streekniegws KASSIER - ADVERTENTIECHEF C. J. VORSTHEUVEL LABRAND VRIJDAG 10 DECEMBER MET PENSIOEN Hoogste punt bereikt nieuwe openbare basisschool in West Alarmoefening Rode Kruis-kolonne Politie in zorgen Nederland en het V.N.-debat Regeringspartijen in Tweede Kamer zijn verdeeld over de loon-politiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 december 1971 Nr. 20993 Afscheid hij L O (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). (Van onze redakteur) ZIERIKZEE, 8-12. De kassier-advertentieclief van de N.V. Drukkerij Lakenman Ochtinan, de heer G. J. Vorstheuvel Labrand, neemt vrijdag 10 december af scheid van het bedrijf, wegens het bereiken van de pensioensgereehtigde leeftijd op 12 december a.s. Tjjdens de bedrijfsreceptie in de Concertzaal-foyer zal de scheidende funktionaris hulde worden gebracht voor zijn werk gedurende zes en veertig jaar, opzichzelf een „mensenleeftijd", waarin de heer Labrand in verschil lende funkties een belangrijk aandeel had in zowel de journalistieke samen stelling (voorheen) als de commerciële begeleiding van de Zierikzeesche Nieuwsbode, destijds uitgegeven door de N.V. „De Zierikzeesche Nieuws bode" en later door de N.V. Drukkerij Lakenman Ochtman. Vooral in de beginjaren trad de heer Labrand op in die pluriforme gestalte, nadat hij op 1 december 1925, onder de toenmalige hoofdre- dakteur de heer M. J. Kosten in dienst trad. Voorheen doorliep hij de toenmalige R.H.B.S. en behaalde in de zomer van 1925 2ijn eindexamen B. Schouwtoneel van de eerste akte was de kelderruimte van het gebouw Schuithaven-Melkmarkt (thans ma kelaarskantoor Vermaat), waar zo wel de Nieuwsbode-directeur, wijlen de heer A. J. de Looze jr. als de hoofdredakteur, wijlen de heer M. J. Kosten beslag legden op de man, die meer kanten bleek op te kunnen. malige Zierikzeese Toneelvereniging, waarvoor hij ook vaak aktief optrad als souffleur. Ook achter de schermen van de toenmalige M.C.D.-revue's stootte men op de heer Labrand, wiens ach ter-de-coulissen-humeur aansteke lijk op „de anderen" werkte. Vergelijkingen Deze populaire, door en door Zie rikzeese, laat gehuwde man, kijkt in deze dagen veel terug en maakt ver gelijkingen met vroeger, betreurend het deels teloor gaan van een stuk vriendelijkheid en gemoedelijkheid onder de mensen, die de stadsge meenschap - ondanks vroegere scherpere standsverschillen - toch prettiger maakten. De heer Vorstheuvel Labrand zit niet in de zorg om zijn pensioen. In tegendeel; hij ziet nieuwe mogelijk heden. Als verwoed puzzelaar en le zer weet hij voor zijn hobby's meer tijd te krijgen. Vooral het lezen van boeken is er wel eens bij ingescho ten. Hij gaat ook nog wat sleutelen aan zijn stamboom, hoewel andere familieleden daar ook reeds mee be zig zijn. Het „Vorstenheuvel" is van Duitse origine; het „Labrand" stamt van „Labranche" en voert terug naar de Hugenotentijd. Wandelen Misschien wordt er ook nog wat meer gewandeld. Dat zou geen won der zijn, want als bestuurslid van het toenmalig „25 km-comité" en de Zierikzeese Avondvierdaagse, heeft hij ook alweer bergen werk verzet. Het bedrijf gaat zijn nimmer fa lend goed humeur en zijn specifieke humor missen. Het impliceei't het vertrek van een goed collega, een fijn mens, die eenvoud paart aan vriendelijkheid en in deze karakte- riologische conceptie eigenlijk best een uitzondering is in een wereld die soms zo'n wrange en verzurende indruk maakt. Verschillende funkties Kfin9 ..Schouwen-Dulveland" Advertentie NUTSSPAARBANK Uw ideale gezinsbank U bent welkom bij uw Nutsspaarbank Buitenlands geld Reiselieques ZIEP.IKZEE: Havenpark 16, dagelijks van 9.00-16.00 uur; Malta: De Cranestraat, woens dag 15.30-16.30 uur; West: Zijpestraat, dinsdag 9.00- 10.30 uur. Er was de administratie, samen met de heren M. Kloet en A. Stout- jesdijk, het contact met de toen ge heel aparte drukkerij aan de Lange Nobelstraat (thans Middenstands- bank); directeur de heer A. J. Waale en tenslotte