Strooi géén kaas uitt vuistje op 5 dec. Kado-plaat! Goetlie-instituut in Amsterdam Zeeuwse veren 25 procent duurder Zierikzee krijgt langebaankanipioenschappen gewest Zeeland Vier doden bij verkeersongeval Kleurrijke vogeltentoonstelling van Oost-Duiveland te Bruinisse Kado-plaat! Wal biedt de BEELDBUIS? Kado-plaat! FA/ORIETEN FESTIIAL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 december 1071 Nr. 20989 die heel speciale LP FAVORIETEN FESTIJL kost maar 10,- Nederland contra de apartheidspolitiek DEN HAAG, 1-12. Bij de stemming over de anti-apartheids- en anti-ras sendiscriminatie-resoluties, in de Verenigde Naties, heeft Nederland zich laten leiden door het beginsel dat de apartheid verwerpelijk is. maar Zuid-Afrika niet zodanig moet worden geïsoleerd dat het in zijn be leid wordt gestijfd. Hiervan uitgaande heeft Neder land zich onthouden van stemming over een resolutie die het nemen van economische sancties tegen Zuid- Afrika beoogt, evenals over een reso lutie waarin wordt opgeroepen tot het verbreken van alle betrekkingen en het gebruik van geweld tegen Zuid-Afrika niet wordt uitgesloten. AMSTERDAM. 1-12. De West- Duitse regering heeft door bemidde ling van de makelaarsfirma's Goud smit en Heijer'een kantoorpand aan de Herengracht in Amsterdam in eigendom verworven, waarin na eni ge verbouwing het Goethe-instituut zal worden gevestigd. Dit is thans aan de Keizersgracht gehuisvest. In het pand Herengracht 470 was voor heen gevestigd de Rubber Cultuur Maatschappij „Amsterdam", die naai de Wibautstraat is verhuisd. Schip met recordladhig AMSTERDM, 1-12. Bij het over slagbedrijf Amsterdam in de hoofd stedelijke Westhav^n arriveerde woensdagochtend het Duitse „Widar" met de grootste lading die ooit door een schip in Amsterdam is aange voerd. Het schip - van de Hamburg- se rederij Frigga - komt met 101.088 ton ijzererts, afkomstig uit Tubaraö in Brazilië en bestemd voor 't Ruhr- gebied. Het erts wordt in Amsterdam opgeslagen en zal op afroep naar Duitsland worden geleverd. Fabriek van stalen deuren en ramen failliet ENSCHEDE, 1-12. Aan de 65 per- scneelsleden van de N.V. Ottenhof in Denekamp, een fabriek van sta len deuren en ramen, is ontslag ver leend. Het bedrijf was vorige week in staat van faillissement verklaard door de Almelose rechtbank. Er zijjn in de afgelopen week po gingen gedaan, om een gegadigde te vinden, die dit bedrijf zou willen overnemen. Een aantal gegadigden heeft zich gemeld en in het begin leek het alsof de zaak voor het per soneel nog een goede afloop zou heb ben. Dinsdag heeft echter de cura tor in het faillissement, mr. Breit- barth uit Oldenzaal meegedeeld, dat de pogingen zijn mislukt, en dat het personeel ontslag moest worden aan gezegd. MIDDELBURG, 1-12. Minister Drees van verkeer en waterstaat sttmt voor 1972 in met een tariefs verhoging van 25 pet. voor de pro vinciale Scheldeveren. Deze verhoging ligt 10 pet. lager dan het oorspronkelijke voorstel van de minister. Bij het nemen van deze beslissing heeft minister Drees reke ning gehouden met het standpunt, dat provinciale staten van Zeeland op 8 november tijdens een buitengewone statenvergadering innamen. Daarin stelden zij dat de veergelden slechts met 25 pet verhoogd mochten wor den en dat opheffing van het veer Terneuzen-Hoedekenskerke alleen dan mocht gebeuren als een snelbus- verbinding Goes-Kruiningen-Perk- polder-Terneuzen zou worden