Huldiging zilveren gemeente-arts dokter C. M. van Hoorn Ouderavond openbare kleuterschool Ouwerkerk STREEKNIEUWS Vergadering vereniging „Het Groene Kruis Sch.-Duiveland" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag; 2 december 1971 Nr. 20989 Plechtigheid op stadhuis ZIERIKZEE, 1-12. Ongeveer tien maanden na zijn 35-jarig jubileum als huisarts, is de heer C. M. van Hoorn, tijdens een woensdagmiddag in de trouwzaal van het stadhuis gehouden bijeenkomst, gehuldigd, in verband met zjjn zilveren jubileum als gemeente-arts van de stad Zierikzee. In de kring van het gemeentebestuur, het stadhuispersoneel en zjjn familie, is de jubilerende arts opnieuw in het zonnetje gezet. Al viel ditmaal het accent anders, uiteraard werden bijzonderheden gememoreerd, die bij het in febru ari gevierde jubileum eveneens aan de orde zijn gekomen. Toen en nu werd gewezen op de wijze waarmede dokter Van Hoorn is vergroeid met Zierikzee en de Zierikzeese gemeenschap. Zulks bij monde van burgemeester Th. H. de Meester, die een typering gaf van de jubilerende arts, hem schetsend als een vertrouwde en vertrouwen wek kende figuur in de stedelijke samen leving. Ook ditmaal werd de aandacht ge vestigd op de uitgesproken histori sche belangstelling van dokter Van Hoorn, die zich bezighield en houdt met de beroemde Zierikzeese artsen uit vroeger tijden: Levinus Lemnius en Job Baster. {Men herinnert zich de destijds in de schutterszaal gehouden tentoon stelling, gewijd aan leven en werk van Lemnius, bij de voorbereiding waarvan dokter Van Hoorn een gro te rol speelde). Toen reeds schonk de arts een boek van Lemnius aan de gemeente, bestemd voor het ar chief. De burgemeester prees de me dische kwaliteiten van de jubilaris, als huis- en gemeentearts. Hem dan kend voor het in het belang van de gemeente in vijf en twintig jaar ver richte werk, bood de heer De Mees ter de obligate enveloppe met in houd aan, die de dankwoorden ma terieel onderstreepte. Geschenk personeel Een bon voor de aanschaf van foto-apparatuur werd aangeboden door de heer M. A. Sweere, die sprak namens de personeelsvereniging, waarvan dokter Van Hoorn ook lid is. De jubilaris vond gelegenheid in een uitgebreid sltpwoord in te gaan op verschillende aspecten van het Zierikzeese leven, daarbij zowel de jeugd als de „ouderdom" betrekkend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Opnieuw legde hij getuigenis af van zijn grote liefde voor Zierikzee, een liefde, die hem professioneel blij vend aan deze stad heeft gebonden. De jubilaris deed mededeling van een boekje van zijn hand over de door hem bewonderde - reeds ge noemde - Levinus Lemnius, dat binnenkort in druk zal verschijnen. Na de toespraken was er gelegen heid dokter Van Hoorn en familie geluk te wensen. School telt thans 16 leerlingen OUWERKERK. 1-12. De jaarlijkse ouderavond van de openbare kleu terschool te Ouwerkerk bood de ge legenheid tot het bezichtigen van het werk der kleuters, waarna voorzit ter L. D. van Klinken 't officiële ge deelte opende. Hjj heette in het bij zonder welkom de wethouder van ondervvjjs, de heer Overbeeke, het hoofd der basisschool, de heer J. Berrevoets en de onderwijzeres, me vrouw Van Damme-Hazelbag. Het penningmeesterlijk jaarverslag vermeldt, dat de inkomsten hebben bedi-agen f 152,en de uitgaven f 122,02, zodat er nog in kas is f 29,98. