TIG STAPPEN TERUG PRIJZEN STIJGEN ONRUSTBAREND HET iZJLVERENl KRUIS VAN HET VADERLANDSE ERF Graanvoorraad Bijzonder kerstconcert te Middelharnis in Europa? Specialisten, tandartsen en apothekers zien af van honorariaverhoging Kat zou gevaarlijke besmettingsbron zijn voor zwangeren en zuigelingen juist nu een goede keuze afdeling Zierikzee Veto op hulp aan kinderen OM VEILIGHEIDS CONFERENTIE Wat biedt de BEELDBUIS? Sinds 1965 leven eenderde maal duurder Vooral de Nedertand.se huisvrouw ziet de naaste toekomst met enige somberheid tegemoet. Het afgelopen jaar zijn vrijwel alle artikelen, die nodig zijn voor het levensonderhoud, sterk in prijs gestegen. Het heeft er de schijn van dat fabrikanten, groot handelaren en winkeliers alvast een voorschot hebben willen nemen op de ongetwijfeld sterk stijgende loon kosten, waarmee zy per 1 januari 1972 worden gekonfronteerd. De in flatie woekert ongenadig voort. Sinds 1965 is de prijsindex gestegen van 100 naar 148 en helaas moet worden verwacht dat v deze tendens in 1972 krachtig zal doorzetten. Vrijlating lonen en prijzen geen sukses De regering heeft cle lonen en prij zen vrijgegeven. Of dit een gelukki ge beslissing is geweest valt pas op langere termijn te bezien, maar onze voorlopige indruk is dat „vrijheid" hier wel eens geen blijheidzou kunnen brengen. Het Consumenten Contact Orgaan heeft al berekend, dat in de periode half juli - half ok tober het leven 2,7 procent duurder is geworden. Ernstiger is dat de prijs stijgingen geenszins beperkt bleven tot de min of meer luxe artikelen. Ook de artikelen, die van primair belang zijn voor ons levensonder houd stegen sterk in prijs. Zo werd de voeding alleen al in de periode half juli - half oktober 2,6 procent duurder. En inmiddels is dat percentage nog aanzienlijker hoger opgelopen, bijvoorveeld door de stij ging van de brood- en melkprijs. In het jaar 1969, toen de B.T.W. werd ingevoerd, werd het leven 7,5 procent duurder. Datzelfde percenta ge was het afgelopen jaar reeds half oktober bereikt en al met al zal dit percentage in 1972 rond de 7,9 8,1 procent gaan bedragen. Een uiterst zorgelijke ontwikkeling. In dat op zicht was 1970 een heel wat floris- santer jaar. Toen werd het leven „slechts" 4,4 procent duurder. Het feitelijke prijsindexcijfer is sinds 1965 van 100 tot 148 gestegen en dat toont genoegzaam aan hoezeer de koopkracht van onze gulden is ver minderd. Voeding duurder Tot de sterkst in prijs stijgende artikelen behoren stellig meubelen en nieuwe auto's. In 1971 iverden de meubelen gemiddeld. 16 procent duurder, die nieuwe auto's 14 pro cent. De motorrijtuigenbelasting vergde 17 procent meer. Geen won der datmede gelet op de benzine accijnsverhogingen die ons in 1972 te wachten staan, de verkoop van nieuwe auto's de laatste maanden een duidelijke inzinking geeft te Provinciale Aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent MIDDELBURG, 11-12. In verband met de voorgenomen toekenning van de Provinciale Aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent op het gebied van kunsten of wetenschappen in de sector muziek hebben gedeputeerde staten van Zeeland een commissie ad hoe ingesteld. Deze commissie, voor geschreven in artikel 4, eerste lid van het reglement op de toekenning van die prijs, bestaat uit de heren Ed. Flipse tc Etten-Leur, voorzitter, R. Schouts te Hilversum en Th. Olof te Amsterdam, leden. De heer J. J. de Rey, ambtenaar voor culturele