AGENDA Grondaankoop voor uitbreiding van rioolzuiveringsinsjtallatie Perzië bezet eilanden in de Perzische Golf Stand van zaken betreffende een grotere waterwinning te Haamstede NEDERLAND EN RHODESIE Deskundigen over liet fruitteeltrapport Zet Denemarken mes in de defensie? „Magnus" electro orgels HEMO Schonere auto mm Gemeenteraad Brouwershaven BROUWERSHAVEN, 29-11. Op de jongste vergadering van de gemeen teraad onder voorzitterschap van burgemeester J. Schouwenaar z\jn nog,verschillende belangrijke zaken - w.o. de rioolwaterzuiveringsinstal latie - aan de orde gekomen. De raad ging vervolgens akkoord met het aangaan van een vaste geld lening van 1' 500.000,-. Als extra agendapunt werd beslo ten tot aankoop van een stuk grond aan de Dirksweg te Brouwershaven van de heer L .A. Geluk te St. Maar tensdijk voor de prijs van f 22.637,50. Deze grord is nodig omdat het in de bedoeling ligt over te gaan tot uitbreiding van de rioolzuiverings installatie te Brouwershaven met plm. 4000 inwoners-equivalenten. De kosten van deze uitbreiding be dragen f 872.092,50 waarvan uit de reserve betaald kon worden f 32.000,- zodat een bedrag resulteert van f 840.000,-. Hierop aangesloten zullen worden 130 woningen in Den Osse, 69 wonin gen in het plan Arendsstein, 59 wo ningen te bouwen door de L.T.R. en 22 woningwetwoningen Beter Wo nen. Deze woningen geven een bedrag aan inkomsten te zien (riool en woonforensenbelasting) van f 59.875. De afschrijving per jaar bedraagt draagt f 91.000,- zodat resteert een bedrag van f 31.125,- heigeen gedekt kan worden uit de post onvoorzien der begroting 1972. Fluor-discussie in Haarlemmermeer HOOFDDORP, 1-12. Enkele leden van de gemeenteraad van Haarlem mermeer hebben hun mederaadsle den het voorstel voorgelegd om in december een openbare commissie vergadering te houden over de fluo ridering van drinkwater Zij willen een voor- en een tegenstander aan het woord laten. B. en w. voelen niets voor een der gelijke vergadering. Het voorstel komt vandaag (2 december) aan de orde. Prioriteit De heer M. Matthijsse vond deze uitbreiding een plan met prioriteit, maar kon het niet geheel eens zijn met de manier waarop het tekort gedekt wordt. „Dit putten we nu al uit een post onvoorzien van de nieu we begroting, welke nog vastgesteld moet worden. Het onvoorzien is dan geen f 65.000,- meer maar slechts f 34.000,- waarmee we kunnen wer ken in het nieuwe jaar." De voorzitter beaamde dat deze manier wel enigszins afwijkt van de gebruikelijke, „maar we moeten om der tijds wille voortvarendheid be trachten en bij G.S. de zaak waar kunnen maken, willen we dit kunnen realiseren. Dat we in het nieuwe jaar minder „onvoorzien" hebben berust op theorie, daar we ook niet weten warneer we met dit werk kunnen beginnen, hopenlijk a.s. voorjaar". De heer Van Ast merkte lakoniek op om het werk morgen aan te be steden, „dan houden we een ton in onze zak". LONDEN ,1-12. Perzische troepen zjjn aan land gegaan op drie eilan den in de Perzische Golf. Het zün Abee ÖVlcesa en de twee Toemb-ei- Iandcn. De verdragstaat Ras el Haima, die evenals Perzië aanspraken op de Toemb-eilanden doet gelden, heeft inmiddels krachtig geprotesteerd bij Advertentie K ADO'S! 