De prinses op kaas uit't vuistje TWINTIG STAFPEN TERUG Ambtelijke commissie bestuurlijke indeling Schouwen-Duiveland Bruinisse had een geslaagde winkelweek rook met Wereldbekend Aroma Gevaarlijke situatie voor Cambodja-Laos ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 december 1971 Nr. 20993 Keaktie op raden in regio MIDDELBURG. 8-12. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben een ambtelijke commissie ingesteld, die tot taak heeft het college te rappor teren over het vraagstuk van de be stuurlijke indeling van Schouwen- Duiveland, mede gezien in het licht van de intergemeentelijke samen werking en gewestvorming. Gedeputeerde Staten besloten tpt instelling der commissie overeen komstig" het advies van de provin ciale commissie herziening indeling gemeentelijk grondgebied in Zeeland die van G.S. het verzoek had ontvan gen te adviseren over de gemeente lijke indeling van het eiland. Dit verzoek was gedaan naar aan leiding van een ih oktober 1970 dooi de gemeenteraad van Brouwersha ven aanvaarde nota van b. en w., waarin werd geconcludeerd, dat het voor de toekomst van de gemeente het beste zou zijn, indien zij zou op gaan in een gemeente Schouwen- Duiveland, alsmede naar aanleiding van de reacties op deze nota van de andere gemeenten. Uiteenlopende rcakties De dikussie in de raden van die andere gemeenten had uiteenlopen de reakties opgeleverd. Zo zag de raad van Bruinisse geen aanleiding nu al een uitspraak te dóen ovèr het opgaan van deze gemeente in een groter geheel, terwijl de raad van Duiveland in meerderheid uitsprak, dat er geen behoefte bestond tot een gemeentelijke herindeling over tè gaan. Dat standpunt nam ook de raad van Middenschouwen in. De raad van Westerschouwen gaf de voorkeur aan overleg met de overige gemeenten op Schouwpn-Duivel'and met het doel te komen tot het verle nen van een gezamenlijke studieop dracht over het vraagstuk welke be stuursvorm voor de regio Schou- wen-Duiveland de meest gunstige is in het belang van het gebied en zijn huidige en toekomstige bewoners. De raad van Zierikzee tenslotte gaf voorshands de voorkeur aan verste viging van de intergemeentelijke samenwerking en aan het gezamen lijk doen opstellen van een struc tuurschets voor dé bestuurlijke inde ling. De minister van binnenlandse za ken had in de nota van Brouwers haven aanleiding gevonden gedepu teerde staten van Zeeland te verzoe ken de raden van de overige gemeenten te horen en hem daarna in te lichten. Nadere studie De provinciale commissie herzie ning indeling gemeentelijk grondge bied meende, dat, voordat een uit spraak kan worden gedaan, een na dere studie wenselijk is. Die studie zal dar nu worden verricht door een amb telijke commissie, waarin zitting hebben de heren ir. W. de Beijl, hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat (voorzitter), drs. M. C. Verburg, directeur E.T.I. voor Zeeland, .ir. M. de Vink, direc teur Prov. Planologische Dienst voor Zeeland, drs. A. J. H. M. Mutsaers, directeur Stichting Zeeland, mr. J. Kosters, chef 2e afdeling provinciale griffie, en mr. H. F. M. van der Heij - den, chef 3e afdeling. Advertentie 'Zou 't een echte prinses zijn?' vroeg de koning. 'Dat zullen we es zien', zei de koningin en legde een brok kaas-uit-'t-vuistje in het ledikant met twintig donzen bedden er bovenop. 'Hoe heb je geslapen?' vroeg de koning de volgende morgen. 'Heerlijk', zei het meisje,'vooral na dat heerlijke hapje'. 'Hm', zei de koningin, 'ze eet met d'r vingers, dus 't is geen prinses. Maar ze weet wel wat lekker is en da's ook wat waard. Trouwen!' Gratis koopdag: 15 november BRUINISSE, 7-12. De Bruinisscr winkelweek van 9 november tot 5 december is weer uitstekend ge slaagd. De middenstand kan er met genoegen op terugzien, want het to taal bestede bedrag was weer hoger dan vorig jaar en het waren niet al leen de hogere prjjzen van diverse artikelen, waaraan die stijging te danken was. Natuurlijk hebben ook de diverse attracties meegewerkt om dit resul taat te bereiken. Aan de eerste at tractie werd door 62 personen deel genomen (het