken dat D., toen hij met grote snelheid kwam aangere den van de Julianastraat, in de ver onderstelling verkeerde dat hij op de weg reed naar Haamstede. Dat dit niet het geval was werd hem mei sië onafhankelijk werd. Het verhaal was levensecht en werd goed en dui delijk voorgelezen. Hierna liet mevr. Viergever Gez. 1:1, 5 zingen. Ze sprak woorden van dank tot allen die aan deze avond op de een of andere wijze hadden meegewerkt, o.a. tot mej. Fondse, die weer zulke mooie kerstbkjes had opgemaakt. In haar slotwoord zei de presiden te verder nog, dat het goed was om als christenvrouwen van één dorp gezamenlijk het kerstfeest te vieren, omdat men, hoewel van verschillen de kerkelijke richtingen, toch één is in Christus. Nadat staande het „Ere zij God" gezongen was, eindigde de presidente met dankgebed. Ir. Tuynman plaatste zijn inleiding over het milieuvraagstuk in een wat breder kader om een te nadrukkelijk verband tussen alleen landbouw en milieu te voorkomen, hetgeen be paald verkeerd zou zyn wanneer men denkt aan milieubederf. Milieu wil zeggen: d wereld - omgeving - waarin wy leven, milieubeheer richt zich op behoud, bescherming of her stel van het leefmilieu. Milieuhygië ne houdt zich speciaal bezig met be trekkingen tussen milieu en volksge zondheid. Milieuvraagstukken kregen de laatste jaren meer aandacht door: een versnelling van het wetenschap pelijk inzicht; het duidelijk zintuig lijk waarneembaar worden van de milieuverontreiniging door iedere uit zijn ogen kijkende burger; dooi de snel toenemende publiciteit, waardoor tal van milieuvraagstuk ken duidelijker en indringender voor velen toegankelijk werden gemaakt. In dit verband wees ir. Tuynman ook op opgetreden calamiteiten, die niet geringe schrikeffecten hebben veroorzaakt, (de Rijnverontreiniging, smogaffaire in Rijnmond, vergaan olietanker „Torrey Canyon", vervui ling stranden en zwemwater, vogel vergiftiging door bestrijdingsmidde len, nadelen uitlaatgassen auto's e.d.) Moedeloosheid „Overziet men het geheel van be kende en vermoede milieubedervcn- de faktoren en de aan zekerheid grenzende, maar voor ons nog niet bekende slechte faktoren, dan overvalt menigeen een gevoel van moedeloosheid. De mening van onheilsprofeten geeft soms weer voedsel aan wat men milieuhysterie pleegt te noemen", aldus ir. Tuyn man, die de mening van sommigen dot slechts door ingrijpende wijzi ging van ons huidige staatkundige cn economische stelsel de milieu vraagstukken oplosbaar zouden zijn, „baarlijke nonsens" achtte. „Ik zie dit laatste als oen wat doorzichtige poging om de milieuproblematiek te gebruiken voor geheel andere doel einden", aldus voegde spreker hier aan toe. het hierop volgende bad wel duide lijk gemaakt. De auto, onhelstelbaar beschadigd, werd later met de SCHAREND1JKE Bruse kleuters bij huwelijk van „juf" De leidsters van de kleuterschool te Bruinisse verwisselen de een na de ander de school voor de huwe lijksboot. Vorige week was het mej. T. Vaane uit Scharendijke, die de heer Ulrich Steinbach als kapitein aan boord kreeg. Mevr. Steinbach- Vaane wordt straks kleuterleidster in het Limburgse Schaesberg. Maar de kleuters van Bruinisse hebben „hun juf" behoorlijk uitgeleid. Na de Sommige mensen zien bepaald brood in een milieuindustrie, maar deze opmerking mag niet uitgelegd worden als een vrijbrief voor de landbouw maar zijn gang te gaan. Een uitdaging zit in het feit dat men meer en meer de vraagstukken leert kennen, nl. de uitdaging „ons kennen en kunnen" te gebruiken öm tot een doeltreffende milieubescherming te komen. Eigenlijk is het zo, aldus spreker, dat de technologie, die ons zeker ten dele in de narigheid heeft geholpen, ook in staat moet zijn om ons er weer uit te helpen. Dat zal vaak uit monden in geboden en verboden en dat zal de moed vragen om tegen bepaalde economische en voordelige handelingen neen te zeggen. „Maar wy zullen ook zo cerlyk moeten zyn te durven erkennen dat met name aan elk individucel en collectief menselyk handelen milieuverontrei niging vastzit. Het is zelfs de vraag of wij alle gemakken die we ons veroorloven allemaal milieu-tech nisch verantwoord zijn". Wereldvraagstuk Met nadruk wees is. Tuynman op dc noodzaak er toch van doordron gen te zijn dat het om een wereld vraagstuk gaal dat alleen in wereld- verband kan worden opgelost. Mi lieuverontreiniging houdt niet bij dc grenzen op. Met een doeltreffende milieuverontreinigingsbestrijding hangt een belangrijke kostenfaktor samen. Indien in dc land- en tuinbouw bepaalde bestrijdingsmiddelen of goedkopere bestrijdingsmiddelen zou den worden verboden, zouden of de produktie of de kwaliteit dalen, of de kosten sterker stijgen en het zelfde geldt voor de landbouwindu strie. Overigens zal het oordeel moe ten komen van een intensieve sa menwerking van vele lakken van de wetenschap en daarbij kan ook de landbouwwetenschap zijn aandeel leveren. Het grote probleem is im mers om de milieuvraagstukken in een onderlinge samenhang te beoor delen. De landbouw zal goed in het r. kraanwagen van de fa. De Jonge weer