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan de hoofdleidster, mevr. M. L. de Later-v. d. Tonnekreek. Zij was blij, dat zo velen aanwezig waren Haar jaarverslag zegt, dat het nieu we jaar is begonnen met een grote klas van 32 leerlingen, waarvan er 8 uit Nieuwerkerk en een even groot aantal uit Oosterland zijn afgegaan. Spreekster releveerde voorts: het St. Nicolaasfeest op 4 december, de Kerstmiddag, Koninginnedag, geza menlijk met de lagei-e school, de af- scheidsmiddag op 16 juni, toen 6 kin deren de school verlieten. Na de grote vakantie is men ge- stai-t met 29 kinderen, er gingen er 13 af, zodat er momenteel 16 zijn.JDp 5 oktober bracht de schoolarts een bezoek. De gezondheidstoestand van alle leerlingen is uitstekend. Op 10 oktober kwam de schoolfotogx-aaf. Op 3 december a.s. komt 's morgens Sint Nicolaas op school. De heer Kloet zal kleux-enfoto's maken. Poppen Onder leiding van mevr. Geelhoed te Oosterland zullen op 7 december poppen worden gemaakt en op 9 de cember wil men kleren en andere attributen maken voor de op 17 de cember te houden toneelavond, te or ganiseren door de sportvereniging. Mevr. De Later wil gaarne in ken nis gesteld worden in geval van ziek te en bij terugkeer een mededeling omtrent de aard daarvan. Ook ver zoekt zij, schoentjes of slofjes in een plastic zakje mee te geven bij regen weer. Omdat de heer Van Klinken af treedt vond verkiezing van een lid- der oudercommissie plaats; als zo danig koos de vergadering de heer J. Hage. De leidster verklaarde zich zeer erkentelijk voor het door de heer Van Klinken verrichte werk ten behoeve van de school. Hij heeft alle materiaal schoongemaakt en veel ervan gerepareerd, 't Was „een pracht van een voorzitter". Een ro kertje bezegelde deze lofwoorden. Van de rondvx'aag maakte niemand gebruik. In de pauze werd koffie ge- serveerd en bestond de gelegenheid, de bijdrage voor het schoolfonds te voldoen. Hiex-na werd groepsgewijs van ge dachten gewisseld over een tiental door de „juffrouw" samengestelde vragen. PEIZE. De 46-jarige J. Geersing uit Roden is woensdagavond bij een verkeersongeluk in Peize om het le ven gekomen. Hij reed op de fiets de rijbaan over en werd aangereden door een personenauto. HAAMSTEDE. 1-12. Zelden zijn zoveel ouders, ooms en tantes van kleuters die op het Kleuterbosjete Haamstede hun eerste prille onder wijsje krijgen, bijeen geweest als tOoensdagavond. Ze bezichtigden daar de met veel overgave vervaardigde werkstukjes, waarvan er zeer velen uiteraard wel iets met de Sinter klaastijd te maken hadden. Het is amper te geloven wat voor materiaal er tegenwoordig op de kleuterscholen gebruikt kunnen worden. Vroeger waren het slechts lucifersdoosjes, doch nu komen er ook allerlei om hulsels van levensmiddelenproduk- len aan te pas. Een boter kuip je, lege emmers van wasmiddelen, deksels van jampotten, onderzetjes van tar- taartjes en nog veel meer „overschot jes" werden gebruikt. Dan niet te vergeten de vele schil derstukken aan de wand. Practisch elke tafel was gebruikt om wat uit te stallen, daartussen krioelde het van de bezoekers. Mej. de Leeuw en mej. v. d. Have hebben succes van hun werk en toewijding gehad, hetgeen iedereen wel tot uiting liet komen. Burg. en mevr. Everwgn waren eveneens onder de belangstellenden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). N.V. Watermaatschappij „Zeeland" De algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Watermaat schappij „Zeeland" zal worden ge houden op maandag 20 december a.s. in het hoofdkantoor van de vennoot schap te Goes. In deze vergadering komt o.a. aan de oi'de verkiezing