DE ZIERIKZEESCHE COUR/i INDIASE AKTIES VOORAL GERICHT OP OOST-PAKISTAN OUDE VETE INDIA-PAKISTAN DE OORLOG INDIA-PAKISTAN Rapport crisis in Midden-Oosten van „Vier wijzen" Dorp protestant na ruzie met pastoor Sadat dreigde maar dreigde niet De griep in Europa Aanslag in Belfast eist twintig doden Geen kerstbestand in Noord-Ierland V.W.-f abrieken stoppen produktie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muanriag 6 december 1971 128ste jaargang Nr. 20991 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v. h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: O pening gehandica pten-dagverl) De strijd in Azië NIEUW DELHI KARATSJ1, 5-12. De -hij.l tiis.en India en Pakistan is zondag in volle hevigheid voort gezet, zowel te land, op de zee als in de lnclit. De Indiase gevechtsactics zijn vooral gericht op Oost-Pakistan, waar de troepen na de verovering van de belangrijkste verbindingsknooppunten Laksham en Akhaura oprukken naar de hoofdstad Dacca. Pakistan meldt terreinwinst aan dc westgrens bjj Kashmir en Djammoc. India zou zich volgens diplomatieke kringen in Nieuw Delhi voorlopig nog onthouden van een grootscheeps offensief tegen West-Pakistan, omdat dat ten koste zou gaan van dc strijd in het Oostelijk deel. Bovendien zou India Jahja Khan nog „twee, drie dagen" dc gelegenheid willen geven het Paki staanse leger terug te trekken uit Oost-Pakistan, waarna de macht over genomen zou worden door de regering van „Bangla Dcsj", aldus deze zegs lieden. Intussen is de eerste poging in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, om tot een staakt-het-vuren tussen de twee partijen te komen, mislukt. Een Amerikaanse ontwerp- ïesolutie, waarin een onmiddellijk bestand, terugtrekking van de troe pen op het eigen grondgebied en de stationering van V.N.-waarnemers NEW DELHI, 4-12. Met moderne legers en straaljagers vechten India en Pakistan nu een conflict uit waarvan de oorsprong al meer dan duizend jaar in het verleden ligt. De kloof tussen de hindoe-gemeenschap en de moslem-gemeenschap werd dieper toen India en Pakistan 24 jaar geleden hun onafhankelijkheid ver wierven van Engeland. Leiders van de twee gemeenschap pen waren niet in staat overeenstem ming te bereiken over de vorming van een grote staat op het subconti nent. Engeland besloot daarom het gebied, dat het ruim 200 jaar als ko lonie had bestuurd, op te delen in twee naties. Als criterium werd ge bruikt de dominerende godsdienst van een streek. Het resultaat daar van was dat het islamitische Paki stan in twee delen werd verdeeld, van elkaar gescheiden door meer dan 1000 km grondgebied van het overwegend Hindoese India. De onafhankelijkheid in '47 ken merkte zich door bloedige onlusten tussen de twee gemeenschappen en door stromen van vele miljoenen vluchtelingen. Moslems proberen Pakistan te bereiken en hindoes zochten ccn goed heenkomen in In dia. In het eerste jaar van hun on afhankelijk bestaan bestreden India en Pakistan elkaar het bezit van de grensstaat Kasjmir in de Himalaya. Na de wapenstilstand in '49 bleek het grootste deel van dit gebied on der Indiaas bestuur. Over Kasjmir en een ander grens gebied, de Rann van Koetsj, brak in 1965 opnieuw een openljjke oorlog uit. Sindsdien hebben de twee lan den een grote strijdmacht gehand haafd. De eerste kampioen is er alweer. Hel A-juniorenelftal van Duiveland werd zaterdag de eerste kampioen van Zeeland door in groep A X beslag op de titel te leggen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). langs de grenzen werd geëist, werd geblokkeerd door een Russisch veto. China stemde voor de resolutie, Frankrijk en Engeland onthielden zich van stemming. Tegenstrijdige berichten De berichten over het verloop van de strijd blijven intussen tegenstrij dig. India beweert heer en meester te zijn in het luchtruim boven Oost- Pakistan. Indiase troepen zouden de hoofdstad Dacca tot op 96 km zijn genaderd. Door de verovering van de strategische stad Akhaura zijn de weg- en spoorwegverbindingen tus sen Dacca en de havenstad Tsjitta- gong afgesneden. Maar radio-Paki stan berichtte zondagavond dat de Indiase aanval op het spoorwegsta tion van Akhaura was afgeslagen. Volgens dit -radiostation heeft Pa kistan 61 Indiase vliegtuigen neer- gehaald. India daarentegen beweert 36 Pakistaanse toestellen te hebben neergehaald en geeft 14 vliegtuigen op als het eigen, verlies. India heeft de Verenigde Staten beloofd een Amerikaanse Jumbo, die Ameri kaanse burgers, uit West-Pakistan evacueert, ongemoeid te laten. Anders dan bij eerdere gewapende conflicten tussen India en Pakistan is nu ook de marine bij de strijd betrokken. India