't Qravonstoón Hmrpleln 1 ZterikzM T#L (01110) 2443 ZIERIKZEE, 1-12. Uit het ant woord van direkteur ir. P. Stoter van de N.V. Watermaatschappij Zee land op indertijd door burgemeester Fran.cke van Middenschouwen ge stelde vragen m.b.t. de stand van zaken betreffende de aanvraag tot grotere waterwinning te Haamstede, blijkt dat thans te Haamstede 1,9 miljoen m:! water per j2ar mag wor den gewennen, terwijl blijkens een destijds door het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening ingesteld on derzoek mogelijkheden aanwezig zijn voor winning van 2,5 miljoen m;1 per jaar. De mogelijkheid van een tijde lijke winning van 3 miljoen m:i werd zelfs niet uitgesloten geacht. De maatschappij heeft thans een aanvraag ingediend, aldus deelde de directeur mee, voer de winning van 2,5 miljoen m:i per jaar en zal daar mede kunnen voorzien in de behoef ten tot en met 1976. De ingestelde studie richt zich op de voorzieningen na 1976. Ofschoon nog niet vaststaat in welke richting de aanvullende voorzieningen gevon den moeten worden, staat reeds vast dat deze, door de beperkte hoeveel heid waarom het gaat, bijzonder kostbaar zullen zijn. Daarom ver dient het wellicht aanbeveling over te gaan tot opvoering van de pro- duktie tot 3 miljoen m;! per jaar en de uitkering van eventuele schade loosstellingen totdat aanvoer uit het Grevelingenbekken mogelijk is. Naar aanleiding van een andere opmerking van de heer Francke heb ben de voorzitter ven de raad van kemmissarissen en de directeur me degedeeld dat de keus van de te tref fen voorzieningen niet alleen tech nisch en financieel is, doch dat ook andere facetten, zoals eventueel het biologische, een grote rol zullen spe len. LANCASTER (Callfornië). Mevrouw Helen Nol/o wordt door een politieman weggeleid van de plaats waar haar zoon werd gedood. Een afgewezen min naar. de 18-jarige Gary Logan, doodde in Lancaster in de Amerikaanse staat California, zijn vroegere meisje Laurie Welch ran 15 jaar, haar nieuwe vriendje Young Motfo, de ouders van Laurie cnxtcnslottc zichzelf. Engeland, dat volgens de met het sjeikdom gesloten overeenkomsten verantwoordelijk is voor de defensie van Ras el Khaima. In het protest staat voorts dat alles in het werk ge steld zal worden de bezetting van de eilanden ongedaan te maken. Berichten uit zowel Teheran als Ras el Haima maakten dinsdag mel ding van gevechten op de Toemb- eilanden tussen :de plaatselijke poli tie en Perzische militairen. Hierbij waren aan weerskanten enkele do den gevallen. Betjaks verdivijnen uit Djakarta DJAKARTA, 1-12. In Djakarta mo gen met ingang van 1 december de betjaks niet meer in de hoofdstraten verschijnen, als eerste fase van een plan om deze populaire driewielige fietstaxi's voor .1973 geheel int het stadsbeeld te bannen. De autoritei ten vinden dat de betjak te veel ge vaar in het verkeer oplevert. Naar schatting zijn er in de Indo nesische hoofdstad 100.000 fietstaxi's die ongeveer een kwart miljoen men sen een bescheiden bestaan verschaf fen. „V rijhaudelsverkeer is een zaak van leven of dood" AMSTERDAM, 2-12. „Een onbe- lemmerd intei'nationaal handelsver keer is voor een land als het onze een kwestie van leven of dood". Dit zei premier Biesheuvel woensdag avond aan de jaardis der buitenland se persvereniging in Nederland in het Okura hotel in Amsterdam. De monetaire onzekerheden, die in de laatste maanden aanzienlijk zijn verscherpt, zien wij dan ook, aldus de premier, als een ernstige bedrei ging^ Hij zei voorts dat het van het allergrootste belang is voor Neder land, voor Europa, voor Amerika en Japan en heel in het bijzonder voor de ontwikkelingslanden, dat aan