DE ZIERIKZEESCHE COURANT JORDAANSE PREMIER TELL IN CAIRO VERMOORD V, Mars-2 in baan Brandt naar Nixon Ministerraad besprak lonen en prijzen Organisatie van Afrikaanse eenheid verwerpt Brits-Rhodesiscb akkoord Vandalisme ill trein door voetbalfans Pakistan meldt nieuw grootscheeps offensief van India Duizend joden per maand uit Sowjet-Unie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 november 1971 128ste jaargang Nr. 20987 DAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 11,90; per maand 4,-, per jaar 45,-. Losse nummers 25 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 20 cent per losse mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 2,25. Vraagt onze contractprijzenI De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer Vergadering gemeenteraad Brninisse Koning Hoessein roept op tot nationale eenheid AMMAN CAIRO BEIROET, 28-11. - Hel Jordaanse kabinet is onder leiding van koning Hoessein in spoed vergadering bijeengekomen, na de moord zondagmid dag in Cairo op premier Wasfi Teil door drie gewa pende mannen, die zouden behoren tot de illegale zwarte Palestijnse organisatie",. Premier Teil werd. niet kogels doorzeefd toen hy bij het Shcratonhotcl arriveerde na een vergadering van de Arabische defensieraad. De Jordaanse minister van buitenlandse zaken. Mohammed Salah, kreeg een kogel in een voet. De daders, die over Syrische pas poorten zouden beschikken, zijn meteen overmeesterd door leden van de Jordaanse veiligheidsdienst, zo meldt het persbureau voor het Mid den-Oosten. Het is de eerste maal dat een ..zwarte Palestijnse organisatie" van zich doet spreken. Volgens andere berichten heet de organisatie „Zwarte Juli". De daders zouden een technicus, een student en een scho lier zijn. Het Sheraton-hotel is vlak na de aanslag omsingeld door Egyptische politie. Kettingreactie verwacht Radio-Amman onderbrak om 16.15 (onze tijd) het gewone programma om klassieke muziek ten gehore te brengen, afgewisseld niet gebeden uit de Koran. De radio maakte vooralsnog geen melding van de moord op de 51-jarige premier. In eerste commentaren uit Beiroet zeiden waarnemers een mogelijke kettingreactie te verwachten op de moord waarbij zelfs het voortbe staan van het huidige Jordaanse be wind op het spel kan komen te staan. Wasfi Teil werd door de Pales tijnse verzetsstrijders beschouwd als „de beul" van koning Hoessein en men meent dat geen andere politicus te vinden zal zijn die de durf zou hebben om Tells politiek van „liqui datie van de Palestynse verzetsbe weging" voort te zetten. De moord op de premier komt en kele dagen na het mislukken in Djeddah van de Jordaans-Palestijn- se verzoeningsconferentie. Toen ko ning Hoessein vrijdag naar Amman terugkeerde. verklaarde Kamal Adoeana, één van de Palestijnse lei ders: „de dialoog van Djeddah is afgesloten. Hij zal niettemin worden voortgezet op andere wijze dan met woorden". Hoewel men nieuwe Palestijnse acties had verwacht, hadden waar nemers niet gerekend op een zo snelle actie met mogelijk zulke grote gevolgen. Teil bevond zich sedert zaterdag in Cairo voor een bijeenkomst van de Arabische defensieraad, bestaan de uit ministei-s van buitenlandse zaken en van defensie van de Ara bische Liga. Tell was, behalve pre mier, ook minister van defensie. Oproejj tot eenheid Koning Hoessein heeft zondag avond in een radio-toespraak na de moord op premier Têll de Jordaanse bevolking opgeroepen tot nationale eenheid. „Op al deze misdaden is maar één antwoord mogelijk: ik ver zoek een ieder van u' om meer ver trouwen in nationale eenheid en om meer aanhankelijkheid daartoe. De koning betuigde daarna zijn medeleven aan de nabestaanden en besloot met een kort citaat uit de Koran. MANCHESTER, 28-11. Het Sow- jctrussische ruimtevoertuig Mars-2 is in een baan om de planeet Mars gebracht, zo hebben deskundigen van de Britse radio te Lescoop in JodrclI Bank zondag gezegd. Uit de signalen is opgemaakt dat het ruimtevoertuig sedert 21.00 uur zatcidag in een baan om Mars draait. Het koninklijk kabinet heeft een rouw van 40 dagen afgekondigd voor het hof. Het land zal een week rou wen en maandag en dinsdag zullen alle overheidsinstellingen, het za kenleven en de scholen gesloten zijn. BONN, 28-11. Bondskanselier Wil ly Brandt van de Duitse Bondsrepu bliek zal 28 en 29 december in Key Biscayne in Florida besprekingen voeien met president Nixon, zo is zondagmiddag in Bonn bekendge maakt. Ds. Paisly: „Geduld van _Noord-Ier.se Protestanten raakt op" BELFAST, 28.