inge steld. Minister Drees heeft ook de twee de wens van de provincie Zeeland vervuld en vijf ton beschikbaar ge steld voor de aanschaf van vier nieuwe bussen voor deze sneldienst. Een „Ti-oost" voor Amsterdam AMSTERDAM, 1-12. - In hel Rijksmuseum in Amsterdam is tijdelijk in de eregalerij opge hangen het schilderij De Spil penning, dat de Amsterdamse schilder Cornells Troost in 1741 maakte. Het schilderij is aan het Rijksmuseum geschonken door het echtpaar Leopold Sie- mens-Ruyter ter nagedachte nis aan de heer G. H. G. Ras die in 1944 op 30-jarige leeftijd in de strijd tegen de bezetter is omgekomen. Cornelis Troost wordt beschouwd als de be langrijkste Nederlandse schil der uit de 13e eeuw. Het Rijks museum bezit de grootste col lectie van zijn werk. Het ge schonken schilderij toont een toneelscène uit het derde be drijf van De Spilpenning, een stuk dat Thomas Asselijn in 1693 schreef. Uitgebeeld is het moment, dat de spilzucht van Johanna wordt ontdekt door haar man Gerardus en haar vader Augustijn, die zich ver kleed hebben als Poolse koop lieden. De voorstelling is op hout geschilderd en meet 68.$ bij 86 cm. WASHINGTON. De Israëlische premier mevrouw Golda Mcir is in de V.S. aangekomen voor besprekin gen mei president Nixon over de le vering van meer Amerikaanse Phan- icmslraa'gevechtsvliegtuigen en een hervatting van het vredesoverleg mc-t de Arabieren. Algemene leden vergadering Zierikzeese IJsvereniging Baan in orde gemaakt voor het komende seizoen ZIERIKZEE, 29-11. In de deze week in het Huis van Nassau gehou den vergadering van de Zierikzeese IJsvereniging kon door de voorzitter de heer J. Pomper, worden bekend gemaakt dat de langebaankampioen schappen voor het gewest Zeeland dit seizoen te Zierikzee zullen wor den verreden. De laatste maal dat deze wedstrijden plaatsvonden te Zierikzee was op 28 december 1961. Over de organisatie van deze wed- stiyden zal de wedstrijd commissie, onder voorzitterschap van de heer L. de Jager, (bepaald geen onbekende in de schaatssport), zich binnenkort nader ernstig gaan beraden. Na een welkomstwoord van de voorzitter werd in vlot tempo een (lange) agenda afgewerkt. Diverse commissies kregen hierbij gelegen heid hun zegje te doen. Blijkens het jaarverslag van de secretaris is de ijsbaan in het afgelopen seizoen in totaal vijf dagen open geweest, het geen relatief nog veel was in verge lijking met andere banen in Zeeland. De penningmeesteresse mevr. Root- Gorter bracht het financieel verslag uit en gaf een toelichting op de be groting. Zowel rekening" als begro ting gaven een nadelig slot te zien van f 600. Oorzaak is de aanschaf van respektievelijk zes en vier halo geen lampen .Met bijplaatsing van nog drie palen zal de verlichting ge heel vernieuwd zijn en daarmede uiteraard verbeterd. Het aantal de- fekte lampen kan door de verbete ring worden teruggebracht, hetgeen besparend werkt. Na de verlichting vragen de veeg- machine en pomp om de baan blank te zetten, de aandacht, evenals de bestuurstent. De contributie blijft dit seizoen onveranderd, maar voor het seizoen l972-'73 zal het bestuur zich beraden over eventuele verhoging. Het ledenbestand bedraagt circa 600, zodat de IJsvereniging behoort tot de grootste te Zierikzee. Ieder jaar ge ven zich vele nieuwe leden op, zjj het dat er ook verlies is door vertrek en door het uitblijven van ijs. Met klem werd ei op gewezen dat de