OE ZIERIKZEESCHE COURANT OPNIEUW RUSSISCH VETO IN DE VEILIGHEIDSRAAD ZOMER 1972 Gesprek Nixon-Pompidou Straks missie-Jarring? Israël verwerpt V.N.- resolutie TERUGLOPENDE AUTOVERKOOP DE PRIJS ONTWIKKELING Nieuwjaarswensen Suikerbietencampagne loopt deze week af BETOGINGEN IN ZAGREB ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 tlecemher 1971 128ste jaargang Nr. 20990 «VAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar J 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Het Rode Kruis in de Westhoek De oorlog India-Pakistan NEW YORK, 14-12. De Sowjet-Unie heeft maandag avond in de Veiligheidsraad voor de derde maal haar veto uitgesproken over een voorstel voor een onmid dellijk staakt-het-vuren tussen India en Pakistan en terugtrekking van hun troepen. Elf leden stemden voor de bewuste Amerikaanse ontwerpresolutie. Enge land en Frankryk onthielden zich. en Polen stemde met de Sowjet-Unie tegen. Het was de 108ste maal dat de Russen in de Veiligheidsraad gebruik maakten van hun vetorecht. Ontwerpresoluties van de zelfde strekking waren ruim een week te voren al tweemaal op een Russisch veto gestuit, waarna de raad de kwestie overhevelde naar de Alge mene Vergadering, die India en Pakistan wel tot een bestand en terugtrekking der troepen opriep. Pakistan aanvaardde vorige week die assemblee-resolutie, maar India stelde zondag als voorwaarden te rugtrekking van de Westpakistaan- se troepen uit Oost-Pakistan en slui ting van een vredesverdrag tussen Islamabad en de regeringen van Bangla Desj. Veto Amerika vroeg zondag de nieuwe Adr-ert ent ie De nieuwe ZOMERGIDSEN voor 1972 van o.a. FIT. Centouri/Sun- liner, Silverjet, Aitour/Nes- panda, ZES, zijn nu al be schikbaar! Vraagt ze direct bij ons aan! tu reizen zierikzee nieuwe haven 105 telefoon 2577 spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad aan op grond van een per soonlijk besluit van president Nixon, die India ervan beschuldigde „de wereldopinie te negeren". De Russi sche Vice-minister van buitenlandse zaken Jacob Malik zei, toen Amerika zijn ontwerp-resolutie indiende, dat iedereen wist waarom deze ter tafel werd gebracht - „om te zien of er nog eens een Sowjetrussisch veto zal komen". Malik verklaarde zon dagavond: „u heeft dat veto nodig, zodat het Witte Huis de Sowjet-Unie opnieuw kan belasteren Andere resolutie Italië en Japan dienden na het Rus sische veto een nieuwe ontwerp-re solutie in, die o.a. de instelling be helst van een commissie van drie leden van de Veiligheidsraad die In dia en Pakistan moet helpen hun conflict te beëindigen. Het ontwerp dringt er bij de twee landen op aan zich van het front los te maken, zich terug te trekken en onmiddellijk on derhandelingen te openen over een- ANGRA DO HEROISMO (Azoren), 12-12. De Amerikaanse president Nixon en het Franse staatshoofd Georges Pompidou hebben maandag op de Azoren hun eerste gesprek ge voerd. In een onderhoud van bijna drie uur bespraken zij onder vier ogen de huidige wereldproblemen. Tegen de verwachtingen is daarbij de monetaire crisis nog niet ter sprake gekomen. SCHIPHOL. Op de Amsterdamse luchthaven arriveerde een grote groep evakuees met een speciaal toestel van de K.L.M. uit Oost-Pakistan. Een van de passagiers kon het na de aankomst niet allemaal meer verwerken en borstfe in tranen uit. veelomvattende politieke regeling. Na de indiening van deze resolutie ging de raad tot dinsdagavond 21.00 uur onze tijd uiteen. President Nixon heeft op de Azo ren, waar hij besprekingen voert met zijn Franse collega Pompidou, laten weten dat hij het nieuwe Russische veto betreurt. De Sowjet-Unie heeft de overweldigende druk van de we reldopinie, die beëindiging van de oorlog wenst, gedwarsboomd, zo deelde Nixon via zijn perschef Zieg- ler mee. NEW YORK, 14-12. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft zich maandagavond met 79 te gen zeven stemmen bij 36 onthoudin gen uitgesproken voor reactivering van de missie-Jarring in het midden oosten, en een beroep op Israël ge daan te beloven dat het zijn troepen uit de bezette Arabische gebieden zal terugtrekken. Zo'n belofte zou voortzetting van de missie mogelijk moeten maken. NEW YORK, 13-12. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft maandag een door Egypte gesteunde ontwerp-resolutie over de crisis in het midden-oosten, die bij de algemene vergadering der Ver. Naties is ingediend, van de hand gewezen Volgens Eban bestendigt de resolutie de impasse in de vredes onderhandelingen. In een toespraak tot de algemene vergadering, die zich opmaakte voor een stemming over drie ontwerp-re- soluties, verklaarde Eban, dat Israël wel akkoord gaat met de andere twee ontwerp-resoluties. Deze zou den Israël in staat stellen, zich in verbinding te stellen met de V.N.- bemiddelaar dr. Gunnar Jarring. AMSTERDAM, 13-12. In 1971 zul len in totaal bijna 27.000 nieuwe per sonenauto's minder verkocht worden dan het vorig jaar het geval was. Dit betekent een procentuele teruggang van 6,2 procent. In de bedrijfswa gensector zal de daling nog veel ster ker tot uiting komenverwacht wordt dat de verkopen ruim 17 procent la ger zullen uitvallen. Deze prognoses maakte maandag een woordvoerder van de RAI in Amsterdam, nadat kort tevoren de volledige vei'koopcij- fers over de maand november be kend waren geworden. UTRECHT. 13-12. „Laten de werk gevers nu eens concreet en niet met vage beloften de prijsontwikkeling aanpakken. Doen ze dat niet dan kan voor de overheid de plicht ont staan om wel wat aan de prijzen, doch niet aan de lonen te doen. Wij hebben bewezen dat wat de loon- kant betreft wij onze verantwoorde lijkheid volledig aanvaarden". Dit zei voorzitter C. van Dijk van de Christelijke Metaalbedrijfsbond maandag tijdens de bondsraadverga dering in Utrecht, waar men zich beraadde over de koers die de me taalbonden moeten gaan varen nu het overleg met de werkgevers over dc metaal-CAO is mislukt. „De irre- ele voorstellen van de werkgevers zouden dc werkloosheid nog sterker kunnen doen toenemen, namelijk door de betalingsmogelijkheden van de grootste bevolkingsgroep te sterk terug te dringen". Nieuw kabinet in Turkije ANKARA, 14-12. Dc Turkse pro- mier, Nihat Erim, heeft een nieuw kabinet van 25 ministers gevormd dat gericht is op het verkrijgen van meer steun in het parlement voor een uitgebreid door de generaals ge wenst hervormingsprogramma. De 59-jarige minister-president lenocmde veertien parlementariërs tot leden van zijn regering, vier meer dan in het vorige kabinet en nam voorts elf technici buiten de sfeer van de politiek daarin op. teneinde het karakter van een boven de par tijen staand bewind te handhaven. Evenals vorige jaren beslaat er ook dil jaar gelegenheid lot het plaatsen van uw nieuwjaarswens in ons nummer van 31 december a.s. tegen gereduceerde prijs. Uw opgave dient uiterlijk 27 december in ons bezit te zijn. De administratie HET WEEROVERZ1CHT DE BILT, 14-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Miden- en Zuid-Euro pa handhaaft zich in het komende et maal een gebied met hoge baro meterstanden. In de omgeving van de kern met name in Frankrijk en het Alpengebied is de lucht vrijwel lot stilstand gekomen, als gevolg van opklaringen daalt de temperatuur 's nachts in Midden-Frankrijk plaat selijk tol meer don 5 graden onder het vriespunt. Onder invloed van een oceaanfront, dat mogen via de Brit se eilanden naderbij komt. zal bij ons met winden tussen zuid en zuid west de drogere lucht uit Frankrijk toestromen. Vooral in de nacht zal daardoor de temperatuur op een la ger niveau komen, dan de laatste tijd het geval is geweest. Overdag echter zal de zon het kwik weer tot om streeks normale waarden doen oplo pen. ROOSENDAAL. 13-12. In de loop van deze week zullen dc laatste sui kerbieten worden verwerkt, waar mee een eind kemt aan een bijzonder gunstige campagne. ZAGREB, 14-12. In het centrum van de Zuidslavische stad Zagreb hebben jeugdige betogers maandag avond solidariteit betuigd met de af getreden leiders van de communis tische partij in Kroatië. Het kwam verscheidene malen tot vechtpartijtjes met de politie, die volgens onbevestigde berichten en kele honderden arrestaties verricht te. Nagenoeg de hele partijleiding in Kroatië trok zich zondag terug na er door president Tito van beschul digd te zijn, het ontstaan van een nationalistische beweging te hebben toegelaten. Mevrouw Milka Planinc is maandagavond met algemene stemmen tot voorzitster van de Kroatische communistische partij ge kozen, als opvolgster van