raden van de totale lengte van in de etalages van de deelnemers liggende stukken lint, in de buurt van 39 en 40 meter). De 2e attractieraden van diverse foto's, die eveneens in de etalages lagen, had 41 deelnemers. De 3e attractie, letter in de etalage samengesteld uit punaises, („De gra tis koopdag in Bru, is voordeel voor U") vergde 1759 punaises. Precies geraden door zeven deelnemers, waarvan 6 uit één gezin. Alles aan leiding voor diverse mooie prijzen (waardebonnen). De derde attractie had 43 deelnemers. Maar daarnaast werden er elke dag nog dagprijzen beschikbaar ge steld, waarbij wekelijks twee grote. Ook de andere attractiecommissie, die zorgde dat St. Nicolaas naar Bruinisse kwam en andere festivitei ten organiseerde, was goed wakker en alles had zoals gezegd weer een dito winkelweek tot resultaat. De gratis koopdag, want daar draaide tenslotte toch alles om, bleek 15 november te zijn. Opmerkelijk is wel, dat er in de dagen waarop werd gekocht eigen lijk weinig pieken waren. Grote aankopen werden blijkbaar uitge smeerd over verschillende dagen. Advertentie Plet* Leel mei plezier Rook de échte Pall Mali Export Wereldbekend aroma PalI Mall Export ,Flitseii" uit het buitenland WARSCHAU. De leider van de communistische partij in de Sowjet- Unie, Leonid Brezjnjew, heeft aan gedrongen op een vreedzame rege ling in het conflict tussen India en Pakistan „zonder enige interventie vafi krachten van buitenaf'. BRUSSEL. Als er geen eind komt aan de grote staking in de Duitse metaalindustrie zullen volgende week ongeveer 19.000 Belgische ar beiders zonder werk komen. BERN. De Zwitserse regering heeft besloten de belangen van India in Pakistan en die van Pakistan in In dia te behartigen. De twee landen hadden Zwitserland hierom ver zocht. BANGKOK NEW YORK. Het Canadese vliegtuig dat in verband met de evacuatie van buitenlanders een vergeefse vlucht van Bankok naar de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca heeft gemaakt, is volgens een woordvoerder van de Ver. Naties in New York boven het vliegveld van de stad beschoten. LONDEN. Een dubbelportret van de Italiaanse 16de eeuwse schilder Titiaan, dat reeds lang vermist werd, is teruggevonden in een Engels landhuis, aldus de kunsthistoricus Michael Jaffe in het Burlington Ma gazine, een tijdschrift voor Britse kunstverzamelaars. Op verzoek van de eigenaar wordt de plaats waar het doek zich bevindt, geheim gehouden. BONN. De Westduitse bondskan selier Willy Brandt heeft de werk gevers en werknemers in het con flict in de metaalindustrie voor een bezoek in de kanselarij uitgenodigd ingeval de onderhandelingen over beëindiging van de staking in het noorden van de deelstaat Baden- Württemberg op niets uitlopen. DODELIJKE ONGELUKKEN VOLKEL. De 72-jarige mevrouw W. van de Rijt-van de Elzen uitVol- kel is op slag gedood op een voor rangskruising in haar woonplaats. Het ongeluk gebeurde, terwijl de be jaarde dame per fiets op de weg Uden-Boekel werd aangereden dóór een personenauto. HELVOIRT. De achttienjarige Henk van Balkom uit Helvoirt is woensdagmorgen om het leven geko men, toen hij op een kruising in zijn woonplaats met zijn bromfiets in botsing kwam met een personenauto. De jongen was op slag dood. SLUISKIL. De 48-jarige A. E. van Heij ster uit Sluiskil (Z.) is bij een verkeersongeluk dicht bij zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij botste met zijn auto tegen een bestelwagen. Zijn vrouw is zeer ern stig gewond. De 'neer Van Heij ster verleende op een kruising geen voorrang aan de bestelauto. OUDENBOSCH. De 70-jarige J. P. C. Veeke uit Klundert is in het zie kenhuis te Oudenbosch overleden. De man. die op -de fiets reed, ver leende maandagmiddag in zijn woonplaats geen voorrang aan een auto, aldus de politie. Hij werd bij de botsing ernstig gewond. HAARLEM. De 55-jarige water- fitter H. Röben uit Haarlem is in dc Maria-stichting in zijn woonplaats overleden. De man had inwendige kneuzingen opgelopen, toen hij op de fiets reed en in Haarlem door een auto werd aangereden. HOFDDORP. De 50-jarige J. P. Mollers uit Leimuiden is om het le ven. gekomen. Hij botste in de Haar lemmermeer met zijn auto op een rijdende vrachtauto. Vrijdag 10 december, 19.40 uur: Judy Mackenzie. Een hernieuwde kennismaking met deze Engelse zangeres. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 10 DECEMBER. NED. I. Ook vandaag wordt het programma voor het nieuws van 8 uur verzorgd door de Evangelische Omroep Achtereenvolgens krijgt men ..Roept uit aan alle stranden", Judy Mackenzie en de rubriek „Ten slotte". Na het nieuws van 8 uur de rubriek „échter het nieuws", de quiz „Twee voor twaalf", een Hadimassa- aflevering ditmaal: Waar blijft de krant, een blik in de wereld van de nieuwsjagers. De laatste 40 minuten zijn voor Koos Postema in zijn Klein uur U, en tot slot het laatste jour naal. NED. II. 'We beginnen op het 2e net met fabel en journaal. Daarna de NCRV met een nieu we t.v.-serie Little Woman, gebaseerd op het cloor Louisa May Alcott geschreven ge lijknamige meisjesboek. In de hoofd- rollen ziet men o.a. Janino Fay, Jo Rowbotioin. Sarah Craze, Stephanie Bidme'ad en Angela Down. Om half acht Bert en Leniei een nieuwe af levering uit de serie „Per ongeluk". Aansluitend op het nieuws van 8 uur de t.v.-wedstrijd Waar of niet, waar voor ditmaal ploegen uit Goidsclialx- oord en Houtigehage in het strijd perk treden. Om negen uur is hel tijd voor Farce majeure. In het hierna uit te zenden programma Bomans in gesprek met zien we Bomans in gesprek met' Johnny Kraaykamp. Na die woordenbrij een vocale bijdrage van het Bussumse koor Pro Musica. Het koor zingt onder leiding van Le.r Karsemeijer. Na het laatste jour naal Den Haag vandaag en Uit de kunst. VRIJDAG 10 DECEMBER. NED. I: 10.45 Kijk.'als je tekent zie je'meer; 11.10 Biologie in de brug klas;. 18.45 Fabel18.55 Journaal; 19.05 Roept uit aan alle stranden; 19.40 Judy Mackenzie; 19.50 Tenslot te; 20.00 Journaal; 20.20 Achter het nieuws; 20.45 2 voor 12; 21.25 Hadi- massa; 22.05 Een klein uur: U; 22.45 Journaal. NED. II: 18.45 Fabel; 18.55 Jour naal: 19.05 Little woman; 19.30 Per ongeluk; 20.00 Journaal: 20.21 Waar of niet; 21.0 Farce majeure; 21.25 Bomans in gesprek met 22.05 Pro Musica; 22.15 Journaal; 22.20 Den Haag vandaag: 22.25 Uil dc kunst. PHNOM PENH. 8-12. ..Voor het eerst sinds twintig maanden is het centrum van de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penb door raket ten getroffen. Ook het bij de stad gelegen vlieg veld was 'het' dóehvit van' een rake't- bes.chieting"..Zo, ongeveer luidde het korte bericht dat dinsdagmorgen door buitenlandse, correspondenten in Cambodja de wereld werd inge stuurd: Hel bericht zal geen breedvoerige publikalie vinden nu de oorlog op het subcontinent, het conflict in In- do-Ghina welhaast volledig uit dc kolommen van dc wereldpers heeft verdrongen. Maar tezamen met be richten van vorige week dat „het Cambodjaanse leger in wanorde od de vlucht is geslagen voor een groot offensief dat dc Noordvietnamezen hebben ingezet" wijst het wel in een bepaalde richting. - N, •L v -v v, .N-tV-i:- FEUILLETON 39 DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Ze had het hem gezegd. Op een middag, toen hij in Den Haag was en Levendaal en zijn vrouw een dag uit waren. Als altijd hadden ze een beetje gekibbeld. Af en toe stelde Bert pogingen in het werk om nader tot haar te komen, maar even zovele keren stuitte dat af op haar koelheid en ongenaakbaarheid. En toen hij haar plaagde en probeerde te kiete len, gaf ze hem speels een klap. „Laat dat. Daar houd ik niet van. dat weet je". Plagend en misschien met een be paalde bedoeling was zijn vraag ge weest: „Waar houd je dan wel van. ongenaakbare Betty?" Het was alsof er vlammen uit haar ogen sloegen. Ze begreep terstond, wat de ware betekenis van zijn vraag was. „Meneer Galestad, diep in mijn hart haat ik je. is dat duidelijk? Ja. ik haat je. met een onverzoenlijke antipathie. Omdat jij geld hebt en mijn vader het niet had. toen hij het zo hard nodig had. Omdat ik. noch mijn moeder, noch mijn vader het bedrijf konden redden, toen het plot seling zo hard bergafwaarts