eerste twee rijdagen de baan uitsluitend is gereserveerd voor leden. Advertentie In deze vergadering vond een be stuursverkiezing plaats. De aftreden de mevrouw Root-Gorter en de heer L. A. Verdoorn werden herkozen. De heei H. Dijkstra werd gekozen tot vice-voorzitter, de heer J. J. Geleijn- se tot lid van de wedstrijdcomissie. In de baancommissie kregen zitting de heren J. en P. van Mourik. Baan gereed Uit mededelingen van de baan commissie - de heren Verdoorn en Root - bleek dat reeds water ge pompt is op de baan. Het water is als gevolg van de regen van de laat ste tijd nagenoeg geheel verzoet. Af gewacht moet uiteraard worden hoe veel water nog zal moeten worden bijgepompt om de gewenste hoogte te verkrijgen. De pomp, die het na vele diensturen begaf, zal worden gerepareerd door de heer Root maar het werd wenselijk geacht de pomp tè zijner tijd te vernieuwen. Aan de orde kwam ook het „pro bleem" van de woonwagens (cara vans). Deze waren eerst alleen gedu rende de zomer ,ms.ar nu staan er ook in de winter diverse wagens. Een juiste plaatsing van de caravans in de winter - en nog enige andere za ken - zal met het gemeentebestuur nader worden besproken. De voorzit ter dankte de baancommissie, en in 't bijzonder de heer Root, voor het vele verrichte werk aan de baan. We zijn erg voortandensparend snoep. We zijn erg voor kaas uit 't vuistje met zijn tandenbouwers (de kalkverbindingen waar tanden van gemaakt worden). Maar voor ons mag 5 december best een zoet feestje worden. Uitspatten is prima voor een keer. De dagelijkse regel luidt natuurlijk: ontzie het kindergebit. En kaas uit 't vuistje hoort daarbij. HIPPOLYTUSHOEF, 1-12. Een ver- Vrijdag 3 december, 20.25 uur: Karakter. Ko van Dijk als de gehate deurwaarder Dreverhaven. „Goed of niet goed" DEN HAAG, 1-12! Van de 1149 door het Nederlands. Instituut voor de Publieke Opinie en het markton derzoek' (NIPO) in opdracht van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen ondervraagde in loondienst zijnde mannen, meent achttien pro cent dat het in ons land volgend jaar goed zal gaan; Eenentachtig procent meent dat het niet goed zal gaan. Achtentachtig procent der onder vraagden meent dat er in 1972 meer werkloosheid zal zijn.' KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND STEENWIJK. Bij Putten is een personenbusje met negen inzittenden in botsing gekomen met een vracht auto met aanhanger. Toen de truck afremde, kwam de aanhanger op de linkerweghelft terecht, waardoor een aanrijding met het busje onvermij delijk was. STRIJEN. In Strijen (Hoek se- waa*d) is de 46-jarige loswerkman P. Schelling uit 's Gravendeel bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij vloog met zijn auto met grote snelheid uit een bocht en botste tegen een boom. ROTTERDAM. Door het wassen van een kledingstuk in wasbenzine is de 51-jarige mevr. A. F. Broerse uit Rotterdam in een ziekenhuis terecht gekomen en is haar huis volledig verwoest. DEN HAAG. Koningin Juliana zal op 15 december a.s. te Apeldoorn het monument onthullen ter nagedach tenis aan de vrouwen en kinderen, die in de jaren van 1941 tot 1945 in het toenmalige Nederlands-Indië in Japanse vrouwenkampen zijn omge komen. AMSTERDAM. In verband met dc debatten in de Tweede Kamer over ontwikkelingssamenwerking hebben verschillende comité's en werkgroe pen een beroep op de kamerleden gedaan de ingediende voorstellen voor directe