mevrouw Savka Dabcevic-Kucar Naast haar werden nog enkele nieuwe bestuurs leden gekozen. Familie vinrlt baby in garage WASSENAAR, 13-12. In de garage van de woning van de familie Bo- reel in Wassenaar is zaterdagavond een baby van vier maanden te von deling gelegd. Tussen de kleertjes was een in het Engels gesteld getypt briefje gesto ken waarop stond: ik weet dat u al een kind geadopteerd heeft en weet dat mijn dochter bij u gelukkig zal zijn. Zij is geboren op 1 augustus en heeft de eerste vaccinatie al gehad. Naar de Wassenaarse commissaris van politie maandagmiddag op een persconferentie meedeelde, is er geen spoor van degene die het kind te vondeling heeft gelegd. De baby is kerngezond. De heer Boreel ,40) vond hel kind zaterdag toen hij bij zijn thuiskomst de auto in de garage wil de zetten, in een hoek van de garage in dekens gewikeld. Hel was goed gekleed en weldoorvoed. Het babytje moot in de garage gelegd zijn terwijl mevrouw Boreel (35) thuis was. Dc deur van de garage was zoals ge woonlijk niet afgesloten. De fabrieken van de C.S.M. cen trale Suikermaatschappij N.V. draai den reeds enkele dagen geleden af. Dinsdag 14 december sluiten ook de fabrieken van de Coöperatieve Sui kerunie te Sas van Gent en Gronin gen, die in Zevenbergen en Putters- hopk zullen donderdag de laatste bieten verwerken, Dinteloord en Roosendaal vrijdag of zaterdag* De vertraging bij de Suikerunie werd. veroorzaakt door de brand, dié in de nacht van 16 op 17 november de machinekamer van de fabriek te Dinteloord teisterde. Daardoor viel de capaciteit van deze suikerfabriek die de grootste van Europa is, terug op de helft en moest een groot deel van de bietenaanvoer naar andere fabrieken worden verlegd. De oppervlakte suikerbieten be droeg dit jaar ruim 102.000 hectare, dat is 2,2 procent minder dan vorig jaar. Ook de wortelopbrengst per hectare was met 50 ton iets kleiner dan in 1970, maar het suikergehalte is ongeveer 1 procent hoger, waar door in totaal toch meer suiker werd geproduceerd dan vorig jaar. Dit ge halte bedroeg namelijk gemiddeld ruim 16,8 procent, tegen vorig jaar nauwelijks 16. Agent schoot man in been EINDHOVEN, 13-12, De 31-jarige G. V. uit Eindhoven werd zondag avond in een café in de Hoogstraat in die stad aan een been gewond door een kogel die een agent op dit lichaamsdeel had afgevuurd. De man was de aanstichter van een vechtpartij tussen cafébezoekers en een twaalftal agenten. De aanleiding tot de vechtpartij was de 24-jarige M. N. die de bar juffrouw zou hebben lastig gevallen Na enige moeilijkheden kon deze man worden ingerekend. Daarna duurde het vechten voort, waarbij de politieagenten zware klappen kregen te incasseren. Een van hen loste eerst een waarschuwingsschot, maar dat had geen resultaat. Toen werd het gerichte schot gelost. G. V. werd met een beenfractuur naar een ziekenhuis gebracht. BONN. De overeenkomst tussen Bonn en Oost-Berlijn over het tran- sitovcrkcer wordt waarschijnlijk nog deze week door dc staatssecretaris sen Egon Babr en Michael Kohl in Bonn ondertekend. NAIROBI. President Kenyatta, voor de eerste maal tijdens zijn loopbaan in uniform als opperbevelhebber van de strijdkrachten van Kenia, gefoto grafeerd tijdens de parade op onaf hankelijkheidsdag Naast hem zijn echtgenote Mama Ngina Kenyatta. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Andermans akker lijkt altijd vruchtbaarder dan de eigen. Verwachting tot woensdagavond: Vannacht kouder Opklaringen, maar ook hier en daar wat z*egen; matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen zuid en west; minimumtemperaturen van 7 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland, maxima van 9 graden aan zee tot 5 graden in het zuidoosten van het land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-tempera'turen: 2 lot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 lot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 15 dec. Zon op 8.41, onder 16.28. Maan op 6.42, onder 14.20. 16 dec. Zon op 8.42, onder 16.29. Maan op 7.51. onder 14.56. Nieuwe maan: 17 dec. (20.03). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee: 15 dec. 1.23 13.41 7.24 19.37 16 dec. 2.11 14.28 8.01 20.12 Springtij: 19 dec.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1