Jeugdsoos „Big S" organiseerde een geslaagde autorally Vakantiespreiding blijkt een fiktie Direnbescherming over „besmette" katten Ahvecr nieuwe plannen op stapel HAAMSTEDE, 14-12. „Big S", de bekende jeugdsoos uit de Westhoek organiseerde een autorally waar ie dereen aan deel kon nemen. Er wa ren 28 inschrijvers, hetgeen een groot succes genoemd kan worden. Dc uitslag was als volgt: 1. Equipe Chiel Landegent, 2. Equipe Cor Ra demaker en 3. Equipe Martin Kloet. Er was voor iedereen een prijs, niet alleen voor de bestuurders en navi gators, doch ook voor alle andere in zittenden. Chiel Landegent kwam in het bezit van de wisselbeker. Andere prijzen waren flessen wijn, taarten, sleepketting en accessoires voor au to's. Het minst aantal strafpunten bedroeg 274 en het hoogst 1089. De rally liep over alle kernen van Wes- terschouwen, doch in tegenstelling met 1970 nu geen opdrachten en an dere spectaculaire evenementen, maar een echte puzzel- of oriënte- ringsrit. De deelnemers vonden de rit niet zo moeilijk, maar het gelukte slechts enkelen om alle controlepos ten te vinden. De rally was uitgestippeld door de heer C. J. Simmers (oudercommissie) en het bestuurslid de heer H. Goed- bloed. De poedelprijs kwam in het bezit van de op de soos welbekende Amerikanen van de „Skycrane"-be- tonblokken-droppende helicopter, B. Hollingshead en J. Wallace. Na af loop werd nog wat gezellig samen- gezeten en kon de soos terugzien op een zeer geslaagde avond. Inmiddels heeft het ledental de 107 bereikt waaruit blijkt dat de „soos" zeer goed draait. Plannen De verdere plannen van Big S zijn op 26 december een diner-dansant, mede door het grote succes van vo rig jaar. Het bestuur kan nog niet mededelen waaruit dat diner zal be staan. terwijl tevens de kosten nog niet bekend zijn. Zaterdagavond is opgave mogelijk. Mail verdronken na klap op liet lioofd ROTTERDAM, 15-12. De Rotter damse politie heeft woensdagavond in samenwerking met de brandweer het stoffelijk overschot van de 55- jarige H. van Tricht uit Rotterdam uit de Maas gedregd. Een getuige beweert, dat de man even tevoren een klap op het hoofd had gekregen van een andere man. Hierop zou hij in het water zijn ge tuimeld. Van de daders is geen enkel spoor te ontdekken. De man zag, zo beweert hij, het tweetal vanuit de veste op het Charloise hoofd bij de Maastunnelingang staan. Zij kregen ruzie en begonnen te vechten. Een van hen haalde een voorwerp tevoor schijn dat op een hamer leek. Daar mee gaf hij zijn tegenstander een klap op het hoofd. Het slachtoffer wankelde en viel in het water. De dader nam daarop de benen. De ge tuige waarschuwde daarna onmid dellijk de politie. Voor het overige tast de politie volledig in het duister. „Voorspelling die niet uitkomt" DEN HAAG, 15-12. „Dit is een van de voorspellingen van de heer Hoo- gendijk, die niet uitkomt". Met deze opmerking heeft de voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de K.V.P., mr. F. H. J. J. Andriessen, woensdagmorgen gerea geerd op hetgeen de heer dr. F. A. Hoogendijk maandagavond zei in de Avro-t.v.-rubriek „Televizier" over de ontwikkelingen op het terrein van de loonpolitiek. Volgens hem zal het gevolg van het standpunt van de regering om niet in te grijpen zijn, dat of minister drs. J. Boersma van sociale zaken binnen enkele maan den aftreedt, of de ministers beho rende tot DS '70 uit het kabinet stappen. Mr. Andriessen gaf zijn commen taar op de maandelijkse bijeenkomst van de K.V.P.