hulp aan de bevrijdings beweging in de Portugese koloniën te steunen. AMSTERDAM. In verband met de toenemende spanning tussen Pakis tan en India heeft het Martin Luther King Centrum zich telegrafisch tot de regering en volksvertegenwoordi ging gewend, met het dringende ver zoek een bemiddelingsaanbod tc doen. SCHIJNDEL. De rijkspolitie hecfl met behulp van 8 man uit het dis trict 's-Hertogenbosch in tal van huizen te Schijndel en St. Michels- gestel gezocht naar wapens. Er wer den vier jachtgeweren, een flaubert- geweer, twee karabijnen, een pistool en slagwapen en een grote hoeveel heid munitie in beslag genomen. UTRECHT. De gemeentepolitie in De Bilt verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van de 14-jarige Yvonne Helena Maria Zagt uit De Bilt. Zij verliet op 15 novem ber de ouderlijke woning (Grote Beer 85) en is sindsdien spoorloos. Het meisje houdt zich mogelijk op in kraakpanden in Amsterdam. DEN HAAG. De 23-jarige ex portier G. J. V. - die Harrv wordt genoemd is vermoedelijk de man die in de nacht van 25 op 26 novem ber in de Haagse Osibisa-bar in de Boekhoiststraat de dodelijke schoten heeft gelost op Jimmy Hothleuf. DEN HAAG. De boekwaarde van de rechtstreekse Amerikaanse inves teringen in de EEG is tussen 1958 en 1969 meer dan vervijfvoudigd, deze liep van 1,9 miljard dollar op tot 10,2 miljard dollar, aldus een publikatie van de Europese Commissie. DEN HAAG. Vertegenwoordigers van reven politieke partijen hebben dinsdagavond in de Tweede Kamer een bcioep op de regering gedaan, alles tc deen om de oorlogshandelin gen lussen India en Pakistan te be ëindigen. keersongeluk in de Wieringermecr heeft woensdagmorgen vroeg het le ven gekost aan vier mensen. BRUINISSE, 1-12. De Vogelvere niging „Oost-Duiveland" te Bruinis se hield ook dit jaar weer een ten toonstelling in het Ned. Hervormd Veienigingsgebouw. Evenals andere jaren was het een lust de kleurige, levendige grotere en kleinere tropi sche en andere vogels en vogeltjes te bekijken. Dit werd dan ook door velen graag gedaan. In de eerste plaats natuurlijk door de collega's van de andere verenigingen op Sehouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee. De uitslagen van de gehouden keu ringen zijn: Nog een plaatje van hel koninklijk bezoek aan Haamstede in augustus 1924. De burgemeester begroet het per auto gearriveerde koninklijk paar bij het gemeentehuis. Advertentie die heel speciale LP FAVORIETEN FESTIV1L kost maar 10,- VRIJDAG 3 DECEMBER. NED. 1. Na de fabel en het jour naal een natuurfilmpje „De Nyl". De Mary Tyler Moore show. Mary heeft zorgen, omdat de man op wie ze ver liefd is stukken kleiner is dan zij zelf. Het nieuws van 8 Uur en het programma bijpraten niet Biesheu vel. Dan het eerste deel van de door Walter van der Kamp gemaakte TV- bewerkvng van Bordewijks roman „Karakter". In totaal komen er vijf afleveringen. In de hoofdrollen ziet men Le xvan Delden, Ko van Dijk, Andrea Domburg. Verder spelen mee Rita Boas, Piet Kamerman, Elly Ruimschotel, Coen FlinkRudi Fal- kenhage, Ageeth Meulenbroek, Tonny Föletta, Annie van de Vorstenbosch, Lies de Wind, Anne-Wil Blankers, Ton Kuyl en Rita Maréchal. Om kwart over negen Telebizier-Supple ment. Daarna een nieuwe vuist van Willem Duys. Uitsmijter van van avond is het programma „Wie zeg gen de mensen, dal ik ben", waarin de. vraag wordt gesteld of het optre den van Jezus van Nazareth wel