zegt zondag drie Pakistaanse schepen tot zinken te hebben gebracht. Ook West-Pakistan Indiase grondtroepen zijn tot in West-Pakistan doorgedrongen en hebben daar drie strategische grens dorpen bezet: Cnarak, Sonake en Thepoera, aldus officiële berichten Vermiste Rembrandt teruggevonden ROME, 4-12. Zeven waardevolle schilderijen die twee maanden ge leden uit het Nationaal Museum In het Zuidslavische Rijeka werden gestolen, z.ijn vrijdag door de politie van Rijeka teruggevonden. Onder de gestolen meesterwerken was een Rembrandt, „Narcissus bij de bron'' en een „Magdalena" van El Greco. Twee dieven zijn aangehouden, en een derde is ontkomen, waarschijn lijk naar het buitenland zo meldt hel Italiaanse persbureau Ansa. in Nieuw Delhi. Er wordt melding gemaakt van hevige gevechten bij Sjamb in dezelfde sector, waar de Indiërs naar hun zeggen zaterdag, een grootscheepse Pakistaanse aan val hebben afgeslagen en daarbij zes vijandelijke tanks hebben vernietigd. In Oost-Pakistan zouden de Indi ase troepen hun opmars voortzetten en steden veroverd hebben in de ge bieden van Mymensingh en Dinaj- poer. NEW YORK. 25-12. De Sowjet- Unie heeft een veto - het tweede in 24 uur uitgesproken over een reso lutie van acht landen, die door Ame rika werd gesteund, waarin de raad oproept tot een staken van het vuren en terugtrekking van troepen. China heeft zondag in de Veilig heidsraad een ontwerpresolutie inge diend, waarin alle landen wordt ver zocht Pakistan te steunen in zijn wettige strijd tegen de Indiase agres sie en er bij India en Pakistan op wordt aangedrongen hun strijd krachten terug te trekken achter hun grenzen. DEN HAAG. De Nederlandse per manente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties in New York staat in voortdurend contact met het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag over het openlijk gewa pende conflict tussen India en Pakis tan, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie meegedeeld. NIEUW DELHI. India heeft Ban gla Desj (Oost-Pakistan) als onaf hankelijke natie erkend, zo heeft premier Indira Gandhi maandag in het parlement meegedeeld. De parle mentsleden barstten bij deze woor den in gejuich uit. NEW YORK, 4-12. Van betrouw bare zijde bij de V.N. is vernomen dat het rapport van de „vier wijzen" van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid (O.A.E.) die in Cairo en Je ruzalem besprekingen hebben ge voerd in vei-band met de crisis in het midden-oosten, de volgende punten bevat: reactivering van de missie-Jarring; heropening van het Suezkanaal; legering van int. strijdkrachten op de oostelijke oever van het Suez kanaal; legering van een internationale strijdmacht in Sjarm el Sjeik; onderhandelingen over en sluiting van een vredesvex'drag, waarin door beide partijen overeengekomen grenzen zijn vastgelegd en uitvoering van de resolutie van dc veiligheidsraad van 22 november 1967. Collectieve s;eloofsover<ja»<ï MADRID, 4-12. Na een ernstig meningsverschil met de pastoor zijn de 300 inwoners van het Portugese dorpje Assento de Valsende (30 km van Braga) overgegaan tot het pro testantisme. Dit schrijft de corres pondent van het Madrileense blad ,.Ya'. De pastoor had zich in het hoofd gezet, zijn kerk af te breken, tenein de op dezelfde plaats een geheel nieuwe te bouwen, en dit op kosten van zijn parochianen. Deze ver klaarden echter, dat zij dergelijke kosten niet konden dragen en boden aan hun godshuis te restaureren. De koppige priester wilde niet ingaan op dit aanbod, waarna het conflict achtereenvolgens, zonder succes overigens, werd voorgelegd aan het aartsbisdom Braga en het Vaticaan. Temidden van al deze spanning diende een Methodistische zieleher- der, die Katholiek seminarist is ge weest, zich aan. Hij stelde voor. de godsdienstige en financiële proble- WASHINGTON, 5-12. Dc Egypti-' sche minister van buitenlandse za ken, Machmoed Riad, heeft vooji; de Amerikaanse televisie verklaard dal Egypte niet op het punt staat het bestand in het Midden-Oosten tc verbreken. Riad gaf te kennen dal president Sadat van Egypte hel niet letterlijk bedoeld heeft toen hij kortgeleden v erklaarde dat de tijd om te vechten aangebroken is. Egypte, aldus Riad, wil een nieuwe oorlog voorkomen hoewel de strijd in het Midden-Oosten elk ogenblik kan uitbreken. GENEVE. 4-12. Dc wereldgezond- heidsdienst in Gcnève heeft meege deeld. dat er sedert 1 november 775 duizend gevallen van griep zijn gere gistreerd. In een week tijd hebben zich 500.000 nieuwe gevallen voor gedaan. In het oosten van Slowakije zijn acht van de 35.000 grieppatiënten overleden. De ziekte komt daar hel meeste bij kinderen voor. Waf Moskou betreft is het auhtal gricp-gevallen drie keer zo groot als normaal in deze tijd van het jaar. In Barcelona en omgeving is acht tot tien procent van dc bevolking door deze ziekte aangetast. Brezjnjew in Polen WARSCHAU. 