TWINTIG STAPPEN TERUG Minister verwacht 100.000 werklozen De kinderbijslag DE LONEN EN DE PRIJZEN Vier doden bij autobotsingen Het minimumloon Ijsbaan club „Burgli-Haamstede blijft in de Burghse duinen FOSFAATVRIJ WASMIDDEL Leegloop in de landbouw Onenigheid onder dnivensportliefhebbers Wereldbekend Aroma ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag IS december 1971 Nr. 2(19117 Kijk op 1972 DEN HAAG, 15-12. Het gemiddel de werkloosheidscijfer voor het ko mend jaar zal boven de 100.000 man nen en vrouwen komen te liggen. Deze conclusie heeft minister drs. J. Boersma van sociale zaken getrok ken uit het zeer snel stijgen van de werkloosheid in de afgelopen maan den tot 90.000 aan het einde van no vember. DEN HAAG, 15-12. De regering zal zich ten aanzien van de kinder bijslag houden aan het regeerak koord. Daarin is de bevriezing van de uitkering voor het eerste kind en eventueel voor het -tweede kind overeengekomen. Staatssecretaris mr. Rietkerk van sociale zaken deeld dit mee in de Kamer waar de begroting van so ciale zaken aan de orde was. Als het ernst is ten aanzien van de afspraken inzake AOW en WAO dan zal dat ook met de kinderbij slag het geval moeten zijn, zo zei hij. AMSTERDAM, 14-12. „De moge lijkheid van overeenstemming bin nen het bedrijfsleven acht ik niet uitgesleten", zei mr. F. Andriessen, plaatsvervangend fraktievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, over de kwestie van lonen en prij zen. Dat was tijdens een vergade ring van de KVP kring Amsterdam. Mr. Andriessen, die in een toe spraak een aantal aktuele politieke problemen belichtte, zei ten aanzien van dit probleem oók, dat naar 'zijn mening de regering niet moet ingrij pen. Hij vond tegen de achtergrond van de ervaringen de opstelling 'van het kabinet inzake de loon- en prijs7 politiek getuigen van een wijs be leid. „Als er al -sprake zou moeten zijn van ingrijpen door de regering, dan zou dat pas kunnen gebeuren op het moment, waarop ook de sa menleving zich realiseert, dat zon der een oplossing niet mogelijk is". In de bijna drie maanden geleden, op prinsjesdag, verschenen macro- economische verkenningen van het. Centraal planbureau werd nog geraamd dat het gemiddelde werk loosheidscijfer voor het volgend jaar op circa 80.000 zou komen. Op het departement van sociale zaken worden, thans voorbereidingen getroffen om binnen zeer afzienba re tijd voorstellen bij de Tweede Ka mer te kunnen indienen over de be strijding van de werkloosheid. De bestrijding zal gericht zijn, aldus mi nister Boersma dinsdagmiddag in de Kamer tijdens het voortgezet debat over zijn begroting voor 1972. op be paalde rayons in de regio's, en wel op die rayons, waar duidelijke pie ken in de werkloosheid optreden. Poes mag blijven DEN HAAG, 15-12. De Nij meegse professor Van de Veev heeft volgens de Maatschappij voor de Diergeneeskunde in zijn artikel over besmetting door katten van jonggeborenen in het tijdschrift voor de ge neeskunde meer gezegd dan wetenschappelijk verantwoord is. In principe, aldus woórd- voerder van de maatschappij dr. M. A. J. Verwer, is wal prof. Van de Veen vertelt niet onjuist, maar de zaak ligt niel zo sterk dat er zo'n „toestand" van gemaakt moest worden als nu het geval is. De door de hoogleraar beschreven geval len van besmetting kunnen ivel voorkomen, maar in een dermate gering aantal, dat ge zinnen met jonge kinderen er hun kat niet voor xoeg hoeven te. doen, aldfUS dr. Verwer, die verbonden is aan de faculteit voor kleine huisdieren van de rijksuniversiteit in Utrecht. PALEMBANG. De Indonesische rijstproduktie zal dit jaar opnieuw de verwachting overtreffen, aldus heeft de minister van landbouw, prof. Thojib Hadiwidjaja, meege deeld. PORT HURON (Canada). Zeventien arbeiders zijn om hel leven gekomen bij een explosie in een waterleiding tunnel in aanbouw, vijftig meter on der het Huronmeer in Canada. Een en twintig mensen 'konden worden gered; tien van hen werden ernstig gewond bij een explosie, die vermoe delijk is veroorzaakt door een gaslek. Op de foto brengen redders één van de gewonden in veiligheid. HOCGEVEEN, 15-12. Bij een fron tale autobotsing op de weg