de journalistiek, vooral bestaande uit het aftappen van bin nen- en buitenlands nieuws via het persbureau Vaz Dias en later steno grafische opname van de persbe richten via Radio Scheveningen. Daarbij kwam de verslaggeverij, met name van gemeenteraadsvergade ringen van Zierikzee en enkele bui tengemeenten, w.o. Dreischor. Enorm gemak had de heer Labrand hierbij van succesvol gevolgde stenoles- sen, een vaardigheid die hij nog al tijd flitsend beheerst. Bekende figuur De tweezijdige funktionele hoeda nigheid van de scheidende heeft ge duurd tot 1953/1954 toen hij zijn hui dige funktie kreeg bij de N.V, Druk kerij Lakenman Ochtman. Dooi', zijn werk, maar vooral door zijn „extra-murale" aktiviteiten, werd de heer Labrand in stad en regio een bekende figuur, wiens humor bijna spreekwoordelijk werd. Stad en land reisde hij af als be stuurslid van de S.D.K.B. en vooral in de dertiger jaren was hjj een hu maan en gewaardeerd scheidsrech ter. Aan funkties heeft het hem trou wens nooit ontbroken. Vele jaren al is hij secretaris-ontvanger van de hervormde gemeente Zierikzee. Ook op toneelgebied verdiende hij zijn sporen als voorzitter van de toen- ZIERIKZEE. 8-12. Woensdagmor gen is in plan-West de vlag gehesen op het in aanbouw zijnde gebouw van de openbare basisschool. De burgemeester, de heer Th. II. de Meester en de beide wethouders wa ren hierbij aanwezig. Do school wordt door dc fa. Gebr. Everaers Van den Berg gebouwd. De burgemeester zei dat hij zeer ver heugd was, dat er weer een mijlpaal in de bouw is bereikt. Er is een gro te behoefte aan een nieuwe school en wel zo spoedig mogelijk. Men hoopt de school met het begin van het nieuwe schooljaar te kunnen openen. De burgemeester overhan digde de opzichter een envelop met inhoud .De architect, de heer Chr. de Heer mcikte op, dat hij het erg op prijs stelde, dat zovelen blijk ga ven van hun belangstelling. Voordat de heren kans kregen een kopje kof fie in dc kantine te nuttigen, werd op voorstel van de burgemeester eerst nog het gebouw bezichtigd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Z.L.M. Op vrijdag 17 december houdt de Kring „Schouwen-Duiveland" van de Z.L.M. in het Huis van Nassau (graanbeurs) een vergadering waar op het woord zal worden gevoerd door ir. D. S. Tuynman, voorzitter van de werkgroep „Luchtverontrei niging" van 't Landbouwschap, over het onderwerp: „Landbouw en mi lieubescherming". Bank-beveiliging Een progressief voorbeeld van be veiliging tegen overvallen heeft de Coöp. Raiffeisen Bank gesteld dooi de balie te voorzien van kogelvrij glas. Ten eerste geeft dit een zo goed mo gelijke bescherming van het perso neel, terwijl anderzijds de kans op slagen van eventuele onverhoopte aanvallen, er door daalt. ZIERIKZEE Huishoudschool „Prinses Juliana" Leerkrachten en leerlingen van de huishoudschool „Prinses Juliana" alhier houden op woensdagmiddag 15 december a.s. een kerstwijding in de Gasthuiskerk. De liturgie voor deze samenkomst is samengesteld uit onder andere orgelspel, zang en voordracht. Afd. Schouwen Plattelandsvrouwen Het bestuur van de afd. Schouwen van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen heeft besloten de kerst avond gezamenlijk te vieren met de bewoners van het nieuwe rusthuis „Bori'endamme". De viering vindt plaats op 20 en 22 december in de recreatiezaal van het rusthuis. Het programma wordt verzorgd door ei gen. krachten. De Koopdag-aktie De Koopdag-aktie van de Zierik zeese Ondernemers Centrale, in het kader van de St. Nicolaas-aktivitei- ten is een groot succes geworden. De vrije koop-avond is thans ook be kend: het was vrjjdag 26 november Het op die dag door het kopend pu bliek bestede bedrag van f 20.000 komt weer terug. Kopers en koop sters van vrijdag 26 november moe ten hun koopbonnen vóór 15 decem ber inleveren bjj de Ned. Middcn- standsbank N.V. Aan dc aktie werd deelgenomen door vjjf en twintig za ken. Over het algemeen waren de eigenaars en bedrijf