deze onzekere situatie liever vandaag dan morgen een einde komt. Wees wijs met ivater..' LEEUWARDEN, 1-12. „Wees wijs met water, doe iets blijs voor later". Onder dit motto doet het Fries provinciaal be stuur door middel van een kleurige folder een beroep op de bevolking van de provincie om de watervervuiling zoveel mogelijk tegen le gaan. In de folder, die de 140.000 Friese gezinnen deze maand aan huis bezorgd krijgen, geeft het pro vinciaal bestuur tevens een be knopte informatie over de ver ontreiniging, die op 1 januari 1972 van kracht wordt. Voor elke woning, waarvan het af valwater op het oppervlakte water wordt geloosd, moet men in 1972 een verontreinigings heffing van f 21 betalen. Het is de eerste maal, dat het provin ciaal bestuur van Friesland zich op deze wijze richt tot de gehele bevolking van de pro vincie. Wild weer op de Chinese Zee HONG KONG, 1-12. - Bij zwaar weer zijn op de Chinese Zcc in 24 uur zeker twee schepen vergaan. Het zijn de ruim 1.500 ton metende Pa namese tanker „Great Ocean" en de 4.000 ton metende tanker Bandung 2". Van de 28 opvarenden van de ..Great Ocean" zijn er negen gered; de ..Bandung 2" had geen opvaren den. Het schip werd gesleept. LEN HAAG. 1-12. Eerst nadat de gehele bevolking van Rhodesië is ge raadpleegd over het akkoord met Engeland, en een meerderheid het heeft goedgekeurd, zal de Nederland se regering eventuele erkenning van het bewind van Ian Smith cn beëin diging van hel economisch embargo overwegen. De regering behoudt zich een oor deel over het akkoord voor totdat de gehele bevolking, in overeenstem ming met dc bepalingen van het ak koord. haar mening kenbaar heeft gemaakt, zo heeft minister Schmel- zer woensdagavond in do Tweede Kamer meegedeeld. NEW YORK. In deze foto ligt de tegenstelling Peking-Moskou besloten. De Chinese vice-minister van buitenlandse zaken Tsjiao Koean-Hoea beschul digt Rusland er van uitvoering te geven aan: „zoals Lenin zegt", socialisme in woorden, imperialisme in daden - dat is sociaal imperialisme. Onmiddel lijk daarna beklom de Russische ambassadeur (onder) het sprekgestoelte om, met ongewone heftigheid de Chinese beschuldigingen met verontwaardiging van de hand te wijzen. Het rapport ziet voor de Franse appelteelt een belangrijk gunstiger toekomst dan voor de E.E.G.-fruit- teelt als geheel en verwacht dat de Franse appelproduktie tot 1975 nog iets zal toenemen, n.I. tot 1600 a 1700 miljoen kilo. De heer Nijsten daarentegen acht het niet uitgeslo ten dat de appelproduktie, die in Italië al sterk afneemt, ook in Frankrijk een dalende tendentie zal blijven vertonen. Dat zal een afne mende druk van die appelen op de Duitse markt betekenen' en mogelijk toenemende exportmogelijkheden voor Nederland. Niet eens met alle conclusies UTRECHT, 2-12. Het is niet juist de Nederlandse appelproduktie uit sluitend te baseren op de afzet in eigen land en een export gelijk aan de invoer. Dat vindt de voorzitter van de Nederlandse fruittelersorganisatie N.F.O., de heer L. J. Nijsten, die het op dit punt dus niet eens is met het rapport, dat het Amerikaanse marktonderzoekbureau Little in op dracht van minister Lardinois ge maakt heeft. De heer Nijsten besprak het rap port donderdagmiddag in Utrecht in een buitengewone algemene verga dering van de N.F.O., die bijeen was geroepen om een voorstel tot con tributieverhoging te bespreken. Richtlijnen voor investeringen in ontwikkelingslanden TOKIO, 