aangelegenheden ter provinciale griffie van Zeeland, voert het secre tariaat. Deze commissie moet het college van geputeerde staten een voor dracht doen tot toekenning van de prijs. De commissie streeft ernaar de voordracht eind januari 1972 bij ge deputeerde staten in te dienen, waarna het college op de kortst mo gelijke termijn tot toekenning van de prijs hoopt te kunnen besluiten. PARIJS. Brigitte Bardot in „spiegel beeld". De filmster opende in de Franse hoofdstad een tentoonstel ling, waarop „100 foto's van Brigitte Bardot" worden geëxposeerd. zien. De konsument worclt voorzich tiger. Verschillende voedingsartikelen stegen het afgelopen jaar zeer sterk in prijs. Om enkele voorbeelden te noemen: kaas 13 procent, idees (kalfs- en rund) 14 procent, yoghurt 10 procent, sinaasappelen 14 procent. En dat is .dan nog maar een kleine greep uit een groot aantal artikelen. Knippen en wassen is in 1971 ook aanzienlijk duurder geworden. De herenkapper rekent 18 procent meer dan een jaar geleden, de dameskap per 12 procent. Toiletzeep is zelfs 22 procent duurder geworden en is daarmee de koploper geworden van alle artikelen die in prijs zijn geste gen. Wie dorst heeft, grijpt gemakke lijk naar een flesje bier, dat een jaar geleden nog 12 procent goedkoper was dan nu. Wonen Ook het wonen is duurder gewor den als gevolg van de huurverhoging en de hogere kosten van onderhoud. Gemiddeld betalen we nu circa 2,5 procent meer voor het wonen dan een jaar geleden. De prijzen voor huishoudelijke artikelen stegen met 1,4 procent, die voor verlichting met 2 procent. In 1972 zullen we voor onze verlichting nog aanzienlijk meer gaan betalen, want dan wordt het B.T.W.-tarief voor elektriciteit verhoogd van 4 procent naar 14 pro cent. Kleding en schoeisel werden circa 17 procent duurder en het is mis schien wel tekenend voor de situatie dat ruim 11 procent van deze stijging nd het vrijlaten van lonen en prij zen tot stand kwam. Ontwikkeling en ontspanning werden ruim 3 pro cent duurder. Voor pocketboeken moet de konsument nu 8 procent meer betalen dan een jaar geleden. Ook de overheid lei>erde een aan zienlijke bijdrage aan het algemeen kostenpeil. De Nederlandse Spoor wegen hebben in 1971 hun tarieven driemaal „aangepast". Op 16 decem ber 1971 gingen de tarieven met liefst. 9,5 procent omhoog. Ook de post- en telefoontarieven stegen ge ducht en waren er mede oorzaak van dat het bedrijfsleven op hogere kos ten kwam te zitten en die kosten v)eer goed trachtte ie maken door zijn prijzen te verhogen. Komt er een nieuwe christelijke krant DEN HAAG, 11-12. Het is niet on- mogelijk dat er in Nederland een nieuwe christelijke krant gaat ver schijnen met de journalistieke for mule van de „Kwartetbladen", die met het landelijk ochtendblad Trouw worden samengevoegd. Het comité tot behoud van de christelijke pers in Nederland ori ënteert zich op mogelijkheden tot de uitgifte van een dergelijke krant. De samenvoeging van de kwartet bladen, de Rotterdammer, de Nieu we Haagse Courant, de Nieuwe Leidse Courant en het Dordts dag blad, is voor het actiecomité onver teerbaar, omdat de journalistieke formules van Tx-ouw en het Kwartet zeer ver uit elkaar liggen, aldus de voorzitter van het actiecomité, de burgemeester van Noordeloos M. W. Schakel, tevens tweedekamerlid voor de Anti-Revolutionaire Partij. DEN HAAG, 11-12. De E.E.G. zal binnenkort wellicht een besluit ne men over het opslaan van een deel