-fractie met journalis ten. Meer curieus als mooi is dit zeld zame plaatje van hel vooroorlogse Viane, met op de voorgrond het wa ter van de spuiboezem. Het bestuur van Big S onderging enkele wijzigingen en ziet er nu als volgt uit: Cobi Glerum, Sarah Over- bceke, Nico v. d. Bos, Jan Kenters, Marien Hoogerheide (voor de vele Zierikzeese leden), Cor Rademaker (2e jaars) en Leo de Feiter (3e jaars). Dit bestuur zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om van 1972 een suc cesjaar te maken door veel aktivi- teiten te organiseren, Cp Oudejaarsavond is de soos eveneens weer geopend. Te beginnen met een vreugdevuur naast het soos- gebouw waar veel belangstelling voor zal zijn, wordt later in de soos de nieuwjaarsviering voortgezet. Bij het vreugdevuur zou het bestuur gaarne alje jongelui zien die de laat ste jaren vuurtjes in 't dorp aanste ken, rookbommen op de straten neer- rsmijtcn enz. Dan blijft het in 't dorp wat rustiger, terwijl alle uitspattin gen geconcentreerd gaan worden op één plaats en wel rond het soosge- bouw. DEN HAAG, 15-12. Hoewel een groot aantal vakantiegangers bulten de zomerperiode z(jn hoofdvakantie zou willen doorbrengen, komt hiervan in de praktijk weinig terecht. Dit blijkt uit een marktpsychologisch onderzoek, dat in opdracht van de reisorgani saties Airtour Nespanda, Centouri/Sunlincr, Eurolours, Fit, Hotel plan en de Magneet samen miet KLM en Martinair werd ingesteld. 71 procent van de mensen die de laatste jaren een vliegvakantie hebben gemaakt, zou ook buiten het hoogseizoen met vakantie kun nen gaan. Het merendeel van hen zegt bovendien een dergelijke vakantie aantrekkelijk te vinden. In de praktijk blijkt echter dat 65 procent toch in de maanden juni, juli en augustus de hoofdva kantie opneemt. Een ander interessant punt uit het onderzoek is de afnemende belangstelling voor het kamperen en de toenemende vraag naar appartementen. De populariteit van de vliegvakanties groeit sterk. Dit is vooral merkbaar bij de jongeren beneden de 25 jaar. Het ge bruik van het vliegtuig als vervoermiddel blijkt vooral ten koste te gaan van de auto. Als het „ideale" vervoermiddel voor de vakan tie, werd door 70 procent van de vliegvakantiegangers het vliegtuig aangegeven. Maar ook een bijna even hoog percentage van hen die nog nooit per vliegtuig op vakantie waren geweest, vonden een vliegvakantie zeer aantrekkelijk. LANDBOUW EN VEETEELT Nieuwe kans voor het vlas door nieuwe machine AMSTERDAM, 175-12. Een vlas haagmachine en een worstsilo zjjn enkele van de vele nieuwigheden, die van 17 tot en met 22 januari a.s. te zien zullen zqn op de land- en tuin- bouw-RAI in Amsterdam. De vlashaagmachine is ontwikeld door het instituut voor landbouw techniek en rationalisatie in Wage- ningen. Zij is nog in een experimenteel stadium en een fabrikant moet er nog voor worden gevonden. Bij het rijksconsulentschap voor landbouw werktuigen in Wageningen hoopt men, dat zij het begin zal vormen voor een volledige mechanisatie van de vlasteelt. Daardoor pas zou deze teelt, die nu sterk op haar retour is, van de ondergang gered kunnen worden en kunnen gaan profiteren van de mogelijkheden, die er zitten in vervaardiging van produkten uit mengsels van vlas en kunststof. De machine doet wat Vlaamse vlassers van ouds al met de hand deden: het geoogste vlas, dat op het veld moet drogen ,in dikke hagen bijeenzetten, inplaats van in bossen zoals in Nederland gebruikelijk was. Nadat proeven met het liggend dro gen van vlas niet zo'n groot succes waren geworden is het idee voor de machine geboren. De worstsilo is een reusachtige worstvormige