Ml MARTINI -fl, DE ZIERIKZEESCHE COURANT STRIJD TUSSEN INDIA EN PAKISTAN WAT GELUWD deze week bij Toch devaluatie van de dollar Geen erkenning van Noord-Vietnam Dreiging breuk samenwerking werknemers Hoessein pakt uit tegen de Palestijnse guerrillastrijders INDIA-PAKISTAN GAAT IN FEITE OM CHINA-SOWJET-UNIE bilt 1.1 V.S. stellen grotere devaluatie van dollar voor dan verwacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 december 197 I 128ste jaargang Nr. 20989 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakfeur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onie contractprijzen) De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Ver. Het Groene KruisSchouwen-Duiveland De toestond in Azië NEW DELHI, 1-12. De strijd tussen Indiase en Paki staanse troepen in het gebied van Hilli in Oost-Paki- stan, is geluwd, zo beeft een Indiase regeringswoord voerder woensdag bekendgemaakt. Vijf (lagen geleden begon de strijd in deze sector, die ongeveer zeven kilometer binnen Oost-Pakistan ligt, op 300 km ten noorden van Calcutta. Aanleiding tot de Indiase inval was een reeks Pakistaanse beschietingen op de Westbengaalse stad Baloerghat. Volgens Indiase gegevens zyn bij de strijd totdusver 160 Pakistanen en 35 Indiërs gedood of gewond. De artillerie beschieting van Baloerghat heeft aan 44 Indiase burgers het leven gekost. De Indiase woordvoerder verklaar de, dat de Indiase troepen in hun stellingen ten noorden van Hilli zul- Hdvertentir len blijven .„zolang dit om veilig heidsredenen noodzakelijk is". Hilli is een belangrijk station aan de spoorlijn van Dacca naar het strate gisch belangrijke grensgebied van Rangpoer en Dinajpoer. Premier Indira Gandhi heelt in middels in een brief aan president Nixon nog eens haar oordeel van het conflict gegeven. Rood of wit fles 0.75 liter -605" 45» spaar mee voor gratis feestpakketten ROME, 1-12. Tijdens een theoreti sche discussie over een algemene herziening van wisselkoersverhou dingen in de conferentie van de mi nisters van financiën van de groep van tien hebben de Verenigde Staten woensdag de mogelijkheid van een dollardevaluatie toegegeven. Dit is van de kant van Franse deelnemers aan de besprekingen vernomen. Vol gens de zegslieden heeft de Ameri kaanse onderminister Paul Volcker de volgende woorden gebruikt: „als de Amerikanen in de richting gaan waarin u hun wilt hebben, wat zou clan uw bijdrage zijn Op de vraag of voor het einde van de week een regeling getroffen zal kunnen worden antwoordden de Franse zegslieden: „dat zal wel on mogelijk zijn". Het meest waar schijnlijk resultaat van de conferen tie zal een massa van soms tegen strijdige cijfers en verklaringen zijn waarover gedurende de komende weken verder gepraat zal kunnen worden in een reeks internationale topconferenties, aldus de zegslieden. UTRECHT. - Een overzicht van de Irenehal te Utrecht, tijdens het on derwijsprotest, waaraan naar schat ting ruim 30.000 onderwijzers, lera ren, ouders en studenten hebben deelgenomen. Dit schrijven was een antwoord op een boodschap van het Amerikaanse staatshoofd van eind vorige, week. Naar van welingelichte zijde in New Delhi verluidt geeft mevrouw Gandhi in „beleefde, maar duidelijke bewoordingen" te kennen, dat haar land de aanwezigheid van bijna tien miljoen vluchtelingen uit Oost-Pa kistan als „een daad van agressie" beschouwt en dat daarom het Pakis taanse leger zich uit Oost-Pakistan moet terugtrekken, opdat de vluch telingen kunnen terugkeren. Voorts zou zij stellen, dat Pakistan is begon nen met het samentrekken van troe pen langs de grenzen. Geen Amerikaanse wapens Naar aanleiding van het binnen trekken van Indiase troepen in Oost- Pakistan heeft de Amerikaanse re gering de verstrekking van uitvoer vergunningen voor wapens/ naar dat land opgeschort. Dit heeft het „State Department" woensdag bekendge maakt. TWEEDE KAMER DEN HAAG. 1-12. De regering is niet bereid nu diplomatieke betrek kingen aan te knopen met Noord- Vietnam, omdat zulks niet zou bij dragen tot een snelle oplossing van het conflict. Minister Schmelzer. die dit woens dagavond in de Tweede Kamer mee deelde, achtte het sluiten van een staakt-het-vuren en terugtrekking van alle buitenlandse troepen nood zakelijk voor een oplossing. Maar Noord-Vietnam is niet bereid tot een wapenstilstand zolang bepaalde po litieke verlangens niet zijn