-11. De Noordiersc predikant Ian Paisly heeft zondag gewaarschuwd dat het geduld van de protestanten in Ulster door de ge weldpleging van de republikeinen op raakt. „De protestanten zijn erg geduldig omdat zij van hun land houden en niet graag zien dat het wordt ver nield. Maar de protestanten naderen nu snel het kookpunt". Paisley zei dat het tragisch zou zijn „wanneer de protestanten die zo lang geduld hebben geoefend, zou den zien dat een of andere Britse regering een besluit neemt dat zij als verraad zouden opvatten. Ik zou niet graag Avillen voorspellen wat er dan gaat gebeuren". IRA komt met vijf „vredesvoorwaarden" DUBLIN. 28-11. De militante lin kervleugel van het verboden Ierse republikeinse leger heeft zondag zyn „vijf voorwaarden" gepubliceerd voor het beëindigen van de onlusten in Noord-Ierland. De voorstellen ko men na een golf van hernieuwd ge weld in de Britse provincie die bel leven heeft gekost aan drie personen. De IRA zegt in een verklaring in Dublin dat het de militaire acties in Ulster zal stoppen als: „het Britse leger de gewelddadigheden beëindigt het Noordierse parlement wordt ontbonden - vrije verkiezingen wor den gehouden voor een regionale re gering - alle Ierse politieke gevange nen worden vrijgelaten - en compen satie wordt gegeven aan allen die tc lijden hebben gehad van het Britse geweld". DEN HAAG, 28-11. De minister raad is zaterdag in Den Haag bijeen geweest om onderling van gedachten te wisselen over het vraagstuk van lonen en prijzen. De bijeenkomst diende ter voorbereiding van de ge sprekken. die vertegenwoordigers van het kabinet op donderdag 2 de cember zullen hebben met delegaties van de werkgevers (donderdagmid dag) en werknemers (donderdag avond). Premier Biesheuvel heeft la ten weten, dal over het interne over leg van zaterdag geen mededelingen zullen worden verstrekt. ADDIS ABEBA, 27-11. De Organi satie van Afrikaanse Eenheid (O.A.E.) heeft vrijdag het Britse- Rhodesische akkoord verworpen. „Voor generaties lang zijn de vijl miljoen Afrikanen van Rhodesië overgeleverd aan de overheersing door een blanke minderheid en aan rassenscheiding", aldus het commun- niqué van de O.A.E. De O.A.E. roept de Rhodesische Afrikanen op hun lot in eigen han den te nemen en met alle middelen hun rechten te laten gelden, opdat ei onmiddellijk een meerderheidsbe wind tot stand komt. De organisatie meent dal dit akkoord nog ver strekkende gevolgen kan hebben voor het Gemenebest en de toekom stige betrekkingen tussen Engeland en de onafhankelijke Afrikaanse staten. In Rhodesië zelf is het akkoord zowel door de blanke rechtervleugel als door de Afrikaanse nationalisten als „verraad" bestempeld. De jurist Edson Sithole, een van de leiders van de verboden Zapu (Afrikaanse Volksunie van Zumbabwe) zei dat zijn grootste vi-ees bewaarheid was geworden. De regeling is een uilver koop van de vijf miljoen Afrikanen aan de 250.000 blanken, zo meent hij en zijn medestanders. GENEVE. 27-11. Het aantal joden dat de Sowjet-Unie verlaat is geste gen tot duizend per maand, heeft John Thomas, directeur van de in tergouvernementele Commissie voor Europese Migratie (I.C.E.M.) vrijdag in Gcnèvc meegedeeld. Dit jaar zijn al 9.000 joden uit de Sowjet-Unie vertrokken. In 197C waren het er maar enkele honder den. Thomas, een Amerikaan, zei dat in 1969 negen- of tienduizend joden uil Polen zijn geëmigreerd. Er zijn in UTRECHT, 28-11. Zondagmiddag na afloop van de wedstryd Feyc- noord-Sparta in de Rotterdamse kuip hebben vóetbalcnthousiastcn hun vernielzucht botgevierd op de Ne derlandse Spoorwegen. In een extra trein van het stadion naar Schiedam vernielden zij tussen het stadion en Rolterdam-C.S. een deel van de wandbeklcding van de trein. Op het Centraal Station trok ken ze telkens aan de noodrem, zodat de N.S. tenslotte besloot de trein niet naar Schiedam te laten vertrekken, maar op het Centraal Station te la ten staan. De „heren" supporters stapten toen maar over op een andere trein naar Schiedam, waarin ze verbandtrom- mels uit het conducteursverblijf haalden en de inhoud ervan over de grond gooiden. In de grote drukte was het onmogelijk de daders bij hun kraag te vatten, aldus de N.S. Premier Giiiitlhi vraagt vrijlating van Oostpakislaan.se politieke leider Raeliman PORTLAND. De Amerikunnlr domui Schip een partij heroine en opium ia I toen. Twee beton nu nutsleden teerden ran een Nederlands waarde ran 1 7 mit- npehvvriêr RAWALPINDI, 29-11. Radio-Pa kistan heeft zondagavond gemeld dat India een nieuw grootscheeps offen sief heeft ontketend tegen Oost-Pa- kistan waarhij het gebruik maakt van twee divisies, drie pantserregi- mentcn en verscheidene -artillerie renhrden. De Indische luchtmacht zou een va nde aanvallen steunen, die zouden worden uitgevoerd in de ver uiteengelegen districten Sylhet. Cinajpocr en Jessore. NIEUW DELHI. 