TWINTIG STAPPEN TERUG Secretaris fruittelersorganisatie over het „Rapport Little" Minder ongevallen in België na invoering maximum snelheid Produktieverplaatsing in CMC-Melk-Unie Aanbeveling „niet spoed rooien 9.500 lia" wordt nogal ingrijpend geacht DEN HAAG, 27-11. Ir. A. Groot, secretaris van de Nederlandse fruitte lersorganisatie, vindt het rapport-Little over de Nederlandse appel- en pe- renproduktie een gedegen rapport met concrete conclusies. Wel vindt hu de aanbeveling: met spoed rooien van 9.500 hectare verouderde appelboom gaarden, nogal ingrijpend. Ook in Nederlandse vakkringen meent men dat het Nederlandse areaal appelen en peren in de toe komst zeker nog zal afnemen: ver erderde bedrijven, bedrijven zonder opvolger, zullen verdwijnen. Maar binnen de EEG kan men niet van de Nederlandse fruitteelt alleen ver wachten dat ze een belangrijk areaal gaat rooien. Dat zal volgens de voorlopige me ning van ir. Groot, in EEG-verband moeten gebeuren uit het Rapport- Little is volgens hem gebleken dat het Nederlandse fruitteeltbedrijf technisch gezien goed meekomt, ter wijl ook ons klimaat geschikt is voor deze teelt. Goede Nederlandse be drijven staan in Europa bovenaan. Een verbod op het inplanten van Golden Delicicous, zoals het Rap- port-Little voorspelt, gaat volgens ir. Gioot wel zeer ver, al geeft hij toe dat er van dit ras een over- produktie is. Anderzijds ziet hij de grote produktiviteit van deze appel soort als een voordeel. In oktober van dit jaar zijn door de Belgische Rijkswacht 6770 onge lukken geregistreerd, duizend meer dan in september van dit jaar. In oktober werden daarbij 139 mensen gedood tegen honderd in september. Zwaar gewond werden in oktober 1428 mensen tegen 1181 in september TJTRECHT, 27-11. De invoering van een maximum snelheid van 90 km/u. op de Belgische wegen, uit gezonderd de autowegen en de doorgaande wegen met vier rijstro ken op 1 juli van dit jaar, heeft de eerste maanden na de invoering er van een daling te zien gegeven van zowel het aantal ongevallen, als ook van het aantal dodelijke slachtoffers en het aantal zwaar gewonden. In oktober zijn de cijfers echter weer aanzienlijk gestegen. Dit blijkt uit gegevens verstrekt door kapitein R. Kleermaeker, direc teur verkeersopdrachten van de Belgische Rijkswacht in Brussel. Volgens kapitein Kleermaeker is de stijging in oktober te verklaren „omdat de impact van de maatregel uitgewerkt raakt." In de maanden juni tot en met oktober 1970 zijn door de Belgische Rijkswacht 33.622 verkeersongeval len geregistreerd, waarbij 511 men sen overleden en 6492 mensen zwaar gewond werden. Over 1971 zijn die cijfers 31.084 ongevallen, 278 doden en 6346 zwaar gewonden. TWEEDE KAMER De Evangelische Omroep DEN HAAG, 27-11. De Kamerleden Voogd (P.v.d.A.) en Wilbers (D '66) hebben minister Engels (CRM) ge vraagd, of de wijze van ledenwer ving van de Evangelische Omroep wel in overeenstemming is met de bepalingen van de omroepwet. De beide Kamerleden dringen aan op een onderzoek naar deze wijze van ledenwerving en vragen, of kan worden nagegaan, of inderdaad le den worden ingeschreven buiten hun voorkennis, bijvoorbeeld door het feit dat een ander hun lidmaatschapsbe drag betaalt zonder dat zij daartoe toestemming hebben gegeven In schriftelijke vragen wordt er tevens op aangedrongen, dat minis ter Engels bij zijn beslissing ten aan zien van de erkenning van de Evan gelische Omroep als C-omroep in aanmerking zal nemen, dat omroep organisaties krachtens de omroep wet geacht worden een „totaal-pro gramma" te brengen. ARNHEM. De stalen hoofdoverspan ning, bestemd voor de nieuwe brug bij Westervoort over de IJssel, werd vertransporteerd. Het gevaarte, dat met zijn lengte van 117 meter een gewicht heeft van 450 ton, werd suc cesvol op zijn plaats gebracht. Werklozen in Canada door invoertoeslag