ging. en jij plotseling uit de hemel kwam val len als een Deus ex machina met een zak vol geld. Enerzijds moet ik je dankbaar zijn voor hetgeen je ge heel onverplicht voor m'n ouders ge daan hebt. Ze zullen tot hun dood geen zorgen meer hebben. Maar onze fabriek is ontmanteld en wat er nog goed van was overgebracht naar die van jou. Daarin geheel opgenomen. IJzerconstructiebedrijf Levendaal be staat niet meer. Is van de aardbodem weggevaagd door een hand. die ge vuld was met het zo hoognodige geld. En Constructiebedrijf „Oosterbeck" is groter geworden dankz.ij de in breng van de gunstige resultaten van Levendaal. Daarom heb ik een hekel aan je. Dat had je moeten begrijpen. meneer dc Croesus-. Die -denkt.' dat hij met geld alles kan kopen. Zelfs mijn lichaam. Maar daarin vergis je je. meneer dp grootindustrieel. Met je relaties en vrienden en kennissen. Met je .macht» en- je-invloed. Met dal alles bij elkaar blijf ik voor jou on bereikbaar. Probeer met deze ge dachte maar vast vertrouwd te ra ken .Eer ik toch' met jou tróuw'..,. Ik zou mezelf, tot in m'n grijze oudcr.- dom verachten. Deze-uitbarsting had hem aanvan kelijk doen schrikken, maar al spoe dig Vorfd hij zijl1 zélfbchëerring' tr- rug. En het intimideerde hem niet. al klonken haar woorden als even zo vele zweepslagen. Hij bleef ei- onge voelig voor. Daarom liet hij haar rustig uitra zen. Toen ze aan het eind van haar latijn was, pakte hij een stoel, zette die achter haar neer en dwong haar. te gaan zitten. Een pakje sigaretten uit zijn zak halend, nam hij er één uit. plantte die tussen haar lippen en gaf haar vuur. Daarna liep hij naai de drankenkast, nam er een glas uit en vulde het. Daarmee kwam hij bij haar terug, nam haar de sigaret af en reikte haar het glas aan. „Drink op", beval hij. „Tegenspraak duld ik ditmaal niet. Drink op. Je hebt het nodig". Min of meer verlamd van schrik dóór zijn radikale reaktic. dronk zc het bittere vocht. Met bevende hand zette zc het glas neer. Heftig "trok" ze aan haar sigaret. Rustig trok hij een stoel bij en ging naast haar zitten. „Jij bent in wer kelijkheid een klein, dom meisje. Dat sinds maanden rondloopt met een dwaas idee-fixe. met een complex. Je hebt jezelf zo vaak ingeprent dat ik een loeder ben. een rotvent, een kapitalist, misschien wel een dief van je vaders bedrijf, dat je het zelf bij- na gaat'geloven. En jc wilt met dat eigenwijze kopje van jc niet inzien, dat je jezelf volkomen voor de gek houdt. Kleine zottin, wat zou er van jou en jc ouders geworden zijn. als ik me niet met je vaders moeilijk heden had bemoeid? Heb je jc dal wel eens gerealiseerd? Dan was bin nen enkele dagen het faillissement uitgesproken cn weet je. wat dat had betekend? Dat niet alleen dc fabriek- met dc machines, voorraden, half-fa- brikaton cn grondstoffen in het pu bliek was verkocht, maar ook alles, wat hier in huis staat, want jullie zaak was een familiebedrijf en dan gaan ook de persoonlijke eigendom men mee. Een bed cn wat kleren zou het enige geweest zijn. wat jullie ge laten zou worden. En waar hadden jullie dan van moeten leven? Dan had je vader naar het -armenbestuur kunnen gaan en jij het eerste het bes te baantje moeten aannemen, om in je onderhoud te kunnen voorzien. Met alle schande, voor jc ouders daaraan verbonden. Zou dat jc recht vaardigheidsgevoel bevredigd heb ben. dwaas? Alle arbeiders op straat en zonder werk? Nu is nog ongeveer dc helft naar Oosterbeek gegaan en ik kan je verzekeren., dat zc het er best naar hun zin hebben. Als jc nic soms niet gelooft, nodig ik je uit. naar de fabriek te komen en persoon lijk met zc tc praten. Daarvoor zal ik je nog een vertrok ter beschikking stellen en zal ik me er verder niet mee bemoeien. Maar jc weet wel be ter. Je hebt met je eigen ogen gezien, dat 7.0 hel uitstekend naar hun zin hebben. Maar jij bent ziende blind, je wilt de werkelijkheid niet zien. om dat die toevallig niet past in het ver wrongen beeld, dat jij na de dcóon- fiture van je vaders zaak van dit be drijf hebt gemaakt. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7