DE ZIERIKZEESCHE COURANT Doden bij ketting botsing in Engeland met 33 mensen vermist AKTIE 0' 71 WERD OVERWELDIGENDE MANIFESTATIE Minister Van Veen verdedigt zich Klassen zijn doorgaans veel te groot Russische wapens vloeien India binnen Hoessein volgende slachtoffer? Trieste lijst van vliegtuigkapingen Nixon op 21 februari naar China De Joden in de Sowjet-Unie Na de moord op premier Wasfi Teil ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 november 1971 128ste jaargang Nr. 20988 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 11,90; per maand 4,-, per jaar na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) Till llii D'7I Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij j 2.25. Vraag! onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief In dit nummer: \SUti II"Uit IVI.UUIU UIJ \J IM v'h Lakenman Ochlman, Zierikzee. 4 B.T.W. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's 0 a Laat uw geestigheden zon- der tanden zijn! 5 LONDEN, 29-11. Maandag zijn in de buurt van Luton, een plaats 65 km ten noorden van Londen, zeven mensen om het leven gekomen en bijna vijftig mensen gewond geraakt bij twee grote kettingbotsingen op de grootste autoweg van Engeland, de M. 1. Aan beide kanten van deze weg deden zich enkele uren na elkaar twee reeksen botsingen voor bij dichte mist. Hierbij reden honderden auto's en vrachtauto's op elkaar. Helikopter SAIGON, 29-11. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig met 33 militairen wordt sinds zondag in Zuid-Victnam vermist. Het toestel moet in slecht weer zijn terechtgekomen. Boven dien zijn zondag twee helikopters door de Vietcong neergeschoten en is er oen door andere oorzaak verloren gegaan. Onderwijstrok naar Utrecht UTRECHT, 30-11. Ruim 30.000 onderwijzers, lera ren, ouders, scholieren en studenten hebhen maandag avond in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utreclit bet onderwijsprotest 0'71, voor het voeren van een goed onderwijsbeleid, bijgewoond. De demonstratie, waarvoor twee uur was uitgetrokken, duurde slechts een uur. Het organisatiecomité besloot namelijk na een dringend verzoek van de politie, die vreesde voor ongelukken, de massale bijeenkomst voortijdig te beëindigen. Toch heeft naar het oordeel van het comité de opkomst van de vele tienduizenden dit protest tot een overweldigend succes gemaakt. Volgens de secretaris van het N.V.V., de heer P. Demming, was het de grootste demonstratie van de vakbeweging die ooit na de tweede wereldoorlog is gehouden. Na afloop van de manifestatie in de Jaarbeurs omstreeks 21.00 uur ondernamen ongeveer 15.000 demon stranten een onaangekondigde en spontane protestmars door de bin nenstad van de Domstad. De Utrechtse politie begeleidde de kilometerslange stoet, die op het laatste moment was georganiseerd door de Utrechtse releasegi'oep en enkele vertegenwoordigers van de V.V.D.M., en wist het geheel in goe de banen te leiden. „Geen kleren" UTRECHT, 29-11. Minister C. van Veen van onderwijs zei omstreeks negen uur maandagavond, na afloop van de bijeenkomst Onderwijsprotest '71, dat fcy het een ludiek gebeuren had gevonden van zeer grote om vang. Tegen half elf kwam een einde aan de mars. Er deden zich geen on geregeldheden voor, behalve dan het verkeer in de binnenstad dat ander half uur lang werd lamgelegd. De sprekers in de Irenehal konden hun speeches bij lange na niet af maken. Het bleef bij de nodige vin gerwijzigingen op de problematiek. Spreekkoren Viel het woord „onderwijs", dan hief het duizendkoppige publiek spreekkoren aan als „actie, actie" en „Van Veen ga heen". In de mensen zee' overheei-sten de spandoeken en sandwichborden met opschriften als „een volk, dat leeft en bouwt aan zijn onderwijs", „juf Van Veen zit in de boom", „Van Veni vidi foct sjie" en „bij Van Veen is een leer ling twee uur minder waard". Om halt' negen was de kakafonie van geluiden in de hal zo groot ge worden dat minister Van Veen, één van de 200 genodigden, het er zelfs even benauwd van kreeg. Trouwens, lang niet iedereen kon een plaatsje in de Irenehal bemachtigen. Bijna 10.000 met vele extra-treinen van de Nederlandse- Spoorwegen naar Utrecht gekomen demonstranten moesten wegens ruimtegebrek bui ten blijven. Een oiulerwijsgrief: UTRECHT, 29-11. Tweederde van de klassen in het basisonderwijs (68 procent) is groter dan de door de al gemene Nederlandse Ondcrwijsfede- ratie (ANOF) gestelde norm, te we len 30 voor klassen met kinderen boven 7 jaar. Voor het kleuteronder wijs (norm 24) is de situatie nog som berder. Daar voldoet 69 procent niet aan de norm. Dit is gebleken uit een enquête naar de grootte van de