plasticzak, waar met behulp van een wormschroef gesne den gras of snijmais zodanig wordt ingeperst dat er absoluut geen lucht meer kan bijkomen. Een variant dus FINANCIËN EN ECONOMIE Koers dollar zakt sterk FRANKFORT-TOKIO, 15-12. De waarde van dc dollar is woensdag op de voornaamste wisselmarkten ver minderd als gevolg van de bereid heid van de Verenigde Staten de dollar te devalueren als onderdeel van een oplossing van de internatio nale moeilükhcden. In Japan werd melding gemaakt van „wilde" dollarverkopen en in West-Duitsland daalde de koers van de dollar fors. Japan en West-Duits land zijn de twee landen wier munt eenheden bij een oplossing van de monetaire crisis waarschijnlijk het sterkst gerevalueerd zullen worden. Van goedingelichte zijde werd in Tokio vernomen dat de Verenigde Staten een yenrevaluatie van 20 procent wensen, maar Japan zou niet verder willen gaan dan een revalu atie van 16,12 procent. op de gewone „kuil" of „silo", waar in samengeperst ruwvoer met aarde wordt toegedekt om het van de lucht af te sluiten. Deze nieuwe toepassing van plastic is overgekomen uit Duitsland. Daar heet zij „condoom silo KERKNIEUWS De kerk in Polen DEN HAAG, 15-12. Nu dé Poolse regering bezig is om tot een normali sering van de betrekkingen met de Rooms-katholieke kerk van Polen te komen, hebben de in de Poolse oecu menische raad verzamelde protes tantse en orthodoxe kerken de auto riteiten gevraagd hun dezelfde rech ten te verlenen als de R.K. kerk toe gekend wordt. In de Poolse grond wet wordt gesproken over „de kerk", waarmee alleen de R.K. kerk wox*dt bedoeld, en „religieuze gemeenschap pen", waarmee protestanten en or thodoxen worden aangeduid. De R.K. kerk heeft in Polen grote macht, haar invloed groeit nog steeds. Van de 33 miljoen Polen zijn er 28 miljoen praktiserend katholiek. Ruim 17.000 priesters staan thans in de pa rochies, tegenover 8.000 in de tweede wereldoorlog. AMSTERDAM. Bij een felle brand in een boerderij aan de Liergouw bij Randsdorp bij Amsterdam is woens dagmiddag de hooischuur van een boerderij in vlammen opgegaan. Te vens gingen enkele hooimachines verloren. Het vuur ontstond, nadat het 6-jarige zoontje van de boer tus sen het hooi met lucifers had ge speeld. Duitse metaalstaking voorbij STUTTGART, 15-12. De georgani seerde metaalarbeiders in het noor den van de Westduitse deelstaat Ba den-Württemberg zijn akkoord ge gaan met de nieuwe loonovereen- komst. Hiermee is een officieel ein de gekomen aan de metaalstaking in het zuidwesten van de Bondsre publiek die drie weken heeft ge duurd. De overeenkomst heeft een looptijd van 12 maanden en voorziet in een loonsverhoging van 7 Vz procent en een eenmalige uitkering van 180 mark. DEN HAAG, 15-12. De opschud ding die is ontstaan rond de ziekte Toxoplasmose, die door de uitwerp selen van katten kan worden over gebracht, is zwaar overtrokken. Dit schryft de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, waar van de directeur dr. J. C. Klesser dinsdag een bespreking heeft gehad met het instituut voor tropische en protozoaire ziekten van de Veterinai re Faculteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dit instituut staat onder leiding van prof. dr. D. Zwart. Een van zijn medewerks, drs. J. Overdulve, be hoort mondiaal gezien tot een van de vier specialisten op dit terrein. De ziekte, aldus het communique dat dierenbescherming in overleg met de faculteit heeft opgesteld, is reeds 60 jaar bekend, 30 jaar weet men dat zij bij de mens ziektever schijnselen kan veroorzaken en