Bö&adil&k. SHERRY Nieuwjaarswensen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Landbouw en milieubehoud SFEERVOL KERSTDINER m Protestmars naar Nieuwersluis TIEN RIJKE LANDEN BEREIKEN MONETAIR AKKOORD Kerst-lias j -vangsten op Schiphol deze week bij de spadnste sherry ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 december 1971 128ste jaargang Nr. 20999 DAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer (p Gedurende BEIDE kerstdagen in Havenplein 7 Zierikzee* Tafelreserveringen: 01110-2584 HP Evenals vorige jaren bestaat er ook dit jaar gelegenheid tot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer van 31 december a.s. tegen gereduceerde prijs. Uw opgave dient uiterlijk 27 december in ons bezit te zijn. De administratie BREUKELEN, 18-12. Ruim -zeshon derd militairen hebben zaterdag een protestmars gehouden naar het mili taire strafkamp Nieuwersluis. De mars was georganiseerd door de Vereniging van Dienstplichtige militairen, VVDM. De gelederen 'wérden versterkt door onder anderen de voorzitter van de P.v.d.A. Van der Louw, de Kamerleden Van dei- Spek (PSP), Kremer (P.P.R.). Ook liepen in de stoet mee het hoofdbe stuurslid van het NVV, Kok, en ver tegenwoordigers van politieke jonge renorganisaties. Zoals bekend zitten in het straf kamp Nieuwersluis de redacteuren van een soldatenblad, Schul en Dona, wegens het verspreiden van een on- krijgstuchtelijk artikel. Doden bij gevechten in Gaza-strook GAZA, 18-12. By twee gevechten in het vluchtelingenkamp Bjebaliya in de door Israël bezette strook van Gaza zijn vijf Arabische guerrilla strijders en een Israëlische soldaat om het leven gekomen. Twee Israëli sche soldaten raakten gewond. Het eerste incident deed zich voor toen Arabische guerrillastrijders die in een bunker zaten, het vuur open den op een Israëlische patrouille die het gebied doorzocht. Een Israëlische soldaat werd gedood en twee werden gewond. De Israëlische patrouille viel de guerrillastrijders aan en schoot twee van hen dood. Twee uur later stootte een andere Israëlische patrouille op guerrilla strijders die zich in hetzelfde kamp in een bunker schuil hadden gehou den. Pensioen verplicht in detailhandel UTRECHT, 18-12. Het ministerie van sociale zaken heeft met ingang van 1 januari a.s. voor het personeel in de detailhandel een bedrijfspen sioenfonds verplicht gesteld, zo heeft de bedrijfsvereniging voor detailhan del en ambachten (DETAM) mede gedeeld. Tot nu toe bestond nog geen pensioenvoorziening voor het perso neel in de detailhandel. Op het be drijfspensioenfonds is lang gewacht. Aan het begin van dit jaar bestond de verwachting dat het fonds per 1 juli in werking zou treden. Vergoeding voor oorspronkelijke bewoners van Alaska WASHINGTON, 19-12. President Nixon heeft een wetsvoorstel gete kend, waarbij aan de 55.000 Eski mo's, Indianen en Aleoeten in Alas ka zestien miljoen hectare land en 962 miljoen dollar (ongeveer „3.25 miljard guldenj worden toegewezen. Sinds de V.S. in 1867 Alaska van de Russen kochten voor nog geen 17 cent per hectare is over een schade vergoeding voor de oorspronkelijke 1 bewoners gepraat. De ontdekking van olie in de bodem van Alaska verhoogde de druk op Amerika om tot een regeling te komen. Om C.A.O. in de metaal DEN HAAG, 18-12. De Federatie Metaal- en Elektrotechnische Indus trie (F.M.A.) zal de bij haar vijf or ganisaties aangesloten ondernemin gen adviseren de werknemers per 1 januari a.s. een loonsverhoging te ge ven van vier procent. Dit heeft de heer A. Prins, voorzitter der werk- gevesdelegatie die in de raad van overleg in de metaalindustrie de on derhandelingen heeft gevoerd over vernieuwing per 1 januari a.s. van de C.A.O. in deze bedrijfstak .vrijdag middag meegedeeld op een perscon ferentie. Dood door rukwind GORKUM, 19-12. De 18-jarige H. W. Versteeg uit Werkendam is zon dagmiddag in Sleeuwijk om het le ven gekomen toen de auto waarin hij reed door een felle rukwind te gen een boom langs de weg werd ge drukt. Een mede inzittende werd zwaar gewond in het ziekenhuis in Gorkum opgenomen Arrestatie in steekzaak AMSTERDAM, 19-12. De Amster damse politie heeft zaterdagmorgen de 23-jarige in Suriname geboren elektricien J. S. H.