Hooge- veen-Ommen verloren de bestuur ders van beide auto's het leven. Een inzittende van een van de auto's werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde te Zuidwolde-. Door onverklaarbare wijze kwam de auto van de heer J. M. J. Dillis- sen (31) uit Hoogeveen op de linker weghelft. Daar kwam hij in botsing met de tegemoetkomende auto van de boekhouder W .Koops (28), even eens uit Hoogeveen. Beiden waren op slag dood. De heer L. Koeze uit Die ver die bij de heer Koops in de auto zat werd zwaar gewond. UTRECHT, 15-12. Een frontale botsing tussen twee auto's op de M. A. Reinaldaweg in Linschoten heeft het leven gekost aan mevrouw C. G. Schouten-Schoonhoven (47) uit Lin schoten en haar schoonmoeder, me vrouw G. C. Schouten-Kleize (84) uit Utrecht. Hun auto raakte door on bekende oorzaak op d^ linker weg helft, waar hij in botsing kwam met de wagen van de heer C. Mooi (48) uit Woerden. De twee vrouwen over leden tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. De heer Mooi is. niet ernstig gewond, in het ziekenhuis opgenomen voor Onderzoek. DEN HAAG, 14-12. Het minimum loon gaat met ingang van I januari aanstaande omhoog. Aldus heeft mi nister drs. J. Boersma van sociale zaken dinsdagmiddag in de Kamer meegedeeld tijdens het voortgezet debat over zijn begroting. Het minimum weekloon wordt op getrokken van f 177,90 tot f 187,80 en het minimum maandloon van f 770,90 tot f 813,80. FEUILLETON DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Elf maanden na hun huwelijk werd er een zoon geboren. Bert noch Betty hielden van buitenissige namen en zo werd het eenvoudig Willem, naar Betty's vader. Bert was trots op zijn zoon en vertelde aan iedereen, die het maar horen wilde, dat hij bij de geboorte bijna acht pond woog. „Een knaap van een zoon", was zijn vol dane definitie Was Betty al een knappe vrouw, als jonge moeder bloeide ze helemaal op. Hoewel ze als een berg tegen de bevalling had opgezien, viel het haar achteraf nog mee. Zo'n zwaar kind en binnen een half uur was alles ach ter de rug. De dokter had haar ge complimenteerd. „Geweldig me vrouw, zoals u hebt meegeholpen. Ik wilde wel, dat alle aanstaande moe ders zo flink waren als u. En dan zo'n prachtige, welgeschapen zoon!" Als het weer het toeliet, maakte ze een wandeling met de kleine Wim in de kinderwagen. Dan liep ze naai de bungalow in aanbouw en bekeek de vorderingen. Het oude herenhuis had ze van de eerste dag af verfoeid. Alleen al. omdat het vreselijk be werkelijk was. Ze wist het immers van het ouderlijk huis in Den Haag? Maar hier had ze voldoende perso neel. want Bert wilde niet. dat zijn vrouw zich vermoeide met allerlei werk in huis. „Zwaai jij maar de scepter in de keuken, darling. dat is jou wel toevertrouwd. Maar vermoei je niet met boenen en schrobben en stof afnemen en wat er al zo te doen is in huis. Daarvoor heb je nu je per soneel". Toch wist ze. dat ze in de bunga low minder mensen om zich heen wilde hebben. Eén dienstmeisje voor hele dagen en een paar keer in de week een werkster. En dan de tuin man. Meer niet. Je zou niet eens vrij zijn in je eigen huis, als je ook nog een gedienstige hebt voor dag en nacht. Op gezette tijden reden ze met de kleine Wim naar Den Haag, waar de grootouders de jongen bewonderden.1 Tot Betty ingreep en zei: „Houd nu maar eens op, mama, anders is er over een jaar geen land meer mee te bezeilen. Nu moet hij naar bed, an ders komt m'n kereltje slaap tekort". De kleine Wim was een jaar, toen Betty wist: ik ben weer in verwach ting. Ditmaal vond ze het verschrik kelijk en op een avond huilde ze haar leed uit tegen de borst van haar man. „Stil maar, mijn hartje, als de ze op de wereld is, laten we het er bij. En tegen de tijd. dat de tweede baby zich meldt, is de bungalow klaar en kun je hem in een modern, mooi huis begroeten. Bovendien zal ik zorgen voor een kindermeisje, zo dat je het wat gemakkelijker krijgt in deze maanden. Nog meer wensen? Zeg het me en ik zal ze vervullen". Ze hief haar betraande gezicht naar naar hem op en even brak er een glimlach door. Zijn hand grijpend, zei ze: „Je bent ontzettend lief voor me. Bert. Het is.... dit