zes jaar geleden werd r-eeds ontdekt, dat dit kan gebeuren door middel van katen. De infectie kan men ook op lopen doo het eten van rauw of niet goed doorbraden vlees (tartaar, bief stuk). Besmette katten vormen alleen ge durende tien tot dertig dagen na de RECHTSZAKEN Gevangenisstraf door dodelijk ongeluk GRONINGEN, 16-12. De president van de rechtbank in Groningen heeft de dertigjarige G. W. E. uit Wolter- sum veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. E. heeft op 4 september in Ten Boei', rijdend onder invloed, de zes jarige Elsje Bijman aangereden en is na het ongeluk doorgereden. Het meisje overleed aan de gevolgen van het ongeluk. FINANCIËN EN ECONOMIE Matige kooplust op de wereldgoedereinnarkten AMSTERDAM, 16-12, Op de mees- te wereldgoederenmarkten is de kooplust in november slechts matig geweest. De noteringen bewogen zich hierdoor overwegend in neerwaartse richting. Deze tendens moet volgens bank Mees en Hope goeddeels wor den toegeschreven aan het feit dat dc valutaire onrust en de sombere verwachtingen ten aanzien van een spoedig herstel van de internationale handel kopers ervan weerhielden transakties van groter omvang af te sluiten. Afgezien van de toenemende arbeidsonrust in een aantal westerse industrielanden werd een en ander nog in de hand gewerkt door de zwakke stemming in Wall Street, waar beleggers het optimisme van de Amerikaanse regering over een economische opleving blijkbaar niet deelden. Eerst tegen het einde van de maand verbeterde de kooplust enigszins, waartoe de hervatting van dc havenwerkzaamheden in de V.S., alsook het niet ongunstige verloop van de besprekingen van dc groep van tien over de oplossing van dc internationale monetaire vraagstuk ken bijdroegen. DEN HAAG, 16-2. Dc Tweede Ka merleden Van Thijn en Roethof (P.v.d.A.) hebben minister Drees van verkeer en waterstaat schriftelijk vragen gesteld over de plannen van de Nederlandse Spoorwegen bet wa- genladingvervoer te herstructureren, waardoor het aantal personeelsleden met 2 a 3000 zal worden verminderd. Dc Kamerleden vragen de minister of de plannen rekening houden met dc wens van de vakbeweging om het tempo van uitvoering zo te kiezen dat zo min mogelijk nadelige gevol gen voor het personeel ontstaan. HOOGEZAND. 16-12. Donderdag ochtend is op de scheepswerf E. J. Smit en zoon te Westerbroek dc 23- jarige werknemer W. Lanling uit Slochteren zo ernstig gewond ge raakt. dat hij enige tijd later in het Academisch Ziekenhuis in Gronin gen overleed. Dc man liep over het achterdek van een in aanbouw zijnd schip en moet in cvn gat gevallen en zes meter lager in de machinekamer terecht gekomen zijn. infectie een gevaar voor besmetting. In de daarop volgende tijd is deze eerdere besmetting een garantie dat zij geen besmetting zuilen versprei den. Veel mensen (60-70 procent) zijn al eens eerder met deze ziekte ge ïnfecteerd geweest zonder dit te we ten, dan zijn er voldoende anti-stof fen. Van de mensen die nog niet ge- ifecteerd zijn geweest, moeten alleen voorzorgen in acht worden genomen voor aanstaande moeders en zeer jonge kinderen. Deze voorzorgen zijn: geen rauw of onvoldoende ge braden vlees gebruiken, niet in aan raking komen met kattefaeces, dus geen kattebakken schoonmaken. SPORT MICROKORFBAL Delta—Good Luck 4—5 Een kleine maar toch wel verdien de overwinning voor het beter korf bal spelende Good Luck. De start van de oranjehemden was veel be lovend. Al vrij snel slaagden zij erin een 2-0 voorsprong te nemen welke na de vakverwisseling tot 3-0 werd