-R. in zijn woning in de hoofdstad aangehouden op ver denking de eveneens in Suriname geboren en in Amsterdam woonach tige 28-jarige koopman U. A. Beverli vorige week zondagavond laat in café-dancing Du Bo is in Amsterdam te hebben neergeschoten. Advertentie DACCA. - Vrijheidsstrijders van de Bangia Desj machtén in het over wonnen Dacca op instrukties van de Indiase legerleiding. WASHINGTON, 19-12. De ministers van financiën en gouverneurs der centrale banken van de „Groep van Tien" (de rijkste met-communistische industrie landen) hebben zaterdagavond in Washington over eenstemming bereikt over een heraanpassing van de wisselkoersverhoudingen. voor middernacht bekend op een persconferentie in het Smithsonian Instituut, waar de ministers hadden vergaderd. Hij betitelde het akkoord als de belangrijkste monetaire over eenkomst in de geschiedenis. Vol gens Nixon was het hier geen kwes tie van wie gewonnen had en wie verloren. Het was „de hele vrije we reld" die erbij had gewonnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 9 Zodra mensen oud genoeg zijn J om beter te weten f weten ze helemaal niets meer. 9 9 Verwachting tot dinsdagavond: Af en toe regen Zacht weer met veel bewolking en af en toe regen; temperaturen tussen 8 en 12 gradenmatige tot krachtige, aan de kust af en toe harde zuid westelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: nul tot twee. Min.-temperaturen: drie tot acht graden boven normaal. Max.-temperaturen: twee tot zeven graden boven normaal. Kans op een droge periode van min.- stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 21 dec.- Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 11.12, onder 20.44. Eerste kwartier: 25 dec. (2.35). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 21 dec. 5.19 17.44 11.12 23.19 Doodtij: 27 dcc. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 20-12. Het K.N.M.I. meldt: Op de Atlantische Oceaan kwam aan het einde van de vorige weck een aktievc depressie tot ont wikkeling. Onder invloed' hier van werd een hogedrukgebied dat boven zuid-Duitsland lag. verder naar het zuiden weggedrongen en konden .van eerder genoemde depressie tot ons land doordringen. Hierbij nam de wind toe en viel er op vele plaat sen regen. Ook kwamen in het noor den van het land enkele onweersbui en tot ontwikkeling. In de zuidwes telijke stroming daalden in de nacht van zondag op maandag de tempe- aturen in het algemeen tot omstreeks 6 graden. Alleen in het zuidoosten werd op een enkel station een mini mum temperatuur van 4 graden gemeten. Ook het komende etmaal blijft de zuidwestelijke stroming aanhouden Wel trekken enkele sto ringen over ons land waardoor er af en toe wat regen kan vallen maar het blijft hierbij zacht weer. SCHIPHOL, 18-12. De douane op Schiphcl heeft in de grote stroom kerstpakketten, die deze dagen het vrachtgebouw op Schiphol binnen komt, in twee „geschenkverpakkin- gen" een aanzienlijke hoeveelheid vei dovende middelen aangetroffen. De douane vond bij controle in een grote speelgoed olifant, die afkom stig was uit Bangkok, niet alleen de kapokvulling. In het damasten beest was 5 kilogram marihuana verbor gen. De douane schat de waarde er van op 25.000 gulden. Het kerstca deautje was bestemd voor een inwo ner uit Volendam, die bij de politie bekend staat als een regelmatige ge bruiker van verdovende middelen. Hij is inmiddels aangehouden. Donderdagmiddag vond de douane in een drie-delig Chinees kamer