overvalt me. Ik had er nog niet op gerekend, zo spoe dig na de kleine Wim. Nu moet ik me opnieuw weer veel dingen ont zeggen". Nogmaals zei hij: „We laten het bij deze tweede, darling. Twee kinderen, die niet te veel in leeftijd verschil len, is beter. Ze voeden elkaar op". Ongelovig keek ze hem aan. „Hoe weet je dat zo?" Hij had altijd weinig over zijn fa milie verteld. Op de een of andere manier was zijn getrouwde zuster in dertijd te weten gekomen, dat hij in de gevangenis had gezeten. Dat had ze verschrikkelijk gevonden en sinds dien wilde ze niets meer van hem weten. Hoewel Bert ook haar bericht had gezonden van zijn verloving en daarna van zijn voorgenomen huwe lijk. had ze totaal niet gereageerd. Het kon hem weinig schelen. Erg fa miliezwak was hij nooit geweest. Bij zijn huwelijk waren er een paar tan tes en een oom geweest, alsmede ne ven en nichten. Verder was er geen kontakt meer. Hij antwoordde op kalme toon: „Mijn zus cn ik verschillen ook maar anderhalf jaar. We groeiden samen op". Ze draaide zich half om en leunde met haar elleboog op een tafel. „Wat is er met die zuster van je? Ze is niet bij ons huwelijk geweest, hè? En we hebben ook geen felicitatie ge kregen. Ben je met haar gebrouil leerd?" Knikkend zei hij: „Zo zou je het kunnen noemen. Er was enkele ja ren geleden wat tussen ons. Niet zo mooi", voegde hij er naar waarheid aan toe. „Het heeft geen zin. om in bijzonderheden te treden. Sinsdien hebben we elkaar nooit meer ont moet". „Zo ongeveer als met mijn broer". „Ja, in grote lijnen wel Zo, mijn hartje, aanvaard het feit. dat je over enkele maanden voor de tweede maal moeder wordt. Morgen plaats ik een advertentie voor een kindermeisje en jij gaat. zo lang als maar mogelijk is, heerlijk genieten van alles en nog #wat. Volgende maand trekken we er samen een dag of veertien tussenuit. Als we een betrouwbaar meisje heb ben en we vragen .of je vader en moeder die twee weken in Ooster beek komen logeren, kunnen we zon der zorgen met vakantie". (Wordt vervolgd). BURGH. In hotel Bakker te Burgh vergaderde de IJsclub „Burgb Haamstede" onder voorzitterschap van de heer N. A. Dambruin. Het speet de voorzitter in zijn openings woord slechts een veertiental leden, inclusief de bestuursleden, welkom te kunnen heten. Een kort jaarver slag bracht de secretaris, de heer P. Adam, die in dit laatste verslag slechts een paar wedstrijden kon aanhalen, waarmede aangeduid werd dat in het seizoen 1970-1971 het win terseizoen weer tot een van de zach te behoorde. Een batig saldo had de penning meester, de heer J. Kristalijn, over nadat alle uitgaven, keurig verant woord, waren weergegeven. Gezien dit resultaat kon de voorzitter mede delen dat de contributie voor dit op handen zijnde seizoen niet verhoogd zal worden. Degenen die nog renteloze aande len, uitgegeven in het jaar 1955 in hun bezit hebben, en daar zijn er te vens nog verschillende bij die al eer der uitgeloot zijn, doch nog nooit af gehaald werden, kunnen deze bij de Coöp. Raiffeisenbank Schouwen te Haamstede inwisselen. Het zijn er totaal nog 26. Daarmede behoort de ze lening tot het verleden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heren P. Adam, J. Kristelijn en Joop van de Zande herkozen. Droogte De ijsbaan gaat zich langzaam maar zeker mede scharen bij de ob jecten, die door te veel wateront trekking in het duingebied droog ko men te staan of een tekort aan water tonen. Dit laatste is nu het geval, want er kan nu slechts gereden wor den rond de eerste twee eilandjes, terwijl achteraan nog verschillende stukken geheel droog staan. Het moet dan ook ten spoedigste regenen om de baan geheel rijdbaar te maken. DEN HAAG. 15-12. Sinds enkele dagen wordt in twee wasserettes te Zwolle en Kampen uitvoerig gedis cussieerd over de voor- en nadelen van fosfaat in waspoeder en het ge vaar van waterverontreiniging. Aan leiding tot deze milieudebatten is een proef van de N.V. Sensora, een zeep fabriek in Deventer, die een fosfaat vrij en biologisch volkomen afbreek baar waspoeder heeft gemaakt en dit thans test in de twee wasserettes. Grote raambiljetten wijz envoorbij- gangers op de mogelijkheid po.eder te gebruiken zonder milieuverontrei nigende elementen. De voorzitter zei hier verder over dat nog getracht zal worden om met een kraantje het achterste deel wat uit te diepen. In ieder geval zullen volgend jaar werkzaamheden uitge voerd worden die de baan overal even diep maken, omdat van een andere baan, elders in Burgh of Haamstede geen sprake is. De voor zitter had dit met burgemeester Ever wijn bekeken doch er zijn voor lopig geen andere percelen die hier in kunnen voorzien en het nieuwe VEENEDAAL, 15-12. 