van leden voor de raad van kommissarissen. Verder zal goedkeuring woi-den gevraagd tot verkoop van de kantoren te Zierik zee en te Hulst. Financiering 1972 Watermaatschappij „Zeeland" De door de N.V. Watei'maatschap- pij „Zeeland" benodigde financie ringsmiddelen voor 1972 worden ge raamd op f '26.700.000. Voor het aan trekken van de benodigde financie ringsmiddelen zal in het algemeen bij voorkeur een beroep worden gedaan op de kapitaalmarkt door het sluiten van onderhandse langlopende geld leningen. De vergadering van aandeelhou- ders zal in de op maandag 20 decem ber te Goes te houden, beslissen over het voorstel van de raad van com- missax'issen de directeur machtiging te verlenen tot het in 1972 aantrek ken van kasgeldleningen of vaste geldleningen tot een maximum be drag van f 30.000.000. ZIERIKZEE Avondschool voor Mavo in Middelharnis Plet bestuur van de Stichting tot bevoi'dering van het Handelsavond- onderwijs op Goeree-Ovei'flakkee, deelt ons mede dat haar Handels avondschool te Middelharnis per 1 augustus 1972 zal worden omgezet in een Avondschool voor Mavo. De leei'lingen van de Handels avondschool die voor het 3- en 5-ja- rige diploma studeren, kunnen hun studie afmaken (laatste eindexamen in 1975). Voor het komende cursusjaar 1972- 1973 zal geen le klasse Handels avondschool gevormd worden, doch een eerste klasse Mavo. Tijdrede S.G.P. Op uitnodiging van de S.G.P. te Zierikzee, houdt ds. Van Prooijen op donderdag 9 september a.s. een tijd rede in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente aan de St. Domusstraat. Afd. Schouwen Ned. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen be zoekt op dinsdag 14 december a.s. de voorlichtingsmiddag van de Stich ting Voorlichtingsbui'eau Vlees, Vleeswaren en Conserven, die - on- der auspiciën van de afd. Wester- schouwen van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, wordt gehouden in „De Ark" te Renesse. Rode Kruis-lilmavond Het is een drukke week met Sint Nicclaas op komst, maar heden (don- dei dag) wordt in het hervormd vere nigingsgebouw een Rode Kruisfilm- avond gehouden, waarvoor wjj de speciale belangstelling vragen. Het blijkt nl. dat dergelijke avonden in de buitengemeenten flinke belang stelling trekken, maar te Zierikzee doorgaans minder druk zijn bezocht. Jammer, want de opbrengst komt ten goede aan het Rode Kruis. Men kan „dus" best wel wat mensen gebrui ken (en kinderen in de middaguren) om aan goede recette te komen. Ver toond wordt de boeiende film „Rio Bravo". Boekenaktie „Borrendamme" Het zou een goede zaak zijn als ve le ingezetenen een bockebon opstu ren naar het adres Postbus 3. met vermelding „Borrcndammc". als bij drage voor de bibliotheek in oprich ting. bestemd voor het nieuwe rust huis. De aktie wordt warm aanbevo len. Het nieuwe rusthuis heeft een bibliotheek, althans een bibliotheek- ruimte, maar boeken zijn er nog niet. Vandaar. Duivententoonstelling P.V. „Gevleugelde Vrienden" De jaarlijkse tentoonstelling van de duiven van de leden van P.V. „De Gevleugelde Vrienden" zal plaats vinden op zaterdag 4 december aan staande in café „De Gekroonde Sui kerbiet" aan de Nieuwe Haven al hier. C.J.V.-worst en -speculaas Aan de realisering van het toe komstige C.J.V.-kamp in de West hoek wordt nog steeds hard gewerkt en als er gelegenheid voor is timme ren de C.J.V.-ers daarvoor behoor lijk aan de weg. Zo ook vandaag (donderdag). Gp het Havenplein ver rees - in 't kader van de we'ekmarkt - namelijk een eigen C.J.V.