Wit gaan we doen met onze wasmiddelen? TWINTIG STAPPEN TERUG Liever vandaag dan morgen. DOMME POLITIEKE MOORD BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Godsdiensttwisten op de Filipijnen Nixon blijft week in China ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 december 1971 Nr. 20989 Advertentie Er is een groot rumoer ontstaan rond onze wasmiddelen. Kranten schrijven zus, aktiegroepen roepen zo. En langzamerhand weet niemand meer hoe goed of slecht of bar of boos zijn eigen wasmiddel is. Wij willen hieronder eens alle feiten op een rijtje zetten. Eens kijken wat er deugt, eens kijken wat er niet deugt. Om dan eens te zien hoe we, met ons allen, uit de zorgen kunnen komen. Laten we beginnen bij het begin. Onze zorgen zijn niet van vandaag of gisteren. We hebben ze eerder gehad. We hebben er meer gehad. Eerst was het de biologische afbreek baarheid. We hebben als fabrikanten de hoofden bij elkaar gestoken en besloten alleen nog biologisch afbreekbare produkten te maken. Dat betekent al een stap in de goede richting. Sindsdien staat er als garantie en herkenningsteken dit symbooltje op al onze pakken: Toen dook het tweede probleem op: de enzymen. Enzymen zouden gevaarlijk zijn. Onze eigen wetenschapsmensen waren het hier niet mee eens, maar de beweringen hielden aan. Tot onlangs officiële rapporten van vooraanstaande autoriteiten definitief aantoonden dat enzymen in wasmiddelen ongevaarlijk zijn. En nu staan we dan ineens midden in het derde probleem: de fosfaten. Wat zijn fosfaten? Fosfaten zijn een natuurprodukt. Aan fosfaten op zichzelf is niets griezeligs, engs of gevaarlijks. Fosfaten zijn nodig bij alle groeiprocessen in de natuur. Ons eten bevat fosfaten, de grond bevat fosfaten. Zonder fosfaten is zelfs geen leven mogelijk. Waarom zitten er fosfaten in wasmiddelen? Fosfaten hebbén nog andere eigen schappen dan alleen het bevorderen van de groei. Ze zitten in wasmiddelen omdat: 1. ze de kalk in het water onschadelijk maken; 2. ze de vuildeeltjes vasthouden. Om deze twee redenen voegen wasmiddelenfabrikanten fosfaten toe aan hun produkten. Hoe komt het dat er gezegd wordt dat fosfaten het milieu "vervuilen"? In feite is dit onjuist. Fosfaten vervuilen niets. Alleenals er teveel zijn in de natuur, dan wordt er iets verstoord. Er vindt dan a.h.w. een „overbemesting' plaats. De natuurlijke plantengroei in het water breidt zich snel uit, algen en wieren gaan woekeren en gebruiken na het afsterven, door rotting, méér zuurstof. Daardoor wordt het andere leven in sloot en plas door zuurstofgebrek bedreigd. Hier en daar in Nederland, waar stilstaand water is, naderen wij een dergelijke situatie. Wat gebeurt er als we de fosfaten weglaten uit onze wasmiddelen? Dat zijn 3 dingen: 1. ons wasgoed wordt minder schoon en minder fris. Uit een oogpunt van hygiëne doen we een stap terug; 2. vele vlekken die nu verwijderd worden, blijven dan nog zichtbaar; 3. de levensduur van onze wasmachines wordt door kalkaanslag aanzienlijk bekort. Vooral in hard-watergebieden en daaronder valt het grootste gedeelte van Nederland.) Dan maar wat minder wit... Goed. Stel dat we zeggen: laten we als Nederlanders nu eens de handen ineenslaan en al deze nadelen gewoon accepteren. Laten we zeggen dat dit de tol is die we voor ons milieu moeten betalen. Geen fosfaten meer in ons wasmiddel en in sloot en plas vaart het leven er wel bij. ïs dat zo? Helaasnee. Want van al die fosfaten die de mens in onze natuur doet belanden, komt maar één-derde uit onze