voerders tevre den over de omzetten. UKNESSE „Mei de muziek mee" Als grote afsluiting van de winkel week zal op vrijdag 17 december een feestprogramma worden gegeven in „De Ark" te Renesse. Voor deze ge legenheid heeft men het van de te levisie bekende programma „Met de muziek mee", gepresenteerd door Henk van Montfoort, naar Renesse gehaald. Aan het programma werken verder mee Conny Miller. Tony Ga me en René Dexter. Hiervoor zijn gratis toegangsbewijzen te verkrij gen. Foldeidropping De in het kader van de winkel week geplande folderdropping boven Renesse, die wegens slecht weer reeds tweemaal is afgelast, zal a.s. zaterdag om half drie plaats vinden als het weer nu eindelijk dit eve nement gunstig gezind zal zijn. Uitvoering „Op Drift" Zaterdagavond om acht uur zal de Renessesc toneelvereniging „Op Drift" zijn jaarlijkse uitvoering ge ven in het dorpshuis van Renesse. Onder regie van de heer D. Dokman wordt opgevoerd het blijspel van J. Hemmink Kamp „Een beeld van een man". De avond zal met een bal be sloten worden. ZONNEMAIRE „N. en U." haalt oud papier op Zaterdag a.s. haalt de muziekver eniging „Nut en Uitspanning" uit Zonnemaire weer oud papier op. He laas is het, gezien het aantal kilo's wat opgehaald wordt, niet meer ren dabel om met tractor en wagen de gehele buitenrand te doen. Het op halen wordt bepaald tot de kom, waar dan wel onder vallen: Zuid- weg, Veerdijk, Blooisedijk en het ge deelte Rietdijk. Het gebundeld klaar zetten wordt zeer op prijs gesteld. Begin van de lichtmasten is er Deze week is een begin gemaakt met het maken van de lichtmasten, die zowel het bijveld van V.V.Z. als de ernaast gelegen ijsbaan moeten gaan verlichten. Men heeft de be schikking over twee lichtbakken vqn elk 1000 Watt. Gestreefd wordt voor de periode waarin redelijkerwijs ijs te verwachten valt, het hele karwei geklaard te hebben, waarbij echter nog wel d.e hulp van verschillende leden van de belanghebbende ver enigingen vereist wordt. SEROOSKERKE Late „lente" In de tuin van de heer M. de Vries te Serooskerke staat (gevolg van het zachte weer een forsytia in bloei. BROUWERSHAVEN Nieuw huippostkantoor Op 20 december a.s. zal het nieu we hulppostkantoor te Brouwersha ven, in aanwezigheid van de direc teur van het Postdistrict Middelburg, officieel worden geopend door bur gemeester A. P. Schouwenaar. OOSTERLAND Scholenbouw schiet flink op De bouw van het scholencomplex aan de Van den Abeelestraat alhier waarin de openbare en de christelij ke bassischolen in zullen worden ondergebracht en die wordt uitge voerd door het Bouw- en Aanne mingsbedrijf van de fa. A. J. van der Heijden N.V. te Woerden, onder ar chitectuur van het N.V. Bouwkundig Architecten Bureau Stuurman te Waddinxveen, is thans zover gevor derd dat het metselwerk, dat door de firma Verloo te Zierikzee in onder aanneming werd verricht, voltooid is. Ook het tegelwerk in toiletten en andere ruimten is bijna gereed. Het timmerwerk bestaat in hoofdzaak nog uit het leggen van de plafonds en de regels hiervoor. Door de te ho ge vochtigheidsgraad echter wordt dit werk wel bemoeilijkt, doch de centrale verwarming die door de firma Korporaal te Oud Beijerland wordt aangelegd, kan deze week nog in gebruik genomen worden, zodat het interieur spoedig droog zal zijn. Ook de betonnen vloeren liggen in alle lokalen en in de gangen. Het schilderwerk, dat door de firma M. Wesdorp alhier zal worden verricht, is reeds aangevangen. Dit laatste zal echter nog al enige tijd in beslag ne men, maar toch ziet het er naar uit dat de scholen spoedig in gebruik ge nomen zullen kunnen worden. Causerie over Statenvertaling voor Ger. Bijbelstichting Er bestond dinsdagavond goede belangstelling voor de lezing die door ds. C. Hegeman te Tholen werd gehouden in het kerkgebouw van de Oud. Ger. Gemeente, op uitnodiging van het afdelingsbestuur van de Ge reformeerde Bijbelstichting tot handhaving van de Statenvertaling. Gelezen werd Ps. 25. De tekst woorden voor deze inleiding waren uit 1 Samuël 17 :29b, deze woorden: „Is daar geen oorzaak Het thema was: Davids strijd. 