opgevoerd. Delta wist hierna tegen te scoren 1-3 waarna Good Luck de stand op 1-4 bracht. Ondanks deze achterstand gaf Delta de moed nog niet op en nog voor het afsluiten van de eerste helft wisten zij de achter stand tot 2-4 te reduceren. Na de rust keerde de spanning volledig te rug. Al vrij snel had Delta weer succes 3-4, waarna zij een strafworp onbenut lieten. Toch slaagden zij er even later in de balans weer in evenwicht te brengen 4-4. In de slot fase kreeg Good Luck weer het bes te van het spel. Nadat zij ook een strafworp hadden gemist slaagden zij erin de winnende treffer in de Delta-korf te plaatsen 4-5. TILBURG. De minister van verkeer en waterstaat dr. W. Drees jr. heeft het gedeelte Tilburg-Breda van rijks weg 58 geopend. De minister werd bij deze gelegenheid benoemd tot „Rid der in de Orde van de Baviaonse Hoorn" door „Jaones, vorst der Ba- viaeno", waarvan hier een beeld. Flitsen uit het buitenland MADRID. De faculteiten van wijs begeerte en rechtsgeleerdheid van de universiteit zijn woensdag voor onbepaalde tijd gesloten na gevech ten tussen studenten en de politie. BONN. Het Westduitse kabinet heeft staatssecretaris Egon Bahr volmacht verleend tot het onderte kenen van de overeenkomst tussen de Bondsrepubliek en de D.D.R. over het verkeer naar en van Berlijn. ZAGREB. Een rechtbank in Za greb heeft woensdag van de 81 tij dens de ongeregeldheden van dins dag in de Kroatische hoofdstad ge arresteerde mensen er 65 veroor deeld tot gevangenisstraffen van een maand. Vier kregen twee maanden. BELGRADO. In Zagreb, de hoofd stad van Kroatië, zijn drie mannen veroordeeld tot zestig dagen gevan genisstraf na de ongeregeldheden die zich maandagavond op het grootste plein in deze stad hebben voorge daan. NORWICH, ENGELAND. In Nor wich heeft een man in een adverten tie in een plaatselijke krant ge vraagd om een menselijk skelet. „Het is een kerstgeschenk voor mijn zoon die medisch student is", zo verklaar de hij zich nader. De achternaam van de man luidt doodkist. LOESAKA. In Moefoelma in het Zambiaanse kopergebied zijn zeker 35 mensen omgekomen toen wagon ladingen explosieven in de lucht vlogen. Er zijn tientallen gewonden. NIEUWE HOOFT-ED1TIE VERSCHENEN AMSTERDAM, 15-12. Een nieuwe uit negen delen bestaande Hooft-editie „Pieter Cornelisz Hooft, alle de gedrukte werken 1611- 1738", onder redactie van prof. dr. W. Hellinga en drs. P. Tuynman is woensdag verschenen. In deze uitgave (ongeveer 4500 pagina's met circa 100 illustraties), die alle verzamelde werken bevat voor zover deze tot in het midden van de 18e eeuw in druk zqn versche nen, is een aantal tot nog toe nauwelijks bekende werken van Hooft opgenomen. De editie is gedrukt in reproduktictechniek op speciaal papier en gebonden in met goud bestempelde banden. De Universiteitsbibliotheek van Amsterdam heeft veel steun ver leend bij het tot stand komen van de uitgave. Als dank daarvoor ontving de directeur van deze bibliotheek, prof. dr. S. van der Woude, tijdens de presentatiebücenkomst in het Vondelpark-pavil joen het eerst cexemplaar van dc uitgave. De herdruk verscheen juist drie honderd jaar na dc eerste grote editie van Hoofts zoon, Acrnout Hcllemans Hooft, in samenwerking met Geeraardt Brandt. Uitgever: University Press in Amsterdam; prijs f 1600, Het moet nog winter worden, maar de zomermode van 1972 is er ook al. Hier drie vlotic katoenen jurkjes met bloescmopdruk; daarbij grotezachte hoeden cn sierlijk geborduurde zakdoeken. Nogal romantisch dus.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 4