VS OTTAWA, 27-11. In Canada zijn tot dusver ongeveer 44.000 mensen werkloos geworden door de Ameri kaanse invoertoeslag. Minister van industrie ad interim, Alastair Gille spie, heeft dit vrijdag meegedeeld in het Canadese Lagerhuis. De re gering, had verwacht dat het aantal ontslagen als gevolg van de Ameri kaanse maatregel groter zou zijn. Mierenplaag in bejaardenhuis 's HEER ARENDSKERKE, 27-11. Een 80 bewoners tellend bejaarden huis in 's Heer Arendskerke in Zee land beleeft op het moment een in vasie van farao-mieren. Deze mieren die zich best thuisvoelen op goed verwarmde plaatsen, zijn moeilijk te verdelgen. De Rotterdamse bioloog W. van de Loo, die vorig jaar met succes een dergelijke invasie in een Dordrechts flatgebouw wist te keren, stelt een onderzoek in naar de be strijdingsmogelijkheden in het be jaardentehuis. In ziekenhuizen zou den deze mieren ziekten kunnen overbrengen. Het bejaardentehuis loopt echter veel minder risico om dat het hier gezonde bejaarden be treft, aldus de behandelend arts van het tehuis. Ijzer en staal BRUSSEL, 27-11. Nederland heeft in de eerste tien maanden van dit jaar 3.091.000 ton ruw ijzer geprodu ceerd tegenover 3.007.000 ton in de overeenkomstige periode vorig jaar. Dit jaar was de produktie dus 84.000 ton ofwel 2,8 procent gestegen. De produktie van ruwstaal daar entegen is iets gedaald. Dit jaar, in de eerste tien maanden, was de ge produceerde hoeveelheid 4.209.000 ton en in de overeenkomstige periode van het vorige jaar produceerde ons land 4.217.000 ton ruwstaal, dat wil zeggen: dit jaar 8.000 ton of 0,2 pro cent rrtinder. appelen is veroorzaakt door Fran krijk, die van peren door Italië, niet door Nederland, dat zijn teelt zowel heeft ingekrompen als gemoderni seerd. Men kan er over van mening ver schillen of de fruitcrisis nog, zoals het Rapport-Little verwacht, tot 1975 zal duren. Ook in andere EEG-lan- den: Frankrijk en Italië, verkeert de fruitteelt in een crisis, de mogelijk heid bestaat dan ook dat de teelt daar sterker afneemt dan wordt aan genomen in het rapport, dat volgens ir. Groot de ontwikkelingen in ge roemde landen wel erg summier be spreekt. Minder veilingen Met het Rapport-Little is ir. Groot van mening dat het in Nederland moet komen tot vermindering van het aantal veilingen en tot grotere veilingen. Bij de N.F.O. hoopt men, dat er een overheidsregeling komt ter bevordering van het samengaan vrn veilingen, die dan in hun nieuwe vorm als „producentengroepering" worden beschouwd. Elders in de EEG wordt zulke steun aan produ centengroeperingen wel al gegeven. Duidelijk is volgens ir. Groot in het rappert-Little tot uiting gekomen dat in de EEG de overproduktie van Autodieven reden zelf naar politiebureau DEN HAAG, 27-11. Twee Oosten rijkers hebben zich in Den Haag met een in Amsterdam gestolen auto klemgereden op de parkeerplaats van het politiebureau. Het tweetal, de 21-jarige K. D. uit Salzburg en de 23-jarige in Amster dam wonende A. K, hadden de aan dacht ven de bemanning van een surveillancewagen getrokken door vex-keerd richting' aan te geven. Om dat het autonummer de agenten be kend voorkwam zetten zij de achter volging in. De Oostenrijkers negeer den een stopteken. In de Haagse bin nenstad in de Jan Hendrikstraat in de Haagse binnenstad kozen zij hun weg door enkele nauwe straatjes en kwamen zo als muizen in de val te recht op de parkeerplaats van het politiebureau aan de Jan Hendrik straat. Daar konden zij door de agen ten worden aangehouden. Het Koningin Wilhelininawoud in Israël DEN HAAG, 27-11. De directeur van het Joods Nationaal Fonds in Nederland, de heer C. L. de Vries, heeft op paleis Soestdijk het album aangeboden, waarin de namen staan van hen die bomen hebben laten planten in het Koningin Wilhelmina- woud bij Nazareth in Israël. Bij de aanbieding was ook