wasmiddelen. De rest komt uit kunstmest en uit onze eigen ontlasting. En als we even helemaal strikt nationaal gaan rekenen, dan is het wasmiddelenaandeel zelfs aanzienlijk lager. Via de Rijn stromen namelijk bij Lobith meer fosfaten ons land binnen, dan er in Nederland zelf in het water terecht komen, van welke herkomst dan ook. Als we alleen in onze wasmiddelen de fosfaten aanpakken, zou het resultaat daar van nauwelijks merkbaar zijn. Wat moetcu we dan? Sommige huisvrouwen zeggen: zachte zeep gebruiken. Dat lijkt een logische redenering. Maar helaas is het geen oplossing. Want ook zachte zeep belast ons milieu. Weliswaar bevat zachte zeep geen fosfaten, en "in zacht-waterstreken, waar het kalkgehalte lager ligt, lijkt deze zeepsoort dus eén zinnige oplossing te zijn. Maar dan moeten we ook niet uit het oog verliezen, dat zachte zeep geen was middel is dat afgestemd is op de automatische wasbehandeling ,in moderne wasmachines. Gezamenlijk kunnen we wèl wat doen. Dit: Wij wasmiddelenfabrikanten hebben voor onszelf het probleem van de milieuhygiëne tot probleem nr. 1 gemaakt. Dat betekent dat in al onze laboratoria over de gehele wereld absolute voorrang is gegeven aan het zoeken naar een effectief vervangingsmiddel voor fosfaten, een middel dat aan alle eisen voldoet, vooral ten aanzien van veiligheid voor milieu, gebruiker, wasmachine en textiel. Zoiets kost nu eenmaal tijd. En dit: We diénen terdege te beseffen dat de enig afdoende oplossing voor ons waterverontreinigingsprobleem ligt in een perfect functionerend net van water zuiveringsinstallaties, ook als er straks geen fosfaten meer in de wasmiddelen zouden zitten. Dit is een taak voor de overheid. Maar ook die overheid zijn wij allemaal. En dit: U, wij en de overheid moeten doorgaan met het probleem te stellen. Doorgaan gezamenlijk naar een oplossing toe te werken. Doorgaan met aktie-voeren, wat ons betreft. Maar wèl realistisch. Schijnoplossingen zijn geen oplossingen. Laten we ons vooreen goede was nauwkeurig houden aan de wasvoorschriften op elk pak. En verder Iedereen die denkt dat hij een waardevolle overweging heeft, moet het ons schrijven. Moet met ons komen praten. Moet met ons in discussie gaan. We moeten er allemaal in leven, in dat milieu van ons. Wasmiddelenfabrikanten evenzeer als elke andere Nederlander. We hebben er allemaal belang bij dat het weer recht komt. Liever vandaag nog dan morgen. U kunt ons bereiken via de N.VZ., de vereniging van alle Nederlandse wasmiddelenfabrikanten. Adres: Scheveningseweg 62,DenHaag,Tel,070'55.12.00 Moord is een bijna alledaags mid del in de politiek van Jordanië. De vader van koning Hoessein stierf na een aanslag en hij zelf overleefde er al verscheidene door een grote portie moed en geluk. Veel hebben de moordenaars er nimmer mee bereikt. En het dood schieten van premier Was.fi Teil is waarschijnlijk de domste politieke moord sedert vele jaren. Teil werd gehaat door de Palestijnen die tegen hun zin Hoesseins onderdanen zijn geworden en zij hebben daarvoor hun reden. Hij was het die het leger aan voerde bij de akties tegen de com mando-organisaties. Maar men was juist op een tijdstip gekomen dat de andere Arabische landen Hoessein onder zware druk zetten om tot een of ander vergelijk met de Palestijnen te komen. Zozeer zelfs dat Saoedi-Arabie, hoewel in de geest zeer rrlet Hoessein verwant, bemiddelde. Tot dusver vergeefs, maar de afgedwongen on derhandelingen verhinderden Hoes sein voorlopig wel de akties tegen de commando's voort te zetten. Deze