ingewil ligd, het wenst geen contact met de Zuidvietnarrese regering en gaat on verminderd door agressie te plegen in Laos en Cambodja. Het Pakistaanse opperbevel heeft woensdag gemeld, dat Indiase aan vallen op de grensplaats Beldanga, op ruim 200 km ten westen van Dac ca, en in het gebied van Sylhet ten noordoosten van Dacca zijn afge slagen. De strijd zou echter nog voortduren. Prof .Ghoelam Azam, leider van de rechtsgeoriënteerde Gostpakis- taanse partij „Djammate Islami". heeft na een bezoek aan Rawalpindi waar hij president Jahja Chan heeft gesproken, in Lahore bekendge maakt, dat de vorming van een na tionale regering ophanden is. Vol gens hem wordt de Oostpakistaanse leider Noeroel Amin% premier. Ontvoerde Mexicaan weer thuis MEXICO, 1-12. Prol. dr. Castrejon Diaz, de rector-magnificus van de universiteit van Guerrero in Mexico, die twaalf dagen geleden werd ont voerd, is woensdagmorgen vroeg naar zijn woning in Taxco de Alar- con teruggekeerd. De 40-jarige Castrejon Diaz, een schatrijke industrieel, die behalve rector-magnificus ook een belang rijk functionaris van de in Mexico aan het bewind zijnde institutionele revolutionaire partij is, is vrijwel zeker ontvoerd door een links geo riënteerde en voornamelijk op het platteland opererende guerillabewe- ging die geleid wordt door de ex- onderwijzer en boerenleider Jenaro Vazquez Rojas. In ruil voor de vrijlating van Cas trejon Diaz zijn negen linkse tegen standers van de Mexicaanse regering uit de gevangenis ontslagen en zon dag naar Cuba gevlogen. Bovendien kregen de ontvoerders van de fami lie Castrejon Diaz, een van de rijkste in de staat Guerrero, een losgeld van ruim 700.000 gulden. Leninorde voor maarschalk Zjoekow MGSKGU, 2-12. De Russische maarschalk Georgi Zjoekow, de overwinnaar van Berlijn en oud-mi nister van defensie, is ter gelegen heid van zijn 75e verjaardag onder scheiden met de Grde- van Lenin. Dit heeft het persbureau Tass donderdag bekendgemaakt. Zjoekow werd in 1957 door Chroesjtsjow van zijn functie van minister van defensie ontheven. Voorziller Chr. Se.hilderspatroons: GRONINGEN, 1-12. De voorzitter van de Bond van Christelijke Schil derspatroons, de heer J. Koster, heeft woensdagmorgen in Groningen tij dens de jaarvergadering van de bond gezegd, dat er zijns inziens een breuk dreigt in het samenspel van onderne mers en werknemers. Gezamenlijk hebben zij geen ver trouwen in wat de heer Koster noemde beroepsvergader-- en onder handelaars en onderling heerst tus sen werknemers en werkgeversorga nisaties ook een „geciviliseerde klas senstrijd". De heer Koster was overigens van mening dat de huidige beloningen voor de jeugdige werknemer te hoog zijn en agressie kweken. Een toege vend jeugdbeleid, maakt de mens ge-, bonden aan primitieve behóèitenbe- vrediging, omdat die behoeften in het werk en het leven niet bevredigd kunnen worden, treden frustaties op die de jeugdige niet kan verdragen. BEIROET, 1-12. Koning Hoessein van Jordanië heeft naar aanleiding van de moord op zijn premier Wasfi Teil besloten nu met alle middelen de ondergronds opererende Pales tijnse guerrillastrijders te lijf te gaan zo is van welingelichte zijde in Am man vernomen. De voormalige leider van de mi litaire contraspionagedienst generaal Mohammed Rasoel Kailani heeft de funktie van „adviseur voor veilig heidsvraagstukken" gekregen. Als Zaak van valuta-aanpassing over gehele wereld ROME, 2-12. De Verenigde Staten hebben tijdens de bijeenkomst van de ministers van financiën van de groep van tien (rüke landen) by de bespreking van hypothetische situa ties een devaluatie van de dollar voorgesteld die groter was dan ve len verwachtten. Dit heeft de Westduitse minister van economische zaken en financiën prof. Schiller, woensdag na afloop van de bijeenkomst gesuggereerd. Hij zei dat de omvang van de bij drage van één lid van de groep vap tien groter was dan werd verwacht en dat dit feit verscheidene landen bracht in een positie van waaruit zij niets konden terugdoen. Schiller wilde niet bevestigen dat het betreffende land de V.S. is, maar Westduitse functionarissen zeiden in particuliere verklaringen dat dat wel het geval was.. „Hypothetisch" Schiller zei dat het aanbod in een hypothetische situatie werd gedaan. maar alle aanbiedingen en antwoor den daarop voor aanpassing van de valutapariteiten zijn hypothetisch tot