aanwezig de ontwerpster van het album, mevr. C. J. Reutlinger-de Lange. De inwijding van het woud vond plaats op 23 mei jl., waarbij naast de Nedex-landse ambassadeur in Jeruza lem, O. F. Baron Bentinck van Schoonheten,- als officiële gasten uit Nederland o.a. aanwezig waren jkvr. mr. C. W. I. Wittewaal van Stoetwe gen en de partikulier secretaris van koningin Juliana, mr. J. van dei- Hoeven. B. en w. van Hulst gebelgd over toeneming aantal sex-boetieks HULST, 26-11. De toeneming van het aantal sex-boetieks in het Zeeuws-Vlaamse Hulst is b. en w. van die -gemeente een doorn in het oog. Het college is bang dat de goe de naam van Hulst als koopcentrum van de wijde omgeving in gevaar komt. In een begeleidingsbrief bij de begroting kondigden zij dan ook aan zich te zullen beraden over maatregelen om tot inkrimping van het aantal sex-boetieks te komen. Prins Claus bezoekt AMSTERDAM, 27-11. Een tweetal torens voor het steriliseren van melkproduktcn door C.M.C.-Melk Unie N.V. zal niet, zoals eerst de be doeling was in de fabriek van de Melk Unie in Breukelen worden ge- paatst, maar in het bedrijf te Rot- terdam-Overschie, dat ook behoort tot het Melk-Unieiconcern, zo is be kendgemaakt. Nachtelijke controle leverde veel bekeuringen op BREDA, 27-11. Bij een algemene verkeerscontrole op alcoholgebruik en technische voorzieningen in hel westelijk deel van Noord-Brabant zijn in de nacht van vrijdag op za terdag in totaal 475 processenverbaal opgemaakt. Er werden 4564 gemoto riseerde voertuigen, 55 motoren en 5^3 bromfietsen gecontroleerd. Bij deze aktie waren 234 politiefunctio narissen ingeschakeld. Inzake drankgebruik werden zes autobestuurdei-s en een bromfietser geverbaliseerd. Negen autobestuurders kregen eer rijverbod opgelegd. Daarnaast werd bij nog 184 automobilisten en brom fietsers drankgebruik geconstateerd zonder dat behoefde te worden over gegaan tot het opleggen van een rij verbod of het geven van een proces verbaal. In totaal kondèn 115 autobestuur ders geen rijbewijs tonen of hun rij bewijs was verlopen. Deze beslissing heeft men genomen omdat door het dalende verbruik van consumptiemelk op de lange duur toch één der fabrieken gesloten zal dienen te worden. Om die rede nen achtte men het noodzakelijk de nieuwe torens te plaatsen in het moderne bedrijf te Rotterdam. Dit zal tot gevolg hebben dat eind volgend jaar de produktie van cho colademelk verplaatst zal worden van Breukelen naar Rotterdam. De vraag wat er op langere termijn zal gebeuren met de andere produktie- afdelingen in Breukelen, wordt nog bestudeerd. Ook is nog geen beslis sing genomen over het plan om el ders in Breukelen een nieuwe melk fabriek te bouwen, aldus C.M.C.- Melk-Unie. In de fabriek in Breukelen wer ken 240 personeelsleden, van wie 60 in de afdeling chocolademelk. Met de werknemersorganisaties en de ondernemingsraad wordt overleg ge pleegd over een sociaal plan voor het opvangen en begeleiden van de. gevolgen voor het personeel. Door verschillende maatregelen binnen het concern zal geprobeerd worden zoveel mogelijk personeelsleden over te plaatsen, zo wordt gezegd. NEW YORK. Het debat over de toestand in het Midden-Oosten in de algemene vergadering van de Vere nigde Naties begint 3 december. Egypte heeft al geruime tyd op een debat aangedrongen. Men verwacht dat het debat een week tot tien dagen zal duren. tienjarig Tanzania Den Briel bezit 450 jaar oud uurwerk DEN HAAG, 27-11. Prins Claus zal op verzoek van de regering de vie ring bijwonen van het tienjaxüg be staan van de Afrikaanse staat Tan zania. Hij zal daartoe, aan het hoofd van een Nederlandse afvaardiging, op 5 december vertrekken. Minister-pre sident mr. B. W. Biesheuvel heeft dit meegedeeld na afloop van de weke lijkse kabinetszitting. Naar heropening van Berlij nse muur DEN BRIEL, 27-11. Het Tromp- museum van