van 's werelds „ijzeren graanvoor raad" aan deze kant van de Atlan tische Oceaan. Deze verwachting koestert de Ne derlandse minister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois. Voorstellen van de Europese Com missie hierover, zo voorziet hij, zou den wel eens op de agenda kunnen staan als a.s. zaterdag, zondag, maandag, dinsdag en woensdag de ministerraad der Europese Gemeen schappen bijeen is om over de toe treding van de adspirant-leden te praten. KONINKLIJKE GIFT DEN I1AAG( 11-12. Koningin Ju- liana heeft besloten een gift te doen aan het Nederlandse Rode Kruis voor de hulpactie slachtoffers con flict India-Pakistan. Om <le prijsvorming van coiisumptiemelk ARNHEM, 11-12. Het bestuur van de Gelderse Christelijke Boeren- en Tuindersbond heeft, naar het mede deelt, met verbazing kennis geno men van de overweging van de re gering om in te grijpen in de prijs vorming van consumptiemelk. Een dergelijke maatregel zal als onbillijk worden ervaren. De prijsvorming van melk heeft geruime tijd onder druk gestaan van overschotten, en de overwogen prijs maatregel zou neerkomen op een kunstmatig continuëren van deze druk. Het CBTB-bestuur vindt het onbegrijpelijk, dat in een tijd waarin voor een liter water twee kwartjes wordt betaald, een melkprijs van drie kwartjes tot het overwegen van overheidsmaatregelen leidt. Aangereden bij oprapen van bagage WADDINXVEEN, 11-12. De 41-ja- rige C. A. van Veen uit Den Haag is vrijdagavond aangereden toen hij op de autosnelweg Utrecht-Den Haag een onder het rijden van zijn impe riaal verloren kastlaadje wilde op rapen. Hij was op slag dood. Het on geluk gebeurde ter hoogte van de gemeente Waddinxveen. Zoutloze milieubescherming LEEUWARDEN, 11-12. Het ge meentebestuur van Dokkum is van plan in het kader van de milieube scherming de gladheidsbestrijding door middel van zout te beperken. Dit zal in de praktijk betekenen dal bij het zout strooien veel selectiever te werk gegaan zal worden en alleen de belangrijkste straten in de bin nenstad en de wegen voor doorgaand verkeer met- zout behandeld zullen worden. Afweging van mogelijke be zwaren tegen de bezwaren uit mi lieuhygiënisch oogpunt (toevoeging van grote hoeveelheden zout aan het oppervlaktewater, schade aan be plantingen, plantsoenen enzovoort), 'heeft b. en w. gesterkt in de over tuiging dit besluit te moeten nemen, zo schrijven ze aan de raadsleden. DEN HAAG, 10-12. Medische spe cialisten, tandartsen, tandartsspecia listen en apothekers hebben hun be reidheid uitgesproken voor het jaar 1972 af te zien van een verhoging van hun honoraria in het kader van de inflatiebestryding. Dit hebben zij in een gezamenlijke brief aan de minister van economi sche zaken laten weten. De bereid heid af te zien van een inkomens verbetering voor deze groepen geldt zowel voor hun honorarium als zie kenfondsmedewerker als voor het particuliere honorarium, voorzover gebaseerd op de prognose van de loonontwikkeling voor 1972. MIDDELHARNIS, 13-12. Zaterdag 18 december a.s. (20.00 uur), organi seert de Stichting Kerkconcertcn Goeree en Overflakkee, in samen werking met het Chr. gemengd koor „Sursum Corda", tc Middelharnis vcor de vierde achtereenvolgende maal een kerstconcert in de Grote kerk te Middelharnis. Met begeleiding van strijkers, kla vecimbel en cello worden door het koor de navolgende werken uitge voerd: Dedekind - kantate: Gelobet sei der da kommt; Schein - motet: Nun komm der Heiden