rem is nu weggevallen, zeker nu al twee organisaties van Palestijnen de eer opeisen Teil te hebben gedood. Déze gees tvan wraak is zeer na tuurlijk in de Islamsfeer en als deze wraak komt zal de pressie van bui tenaf op Hoessein aanzienlijk minder zijn dan hij nu is. Tells opvolger heeft - dankzij de Palestijnen zelf - meer armslag gekregen om genadelozer te gen hen op te treden. MANILLA, 1-12. Op de Filipijnen zijn maandag elf christenen, meren deels vrouwen .vermoord, waar schijnlijk door opstandige moslems, zo heeft de politie bekendgemaakt. De rebellen hadden mensen in een vrachtwagen beschoten en daarna met de overlevenden van de beschie ting korte metten gemaakt. De strijd tussen moslems en christenen in de gebieden Cotabato en Lanao del Nor- te, waar behalve godsdienstige ook politieke en territoriale geschillen meespelen, heeft sinds vorig jaar aan meer dan duizend mensen het leven gekost. WASHINGTON, 1-12. President Nixon zal een week in China bleven, van 21 tot 28 februari. Op uitnodi ging van de Chinese regering zal ook mevrouw Nixon de reis meemaken. Dit heeft het Witte Huis bekendge maakt. Het Witte Huis heeft verder be kend gemaakt, dat de Amerikaanse president de Chinese steden Hangts- jow, Sjanghai en Peking zal bezoe ken. In de Chinese hoofdstad zal hij de leider van de Chinese communis tische partij ,Mao Tse Toeng, ont moeten. President Nixon zal overi gens in alle drie de steden bespre kingen voeren met Chinese leiders. Vreemde belangstelling voor Deense manoeuvres KOPENHAGEN, 1-12. Manoeuvres van het Deense leger, die in het af gelopen weekeinde in verscheidene havens van het eiland Seeland wer den gehouden, hebben een levendige belangstelling gehad van de zijde van Russische en Poolse diplomaten in Denemarken, zo heeft een woord voerder van de Deense inlichtingen dienst dinsdag aan de pers meege deeld. Te Koege en te Skovsjoved, waai de Deense marine mijnen in vaartui gen laadde, volgden leden van de Russische en de Poolse ambassade vanuit boten of auto's nauwlettend dit gebeuren. Maar ook op de meest afgelegen plaatsen en zelfs 's nachts zetten vreemde vissers, kennelijk buiten landers .hun petten uit. ..Flitsen" uit het buitenland NEW YORK. In de havens aan de Amerikaanse oostkust en aan de Golf van Mexico is het werk geheel her vat. WASHINGTON. De V.S. hebben Cuba om uitlevering gevraagd van de drie vluchtelingen die zaterdag oen toestel van „Trans World Airli nes" kaapten en de piloot dwongen naar Havanna te vliegen. De drie mannen worden gezocht in verband met de moord op een politieman in de staat Nieuw-Mexico. MOSKOU. De Westduitsc minister van buitenlandse zaken, Scheel, is van een officieel bezoek van vijf da gen aan de Sowjet-Unie in Bonn te ruggekeerd. Hij heeft in Moskou be sprekingen gevoerd met de Russische partijleider .Brezjnew, premier Ko- sygin cn de minister van buitonland- se zaken, Gromyko. GENEVE. De internationale com missie van juristen heeft in een te legram aan de Pakistaanse regering gezegd ongerust te zijn over het lot van de Oostpakistaanse leider sjeik Moedjiboer Rachman. TEHERAN. Perzië heeft drie ei landjes in de Perzische Golf, weste lijk van de Straat van Ormoes, bezet. Er deden zich gevechten met de plaatselijke politie voor. NEW YORK. De Algemene Verga dering van de Verenigde Naties be gint haar debat over de situatie in het Midden-Oosten op donderdag 2 december te 21.00 uur Ned. tijd. 14. Het duurde twee maanden, voor dat Bert Galestad weer in Den Haag kwam. De zomer was ten einde, het