op het laatste ogenblik. Het feit blijft, dat het aanbod is gedaan on der bepaalde condities. „De grootte van de bijdrage is indrukwekkend en omvangrijker dan sceptici hadden verwacht", zei Schiller. Minister Schiller suggereerde dat de Verenigde Staten hebben aange boden de dollar met meer dan vijf procent te devalueren als onderdeel van aanpassing der valuta's over de gehele wereld. Hij zei verder dat uit de tweedaagse bijeenkomst van de groep van tien is gebleken dat ie dereen een bijdrage moet leveren voor een regeling. „Het gevaar be staat dat er een diepere teruggang komt dan thans het geval is: wij moeten ons dat tijdens onze bespre kingen terdege bewust zijn", aldus Schiller. PEKING, 1-12. De voortekenen wyzon er steeds meer op dat het conflict om Bengalen voor Peking ni(t ccn militaire confrontatie is tus sen India cn Pakistan, maar een po litieke confrontatie van dc Volksre publiek met de Sowjet-Unie. Het doel van de Chinese politiek schijnt erop gericht een militair con flict te vermijden, de „vredespoli tiek" van de Sowjet-Unie te ontze nuwen en een politieke oplossing na te streven waaruit Peking tevoor schijn komt als vriend en helper van de „kleine landen" tegen de drang naar hegemonie van de supermach ten. Diplomatieke kringen in Peking wijzen hiervoor op de Chinese ver klaringen over het geschil tussen In dia en Pakistan die de laatste dagen zowel in China als voor de Verenigde Naties zijn afgelegd. Peking toont zich daarin weliswaar zeer bezorgd over de ontwikkeling in Bengalen en herhaalt zijn verze kering dat China Pakistan volledig zal steunen. Met nadruk komt echter ook naar voren dat een politieke op lossing moet worden gezocht op ba sis van het voorstel van president Jahja Chan de wederzijdse troepen langs de grens terug te trekken. In meer of minder bedekte termen wordt ook aangehaald dat de Sow jet-Unie India heeft aangemoedigd en aangezet tot het gebruik van „naakt geweld" tegen Pakistan. ROME. Bijeenkomst van de „Groep van Tien" in het Palazzo Corsini om te trachten een oplossing te vinden voor de monetaire problemen. Op Ae voorgrond de Amerikaanse minister van financiën Johan Connally. Mid den achtergrond dr. J. Zijlstra in ge sprek met minister mr. R. J. Nelissen Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De oorlog tegen de oorlog is cle edelste van alle oorlogen. zodanig zou hij verstrekkende be voegdheden hebben gekregen om de monarchie in de strijd tegen de Pa lestijnse verzetsbeweging te redden. Aan het openlijke optreden van deze beweging heeft het Jordaanse leger al in de periode tussen eind 1969 en deze zomer geleidelijk een eind gemaakt. Na vroeger in Amman vele bureaus, opleidingskampen en kazernes te hebben gehad, zijn de Palestijnen nu tot ondergrondse ac tie overgegaan. WAT UQT Dl 4$ Verwachting tot vrijdagavond: Mistig weer Overwegend droog en zwaar be wolkt weer met op veel plaatsen mist; in het algemeen zwakke ooste lijke wind; minimumtemperaturen ongeveer 2, maxima morgen rond 4 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 2 tot 6. Min.-temperaturen 1 tot 6 graden onder normaal. Max.-temperaturen 1 tol 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 3 dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 17.12, onder 10.11. Volle maan: 2 dec. (8.49). HOOG- EN LA AG WATER Zierikzee 3 dec. 3.29 Springtij: 3 dcc. 15.52 9.01 21.19 HET WEEKOVERZICHT •DE BILT, 2-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Luchtdrukstijgingen boven Scandinavië hebben tot gevolg dat de wind in ons land geleidelijk naar oos telijke richtingen krimpt. In de aan gevoerde lucht afkomstig van Duits land komen uitgestrekte wolken- en mistvelden voor waaruit plaatselijk wat motregen valt. De temperaturen schommelen daarbij tussen de 2 en 5 graden. Door de aanwezigheid van dit wolkendek komt 's nachts bijna nergens vorst voor. In tegenstelling tot het rustige weer bij ons brengen storingen afkomstig van de oceaan wind en regen boven Ierland, zuid west Engeland en de Franse west kust. Daar worden overdag tempera turen van 6 tot 10 graden bereikt. "Boven Italië en de Balkan ligt nog steeds een aktieve depressie die vrij veel regen en in het hoogland zelfs sneeuw brengt. Daar variëren de temperaturen van rond 12 graden aan zee tot om het vriespunt in de bergen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1