Heiland; Praetorius - motet: Gelobet seist du Jesu Christ; Buxtehude - kantate: In dulci Jubilo. Een der solisten op dit concert is de uit Hongarije afkomstige fluitist Ferenc Hutuyra. Hutuyra, die gebo ren is in 1944, was na zijn studie aan het Bela Barlok-conservatorium te Boedapest, verbonden als soloflui tist aan de symfonie-orkesten van Boedapst en Schwerin (Oost-Duits- land). Hij trad veelvuldig als solist op, maar vestigde zich in 1970 om politieke redenen in Nederland. Hij is thans benoemd als docent aan de Zeeuwse muziekschool en gaf reeds op diverse plaatsen concerten. Samen met Kora van Dijk-Kruis speelt hij het trio in c kleine terts van J. J. Quarts. Zij is eveneens als docente benoemd aan de Zeeuwse muziekschool, na vorig jaar het eind diploma viool aan het Rotterdams conservatorium te hebben behaald. Als klaveciniste treedt deze avond op de uit Dordrecht afkomstige He- leen van Dijk, leerlinge van Janny van Wering. Twee vokale solisten werken aan dit concert mee en wel de sopraan Clara Zietse en de bas Ted Schorske. Het geheel van deze avond staat onder leiding van de dirigent Jan vaan Dijk te Middelharnis. AMSTERDAM, 11-12. Er zyn aan wijzingen dat de kat een zeer be langrijke rol speelt bij de versprei ding van toxoplasma, (toxoplasma is een parasiet bij jongeborenen en jonge kinderen, waarby als meest voorkomende afwijkingen een wa terhoofd en bepaalde oogafwijkingen worden gezien). In een artikel in het Nederlands tijdschrift voor geneeskunde onder de titel „de kat en toxoplasmosis bij de mens" schrijft prof. dr. J. van der Veen uit Nijmegen dat men er re kening mee dient te houden dat dit geliefde huisdier een gevaarlijke be smettingsbron kan zijn voor zwan geren en zuigelingen. De ongeboren vrucht en de pasgeborene lopen het grootste risico bij besmetting met toxoplasma. Aan zwangeren en gezinnen met jonge kinderen moet naar de me ning van prof. Van der Veen wor den ontraden een kat als huisdier te houden. Ook uit levensmiddelen - en horecabedrijven moeten katten worden geweerd. De aanwezigheid van katten op boerenbedrijven lfjkt prof. Van der Veen in dit verband eveneens bedenkelijk. Advertentie stichting Vraag inlichtingen: Havenpark B, lel. (01110) 2144 Centrale afdeling: Noordeinde 17, Leiden, met vestigingen te: Alphen a/d Rijn, Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlem, Maassluis, Middelburg, Mijdrecht, Schie dam, Terneuzen, Weerden, Zaandam, Zeist, Zierikzee en Zwijndrecht. WASHINGTON, 11-12. President Nixon heeft zijn veto uigesproken over een wetsontwerp ter verlening van twee miljard dollar aan kinder hulpprogramma's. Hij zei dat het wetsontwerp reac tionair en op slechts informaties ge baseerd is. De kinderhulpprogramma's maken deel uit van de wetgeving waaron der fondsen beschikbaar worden ge steld aan het regeringsprogramma tegen de arihoede. President Nixon verwierp het wetsontwerp omdat het de pogingen van zijn regering, de ar men op ordelijke manier te helpen, in de war zou sturen. BRUSSEL, 9-12. De Nederlandse regering meent dat er alle reden is vast te houden aan het standpunt, dat de NAVO-landen in Lissabon hebben aangenomen, dat geduldig moet worden gewacht totdat een volledig afgeronde, bevredigende oplossing van de kwestie Berlijn is bereikt. Daarna zal zo snel mogelijk moeten worden begonnen met de multilaterale voorbereiding van een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking DINSDAG 14 DECEMBER