gure najaarsweer had bezit genomen van Nederland. September begon al vroeg met kil, regenachtig en winde rig weer, toen hij op een morgen naar Den Haag reed. Er waren wat moeilijkheden gerezen met een klant, die oorspronkelijk tot het bedrijf van Levendaal behoorde. Dat wilde hij met de oude heer bepraten. In de hoop, dat hij tevens Betty zou ont moeten, want op de een of andere manier had ze een diepe indruk op hem gemaakt. Ze had na haar bezoek aan Ooster beek niets meer van zich laten horen. Voor de funktie van telefoniste had Bert een ander meisje aangesteld. Ergens bleef hij de zakenman. Ze moet niet denken, dat ik persé op haar zitten wachten. Graag of niet. Voor haar zijn cr liefhebsters genoeg. Evenwel bleef haar rustige persoon lijkheid in zijn gedachten hangen. En na enige tijd realiseerde hij zich: ik ben gewoon verliefd op dat kind. Nu ja, kind.Ze zal best tegen de der tig lopen. In aanmerking nemende, dat de oude heer bijna vijfenzestig is. En nu was hij op weg naar Den Haag. In elk geval had hij ditmaal een reden om de oude heer te bezoe ken. Deze was altijd ingenomen met zijn komst. Af en toe informeerde Levendaal, hoe het ging met „zijn" afdeling en iedere keer verzekerde Bert, dat het boven verwachting liep. Hij had Levendaal al eens uilgeno digd, zich er persoonlijk van te over tuigen. dat alles prima verliep. Maar deze wilde het voorlopig nog uitstel len. „Misschien begrijpt u het, me neer Galestad; ik moet dit even ver- BRUSSEL. Het onderhandelings- gesprek tussen' de E.E.G. en de vier kandidaatlanden (Engeland, Ierland, Noorwegen en Denemarken) oVer het visserijprobleem is voorlopig mis lukt. LONDEN. De regering-Heath heeft gunstig gereageerd op het plan van oppositieleider Wilson voor het op lossen van de kwesie-Iei'land. CAIRO. De conferentie van de Arabische defensieraad, onderbroken door de moord op de Jordaanse pre mier Wasfi Teil, is dinsdagochtend in Cairo geëindigd nadat men de gehele nacht had vergaderd. werken. Feitelijk ben ik van de ene dag op de andere uit m'n bedrijf ge rukt. Ik heb er ruim dertig jaar de leiding gehad. Bert had het begrepen. En geres- pekteerd. In Den Haag wej-d hij hartelijk ontvangen. De oude heer klopte hem joviaal op de schouder en zei: „Daar doet u goed aan, meneer Galestad. om een paar eenzame mensen op te zoeken. Kom verder. We hebben de haard aangestoken, want het is de laatste dagen wat kil geworden, vindt u niet? Bettyhet is net tijd voor de koffie,. Wil jij je over ons ontfer men? Je moeder is de stad in. Gaat u toch zitten, meneer Galestad. Si gaar? Of bent u daar nog niet groot genoeg voor?" Bert liet zich glimlachend zakken. „Zo af en toe, als ik het niet te druk heb, vind ik een sigaar wel prettig. Graag". Het meisje kwam binnen met de koffie en Bert sprong overeind. „Hoe maak je het, Betty?" „Goed, meneer Galestad. En hoe gaat het in Oosterbeek?" „In de fabriek? Prima. Het kan niet beter". Ze zette de kopjes neer. maar trok zich toen weer terug. Gedurende een uur besprak Gale stad de moeilijkheden met de vroe gere direkteur. Tenslotte wist Bert hoe hij moest handelen. Zo, dat was weer opgelost. Morgen meteen maar maatregelen nemen. Dat kon zijn nieuwe prokuratiehouder wel fiksen. Toen voor de tweede maal koffie werd binnengebracht, maakte Bert een uitnodigend gebaar. „Kom er ge zellig bijzitten. Betty, de zakelijke besognes zijn afgehandeld". Blijkbaar met enige tegenzin zette ze zich bij haar vader neer in een BRUSSEL. Al het Europese perso neel in Brussel staakt. Behalve