1. Een bestreden jongeling. 2. Een geharnaste vijand en 3. Een Goddelijke overwinning. Eerst ging de predikant het leven van David na, hoe hij als jongeling achter de schapen vandaan gehaald werd en door God uitverkoren om een voorganger te worden voor Zijn volk, in de plaats van Saul. David is een uitverkorene en een wonder van Gods vrije genade. En zo het type van de Here Christus. In de oorlog met de Filistijnen wordt deze jonge ling geconfronteerd met de reus Go liath. De predikant wees er op dat de inwendige Goliath gevaarlijker is dan de uitwendige. We dragen in de ze een grote verantwoordelijkheid. Het is een mooie naam „Gerefor meerde Bijbelstichting", en er zijn tegenwoordig zoveel stichtingen die zich dc naam „Gereformeerd" aan meten, doch men vergeet dat „gere formeerd" gezuiverd van alle dwa lingen betekent. Spreker weer verder op de grote schat, die ons in de oude Statenver taling geschonken is en hoe deze in 't leven van Gods volk een ruime plaats heefl ingenomen. Vooral de kanttekeningen van deze Statenver taling zijn van onschatbare waarde. Het moet dan ook tot oprechte droef heid stemmen dat men thans een produkt heeft samengesteld onder de naam „nieuwe vertaling" die in ver schillende kerken reeds wordt afin aangenomen en waarvan tal van Nieuw verbaiidtassen voor <le leden ZIERIKZEE. 9-12. Dinsdae J.1, vond in de vooravond een zogenaam de alarmoefening plaats van de Rode Kruis-kolonne Zierikzee. Om 18.45 uur werd door twee functionarissen van de alarmdienst gestart met de telefonische alarmering van de ko- lonnelcdcn. De oproep van de daarbij betrok ken Rode Kruis-mensen, zo'n zestig in getal, kon door de daarmee belas te functionarissen in vrij korte tijd worden gerealiseerd. Alle kolonne- leden begaven zich naar het verza- melcentrum ,dat wil zeggen het I-Ierv. Verenigingsgebouw aan het Vrije, waar onder andere mede aan wezig waren burgemeester Th. H. de Meester en drie gewestelijke be stuursleden. De gearriveerde kolon- ne-leden meldden zich bij de voor zitter de heer L. J. Korstanje. De leiding kon na afloop van de alar mering ,die vooral gezien moet wor den als een steekproef, constateren dat een heel goede opkomst kon worden geboekt, want binnen 30 min. was de helft van de opgeroepenen aanwezig en binnen drie kwartier vijf-en-zeventig procent. Een ge slaagde proef dus, gelet op slechts enkele gevallen van ziekte en afwe zigheid. Het gew. bestuur had vooral be langstelling voor de beantwoording van de vraag hoe een regeling kon worden getroffen voor de eventuele thijis aanwezige kinderen bij onver wachte oproepen. De kolonneleden bleven na deze oefening overigens niet met lege handen staan want van deze gele genheid werd gebruik gemaakt om een twintigtal fraaie nieuwe ver- bandtassen uit te reiken, waarvan de aanschaffing mogelijk werd door. de lange adem van mevr. L. v. d. Sluijs-Bij de Vaate, die op de on langs gehouden Tros-opname-avond de „lange-adem"-test won en daar mede een flink bedrag won voor het Rode Kruis. Aangevuld met gelden uit „een potje" konden twintig vol ledig toegeruste tassen worden ge kocht; een bezit waarop de Rode Kruis afdeling wat trots is. teksten zijn verkracht en omgewis seld. En alsof dit een kleine zaak is, thans gaat het Ned. Bijbel Genoot schap een bijbel samenstellen in sa menwerking met de Roomse kerk, om nog maar niet te spreken van een nog moderner uitgave waar vele teksten niet meer te herkennen zijn. Met drang wees de predikant op de noodzakelijkheid de oude leer aan te houden en maar veel, en vooral biddend Gods Woord te lezen". Na dankgebed werd nog gezongen Psalm 119 53. Hierna bestond gele genheid in de konsistorie zich op te geven als donateur van de Ger. Bij belstichting en/of enige uitgaven aan te kopen. Agenda raadsvergadering 22 december De agenda voor de op 22 december te houden