NED. I.: Ook vanavond weer een aflevering van de Fabel en het jour naal. We gaan daarna verder met de Volgende Patiënt, Tik tak tor met Ruurd Jans als spelleider. Na hel nieuws van 8 uur de 6e aflevering van Klatergoud. De volgende serie van deze avond komt uit het buiten land. Het is Jason KingVijf minu ten nog met Simon Carmiggelt, die een eigen verhaal op leest en dan aandacht voor de binnenlandse po litiek in Achter het Nieuws. Na het laatste nieuws volgt van Teleac de inleidende les Esperanto. NED. II: Na de Fabel, en het nieuws de rubriek Dier en Vriend. De Engelse serie Little Woman be leeft vervolgens zijn 2e aflevering. Na het journaal van 8 uur de laatste aflevering van de familie Mack De aktualiteiten rubirek Hier en Nu krijgt 35 minuten alvorens de 3e se rie van deze avond aan bod komt. Het is Arsène Lupin. Na het laatste journaal gaan we nog even verder en wel mei Den Haag vandaag en de 11e les uit de cursus elementaire economie van Teleac. DINSDAG 14 DECEMBER NED. I: 10.45 Op weg naar kerst. 11.10 Geschiedenis van het Romein se Rijk. 14.00 Kijk, als je tekent zie je meer. 14.25 Dieren in de dieren tuin. 18.45 Fabel. 18.55 Journaal. 19.05 Volgende patiënt. 19.30 Tik tak tor. 20.00 Journaal. 20.20 Klatergoud. 20.50 Jason King. 21.40 Simon Car miggelt. 21.45 Achter het Nieuws. 22.25 Journaal. 22.30 Esperanto. NED. II: 18.45 Fabel. 18.55 Jour naal. 19.05 Dier en Vriend. 19.30 Little Woman. 20.00 Journaal. 20.21 De familie Mack. 20.45 Hier en Nu. 21.20 Arsène Lupin. 22.15 Kast kij ken. 22.25 Journaal. 22.30 Den Haag vandaag. 22.35 Elementaire econo mie. DEN HAAG. P.v.d.A. en D'66 me nen dat de bestaande milieubelasting op landelyk en regionaal niveau moet worden teruggedrongen. In de brief zeggen de huisartsen, dat zij zich op dit punt nu nog niet willen uitspreken, omdat hun hono rarium als medewerker aan het zie kenfonds gekoppeld is aan de amb tenarensalarissen. Wel zijn de huis artsen bereid om in overeenstem ming met wat bij het overheidsper soneel geschiedt hun honorarium als ziekenfondsmedewerker te matigen. Voor wat de particuliere tarieven betreft wijzen de huisartsen erop dat zij nog wachten op de resultaten van een onderzoek van de commissie- Donner, waarover rapport zal wor den uitgebracht. FEUILLETON 41 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT 's Middags belde hij naar Den Haag Hij kreeg geen gehoor. Waarschijn lijk was er niemand thuis. Maar de volgende morgen belde Betty op. „Met Betty. Ben jij het, Bert?" „Ja. Leuk, dat je belt. Hoe gaat het met jullie?" „O, goed. Bert, ik heb spijt van wat ik heb gezegd". „Werkelijk?" „Heus waar, Bert. Kom alsjeblieft weer eens? Ik ik verlang naar je". Hij keek in zijn agenda. De eerste paar avonden had hij besprekingen. Maar in het weekeind kon hij zich wel vrij maken. „Ik kom zaterdag in de late middagi Schikt dat?" Natuurlijk wel. Je bent welkom, Bert. Begrijp je me?" „Ik denk het wel, darling. Ik ver heug me op het weekeind". Zaterdagsmiddags zag hij een an dere Betty Levendaal. toen hij de woning betrad. Hoffelijk als altijd drukte hij haar de hand, maar het meisje hield zijn hand vast en zei: „Sorry, Bert, ik heb verschrikkelijk veel spijt van wat ik tegen je zei. Ik meende het niet". Hij knikte haar vriendelijk toe cn toen ze de volgende dag wat rond toerden. knikte ze instemmend na zijn voorstel, hun verloving bekend te maken. En liet ze zich voor de eerste maal door hem kussen. 