klassen bij het onderwijs, die werd gehouden dooi de organisatoren van de maandag avond in Utrecht gehouden onder- wijsdemonstratie O '71. De heer A. Steenbergen, voorzitter van de Alge mene Bond van Onderwijzend perso neel en lid van het presidium van de onderwijs demonstratie, heeft de re sultaten van deze enquête maandag avond bekendgemaakt tijdens het onderwijsprotest in de Utrechtse Irenehal. Gieter dan 36 Gok is nagegaan hoeveel klassen groter dan 36 zijn. Bij het basis on derwijs is dat 23 procent, dus ruim een derde. Van elke vier kinderen bij het basisonderwijs en van elke drie kleuters zit er een in een over volle klas. De conclusie is volgens de heer Steenbergen duidelijk. Het schandaal van de grote klassen, mi nimum voorwaarde voor goed onder wijs, is in Nederland nog volop aan wezig. Dat in de toelichting op de onderwijsbegroting geen beleidsplan is aangekondigd om dit schandaal te lijf te gaan, noemde de heer Steen bergen ontstellend. NEW DELHI, 29-11. Het Indiase wapenbestand, tot nog toe een ar senaal met produkten uit alle delen van de wereld, wordt sedert enkele weken op massale wijze uitgebreid met leveranties uit de Sowjet-Unie. CAIRO-AMMAN, 29-11. De vol gende aanslag geldt koning Hoessein, hebben de vier na de aanslag op Wasfi Teil aangehouden Palestijnen volgens de politie bij hun verhoor verklaai'd. Het lijk van de Jordaanse premier is maandagochtend uit de Egyptische hoofdstad naar Amman gevlogen, waar het dezelfde dag in de konink lijke moskee zou worden bijgezet. Koning Hoessein en kroonprins Has san waren naar het vliegveld geko men. Hel Egyptische blad Al Ahram zegt dat de moordenaars, die bekend hebben, door het tribunaal voor de staatsveiligheid zullen worden be recht LONDEN. 29-11. De 316 vliegtuig kapingen, die de wereld sinds 1930 heeft meegemaakt, hebben aan 401 mensen het leven gekost. ïn deze luim 40 jaar raakten 14 mensen bij een kaping gewond en ging een aan tal vliegtuigen, in de lucht of op dc grond, verloren. Deze cijfers noemde de directeur van de Britse vliegvelden. Peter Ma- scfield, maandag op een symposium in Londen over veiligheid op vlieg velden Tussen 1930 en 1966. aldus Mase- field, werden 55 vliegtuigen gekaapt. De golf vliegtuigkapingen die daarna volgde, wijt hij aan een congres van communisten uit drie werelddelen in 1966 in Havana, waarop werd beslo ten tot „expoi-t van terrorisme en ondermijning". Masefield onthulde ook dat het I.ondense vliegveld Heatrow een unieke collectie pornografie bezit, merendeels verzameld uit vuilnis bakken Passagiers deponeren de blaadjes heimelijk in de vuilnisbak ken voor ze door de douane gaan, aldus Masefield. Naar de correspondent van het Westduitse persbureau „D.P.A." uit New Delhi meldt, landden op het vliegveld van de Indiase hoofdstad dagelijks verscheidene grote tran sportvliegtuigen van het type „Ana- tov-12" om hun lading te lossen. Van officiële Indiase zijde spreekt men van „normale bestellingen", maar waarnemers is het opgevallen dat deze „normale bestellingen" zijn be gonnen na het bezoek van de Sow- jetrussische luchtmaarschalk Koeta- chov aan New Delhi in het begin van deze maand. Koetachov bracht zijn bezoek om de Indiase behoefte aan wapens te onderzoeken in het licht van de cri sis op het sub-continent. WASHINGTON, 29-11. President Nixon zal op 21 februari zyn bezoek aan China beginnen. De woordvoer der van het Witte Huis, Ronald Zieg- ler, heeft dit maandag meegedeeld. II(j zei dat andere bijzonderheden, zoals de duur van Nixons bezoek, binnen 21 uur bekendgemaakt zullen worden. GENEVE, 29-11. „Ongeveor 1200 Russische Joden mogen thans per maand dc Sowjet-Unie verlaten. Dit is een opmerkelijke vooruit gang als men bedenkt, dat bijna 9000 Joden dit jaar naar Israël konden emigreren vergeleken met slechts enkele honderden vorig jaar", aldus heeft maandag John Thomas, direc teur van het intergouvernementele Comité voor dc Europese Migratie, verklaard. Volgens Thomas zijn er sinds 1969 bijna 10.000 Joden uit Polen vertrok ken. Er bestaat in Polen thans nage noeg geen Joodse gemeenschap meer. Thomas heeft de hoop uitgespro ken. dat de duizend Europeanen, die nog in de volksrepubliek China wor den vastgehouden, spoedig naar het westen kunnen terugkeren. Hij uitte er zijn voldoening over, dat 36 van hen vorige maand naar Hongkong mochten gaan. Verwachting tot woensdagavond: Weinig verandering Overwegend droog weer met veel bewolking en plaatselijk mist; mini- mumtemperaturen van plus 3 tot min 2 graden, maxima ongeveer 4 graden; weinig wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 2. Min.