scherm 45 kilogram hasjiesj. Gevangen genomen mljonair vrij ESSEN, 18-12. De 49-jarige West- Duitse miljonair' Theodór Albrecht die op 29 november werd ontvoerd, is vrijgelaten. Hij is vrijdag naar zijn gezin in Essen teruggekeerd. Albrecht die eigenaar van een ke ten zelfbedieningswinkels is, zou vol gens de „Westdeutsche Allgemeine Zeitung" vrij zijn gekomen door be middeling van de R.K. bisschop van Essen, mgr. Franz Hengsbach. Mgr. Hengsbach zou de ontvoeders het door hen geëiste losgeld van 7 mil joen mark hebben overhandigd. /Advertentie Ondanks een overeenkomst tussen Oost- en West-Duitsland zullen de Westberlijners wel tot na kerstmis moeten wachten om „aan de over kant" op familiebezoek te gaan. In tussen schoot de fotograaf een sym- bolieke plaat. Een Westberlijnse kerstboom bij een monument, dat het begeerde contact, c.q. hereniging tot Amerika heeft zich bereid verklaard de dollar met 7,89 procent te devalu eren en onmiddellijk zijn invoerstoeslag van tien procent af te schaffen. De goudprijs wordt met 8,57 procent verhoogd van 35 tot 38 dollar per ounce, een voorstel dat nog door het congres moet worden goedgekeurd. Opwaarderingscijfer gulden 2,76 procent In een communique werd na af loop van de succesvolle besprekin gen meegedeeld dat de bijzonderhe den over de wissel koersverandering door de afzonderlijke regeringen be kend zouden worden gemaakt. Maar de Westduitse minister van economische zaken en financiën, Karl Schiller, maakte zondagmorgen vroeg in Washington de volgende officiële lijst van opwaarderings- en devaluatiepercentages t.o.v. het goud bekend: NEW DELHI, 18-12. „All India Radio" heeft vrijdag gemeld dat sjeik Moedjiboer Rachmans echtge note en twee dochters in Dacca door een peloton Indiase soldaten zijn be vrijd. Zij werden bewaakt door Pakis- taaans'e soldaten die stelden niets te weten van een wapenstilstand tussen India en Pakistan. Duitse mark plus 4,61 procent Zwitserse frank plus 4,61 procent Japanse jen plus 7,66 procent Belgische frank plus 2,76 procent Nederlandse gulden plus 2,76 procent Franse franc onveranderd Engelse pond sterl. onveranderd Italiaanse lire min een procent Zweedse kroon min een procent Amerikaanse dollar min 7,89 procent De Canadese dollar blijft voorlopig zweven. De bandbreedte waarbinnen de koers kan fluctueren bedraagt 2,25 procent naar boven en naar beneden in plaats van tot dusver één pro cent. De koers kan dus met een mar ge van 4,5 procent schommelen. Bij bovengenoemde koersverande ringen t.o.v. het goud dient te wor den aangetekend dat voor de gere valueerde munten de veranderingen t.o.v. de immers gedevalueerde dol lar groter zijn. Zo zal volgens func tionarissen in Washington de over eenkomst resulteren in een totale re valuatie van de Duitse Mark t.o.v. de dollar met 12,5 procent, terwijl de waarde van de Japanse jen stijgt met in totaal 16,88 procent. Het pond sterling en de Franse frank blijven op hun huidige officiële goudprijs, en stijgen daardoor t.o.v. de dollar automatisch in waarde met 8,57. pro cent. Belangrijkste overeenkomst President Nixon maakte het nieuws van de overeenkomst kort Gezin sjeik Moedjiboer in veiligheid fles J8£f Luchtacrobaat wijkt uit MUNCHEN, 19-12. De Tsjechoslo- waakse vliegenier Ladislav Bezak, die in 1960 wereldkampioen lucht- acrobatiek was, is zondag met zyn vrouw en vier kinderen in een twee persoonsvliegtuig uitgeweken naar West-Duitsland. Ondanks achtervolging door ver scheidene straaljagers van het type Mig-15 en beschieting vanaf de grond slaagde de 39-jarige Bezak na een vlucht van ruim twee uur zijn toestel onbeschadigd op het vlieg veld van Neurenberg aan de grond te zetten, zonder dat de inzittenden waren gedeerd. Volgens de Beierse politie heeft het gezin politiek asiel gevraagd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1