Den Briel heeft er sinds kort een aanwinst by: een 16e eeuws torenuurwerk met planeten- kooi, dat ongeveer 450 jaar oud moet zyn. In 1914 werd dit uurwex'k als „oud i'oest" aan Den Briel geschonken door de ned. herv. kerk te Nieuwen- ,-.,,'1,L- v\ FEUILLETON hoorn, een dorpje op Voox-ne. Enkele maanden geleden kwam dit „oud- i*oest" bij restaux'atiewerkzaaxnheden tevoox'schijn. Twee restaurateurs hebben het uux-wex'k enkel maanden lang onder handen genomen. Volgens expex-ts behoort het uurwerTc tot één van de oudsten van Europa. Alleen Enge land heeft een nog ouder toi-enuur- wex-k, uit 1490. DEN HAAG. Op het ministerie van buitenlandse zaken werd een langlo pend handelsverdrag tussen de Be nelux en Polen ondertekend. V.l.n.r. de Belgische ambassadeur W. van Couwenberg, minister W. K. N. Schmelzer en diens Poolse ambtge noot K. Olszewski. Inhraak in gevangenis BRISBANE, *27-11. Pamela Noble - een Australische 22-jarige ex-gevan gene - is vrijdagavond acht iiui* na haar vrijlating de vier meter hoge met prikkeldraad afgezette muur rond „haar" gevangenis in Brisbane geklommen. Zij had twee tinnetjes bier bij zich die zij naar een vrien din in de gevangenis zou brengen zoals ze zij. Pamela heeft nu 80 dollar boete gekregen wegens inbraak in de ge vangenis en zal opnieuw zes weken achter de tralies gaan wanneer ze niet kan betalen. 850 bijna-vliegrampen GENÈVE, 26-11. In Europa en het Middellandse-zeegebied zijn dit jaar 850 vliegtuigen maar ternauwexmood aan een botsing in de lucht ontko men. Naar een woordvoex-der van de In ternationale Burgerluchtvaart-Ox'ga- nisatie (I.C.A.O.) vrijdag meedeelde is dit precies tweemaal zoveel als in 1970 toen 425 vliegtuigen bij bijna- botsingen betrokken waren. Eerste foto's van Deiinos naar de aarde PASADENA, 27-11. De camera's van „Mariner 9", de Amerikaanse ruimtesonde naar de planeet Mars. hebben de eerste duidelijke beelden van Deimos, één van de twee ma nen van de rode planeet, vastgelegd en naar de aarde gezonden. Deimos, één van de twee manen van Mars, heeft een diameter van ongeveer acht kilometer. De door snede van de andere maan, Phobos meet 16 km. Phobos was al eerder gefotografeerd door de marssondes 6 en 7 in 1969. Voor Deimos was het de eerste maal dat zij van „dichtbij" op de plaat werd gezet. Volgens de experts in Pasadena is de kwaliteit van de beelden goed. 33 WEST-BERLIJN, 27-11. Oostduit- se grenswachten zyn vrijdag begon nen met het verwijderen van beton nen opstakels by twee grensovergan gen van West- naar Oost-Bcrlyn naar men in Wcst-Berlijn veronder stelt ter voorbereiding van herope ning van de Berlynse muur voor Westberlyners. Bij de contx-olepunlen in de Inva- lidenstrasse en de Chausseestx-asse - waar voor 1966 Westberlijners pas- seex'den - waren tientallen Oostduit- se soldaten onder leiding van offi cieren aan het werk. DOOR FRANK VAN FALCKENOORT Er ging iets van Bert uit dat haar toch aantrok. En daax-om stemde ze toe Temeer ook, omdat ze nieuws gierig geworden was. Een man, die binnen enkele dagen in staat was, het bedrijf van haar vader in zover- re te redden, dat het niet in het open baar volgens artikel 1223 werd ver kocht, moest heel wat in zijn mars hebben. En zo oud was hij toch niet. Ze schatte hem op nog geen dertig. Op een mooie zomerdag in juli maakt Betty Levendaal aan de zijde van direkteur Galestad een rondang door het bedrijf. Hoewel ze een vi-ouw is, weet ze uit hoofde van het werk, dat ze twee jaar op het kan toor van haar vader heeft verricht, wel het een en ander af van een be drijf als dit. Bert wijst haar op on derhanden zijnde werkstukken en legt uit, wat er gemaakt wordt. Als z.e samen in de kleine hal ko men, herkent Belty enkele machines en ook enige mensen, die voorheen bij haar vader werkten. Het weerzien is treffend. De meeste oudere mensen staken even