-kraam - tegenover het Vrij poortje - en hier kan men de gehele dag terecht voor een hartige hap (warme worst) of een pakje speculaaspoppen. Inhoud drie stuks: f 1,00, de worst kost: f 0,75. Bovendien worden er de res tanten bloembollen en flesopeners te koop aangeboden. De verkoop wordt begeleid door twee Zwarte Pieten die voor de passerende kin deren een verrassing in petto heb ben. En dat duurt de gehele dag - zo lang de voorraad strekt en zolang het markt is. BURGHHAAMSTFDE „Dropping" zaterdag 4 december Er zijn maandag en dinsdag heel wat telefoontjes nodig geweest om de af gelaste vliegtuigdropping van zater dag 27 november voor een volgende datum vast te stellen en wel op een manier waarmee zowel de Midden- standsvei-. Bux-gh-Haamstede, Mid- denstandsvei'. Renesse en de Motor club „De Koppeling" zich konden verenigen. Het volgende programma is nu vastgesteld: dx-opping Burgh- Haamstede 10.30 uur; dx-opping Re nesse 13.30 uur. Aanvang motorcross wedstrijden 13.30 uur. Het publiek dient er rekening mee te houden dat de beide „droppings" alleen dooi'gaarx bij goed vliegweer. HAAMSTEDE Eerste prijs gevallen In het kader van de Middenstands actie is woensdagnamiddag de hoofd prijs uit het „prijzencentrum" (de winkel waar de ingeleverde zegel boekjes omgeruild kunnen worden voor een prijsbepalende enveloppe) getrokken. Het was de radio-stereo installatie met bandrecorder. Geluk kige was slager H. Bouwman te Burgh. RENESSE Dropping prijsbiedende vouwbladen Be in het kader van de winkel week geplande „dropping" van vouwbladen boven Renesse, die afge lopen zaterdag wegens slecht weer geen doorgang kon vinden, zal, als de weersomstandigheden het toelaten a.s. zaterdag omstreeks half twee plaats vinden Er zal een groot aantal vouwbla den uitgeworpen worden, met daar op de naam van één der deelnemen de winkeliers en een nummer. In de etalage van iedere winkelier staan de door hem beschikbaar gestelde prijzen en de daarbij behorende nummers. Behalve „folders" zullen ook een aantal parachutes worden gedropt. Deze zijn voorzien van een waardebon of een prijs.* Verder is er een extra hoofdprijs in de vorm van een wollen deken. Op welk nummer en op de folder van welke winkelier deze prijs valt wordt echter pas maandag bekend gemaakt' in de shawroom van de firma Gilijamse en in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het is van de organisatoren een zeer goed initiatief om de hoofdpi*ijs pas maandag bekend te maken, omdat dit zal voorkomen dat alle papieren die geen prijs geven in de dox-pskern worden weggeworpen. KERKWERVE Vergadering N.C.V.B.-afdeling De afdeling Kerkwerve van de N. C.V.B. vergaderde in het vereni gingsgebouw o.l.v. de presidente me vrouw C. Viex-gevex--Legemate. Deze opende de vex-gadex-ing met het laten zingen van Ps. 119 17 en 83 en met gebed. Ze las hierna een gedeelte uit Mattheüs 20 en hield een meditatie met als thema: Niet heersen, maar dienen. In aansluiting hiei'op werd Ge/.. 