5-12. De leider van de Sowjctrussische communistische partij. Brezjnjew. is zondag in War schau aangekomen. Men verwacht dat hij een icde zal houden over de buitenlandse politiek op het zesde congres van do Poolse communisti sche partij dat vandaag (maandag) in de Poolse hoofdstad begint en vijf dagen zal duren. Brezjnjew zal waarschijnlijk dinsdag pas het woord voeren. Ook de Roemeense partijleider Ccauscescu en zijn Bulgaarse colle ga Zjivkov z.ijn zondag in Warschau gearriveerd. men van de bewoners tot oplossing te brengen. Aangewakkerd door de werkkfacht van de geestelijke, be sloot het doi-p toen in zijn geheel Methodist te worden. Deze collectie ve geloofsovergang werd te opmer kelijker geacht, omdat de kleine ka tholieke gemeenschap een van de vurigste,van het land was.' LONDEN, 5-12. Bij dc bomaanslag die zaterdagavond op een stampvol café in een katholieke wijk van Bel fast is gepleegd, zijn 16 mensen om het leven gekomen en 13 gewond. Zondagavond vond men namelijk onder het puin van het volledig ver woeste café nog een lijk. Direkt na de explosie braken er in de buurt van het café vechtpar tijen uit tussen katholieken en pro testanten. Na ingrijpen van Britse militairen keerde dc rust weer. LONDEN, 4-12. De Blitse regering heeft het door dc Ierse premier Jack Lynch voorgesteld kerstbestand tus sen het leger en de IRA van de hand gewezen. Dit heeft de staatssecretaris voor het leger, Geoffrey Johnson, meege deeld. Hij zei dat er met een illiegulc en misdadige organisatie als de IRA niet kan worden onderhandeld. Het Ierse republikeinse leger heeft ook al te kermen gegeven niet van plan tc zijn de acties tijdens de kerstdagen te staken. STUTTGART, 5-12. Onafhankelijk van de uitslag van dc lopende on derhandelingen tussen werkgevers en vakbonden over het loonconflict in dc metaalindustrie van Noord - Baden en Noord-Wiirtlembcrg zullen dr Volk.swagcnfabrieken hun pro duktie maandagavond stilleggen. Dit betekent dot 10U.OOO mensen zonder werk zullen komen. De directie van het Volkswagen concern heeft laten welen dut de produktie moet worden stopgez.et omdat men geen onderdelen meer heeft. Deze komen uit de toeleveringsbe drijven in Baden-Würltemberg, De onderhandelingen over het looncon flict zijn z.ondag 15 uur uitgesteld. Dc kans op welslagen is niet groot. NIEUW DELHI. 6-12. Pakistan heeft dc diplomatieke betrekkingen met India verbroken. Dit meldt het Indiase persbureau P.I.T.. naar aan leiding van een bekrndmaking van Radio-Pakistan. KARATSJI (Pakistan). Studenten en arbeiders waren dezer dagen druk in de weer om voor hel regerings gebouw in het centrum van Karatsji een loopgraaf aan te leggenBurger lijke verdedigingsautoriteiten in Pa kistan hebben studenten opdracht gegeven om samen met arbeiders loopgraven te maken en barricades op te richten ter voorbereiding van oorlog met India". Dit uumiuer bestaat uit 6 pagina's De dag van vandaag is waarheid f j Ileel de rest is één groot j rit ii71ï'' Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Droog weer met af en toe wat zon, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist; weinig wind; minnimum- lemperatauren om het vriespunt, in het Waddengebied rond 3 graden, maxima omstreeks 5 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Minimumtemperaturen; l tot 5 gra den boven normaal. Max.-tempcraturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON. EN MAANSTANDEN 7 dcc. Zon op 8.33. onder 16.30. Maan op 22.25, onder 12.18. Laatste kwartier 9 december te 17.02. HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 7 dec. 6.23 18.51 12.20 Doodtij: 11 december. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 6-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Noord-Frankrijk be vindt zich nog steeds het centrum van een omvangrijk hogedrukgobied. Dit centrum verplaatst, zich de ko mende 24 uur maar z.eer langzaam naar het zuidoosten. Het zal gedu rende deze periode dan ook nog vrij rustig maar enigszins nevelig weer zijn. Bij IJsland is inmiddels een actieve depressie verschenen. Het koufront hiervan dringt geleidelijk naar de Britse eilanden op. Het laat zich aanzien dat dit front na maan dag het weer in ongunstige zin zal gaan beïnvloeden met wat meer wind cn toenemende kans op waf lichte regen of motregen. Wel zullen de temperaturen zich op het huidige niveau handhaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1