5000 Neder landse duivensportliefhebbers zijn in opstand gekomen tegen de Neder landse pestduivenorganisatie (N.P.A.) het overkoepelend orgaan van dui vensportbonden. Zij onderschrijven de wens van een aktiecomité, dat er op uit is het eigendomsbewijs rechtsgeldigheid te verschaffen. DEN HAAG, 15-12. In Zuid-Hol land zal het aantal agi-arische onder nemingen voor 1980 met 8.300 moe ten worden verminderd tot 14400 met inbegrip van nog eens 1.700 zoons van ondernemers en van 4.000 agra rische werknemers zouden in 1980 to taal 14.000 personen minder in de land- en tuinbouw in Zuid-Holland moeten werken. Dit stelt de „pro- vinciale raad voor de bedrijfsont wikkeling in de landbouw in Zuid- Holland" in een rapport. Autosnelweg Tilburg— Breda in gebruik TILBURG, 15-12. Minister Drees van verkeer en waterstaat heeft dinsdag 26 km. autosnelweg van rijksweg 58 - tussen Tilburg en Bre da - geopend. Er is twee jaar aan gewerkt. Het stuk, waarin niet min der dan 21 kunstwerken zijn aange legd, kost ongeveer 75 miljoen gul den. In Tilburg-Oost sluit de nieuwe weg bij het Wilhelminakanaal aan op het rijksweggedeelte Eindhoven- Tilburg. De weg loopt ten zuiden van het vliegveld Gilze-Rijen naar een punt 3 km. zuidelijk van Breda. Van daaruit ligt de zijverbinding, die naar het centrum van de stad voert. Over enkele jaren wordt de weg, via een verbinding ten zuiden van het Mast bos, aangesloten op de nieuwe rijks weg 16. Breda-Antwerpen. die-mid den januari 1972 gereed is. sportpark Westerschouwen is nog heel ver weg. Uit de vergadering werd het nieuw aan te leggen par keerterrein aan de Adr. v. d. Weij- deweg nog' genoemd en hierin zijn misschien mogelijkheden. In ieder geval zal de huidige baan in de dui nen achter Burgh geschikt gemaakt worden om er wedstrijden op te rij den. De prijzen zullen in het ver volg' uitgereikt worden in de vorm van waardebonnen. De NPA heeft de aktiegroep laten weten nogal sceptisch te staan tegen over inmenging van de overheid. Men vreest namelijk dat de overheid hierin een kans zal zien belasting te gaan heffen als tegenprestatie voor de duivenregistratie en de uitgifte van ringen. De aktigroep is hier vo'orstander van en wil dat de handel in geringde duiven alleen wordt toegestaan, wanneer daarvan een eigendomsbe wijs kan worden overlegd, de han del in ongeringde duiven dient abso luut verboden te worden. Een petitie die daarvoor pleit zal aan het mini sterie van CRM worden gezonden. Buit van 17.000 gulden bij bankoverval VENLO, 15-12. Bijna f 17.(1(10 was de buit van een 25 tot 30-jarige man die een gewapende overval heeft ge pleegd op het bijkantoor van de ge meentespaarbank in de Emmastraat te Venlo. Hij b.edreigde eerst de 21 jarige mej. J. Witzenburg met een pistool en zei haar geld in een rode plastic tas te doen, die hij voor dit doel had meegebracht. Het meisje ging met de tas naar haar collega, mej. M. Hu berts (35), die achter het kassiers bureau zat. Nadat aan zijn wens was voldaan, beval hij beide dames de deur van het kantoor te openen. Toen hij bin nen was, moesten zij de brandkast en de kleine kluis die in de brand kast zit, openen. Mej. Huberts moest daarna het geld in de tas doen. SAIGON. Het Amerikaanse op perbevel in Saigon heeft woensdag' meegedeeld dat boven de Zuidchine- se zee. tussen Phoe Bai en Danang, een vliegtuig van het type U-21 wordt vermist. Deze toestellen wor den doorgaand gebruikt voor het vervoer van hoge functionarissen of officieren. iiiilliiniHlIF Adverienixe Leemet plezier Rook.de échte PalI Mali Export Wereldbekend aroma Pall Mall Export

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7