het personeel van de ministerraad en van het Economisch en Sociaal Co mité heeft ook het personeel van de Europese Commissie het werk neer gelegd, zodat 5000 tot 6000 man in staking is gegaan. LONDEN. Britse vissers hebben in een uitzending van de B.B.C. ver klaard dat zij bereid zijn hun rech ten desnoods met geweld te verdedi gen als er bij toetreding van Enge land tot de EEG getornd mocht wor den aan de visserijzone van 12 zee mij] waardoor zij nu beschermd wor den. gemakkelijke stoel. En opnieuw had Bert gelegenheid haar te bewonde ren. De eenvoudige bloes, die ze droeg, accentueerde haar voimen en van onder de donkere rok staken een paar stevige benen uit. Ik verlang er gewoon naar, haar in m'n ai-men te nemen, wist hij. God, wat ben ik verliefd op dit bekoorlijke wezentje! Hoewel hij tegen één uur had wil len opstappen, verwachtten de ex- direkteur en zijn vrouw, dat hij zou blijven lunchen. „We zien u toch al niet te vaak, meneer Galestad, dus we willen zo lang mogelijk van uw gezelschap profiteren". Tijdens het eten kwam het gesprek op een concert, dat die avond in de stad gegeven zou worden. „We heb ben twee kaarten", verduidelijkte Levendaal, „maar veel zin hebben we eigenlijk niet. Het weer is me te slecht. Zeg" - alsof het een plotse ling interessante ontdekking was. zo kwam het er uit - „is dat niet iets voor jullie? Houdt u van klassieke muziek, meneer Galestad? Betty is cr dol op. Is het niets voor jullie? Hel zou jammer zijn om die kaarten te laten verlopen". Bert, die niet het minste verstand had van klassieke muziek, knikte en thousiast. „Dat lijkt me geweldig. Als Betty me de eer wil aandoen, zal ik haar graag wiljen begeleiden". Het meisje keek op van haar bord. Gedurende enige ogenblikken ont moetten hun blikken elkaar. Doorge stoken kaart van de oude heer, be greep Bert. Die ziet waarschijnlijk wel wat in me als zijn schoonzoon. En met dit grapje heeft hij zijn doch ter overrompeld. Maar ze beheerste zich volkomen. „Het zal de vraag zijn papa. of meneer Galestad tijd heeft". (Wordt vervolgd). „Auto is ernstige vervuiler van de zee" c t DEN IIA AG, 27-11. De uitlaatgassen van auto's dragen in ernsti- j ge mate bij tot de vervuiling van de zee. De verbrandingsstoffen worden door de atmosfeer naar de zee getransporteerd. Dr. J. C. J Duinker, leider van de werkgroep zeevervuiling van het Neder- lands Instituut voor Onderzoek der Zee, schat dat per jaar tien miljoen ton koolwaterstof uit aardolie in de zee terecht komt. Ver- J reweg de grootste bijdrage Is afkomstig van de verbrandings- J motoren. Ongeveer 20 procent komt van de industrie en schepen. De lieer Duinker maakte zich zaterdagmiddag tijdens een bijeen- d komst van de contact-commissie voor natuur- cn landschapsbe- scherming in Den Haag ernstig bezorgd over de toestand van het J zeewater. „De mens is te ver gegaan, het loopt de spuigaten uit. Men heeft de opnamecapaciteit van het zeewater ver overschat". De zee bevat volgens hem al zo veel schadelijke afvalstoffen, dat J deze niet via het natuurlijke proces kunnen verdwijnen. Er zijn J volgens hem eeuwen nodig, voordat het een en ander wordt opgc- f lost. f Dc auto is ook de schuld van de hoge concentraties van lood. die f in het noordelijk halfrond is gestegen tot vijfmaal het natuurlijk niveau. Het meest extreem is de concentratie in de kustgebieden. 'f Dit is voornamelijk het gevolg van de aanwezigheid van lood in autobenzine. f t DOOR FRANK VAN FALCKENOORT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 7