153 1, 3 en 5 gezongen. Nadat de presidente allen hartelijk welkom had geheten, kreeg de spreekster van ^Zilver voor juhilari ZIERIKZEE, 1-12. Het was 1 december precies veertig jaar geleden, dal de heer J. Slegt bij Koninklijke Zeelandia Zierikzee in dienst trad. Alhoewel de huldiging door directie en personeel pas zaterdag 11 december zal plaats vinden, kreeg de jubilaris gisteren al een belangrijke voorproef van de fees telijkheden. Op het directie-kantoor van het bedrijf speldde burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee jubilaris J. Slegt de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst. Een volslagen ver rassing voor de jubilaris, die niet weinig onder de indruk was van deze koninklijke onderscheiding. (Foto: Co Ben-evoets). deze' avond, mej. Cappon, directrice van het ziekenhuis „Bergzicht" in Goes, het woord. Ze begon een over- 'zicht te geven van de manier van verplegen door de eeuwen heen. Ver pleging is er nog maar 100 jaar als bex-oep. Voor die tijd was het een kwestie van liefdadigheid. In de oud heid vex-zorgde de pijester de zieken door te proberen de boze geesten uit te dfijven. Ook uit de bijbel leren we veel omtrent de ziekenverzox-ging bij de Joden en de eerste christenen. Vei-volgens namen de kloosters de verzorging van de zieken op zich. Pas in 1955 kan er sprake zijn van een -goed salaris voor de verpleegster. Spreekster trachtte uit te leggen dat verpleging niet alleen een beroep zijn moet ,maar dat ook de roeping, de opdi-acht tot naastenliefde, een grote rol speelt. Na de pauze werden nog enkele vragen behandeld en werden enkele huishoudelijke zaken afge handeld. Nadat tenslotte het Bonds lied gezongen was, eindigde de vice- presidente, mevr. Wessels, de avond met dankgebed. NOORDGOUWE Rode Kruis-films Vx'ijdag 3 december vindt alhier in hotel-café- restaurant J. v. d. Weijde een Rode Kruis-filmavond plaats. Vertoond wox-dt voor volwassenen de film: Rio Bravo. In de middaguren gaat voor de kinderen de film „Zeep kistenrace". Vernielingen aangericht in zomerhuis Toen de heer T. uit Amsterdam zondagmoi'gen in zijn zomex'woning te Nooi'dgouwe arriveerde, ontdekte hij tot zijn ontsteltenis een grote ra vage. Onbekenden bleken zich toe gang tot het pand te hebben ver- schaft en grote vex-nielingen te heb ben aangericht. In de keuken leek het wel of er een explosie had plaats gevonden. De heer T. waai-schuwde de politie, die dix-ect een ondexv.oek instelde en enige jeugdige daders wist te achtei'halen die intussen heb ben bekend de schade - geraamd op f 500 a f 650 - te hebben aangericht. Onder andex-e werd een t.v.-apparaat vernield, lampen van het plafond ge trokken en muren werden beklad met viltstift. Voor de oudex-s v.an de betrokken jongelui betekent dit uit- eraax'd een onverwachte en onwel kome schadepost. BRUINISSE Mevrouw houdt nog vol Nog steeds en ive schrijven nu toch intussen 1 december, neemt mevrouw J. Jumélet-v. d. Bos haar dgelijk- se bad in cle werkhoven. Zij is ivel voornemens het zo lang vol te hou den, tot de eventuele vorst het zwem men onmogelijk maakt. Maar zon of NUTSSPAARBANK.. Uw ideale gezinskaiik U bent welkom bij uw Nutsspaarbank SPAARBUSJES in bruikleen SCHARENDIJKE: tegenover Geref. kerk, woens dags van 12.30-13.30 uur. regen, mevrouw Jumelet duikt on vervaard in het nog altijd zilte nat, zwemt haar rondje en kleedt zich dan weer aan. Wel constateerde zij de laatste week een fikse daling van de watertemperatuur. Verkeer over Grevelingendam De stand van de teller van het ver keer op de Gx-evelingendam (bij de Gx-evelingensluis) stond per 1 decem ber op 10.267.725. Een maand tevo- ren was de stand 10.129.319, zodat in de maand november 138.406 auto's de teller passeex-den. In de weeken den zijn dat per dag 4.000 tot 6.000 auto's, op gewone wex-kdagen passe- x-en thans nog 4.000 tot 4.600 auto's per dag. Hoofd openbare basisschool Tot hoofd aan de openbax-e basis school te Bruinisse is mei ingang van'l februari 1972 benoemd de heer