1-12. Monetaire deskundi gen uit vijfentwintig landen, waar onder Nederland, hebben woensdag in Tckio overeenstemming bereikt ever richtlenen voor buitenlandse investeiingen yi de ontwikkelings landen. In de door de Verenigde Naties georganiseerde vergadering van af gevaardigden uit arme en rijke lan den werd de behoefte aan zulke richtlijnen erkend. Ze zijn bedoeld oir misverstanden uit dc weg te rui men en het investeren in de derde weicld gemakkelijker te maken. Afrikaanse- en Aziatische deelne mers aan het overleg hebben ge waarschuwd dat de achterstand van de ontwikkelingslanden op de indu strielanden steeds groter wordt on- danks alle pogingen die in het verle den zijn aangewend om het tegen deel te bewerkstelligen. KOPENHAGEN, 1-12. Dc sociaal- dcir.cciatische regering van Dene marken heeft ccn plan opgesteld tot reorgar isatic van dc defensie. Minister van defensie Kjcld Olesen heeft aan de pers meegedeeld dat, als het parlement er medio decem ber zijn goedkeuring aan geeft, de dienstplicht zal worden verkort van twaalf tot zes maanden. Het is voorts de bedoeling in het leger 13.000 dienstplichtigen te ver vangen door 7.000 man beroepsper- soncel. aangevuld met duizend man in ondersteuningseenheden. De luchtmacht die nu iets meer dan honderd vliegtuigen telt. zal worden verkleind. Er is nog niet be kend in welke mate. Dc marine zal in hoofdzaak komen te bestaan uit kleine snelle eenheden. De vier on derzeeboten en twee fregatten zullen er in de toekomst geen doel meer van uitmaken. WARSCHAU. De ministers van buitenlandse zaken van dc landen van het Warschaupact zijn in de Poolse hoofdstad tweedaagse bespre kingen begonnen. Turkse arts naar Almelo ALMELO, 1-12. De Almelose huis artsen krijgen binnenkort verster king van een Turkse collega. Deze arts is door de Almelose bedrijfsge neeskundige dienst in Turkije „ge worven". Deze dienst heeft in Tur kije jonge artsen benaderd met de vraag, of zij er voor voélen zich in Almelo te vestigen, gezien het toene mende aantal Turken dat daar woont. De praktijk van de arts zal aanvan kelijk waarschijnlijk te klein zijn voor een volledig inkomen. De werk gevers zullen daarom, zolang dit noodzakelijk is, de middelen bijpas sen. Er wonen thans^873 Turken in Al melo, inclusief 121 kinderen. De taal barrière blijkt bij het bezoeken van een Nederlandse huisarts groot. Bij andere nationaliteiten zijn de pro blemen veel minder. Tijdens een on langs gehouden bijeenkomst van Al melose huisartsen heeft een van hen opgemerkt, dat er i>erscheidene art sen zijn, die soms nauwelijks de ver antwoording op zich durven nemen Turken te behandelen, omdat de taal- mocilijkheden zo groot zijn, dat er misverstanden kunnen onistaan. Turkse dank voor hulp na aardbevingen DEN HAAG, 1-12. Dc Turkse am bassadeur in ons land heeft woens dag het Nederlandse Rode Kruis ccn plaquette aangeboden als teken van dank voor dc Nederlandse hulp na dc aardbevingen, die Turkye dc laat ste twee jaar hebben geteisterd. NrdriJaiïd zend na de aardbevin gen in Gediz cn Bingól transport middelen, medicamenten, dekens cn vccdscl. Twee treinrijtuigen verbrand UTRECHT, 30-U. Twee rijtuigen v?n dc reizigerstrein Amsterdam- Enschede zijn dinsdagavond in dc tuurt van Wccsp in vlammen opge gaan. Het vuur, door nog onbekende oorzaak ontstaan in de vouwbalg tussen twee rijtuigen, had een strem ming van drieënhalf uur tot gevolg voor al het treinverkeer tussen