17. Het huwelijk tussen Albertus Ga- lestad en Bettina Levendaal werd in Den Haag een society-gebeurtenis van de eerste rang. Tijdens de re ceptie was er een overweldigende belangstelling. De volgende dag had den de Haagse dagbladen allen een of meer foto's van de plechtigheid. Maar die zagen Bert en Rotty niet omdat zij kort na de lange receptie al op reis waren gegaan. Een snelle wagen had hen paar Schiphol ge bracht, waar ze het avondvliegtuig naar Spanje nog net konden halen. Op het vliegveld van Madrid stond een auto gereed, die, Bert voor de duur van veertien dagen had ge huurd. Dicht bij de zee was voor het jonge paar een eenvoudige villa ge reserveerd. Daar zouden ze in alle rust de eerste twee wittebroodswe ken kunnen doorbrengen. In het vliegtuig lieten ze zich de reeks van gebeurtenissen van deze gedenkwaardige dag nog eens de re vue passeren. Op min of meer ver achtelijke toon herinnerde de jonge vrouw hem er aan, dat de meeste kennissen en vrienden de receptie hadden bezocht. „Heb je ze gezfen, Bert? Neem nu de Var Zantens. Wa ren vroeger zo dik met papa cn ma ma. Maar toen het bericht in de krant kwam. dat ons bedrijf financi ële moeilijkheden had. waren zc er ineens niet meer. Het wekelijkse kaartavondje, dat er altijd was. kon opeens niet meer doorgaan. Hem kwam ik op een keer op het Noord einde tegen. Hij keek schielijk naar een etalage, zodat hij me niet be hoefde te groeten. En de Grootstedc's parvenu's van na de oorlog. Voor 1940 had hij 'n groentewinkeltje op de Dunne Bierkade. In de oorlog schat ten verdiend met zwarte handel. Nu een der grootste groente- cn fruit- exporteurs in het land. Hebben al het mogelijke gedaan om met papa en mama in kontakt te komen. Maar na het bericht zag je zc ook niet meer. Vanavond waren ze er. poes lief lachend. O. ik had hem wel in zijn pafferige, rode gezicht willen slaan'*. Hij glimlachte En in plaats daar van zei je: Hoe maakt u het meneer Grootstede? Leuk, dat u er ook bent. Maar je meende er geen duvel van, kleine heks!" „Ik heb m'n hele leven in Den Haag gewoond. Dan leer je wel diploma tiek te zijn". Het liep tegen middernacht, toen het vliegtuig op het donkere plateau landde. Na de uitgebreide douane formaliteiten - iedere tas cn elke koffer moest tot op de bodem leeg gehaald worden, hetgeen Betty met opeen geklemde lippen over zich heen liet gaan en waartegen Bert, die een mondje Spaans sprak, rus tig maar beslist protesteerde - kon den ze met de gereedstaande auto naar de villa rijden, waar alles in het donker lag. Bert sloot de zware overgordijnen. Hij keerde zich naar zijn jonge vrouw die met een blos op haar wangen slond te wachten en trok haar wild in zijn armen. Betty, lieveling, vrouwtje, wat heerlijk, dat nu alles achter de rug is. We zijn alleen, wij tweeën samen.... Niemand kan ons geluk verstoren. Kom. mijn liefste, nu gaan we het hoogtepunt van onze liefde beieven. Ze brachten veertien heerlijke da gen cn nachten door in het kleine dorpje. De villa was hun liefdespa leis. want de stugge, vaak ?o onge naakbare jonge vrouw had alle rem men van zich afgeworpen en had zich na een wat schuchter begin ont popt als een hartstochtelijke minna res. wier opgekropte verlangens tot ontbranding waren gekomen en die alle. door haar opvoeding aange kweekte gereserveerdheid had laten varen, met volle teugen gulzig drin kend van dit geluk. (Wordt vervolgd) r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5