-tempera turen: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 1 dec. Zon op 8.25, onder 16.33. Maan op 15.22, onder 7.38. 2 dec. Zon op 8.26, onder 16.32. Maan op 16.09, onder 9.02. Volle maan: 2 dec. (8.48). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 1 dec, 1.43 14.09 7.25 19.44 2 dec. 2.37 15.00 8.11 20.31 Springtij: 3 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Het lagedrukgebied ten wes ten van Ierland dat, naar het zich maandag liet aanzien via de Britse eilanden naar de Noordzee zou trek ken, heeft zich in twee afzonderlijke kernen gesplitst Een kern is boven Schotland vrijwel tot stilstand geko men en vult langzaam op, terwijl de andere kern nog in betekenis toene mend, over Frankrijk naar het zuid oosten koerst. Tengevolge van deze ontwikkeling heeft de frontale neer slagzone ons land niet meer kunnen bereiken, maar wel voerde de naar oost gedraaide wind veel bewolking uit Duitsland aan. Deze bewolking verhinderde de toch al geringe zon nestraling de door nachtelijke uit straling plaatselijk ontstane mist ge heel te doen oplossen, zodat het enigszins nevelig weer bleef. Ook de temperatuur, die gedurende de nacht op de meeste plaatsen tot 1 a 3 gra den onder het vriespunt gedaald was bleef met middagtempraturen rond 4 graden aan de lage kant. Het ziet er naar uit, dat het huidige weerty pe met weinig wind en lichte vorst in de nacht nog zal aanhouden. De minister verklaarde, dat zijn beleid is gericht op goed onderwas, niet alleen voor de nabye, maar ook voor de verdere toekomst. Ook zei hij dat hij een beleid voert op basis van reële gegevens en dat hij geen beleid zal voeren op basis van een vcilanglijstje. De minister verklaarde verder dat hij het in grote lijnen eens kon zyn nut de sprekers van de bijeenkomst, m .ar „als er geen kleren zijn, kan zelfs de keizer niets kopen. En dat heb ik vanavond niet gehoord. Men zegt uel.dat ik geen beleid heb, maar dat is niet juist", aldus minister Van Veen. CAIRO. In Cairo namen besprekin gen van de Arabische verdedigings liga een dramatische wending door de moord op de Jordaanse premier Wasfi Teil, hier nog zittend aan het hoofd van de delegatie van zijn land, voordat hij viel door de kogels van Palestijnse guerillastrijders. BOTRA (grensgebied India-Oost Pakistan). Voor het eerst na het begin van de gevechten aan de Oost-Pakistaanse grens met India zijn verslaggevers in Botra toegelaten. Ze bezichtigden veertien op de Pakistanen buitgemaakte, uit Amerika afkomstige tanks met voorraden. De Indiase tanks die aan de grootste tankslag sinds de in 1965 met Pakistan gevoerde oorlog deelnamen, waren van Russische makelij. AMMAN, 29-11. De zondag in Cai ro vermoorde Jordaanse premier, Wasfi Tell, is met veel eerbetoon op de koninklijke begraafplaats in Am man begraven. Koning Hoessein was aanwezig by de begrafenis van Teil, die doodgeschoten werd in zyn hotel in Cairo, waar hy een bijeenkomst van de Arabische defensieliga bij woonde, die de te volgen strategie tegen Israël moest uitstippelen. De vier na de schietpartij gearres teerde mannen hebben bekend de moord te hebben gepleegd. Zij zei den te behoren tot de „Zwarte Sep- lemberorgarisatie'een voorheen onbekende beweging, genoemd naai de maan september 1970, toen dui zenden doden vielen bij gevechten tussen de troepen van koning Hoes sein en de Palestijnse comando's. Een var hen, lVlonzev Khalifa (28), die de scheten had gelost, zei volgens de politie: „ik ben trots dat ik het ge daan heb. Wij hebben hem zes maan den lang achtervolgd, maar wij kon den hem niet eerder te pakken krij gen". Een ander lid van de groep, Ezzal Achmet Rabah, verklaarde, dat de moord op Teil het enige doel van de Zwarte-Septemberorganisatie was Hij zou gezegd hebben, dat de vier zondagochtend naar het Sherahotel waren gegaan. „Wij wilden de pre mier al voor het ontbijt hebben, maar in plaats daarvan werd het lunchtijd". Lawzi opvolger Inmiddels heeft koning Hoessein de 46-jarige minister van financiën, Achmed Al-Lawzi, benoemd tot op- volgei van de vermoorde premier. Deze begon zijn carrière als leraar op staatsscholen. Later was hij ach tereenvolgens assistent-chef-protocol en chef-protocol op het paleis, chef- prctocol op het ministerie van bui tenlandse zaken en lid van het par lement. In 1964 werd hij voor het eerst b enoemd tot minister. Ver scheidene malen vervulde hij de funktie van minister van staat, ver bonden aan het kabinet van de pre mier. Premier Lawzi is maandag nog raar Cairo gereisd om'de leiding van de Jordaanse delegatie naar de bij eenkomst van de Arabische defen sieraad op zich te nemen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1