het werk om de juffrouw de hand te drukken. Betty is ont roerd. Piëteitshalve blijft Bert op enige afstand staan en maakt een babbeltje met de bedrijfsleiders. „Gaat het goed met de „import"?" De man knikt. „Dat komt voor el- karu\ meneer. Ze passen zich op de duur wel aan aan ons tempof be doel ik. En aan onze werkmethodes. Dat ga ik niet foceren. Kwestie van ccn paar maanden en ze zijn geaccli- m •Pscerd". ..Dat is .jou wel toevertrouwd, Brirkman. Zo te zien verstaan ze hun vak wel, hè?" ..Prima, meneer. Zc hebben hel in hun vingers en dat is het belangrijk ste". Bctty heeft zich weer hersteld, als ze verder lopen. Als laatste laat hij haar de kantoren zien en wijst naar een hoekje. „Met enkele dagen wordt mijn telefoon uitgebreid met twee lijnen. En natuux-lijk huistelefoon. Dan moet ik daar iemand hebben voor het bedienen van de telefoon en wal tikwerk tussen de bedrijven door. Als het jé lijkt, wil ik die plaats voor je reserveren". Het meisje antwooi'dt niet. Ook niet, als hij 's middags met haar naar een restaurant rijdt voor een uitge breide lunch. „Vandaag ben je mijn gast, Betty. Ik beschouw het als een eer en genoegen, dat je vandaag hier heen bent gekomen". Ze knikt enkel. Over het algemeen blijkt ze zwijgzaam van aax-d te zijn. Erg gesloten, concludeei-t Bert, maar een i-aspaardje. Wie weet, hoe tem- peramentvol ze is. als ze los komt. Het zou de moeite waard zijn, om dit charmante stille meisje tot leven te bx-engen. Na de middag rijden zc in Berts grole wagen over de Veluwc. „Zc künnen het wel een middag zonder mij stellen", legt hij uit. „Nu wil ik van je gezelschap profiteren en je wat van onze onvolprezen Veluwe laten zien". Nabij Apeldoorn drinken ze thee in een kleine gelegenheid. Een eind van de grote weg af. "s Avonds eten ze thuis en Betty bemerkt, dat de huishoudster voor haar taak bere kend is. Hij laat haar het huis zien. „Het is erg ouderwets", verontschul digt hij zich. „Te zijner tijd zal ik wek eens trouwen en dan bouw ik hier in de buurt een nieuw huis. bij voorkeur oen bungalowtje. Dat lijkt mc ideaal". Ze begrijpt hem. Het is een stille wenk. Met andere woorden: als je in de toekomst mijn vVouw wilt wor den. zorg ik voor een passend huis. Hel meisje geeft geen antwoord. Terwijl ze de trap aflopen, om in dc huiskamer nog een kop koffie tc drinken, alvox-ens hij haar terugrijdt naar Den Haag, voegt hij er aan toe: „En natuurlijk een flinke garage. Waar twee wagens in kunnen, want mijn vrouw krijgt, vanzelfsprekend ook een auto". Bij haar thuis heeft niemand een auto. Nooit gehad ook. Vader deed hot altijd lopende of met de fiets. Autorijden had hij nooit geleerd. En zelf ging ze doorgaans met de tram of de bus. En langei'e afstanden ïrxct de trein. Op de weg naar Den Haag praat hij over allerlei dingen en springt- van de hak op de tak. „Ik kom wel eens een keer naar jullie toe, om le kijken, hoe de oudjes het maken, Betty. Ik voel me min of meer ver antwoordelijk voor hun welzijn. Zc komen financieel toch niets te kort, hè? Want als dat wel zo is, wil ik. dat je mc op de hoogte stelt. Je va der heeft het na al die jaren niet ver diend, dat hij zich bepaalde genoe gens zou moeten ontzeggen. Enne. Wat die baan bij mij betreft, als je denkt, dat het niets voor je is, moet je het niet doen. Toch zou ik je graag willen hebben. Je mag boos worden, maar ik heb jullie bedrijf over geno men en dan kan ik de vroegere eige naars niet in dc steek laten. Ook niet Betty Levendaal, snap je? Als ik je ooit ergens mee helpen kan. moet je het me zeggen. Je kunt in alle op zichten op me rekenen. Onder alle omstandigheden. Bel me maar. als je denkt, me nodig te hebben .Ik zal mijn sekretaresse zeggen, dal ze jou onder alle omstandigheden meteen met mij in verbinding moet brengen" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 5