op het droge gebracht. D. liep geen letsel op. kerkelijke huwelijksbevestiging door ds. Put, werd het bruidspaar toege zongen en later op de receptie, lieten naast de gelukwensen van bestuur en collega de kleuters zich opnieuw horen. De afstand Bru-Scharendijke v.v. werd afgelegd in een zevental partikuliere auto's. ZONNEMAIRE Oogstkollekte De in de Ned Herv. Kerk van Zon- nemaire gehouden oogstcollecte heeft nu f 1.029,52 opgebracht. De naj aars- zendingscollecte leverde f 152,75 op. oog moeten houden dat de natuur naar evenwichtstoestand streeft. De natuur zelf zoekt met de haar ten dienste staande middelen de oorza ken die dat evenwicht dreigen te verstoren weg te nemen. Ook de ver schillende categorieën van bestrij dingsmiddelen vallen na verloop van tijd in de natuur uiteen. Bedenkelijk wordt de situatie indien door het in grijpen van de mens dat evenwicht niet meer wordt hersteld. Reeds in de grijze-oudheid tot aan vandaag toe heeft de mens door zijn ingrijpen heel wat schade aangericht, waar door bloeiende culturen ten onder zijn gegaan. Sprekende over cult.-technische zaken wees ir. Tuynman op het feit dat het overgrote deel van het Ne derlandse landschap geen natuur- maar een cultuurlandschap is. Dai wil zeggen: een zeer groot deel van ons landschap is gemaakt door en voor de boeren, dat zij het voor een belangrijk deel op hun kosten onder houden, en dat niet over het hoofd gezien moet worden dat de landbouw een dynamisch gebeuren is. Overi gens wilde spreker daarmee niet zeggen dat land- en tuinbouw daar door een monopolie-positie zou moe ten hebben. De recreatieve funktie van de open groene ruimte is immers bepaald geen bijkomstige factor, in tegendeel. Ir Tuynman wilde er niet omheen draaien dat een beperking van ge bruiksmogelijkheden, een verdere aantasting van eigendomsrechten, zich zullen kunnen aandienen, cn noemde i.d.v. byv. de natuurbescher mingswet. Sprekende over landbouw en landschap wilde hy niet ongezegd laten dat de „groene ruimte" ook door tal van niet-agrarische hande lingen wordt geschaad, (wegennet, hoogspanningsnet, buislcidingstraten industrievestigingen, enz.) „We zul len noodzakelijkerwijs in een com- piomissfeer moeten leven". In dit compromis speelt ook de landbouw mee. Een Landinrichtingswet ligt in de lijn der verwachtingen. Wellen Land- en tuinbouw wordt niet alleen geconfronteerd met bodem-, lucht- en \Vaterverontreiniging maar ook met geluidshinder en gebruik van bestrijdingsmiddelen. In de be- dijfsvoering heeft de agrariër dan ook tc maken met dc volgende wet ten: de Hinderwet, de Wet Veront reiniging Oppervlaktewateren, dc Wet Luchtverontreiniging, de Be strijdingsmiddelenwet en daar zal straks nog bijkomen: de Wet Bodem verontreiniging. Op gedetailleerde wijze behandelde ir. Tuynman hier na dc verschillende onderwerpen, in 't bijzonder ook het probleem van het mestoverschot in gebieden met een dichte veebezetting: de grote mesterijen, de zg. bio-industrieën en de veehouderijbedrijven die direkt drijfmest of gier op oppeivlaktewa ter lozen. Bij de hierna volgende gelegenheid tot het stellen van vragen kwamen nog verschillende probkmen aan do orde, waarna kringvoorzitter A. J. G. Doeleman ir. Tuynman onder aanbieding van een welgevulde fles- senmand dank bracht voor zijn in leiding. HAAMSTEDE. De kerkelijke jeugd I uan de foto een beeld geeft, van Haamstede organiseerde een kerstfeest voor alleenstaanden, waar- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 21-12. Evenals dit voor 1971 het geval was heeft Zierikzee ook 1972 een sluitende begroting. De gewone dienst van de begroting 1972 geeft een totaal aan ontvangsten aan van f 8.292.451,68 en aan uitgaven f 8.267.290,01, waardoor op onvoorziene uitgaven een bedrag resteert van f 25.161,67. (Bij de begroting 1971 was het mogelijk op de post onvoorziene uitgaven een bedrag te ramen van f 59.530,45). ZIERIKZEE, 20-12. „In Genesis 1, beschrijvende de zesde dag van de Schepping, lezen wij: „En God zag alles wat Hij gemaakt had en zie het was zeer goed". Zien we nu in de wereld waarin wij leven en wonen om ons heen, dan bekruipt ons vaak het tegelijkertijd beschamende en ook wel verontrustende gevoel, dat wij van die Schepping soms niet zo erg veel hebben gelaten". Dit zei vorige week ir. D. S. Tuynman in een inleiding voor de Kring „Schouwen-Duiveland" van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij tijdens een bijzondere vergadering welke in het teken stond van de „landbouw en mi lieubescherming". In een uitvoerig betoog constateerde ir. Tuynman, die voorzitter is van de werkgroep „Luchtverontreiniging" van het Landbouw schap, dat by zijn boven aangehaalde uitspraak nog niet altijd aan boze opzet behoeft te worden gedacht. „Natuurlijk is er als gevolg van onverschil ligheid, liefdeloosheid, kortzichtigheid en winstbejag grote schade aan ons leefmilieu toegebracht maar vaak ook is later pas gebleken dat er fouten werden gemaakt. Dan moest later opgenomen kennis hier weer corrigeren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3