28-11. De premier van India. mevrouw Indira Gandhi, heeft zondag in een boodschap aan de Pakistaanse piesident Jahja Chan gevraagd onmiddellijk de Oostpakis- taanso politieke leider sjeik Moedji- bixr Rnchman vrij tc talen en 1c gaan werken aan een politieke op lossing \oor Oost-Pakistan. Zij be zoekt momentcel de grensgebieden met West-Pekistan. „Vluchtelingen ondraaglijke last" Jahja Chan had eerder mevrouw Gar.dhi geluk gewenst ter gelegen heid van de feestelijke beëindiging an de Islaëmitische vastenmaand Ramadan. In haar antwoord had premier Gandhi gezegd dat de tien miljoen vluchtelingen uit Oost-Pa kistan een ondraaglijke last zijn voor India. Principiële bezwaren tegen een door Jahja Chan voorgesteld ge- HAARLEM. Minister dr. Drees be zocht het noorden van Noord-Hol land en dat was niet louter een pretje. Hier de minister, samen mei de commissaris der koningin. Mei Drees terug naar de vorige eeuw", luidde één van de borden tijdens een demonstratie tegen het eventueel uitstel van de verbetering van om. Rijksweg 7 (E-10). De minister had een gesprek met Provinciale Staten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's dat land nog maar weinig joden over. De I.C.E.M., waarvan 31 lan den lid zijn, waaronder Israël, heeft sommige joden uit de Sowjet-Unie financieel en op andere wijze gehol pen. Via de organisatie zijn dit jaai 67.000 mensen uit Europa naar over zee geëmigreerd. TEL AVIV. Een woordvocrdei van hel Israëlische ministerie van immigratie heeft gezegd dat een klein aantal gezinnen uit Sowjet- Georgie aanpassingsmoeilijkheden in Israël heeft en misschien naar dc Sowjet-Unie zal willen terugkeren sprek heeft zij niet. maai' zij vindt het zinloos omdat hel huidige con flict sléchts kan worden opgelost doorovereensteming tussen beide Pa kistaanse delen Zelf. India heeft met dit binnenlandse geschil niets te ma ken, aldus is zaterdag in Nieuw Del hi van officiële zijde vernomen. Nicuw-Delhi vindt het niet nodig dat de Veiligheidsraad wordt inge schakeld. zoals België volgens be richten zou willen. De afgelopen week zijn volgens Pakistaanse opgave bij gevechten met Indische militairen meer dan duizend tegenstanders gedood. Dertig Pakistanen verloren het leven. Een officiële woordvoerder in Ra walpindi heeft volgens Radio-Pakis tan by Moskou geklaagd over de voortgaande Russische waprnlcvc-. ranlies aan India, waardoor volgens hem India in zyn agressieve plannen wordt aangemoedigd. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking Vannacht enkele opklaringen en mi nimumtemperaturen van 5 graden vlak aan zee tol ongeveer 0 graden elders; morgen overdag veel bewol king met vooral in hel midden en zuiden van het land enige regen en maximum-temperaturen omstreeks 7 graden: overwegend matige wind. krimpend naar zuidoost. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 lot 3. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur. 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal. 40 procent. ZOIV EN MAANSTANDEN 30 now Zon op 8.25. onder 16.42. Maan op 14.49, onder 6.07. Volle maan: 2 dcc. (8.49). HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee 30 nov. 0.49 13.08 6.34 19.00 Springtij: 3 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag trekt een koufront van west naar oost met veel bewol king en regen over ons land. Achter het front ruimt de wind naar het noorden en krijgen opklaringen ge leidelijk de overhand. Deze opklarin gen hangen samen met een zwakke rug van hoge luchtdruk die via de Britse eilanden eveneens naderbij komt, hetgeen een tijdelijke weers- verbetering zal inhouden. Voor de Ierse kust is echter alweer een nieu we actieve depressie verschenen die in de richting van west-Europa be weegt. Hel is op dit moment nog on zeker welke koers hel lagedrukge bied zal nemen. Er bestaan een mo gelijkheid dat hij over zuid-Engeland via België en noord-Frankrijk ten zuiden van ons land Duitsland in zal trekken. In dat geval zullen de win den het komende etmaal in de oost tot zuidoosthoek terecht komen en de neerslag hoofdzakelijk tot het zuidwesten van het land beperkt blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1971 | | pagina 1