we tenschappelijk historisch aantoon baar is. Aan dit programma wordt meegewerkt door o.m. prof. dr. G. van Leeuwen, hoogleraar in 't Nieu we Testament in Brussel. NED. II. Bij de KRO zitten we na fabel en nieuws weer voor een brief kaart op de eerste rang. De vragen worden gesteld door Bob Bouma. Van nieuws en actualiteiten van Brand puntredactie naar vrouw nummer 5 van Hendrik VIII, nl. Catharina Ho- ward. Ze was 'heel jong: 16 jaar. Ze zou en moest Hendrik een zoon schenken. De rol van Catharina wordt gespeeld door de actrice An gela Pleasance. Tot slot het laatste nieuws, Den Haag vandaag en Uit de Kunst, het programma van Charles Boost, Ageeth Scherphuis en Hans Heg met tips over films, toneel, bal let en andere kunstzaken. VRIJDAG 3 DECEMBER. NED. 1: 11.10 Woelige wereld; 11.35 Maatschappelijke actualiteiten18.45 Fabel; 18.55 Journaal; 19.05 Het won der der natuur; 19.30 Mary Tyler Moore shoio; 20.00 Journaal; 20.21 Bijpraten met Biesheuvel; 20.25 Ka rakter; 21.15 Televizier supplement; 21.35 Voor de, vuist weg; 22.45 Wie zeggen de mensen dat ik ben; 22.05 Journaal. NED. 11: 18.45 Fabel; 18.55 Jour naal; 19.05 Voor een briefkaart op de eerste rang; 20.00 Journaal; 20.21 Brandpunt; 21.20 De zes vrouwen van Hendrik de achtste; 22.50 Journaal; 22.55 Den Haag vandaag; 22.30 Uit de kunst. Advertentie DEN BOSCH. De 32-jarige mej. G. M. Dijstelbloem uit Vught is om het leven gekomen, toen zij per fiets de provinciale weg overstak en door een aankomende vrachtauto werd gegrepen. Zij zaten in een auto die op een stilstaande truck met oplegger reed. Drie personen waren op slag dood, de vierde overleed korte tijd later in een ziekenhuis in Den Helder. De slachtoffers zijn: de 59-jarige F. El- selo uit Hindelopen, de 55-jarige A. van de Weide uit Bolsward, de 38- jarige A. Mulder uit Hindelopen en de 44-jarige A. Smid, eveneens uit Hindelo'pen. Een vijfde, inzittende, de 26-jarige J. L. Elselo uit Hindelopen is gewond in een ziekenhuis, in' Den Helder op genomen. De vrachtwagenchauffeur had zijn truck met .oplegger voorgesorteerd om in een langs de weg gelegen res taurant een ko pKoffle te drinken. De vrachtwagen was geladen met 22 ton betonplaten. De vier slachtoffers waren in dienst van een aannemingsbedrijf in Hippolytushoef. Kampioenen: E.K. Roseicolle: 88 plus, L. D. van Strien; O.K. Turqoise, 89 plus, L. D. van Strien; Pigment kanaries, 88 plus, C. J. Deurloo; Vet stof kanaries ,87, C. van den Bos; Grasparkieten, 89, R. Labeur; Grote Parkieten, 89 plus, L. D. van Strien; Papegaaien, 88 plus, L. D. van Strien Zebra Vinken, 8 plus, A. C. Labeur; Tropische insecteneters, 88, J. Ho- gendoorn; Tropische zaadeters, 88 plus, J. de Boed; Japanse meeuwén, 85, J. de Boed. Bondsonderscheidingen Het bondskruis werd gewonnen door de heer L. D. van Strien met 88 plus Roseicoleé. De bondsmedaille kregen: C. van den Bos met 87 kana rie, C. J. Deurloo met 87 kanarie en A. C. Labeur met 88 grasparkiet. le prijzen Kanarie: C. van den Bos; M. Duinhouwer; C. J. Deurloo (2x); A. C. Labeur; Muscaatvink: R. Labeur; Purper Glansspreeuw: J. Hoogendoorn; Zebra vinken: A. C. Labeur; Japanse Meeuwen A. Deur loo; Grasparkieten: A. C. Labeur; Grote parkieten: L. D. van Strien; Papegaaien J. de Boed. Kampioen van de jeugdleden werd R. Labeur met 89 punten. Advertentie die heel speciale LP kost maar 10,- 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 9