Weesp en Naarden/Bussum doordat de stroom uit de bovenleiding weg viel. Nadat een reiziger die het be gin van de brand ontdekte aan de noodrem had getrokken, verlieten dc ruim driehonderd reizigers met hun bagage de trein. Zij werden per bus naar het dichls bijzijnde station ge bracht, om half acht, een uur na dc brandmelding, hadden het spoorweg personeel en de Weesper brandweer het vuur bedwongen. Donderdag 2 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw, filmvoor stelling Rode Kruis; 4.00 uur kinder voorstelling; 8.00 uur voor volwasse nen. Haamstede Kerkgebouw Ger. Gem., 14.3017.00 en 19.0021.00 uur, verkoping (Vrou wenvereniging). Bruinisse Verenigingsgebouw, filmvoorstellin gen Rode Kruis; 4.00 uur, kinder voorstelling, 8.00 uur voor volwasse nen. Vrijdag 3 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 7,30 uur bejaarden Sint Nicolaasavond, (U.V.V.). Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 7.30 t^ur, uitvoering Kon. Muziekvereni ging „Witte van Haemstede". Brouwershaven Hotel Jac. Cats, filmvoorstellingen Rode Kruis: 4.00 uur kindervoorstel ling; 8.00 uur voor volwassenen. Noordgouwc Hotel Van der Weijde, filmvoorstel lingen.' 4.00 uur kindervoorstelling, 8.00 uur voor volwassenen. Schuddebcurs Cal'é-restaurant L. A. Romijn, 7.30 uur algemene ledenvergadering IJs vereniging „Schuddebeurs". Zaterdag 4 december Zierikzee „De Gekroonde Suikerbiet", duiven- tentoonstelling P.V. „De Gevleugelde Vrienden". Maandag 6 december Goes De Prins van Oranje, 14.00 uur, ver gadering Z.L.M., algemene vergade ring. Dinsdag 7 december Oosterland Kerkgebouw Oud Ger. Gem., 7.30 uur, Ger. Bijbelstichting. Mondragon, 8,00 uur, filmavond A.N.W.B. Zierikzee Huis van Nassau, bovenzaal, 7.30 uur, jaarlijkse algemene vergadering van de CoÖp. Telersvereniging „Schouwen-Duiveland" G.A. Huis van Nassau, 8 uur, „praat avond" over fruit, Ver. van Oud leerlingen Tuinbouwwintercursussen. Woensdag 8 december Zierikzee Herv. verenigingsgebouw, 2.30 uur, bejaardenmiddag N.C.V.B. Vrijdag 10 december Zierikzee Chr. Geref. kerk, 8.00 uur, jubileum- uitvoering Zierikzeese Oratorium Vereniging. Mondragon, clubavond Delta-Foto. Burgh Hotel „Het Wapen van Burgh", 7.30 uur, uitvoering Kon. Muziekvereni ging „Witte van Haemstede". Advertentie nu reeds vanaf f 103,- voor iedereen! Weststraat 5-7 - Zierikzee Ver warmingsberlrij veil moeten sluiten HATTEM, 1-12. Olscn Intcrnatio- nal N.V. en haar volledige dochter IMEA (Industrie voor mechanische en cleclrische apparaten) N.V. (ver warmingsapparatuur) zijn failliet verklaard. Onderbezetting van capa citeit en een moeilijker wordende markt hebben geleid tot aanzienlij ke verliezen en optering van de geld middelen. De financiers zijn niet meer tot verdere investeringen bereid. Bij de beide bedrijven werken ongeveer 60 mar.. ROTTERDAM, 1-12. Imperial Chemical Industries (ICI) heeft twee katalysatoren ontwikkeld die de graad van vervuiling door uitlaatgassen van perso nenauto's doeltreffend beper ken. Eén der katalysatoren, verwerkt in een nieuw type tiillaaisysteem, vermindert de hoeveelheid stikstofoxyden tot beneden de concentratie van vier procent, die volgens de nieuwste Amerikaanse bepa lingen in 1976 voor auto's zul len gaan gelden. Aldus een mededeling van ICI Holland N.V. te Rotterdam, ccn doch teronderneming van het che mische concern in Engeland. HH I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 2