M. van Witsenbux-g, thans onderwij zer te Wemeldinge. Gevonden voorwerpen Op het bureau van de gx-oepscom- inandant dei" rijkspolitie te Bi-uinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de navolgende in de maand no vember 1971 te Bruinisse gevonden voorwerpen: een blauw nylon jack: een bruine spox-tpbrtemonnaie. Britse anarchist krijgt vijftien jaar LONDEN, 1-12. De Britse anar chist Jack Prescott (26) is woensdag in Londen tot 15 jaar gevangenisstraf vex-oordeeld op beschuldiging van medeplichtigheid aan bomaanslagen. Hij zou behoren tot de „grimmige brigade" die aanslagen mol spring stof pleegt. SEROOSKERKE, 30-11. De vereni ging „Het Groene Kruis Schouwen- Duivcland" hield de jaarlükse alge mene vergadering in het Dorpshuis te Serooskcrke. De opkomst op deze vergadering was goed. In zijn openingswoord deelde de voorzitter de heer K. van Langei'aad mee, dat de vereniging thans 3000 le den telt. Van de 69 Kruisverenigin gen die Zeeland telt, staat Schou- vven-Duiveland op de vierde plaats wat het ledental betreft. De voorzitter betreurde het, dat herhaalde pogingen tot samenwer king met de zusteroi*ganisaties ook nu weer dreigden te mislukken. De vereniging beschikt thans over vijf wijkgebouwen. De centrale ver- wanrnngs-installaties van deze ge bouwen zullen op het aardgasnet worden aangesloten, hetgeen voorde liger uitkomt dan de nu in gebruik zijde propaangasverwarming. Jaar lijks zal één der Groene Kruis ge bouwen een grote onderhoudsbeurt worden gegeven. De voorzitter bracht vervolgens dank aan dc wijkverpleegsters, voor dc manier waarop zij zich van hun taak kwijten. De leden werden verzocht te willen letten op de week-end diensten dei- wijkverpleegsters, zodat bij behoefte aan vex-pleeghulp in het weekend de dienstdoende verpleegster wordt ge- waarschuwd. Door de secretax-esse mevrouw A. Friderichs-Landegent werd een toe lichting gegeven op de begroting 1972 Conti ibutieverhoging Een voorstel om de contributie te vei-hogen lot f 20,werd met alge mene stemmen aangenomen. De benoeming van de kascommis- sie werd opgedragen aan dc heer P. van Dalsen te Haamstede, die hier voor enkele personen zal aanzoeken. Besloten werd om in het a.s. zo- merseizoen een loterij te organiseren. Een commissie, bestaande uit perso nen uit de verschillende kernen zal hiervoor in het leven worden ge roepen. De burgemeester van Wester- schouwcn. de heer H. P. Everwijn. feliciteerde namens de gemeente Westerschouwen dc vereniging met het feit dat zij door fusering met an dere verenigingen tot één grote ver eniging was uitgegi-oeid en sprak dank voor het vele werk dat was verricht. Mevrouw Lysen-Becrens gaf een kort overzicht van haar lessen „Be ter bewegen voor ouderen". Deze lessen zijn niet alleen nuttig voor de spieren, aldus mevr. Lysen; ook het reactie vermogen en het evenwicht komen zij ten goede. Momenteel worden er zes cursussen gegeven. Mevr. Lysen dankte hel Groene Kruis waarvan hot initiatief was uit gegaan en sprak de hoop uit dat in de toekomst de kontakten zich nog zullen uitbreiden. Tenslotte hield drs. A. J. v. d. Hoorn, internist te Zierikzee, een causerie over het onderwerp: „Wat is nuttig tc weten over hart en bloedvaten?" Het was de eerste keer dat drs. v. d. Hoorn over dit onder werp sprak voor niet-medici. Hij had dan ook zijn rede hierop afgestemd, zodat deze voor een ieder begrijpe lijk was. Na afloop was er gelegen heid tot vragen stellen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 3