openbare vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse bevat onder meer de volgende punten: Inwilliging aanvrage ex art. 50 Kleuteronderwijswet (verandering centrale verwarming kleuterschool); vaststelling verkoop-voorwaarden onroerend goed; wijziging gemeen schappelijke regeling Schoolartsen ter plaatse, ingediend door de Jeugd dienst, subsidie verzoek Jeugdwerk raad Bruinisse; aankoop Molenweg (gedeeltelijk); toetreding gemeen schappelijke regeling luchtverontrei niging Zeeland; subsidieverzoek mu ziekvereniging „Nu met Hope"; pre sentiegelden leden gemeenteraad en commissies, deelname sporthal- zwembadcombinatie Z.'zee en aan wijzing van een vertegenwoordiger; behandeling begrotingen dienstjaar 1972; krediet uitvoering openbare werken rondom het in aanbouw zijn de dorpshuis in bestemmingsplan West III; verkoop grond aan de Stichting Woningen en Woongebou wen voor Bejaardenwoningen ten be hoeve van de bouw van 10 bejaar denwoningen; krediet bestemmings plan buitengebied Grevelingenbek- ken '.vaststelling bedrag per leerling voor 't openbaar basisonderwijs 1972 en verder voorkomende zaken. Filevorming na dodelijk ongeluk HAARLEMMERMEER, 9-12. Een dode en twee gewonden zijn de ge volgen van een autobotsing die donderdagmorgen plaats had bij de oostelijke afslag naar Schiphol van de weg Den aag-Rotterdam naar Amsterdam. Na het ongeluk volgde een kettingbotsing. Er zouden zeven auto's bij het ongeluk zijn betrok ken. De rijbaan werd versperd, waardoor een fille van acht kilome ter is ontstaan. AMSTERDAM. 8-12. De politie maakt zich zorgen over het teruglo pend aantal criminele zaken dat door haar kan worden opgelost. Werd in 1960 ruim 52 percent van het aantal misdaden als opgehelderd beschouwd in 1970 was dit gedaald tot ruim 40 percent. In deze tien jaar verdub belde echter het aantal misdrijven dat ter kennis van de politie kwam. NE WYORK, 8-12. De eerste ver antwoordelijkheid van de internatio nale gemeenschap is nu de vrede en de veiligheid in India en Pakistan te herstellen. De betreurenswaardige mislukking van de veiligheidsraad het probleem snel aan te pakkert en daarmee zijn verantwoordelijkheid na te komen, heeft een trieste verto ning opgeleverd voor de gehele we reld, aldus de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger bij de V.N., R. Fack in het debat van de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties over het conflict India-Paki stan. DEN IIAAG, 8-12. De regerings partijen in de Tweede Kamer ver schillen van inzicht over de wijze waarop de ontwikkeling van lonen en prijzen moeten worden aange pakt. De fracties van K.V.P. en C.H.U. stelden zich woensdag, tijdens het begrotingsdebat over sociale zaken, op het standpunt dat de regering op dit ogenblik niet moet ingrijpen. De AR..-fractie nam een vrijblij vende houding aan en wilde eerst afwachten of de aanpak van de re gering-Biesheuvel - die de verant woordelijkheid aan het bedrijfsleven laat - kans op slagen biedt. D.S.'70 echter meent dat de af wachtende houding van de regering tot grote werkloosheid zal leiden. Deze afwachtende houding zal in een gebrek aan politieke moed en een gebrek aan inzicht overgaan als maar wordt afgewacht. „Die periode van afwachten is in onze ogen voor bij, of nagenoeg voorbij", zo liet D.S.'70 woordvoerder S. Keuning de regering weten. BURG/1. 8-12. De middenstands Sinterklaasaktie te Burgh Haamstede is af gelopen. Woensdag was de laatste dag-der inlevering van de zegelboekjes en direct na 5 uur werd de eerste prijs, een radio-grammofoonmeubel aan de winnares uitgereikt. Het was de jeugdige Diana Bouwman die deze prachtige prijs kreeg aangeboden door de voorzitter van de middenstandsvereniging, de heer J. Geleijnse, vergezeld door de heer J. O. Rehorsl. Het hoeft geen ver wondering dat een zeer gelukkige winnares, de beide heren ten zeerste dank baar was voor het brengen van deze eerste prijs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3